Najlepšie zmrzlinovače sú Delimano Joy, Bosch aj Delonghi. Ako vybrať zmrzlinovač?

Počuli ste už o zmrzlinovačoch? Ide o šikovných domácich pomocníkov, ktorí vám dokážu vyrobiť vlastnú zmrzlinu, sorbet či mrazený jogurt.

Domáca výroba zmrzliny v zmrzlinovači

Pozreli sme sa na ponuku na trhu a poradíme vám, podľa akých parametrov si zmrzlinovač vybrať.

Najlepšie zmrzlinovače

Názov Hodnotenie Detail
Domo DO9201I   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Klarstein Sweet Dreams   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Ariete Party zmrzlinovač, 630   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Sage BCI600   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Guzzanti GZ 154   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

S chladením, či bez?

Zmrzlinovače, alebo ak chcete výrobníky zmrzliny, sa delia najmä podľa úrovne automatizácie výroby zmrzliny na:

  • Zmrzlinovače bez chladiaceho systému – nie sú vybavené chladiacim kompresorom, nádobu teda musíte pred použitím nechať schladiť v mrazničke niekoľko hodín (samotná výroba v zmrzlinovači potom trvá cca 20 min.). Počítajte teda s tým, že ani v najhorúcejších dňoch z nich nezískate viac než 1 dávku zmrzliny denne. Niektoré modely dokonca nedisponujú odnímateľnou nádobou a musíte ich preto vložiť do mrazničky celé, takže vaša mraznička musí byť dostatočne veľká. Výhodou zmrzlinovačov bez kompresora je omnoho nižšia cena než pri modeloch s kompresorovým chladením.

Výroba domácej zmrzliny

  • Zmrzlinovače s chladiacim systémom – disponujú vstavaným chladiacim kompresorom, takže celý proces výroby zmrzliny zvládajú samy, bez vášho zásahu. Celý proces potom môže trvať v závislosti od objemu zmrzlinovača a výkonu chladenia 0,5 – 2 h. Ide o drahšie riešenie, ceny zmrzlinovačov s kompresorom spravidla začínajú tesne pod 200 eurami, na model s nižšou cenou narazíte iba výnimočne.

Okrem toho sa zmrzlinovač skladá už len z nádoby na suroviny (v prípade modelu bez kompresora je izolovaná, aby z nej neunikal chlad) a z lopatkového miešadla. Miešadlo môže byť buď na elektrický, alebo na ručný pohon – ten je nepohodlný, pretože pre rozmiešanie surovín musíte po celý čas otáčať kľukou.

Materiálové prevedenie

Najlacnejšie zmrzlinovače sú vyrobené celé z plastu, niektoré majú priehľadné veko. Ich životnosť nie je nijako oslnivá, pretože plast je ustavične namáhaný prudkými zmenami teploty.

Biely zmrzlinovač vyrobený z plastu

Drahšie modely majú telo z nehrdzavejúcej ocele, nie každý však disponuje aj antikorovou nádobou, ktorá vydrží veľké teplotné výkyvy i tvrdšie zaobchádzanie.

Displej aj automatické programy

Na najjednoduchších zmrzlinovačoch s el. pohonom nájdete iba jediné tlačidlo, ktoré spúšťa a zastavuje elektromotor miešadla. Konzistenciu, a teda i čas miešania si musíte postrážiť sami.

Lepšie modely disponujú niekoľkými tlačidlami a displejom, na ktorom môžete sledovať uplynulý čas, v prípade drahších modelov si môžete čas prípravy nastaviť, pričom zmrzlinovač sa po jeho uplynutí automaticky vypne. 

Najdrahšie modely sa po skončení automaticky prepnú do režimu chladenia a disponujú aj pokročilými funkciami, ako napr. manuálnym režimom chladenia či displejom, ktorý zobrazuje priebeh a konzistenciu zmrzliny.

Zmrzlinovač Klarstein

Ak sa považujete za náročnejších milovníkov zmrzliny, siahnite po modeloch s automatickými programami, ktoré prispôsobia teplotu a čas prípravy vami požadovanej konzistencii (mrazený jogurt, klasická zmrzlina, sorbet, gelato).

Ďalšie parametre a funkcie zmrzlinovačov

  • Čas prípravy zmrzliny – závisí od objemu nádoby zmrzlinovača, prípadne do nej vložených surovín a výkonu chladiaceho systému. Pohybuje sa od 20 min. do cca 2 h, pri zmrzlinovačoch bez chladenia nezabudnite započítať aj dobu vychladenia v mrazničke.
  • Objem – táto hodnota udáva max. finálny objem zmrzliny, nie objem surovín, ktoré do nej môžete vložiť. Zmrzlina totiž našľahaním svoj objem zväčší, preto výrobcovia odporúčajú plniť nádobu iba na cca 60 % objemu. Objem sa pri jednotlivých modeloch pohybuje v rozpätí 0,3 – 2,5 l. Čím väčší objem, tým dlhšie budete musieť nádobu chladiť.
  • Max. množstvo zmrzliny – niektorí výrobcovia udávajú aj maximálne množstvo vyrobenej zmrzliny v gramoch. Ide o presnejší parameter než je objem nádoby. 
  • Príkon – pohybuje sa v rozpätí od 10 do 30 W pri zmrzlinovačoch bez chladiaceho systému a od 90 do 250 W pri zmrzlinovačoch so vstavaným chladením. Spravidla platí, že čím vyšší príkon, tým chladiaci systém rýchlejšie schladí suroviny.
  • Spotreba energie – výrobcovia ju nešpecifikujú, rovnako ako ani energetickú triedu. Zmrzlinovač totiž používate iba v teplých obdobiach roka. Ak teda chcete úsporný zmrzlinovač, vyberte si ten s najnižším možným príkonom a pre vás dostatočným objemom.

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 22.01.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 17.01.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár