Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri nakupovaní počas Black Friday?

Black Friday, Čierny piatok

V článku sa dozviete všetky podstatné informácie k dňom výpredajov a taktiež aj to, ktoré obchody sa plánujú v aktuálnom roku zapojiť do týchto akcií.

Kedy bude Black Friday 2023?

Najdôležitejším údajom, súvisiacim s touto akciou, je dátum jej konania. V roku 2023 pripadá Black Friday na 24. november. Deň, keď obchody po celom svete zákazníkov lákajú na výpredaje je trendom aj u širokého spektra predajcov na Slovensku. Niektoré e-shopy upozorňujú na štart tohto nákupného maratónu už niekoľko týždňov vopred, aby tak zákazníkov upozornili, že sa môžu tešiť na špeciálne ponuky.

Ako dlho trvá Black Friday?

Mnoho predajcov z rôznych segmentov svoje akciové ponuky v zmysle Black Friday avizuje už začiatkom novembra alebo v jeho prvej polovici. Práve v tomto období zákazníkom dávajú avízo, ktorým sa ho snažia osloviť. Dôležité je poznamenať, že hoci názov Black Friday v sebe nesie jeden konkrétny deň, ktorým je „piatok“, táto akcia plná výpredajov trvá spravidla viac ako jeden deň.

Niektoré e-shopy ohlasujú predĺženie tejto akcie, takže budú mať svoj „čierny piatok“ aj počas soboty alebo až do nedele. Výhodou je, že si svoj nákup môžete lepšie premyslieť, nevýhodou, že sa môže produkt, po ktorom túžite, vypredať skôr, ako sa definitívne rozhodnete pre jeho nákup. Vždy záleží od predajcu samotného, niektorí akciu obmedzujú na jeden alebo dva dni, iní len na pár hodín. No veľa predajcov akciu Black Friday spúšťa na týždeň či viac. Produkty v akcii následne pravidelne obmieňajú. Skladové zásoby mnohých e-shopov sa počas Black Friday rýchlo míňajú, a to najmä v prípade akciového tovaru, o ktorý je veľký záujem – mobilné telefóny, televízory, bezdrôtové slúchadlá, oblečenie, drogéria, športové príslušenstvo a mnoho iného.

Black Friday vs Cyber Monday

Pondelok po Black Friday sa nazýva Cyber Monday. Počas neho narazíte v množstve e-shopov na ďalšie výpredaje a výrazné zľavy na produkty, ktoré sa nestihli počas piatka či nasledujúcich dní vypredať. Často predajcovia využívajú tento pondelok na dopredaj tovaru, ktorý sa nepredal online alebo v kamenných predajniach. Cyber Monady nie je na fyzickom trhu ani v e-commerce v strednej Európe natoľko populárny. Preto predajcovia väčšinou predlžujú trvanie akcie Black Friday.

Pozrite si zoznam eshopov, ktoré sa tento rok zapájajú do známej nákupnej akcie. Prehľad zliav budeme v článku priebežne aktualizovať podľa toho, ako budú obchodníci zverejňovať svoje zvýhodnené ponuky, zľavy a akcie.

Black Friday kategória domácnosť + elektro

Black Friday kategória šport

Názov Hodnotenie Detail
Alza.sk/BF (šport)   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
GymBeam.sk/BF (šport)   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Master.sk/BF (šport)   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Black Friday kategória móda, beauty

Čo to Black Friday vlastne je?

Termín Black Friday sa dostal do povedomia vďaka USA, kde čierny piatok nasleduje po Dni vďakyvzdania, ktorý pripadá v kalendári vždy na 4. novembrový štvrtok. V niektorých amerických štátoch je dokonca aj tento deň po vďakyvzdaní označovaný, ako “deň po Dni vďakyvzdania“ a štátni zamestnanci majú voľno.

Termín vznikol v období 60. a 70. rokoch minulého storočia vo Philadelphii. Počas piatku po Dni vďakyvzdania boli totiž ulice a cesty plné ľudí a áut. Počas týchto dní doprava kvôli nezvyčajnému ruchu v meste kolabovala. Či už názov Black Friday (známy tiež v spojení s krachom na burze v úplne inej súvislosti) pramení v dopravnom zmätku, keď sa ľudia od príbuzných presúvali späť do svojich domov, alebo má niečo spoločné s evidencou obchodníkov, ktorí si svoje straty (pre väčšinu obchodov to platí od januára do novembra) a zisky zaznamenávali do obchodnej evidencie v mesiacoch ku koncu roka červeným (straty) a čiernym atramentom (zisky), súvisí s obdobím pred Vianocami, kedy sa obchodom začína mimoriadne dariť.

Čierny piatok je akýmsi štartom tohto úspešného obdobia. Má veľmi veľkú odozvu u zákazníkov, ktorí sú ochotní stáť dlhé hodiny v rade ešte pred otvorením obchodov alebo odrátavajú minúty spustením na e-shopoch s pripravenými kreditnými kartami.

Black Friday si od svojho začiatku prešiel vývojom. Keďže ide o jeden z najrušnejších nákupných dní roka, obchodníci sa rozhodli nákupnú horúčku využiť a Black Friday usporadúvajú v našich končinách niekoľkokrát do roka. V Amerike to bežné nie je, ale aj tam už Black Friday netrvá len posledný novembrový piatok. Mnoho obchodníkov s akciami začína už vo štvrtok večer a často má zľavy po celý víkend i dlhšie.

Vzhľadom na to, že na Slovensku viaceré obchody ponúkajú zľavy viackrát do roka, nie je v našich končinách novembrový Black Friday až taký obľúbený ako v západných krajinách. Aj tak je to však jedna z najlepších príležitostí na nákup vianočných darčekov. Ceny sú v mnohých obchodoch výrazne nižšie, zvyčajne do 80 %.

Black Friday Slovensko 2019

Na Slovensku sa Black Friday objavil len pred nejakým obdobím kampaňou spustenou v niekoľkých e-shopoch. Najväčším trhákom bola spotrebná elektronika. Pripájali sa však aj e-shopy ponúkajúce parfumy a neobišlo to ani hráčsky segment.

Ako postupovať pri nákupe v Black Friday?

Nepochybne, Black Friday je skvelá príležitosť, ako môžete urobiť niekoľko výborných nákupov. Pri nakupovaní by ste sa však určite mali riadiť niekoľkými zásadami, ktoré vám pomôžu nakúpiť naozaj výhodne. V opačnom prípade sa môže stať, že na prvý pohľad výhodný nákup sa premení na akciovú pascu.

 • Overte si cenu daného produktu vo viacerých e-shopoch, aby ste zistili, u ktorého z nich je zľava najvýraznejšia a reálna.
 • Porovnajte si cenu aj v e-shopoch alebo v kamenných predajniach, ktoré možno nie sú zapojené do akcie Black Friday. Niektoré e-shopy rátajú výšku zľavy z uvádzacej alebo odporúčanej ceny spotrebiča/tovaru výrobcom. Skutočná cena pred akciovými dňami však môže byť umelo vyššia a tá po zľave vôbec nemusí byť taká výhodná.
 • Cenu produktu, ktorý by ste radi kúpili, by ste si mali sledovať už niekoľko dní vopred, aby ste vedeli, z akej ceny bola zľava vytvorená.
 • Počas Black Friday sa najviac oplatí kúpa starších modelov spotrebičov. Novinky si totiž pre väčší dopyt držia cenu aj počas predajných akcií. Staršie modely môžu byť pritom rovnako kvalitné a výkonné.
 • Skontrolujte si stav produktu. Nový, rozbalený alebo používaný? Dobrý predajca tieto údaje pridáva priamo k popisu produktu a aj vtedy môže byť zľava ešte násobne výraznejšia. Na použitý tovar či produkty s poškodeným obalom, napriek tomu riadne funkčné, býva zľava vždy vyššia.
 • Informujte sa, či predajca ponúka ďalšie výhody, ako doprava zadarmo, predĺžená záruka, darček k nákupu alebo množstevná zľava.

Oplatí sa nakupovať, či nie?

Určite oplatí. Výhodný je nákup oblečenia, obuvi, elektroniky, kozmetiky, nábytku či bytových doplnkov. Nákup elektroniky sa oplatí hlavne, ak netúžite po najnovších modeloch, ktoré si zvyčajne držia vysokú cenu aj počas tejto akcie. Výraznejšie zľavy možno pozorovať v segmentoch domácich potrieb i veľkých a malých spotrebičov (umývačky riadu, práčky, kuchynské roboty, mixéry, parné hrnce, automatické kávovary). Veľké spotrebiče do domácnosti, ktoré sú praktické a nepodliehajú dizajnom či trendom, sú počas Black Friday výbornou voľbou. Oplatí sa napr. aj nákup softvéru alebo hier.

Nákup oblečenia online a obuvi počas „čierneho piatku“ je taktiež veľmi lákavý, no nakupovanie je pomerne náročné vzhľadom na dostupnosť veľkostí, farieb a pod. Tie frekventované a obľúbené sú spravidla veľmi rýchlo vypredané, preto sa neoplatí s nákupom príliš váhať. Výraznejšie zľavy pčoas týchto dní možno pozorovať aj v segmente nábytku a doplnkov do domácnosti.

Nakupovanie počas Black Friday 2019

Pri nákupe si všímajte výšku zliav. Väčšina predajcov uvádza výšku zliav do 80 %, neznamená to však, že zľava platí na všetok tovar, ktorý má v ponuke. Ak sa rozhodujete, či tovar kúpiť, vyrátajte si, koľko skutočne ušetríte. Kúpiť práčku, ktorá pôvodne stála 700 eur, so zľavou 20 %, sa vám oplatí viac ako investovať do zastrihávača s pôvodnou cenou 110 eur, ktorý je v 30 % zľave. Na prvý pohľad platí, že 30 % je viac ako 20 %, ale pri nákupe väčšieho spotrebiča ušetríte v konečnom dôsledku viac.

Black Friday elektro a spotrebiče

Každoročne je najväčším lákadlom počas akcie Black Friday spotrebná elektronika. A možno povedať, že sa nákup skutočne oplatí. Novú pračku, sušičku, chladničku či televízor môžete získať aj o polovicu lacnejšie. Počas akcie sa oplatí sledovať taktiež ponuku kávovarov, vysávačov, sporákov, ale napr. i grilov. Kvôli elektronike a spotrebičom treba zvyčajne poriadne siahnuť do vrecka. Často ide o jednu z najdrahších položiek na nákupnom zozname, preto sa elektronika počas Black Friday teší mimoriadnej obľube.

Black Friday mobily

Najmodernejší smartfón, či tlačidlový telefón? Nech už dávate prednosť jednému či druhému, počas Black Friday si môžete telefóny kúpiť s výraznou zľavou. Mega zľavy sú výborným spôsobom, ako nakúpiť výhodne vianočný či narodeninový darček. Najnovší telefón od Xiaomi, Huawei, Samsung, prípadne Apple? Sledujte ponuku obchodov s elektronikou.

Black Friday nakupovanie online

Náš tip

Black Friday parfumy

K obľúbeným predajným produktom počas akcie Black Friday patria parfumy, a to nielen dámske, ale aj pánske. Ak hľadáte vhodný darček pre manžela/manželku, priateľa/priateľku, alebo si chcete urobiť radosť, počas Black Friday je na nákup parfumov vhodná doba. Vône rôznych značiek (Armani, Balenciaga, DKNY, Kenzo, Chanel atď.) sú často v ponuke so zľavou 20 a viac %.

Náš tip

Black Friday oblečenie, obuv

Keďže Black Friday spúšťa vlnu vianočných nákupov a je predzvesťou prichádzajúcej zimy, nakúpiť s výraznou zľavou si môžete napr. zimný kabát či zimné topánky. Počas posledného novembrového piatku sa oplatí poobzerať aj medzi značkovými teniskami a športovými odevmi. Značkové kúsky, po ktorých túžite, sa totiž do zľavy nedostávajú veľmi často.

Black Friday zľavy na oblečenie

Výhody a nevýhody akcie Black Friday

Pri nakupovaní počas takýchto akcií sa vždy oplatí držať určitých zásad, ktoré vám môžu byť počas nákupu veľmi nápomocné. Reálnosť zliav môže byť v niektorých prípadoch pomerne zavádzajúca, preto je kľúčové si ceny produktov v e-shopoch porovnávať.

Aj ked je náš trh na Slovensku oproti zvyšku sveta malý, aj Slováci podľahli nákupnej horúčke. V Amerike existuje skupina ľudí, ktorí nakupujú iba v tento deň alebo týždeň práve pre výhodnosť. Počkajú si na tú najlepšiu ponuku počas roka. Sledujú ceny a vedia presne, ktorý tovar sa oplatí. Na Slovensku ešte väčšina takýmto spôsobom nenakupuje, časom možno dôjde k tomu, že bude slovenský zákazník počas dlhšieho obdobia cenu sledovať a urobí nákup v tom najpriaznvejšom období.

V minulosti bolo u predajcov trendom umelé navyšovanie cien a ich následné zlacňovanie, čo vytváralo efekt obrovských zliav. Tento trend je v poslednom období, našťastie, na ústupe. V posledných rokoch sa priemerná hodnota obchodných zliav počas Black Friday pohybuje na úrovni 30 %. Skutočná zľava je v priemere nižšia asi o 15 %. Aj na oko umelo vytvorené gigantické zľavy sa tak v mnohých prípadoch približujú k reálnym zľavám a ceny produktov sú oproti štandardnej cene nižšie. Negatívom napriek tomu ostáva, že ceny v niektorých prípadoch ostávajú nezmenené oproti reálnej cene.

 • Veľká šanca natrafiť na produkty so skutočne vysokou zľavou.
 • Výraznejšie zľavy na staršie alebo minuloročné modely elektroniky, spotrebičov a iného trendom podliehajúceho tovaru.
 • Nakupovanie online umožňuje produkty porovnávať a nájsť najvýhodnejšiu cenu.
 • Sprievodné akcie – doprava zadarmo, množstevné zľavy, darčeky k objednávke.
 • Rýchlo vypredaný tovar.
 • Dlhšia doba doručovania.
 • Riziko výskytu umelo vytvorených zliav.
Hodnotenie článku:
(82.8%)

Pulbikované dňa: 12.10.2023

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

15/04/2023 22:33
Marian Peťko

Ja by som uvítal takúto akciu niekedy aj u ZUBÁROV :-)

18/11/2020 17:16
Ofer

To vy ste určili gymbeam pre naročnych preboha :D ,
ved to je najvacsi shit na trhu :DDDD

07/11/2019 10:33
Tomáš

Blacky Friday je vždy posledný piatok v novembri. To znamená, že ak Andrej Danko presadí 60 dňový november, môže to byť aj 9. piatok daného mesiaca :-)

07/11/2019 10:27
Ľubomír Štulajter

Pozerám, kedy je ten čierny piatok... všade sa píše "vždy štvrtý piatok v novembri", ale to mi nejako nevychádza. 29.11.2019 je až piaty novembrový piatok. Bude teda tento rok Black Friday dvakrát? :-D

13/10/2019 17:39
Šimon Kavický

Pozor hlavne na falošný Black Friday. Ozajstný Black Friday by sa mal konať iba jediný deň v roku a vždy posledný novmbrový piatok. Dosť sa mi pomohol zorientovať v týchto akciách tento článok . Teraz už viem aspoň, na čo si mám dať pozor a že akcia nie je vždy akcia.

23/11/2018 12:40
Boris

Byt obchodna inspekcia tak si na obchodnikov riadne posvietim lebo na plagat napisat zlava 80% mozu ked tam maju jeden vyrobok s takou akciou, samozrejme nejaka drobnost co nikto aj tak nepotrebuje a nekupi a zvysok tak 20-30% aj to najde clovek v inom obchode za nizsiu cenu a bez vypisanej akcie. A 40-50% zlavy? To ze na notebook napisu akcia 50% ale oproti uvadzacej cene ked vysiel na trh a teraz je to uz vybehovy model a takisto za tu cenu je k dostaniu v inych obchodoch bez vypisanej akcii.

10/11/2018 19:46
Richard

Tu na slovensku asi tažko...Predajcovia navýšia cenu produktu/tovaru a potom dajú,že akože akcia 40% ale tá cena v akcii je bežná predajná cena v inom e-shope.Nato by si mala posvietiť SOI!!!

24/11/2017 10:26
Jozef

Hmmmm, žalostne málo obchodov naozaj Black friday aj splnilo. Mne sa podarilo z 360€ kúpiť za 217€, ale niečo také spravil iba jeden eshop. TV zatiaľ ani jeden z vytipovaných 5 druhov neklesol o viac ako 100€. Slováci predajcovia máte sa čo učiť. Zahraničné eshopy sú v tomto šupa, len keby som sa nebál objednať TV mimo SK :o(

23/11/2017 19:57
pavol

Black friday na Slovensku neexistuje napišu zlavy až 80% a to je trebars na sluchadla len podvod na zakaznikoch.Nech sa idu pozriet do Spojeneho kralovstva.

23/11/2017 19:39
Ladislav Zajc

jj typicky black mounth in da slovensko velke halo a nic samozrejme show velka ale zlavy ziadne black friday je o vypredavani velke zlavy jeden den a nie ziadne zlavy cely mesiac :D

22/11/2017 21:14
Monika

Black friday u nás zrejme žiadny obchod nepochopil. Spravili z toho týždeň (až týždne) zliav a to takých, že to predávajú za rovnakú, prípadne ešte vyššiu cenu. Dala som si tú námahu a vytypovala niektoré produkty a sledovala ako sa ich cena mení. Aj keď ten pravý black friday má byť až teraz 24.11. ceny sa určite k zákazníckej spokojnosti neposunú

28/11/2016 12:15
Katarina Mračková

Chcela som túto akciu využiť a kúpiť elektroniku o niečo lacnejšie ale ani NAY - Datart nemali v podstate nič moc lacnejšia a nakoniec som kúpila šporák za bežnú cenu a ani odvoz nezapezpečili v sobotu ani v nedeľu ako to sľubovali a "zadarmo" vôbec nie len v pondelok, takže všetko je len Veľký HUM_BUK a nič.

Pridať komentár