Najlepšie zmrzlinovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Počuli ste už o zmrzlinovačoch? Ide o šikovných domácich pomocníkov, ktorí vám dokážu vyrobiť vlastnú zmrzlinu, sorbet či mrazený jogurt.

Domáca výroba zmrzliny v zmrzlinovači

Pozreli sme sa na ponuku na trhu a poradíme vám, podľa akých parametrov si zmrzlinovač vybrať.

Najlepšie zmrzlinovače

Názov Hodnotenie Detail
WMF 04.1645.0011   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Guzzanti GZ 151A   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Klarstein Sweet Sundae   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sage BCI600   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Domo DO9201I   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Zmrzlinovače – recenzie

Kto by nemiloval zmrzlinu? Vyrobte si ju doma pomocou zmrzlinovača. Pripravili sme pre vás niekoľko recenzií obľúbených zmrzlinovačov, pričom sme sa zamerali na ich vlastnosti, hlavné plusy a mínusy.

S chladením, či bez?

Zmrzlinovače, alebo ak chcete výrobníky zmrzliny, sa delia najmä podľa úrovne automatizácie výroby zmrzliny na:

  • Zmrzlinovače bez chladiaceho systému – nie sú vybavené chladiacim kompresorom, nádobu teda musíte pred použitím nechať schladiť v mrazničke niekoľko hodín (samotná výroba v zmrzlinovači potom trvá cca 20 min.). Počítajte teda s tým, že ani v najhorúcejších dňoch z nich nezískate viac než 1 dávku zmrzliny denne. Niektoré modely dokonca nedisponujú odnímateľnou nádobou a musíte ich preto vložiť do mrazničky celé, takže vaša mraznička musí byť dostatočne veľká. Výhodou zmrzlinovačov bez kompresora je omnoho nižšia cena než pri modeloch s kompresorovým chladením.

Výroba domácej zmrzliny

  • Zmrzlinovače s chladiacim systémom – disponujú vstavaným chladiacim kompresorom, takže celý proces výroby zmrzliny zvládajú samy, bez vášho zásahu. Celý proces potom môže trvať v závislosti od objemu zmrzlinovača a výkonu chladenia 0,5 – 2 h. Ide o drahšie riešenie, ceny zmrzlinovačov s kompresorom spravidla začínajú tesne pod 200 eurami, na model s nižšou cenou narazíte iba výnimočne.

Okrem toho sa zmrzlinovač skladá už len z nádoby na suroviny (v prípade modelu bez kompresora je izolovaná, aby z nej neunikal chlad) a z lopatkového miešadla. Miešadlo môže byť buď na elektrický, alebo na ručný pohon – ten je nepohodlný, pretože pre rozmiešanie surovín musíte po celý čas otáčať kľukou.

Materiálové prevedenie

Najlacnejšie zmrzlinovače sú vyrobené celé z plastu, niektoré majú priehľadné veko. Ich životnosť nie je nijako oslnivá, pretože plast je ustavične namáhaný prudkými zmenami teploty.

Biely zmrzlinovač vyrobený z plastu

Drahšie modely majú telo z nehrdzavejúcej ocele, nie každý však disponuje aj antikorovou nádobou, ktorá vydrží veľké teplotné výkyvy i tvrdšie zaobchádzanie.

Displej aj automatické programy

Na najjednoduchších zmrzlinovačoch s el. pohonom nájdete iba jediné tlačidlo, ktoré spúšťa a zastavuje elektromotor miešadla. Konzistenciu, a teda i čas miešania si musíte postrážiť sami.

Lepšie modely disponujú niekoľkými tlačidlami a displejom, na ktorom môžete sledovať uplynulý čas, v prípade drahších modelov si môžete čas prípravy nastaviť, pričom zmrzlinovač sa po jeho uplynutí automaticky vypne. 

Najdrahšie modely sa po skončení automaticky prepnú do režimu chladenia a disponujú aj pokročilými funkciami, ako napr. manuálnym režimom chladenia či displejom, ktorý zobrazuje priebeh a konzistenciu zmrzliny.

Zmrzlinovač Klarstein

Ak sa považujete za náročnejších milovníkov zmrzliny, siahnite po modeloch s automatickými programami, ktoré prispôsobia teplotu a čas prípravy vami požadovanej konzistencii (mrazený jogurt, klasická zmrzlina, sorbet, gelato).

Ďalšie parametre a funkcie zmrzlinovačov

  • Čas prípravy zmrzliny – závisí od objemu nádoby zmrzlinovača, prípadne do nej vložených surovín a výkonu chladiaceho systému. Pohybuje sa od 20 min. do cca 2 h, pri zmrzlinovačoch bez chladenia nezabudnite započítať aj dobu vychladenia v mrazničke.
  • Objem – táto hodnota udáva max. finálny objem zmrzliny, nie objem surovín, ktoré do nej môžete vložiť. Zmrzlina totiž našľahaním svoj objem zväčší, preto výrobcovia odporúčajú plniť nádobu iba na cca 60 % objemu. Objem sa pri jednotlivých modeloch pohybuje v rozpätí 0,3 – 2,5 l. Čím väčší objem, tým dlhšie budete musieť nádobu chladiť.
  • Max. množstvo zmrzliny – niektorí výrobcovia udávajú aj maximálne množstvo vyrobenej zmrzliny v gramoch. Ide o presnejší parameter než je objem nádoby. 
  • Príkon – pohybuje sa v rozpätí od 10 do 30 W pri zmrzlinovačoch bez chladiaceho systému a od 90 do 250 W pri zmrzlinovačoch so vstavaným chladením. Spravidla platí, že čím vyšší príkon, tým chladiaci systém rýchlejšie schladí suroviny.
  • Spotreba energie – výrobcovia ju nešpecifikujú, rovnako ako ani energetickú triedu. Zmrzlinovač totiž používate iba v teplých obdobiach roka. Ak teda chcete úsporný zmrzlinovač, vyberte si ten s najnižším možným príkonom a pre vás dostatočným objemom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Neviete si bez zmrzliny predstaviť leto? Čo tak si ju vyrobiť doma? Zmrzlinovač zvládne ovládať skutočne každý, výroba zmrzliny nie je veľmi náročná. Výber zmrzlinovača by nemal byť len o parametroch, dôležité je brať ohľad aj na praktické využitie spotrebiča. Pred výberom si odpovedzte na niekoľo základných otázok:

Zmrzlinovač s chladiacou jednotkou či bez? Ktorý je pre mňa vhodnejší?

Každý z tychto typov má svoje pre a proti. Zmrzlinovač bez chladiacej jednotky je lacnejší a menší, čiže sa jednoduchšie skladuje. Nevýhodou je potreba dlhého namrazenia nádoby. Zmrzlinovače s chladiacou jednotkou umožňujú rýchlu prípravu zmrzliny a namrazovanie nádoby nie je potrebné. Mínusom je vysoká cena a veľké rozmery. V prípade, že si zmrzlinu doprajete často, tento typ je pre vás vhodnejší.

Aký objem zmrzlinovača potrebujem?

Pokiaľ plánujete pripravovať domácu zmrzlinu pre veľkú rodinu pravidelne, budete potrebovať prístroj s veľkou kapacitou. A to najmä v prípade, že si vyberiete model bez chladiacej jednotky. Kompresorové modely sú síce zvyčajne menšie, ale môžete v nich pripravovať zmrzlinu kontinuálne.

Akú značku zmrzlinovača si vybrať?

Pri výbere by ste sa mali zamerať na modely od overených výrobcov. Budete tak mať istotu, že sa dostanete k náhradným dielom a bude postarané o servis produktu. K overeným sa radia značky Guzzanti, Klarstein, Sage, DeLonghi alebo Domo.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 22.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 09.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 14:22
Miriam

Za mňa je super zmrzlinovač Guzzanti GZ 154. Funguje presne podľa popisu a nechýbali tu ani recepty, ak sa ich držím, zmrzlina má správnu hustotu a je chutná. Prístroj splnil moje očakávania, výroba je jednoduchá a rýchla. Cez leto používame denne. Cez iné ročné obdobie podľa potreby, ale teda menej.

05/01/2022 19:15
Dodo

Zmrzlinovač Tescoma DELLA CASA je manuálny, čo mi plne vyhovuje. Vyberateľná nádoba sa vojde do mrazničky a zmrzlina vydrží dlho namrazená. Prístroj sa ľahko rozoberie a umýva. Spočiatku sa treba naučiť s tým správne pracovať, potom už všetko ide... Mínusom je, že plastové priehľadné viečko je nutné pri točení kľučkou pridržiavať, pretože vyskakuje.

12/11/2021 08:44
Miroslav R.

Počas leta bol pre nás nenahraditeľný zmrzlinovač SAGE BCI600. Kto máte radi zmrzlinu, je to super vecička, pretože do 30 minút je zmrzlina hotová a chutí ako od pravého zmrzlinára. :-) Prístroj je celkom tichý a údržba je ľahká. To, že tento prístroj má kompresor, je super v tom, že môžete namiešať zmes a hneď robiť zmrzlinu. Pri prístrojoch bez kompresoru je nutné zmes umiešať deň predtým a vopred ju namraziť v mrazničke.

11/07/2021 20:04
Janka C.

Keďže celá rodinka milujeme zmrzliny, bolo len otázkou času, kedy si takýto prístroj kúpime. Po prečítaní viacerých recenzií sme sa rozhodli pre Guzzanti GZ 154, ktorý bol za dobrú cenu. Zmrzlinovač je super, funguje presne podľa popisu a sedia aj recepty, ktoré treba pre optimálne výsledky dodržiavať. Oceňujem vytvorenie lahodnej zmrzliny za krátky čas, dizajn, funkčnosť aj celkové prevedenie. Obsluha prístroja je jednoduchá a údržba nenáročná. S výrobkom sme spokojní.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok