Najlepšie televízory 2019 – Veľký test a porovnanie

Ako si vyberiete televízor, keď máte pred sebou 100 takmer rovnakých modelov? Nie je to jednoduché. Aký je rozdiel medzi Televízorom Samsung UE55JC35AA a modelom UE55JC37AA? Často to ani samotný predajcovia nevedia. Práve preto vám ponúkame výber toho najlepšieho, čo je momentálne na trhu.

Sledovanie televízie

Nemusíte sa báť, že kúpite nekavalitný alebo predražený produkt so zbytočnými funciami. Zostavili sme pre vás tabuľku top televízorov, ktorá odzrkadľuje výsledky uznávaných testov, hodnotení a užívateľských recenzií.

Najlepšie 4K televízory v teste

Najlepšie Ultra HD televízory do 500€

Najlepšie QLED televízory 2019

Ak chcete to najmodernejšie riešenie, ktoré môžete nájsť v kategórii TV, určite sa obzrite po televízoroch Samsung s technológiou QLED. Vo vnútri QLED sa nachádza super výkonný procesor poháňaný unikátnou technológiou od spoločnosti Samsung. Inteligentný mechanický procesor optimalizuje jas obrazovky a kvalitu zvuku. S QLED sa dostanete do každej scény hlbšie a odhalíte drobné detaily, o ktorých ste ani netušili.Zazrite ich v silnejších kontrastoch, hlbších odtieňoch čiernej v tmavých scénach a jasnejších odtieňoch bielej vo svetlých scénach. Pozrite si napríklad Novinku v kategórii QLED TV.

Ako si vybrať televízor?

Možností pri výbere televízora máte vskutku veľa. Vybrať si ten správny, ktorý by zodpovedal vašim potrebám, nie je preto vôbec jednoduché. Aké máte možnosti, čo všetko si pri výbere všímať a na aké funkcie prihliadať? Poradíme vám, ako si vybrať správne.

LCD, LED, OLED či plazma?

Plazma patrí ku klasike, už dávno však nie je jediná možnosť, ktorá ponúka kvalitný obraz. Na trhu je viacero alternatív, ktoré sa vyznačujú rôznymi funkciami a kvalitami. Aké sú výhody a nevýhody jednotlivých televízorov?

LCD (LED Edge) - Podsvietenie obrazovky LCD televízorov s LED edge technológiou je tvorené svetlovodmi z okrajov priamo na celý panel. K výhodám tohto typu televízorov patrí úzke prevedenie, lepšia ostrosť, kontrast a živšie farby a trvácna LED technológia bez vypaľovania. Nevýhodami LCD televízorov je nerovnomerné podsvietenie po okrajoch televízora a slabšie prevedenie čiernej farby.

LED (Direct) - Podsvietenie LED televízorov je rozložené po celej ploche panelu. Je rovnomerné aj po rohoch a zabezpečuje o niečo vyššiu kvalitu obrazu. Jeho výhodami sú kvalitnejší kontrast, živosť farieb a menšia spotreba. K nevýhodám sa dá zaradiť vyššia cena a zhoršené pozorovacie uhly.

OLED - Televízor so zakrivenou obrazovkou nepatrí k bežným kúskom. Vďaka zaoblenej obrazovke je pozorovací uhol v podstate neobmedzený. Takéto zobrazenie si vychutnáte iba s väčšou uhlopriečkou - okolo 90 palcov.

Plazma - Plazmové televízory sú známe vďaka kvalitnému obrazu i o niečo vyššej spotrebe. Životnosť panelov je pomerne krátka a časom hrozí vypaľovanie pixelov. Výhodami tohto typu televízora sú kvalitný pozorovací uhol, živé farby a kvalitné zobrazenie čiernej farby, stabilné osvetlenie a plynulejší obraz. K nevýhodám patria spomínaná väčšia spotreba a vypaľovanie pixelov.

Televízor v obývačke

Veľkosť uhlopriečky a rozlíšenie sú dôležité

Veľkosť uhlopriečky závisí od toho, z akej vzdialenosti budete obraz sledovať. Ideálnu vzdialenosť určíte tak, že dodržíte vzdialenosť okolo 5 cm na jeden palec (2,54 cm).

V súčasnosti je bežným rozmerom 42 až 50 palcov (107 – 127 cm). vybrať si však môžete napríklad aj uhlopriečky s rozmerom cez 70 – 100 palcov.

Dôležité skratky a značky

Viete, čo znamená, keď sa o televízore povie, že má UPscalling? V skratkách a značkách by ste si mali urobiť poriadok, aby ste vedeli, čo kupujete.

 • SD – Standard Definition: Ide o zobrazenie 4:3 a rozlíšenie obrazu 720 x 57 bodov. Hoci je prenos signálu nenáročný, je menej kvalitný. Vhodný je v prípade, že nedisponujete kvalitnejším druhom prijímacieho signálu.
 • HD – High Definition (HD Ready): ide o kvalitnejšie zobrazenie 16:9 s rozlíšením obrazu 1 280 x 720 bodov. Zabezpečuje lepší zvuk i obraz. Potrebný je však príjem kvalitného signálu.
 • Full HD – Full High Definition: Ide o obraz vo formáte 16:9 a rozlíšenie až 1 920 x 1 080 bodov. Jeho využitie je možné iba v prípade, že prijímate FULL HD televízny signál. Lepšie vynikne na väčšej obrazovke.
 • Ultra High Definition (UHD): Táto technológia má niekoľkonásobne viac zobrazovacích bodov ako FULL HD (rozlíšenie 3 840 x 2 160 bodov). UHD technológia je bežná pri televízoroch so 4K rozhraním.
 • UPscalling: Ide o nové vylepšenie rozlíšenia. Funkcia UPscalling bola zavedená kvôli lepšiemu zobrazeniu televíznych programov v nižšej kvalite. UPscalling sa postará o dodatočné vykresľovanie pixelov, ktoré zvýšia kvalitu obrazu.

Obnovovacia frekvencia obrazu

Hodnoty tohto parametra sú udávané v Hertzoch. Daný atribút hovorí o obnovovacej frekvencii, ktorej úlohou je za určitý čas prekresliť obraz, resp. zmeniť snímok na obrazovke.

Zahnutý televízor

Na trhu nájdete televízory s obnovovacou frekvenciou 50, 100 či 200 Hz. Pri kúpe si dávajte pozor na základnú frekvenciu a dynamickú frekvenciu (1 400 - 3 000 Hz).

Odozva

Je to údaj, hovoriaci o čase, ktorý potrebuje bod – pixel na zmenu farby. Hodnoty od 6 do 10 ms (milisekúnd) sú adekvátne. Pokiaľ chcete mať geniálny obraz, poobzerajte sa po televízore s odozvou 4-3 ms. Platí, že čím nižšia odozva, tým lepší a kvalitnejší obraz.

Signál

Jedným z dôležitých faktorov pri kúpe televízora je to, aký signál prijíma. Na niektoré signály totiž potrebuje internetové pripojenie, na niektoré vám stačí set-top box či kábel a pripojenie do zásuvky.

 • DVB-T/T2: Tento signál je prijímaný z televíznej antény. Potrebné je mať set-top box alebo televízor, ktorý má tento dekodér zabudovaný.
 • DVB-C/C: Ide o káblové vysielanie, bez pripojenia priamo do siete sa nezaobídete. Potrebné je mať aj set-top box, prípadne musí mať televízor zabudovaný dekodér.
 • DVB-S/S2: Okrem set-top boxu či zabudovaného dekódera sa dá použiť Cl karta (Skylink, DigiTV...), ktorá sa vkladá do Cl slotu (televízor ním musí disponovať). Tento druh signálu je najkvalitnejší.
 • ITPV: ide o pripojenie cez internet, pričom treba mať dodávateľa signálu, ktorý poskytuje služby televízneho signálu (Orange, Slovak Telekom...). Signál je šírený prostredníctvom internetového signálu operátora.

Smart, 3D či 4K televízor?

Pokiaľ chcete mať televízor s niečím navyše, mali by ste sa poobzerať po smart, 3D, prípadne 4K televízore. Aké sú ich jednotlivé výhody?

 • Smart TV: Takýto televízor oplýva multifunkčnými vlastnosťami - pripojenie k internetu, prehrávanie videí, digitálny archív, prehrávanie hudby a podobne. Ide o najbežnejšie druhy televízorov.
 • 3D: Túto technológiu obsahujú niektoré LCD, LED či plazmové televízory. Úspecdh však kvôli obsahu a kvalite prevedenia nezožala.
 • 4K: Ide o televízor, ktorý disponuje rozlíšením Ultra HD (3 840 x 2 160). Tieto televízory sa vyznačujú najkvalitnejším obrazom, jasom, kontrastom, ostrosťou i zobrazením farieb. Potrebujú však kvalitný signál.

Spotreba

Rovnica - väčšia uhlopriečka sa rovná väčšej spotrebe - už dávno neplatí. LCD či LED televízory sú energeticky šetrnejšie ako plazmové. Pri uhlopriečke 107 cm je v norme spotreba okolo 70 – 85 W, pri 140 cm je v norme spotreba okolo 100 – 110 W.

Rozdiel medzi LED a OLED

Typy konektorov

Televízory disponúju viacerými druhmi pripojenia. Samozrejmosťou je napríklad USB port či HDMI. Nájsť však môžete aj analógový konektor či NFC.

 • USB: Konektor na pripojenie USB kľúčov, USB káblov (mobil, tablet) či externého HDD. Bežnou je rýchlosť portov o hodnote 2.0, 3.0.
 • HDMI: Pomocou tohto portu sa pripája napríklad počítač, ale aj DVD či Blu – Ray prehrávač. Štandardom sú minimálne 2 HDMI konektory.
 • SCART: Ide o analógový konektor, ktorý slúži na pripojenie DVD prehrávača, rekordéra a podobne (predchodca HDMI).
 • SD slot: Slúži na vloženie pamäťovej karty.
 • MHL: Konektor, ktorým prostredníctvom kábla prepojíte aktívnu plochu vášho mobilného zariadenia na obrazovke televízora.
 • Exthernet: Konektor, pomocou ktorého zabezpečíte pripojenie k internetu.
 • Wi-Fi: Bezdrôtové pripojenie k internetovej sieti.
 • Bluetooth: Pripojenie bezdrôtových doplnkov, ako sú reproduktory, slúchadlá, externá klávesnica alebo myš.
 • NFC: Zabezpečuje rýchle prepojenie s vaším mobilným zariadením.

Zaujímavé funkcie

Viaceré televízory môžu obsahovať zaujímavé funkcie, ktoré by vás mohli potešiť. Pozerať s nimi programy môže byť radosť.

 • Timeshift: Pomocou tejto funkcie si môžete na pamäťové médium nahrať záznam vysielaného obsahu. Obsah sa v danom časovom úseku nahrá a vy si ho môžete pozrieť spätne.
 • EPG: Virtuálny sprievodca, ktorý informuje o vysielanom obsahu v televízii. Pomocou neho si môžete naštudovať informácie o programe, ponúka tiež možnosť si nahrať daný obsah na pamäťové médium.
 • Režimy obrazu: Dynamický, prirodzený, akčný, umelecký a pod. Obraz si môžete prispôsobiť v závislosti od toho, aký druh programu práve sledujete.

Krátke recenzie

Zoznam článkov

Recenzia Microsoft Xbox One

Recenzia Microsoft Xbox One

Hernú konzolu Microsoft Xbox One som dostal na narodeniny a po dosť dlhom čase, čo ju využívame spolu s bratom sme obaja spokojní. Máme verziu s 500GB hardiskom, čo ma trochu mrzelo lebo 1 TB HDD by určite potešil. Aké sú moje skúsenosti s ovládaním a hraním? Predtým som nemal žiadnu... Prečítať článok

Recenzia Sony Playstation 4

Recenzia Sony Playstation 4

Je to moja tretia konzola Playstation. Od Playstation 1 a 3 som prešiel k Playstation 4. Od prvej generácie prešla táto herná konzola poriadny kus cesty vývojom aj dizajnom. Niektoré veci hodnotím kladne a niektoré, bohužiaľ, negatívne. Môj pohľad a moje skúsenosti s hernou konzolou... Prečítať článok

Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?

Obnovovacia frekvencia televízora, PQI, index spracovania obrazu?

Nákup nového televízora so sebou prináša občas aj nemalé starosti, týkajúce sa parametrov, ktoré výrobca uvádza. Ako je to s parametrom frekvencia obrazovky (presnejšie obnovovacou frekvenciou) udávanou v Hz a prečo niektorí výrobcovia uvádzajú vysoké hodnoty 400, 600, 800 až 1 000 Hz?... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(86.8%)

Komentáre

29/07/2019 16:39
Mirec

Ja mám Prvý LED tv od Sharpu 40" od roku 2009 a doteraz fakci ako má na 100% každý boží deň sledovaný cca 6hod. a viac. Maximálna spokojnosť klobúk dole pred touto značkou. Výborny obraz akurát má mrzí že nemá Usb vstup ale poriesil som ho cez externú skrinku od Antiku.

06/12/2018 16:56
Martin

Jednoznačne je najlepší 4k Tv s dobrou frekvenciou. Z 4k tv je u mna naj smart tv od Philips s ambilight, obraz je pekne osvieteny zo zadnej strany a ma aj pekne farby, takisto aj biela farba ma vela jasu a cierna taktiež.

07/08/2018 14:07
m.p.

Tv Sony Bravia a Philips (zavisí od modelovej rady) majú Android, ostatné majú len nejaký vlastný OS. Preto, ak hľadáte TV s lepším využitím pozerajte modely s Androidom.

06/08/2018 22:42
katka

Nikdy viac Samsung, obraz trha

04/12/2017 14:13
jana

Dobrý deň prosím Vás čo poviete na televízor PHilips 50pus6262, tento televízor má podsvietenie, podmienka je aby tam bol satelit wifi ako napr. že si pustím you tube a uhlopriečka tak do 130 cm to je maximum, poradte

06/06/2017 13:47
fry

lg montuje do svojich tv tzv. kurvítka mne odišiel panel po troch rokoch používania. tak som vytiahol 9 rokov starý jvc podsvietený ešte trubicami. ten funguje spoľahlivo stále.

08/05/2017 21:27
robert

Este v malych prenosnych Oravanoch boli japonske obrazovky Toshiba :-) Ono je to vsetko o reklame. Napr. na japonske Subaru som tiez reklamu nevidel ale KIA to pozna kazdy. To ale neznamena ze je lepsia.

02/05/2017 14:20
fero

Sharp je dobrá znacka, ktora sa v 80.rokoch predavala velmi uspesne a ma dlhorocnu tradiciu co sa tyka audio video a tv techniky. Bohuzial znacky, ktore niekedy naozaj nieco znamenali ako su Sharp, JVC, Thomson a pod dnes ludia velmi nekupuju. Ako tak sa drzia Sony, Panasonic a Philips, ale ludia siahaju po Samsungu a LG. Ak je to prieskum podla spotrebitelov, tak je to ok..lebo vsade vedu práve korejske znacky, ktore vedu pomerom cena a kvalita a hlavne aj marketing, (vsadepritomna reklama) Na tv Sharp som teda reklamu nevidel. Aj ked kvalitativne nad nimi maju aj iny vyrobcovia. Na druhej strane tych vyrobcov, co dadavaju obrazovky a suciastky zas tolko nie je, takze co sa ukryva v tv až tak rozdielne byt nemusi. Robert, ak si technik a pracoval si pre OTF tak urcite vies ake typy obrazoviek sa do tv montuju aj odkial sa dovazaju. Este v case crt tv sa do oravských tv monotovali asi len obrazovky od 2 max 3 vyrobcov. Myslim, že Thomson a Philips to boli urcite.

01/05/2017 18:37
robert

Nejako sa tu zabudlo na televizory Sharp s obrazovkami QUATRON. Mam doma taky. Som TV technik vyuceny v OTF orava tak viem o com to je. Cely clanok je pisany sposobom cim viac pasikov tym lepsi adidas.

25/04/2017 20:28
Maroš

Vybral som si model od LG 75UH855V ide o 3D televízor asi posledný od LG poprosil by som o váš názor nakoľko chcem uhlopriečku 75 ale obzerám sa aj po modeloch novších 2017 ktoré sú už vylepšené aj Samsung by som možno zvolil ale tiež nerobia 3D ale ak by bol v dobrej cene model 2017 75 uhlopriečka tak by som asi aj 3D nechal tak. Čo vy na hore spomínaný model.

06/03/2017 11:12
jan janiček

Rad by som sa dočital niekde ktore TV so 4K rozlišení maju RGB a RGBW. Taktiež je problem s podsvietenim EDGE a Direct

20/02/2017 06:15
Janci

Bezneho spotrebitela nezaujima ako je displej podsvieteny.. Pracujem v elektre a ludia sa pri nakupe zaujimaju o uhlopriecku, rozlisenie, funkcie a co vsetko sa da pripojit... mnozstvo konektorov. Malokto sa zaujima o zvukovy system a technologiu disoleja uz vobec.

19/02/2017 16:08
Pete

Neuviesť na pravú mieru technológie displaya te trochu fail. Všetky momentálne Vami odporúčané TV majú LCD obrazovku. Akurát namiesto CCFl trubíc (neóniek) sú podsvietené LED. čo nie je kvalitnejšie, ba priam naopak, len výrobne oveľa lacnejšie. Stále sú to obyčajné LCD, len marketing výrobcov ich ospevuje ako LED, čo však nie sú. LED obrazovky sa používajú na veľkoplošných reklamách.

30/01/2017 15:22
Milan Tulenko

Dobrý deň. Na trhu existuje veľké množstvo tipov,značiek a prevedení televízorov. Najmä pre menej informovaného človeka v tejto oblasti je veľmi ťažké vybrať si ten správny televízor, s ktorým bude spokojná celá rodina. Náročný divák potrebuje televízor s rôznymi SMART funkciami a iný, také funkcie nikdy nevyužije. Jeden sa uspokojí s SD kvalitou obrazu a inému FULL HD je málo a požaduje 4K. Niekto potrebuje DVB-T tuner,iný DVB-S,DVB-C alebo zvažuje nad IPTV príjmom.

23/01/2017 21:27
filip

zdravim, a pri hladani tv do izby som nasiel tento- Samsung UE40JU6572 ma dobre funkcie,ale cital som ze zakrivene obrazovky maju problem zo zobrazovacimi uhlami a tak

17/01/2017 16:24
Milos

Veľa technológií zabudovaných do TV si v konečnom dôsledku nenájde až také uplatenie, ako sa predpokladá. Príkladom je 3d, ktoré sa až tak v domácnostiach neujalo, ako sa očakávalo. 4K však nie je ten prípad. Výhody takého rozlíšenia si vychutnáte naplno so zodpovedajúcim signálom a tu sa veci pohli už tým správnym smerom. Satelity Astra a pár iných už testovacie kanály v 4K ponúka. Videa si dokážete už dnes natočiť v 4K rozlíšení. Minulý rok RTVS vysielalo olympiáda v 4K. Zatiaľ sú to prvé lastovičky a potrvá to ešte roky, kým sa to stane štandardom, ak 4K nepreskočí niečo lepšie. Obidva vami zvolené modely sú dobrá voľba a cenovo tam nieje priepastný rozdiel. Model Samsung UE40KU6172 má už 4K rozlíšenie a mierne zakrivený displej.

17/01/2017 14:37
Katarína

Dobrý deň uvažujem nad kúpou tv Samsung UE40KU6172 alebo Samsung UE40K6372 prosím poraďte. Čitala som, že 4K je zbytočná, tv signál mám cez satelitnú skrinku, Ďakujem veľmi pekne za radu.

16/01/2017 14:35
Katarína Slaninková

Dobrý deň! Uvažujeme nad kúpou televízora Samsung UE55KU6172 na internete som našla málo recenzií, nevieme sa rozhodnúť,Viete mi poradiť? Ďakujem! Katarína

10/01/2017 10:58
Milos

Filip, model Samsung UE43KU6072, patrí k tým lepším, čo sa týka parametrov má všetko. 4K Ultra HD je lákadlom. Pri modeloch práve s 4K si treba uvedomiť aký signál bude zobrazovať, pri signále s horšou kvalitou sa niekedy to prekreslenie nie veľmi vydarí. Ale Samsung má práve v tom poriešený 4 jadrový procesor a algoritmami si pomáha tak, že aj aj horšiemu signálu dopomáha k čo najvyššej kvalite. Ak máte možnosť určite sa pozrite niekde v predajni ako v reáli obraz vyzerá a opýtajte sa predávajúceho aký signál (anténa, satelit a pod) je privádzaný do TV. Potom sa rozhodnete ľahko a stačím si vybrať z ponuky tú najlepšiu cenu. Teraz je tento model vo výhodnej cene vo viacerých overených internetových obchodoch. V dobrej cene je tento model aj s väčšou uhlopriečkou obrazovky.

09/01/2017 21:03
Filip Molnar

Zdravim, mohli by ste mi povedat co si myslite o tomto televizore? je to - Samsung UE43KU6072, mam zaujem ho kupit ale niesom si isty este,dik

26/12/2016 11:59
Milos

S rozpočtom do 1 000 € sa teraz v čase výpredajov zmestíte do 4K modelov. Môžete sa bližšie pozrieť na niektorý z týchto modelov v porovnávacom linku :
https://www.alza.sk/porovnani.htm?c=WR185t64;WK608q;WS1028e2;WR185t8;WK608n7;WR185t5;

25/12/2016 22:37
Stanislav Štuk

Dobry vecer.
Mam zaujem kupit Smart TV z vacsou uhloprieckou cca. 55"-58". No nie som rozhodnuty ci to ma byt LED,OLED,Ultra HD(4K)...atd. Financne by som sa chcel zmastit do 1000,-Eur.
Viete mi poradit?
Dakujem.
S pozdravom,Stano

Pridať komentár