Najlepšie vysávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vysávač je spotrebič, o ktorom veľmi nepremýšlame. Pre väčšinu z nás je symbolom povinného upratovania, ktorému by sme sa najradšej vyhli. Kvalitný model nám však môže prácu do veľkej miery uľahčiť. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom.

Vysávač

Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný a výkonný vysávač. Vyhnete sa modelom, ktoré sú síce pekné, ale nepraktické.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie vysávače vreckové

Názov Hodnotenie Detail
Miele C1 Powerline   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Philips FC8783/09   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
ETA 1519 90000 Avanto   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Electrolux Pure D8   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Rowenta RO3927   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie bezvreckové vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SVC 511TQ   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Rowenta RO2933EA   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EC41-6DB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Kärcher VC 3   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Bissell 2274N   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie robotické vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Roborock S8   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Xiaomi Robot Vacuum X10+   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Cecotec Conga 7490   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SRV 3150OR   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Niceboy ION Charles i10   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Zoznam podkategórií:

Vysávače – recenzie

Robotický, vreckový, bezvreckový, tyčový, ručný, priemyselný vysávač alebo vysávač na popol? Na výber je množstvo typov, značiek i modelov. Vyskúšali sme viacero modelov a pripravili recenzie, aby sme vám s výberom čo najviac pomohli.

Ako vybrať vysávač?

Prvý vysávač vznikol v roku 1900. Za takmer 120 rokov sa zmenil z masívneho obra na kompaktného pomocníka, bez ktorého si nevieme predstaviť život. Vďaka nemu sa totiž dokážeme veľmi rýchlo a jednoducho zbaviť prachu a rôznych nečistôt, ktoré sa povaľujú na plávajúcej podlahe, či mikroorganizmov, ktoré prežívajú v našich kobercoch.

Výber vysávača však nie je vôbec jednoduchý. Niektorí sa, samozrejme, nezaujímajú o výkon, akčný rádius či špeciálne hlavice a chcú si kúpiť iba obyčajný lacný vysávač. Ak však plánujete kúpiť výkonný, spoľahlivý a praktický model, potom si prečítajte náš návod, ako si vybrať vysávač.

Aké poznáme typy vysávačov?

Okrem klasických podlahových existujú aj odolnejšie a výkonnejšie priemyselné vysávače, ktorých potenciál v tradičnej domácnosti nevyužijeme. Preto si predstavíme najznámejšie typy vysávačov, s ktorými sa bežne stretávame.

Klasický vysávač

V jednej domácnosti môžeme nájsť hneď niekoľko druhov – podlahový, robotický či ručný. Každý z nich má svoje klady aj zápory, preto je vhodné vedieť o nich všetko podstatné.

Podlahové vysávače

Najznámejší a najbežnejší typ, ktorý vlastní drvivá väčšina z nás. Je vhodný na vysávanie laminátu, kobercov, nábytku či dlažby. Kúpiť si môžeme aj multifunkčný podlahový vysávač, ktorý si poradí aj s vysávaním vody. Tieto modely sa používajú na tepovanie, niektoré pomôžu s umývaním okien. Ich nevýhodou je vyššia cena, ale aj náročnejšia starostlivosť – dôkladné čistenie a pravidelná výmena filtrov.

  • Tip: skôr, než zainvestujete do viacúčelového vysávača, tak si premyslite, či naozaj potrebujete vlastniť vysávač a tepovač v jednom. Položte si otázku, kedy ste naposledy potrebovali prístroj na mokré vysávanie? Viete, že s umývaním okien vám pomôže aj lacnejší vysávač na okná?

Podlahové vysávače sa delia na 2 základné kategórie:

  • Vreckové – vysaté nečistoty sú uskladnené v textilných alebo papierových vreckách. Ich výhodou je veľmi vysoký výkon, ktorý si poradí aj s roztočmi ukrytými medzi vláknami kobercov. Pri výbere vreckového vysávača je vhodné všímať si nielen veľkosť vrecka, ale aj jeho cenu a dostupnosť na trhu. Okrem toho sa treba zamerať aj na typ filtrácie – najmä jeho účinnosť pri zachytávaní prachu (označenie HEPA 10 až HEPA 13) a veľkosť. Platí, že čím väčší filter, tým lepšie. Zvážte aj kvalitu sacej hadice, rúry a hubice. Najlepšou voľbou sú hadice bez spojov. Sací výkon sa nestratí ani v takých spojoch, ktoré sú ošetrené aerodynamickými tesneniami z plastu alebo silikónu.
  • Bezvreckové – v ich tele sa nachádza umývateľná plastová nádoba na nečistoty a filter, ktorý je nutné pravidelne čistiť, zbavovať vlasov a chlpov a raz za 6 mesiacov vymeniť za nový kus. Zároveň sa odporúča starať sa aj o tesniacu gumičku, ktorá je umiestnená na obvode veka vysávača. Náročnejšie čistenie a údržba je v podstate daňou za ušetrené peniaze za vrecká. Ďalšou nevýhodou je fakt, že bezvreckové vysávače sú hlučnejšie než vreckové modely. Vybrať si môžete jeden z týchto typov bezvreckových vysávačov: Cyklónový – vysávač s veľmi vysokým výkonom a vyššou hlučnosťou, ktorý funguje na princípe cyklónového efektu. V nádobe totiž rotuje zvírený vzduch a vysaté nečistoty, ktoré sa z tejto masy oddelia pomocou odstredivej sily a následne sa zachytia vo filtri. Vodný – plastová nádrž je nahradená nádržou na vodu, ktorá slúži na filtráciu nečistôt. Okrem toho sú tieto modely vybavené aj dodatočným výstupným HEPA filtrom. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť (váha vysávača + voda v nádobe), ale aj náročný čistiaci proces, ktorý treba podstúpiť po každom vysávaní.

Robotické vysávače

Výdobytok modernej doby, ktorý poteší pracovne vyťažených, ale i trochu lenivých ľudí. Zariadenie funguje na základe senzorov, vďaka ktorým sa vie vyhnúť prekážkam a postupne povysávať žiadanú plochu. Tento vysávač dokáže zametať a vysávať zároveň, inteligentnejšie modely sa dokonca dokážu nasmerovať na nabíjaciu stanicu.

Robotický vysávač

Lacné robotické vysávače dokážu udržiavať iba pevné podlahy (dlažbu, laminát, PVC, drevo), vyspelejšie si poradia aj s kobercami.

Tyčové a ručné vysávače

Ide o menej výkonné vysávače, ktoré nie sú vhodné na vysávanie veľkých plôch. Sú ideálne na rýchle vysatie omrviniek, zvyškov jedla na podlahe či gauči. Niektoré ručné vysávače možno využiť aj na mokré vysávanie, čo oceníte najmä vtedy, ak máte doma malé deti.

Väčšina modelov je napájaná akumulátorom, vďaka čomu sú mobilné a dajú sa použiť aj mimo domácnosti  všade tam, kde neexistuje možnosť pripojenia do elektrickej zásuvky. Tyčový vysávač obsahuje okrem sacej jednotky aj tyč, vďaka ktorej získate provizórny podlahový vysávač.

Čo pri výbere sledovať

S ohľadom na to, ako často budete vysávať, vás určite bude zaujímať hlučnosť vysávača, ale tiež jeho akčný rádius. Dôležitý je tiež výkon a špeciálne funkcie, ktoré vám môžu vysávanie uľahčiť.

  • Akčný rádius – tento parameter sa odvíja od dĺžky šnúry a udáva, koľko metrov priestoru môžete povysávať bez toho, aby ste prívodnú šnúru zapojili do bližšej elektrickej zásuvky. Dĺžka šnúry by mala byť minimálne 10 metrov. Ideálny vysávač by mal mať, samozrejme, aj funkciu samonavíjanie.
  • Hlučnosť – intenzita hlučnosti je priamo úmerná cene. Čím lacnejší vysávač kúpite, tým bude hlučnejší a otravnejší. Najlepšie vysávače majú cca 60 dB, lacné modely sa približujú k maximálnej dovolenej hranici hlučnosti (83 dB).
  • Spotreba energie – spotreba sa dá zistiť z energetického štítku. Okrem písmen A až G, ktoré označujú energetickú triedu vysávača, si treba všímať aj údaj v kWh/annum, ktorý udáva celkovú ročnú spotrebu energie.
  • Hodnotenie vysávača – na energetickom štítku nájdete aj nákres vysávača na podlahe a koberci. Tento obrázok vypovedá o 3 dôležitých údajoch: ako si vysávač poradí s tvrdou podlahou, ako dobre povysáva koberec a aká kvalitná je jeho filtrácia prachu. Hodnotenie spomínaných 3 podstatných stránok vysávača je taktiež vyjadrené písmenom A až G (A – najlepšie, G – najhoršie).
  • Výkon – sací výkon a príkon nie sú najdôležitejšími parametrami výberu, hoci sa tak môže na prvý pohľad zdať. Slabší výkon motora dnes vyvažuje kvalitnejšie tesnenie spojov a filtrácia, preto sa naozaj netreba obávať nekvalitného výsledku.
  • Špeciálne funkcie – potrebujete, aby váš vysávač pravidelne vysával zvieracie chlpy? Potom si určite vyberte model s tzv. PET hlavicou. Potrebujete model, ktorý si poradí s mokrým vysávaním, vysávač a tepovač v jednom alebo vysávač na vysávanie popolu z krbu? Špeciálne funkcie odrážajú životný štýl majiteľa spotrebiča, preto si svoje požiadavky sformulujte ešte pred samotným nákupom.

Obmedzenie výkonu vysávačov

Do 1. septembra 2017 ste si mohli kúpiť vysávač s maximálnym príkonom 1 600 W, od tohto dňa však platí nariadenie Európskej komisie, ktoré obmedzilo príkon na max 900 wattov. Tieto vysávače však musia spĺňať aj podmienku odstraňovania prachu - na koberci v min. intenzite 75 % a na podlahe až 98 %.

Z vysávača sa zároveň nemôže vrátiť späť do priestoru viac než 1 % prachu. Životnosť motora je stanovená na minimálne 500 hodín a maximálna hodnota hlučnosti 83 dB.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Domov bez vysávača si mnohí z nás nevedia ani predstaviť. Slúži predsa na udržiavanie čistoty. Vzhľadom na bohatú ponuku môže byť kúpa tohto spotrebiča náročná. Mnohí sa nás preto mailom pýtate rôzne otázky, ktoré by vám kúpu uľahčili. Rozhodli sme sa ich čo najpodrobnejšie zodpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám na otázky čo najskôr odpovieme.

Odporučíte vysávač s najvyšším sacím výkonom?

Vysávače s lepším sacím výkonom sú zvyčajne drahšie. Z robotických vysávačov sa vysokým sacím výkonom vyznačuje model Xiaomi Roborock Sweep One S50 a Xiaomi Roborock S6, z vreckových vysávačov to sú napr. Rowenta RO6477EA Silence Force Extreme Turbo Animal Care či Hoover A-Cube AC70_AC69011.

Ktoré vysávače ohodnotil Test Magazín ako najlepšie?

Podľa výsledkov Test Magazínu sa k najlepším radia tri modely vysávačov. Electrolux EUO9GREEN s nízkou spotrebou, mimoriadnym sacím výkonom a nízkou hlučnosťou, podlahový vysávač Miele C2 Excellence a sáčkový vysávač Rowenta RO3985EA. V teste hodnotili vysávanie (60 %), obsluhu (20 %), filtráciu prachu (10 %) a spotreba a hlučnosť (10 %).

Tiché vysávače? Ktoré to sú?

Vysávače, ktoré dosahujú hlučnosť cca 60 – 70 dB možno považovať za tiché. Vo všeobecnosti platí, že vreckové vysávače sú zvyčajne menej hlučné ako bezvreckové, k tichým sa radia aj robotické vysávače. Vhodnou voľbou sú napr. Rowenta RO 6477 EA, ETA Salvet Animal 1513, Kärcher VC 3Philips FC 9729, Bosch BCH 6ZOOOO Athlet ZOO či Xiaomi Roborock Sweep One S50.

Klasický alebo bezvreckový vysávač. Ktorý je lepší?

To závisí od toho, čo od vysávača očakávate. Pre alergikov je vhodný vysávač so zbernou nádobou s vodou, pretože dokáže zachytiť aj rôzne roztoče a mikróby. Vreckové vysávače sa vyznačujú vysokým výkonom a dôkladným zachycovaním nečistôt, ak majú HEPA filter 13, taktiež sú vhodné do domácnosti s alergikom. Bezvreckové vysávače sú síce náročnejšie na čistenie a údržbu, nemusíte sa však starať o výmenu vrecka.

Kvalitné značky vysávačov? Ktoré si vybrať?

Za kvalitné sa považujú viaceré značky vysávačov. K obľúbeným patria značky Kärcher, Eta, Rowenta, Philips, Bosch. K overeným patria aj značky Electrolux, Sencor, Zelmer, Zanussi a Hoover.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Ako vyčistiť filter a hadicu od vysávača? Údržba vysávača vplýva na jeho životnosť

Ako vyčistiť filter a hadicu od vysávača? Údržba vysávača vplýva na jeho životnosť

Vysávač je skvelý pomocník, ktorý uľahčí upratovanie vašej domácnosti. Hoci jeho údržba nie je náročná, zaslúži si vašu pozornosť a starostlivosť tak, ako aj každý iný elektrospotrebič. Ak sa oň pravidelne a adekvátne staráte, predĺžite tým jeho životnosť, ušetríte na energiách a najmä... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 17.08.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/08/2022 18:37
Denis

Vysávač Kärcher SE 4002 1.081-140.0 som si zvolil kvôli skvelému výkonu. Okrem vysávania aj tepuje, hoci v rámci tepovania som od tejto značky čakal niečo viac. V balení bolo dostatok príslušenstva. S vysávačom sa mi dobre manipuluje a na domáce používanie je úplne postačujúci. Vadí mi, že počas tepovania po dopojení hadice z nej vytečie voda na koberec alebo podlahu. Niekomu môže prekážať aj vyššia hlučnosť, ale tá je spôsobená vysokým výkonom.

31/07/2022 11:04
Renáta

Roborock Xiaowa Lite je dobrý vysávač a v tom čase, keď som ho kupoval, bol aj najlacnejší. Vadí mi, že robot sa chaoticky pohybuje po miestnostiach. Na druhej strane je kvalitne spracovaný, bol za dobrú cenu a dokáže prejsť aj vyššie prekážky. Pekne povysáva aj malú špinu. Problém mu však robia káble na zemi a keď sa náhodou dostane medzi štyri nohy pod jedálenským stolom, vie sa tam motať aj hodinu.

24/05/2022 10:02
Alžbeta

Máme lacný vysávač Electrolux EEG42EB a na podlahy je super. Ak ale hľadáte niečo aj na koberce, odporúčam radšej niečo iné. Samozrejme, vysaje špinu aj z kobercov, no cítiť, že tam má nižší ťah. Pomer ceny a kvality je super. Ocenila by som len väčšiu kapacitu vrecka, musím často vysýpať. Inak je manipulácia jednoduchá, vysávač je pomerne tichý, spokojnosť.

05/01/2022 09:32
Paulínka

ETA Avanto je šikovný, skladný a tichý vysávač. Výkon je pre mňa postačujúci a niekedy saje až tak, že mám problém odtihanuť hubicu od koberca. :-) Napriek nízkej cene, pracuje spoľahlivo a plusom je tiež možnosť plynulej regulácie sacieho výkonu. Dizajn je slušný a v balení boli všetky potrebné nadstavce vrátane úzkeho dlhého na čistenie radiátorov, čo si myslím, že je v základnej výbave nadštandard. Jediným mínusom je, že sacia hadica by mohla byť dlhšia.

28/12/2021 09:52
Hana

Vysávač Sencor SVC 510GR je úplne super, je bezvrecký, hygienický a hodí sa aj do domácností, v ktorej je malé dieťa alebo alergik, presne taký som hľadala. Cena je nastavená veľmi nízko vzhľadom na to, čo všetko bolo v balení. Sú tu viaceré násady. Na menšie koberce s krátkym vlasom je dostatočný, ale inak sa na koberce nehodí. Ja som ho primárne kupovala na plávajúcu podlahu a parkety. Tuto svoj účel plní na jednotku.

11/11/2021 10:40
Lea

Výborný robot, ktorý splnil všetky moje požiadavky, je iRobot Roomba i7. Veľmi dobre povysáva podlahy aj koberce, na ktorých zvýši svoj výkon. Nevýhodou je, že ak sú na podlahe káble alebo iné drobné predmety, troška sa trápi, takže vhodné je tieto veci odpratať pred začatím upratovania. Cena je prijateľná, hoci vyššia, ale vzhľadom na ponúkané funkcie sa to dá prežiť. :-)

11/11/2021 08:01
Evička T.

Ľahký, tichý a so silným ťahom je vysávač ETA Salvet, aj na minimálnom stupni saje veľmi dobre a občas sa mi zdá, že až príliš - niekedy mi dvíha koberce, hlavne tie menšie. :-) Mínusom je menšia nádobka na smeti, takže ju treba častejšie vyprázdňovať, ale dá sa veľmi ľahko otvárať, na predchádzajúcom vysávači to išlo oveľa ťažšie. Vadí mi tiež to, že kovová tyč je o niečo kratšia, než by bolo vhodné. Napriek malým nedostatok som s vysávačom spokojná, je bezvreckový so skvelým výkonom a za tú cenu aj s dobrým doplnkovým príslušenstvom.

10/11/2021 13:19
Ivan

Som spokojný s vysávačom Rowenta Compact Power Home&Car. Používam ho na vysávanie v byte aj v aute. Je tichý, ľahký a zároveň výkonný. Sací ťah je pre moje potreby veľmi dobrý. Plasty sú tvrdé, tak dúfam, že niečo vydrží.

04/07/2021 19:53
Alenka

Pre mňa je podstatné, aby mal vysávač dobrý sací výkon a pohodlne sa mi s ním manipulovalo. Všetko toto spĺňal Sencor SVC 45 EUE3, ktorý je navyše lacný, má tichý chod a nízku váhu. Vďaka jeho skladnosti som si nemusela robiť hlavu z toho, kam ho odložím, pretože sa zmestí v podstate hocikam. Na to, že je taký lacný, som bola prekvapená, pretože má super ťah. Jediné malé mínus si vyslúži plastová tyč, ale zatiaľ nepraskla a slúži dobre, tak verím, že to tak aj ostane. Spokojný s ním bude každý, kto hľadá kvalitný a lacný vysávač do malých priestorov na občasné vysávanie.

24/02/2020 17:56
Ada Siucakova

Recenzia na tyčový bezvreckový vysávač - lahky, doba vysavania 30-50 minut na dobitie, svieti, ma hepa filter a zabudovany rucny vysavac co pri detoch a vane oceni kazdy - najlepsi vysavac aky sme doma mali

15/09/2017 18:24
Jozef

Dobrý deň
Len tak pre informáciu sací výkon by mal obsahovať informáciu koľko daný typ vysaje litrov vzduchu za sekundu. To čo udávate sú len všeobecne informácie. Opačný príklad je kompresor kúpite typ čo si nenafúkate pneu na aute alebo ak používate striekaciu pištoľ na farbu nebude vynášať farbu. Ja som sa v jednom takom obchode stretol vysávač nebudem menovať značku sací výkon 28l/sek. Druhy čo som si aj kúpil mal sací výkon 68l/sek.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok