Najlepšie vysávače 2020 – recenzie, test, porovnanie

Vysávač je spotrebič, o ktorom veľmi nepremýšlame. Pre väčšinu z nás je symbolom povinného upratovania, ktorému by sme sa najradšej vyhli. Kvalitný model nám však môže prácu do veľkej miery uľahčiť. Preto sme zozbierali rôzne testy, hodnotenia, porovnania a recenzie a vytvorili z nich prehľadnú tabuľku, ktorá vám pomôže s výberom.

Vysávač

Ak si vyberiete niektorý z týchto modelov, určite získate kvalitný a výkonný vysávač. Vyhnete sa modelom, ktoré sú síce pekné, ale nepraktické.

Zoznam podkategórií:

Najlepšie vysávače vreckové

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux PURED9 PD91-8SSM   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux EUO 9GREEN   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
ETA Adagio   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Klarstein Mister Eco   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Hoover TX62ALG 011   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie bezvreckové vysávače

Názov Hodnotenie Detail
Dyson Big Ball Cinetic Multifloor 2   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
ETA Salvet 0513 90000   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Rowenta Power Cyclonic   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Kärcher VC 3   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Electrolux EC41-2SW   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Cleanbutler 3G Turbo   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie robotické vysávače

Názov Hodnotenie Detail
ETA Raggio 5225   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tesla RoboStar T60   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
iRobot Roomba i7   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Electrolux Pure i9.2 PI92-6DGM   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Zoznam podkategórií:

Vysávač – recenzie

Robotický, vreckový, bezvreckový, tyčový, ručný, priemyselný vysávač alebo vysávač na popol? Na výber je množstvo typov, značiek i modelov. Vyskúšali sme viacero modelov a pripravili recenzie, aby sme vám s výberom čo najviac pomohli.

Ako vybrať vysávač?

Prvý vysávač vznikol v roku 1900. Za takmer 120 rokov sa zmenil z masívneho obra na kompaktného pomocníka, bez ktorého si nevieme predstaviť život. Vďaka nemu sa totiž dokážeme veľmi rýchlo a jednoducho zbaviť prachu a rôznych nečistôt, ktoré sa povaľujú na plávajúcej podlahe, či mikroorganizmov, ktoré prežívajú v našich kobercoch.

Výber vysávača však nie je vôbec jednoduchý. Niektorí sa, samozrejme, nezaujímajú o výkon, akčný rádius či špeciálne hlavice a chcú si kúpiť iba obyčajný lacný vysávač. Ak však plánujete kúpiť výkonný, spoľahlivý a praktický model, potom si prečítajte náš návod, ako si vybrať vysávač.

Aké poznáme typy vysávačov?

Okrem klasických podlahových existujú aj odolnejšie a výkonnejšie priemyselné vysávače, ktorých potenciál v tradičnej domácnosti nevyužijeme. Preto si predstavíme najznámejšie typy vysávačov, s ktorými sa bežne stretávame.

Klasický vysávač

V jednej domácnosti môžeme nájsť hneď niekoľko druhov – podlahový, robotický či ručný. Každý z nich má svoje klady aj zápory, preto je vhodné vedieť o nich všetko podstatné.

Podlahové vysávače

Najznámejší a najbežnejší typ, ktorý vlastní drvivá väčšina z nás. Je vhodný na vysávanie laminátu, kobercov, nábytku či dlažby. Kúpiť si môžeme aj multifunkčný podlahový vysávač, ktorý si poradí aj s vysávaním vody. Tieto modely sa používajú na tepovanie, niektoré pomôžu s umývaním okien. Ich nevýhodou je vyššia cena, ale aj náročnejšia starostlivosť – dôkladné čistenie a pravidelná výmena filtrov.

  • Tip: skôr, než zainvestujete do viacúčelového vysávača, tak si premyslite, či naozaj potrebujete vlastniť vysávač a tepovač v jednom. Položte si otázku, kedy ste naposledy potrebovali prístroj na mokré vysávanie? Viete, že s umývaním okien vám pomôže aj lacnejší vysávač na okná?

Podlahové vysávače sa delia na 2 základné kategórie:

  • Vreckové – vysaté nečistoty sú uskladnené v textilných alebo papierových vreckách. Ich výhodou je veľmi vysoký výkon, ktorý si poradí aj s roztočmi ukrytými medzi vláknami kobercov. Pri výbere vreckového vysávača je vhodné všímať si nielen veľkosť vrecka, ale aj jeho cenu a dostupnosť na trhu. Okrem toho sa treba zamerať aj na typ filtrácie – najmä jeho účinnosť pri zachytávaní prachu (označenie HEPA 10 až HEPA 13) a veľkosť. Platí, že čím väčší filter, tým lepšie. Zvážte aj kvalitu sacej hadice, rúry a hubice. Najlepšou voľbou sú hadice bez spojov. Sací výkon sa nestratí ani v takých spojoch, ktoré sú ošetrené aerodynamickými tesneniami z plastu alebo silikónu.
  • Bezvreckové – v ich tele sa nachádza umývateľná plastová nádoba na nečistoty a filter, ktorý je nutné pravidelne čistiť, zbavovať vlasov a chlpov a raz za 6 mesiacov vymeniť za nový kus. Zároveň sa odporúča starať sa aj o tesniacu gumičku, ktorá je umiestnená na obvode veka vysávača. Náročnejšie čistenie a údržba je v podstate daňou za ušetrené peniaze za vrecká. Ďalšou nevýhodou je fakt, že bezvreckové vysávače sú hlučnejšie než vreckové modely. Vybrať si môžete jeden z týchto typov bezvreckových vysávačov: Cyklónový – vysávač s veľmi vysokým výkonom a vyššou hlučnosťou, ktorý funguje na princípe cyklónového efektu. V nádobe totiž rotuje zvírený vzduch a vysaté nečistoty, ktoré sa z tejto masy oddelia pomocou odstredivej sily a následne sa zachytia vo filtri. Vodný – plastová nádrž je nahradená nádržou na vodu, ktorá slúži na filtráciu nečistôt. Okrem toho sú tieto modely vybavené aj dodatočným výstupným HEPA filtrom. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť (váha vysávača + voda v nádobe), ale aj náročný čistiaci proces, ktorý treba podstúpiť po každom vysávaní.

Robotické vysávače

Výdobytok modernej doby, ktorý poteší pracovne vyťažených, ale i trochu lenivých ľudí. Zariadenie funguje na základe senzorov, vďaka ktorým sa vie vyhnúť prekážkam a postupne povysávať žiadanú plochu. Tento vysávač dokáže zametať a vysávať zároveň, inteligentnejšie modely sa dokonca dokážu nasmerovať na nabíjaciu stanicu.

Robotický vysávač

Lacné robotické vysávače dokážu udržiavať iba pevné podlahy (dlažbu, laminát, PVC, drevo), vyspelejšie si poradia aj s kobercami.

Tyčové a ručné vysávače

Ide o menej výkonné vysávače, ktoré nie sú vhodné na vysávanie veľkých plôch. Sú ideálne na rýchle vysatie omrviniek, zvyškov jedla na podlahe či gauči. Niektoré ručné vysávače možno využiť aj na mokré vysávanie, čo oceníte najmä vtedy, ak máte doma malé deti.

Väčšina modelov je napájaná akumulátorom, vďaka čomu sú mobilné a dajú sa použiť aj mimo domácnosti – všade tam, kde neexistuje možnosť pripojenia do elektrickej zásuvky. Tyčový vysávač obsahuje okrem sacej jednotky aj tyč, vďaka ktorej získate provizórny podlahový vysávač.

Čo pri výbere sledovať

S ohľadom na to, ako často budete vysávať, vás určite bude zaujímať hlučnosť vysávača, ale tiež jeho akčný rádius. Dôležitý je tiež výkon a špeciálne funkcie, ktoré vám môžu vysávanie uľahčiť.

  • Akčný rádius – tento parameter sa odvíja od dĺžky šnúry a udáva, koľko metrov priestoru môžete povysávať bez toho, aby ste prívodnú šnúru zapojili do bližšej elektrickej zásuvky. Dĺžka šnúry by mala byť minimálne 10 metrov. Ideálny vysávač by mal mať, samozrejme, aj funkciu samonavíjanie.
  • Hlučnosť – intenzita hlučnosti je priamo úmerná cene. Čím lacnejší vysávač kúpite, tým bude hlučnejší a otravnejší. Najlepšie vysávače majú cca 60 dB, lacné modely sa približujú k maximálnej dovolenej hranici hlučnosti (83 dB).
  • Spotreba energie – spotreba sa dá zistiť z energetického štítku. Okrem písmen A až G, ktoré označujú energetickú triedu vysávača, si treba všímať aj údaj v kWh/annum, ktorý udáva celkovú ročnú spotrebu energie.
  • Hodnotenie vysávača – na energetickom štítku nájdete aj nákres vysávača na podlahe a koberci. Tento obrázok vypovedá o 3 dôležitých údajoch: ako si vysávač poradí s tvrdou podlahou, ako dobre povysáva koberec a aká kvalitná je jeho filtrácia prachu. Hodnotenie spomínaných 3 podstatných stránok vysávača je taktiež vyjadrené písmenom A až G (A – najlepšie, G – najhoršie).
  • Výkon – sací výkon a príkon nie sú najdôležitejšími parametrami výberu, hoci sa tak môže na prvý pohľad zdať. Slabší výkon motora dnes vyvažuje kvalitnejšie tesnenie spojov a filtrácia, preto sa naozaj netreba obávať nekvalitného výsledku.
  • Špeciálne funkcie – potrebujete, aby váš vysávač pravidelne vysával zvieracie chlpy? Potom si určite vyberte model s tzv. PET hlavicou. Potrebujete model, ktorý si poradí s mokrým vysávaním, vysávač a tepovač v jednom alebo vysávač na vysávanie popolu z krbu? Špeciálne funkcie odrážajú životný štýl majiteľa spotrebiča, preto si svoje požiadavky sformulujte ešte pred samotným nákupom.

Obmedzenie výkonu vysávačov

Do 1. septembra 2017 ste si mohli kúpiť vysávač s maximálnym príkonom 1 600 W, od tohto dňa však platí nariadenie Európskej komisie, ktoré obmedzilo príkon na max 900 wattov. Tieto vysávače však musia spĺňať aj podmienku odstraňovania prachu - na koberci v min. intenzite 75 % a na podlahe až 98 %.

Z vysávača sa zároveň nemôže vrátiť späť do priestoru viac než 1 % prachu. Životnosť motora je stanovená na minimálne 500 hodín a maximálna hodnota hlučnosti 83 dB.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Domov bez vysávača si mnohí z nás nevedia ani predstaviť. Slúži predsa na udržiavanie čistoty. Vzhľadom na bohatú ponuku môže byť kúpa tohto spotrebiča náročná. Mnohí sa nás preto mailom pýtate rôzne otázky, ktoré by vám kúpu uľahčili. Rozhodli sme sa ich čo najpodrobnejšie zodpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám na otázky čo najskôr odpovieme.

Odporučíte vysávač s najvyšším sacím výkonom?

Vysávače s lepším sacím výkonom sú zvyčajne drahšie. Z robotických vysávačov sa vysokým sacím výkonom vyznačuje model Xiaomi Roborock Sweep One S50 a Xiaomi Roborock S6, z vreckových vysávačov to sú napr. Rowenta RO6477EA Silence Force Extreme Turbo Animal Care či Hoover A-Cube AC70_AC69011.

Ktoré vysávače ohodnotil Test Magazín ako najlepšie?

Podľa výsledkov Test Magazínu sa k najlepším radia tri modely vysávačov. Electrolux EUO9GREEN s nízkou spotrebou, mimoriadnym sacím výkonom a nízkou hlučnosťou, podlahový vysávač Miele C2 Excellence a sáčkový vysávač Rowenta RO3985EA. V teste hodnotili vysávanie (60 %), obsluhu (20 %), filtráciu prachu (10 %) a spotreba a hlučnosť (10 %).

Tiché vysávače? Ktoré to sú?

Vysávače, ktoré dosahujú hlučnosť cca 60 – 70 dB možno považovať za tiché. Vo všeobecnosti platí, že vreckové vysávače sú zvyčajne menej hlučné ako bezvreckové, k tichým sa radia aj robotické vysávače. Vhodnou voľbou sú napr. Rowenta RO 6477 EA, ETA Salvet Animal 1513, Kärcher VC 3Philips FC 9729, Bosch BCH 6ZOOOO Athlet ZOO či Xiaomi Roborock Sweep One S50.

Klasický alebo bezvreckový vysávač. Ktorý je lepší?

To závisí od toho, čo od vysávača očakávate. Pre alergikov je vhodný vysávač so zbernou nádobou s vodou, pretože dokáže zachytiť aj rôzne roztoče a mikróby. Vreckové vysávače sa vyznačujú vysokým výkonom a dôkladným zachycovaním nečistôt, ak majú HEPA filter 13, taktiež sú vhodné do domácnosti s alergikom. Bezvreckové vysávače sú síce náročnejšie na čistenie a údržbu, nemusíte sa však starať o výmenu vrecka.

Kvalitné značky vysávačov? Ktoré si vybrať?

Za kvalitné sa považujú viaceré značky vysávačov. K obľúbeným patria značky Kärcher, Eta, Rowenta, Philips, Bosch. K overeným patria aj značky Electrolux, Sencor, Zelmer, Zanussi a Hoover.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 17.08.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 22.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/02/2020 17:56
Ada Siucakova

Recenzia na tyčový bezvreckový vysávač - lahky, doba vysavania 30-50 minut na dobitie, svieti, ma hepa filter a zabudovany rucny vysavac co pri detoch a vane oceni kazdy - najlepsi vysavac aky sme doma mali

15/09/2017 18:24
Jozef

Dobrý deň
Len tak pre informáciu sací výkon by mal obsahovať informáciu koľko daný typ vysaje litrov vzduchu za sekundu. To čo udávate sú len všeobecne informácie. Opačný príklad je kompresor kúpite typ čo si nenafúkate pneu na aute alebo ak používate striekaciu pištoľ na farbu nebude vynášať farbu. Ja som sa v jednom takom obchode stretol vysávač nebudem menovať značku sací výkon 28l/sek. Druhy čo som si aj kúpil mal sací výkon 68l/sek.

Pridať komentár