Najlepšie pokosové píly 2024 – recenzie, test, porovnanie

Prierezy dosiek, fošní, hranolov alebo trámov. Pre presný uhlový alebo tvarovaný rez poslúži práve pokosová píla. Nejde však len o drevo, pokosová píla zvládne rezanie aj iných materiálov, ako plast či kov. Bežne sa toto náradie využíva pri rezaní plastových či kovových rúrok. Ako si pokosovú pílu vybrať? Ktoré značky sú v danom segmente najlepšie?

Ako vybrať pokosovú pílu?

Stolové píly, kotúčové píly, priamočiare píly či reťazové píly. Náradia, ktoré slúži na rezanie materiálov, je na trhu naozaj hojne. Do tejto kategórie patri aj pokosová a skracovacia píla. Svojím špecifickým názvom často spôsobuje zmätok, pretože väčšina menej skúsených hobby majstrov nevie presne určiť, k čomu by takáto píla mala byť určená. Jej využitie je pritom naozaj široké a využiť možno jej schopnosti pri mnohých projektoch či už pracujete s drevom, kovom alebo plastom.

Najlepšie pokosové píly

Názov Hodnotenie Detail
Metabo KGS 254 M   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Scheppach HM 216   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
POWX075750DB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Einhell TH-MS 2112 Home   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Einhell TC-SM 216   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Pokosové píly – recenzie

Pokosovú pílu si väčšina majstrov nekupuje do svojej dielne často. Treba si samozrejme, všímať rôzne parametre, niekedy ani tie nepomôžu a človek sa pri výbere cíti stratený. Vyskúšali sme niekoľko medzi používateľmi obľúbených modelov a pripravili pre vás recenzie,.Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní nápomocné.

Načo slúži pokosová píla?

Odrezať, zarovnať či skrátiť. To sú tie úkony, ktoré dokáže realizovať kvalitná pokosová píla. Predovšetkým, ak potrebujete rezať a skracovať rezaný materiál pod uhlom. Pokosová píla sa veľmi často využíva predovšetkým na stavbách, no rovnako tak sa môže ich pomoc hodiť aj pri bežnejších kutilských prácach v domácnosti.

Jej úlohou je predovšetkým čisté a na milimeter presné rezy. Využiť ich možno napríklad pri pokladaní podlahy, kedy je potrebné realizovať veľmi presné a čisté rezy. Rezanie parkiet, dosiek, fošní, hranolov, trámov, kovových či plastových rúrok nie je pre pokosovú pílu žiadny problém. A prečo pokosová píla? Pokos je v zásade výsledok uhlového rezu, ktorý vám umožní materiál rezať tak, že šikmým rezom sa postaráte o to, aby bolo možné materiál spojiť. Prípadne vám umožňuje vytvárať drážky pod želaným uhlom

Delenie pokosových píl podľa účelu

V tomto prípade je delenie jednoduché. Toto náradie môžeme radiť do kategórie hobby pokosových píl a následne do kategórie profesionálnych pokosových píl. Ak začneme od hobby náradia, určené bude pre menej náročných domácich majstrov, ktorí hľadajú lacnejšie a menej zložité modely. Ich rezy sú o niečo menej presné, často nedisponujú takým výkonom a chýbajú im niektoré doplnkové funkcie.

Naopak, profesionálne pokosové píly sú už zariadením, ktoré zabezpečuje maximálne presný rez pod presným uhlom. Samozrejme, vyššia je cena i hmotnosť. Takéto modely dokonca často disponujú aj pracovným stolom alebo platformou, na ktorej sa profesionálnym majstrom pracuje omnoho lepšie. Prezentujú sa i vyšším výkonom a ponúkajú bohatšie príslušenstvo či viac doplnkových funkcií.

Rezanie drevených hranolov pomocou pokosovej píly

Z hľadiska pohonu je možné zakúpiť si klasické elektrické pokosové píly, ktoré pre svoj chod vyžadujú elektrický zdroj energie. Menej obľúbené sú akumulátorové pokosové píly. Disponujú však menším výkonom. Praktické sú na miestach, kde nie je prístup k prívodu elektrickej energie. Z hľadiska pomeru ceny, výkonu a kvality vám však odporúčame tradičné riešenie, elektrické pokosové píly.

Konštrukcia ramena

Dôležitou časťou pokosovej píly je práve rameno, ktoré sa nepriamo stará o presný a tvarovaný rez. Existujú dva typy ramien, ktoré ovplyvňujú vlastnosti daného prístroja.

Pokosové píly bez radiálneho ramena

Pokosové píly, ktoré nemajú radiálne rameno, sú určené pre jednoduchšie a menej náročné práce. Disponujú menšou hĺbkou a dĺžkou rezu. Rovnako tak je toto rameno sklopiteľné, no nemožno pohybovať rezacím mechanizmom vpred. Nedokáže rezať a drážkovať širšie materiály.

Pokosové píly s radiálnym ramenom

Vďaka radiálnemu ramenu dokáže pokosová píla rezať presnejšie a takisto má väčší rozsah dĺžky a hĺbky rezu. Vďaka ramenu je možné pohybovať rezacím agregátom vpred, čím sa výrazne predlžuje dĺžka rezu. Je možné tak rezať širšie a dlhšie materiály. Väčší je i priemer rezu. Vďaka radiálnemu ramenu je možné materiál drážkovať a robiť i zárezy. Medzi pokosové píly sa radí aj tzv. kapovacia píla. Tá umožňuje robiť rezy pod uhlom v dvoch rovinách.

Výkon píly

Základnými parametrami, ktoré vám prezradia viac o výkone pokosovej píly, sú príkon a otáčky. Silný elektromotor nikdy nie je na škodu. Ak má pokosová píla príkon menší ako 1 200 W, nemusí to automaticky znamenať, že je výkon nedostatočný, no rozhodne sa zamerajte na modely, ktorých príkon je viac ako 1 200 W. Ideálne, aby motor dosahoval príkon aspoň 1 500 W.

Hobby pokosová píla

Druhým parametrom sú otáčky, ktoré priamo súvisia s výkonom elektromotora, avšak do istej miery aj s priemerom kotúča. Ideálne je, ak má pokosová píla rozsah viac ako 3 000 otáčok za minútu. Viac otáčok je praktických predovšetkým pri rezaní tvrdších alebo hrubších materiálov. Pochopiteľne, skúsených majstrov poteší predovšetkým fakt, že práca s výkonnejšou pokosovou pílou je rýchlejšia a šichta sa skončí skôr.

Priemer kotúča

Práve od neho závisia i ďalšie parametre, ako dĺžka a hĺbka rezu. Rozhodne si však zabezpečte takú pokosovú pílu, ktorá vás pri práci nebude obmedzovať. Nemusíte sa obávať, čím je priemer kotúča väčší, tým je niekedy menší počet otáčok. Neznamená to však, že by to bolo vyslovene zle. Väčší kotúč totiž nevyžaduje taký krútiaci moment, pretože vykoná rovnaký alebo väčší objem práce ako pokosová píla s menším kotúčom a vyššími otáčkami. Klasický priemer kotúčov sa pohybuje okolo 200 až 330 mm. Nájdu sa však aj profesionálne modely s väčším priemerom kotúčov.

Parametre rezu (hĺbka, dĺžka, uhol)

Pri kúpe si treba všímať dva odlišné údaje. Výrobcovia udávajú hodnoty hĺbky a dĺžky rezu v dvoch úrovniach. Tým prvým je hĺbka a dĺžka rezu pod uhlom 90 ° a tým druhým, rovnaké údaje, no pod uhlom 45 °, čo je základná poloha pred polohovaním ramena. Kolmé rezy pri 90 ° dosahujú zvyčajne od 50 do 120 mm, pri 45 ° uhle je to v rozmedzí od 30 do 100 mm. Samotná dĺžka rezu sa model od modelu líši. Závisí aj od možnosti posuvu.

Kotúč pokosovej píly

Polohu kotúča možno meniť v troch osiach. V prípade uhla rezu ide o horizontálne a vertikálne nastavenie osi. Natáčanie píly je buď to manuálne podľa osi, alebo ho možno nastaviť priamo na zariadení prostredníctvom tlačidiel (drahšie modely).

Hmotnosť pokosovej píly

Nečakajte práve najľahšie váhy. Často ide o masívne konštrukcie, kde sú použité pevné a odolné materiály. Zariadenia musia disponovať silou a prirodzene i kvalitnou konštrukciou. Hmotnosť pokosovej píly sa môže pohybovať okolo hranice 10 kg. Profesionálne modely pokojne môžu vážiť aj cez 25 kg, vtedy majú zvyčajne i vlastnú platformou, môže ísť teda o stolovú pokosovú pílu.

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosti nikdy nie je dosť, zvlášť ak pracujete s nástrojmi, ktoré dokážu veci rezať či píliť. Aby na to nedoplatili vaše končatiny, pokosová píla disponuje niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Prvým je ochranný kryt kotúča, ktorý kryje kotúč, čo znižuje riziko prípadného úrazu. Chýbať by nemala ani tepelná poistka v prípade preťaženia motora. V rámci bezpečnosti by ste nemali zabúdať ani na ochranné prvky, akými sú okuliare, poriadna obuv a pracovné rukavice.

Doplnkové funkcie

  • Odsávanie – piliny, prach či iné nečistoty, ktoré sa pri pílení tvoria ako odpad. Práve vysávanie je funkcia, ktorá tento problém s prehľadom odstráni. Existujú píly, ktoré majú k dispozícii adaptér pre pripojenie externého priemyselného vysávača. Prípadne má pokosová píla vlastný zberný kôš.
  • Pracovný stôl – poteší predovšetkým majstrov, ktorí pracujú s pokosovou pílou veľmi často. Pracovný stôl je pri práci totiž pohodlnejší a šetríte pri ňom svoju chrbticu a kolená. Daňou je vyššia hmotnosť a horšia kompaktnosť pri prenášaní.

Pokosová píla na pracovnom stole

  • Laser – presný rez je jednou z domén, ktorú tieto zariadenia prinášajú. Právitko pre pozdĺžny rez v podobe laseru je veľmi praktické.
  • Posuv – kotúč je umiestnený na koľajniciach a možno ho posúvať smerom k sebe. Potrebné tak je, aby bol kotúč s motorom uložený na posuvnom ramene. Dokážete tak rezať naozaj široké a dlhé materiály.

Kvalitné značky

Definovať kvalitu je niekedy veľmi náročné. V tomto segmente je však možné nájsť niekoľko zástupcov, ktorých spoľahlivosť a garancia kvality je overená zákazníkmi, ich skúsenosťami a časom. Hoci niekedy môže cenu práve značka navýšiť, oplatí sa pár eur navyše si priplatiť. Predsa len nejde o značkové a neznačkové tričko. Populárne sú pokosové píly značky Makita, takisto pokosové píly Metabo, skracovacie a pokosové píly Bosch či Milwaukee (vyššia cena).

Investovať do kvality môžete aj v prípade značiek, ako ScheppachDeWalt, Güde, Hecht alebo Hitachi. V ponuke nájdete aj produkty výrobcov Einhell alebo Extol. Ich spoľahlivosti sa takisto obávať nemusíte. Medzi populárne hobby značky patria produkty od výrobcov ako Parkside alebo AEG.

Cena pokosovej píly

A koľko za pokosovú pílu zaplatíte? Opäť závisí cenová hladina od viacerých faktorov a takisto vašich individuálnych požiadaviek. Ak to nie je nutné, pokosovú pílu pre domáceho kutila zoženiete už okolo hranice 100 eur. Nižšie by sme už s rozpočtom určite nechodili. Lepšie vybavené modely, s vyššou kvalitou materiálov či výkonom, vás vyjdú na 150 až 250 eur. No a profesionálne modely, určené pre profesionálnych majstrov, stolárov, obkladačov, podlahárov, dostanete v rozmedzí od 500 do 1 000 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Hodí sa vám pokosová píla do dielne? Pri výbere by vás možno mohli zaujímať aj odpovede na časté otázky zo strany spotrebiteľov.

Môžem pokosovou pílou rezať aj železo?

Áno, pokosová píla je určená aj na rezanie kovových materiálov, ako nerez, oceľ, meď či hliník. Potrebné je však zabezpečiť si špeciálne kotúče s predpísaným priemerom, ktoré sú pre tento účel vyrábané. Platí, že pre rezanie silnejších materiálov sa odporúčajú kotúče s väčšími zubami. Pre tenšie materiály sa naopak odporúčajú zuby menšie.

Je možné zväčšiť/zmenšiť priemer rezu?

Výrobcom je vždy predpísaný priemer kotúča, prípadne rozsah, ktorý možno v prípade pokosovej píly používať. Neodporúča sa používať rezacie kotúče, ktorých rozmery nie sú výrobcom predpísané, riskovať môžete technickú poruchu alebo zvýšite riziko úrazu.

Nahradí AKU pokosová píla plnohodnotne elektrickú?

Dnešné akumulátory v spojení s elektromotormi dokážu produkovať dostatočne vysoký výkon, aby sa vyrovnali sieťovým prístrojom. Úplne však nahradiť elektrickú pokosovú pílu nedokáže, a to predovšetkým z hľadiska pracovného zaťaženia, výdrže akumulátora a celkového pomeru ceny a výkonu.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 09.12.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 16:14
Gabriel

Metabo KGS 216 M je super píla, považujem je za strednú triedu, čiže niečo medzi hobby a profi prístrojom. Uspokojí aj náročnejšieho kutila. Plusom je dobrá obstarávacia cena, presnosť píly už hneď z výroby plus možnosť doladiť podľa potrieb. Oceňujem aj clekom presné a pevné vodiace tyče. Ovládanie je jednoduché, takže z mojej strany spokojnosť.

27/11/2021 17:44
Roman

Parkside ponúka dobrú kvalitu pre hobby majstrov. Je to malý a skladný stroj s postačujúcim výkonom, ktorý sa za tú cenu naozaj oplatí. Na žiadne negatíva som neprišiel.

27/07/2021 09:33
Silvester

Používam pokosovú pílu Scheppach HM 254 a v kombinácii so stolom UMF2000 je to výborný produkt. Píla ma pomalý / mäkký rozbeh a veľký výkon. Reže veľmi dobre a je menej hlučná, než som pôvodne očakával. Píla má bezpečnostné prvky a vďaka tomu sa pri práci cítim bezpečne. Manipulácia je veľmi pohodlná a myslím si, že tento prístroj môže konkurovať aj oveľa drahším produktom. Oceňujem, že píla má tiež možnosť aretácie hĺbky rezu, čo sa môže hodiť napríklad pri drážkach a čapoch. Spoľahlivo s ňou porežem aj hrubší materiál. Váha je ideálna, pretože je ľahká na prenos a rez je presný. Píla má dobrú stabilitu a motor je silný. Je to ideálny prístroj pre práce v domácnosti či dielni a jeho kúpu neľutujem.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok