Black Friday Slovensko 2021 – Čierny piatok 26.11.2021

Aj na ✅ Slovensko sa dostali fenomény ⭐ Black Friday či Cyber Monday. Čo sa ukrýva za týmito lákadlami? Ako môže spotrebiteľ ušetriť nákupom práve v takýto deň? Sú tieto ponuky bez rizík alebo sa aj za nimi skrývajú menšie alebo väčšie pasce šikovných obchodníkov?

V článku sa dozviete, na aké výhodné akcie sa môžete tešiť, ale aj to, na čo si dať pozor a ako nakúpiť čo najvýhodnejšie.

Kedy bude Black Friday 2021?

Najdôležitejším údajom, súvisiacim s touto akciou, je dátum jej konania. V roku 2021 pripadá Black Friday na 26. november. Niektoré e-shopy avizujú predĺženie tejto akcie, takže budú mať svoj „čierny piatok“ aj vo štvrtok alebo až do nedele. Výhodou je, že si svoj nákup môžete lepšie premyslieť, nevýhodou, že sa môže produkt, po ktorom túžite vypredať skôr, ako sa preň definitívne rozhodnete. Ak túžite po niečom konkrétnom, mali by ste si to zaobstarať radšej hneď. Skladové zásoby mnohých e-shopov sa počas Black Friday rýchlo vyprázdnia, a to najmä v prípade, že ide tovar, ktorý je každoročne veľký záujem (napr. televízory či mobilné telefóny).

Pondelok po Black Friday sa nazýva Cyber Monday. Počas neho narazíte v množstve e-shopov na výpredaje a produkty, ktoré sa nestihli počas piatka vypredať.

Pozrite si zoznam eshopov, ktoré sa tento rok zapájajú do známej nákupnej akcie. Prehľad zliav budeme priebežne aktualizovať podľa toho, ako budú obchodníci zverejňovať svoje akcie.

Black Friday kategória domácnosť + elektro

Black Friday kategória šport

Názov Hodnotenie Detail
inSportline.sk/BF (šport)   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
GymBeam.sk/BF (šport)   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
eFitness.sk/BF (šport)   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Black Friday kategória móda, beauty

Čo to Black Friday vlastne je?

Termín Black Friday sa dostal do povedomia vďaka USA, kde čierny piatok nasleduje po Dni vďakyvzdania, ktorý pripadá v kalendári vždy na 4. novembrový štvrtok. V niektorých amerických štátoch je dokonca aj tento deň po vďakyvzdaní označovaný, ako “deň po Dni vďakyvzdania“ a štátni zamestnanci majú voľno.

Termín vznikol v období 60. a 70. rokoch minulého storočia vo Philadelphii. Počas piatku po Dni vďakyvzdania boli totiž ulice a cesty plné ľudí a áut. Počas týchto dní doprava kvôli nezvyčajnému ruchu v meste kolabovala. Či už názov Black Friday (známy tiež v spojení s krachom na burze v úplne inej súvislosti) pramení v dopravnom zmätku, keď sa ľudia od príbuzných presúvali späť do svojich domov, alebo má niečo spoločné s evidencou obchodníkov, ktorí si svoje straty (pre väčšinu obchodov to platí od januára do novembra) a zisky zaznamenávali do obchodnej evidencie v mesiacoch ku koncu roka červeným (straty) a čiernym atramentom (zisky), súvisí s obdobím pred Vianocami, kedy sa obchodom začína mimoriadne dariť.

Black Friday Slovensko 2019

Čierny piatok je akýmsi štartom tohto úspešného obdobia. Má veľmi veľkú odozvu u zákazníkov, ktorí sú ochotní stáť dlhé hodiny v rade ešte pred otvorením obchodov alebo odrátavajú minúty spustením na e-shopoch s pripravenými kreditnými kartami.

Black Friday si od svojho začiatku prešiel vývojom. Keďže ide o jeden z najrušnejších nákupných dní roka, obchodníci sa rozhodli nákupnú horúčku využiť a Black Friday usporadúvajú v našich končinách niekoľkokrát do roka. V Amerike to bežné nie je, ale aj tam už Black Friday netrvá len posledný novembrový piatok. Mnoho obchodníkov s akciami začína už vo štvrtok večer a často má zľavy po celý víkend i dlhšie.

Vzhľadom na to, že na Slovensku viaceré obchody ponúkajú zľavy viackrát do roka, nie je v našich končinách novembrový Black Friday až taký obľúbený ako v západných krajinách. Aj tak je to však jedna z najlepších príležitostí na nákup vianočných darčekov. Ceny sú v mnohých obchodoch výrazne nižšie, zvyčajne do 80 %.

Na Slovensku sa Black Friday objavil len pred nejakým obdobím kampaňou spustenou v niekoľkých e-shopoch. Najväčším trhákom bola spotrebná elektronika. Pripájali sa však aj e-shopy ponúkajúce parfumy a neobišlo to ani hráčsky segment.

Ako postupovať pri nákupe v Black Friday?

Akcia Black Friday je výborná príležitosť, ako urobiť pár výborných nákupov. Stačí sa len držať nasledujúcich rád:

  • Overte si cenu aj v iných e-shopoch alebo obchodoch, ktoré nie sú zapojené do akcie Black Friday, alebo priamo na internete si nájdite predajnú cenu v rámci európskeho trhu. Niektoré e-shopy rátajú výšku zľavy z uvádzacej alebo odporúčanej ceny spotrebiča/tovaru. Skutočná predvýpredajová cena však môže byť iná a tá po zľave pre vás vôbec nemusí byť výhodná. Ponuku by ste si mali pozrieť už niekoľko dní vopred a zistiť, koľko dané veci stoja.
  • Počas Black Friday sa najviac oplatí kúpa starších modelov spotrebičov. Novinky si totiž kvôli väčšiemu dopytu držia cenu aj počas predajných akcií. Staršie modely môžu byť pritom rovnako kvalitné a výkonné.
  • Skontrolujte si stav produktu. Nový alebo rozbalený, ponúkaný ako používaný a pod. Dobrý predajca tieto údaje pridáva priamo k popisu produktu. Na rozbalené veci či tie s poškodeným obalom, ale 100% funkčné, býva vyššia zľava.
  • Skúste sa pri nákupe poobzerať vo viacerých e-shopoch, aby ste získali to, po čom túžite, skutočne za najvýhodnejšiu cenu.

Oplatí sa nakupovať, či nie?

Určite oplatí. Výhodný je nákup nábytku a bytových doplnkov. Oplatí sa nákup elektroniky, ak netúžite po najnovšom modeli a overíte si dobre parametre. Domáce potreby alebo spotrebiče do domácnosti, ktoré sú praktické a nepodliehajú dizajnom trendom, sú počas Black Friday výbornou voľbou. Oplatí sa napr. aj nákup softvéru alebo hier, ak ste vášnivý hráč.

Nakupovanie počas Black Friday 2019

Pri nákupe si všímajte výšku zliav. Väčšina predajcov uvádza výšku zliav do 80 %, neznamená to však, že zľava platí na všetok tovar, ktorý má v ponuke. Ak sa rozhodujete, či tovar kúpiť, vyrátajte si, koľko skutočne ušetríte. Kúpiť práčku, ktorá pôvodne stála 700 eur, so zľavou 20 %, sa vám oplatí viac ako investovať do zastrihávača s pôvodnou cenou 110 eur, ktorý je v 30 % zľave. Na prvý pohľad platí, že 30 % je viac ako 20 %, ale pri nákupe väčšieho spotrebiča ušetríte v konečnom dôsledku viac.

Black Friday elektro

Každoročne je najväčším lákadlom počas akcie Black Friday spotrebná elektronika. A možno povedať, že sa nákup skutočne oplatí. Novú pračku, sušičku, chladničku či televízor môžete získať aj o polovicu lacnejšie. Počas akcie sa oplatí sledovať taktiež ponuku kávovarov, sporákov, ale napr. i grilov. Kvôli elektronike treba zvyčajne poriadne siahnuť do vrecka. Často ide o jednu z najdrahších položiek na nákupnom zozname, preto sa elektronika počas Black Friday teší mimoriadnej obľube.

Black Friday mobily

Najmodernejší smartfón, či tlačidlový telefón? Nech už dávate prednosť jednému či druhému, počas Black Friday si môžete telefóny kúpiť s výraznou zľavou. Mega zľavy sú výborným spôsobom, ako nakúpiť výhodne vianočný či narodeninový darček. Najnovší telefón od Xiaomi, Huawei, Samsung, prípadne Apple? Sledujte ponuku obchodov s elektronikou.

Black Friday nakupovanie online

Náš tip

Black Friday parfumy

K obľúbeným predajným produktom počas akcie Black Friday patria parfumy, a to nielen dámske, ale aj pánske. Ak hľadáte vhodný darček pre manžela/manželku, priateľa/priateľku, alebo si chcete urobiť radosť, počas Black Friday je na nákup parfumov vhodná doba. Vône rôznych značiek (Armani, Balenciaga, DKNY, Kenzo, Chanel atď.) sú často v ponuke so zľavou 20 a viac %.

Náš tip

Black Friday oblečenie, obuv

Keďže Black Friday spúšťa vlnu vianočných nákupov a je predzvesťou prichádzajúcej zimy, nakúpiť s výraznou zľavou si môžete napr. zimný kabát či zimné topánky. Počas posledného novembrového piatku sa oplatí poobzerať aj medzi značkovými teniskami a športovými odevmi. Značkové kúsky, po ktorých túžite, sa totiž do zľavy nedostávajú veľmi často.

Black Friday zľavy na oblečenie

Výhody a úskalia nákupnej hystérie Black Friday

Najväčším lákadlom pre spotrebiteľa je nižšia cena. Tá však môže, ale aj nemusí byť až taká výhodná. Záleží od toho, ako daný produkt vidíte. Cena a % sú hnacím motorom pre nakupujúcich. Negatívnou stránkou je, že aj po veľkom Black Friday ostávajú niektoré ceny nezmenené a vy zrazu zistíte, že ste nič v akcii nenakúpili.

Aj ked je náš trh na Slovensku oproti zvyšku sveta malý, aj Slováci podľahli nákupnej horúčke. V Amerike existuje skupina ľudí, ktorí nakupujú iba v tento deň alebo týžden kvôli výhodnosti. Počkajú si na tú najlepšiu ponuku počas roka. Sledujú ceny a vedia presne, ktorý tovar sa oplatí. Na Slovensku ešte väčšina takýmto spôsobom nenakupuje, časom možno dôjde k tomu, že bude slovenský zákazník počas dlhšieho obdobia cenu sledovať a urobí nákup v tom najpriaznvejšom období.

Black Friday prebieha síce aj v kamenných obchodoch, množstvo zákazníkov si zvyklo nakupovať počas posledného novembrového piatka online. Aké sú výhody a nevýhody nákupu online?

  • Nakupovanie online je rýchle, bez stresov,
  • zákazník si môže porovnať ceny tovaru vo viacerých e-shopoch,
  • nemusí behať po kamenných obchodoch, nakúpi pomocou pár klikov.
  • Tovar si nemôžete "chytiť do ruky" a osobne si ho prezrieť,
  • doručenie tovaru trvá niekoľko dní.
Hodnotenie článku:
(82.6%)

Pulbikované dňa: 28.10.2021

Obľúbené produkty

Zobraziť kategóriu:


Komentáre

18/11/2020 17:16
Ofer

To vy ste určili gymbeam pre naročnych preboha :D ,
ved to je najvacsi shit na trhu :DDDD

07/11/2019 10:33
Tomáš

Blacky Friday je vždy posledný piatok v novembri. To znamená, že ak Andrej Danko presadí 60 dňový november, môže to byť aj 9. piatok daného mesiaca :-)

07/11/2019 10:27
Ľubomír Štulajter

Pozerám, kedy je ten čierny piatok... všade sa píše "vždy štvrtý piatok v novembri", ale to mi nejako nevychádza. 29.11.2019 je až piaty novembrový piatok. Bude teda tento rok Black Friday dvakrát? :-D

13/10/2019 17:39
Šimon Kavický

Pozor hlavne na falošný Black Friday. Ozajstný Black Friday by sa mal konať iba jediný deň v roku a vždy posledný novmbrový piatok. Dosť sa mi pomohol zorientovať v týchto akciách tento článok . Teraz už viem aspoň, na čo si mám dať pozor a že akcia nie je vždy akcia.

23/11/2018 12:40
Boris

Byt obchodna inspekcia tak si na obchodnikov riadne posvietim lebo na plagat napisat zlava 80% mozu ked tam maju jeden vyrobok s takou akciou, samozrejme nejaka drobnost co nikto aj tak nepotrebuje a nekupi a zvysok tak 20-30% aj to najde clovek v inom obchode za nizsiu cenu a bez vypisanej akcie. A 40-50% zlavy? To ze na notebook napisu akcia 50% ale oproti uvadzacej cene ked vysiel na trh a teraz je to uz vybehovy model a takisto za tu cenu je k dostaniu v inych obchodoch bez vypisanej akcii.

10/11/2018 19:46
Richard

Tu na slovensku asi tažko...Predajcovia navýšia cenu produktu/tovaru a potom dajú,že akože akcia 40% ale tá cena v akcii je bežná predajná cena v inom e-shope.Nato by si mala posvietiť SOI!!!

24/11/2017 10:26
Jozef

Hmmmm, žalostne málo obchodov naozaj Black friday aj splnilo. Mne sa podarilo z 360€ kúpiť za 217€, ale niečo také spravil iba jeden eshop. TV zatiaľ ani jeden z vytipovaných 5 druhov neklesol o viac ako 100€. Slováci predajcovia máte sa čo učiť. Zahraničné eshopy sú v tomto šupa, len keby som sa nebál objednať TV mimo SK :o(

23/11/2017 19:57
pavol

Black friday na Slovensku neexistuje napišu zlavy až 80% a to je trebars na sluchadla len podvod na zakaznikoch.Nech sa idu pozriet do Spojeneho kralovstva.

23/11/2017 19:39
Ladislav Zajc

jj typicky black mounth in da slovensko velke halo a nic samozrejme show velka ale zlavy ziadne black friday je o vypredavani velke zlavy jeden den a nie ziadne zlavy cely mesiac :D

22/11/2017 21:14
Monika

Black friday u nás zrejme žiadny obchod nepochopil. Spravili z toho týždeň (až týždne) zliav a to takých, že to predávajú za rovnakú, prípadne ešte vyššiu cenu. Dala som si tú námahu a vytypovala niektoré produkty a sledovala ako sa ich cena mení. Aj keď ten pravý black friday má byť až teraz 24.11. ceny sa určite k zákazníckej spokojnosti neposunú

28/11/2016 12:15
Katarina Mračková

Chcela som túto akciu využiť a kúpiť elektroniku o niečo lacnejšie ale ani NAY - Datart nemali v podstate nič moc lacnejšia a nakoniec som kúpila šporák za bežnú cenu a ani odvoz nezapezpečili v sobotu ani v nedeľu ako to sľubovali a "zadarmo" vôbec nie len v pondelok, takže všetko je len Veľký HUM_BUK a nič.

Pridať komentár