Najlepšie infražiariče 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak si potrebujete občas prikúriť počas chladnejších dní, najlepším riešením pre vás sú infražiariče. Dokážu totiž teplo nasmerovať priamo na vás, resp. do priestoru, kde sedíte a nemusíte tak vykurovať celý priestor.

Ako si vybrať infražiarič?

V článku vám povieme o ich výhodách i nevýhodách, predstavíme najobľúbenejšie modely a poradíme, ako si vybrať ten správny infražiarič do vašej kúpeľne, izby, na terasu či do iného priestoru.

Najlepšie infražiariče

Názov Hodnotenie Detail
Dema QH 1200 W   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Elíz EQH 12 B   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Heller QS 120   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Blumfeldt Rising Sun Zenith   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Infražiariče – recenzie

Do kúpeľne, na terasu, do sauny – infražiarič vás príjemne zahreje kdekoľvek. Na výber sú plynové i elektrické infražiariče na strop, na stenu i stojanové. Vyskúšali sme niekoľko modelov a naše skúsenosti spísali do recenzií. Ktorý z infražiaričov vás oslovil najviac?

Okamžitý pocit tepla

Infražiariče (ako z ich názvu vyplýva), využívajú na prenos tepla infračervené žiarenie. To je absorbované ľuďmi, zvieratami či predmetmi v okolí, ktoré sú ním zahrievané. Tento spôsob prenosu tepla sa nazýva sálanie, pričom podobný princíp sa uplatňuje pri pôsobení slnečného žiarenia.

Na rozdiel od elektrických konvektorov či teplovzdušných ventilátorov, infražiariče neohrievajú iba vzduch v miestnosti či v priestore, ale teplo prenášajú do určitého bodu, resp. plochy. Po ich zapnutí pocítite prísun tepla už po niekoľkých sekundách či minútach, pri konvektoroch by ste museli čakať aj niekoľko desiatok minút, kým stúpne teplota vzduchu.

Infražiariče sa teda hodia aj do väčších miestností či na terasy, kde by teplovzdušné ohrievače zbytočne ohrievali veľké množstvo vzduchu.

Infražiarič poskytuje okamžitý pocit tepla

Oproti teplovzdušným ohrievačom majú tiež výhodu v tom, že zbytočne nevíria prach a pracujú s nižšou teplotou ohrievacieho telesa. Nedochádza tak k tzv. prepaľovaniu prachu, ktoré je charakteristické slabým, no nepríjemným zápachom. Ich ďalšou výhodou je, že účinne vysúšajú vlhké steny, čím zlepšujú ich izolačné vlastnosti a pomáhajú zabrániť tvorbe plesní.

Väčšina infražiaričov nemá schopnosť akumulovať teplo. Hneď ako ich vypnete, prestanú hriať a rýchlo sa ochladia.

Infražiaričov je viacero druhov – líšia sa nielen konštrukčným vyhotovením, ale tiež typom ohrievacieho telesa a z toho vyplývajúcou účinnosťou prenosu tepla (niektoré zahrievajú aj vzduch). Tie najúčinnejšie dokážu premeniť na infračervené žiarenie až 86 % spotrebovanej elektriny, zvyšné teplo sa vyžiari do vzduchu.

Infražiarič používanie na ohrievanie rúk

Infračerveného žiarenia sa nemusíte obávať, je bezpečné a používa sa napr. v inkubátoroch. Ďalším jeho významným zdrojom je napr. slnko.

Halogénový alebo keramický?

Infražiariče sa podľa typu ohrievacieho telesa delia na:

  • Halogénové – pracujú pri teplotách 600 – 800 °C a vyznačujú sa vysokou intenzitou pocitového tepla. Ich nahriatie na pracovnú teplotu trvá 0,5 – 1 min., nevýhodou je, že vyžarujú dosť viditeľného svetla, ktoré vás môže najmä večer rušiť. Halogénová trubica môže byť osadená karbónovým alebo volfrámovým vláknom.
  • Quartzové – pracujú pri veľmi vysokých teplotách 1 800 – 2 700 °C, v spektre krátkych infračervených vĺn. Ich reflektory sú spravidla nastavené na menšiu plochu, na ktorej vyvolávajú intenzívnejšie teplo. Hodia sa teda najmä do kúpeľní, prípadne ako závesné na terasu. Spravidla produkujú ešte viac viditeľného svetla ako halogénové žiariče.
  • Keramické – pracujú pri teplotách 400 – 900 °C, pričom ich výhodou je, že neprodukujú žiadne viditeľné svetlo. Hodia sa teda do interiérov a na miesta, kde by vás viditeľné svetlo rušilo. Ich nevýhodou je, že na pracovnú teplotu sa dlhšie nahrievajú.
  • Hliníkové – pracujú pri teplotách 200 – 400 °C s dlhšími vlnami infračerveného spektra. Rovnako ako keramické ohrievače neprodukujú viditeľné svetlo, ich nahrievanie na pracovnú teplotu však môže trvať aj 7 min.

Aký výkon potrebujete?

V praxi sa pri jednotlivých modeloch infražiaričov stretnete s rôznymi odporúčaniami výrobcu ohľadne vykurovacej plochy a potrebného výkonu, ktoré sa často líšia aj dvojnásobne.

Aký výkon infražiariča potrebujete?

Pre príklad uvádzame potrebné vykurovacie výkony pre rôzne typy domov a obývaciu a detskú izbu. To sú totiž miestnosti, kde trávite najviac času, preto v nich chcete mať príjemné teplo – v ostatných miestnostiach môže byť teplota nižšia, teda aj vykurovací výkon menší.

Stará budova cca do r. 1994

potrebný vykurovací výkon: 43 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 43 W/m3 × 55 m32 365 W

Novší dom cca od r. 1994 

potrebný vykurovací výkon: 34 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 34 W/m3 × 55 m31 870 W

Nízkoenergetický dom

potrebný vykurovací výkon: 24 W/m3

rozloha miestnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem miestnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potrebný vykurovací výkon: 24 W/m3 × 55 m3 = 1 320 W

Samozrejme, tieto hodnoty berte iba ako orientačné. V praxi je presný výpočet vykurovacieho výkonu pomerne zložitý a berie sa pri ňom do úvahy aj materiál stien, jeho tepelný odpor a ďalšie veličiny. Na účely výberu infražiariča vám však takýto jednoduchý odhad postačí.

Infražiariče s pevnou inštaláciou na stenu či určené na zavesenie pod strop majú obyčajne výkon do 2 500 W, výnimočne viac. Prenosné disponujú obvykle polovičným výkonom.

Infražiarič na terasu

Pri umiestňovaní žiariča myslite aj na miesto, na ktorom budete v miestnosti sedieť, resp. ležať. Keďže infražiarič ohrieva priamo vaše telo, bude vás hriať iba z jednej strany.

S napájaním si nemusíte lámať hlavu, takmer všetky infražiariče pre domáce použitie sú napájané z bežnej 230 V zásuvky. Nájdu sa však aj modely pre pevnú montáž, ktoré nemajú koncovku do 230 V, ale sú ukončené napájacím káblom s vodičmi – tie by mal zapojiť kvalifikovaný elektrikár.

Aj na terasu a do kúpeľne

Výrobcovia väčšiny infražiaričov s pevnou montážou umožňujú aj ich použitie v exteriéri či vo vlhkých priestoroch, ako napr. kúpeľňa, šatňa, pivnica atď.

Túto vlastnosť odhalíte podľa tzv. stupňa krytia IP, ktorý vyjadruje práve odolnosť el. zariadenia voči vlhkosti, prachu či vniknutiu cudzích predmetov. Ohrievače odolné voči vlhkosti by mali mať krytie aspoň IP24 (odolné voči striekajúcej vode), vyššie číslo znamená vyššiu odolnosť – napr. IP55 či 65 už znamená, že žiarič je odolný voči tryskajúcej vode.

Dôležitým parametrom výberu infražiariča je vodoodolnosť

Pri inštalácii sa však vždy riaďte pokynmi v návode na použitie. Ak výrobca odporúča umiestniť zariadenie pod striešku, urobte to. V prípade, že výrobca výslovne neuvádza, že infražiarič je vhodný do vlhkých priestorov, nepoužívajte ho tam, predídete tým prípadnému úrazu el. prúdom.

Ďalšie parametre a funkcie infražiaričov

  • Časovač – umožní vám nastaviť dobu, po ktorej sa infražiarič vypne. Nemusíte sa tak oň obávať v prípade, že zaspíte.
  • Displej – drahšie modely sú vybavené displejmi, ktoré zobrazujú teplotu, čas do vypnutia či prevádzkové stavy.
  • Diaľkové ovládanie – umožní vám ovládať infražiarič z pohodlia vášho kresla či pohovky pomocou diaľkového ovládača.
  • Oscilácia – infražiarič s touto funkciou sa bude otáčať zľava doprava, aby tak vyhrial priestor rovnomernejšie. Táto funkcia je spravidla vypínateľná.
  • Termostat – umožní vám nastaviť plus-mínus presnú teplotu v miestnosti. Keďže však infražiariče neohrievajú iba vzduch v miestnosti, nájdete termostat iba pri niektorých modeloch.
  • Ochrana proti mrazu – spustí infražiarič na nízky výkon, hneď ako klesne teplota v miestnosti pod cca 5 °C. Vďaka tomu predmety v miestnosti nezamrznú, no ohrievač nebude plytvať el. energiou.
  • Ochrana proti prehriatiu – zabezpečuje ju tepelná poistka, ktorá vypne ohrievač v prípade jeho prehriatia a zabráni tak prípadnému požiaru. Táto situácia môže nastať napr. v prípade, že ohrievač nechtiac zakryjete či umiestnite do príliš tesného priestoru. 
  • Ochrana proti prevrhnutiu – infražiarič s touto funkciou je vybavený náklonovým spínačom, ktorý zariadenie vypne v prípade, že žiarič prevrátite. Zabráni tak prípadnému vznieteniu koberca na podlahe či prehriatiu ohrievača.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Infražiarič je ideálny na prikurovanie počas chladných dní. Ak ste sa preň rozhodli, neodporúčame vám siahnuť po prvom výrobku, ktorý nájdete. Všímajte si parametre a odpovedzte si na niekoľko základných otázok. Ak potrebujete vedieť ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom. Odpovieme čo najskôr.

Je infražiarič vhodný aj do kúpeľne?

Áno, dokonca je do kúpeľní takéto vykurovanie ako stvorené. Infražiarič musí mať stupeň krytia aspoň IP24, teda odolnosť voči striekajúcej vode.

Aké vlnenie je v prípade infražiaričov lepšie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, keďže dlhšia vlna sa odráža, kratšia sa zas lepšie absorbuje. Pokiaľ potrebujete infražiaričom ohriať lokálny priestor, lepšia je kratšia vlna s lepšou absorbovateľnosťou. Na vykúrenie celej miestnosti sú zas vhodnejšie dlhšie vlny s istou mierou odraziteľnosti.

Nie je infračervené žiarenie škodlivé?

Nie, nie je. Toto žiarenie sa vyskytuje aj voľne v prírode, avšak s tým rozdielom, že infražiariče neprodukujú škodlivé UV žiarenie.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Najlepšie ohrievače? Halogénové, olejové, plynové alebo infražiariče

Keď zima zaklope na dvere a pocítite ju v plnej sile u vás doma, v garáži či na chate, neostane vám na výber ohrievača príliš veľa času. Už teraz vám preto prinášame prehľad jednotlivých druhov elektrických i plynových ohrievačov spolu s ich pozitívami i negatívami. Poradíme vám, ako... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(86.8%)
Dátum publikovania: 06.09.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/11/2022 07:37
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
je to možné len v prípade, že výrobca ponúka náhradné diely, v tomto prípade náhradné vyhrievacie trubice.

20/11/2022 23:08
Robert

Dobrý den ! Dajú sa vyhrievacie trubice v infražiariči vymienat, ked prasknú ? S pozdravom.

05/10/2022 06:43
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
v pomere cena/výkon sa zdá ísť o dobrú voľbu. Infražiariče vo všeobecnosti odporúčame, tento konkrétny je vhodnou voľbou do menších miestností, ale prinesie želané teplo.

20/09/2022 20:26
Miroslav

Dobrý deň
Chcem sa vás opýtať
Potreboval by som do cca 20m2 dielne
Infra
Mám tam aj vodu tak aby nezamrzla
Aký by ste mi poradili
Ďakujem vám za odpoved

29/08/2022 14:37
Monika

Dobrý deň,
aký je Váš názor na nástenný infražiarič "Easy Heater" , ďakujem.

21/06/2022 09:49
Gabo

Heller QS120 hreje super, ideálne na zimné večery. Kupovali sme ho minulý rok, takže zatiaľ si odkrútil iba jednu sezónu. Ohrev je rýchly a spoľahlivo tento prístroj nahradil môj starý... Vadí mi, že tu chýba časovač, rád by som si nastavil, kedy sa má automaticky vypnúť. Inak je to jednoduchý prístroj s kvalitným prevedením. Z mojej strany spokojnosť s výkonom.

31/05/2022 15:09
Valér

Odporúčam Rising Sun. Je praktický, účinný a dostatočne výkonný s výkonom až do 2500 W. Sú tu tri teplotné stupne. Ovládanie je jednoduché cez diaľkový ovládač a na zariadení je LED displej. Výhrevné teleso je z karbónu, preto je vyhrievanie rýchle a účinné. Za tú cenu sme spokojní celá rodinka.

14/11/2021 12:32
Peter

ELÍZ EQH 12 W sa pohodlne ovláda, má pekný biely dizajn a vykúrenie miestnosti je veľmi dobré. Tento žiarič je jeden z mála, ktorý nevyzerá ohavne. Mínus dávam za chatrný držiak, nemožnosť zmeniť stranu prívodovej šnúry či za prepínač, ktorý kladie troška tuhší odpor.

22/07/2021 21:20
Dárius

Minulú zimnú sezónu sme potrebovali do kúpelne lacný infražiarič, ktorý by nám v tejto miestnosti urobil príjemné teplúčko. Do menšej kúpeľne je to úplne postačujúci ohrievač a najmä cenovo patrí k tým najvýhodnejším. Ohrev je pomerne rýchly a uvedenie do prevádzky bolo veľmi jednoduché. Chod je tichý a sklápací mechanizmus zaisťuje presné zarovnanie sálavého tepla. Ohrievač máme upevnený na stene pomocou upevňovacích prvkov a predok chráni hliníková mriežka. Verím, že aj tento rok počas zimy nám bude ohrievač spoľahlivo slúžiť. Odporúčam každému, kto nechce minúť veľa peňazí.

17/11/2020 08:22
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
áno, infražiarič je vhodný aj do zimnej záhrady.

16/11/2020 14:20
Radovan Cintula

Dobrý Den prosim Vás je vhodný infraziaric do zimnej zahrady ? napriklad stropný infraziarič nepraskne sklo na strope.Ďakujem.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok