Najlepšie skateboardy 2023 – recenzie, test, porovnanie

Ak ste sa rozhodli pre nákup skateboardu, či už pre seba alebo svoju ratolesť, je vhodné sa pred nákupom vyzbrojiť pár základnými informáciami. Vyhnete sa tak sklamaniu z nákupu skateboardu, ktorý vám nebude nakoniec vyhovovať. Samotný skateboard a rôzne druhy dosiek k takýmto športovým aktivitám sa líšia nielen dizajnom, ale predovšetkým materiálom, tvarom a prvkami, ktoré skateboard obsahuje. Hneď na začiatok zvážte, na aký štýl sa pri jazdení skateboardom chystáte. Chcete ho na jazdenie po uliciach mesta a prekonávanie prekážok, prípadne na aktivity v skateparkoch voľnejším spôsobom alebo na adrenalínovú jazdu a náročné skoky?

Jazda na skateboarde

Na trhu nájdete viac druhov skateboardov, podľa štýlu jazdy, na ktorý sú určené a to pre jazdu po meste štýlom Freestyle a jazdenie v skateparkoch, na U rampe. Ďalšou kategóriu je jazdenie v štýle Downhill, extrémne rýchle jazdenie a poslednou je Longboarding, pre dlhé jazdenie na dlhších skateboardoch, kedy ide o prekonávanie dlhých tratí.

Najžiadanejšími na trhu sú však skateboardy pre Street Freestyle a novinka Pennyboard, ktorá dostala pomenovanie podľa výrobcu Pennyboard. Na rozdiel od skateboardu ide o rozmerovo menšiu dosku z plastu.

Najlepšie skateboardy

Názov Hodnotenie Detail
Globe Goodstock   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Spokey Skalle   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Nils Extreme CR3108   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Master Explosion Board   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Oxelo 100 Gradiant Parrot   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt

Najlepšie longboardy

Názov Hodnotenie Detail
Spokey Life   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Street Surfing Freeride   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Globe Blazer   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Tempish Nautical   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Spokey Longbay   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Fish 500 Oxelo   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Najlepšie pennyboardy

Názov Hodnotenie Detail
Master Plastik   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Teddies   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Spokey Fish   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Street Surfing Pop Board   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Yamba 100 Oxelo   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Skateboardy – recenzie

Väčšina, najmä starších ľudí, si pri slove skateboard automaticky predstaví deti jazdiace rýchlo po meste. Áno, nevylučuje sa to, avšak skateboard je skvelým dopravným prostriedkom aj vhodnou voľbou, ako sa presúvať po meste, ako robiť triky, ako športovať. Akú "dosku" si vybrať?

Ako vybrať skateboard

Už viete, načo budete skateboard využívať? Potom by ste mali vedieť, aké kolieska by mal mať skateboard, akú dosku či trucky. Skateboardy si väčšina ľudí spája s trikmi v skateparkoch, avšak nemusí to tak byť. Skateboard je veľmi dobrý dopravný prostriedok na prepravu v meste. Sú dobre ovládateľné, ľahko prenosné a ocenia ich nielen profi športovci. Na čo sa pri výbere skateboardu zamerať?

Veľkosť a materiál dosky

Na jazdné vlastnosti skateboardu výrazne vplýva šírka a dĺžka dosky. Pre začiatočníkov a ľudí s vyššou a robustnejšou postavou sú vhodnejšie širšie dosky. Užšie dosky sú zas lepšie pre menších jazdcov a priaznivcov technického skateboardingu, keďže vďaka svojim rozmerom sú vhodnejšie na triky.

Drevené dosky sú zložené z 5 až 9 vrstiev. Vyrobené môžu byť z buka, duba, čínskeho či kanadského javora. Nájdete však aj skateboardy z laminátu a PVC, ktoré však nie sú veľmi pevné a pri dopade by sa mohli zlomiť, vhodnejšie sú preto na pokojnú jazdu po meste. V prípade longboardov sa často používa kombinácia dreva s laminátom (2 až 11 vrstiev), najčastejšie sa na jeho výrobu používa javorové alebo bambusové drevo.

Longboard

Pre mestské využitie sú vhodné pennyboardy, ktoré sa vyznačujú farebnosťou, malými rozmermi a plastovou doskou. Pennyboard môžete vďaka nízkej hmotnosti v prípade potreby bez problémov niesť aj v ruke.

Tvar dosky

Pri skateboardoch je dôležité prehnutie dosky (concave) – môže byť low, medium a high. Najmenšie prehnutie je low a najhlbšie high. Hlbšie prehnutie je vhodnejšie, pokiaľ chcete na skateboarde robiť triky, na bežnú prepravu vám však postačí aj low prehnutie.

V prípade longboardov sa tvar dosky delí na štyri základné – pintail, drop-thru, hybridné a cruiser. Pintail doska má tvar kvapky, zvyčajne je doska úplne plochá, Je vhodná pre začiatočníkov. Drop-thru doska môže mať dve prevedenia – prvé má trucky montované zhora dosky, druhé, zvané douple-drop, má stred dosky nižšie než trucky uchytené na konci dosky. Drop-thru longboardy sú určené na downhill alebo freeride, vďaka zníženému ťažisku poskytujú vyššiu stabilitu vo vyššej rýchlosti.

Hybridné dosky majú výrezy pre kolieska, aby sa mohli trucky uchytiť systémom drop-thru. Takéto dosky majú nízke ťažisko a vyššiu stabilitu, sú o niečo kratšie. Cruisery, teda mini-longboardy, sa tvarovo podobajú klasickým skateboardom, sú však o niečo širšie a dlhšie.

Podvozok (truck)

Trucky môžu byť nízke (low), stredné (medium) a vysoké (high), pri ich výbere sa treba riadiť šírkou dosky. Trucky sa starajú o presné a stabilné zatáčanie, ich výber by mal byť ovplyvnený šírkou dosky a štýlom jazdy. Keďže ide o jednu z najťažších častí na celom skateboarde, ak hľadáte skateboard na triky, mali by ste si zvoliť odľahčené trucky s dutými osami, prípadne tie z titánu.

Skateboard

Nízke trucky poskytujú zvýšenú stabilitu pri trikoch, upevňujú sa na ne menšie kolieska (50 – 53 mm). Na prepravu po meste nie sú veľmi vhodné. Stredné trucky majú univerzálnu veľkosť pre väčšinu štýlov, upevňujú sa na ne zvyčajne kolieska s priemerom 54 až 59 mm. Vysoké trucky sa osádzajú kolieskami s veľkosoťu 56 mm a viac. Vzhľadom na to, že sa sa dobre ovládajú vo vyšších rýchlostiach, sú vhodnejšie na jazdu po meste.

Kolieska

Čím väčšie kolieska, tým vyššia rýchlosť, avšak pomalšie zrýchlenie, menšie kolieska zas dosahujú nižšiu rýchlosť, zato majú lepšiu akceleráciu. Menšie kolieska sú ľahšie a majú horšiu priestupnosť nerovnovsťami. Veľkosť koliesok sa pohybuje od 48 do 70 mm.

Menšie kolieska s priemerom 50 – 53 mm sú vhodné na technické jazdenie. Univerzálne kolieska s veľkosťou 54 – 59 mm sú vhodné na jazdu v skateparkoch i po meste. Kolieska s priemerom 60 mm a viac sú rýchle a lepšie reagujú na terén, typické sú pre longboardy. Na triky veľmi vhodné nie sú, na jazdu po meste zato áno.

Pri výbere koliesok je dôležité prihliadať aj na ich tvrdosť. Mäkšie kolieska sú síce pomalšie, ale na hrubom povrchu sa správajú lepšie – absorbujú vibrácie a sú priľnavejšie.Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie a vhodné na jazdenie po betónových povrchoch.

Pennyboard

Kolieska 78a – 87a sú najmäkšie, používajú sa na longboardy. Kolieska 88a – 95a sú vhodnejšie na hrubšie povrchy, tie s tvrdosťou 96a – 99a sú rýchle, priľnavé a hodia sa na hladké povrchy. Najrýchlejšie a najtvrdšie sú kolieska 101a a vyššie. Vhodné sú na profesionálne jazdenie.

Ložiská

Kvalita ložísk sa uvádza na stupnici ABEC od 1 do 9, najkvalitnejšie ložisko je s číslom 9. Značka Bones má označenie skate rated. ABEC3 sú lacnejšie ložiská, jazdí sa však s nimi hladko a rýchlo. ABEC5 je pre skateboarding štandard, zaručujú dostatočnú rýchlosť. ABEC7 sú už veľmi rýchle, dodávajú konštantnú rýchlosť, hodia sa najviac do bazénov. Najkvalitnejšie sú ABEC9, odporúčané sú na cruising a downhill.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Skateboard (longboard, pennyboard ) je výbornou voľbou na prepravu v meste, a to nielen pre vašu ratolesť, ale aj pre vás. Ponúkame vám odpovede na najčastejšie otázky, týkajúce sa týchto dopravných prostriedkov.

Je lepší krátky alebo dlhý longboard?

Závisí to od štýlu jazdy, výšky a váhy jazdca. Vo všeobecnosti je dlhý longboard vhodnejšou voľbou pri zjazdoch kopcov a udržaní stability. Krátky longboard má zas lepšiu obratnosť a ľahšie sa s ním manévruje.

Je skateboard veľmi odlišný od longboardu?

Áno, je. Skateboardy sú vhodné na robenie trikov, longboardy zas na rýchlu jazdu po parkoch či cestách.

Ako sa líšia skateboardové kolieska od longboardových?

Kolieska na skateboard sú menšie a tvrdšie, určené sú na jazdu po kvalitnom povrchu. Ak by ste chceli na skateboard použiť longboardové kolieska, museli by ste použiť podložky pod trucky. Skateboard by však stratil obratnosť a ľahkú ovládateľnosť.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Ako vybrať longboard. Aké kolieska, dosku, dĺžku a tvar?

Ako vybrať longboard. Aké kolieska, dosku, dĺžku a tvar?

Pravdou je, že na Slovensku toto športové náčinie či dopravný prostriedok nie je až také populárne ako napríklad skateboard. Preto nemôžete očakávať, že keď prídete do obchodu, predavač vám odborne a hlavne kvalitne poradí, ako vybrať longboard. Preto sme pre vás prichystali návod, ktorý vám... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 13.06.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 04.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

13/10/2021 08:41
Táňa

Dcéra je spokojná so skateboardom Nils Extreme. Má pekný dievčenský dizajn, je pomerne ľahký a lacný. Hoci je začiatočníka, rýchlo sa naučila na ňom jazdiť. Bol to pre ňu darček k narodeninám, ktorý ju veľmi potešil.

11/08/2021 15:09
Vladka

Syn si vybral skateboard WORKER Junior, pretože ho zaujal zaujímavý vzhľad. So skateboardom som spokojná, pretože už na prvý pohľad vyzerá skvele. Skateboard je pevný a syn hovorí, že sa mu na ňom veľmi dobre jazdí. Je začiatočník, preto mu lacnejší skateboard stačí. Naučil sa na ňom pomerne rýchlo jazdiť. Používa ho na jazdenie po dlhých a rovných trasách. Kolieska sú dobré a hladko sa na nich jazdí, nezadrhávajú. Myslím si, že pre začiatočníkov je úplne postačujúci a odporúčam ho, ak chcete spraviť svojej ratolesti radosť. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Testovali sme kuchynských pomocníkov MioMat a Luli Chef Midi: Ktorý si vybrať?

Rýchla doba si vyžaduje „smart” riešenia. A to nielen v práci, pri športe, starostlivosti o rodinu či domácnosť, ale aj pri... Prečítať článok

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Ako vybrať kvalitný mlynček na mäso? Poradíme vám

Mleté mäso patrí do slovenskej kuchyne už od nepamäti. Okrem klasických receptov ako sú mäsové knedličky vďaka nemu... Prečítať článok

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Rýchlovarná kanvica bez vodného kameňa: ako vyčistiť kanvicu octom, sódou bikarbónou, kyselinou citrónovou

Elektrické rýchlovarné kanvice sú v nejednej domácnosti aj kancelárii a pracovisku nenahraditeľným kuchynským spotrebičom.... Prečítať článok

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotiek z telefónu, fotoaparátu – ako uložiť fotky na SD kartu, do počítača, na Cloud

Zálohovanie fotografií je niečo, na čo väčšinou myslíme až vtedy, keď je pamäť nášho zariadenia plná, alebo sa, v horšom... Prečítať článok