Najlepšie rázové uťahováky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Praktické ručné náradie v dielni nikdy nie je na škodu. Zvlášť, ak šetrí čas a uľahčuje prácu. Rázový uťahovák je presne takýmto náradím. Uťahovanie či povoľovanie skrutiek s jeho pomocou rozhodne nie je komplikáciou. Povolenie skrutiek na kolesách auta alebo pevné upevnenie skrutiek pri úprave motorky. Pomoc takéhoto náradia odmietne naozaj málokto. Prečo sa oplatí mať rázový uťahovák doma?

Ako vybrať rázový uťahovák?

Rázový uťahovák bol donedávna považovaný za výbavu profesionálnej dielne. Dnes už to neplatí tak úplne. Ak sa v dielni častejšie stretávate s povoľovaním skrutiek, toto náradie bude pre vás veľmi vítanou pomocou. Pre domáce výmeny kolies, opráv na aute, ale aj pri bežnej montáži môžete rázový uťahovák pohodlne využiť. Dôležité je vedieť, aký typ uťahováka vlastne potrebujete. Na výber máte totiž z viacerých typov a netreba zabúdať ani na to, že rozhodujú i ďalšie technické parametre. Viac sa dozviete v ďalších odsekoch a pripravený pre vás máme i podrobný test konkrétnych modelov.

Najlepšie rázové uťahováky

Názov Hodnotenie Detail
Makita DTD152Z   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Milwaukee M18   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
DeWalt DCK211D2T   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Güde ESS 350   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Rázové uťahováky – recenzie

Ak ste sa rozhodli pre kúpu rázového uťahováka, okrem parametrov by ste si mali všímať aj skúsenosti ľudí s jednotlivými modelmi. Vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Potrebujem doma rázový uťahovák?

Odpoveď na túto otázku musí padnúť už pred samotným procesom výberu. Na prvé počutie sa môže javiť, že možno nejde práve o potrebné náradie. Vedzte však, že jeho služby využijete všade tam, kde sa nachádzajú skrutky. Svoje využitie má predovšetkým v rámci oprav áut či motoriek, kde sa typicky využíva pri výmene kolies, opravách podvozku, ale aj pri montáži nábytku, lešenia či pri rôznych opravách záhradnej techniky (kosačka, kultivátor, rotavátor, traktor).

Skrutky dokážete povoliť a utiahnuť bez väčšej námahy. Nepotrebujete žiadne špeciálne kľúče ani nepotrebujete vyvíjať nadmerné úsilie, ktoré môže spôsobiť, že závit napríklad utrhnete alebo poškodíte. Rázový uťahovák sa teda oplatí mať doma už len z dôvodu domácich opráv. Navyše, ak patríte k majstrom, ktorí radi niečo majstrujú alebo máte pocit, že sa s činnosťou skrutkovania a povoľovania skrutiek budete stretávať častejšie, razom si uvedomíte, že rázový uťahovák vo vašej dielni má rozhodne zmysel.

Dôležité parametre výberu

Ak sa už s určitosťou rozhodnete, že sa chcete stať majiteľom rázového uťahováka, na rad prichádza oboznámenie sa dôležitými parametrami, ktoré váš výber môžu vo výraznej miere ovplyvniť. Prvým a základným poznatkom, ktorý pri výbere musíte zvážiť, je to, aký druh uťahováka si vyberiete – elektrickýakumulátorový alebo pneumatický (profesionálny). Následne na rad prichádzajú parametre, ako krútiaci moment, počet otáčok za minútu, prípadne počet príklepov, hmotnosť a tvar. S tým súvisí takisto ergonómia samotného náradia. Takisto môže uťahovák disponovať ďalšími funkciami.

  • Typy rázového uťahováka
  • Výkon
  • Krútiaci moment a počet otáčok
  • Počet rázov/príklepov
  • Hmotnosť a ergonómia
  • Maximálny priemer skrutky
  • Kapacita a výdrž batérie
  • Ďalšie vlastnosti a funkcie
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Typy rázových uťahovákov

Pri pohľade na tento segment si určite všimnete, že nie je uťahovák ako uťahovák. Dôvod je prostý. Hlavný rozdiel je spôsobený pohonom, ktorý náradie využíva. Aj na základe toho, aké sú vaše požiadavky a potreby, je nutné výber tejto voľbe prispôsobiť. Celkovo poznáme štyri typy uťahovákov, ktoré v obchodoch nájdete.

Elektrický uťahovák

V tomto prípade je zrejmé, že pre svoj chod vyžaduje elektrický uťahovák dostupný zdroj elektrickej energie. Konkrétne musí byť v zásuvke pod 230 V elektrickým napätím. Elektrické uťahováky sú cenovo veľmi výhodné, no samozrejme, daňou je slabší komfort a ergonómia. Obmedzovať vás totiž môže práve prívodný kábel. Navyše, ak sa potrebujete s uťahovákom dostať na horšie dostupné miesto, s touto alternatívou to nepôjde. Výkonom však rozhodne nezaostávajú a na trhu si nájdu svoju klientelu.

Montovanie postele s rázovým uťahovákom

Akumulátorový uťahovák

O jeho nespornej výhode netreba diskutovať. Doménou je predovšetkým jeho efektívnosť, keďže vďaka akumulátorovej prevádzke je AKU uťahovák praktický a so skrutkami si poradí tam, kde ho je treba. Neobmedzuje ho pritom žiadny kábel. Pozor si však musíte dávať na kapacitu batérie a jej výdrž. Zachrániť vás vždy môže náhradný akumulátor, aby vás uťahovák nenechal v štichu. Veľmi dobre sa s ním manipuluje, na druhú stranu, mnoho remeselníkov kritizuje u viacerých modelov nedostatočný výkon.

Pneumatický uťahovák

Zvykne sa mu hovoriť aj kompresorový uťahovák. A to preto, že táto skupina uťahovákov funguje na princípe stlačeného vzduchu. Ich výhodou je veľmi vysoký výkon a schopnosť povoliť aj poriadne pripevnené skrutky. Využívajú sa predovšetkým v autodielňach. Ich výhodou je pomerne dobrá cenová dostupnosť, no samozrejme, potrebné je myslieť na to, že bude vyžadovať viac či menej stabilné miesto, keďže kompresor je s uťahovákom prepojený hadicou, ktorá doňho privádza vzduch pod vysokým tlakom. Pri práci môže obmedzovať, no v prípade automechanikov ide často o prvú voľbu. Takisto je potrebné, aby bol kompresor dostatočne výkonný a dokázal zabezpečiť dostatočný objem vzduchu. Kompresor musí byť takisto pripojený do elektrickej siete.

Hybridný uťahovák

Posledným typom je hybridný uťahovák. Ten spravidla kombinuje dva spôsoby pohonu. Najčastejším je kombinácie elektrického a akumulátorového. Aj takéto riešenie má svoje výhody, no často ide o drahšie alternatívy. Na trhu existujú aj praktické mini uťahováky, ktoré majú veľmi kompaktné rozmery, no takisto nižší výkon.

Výkon

Čím je výkon väčší, tým lepšie. To v tomto prípade platí do bodky. Najvýkonnejšie v kategórii uťahovákov sú bez pochyby pneumatické uťahováky. V prípade výkonu však nejde o najdôležitejší parameter, veľkú rolu zohráva aj krútiaci moment, počet otáčok či príklepov. Výkon však predovšetkým v prípade elektrických uťahovákov definuje, akú záťaž náradie zvládne. Pre bežné účely hľadajte hobby až poloprofesionálne uťahováky s výkonom medzi 0,25 až 0,40 kW. Menej výkonné uťahováky príliš praktické nie sú. Ak budete hľadať výkonnejšie uťahováky, siahnete po takom, ktorého výkon je viac ako 0,6 kW.

Krútiaci moment a počet otáčok

Jedným z hlavných parametrov je práve krútiaci moment. Ten má totiž vplyv na to, čo uťahovák dokáže a ako veľmi efektívny pri práci dokáže byť. Netýka sa to len uťahovania skrutiek, ale takisto ich povoľovania. Krútiaci moment sa udáva v newtonmetroch a čím je táto hodnota vyššia, tým efektívnejší model je. Bežný hobby uťahovák s hodnotou 150 až 200 Nm toho prehnane veľa nezvládne. Ide skôr o náradie určené pre vskutku nenáročné činnosti. Odporúčame vám siahnuť po modeloch s krútiacim momentom aspoň 300 Nm, nech máte istotu, že si naozaj s niečím uťahovák poradí. Ešte lepšie urobíte, ak bude hodnota na úrovni 500 až 600 Nm. Pochopiteľne, profesionálne modely disponujú krútiacim momentom cez 1 000 Nm.

Výkonný pneumatický uťahovák do autodielne

Počet otáčok za minútu je v tomto prípade sekundárnym parametrom. Krútiaci moment v zásade definuje aj tento parameter. Počet otáčok informuje používateľa o tom, ako rýchlo, resp. za aký čas dokáže uťahovák činnosť vykonať. Nedefinuje silu či schopnosť skrutku povoliť alebo utiahnuť.

Počet rázov-príklepov

Tento parameter udávame samostatne, pretože sa často používateľom pletie práve s počtom otáčok. Vedzte však, že ide o rozdielne technické parametre. Príklepy – rázy sú v zásade niečo ako funkcia príklepu pri vŕtačke. Rázy v prípade uťahováka spôsobujú chvenie skrutky, čo zabezpečuje lepšie povolenie v závite, ale aj jej utiahnutie. Výrazne tak napomáhajú zvyšovať efektivitu uťahováka. Štandardne sa počet príklepov za minútu pohybuje na hranici okolo 2 000 až 4 000 za jednu minútu.

Hmotnosť a ergonómia

Každé náradie, ktoré pri práci držíte v ruke, je záťažou. Preto je nepochybne výhodou, ak je jeho hmotnosť čo možno najnižšia. Predovšetkým, ak je uťahovák vaším denným pracovným nástrojom, vtedy naozaj oceníte, ak má toto náradie čo najmenšie rozmery a je čo možno najľahšie.

Paradoxne, nevýhodou akumulátorových uťahovákov je práve ich hmotnosť. AKU uťahovák má totiž integrovanú batériu, bez ktorej toho veľa nespraví. Ľahšie sú elektrické a pneumatické akumulátory, ktoré však pre svoj chod potrebujú elektrickú sieť.

Niektoré elektrické akumulátory, ale aj s výnimkou určitých AKU uťahovákov, sa hmotnostne pohybujú na úrovni okolo 1,5 až 2 kg. Čo je v tomto ohľade skvelý parameter. V priemere sa však mnohé modely prehupnú cez hranicu 2 kg a niektoré sa šplhajú aj na 3 kg.

Dôležitú rolu teda zohráva i ergonómia. V zásade je to jednoduché. Uťahováky majú tvar pištole a je podstatné, aby sa v ruke dobre držali. Nie je preto na škodu, ak je rukovať dobre tvarovaná, lepšie povedané, ak je rukoväť ergonomická. Často býva potiahnutá pogumovanou alebo silikónovou vrstvou, aby pri práce nekĺzala. Ergonómiu v prípade elektrických a pneumatických zariadení ovplyvňuje aj prívodný kábel či vzduchová – tlaková hadica.

Maximálny priemer skrutky

Tento parameter je možno nenápadný, no je potrebné si ho všímať. S akými veľkými skrutkami plánujete pracovať? Priemer skrutiek môže byť rôzny a tomu je potrebné prispôsobiť i voľbu uťahováka. Označenie maximálneho priemeru skrutky (M), s ktorým si uťahovák dokáže poradiť, by mal povinne uvádzať každý výrobca. Maximálny priemer skrutky môže byť 15, 18 či 20 mm a pokojne aj viac. Výrobca často definuje aj rozpätie priemeru skrutiek. Vtedy vždy dbajte na to, aby ste nepoužívali uťahovák na menšie či väčšie skrutky.

Pneumatický uťahovák pre automechanikov

Kapacita a výdrž batérie

Tento parameter sa týka výhradne AKU uťahovákov, ktoré disponujú integrovanou batériou. Najčastejšie ide o lítium-iónovú batériu Li-ion. Vo väčšine prípadov je vždy výhodou, ak je kapacita batérie čo možno najväčšia. Rátajte však s tým, že s rastúcou kapacitou batérie rastie aj hmotnosť. Preto vám odporúčame, aby ste sa poobzerali po ľahších modeloch a možno aj s polovičnou kapacitou, no batérie si zaobstarajte dve.

Výdrž batérie uťahováka sa v priemere pohybuje od 60 do 120 minút. Dĺžka nabíjania je v priemere 45 až 90 minút. Túto hodnotu vždy uvádza výrobca. Ak je výdrž batérie na úrovni jednej hodiny, je to ideálne. Hmotnosť batérie je vtedy zvyčajne únosná a ak máte v zálohe aj druhú, nemusíte sa obávať, že by vás pri práci zradil práve tento parameter výdrže.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Kufrík – treba oceniť výrobcov, ktorí dodávajú svoje zariadenia práve v praktických prenosných kufríkoch. Kufor totiž poslúži nielen ako úložný priestor v prípade potreby manipulácie s uťahovákom, ale ho zároveň aj chráni a nie je problém s jeho uskladnením.
  • Spätný chod – hoci je hlavnou úlohou uťahováka skrutky predovšetkým uťahovať, vedzte, že skrutky budete chcieť aj povoliť. Preto je nevyhnutné, aby uťahovák disponoval ľavým i pravým chodom.
  • Regulácia otáčok – maximálne otáčky sú nie vždy potrebné, preto je výhodou, ak uťahovák disponuje možnosťou prepínania stupňov otáčok. Počet otáčok za minútu je pri prvom stupni nižší a, naopak, na druhom stupni počet otáčok stúpa. Závisí aj od toho, ako veľmi chcete skrutku zatiahnuť alebo naopak povoliť.
  • LED osvetlenie – veľmi jednoduchá funkcia, ktorá si nečakane môže nájsť svoje využitie. Pri práci v tmavom priestore určite oceníte, ak vám praktická LED dióda posvieti na skrutku, ktorú chcete povoliť. Napríklad na podvozku auta.
  • Indikátor stavu batérie – AKU uťahovákom by táto funkcia chýbať rozhodne nemala. Informácia o tom, v akom stave je váš akumulátor pri práci, je veľmi podstatná. Vtedy viete, že batériu treba dať znova nabiť alebo vymeniť za druhú.
  • Náhradný akumulátor – obrovskou výhodou je, ak výrobca v balení dodáva náhradný akumulátor. Ušetrí vám tak čas a peniaze, aby ste nemuseli zháňať náhradný akumulátor konkrétne pre váš model.
  • Nabíjačka – tá by mala byť súčasťou každej dodávky v prípade, že ide o akumulátorový uťahovák.
  • Nadstavce (bity) – bez toho to nepôjde. Priemery i typy skrutiek sa líšia a je skvelé, ak výrobca myslí aj na to, že natrafiť môžete na atypické druhy skrutiek – závitov. Preto v kufríku dodáva nadstavce, bity, hlavice či orechy. Rázový uťahovák tak využijete omnoho efektívnejšie. Nadstavce môžu mať rôzny priemer. Pozor však, aby nadstavce neboli z tzv. blata, mäkkého kovu, ktorý sa za každých okolností ohýba a veruže, veľa vám takéto príslušenstvo nepomôže.

Cena a obľúbení výrobcovia

Koľko za kvalitný uťahovák zaplatíte? Nebojte sa, rázový uťahovák nie je práve zariadením, ktoré by zruinovalo váš rozpočet. Samozrejme, otázkou je, aké sú vaše potreby a požiadavky. Ak pracujete s takýmto náradím príležitostne, nie je nevyhnutné, aby ste si obstarávali profesionálny model. Natrafiť môžete i na kvalitné hobby alebo poloprofesionálne uťahováky.

Rádovo sa cena hobby uťahovákov môže pohybovať na úrovni 60 eur. Lacnejšie sú už predsa len kvalitatívnou úrovňou nižšie. Ak sa zameriame na poloprofesionálne náradie, zaplatiť môžete od 70 do 150 eur. V našom ponímaní ak už investujete do rázového uťahováka viac, žiadate si uťahovák, ktorý budete využívať pri vašej remeselnej činnosti. V takom prípade sa budete pohybovať v rozmedzí od 200 do 500 eur. Neraz si priplatíte aj za značku.

A ktorí populárni výrobcovia ponúkajú najvyššiu kvalitu? V zásade ide o dobre známe značky. Veľmi dobrú kvality ponúkajú značky, ako MakitaBoschGüde či Narex. Rázový uťahovák Milwaukee alebo rázový uťahovák DeWalt patria medzi absolútnu špičku. Cenovo dostupné sú napríklad rázové uťahováky značky Extol alebo Parkside.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

O rázových uťahovákoch sme vám prezradili už takmer všetko. Posledné doplňujúce informácie súvisia s častými otázkami spotrebiteľov.

Aké sú najlacnejšie rázové uťahováky?

Najlacnejšie rázové uťahováky kúpite už okolo 50 eur a menej. Rozhodne sa však nemôžeme baviť o dlhodobom riešení pre skúseného remeselníka. S takýmto uťahovákom koleso na aute vymeníte len ťažko. Ide zvyčajne o menej kvalitné materiály a takisto s nízkym výkonom. Často natrafíte na tzv. mini rázové uťahováky.

Vyžadujú si rázové uťahováky údržbu a servis?

Nie nutne. Rázové uťahováky sú na údržbu absolútne nenáročné. Ak však chcete mať istotu, že v prípade poruchy či poškodenia sa dostanete k náhradným dielom a dokonca budete mať k dispozícii servis, zamerajte sa na etablované značky, ktoré na trhu sú. V prípade lacnejších hobby modelov so servisnými službami príliš nerátajte.

Je pneumatický rázový uťahovák najvýkonnejší?

Áno, je. Kompresorový alebo pneumatický rázový uťahovák využíva ako zdroj svojej sily stlačený vzduch, ktorý mu dodáva kompresor pod vysokým tlakom. Ten je zapojený v elektrickej sieti. Následne za pomoci tlakovej – vzduchovej hadice je natlačený do zariadenia vzduch, ktorým sa produkuje výkon, krútiaci moment a otáčky. Takéto modely často presahujú krútiaci moment cez 800 až 1 200 Nm. V prípade pneumatických uťahovákov rátajte aj s väčšími vibráciami.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 05.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 10:10
Tibor

Makita DTD152Z je základný model rázovej uťahovačky, hodí sa na prišraubovanie bez predvŕtania. Na domáce práce postačí. Aj napriek nízkej cene má uťahovačka dobrú kvalitu. Je malá, ľahká a super sadne do ruky. Za mínus považujem nemožnosť nastavenia hodnoty uťahovacieho momentu.

28/11/2021 09:20
Ján

Makita DTD152Z je tradičná kvalita tejto značky. Uťahovačka je malá, ľahká, výkonná a skvele sadne do ruky. Vadí mi, že tu chýba možnosť nastavenia hodnoty uťahovacieho momentu, ale v tejto cenovej kategórii to ani nemôžem očakávať. Plusom je rýchla výmena bitov. Za tú cenu je to veľmi šikovná mašinka.

28/07/2021 17:10
Gabo

Som maximálne spokojný s produktom Fieldmann FDAU 200451-E, pretože za tú cenu spĺňa všetko to, čo má. Hľadal som niečo lacné na občasné použitie a nechcel som zbytočne investovať viac. Táto rázová uťahovačka sa mi páči aj vizuálne, dobre sa s ňou manipuluje a je plne funkčná. Používam ju aj na prezúvanie pneumatík a ďalšie práce v mojej dielni. Ak nie ste nároční, splní vaše požiadavky.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok