Najlepšie zmrzlinovače 2021 – recenzie, test, porovnanie

Počuli ste už o zmrzlinovačoch? Ide o šikovných domácich pomocníkov, ktorí vám dokážu vyrobiť vlastnú zmrzlinu, sorbet či mrazený jogurt.

Domáca výroba zmrzliny v zmrzlinovači

Pozreli sme sa na ponuku na trhu a poradíme vám, podľa akých parametrov si zmrzlinovač vybrať.

Najlepšie zmrzlinovače

Názov Hodnotenie Detail
Guzzanti GZ 154   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Klarstein Creamberry, 1,5 l   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 152   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 151A   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Sage BCI600   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Tescoma Della Casa   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Zmrzlinovače – recenzie

Kto by nemiloval zmrzlinu? Vyrobte si ju doma pomocou zmrzlinovača. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených zmrzlinovačov, pričom sme sa zamerali na ich vlastnosti, hlavné plusy a mínusy.

S chladením, či bez?

Zmrzlinovače, alebo ak chcete výrobníky zmrzliny, sa delia najmä podľa úrovne automatizácie výroby zmrzliny na:

  • Zmrzlinovače bez chladiaceho systému – nie sú vybavené chladiacim kompresorom, nádobu teda musíte pred použitím nechať schladiť v mrazničke niekoľko hodín (samotná výroba v zmrzlinovači potom trvá cca 20 min.). Počítajte teda s tým, že ani v najhorúcejších dňoch z nich nezískate viac než 1 dávku zmrzliny denne. Niektoré modely dokonca nedisponujú odnímateľnou nádobou a musíte ich preto vložiť do mrazničky celé, takže vaša mraznička musí byť dostatočne veľká. Výhodou zmrzlinovačov bez kompresora je omnoho nižšia cena než pri modeloch s kompresorovým chladením.

Výroba domácej zmrzliny

  • Zmrzlinovače s chladiacim systémom – disponujú vstavaným chladiacim kompresorom, takže celý proces výroby zmrzliny zvládajú samy, bez vášho zásahu. Celý proces potom môže trvať v závislosti od objemu zmrzlinovača a výkonu chladenia 0,5 – 2 h. Ide o drahšie riešenie, ceny zmrzlinovačov s kompresorom spravidla začínajú tesne pod 200 eurami, na model s nižšou cenou narazíte iba výnimočne.

Okrem toho sa zmrzlinovač skladá už len z nádoby na suroviny (v prípade modelu bez kompresora je izolovaná, aby z nej neunikal chlad) a z lopatkového miešadla. Miešadlo môže byť buď na elektrický, alebo na ručný pohon – ten je nepohodlný, pretože pre rozmiešanie surovín musíte po celý čas otáčať kľukou.

Materiálové prevedenie

Najlacnejšie zmrzlinovače sú vyrobené celé z plastu, niektoré majú priehľadné veko. Ich životnosť nie je nijako oslnivá, pretože plast je ustavične namáhaný prudkými zmenami teploty.

Biely zmrzlinovač vyrobený z plastu

Drahšie modely majú telo z nehrdzavejúcej ocele, nie každý však disponuje aj antikorovou nádobou, ktorá vydrží veľké teplotné výkyvy i tvrdšie zaobchádzanie.

Displej aj automatické programy

Na najjednoduchších zmrzlinovačoch s el. pohonom nájdete iba jediné tlačidlo, ktoré spúšťa a zastavuje elektromotor miešadla. Konzistenciu, a teda i čas miešania si musíte postrážiť sami.

Lepšie modely disponujú niekoľkými tlačidlami a displejom, na ktorom môžete sledovať uplynulý čas, v prípade drahších modelov si môžete čas prípravy nastaviť, pričom zmrzlinovač sa po jeho uplynutí automaticky vypne. 

Najdrahšie modely sa po skončení automaticky prepnú do režimu chladenia a disponujú aj pokročilými funkciami, ako napr. manuálnym režimom chladenia či displejom, ktorý zobrazuje priebeh a konzistenciu zmrzliny.

Zmrzlinovač Klarstein

Ak sa považujete za náročnejších milovníkov zmrzliny, siahnite po modeloch s automatickými programami, ktoré prispôsobia teplotu a čas prípravy vami požadovanej konzistencii (mrazený jogurt, klasická zmrzlina, sorbet, gelato).

Ďalšie parametre a funkcie zmrzlinovačov

  • Čas prípravy zmrzliny – závisí od objemu nádoby zmrzlinovača, prípadne do nej vložených surovín a výkonu chladiaceho systému. Pohybuje sa od 20 min. do cca 2 h, pri zmrzlinovačoch bez chladenia nezabudnite započítať aj dobu vychladenia v mrazničke.
  • Objem – táto hodnota udáva max. finálny objem zmrzliny, nie objem surovín, ktoré do nej môžete vložiť. Zmrzlina totiž našľahaním svoj objem zväčší, preto výrobcovia odporúčajú plniť nádobu iba na cca 60 % objemu. Objem sa pri jednotlivých modeloch pohybuje v rozpätí 0,3 – 2,5 l. Čím väčší objem, tým dlhšie budete musieť nádobu chladiť.
  • Max. množstvo zmrzliny – niektorí výrobcovia udávajú aj maximálne množstvo vyrobenej zmrzliny v gramoch. Ide o presnejší parameter než je objem nádoby. 
  • Príkon – pohybuje sa v rozpätí od 10 do 30 W pri zmrzlinovačoch bez chladiaceho systému a od 90 do 250 W pri zmrzlinovačoch so vstavaným chladením. Spravidla platí, že čím vyšší príkon, tým chladiaci systém rýchlejšie schladí suroviny.
  • Spotreba energie – výrobcovia ju nešpecifikujú, rovnako ako ani energetickú triedu. Zmrzlinovač totiž používate iba v teplých obdobiach roka. Ak teda chcete úsporný zmrzlinovač, vyberte si ten s najnižším možným príkonom a pre vás dostatočným objemom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Neviete si bez zmrzliny predstaviť leto? Čo tak si ju vyrobiť doma? Zmrzlinovač zvládne ovládať skutočne každý, výroba zmrzliny nie je veľmi náročná. Výber zmrzlinovača by nemal byť len o parametroch, dôležité je brať ohľad aj na praktické využitie spotrebiča. Pred výberom si odpovedzte na niekoľo základných otázok:

Zmrzlinovač s chladiacou jednotkou či bez? Ktorý je pre mňa vhodnejší?

Každý z tychto typov má svoje pre a proti. Zmrzlinovač bez chladiacej jednotky je lacnejší a menší, čiže sa jednoduchšie skladuje. Nevýhodou je potreba dlhého namrazenia nádoby. Zmrzlinovače s chladiacou jednotkou umožňujú rýchlu prípravu zmrzliny a namrazovanie nádoby nie je potrebné. Mínusom je vysoká cena a veľké rozmery. V prípade, že si zmrzlinu doprajete často, tento typ je pre vás vhodnejší.

Aký objem zmrzlinovača potrebujem?

Pokiaľ plánujete pripravovať domácu zmrzlinu pre veľkú rodinu pravidelne, budete potrebovať prístroj s veľkou kapacitou. A to najmä v prípade, že si vyberiete model bez chladiacej jednotky. Kompresorové modely sú síce zvyčajne menšie, ale môžete v nich pripravovať zmrzlinu kontinuálne.

Akú značku zmrzlinovača si vybrať?

Pri výbere by ste sa mali zamerať na modely od overených výrobcov. Budete tak mať istotu, že sa dostanete k náhradným dielom a bude postarané o servis produktu. K overeným sa radia značky Guzzanti, Klarstein, Sage, DeLonghi alebo Domo.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 22.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 17.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

11/07/2021 20:04
Janka C.

Keďže celá rodinka milujeme zmrzliny, bolo len otázkou času, kedy si takýto prístroj kúpime. Po prečítaní viacerých recenzií sme sa rozhodli pre Guzzanti GZ 154, ktorý bol za dobrú cenu. Zmrzlinovač je super, funguje presne podľa popisu a sedia aj recepty, ktoré treba pre optimálne výsledky dodržiavať. Oceňujem vytvorenie lahodnej zmrzliny za krátky čas, dizajn, funkčnosť aj celkové prevedenie. Obsluha prístroja je jednoduchá a údržba nenáročná. S výrobkom sme spokojní.

Pridať komentár