Najlepšie drony s kamerou 2024 – recenzie, test, porovnanie

Drony sa v posledných rokoch dostali v pomyselnom rebríčku technologických trendov na popredné priečky a tým pádom sa masívne rozšírila aj ponuka predajcov takýchto zariadení. Tešia sa obľube aj zato, že majú mnohé možnosti využitia - drony môžu fotiť, natáčať videá, môžete s nimi pretekať, vylepšovať ich alebo sa len tak "blázniť".

Dron s kamerou

Podľa čoho však dron vyberať? To vám objasníme v našom článku, kde vám závere predstavíme aj niekoľko najpredávanejších typov na trhu.

Najlepšie drony s kamerou

Ak vám drony učarovali a rozhodli ste sa nejaký zaobstarať do svojej domácnosti, môžete si vybrať z nasledujúcich produktov. Nájdete medzi nimi drony rôznych cenových kategórií, všetky z nich oplývajú nejakými dobrými vlastnosťami, ktoré by vás mohli presvedčiť ich vyskúšať.

Názov Hodnotenie Detail
Syma X5C   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
DJI Mini 3 Pro   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Autel EVO Lite+   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
X-Site C-Fly   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Drony s kamerou – recenzie

Lacné, profesionálne drony, drony s kamerou i bez kamery, mini drony... Možností výberu je naozaj dosť. Okrem viacerých zaujímavých značiek (Syma, Xiaomi, Parrot, DJI a pod.) sú k dispozícii i lacné drony menej známych výrobcov. Cena je často rozhodujúca pri výbere takéhoto zariadenia. Aby ste sa vedeli v ponuke dronov zorientovať, pripravili sme pre vás niekoľko recenzií. Dúfame, že vám budú pri výbere nápomocné.

Čo je to dron a na čo ho môžete používať?

Keď hovoríme o dronoch, tak máme na mysli pomerne malé lietajúce zariadenia, ktoré vynikajú najmä svojou multifunkčnosťou. Zovšeobecňovanie je pomerne náročné, pretože každý dron je jedinečný, ponúka iný zážitok, a preto si výber musíte dobre premyslieť.

Tieto malé bezpilotné lietadlá sa najčastejšie používajú na tvorbu fotografií alebo na kamerovanie. Keďže vďaka svojmu doletu, výkonu a rozmerom sa môžu dostať aj na ťažko dostupné miesta. Pre nadšencov dronov tu je zase možnosť svoje zariadenia rôznorodo vylepšovať a tuningovať.

Niekoľko základných otázok

Treba si určiť základnú vec a tou je, prečo si dron chcete kúpiť? Možnosti využitia sú bohaté, a preto je veľký rozdiel, či si niekto kupuje dron len ako voľnočasovú aktivitu alebo ho potrebuje napríklad ako filmársku pomôcku pri natáčaní. Od dôvodu vašej kúpy sa následne odvíja sledovanie všetkých dôležitých parametrov.

Dron kvadrokoptéra s kamerou

No a nemenej dôležitým faktorom je, pre koho dron vyberáte. Je daný človek začiatočník, pokročilý alebo má s dronmi bohaté skúsenosti? Áno, ovládanie dronu je síce pomerne jednoduché a ak niekto má k technológiám aspoň trochu priaznivý vzťah, tak by sa mu ovládanie malo dostať veľmi rýchlo do ruky, no skúsenosti pilota netreba prehliadať. 

Indoorový dron alebo outdoorový dron?

Drony sa využívajú ako v interiéroch, tak i exteriéroch. Modely do týchto dvoch priestorov sa líšia predovšetkým v hmotnosti, konštrukcii a cene. Indoorové drony sú cenovo oveľa prístupnejšie. Je to preto, že v interiéri faktor silného vetra nezohráva rolu, a preto nemusia mať stabilizačné systémy. Sú ľahšie, menšie a určené skôr na voľnočasové lietanie pre amatérov alebo pre deti.

Outdoorové drony sú drahšie, no za to ponúkajú oveľa viac funkcií a tým pádom aj možností. Vzhľadom na používanie vonku musia byť odolnejšie, silnejšie a sú vyrobené z kvalitnejších materiálov.

Kamera

Na základe kamery možno drony rozdeliť do dvoch kategórií - drony s kamerou a drony bez nej. Typy bez kamery sú väčšinou určené výhradne na lietanie a vďaka tomu sú oveľa "šikovnejšie" a vy si tak užijete viac zábavy. Často však nájdete také, ktoré majú držiak a naň si môžete dodatočne pripojiť vlastnú kameru.

Chlapec ovládajúci dron s kamerou

Dron s vlastnou kamerou obsahuje slot, kde môžete dať svoju pamäťovú kartu a na ňu sa bude ukladať celý záznam. Klasické druhy neponúkajú možnosť online prenosu do mobilu a preto v danom momente nevidíte, čo presne točíte/fotíte. Tie lepšie/drahšie posielajú cez Wi-Fi pripojenie záznam priamo do mobilu cez aplikáciu a vy tak vidíte živý prenos.

Ovládacie systémy a dosah signálu

Drony sa ovládajú dvoma spôsobmi - mobilom/tabletom alebo joystickom. V prvom rade nezabúdajte, že k ovládaniu dronu je smartphone alebo tablet nutnosťou kvôli používaniu voľne dostupných aplikácií, ktoré distribútor vyrába a pravidelne aktualizuje ako pre iOS, tak i Android.

Ovládanie prostredníctvom mobilu sa odporúča pri lacnejších/jednoduchších typoch dronov, pretože pri dotykovom displeji nemáte nad ovládaním takú kontrolu ako pri joysticku. Keďže je mobil k dronu pripojený cez Wi-Fi alebo bluetooth, tak je výrazne limitovaný aj dosah signálu – približne na nejakých 20 metrov.

Ovládanie joystickom je výrazne lepšou voľbou. Pri tlačidlách a hlavne páčkach cítite ich dotyk a tým pádom je pre vás oveľa jednoduchšie korigovať smer a výšku dronu. Ak používate joystick, tak niektoré drony, najmä tie drahšie, môžete ovládať až na vzdialenosť 1 kilometer a viac.

Doba letu a rýchlosť

Dĺžka letu je ovplyvnená viacerými faktormi - spôsob letu, rýchlosť, poveternostné podmienky či zaťaženie dronu. No a asi tým najpodstatnejším bodom je v tomto prípade kapacita batérie. Doba letu sa obvykle udáva od 10 až 30 minút závisiac predovšetkým opäť od ceny modelu.

Dron s kamerou a rodina na pláži

Čo sa týka rýchlosti, tak drony dokážu vyvinúť skutočne vysokú maximálnu rýchlosť, no pri výbere to nie je až taký rozhodujúci faktor. Vysokú "maximálku" potrebujete najmä vtedy, ak máte v pláne zachytávať nejaké športové aktivity, ktoré sú v pohybe. Lacné drony dokážu vyvinúť maximálnu rýchlosť približne 10 km/h, ak si však priplatíte, tak pokojne nájdete aj také typy, ktoré dokážu lietať rýchlosťou 60 km/h alebo pokojne aj 100 km/h.

Batéria

Celkovo sa na trhu predávajú dva typy - Li-Ion a Li-Pol. Prvý typ baterky využíva lítium-iónový článok a vyznačuje sa nižšou cenou, no za to sa rýchlejšie opotrebuje. Baterky s článkami lítium-polymér sú zase ľahšie, no rýchlejšie strácajú svoju pôvodnú kapacitu. Ani jeden z nich však nie je vyložene lepší/horší ako ten druhý a typ batérie pri výbere dronu nezohráva kľúčovú úlohu.

Ak si chcete užiť dlhší let a nechcete sa obmedzovať neustálym nabíjaním, tak môžete investovať a zakúpiť si náhradné batérie. Keď sa jedna batéria vybije, jednoducho ju vymeníte za nabitú a môžete lietať ďalej.

Materiál

Drony sa vyrábajú z viacerých materiálov. Tie by mali spĺňať isté požiadavky - mali by byť odolné voči pádom, pevné, ale tiež ľahké. Lacnejšie modely sú obvykle vyrobené z plastu, ktorý je rýchly, no za to málo odolný. Ak hľadáte niečo odolnejšie, tak máte na výber z duralu či laminátu. Využívaný je tiež karbón, ktorý je mimoriadne ľahký a tým pádom aj rýchly a obratný. Nevýhodou je jeho vysoká cena a krehkosť.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kupovanie dronu nepatrí k bežným činnostiam. Domáce kino, reproduktory či router kupuje človek párkrát za život, ale dron, ak sa preň už rozhodne, možno tak raz, nanajvýš dvakrát. Kúpa tohto zariadenia je podľa vás pomerne náročná. Mnohí sa nás preto mailom pýtate rôzne otázky, ktoré by vám proces nákupu uľahčili. Rozhodli sme sa ich čo najpodrobnejšie zodpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám na otázky čo najskôr odpovieme.

Musím dron niekde registrovať?

Registrovať je potrebné iba stroje nad 20 kg. Pokiaľ váš dron túto hmotnosť nedosahuje, nie je potrebné ho registrovať. Platí to však iba pre drony určené na súkromné účely. Ak kupujete dron na komerčné účely, budete potrebovať licenciu.

Môžem s dronom lietať bez obmedzenia?

Určite nie. Stávate sa účastníkmi leteckej prevádzky, preto musíte dodržiavať isté pravidlá. Lietať treba minimálne 50 m od ľudí, min. 150 m od budov a husto osídlených oblastí, vo vzdialenosti 5 500 m od akéhokoľvek letiska a max. vo výške 100 m nad zemou. S dronom nemôžete lietať po zotmení a ani v zakázaných leteckých priestoroch a bezletových zónach.

Treba dron montovať alebo ho môžem rovno po vytiahnutí z krabice používať?

To závisí od modelu, niektoré kvadrokoptéry totiž treba prvýkrát zostaviť, iné sú hneď pripravené na použitie. Ak ešte nemáte s dronom skúsenosti, vyberte si model s označením RTF (Ready to Fly), ktorý je vhodný na okamžité použitie. Pre skúsenejších "letcov" sú vhodné drony s označením ARF (Almost Ready to Fly), ktoré treba skladať, ale napr. aj drony so skratkou BNF (Bind to Fly). Tie sa dodávajú bez vysielača (ovládača), ktorý treba dokúpiť zvlášť.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 21.06.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 14:53
Matúš

DJI Mini 2 Fly More Combo je môj prvý dron, odporučili mi ho v obchode, že je fajn pre začiatočníkov. Páči sa mi nízka hmotnosť, polhodina letu aj odolnosť proti vetru. Prenos videa je do 10 km, ale závisí to od mnohých faktorov. Páčia sa mi smart režimy aj možnosť robiť takzvané quick shots. V balení bolo dostatok príslušenstva. Za tú cenu som s prístrojom spokojný.

07/10/2021 17:57
Karol

Dosť ma sklamal dron Hubsan, pretože nie je možné ho kalibrovať. Nepáči sa mi tiež to, že sa nedá súčasne nabíjať dron aj ovládač. Baterky v ovládači ani nedržia, dron som vrátil a premýšľam nad novým.

20/09/2021 09:34
Adam

Hľadal som nejaký kvalitnejší dron, a tak som na základe odborných aj laických recenzií siahol po modeli DJI Mavic Air 2 Fly More Combo a nesklamal som sa. Je to špičkový dron, ktorý spĺňa profesionálne požiadavky a s pokojným svedomím ho môžete používať aj na profesionálne filmárske účely. Na tomto drone si cením váhu, kvalitné spracovanie, odolnosť, bohaté príslušenstvo v balení a tiež dobrú cenu, ak si ju dám do pomeru s kvalitou. Výdrž batérie je o čosi slabšia, ale to je neduhom všetkých dronov, čiže to nevnímam ako výrazné mínus. Okrem videa dokáže zachytávať aj fotky, ktoré sú rovnako veľmi kvalitné. Dron sa ľahko ovláda a bez problémov sa s ním naučí lietať aj amatér. Za super považujem aplikáciu na lietanie. Na záver predsa len spomeniem jednu nevýhodu dronu, a síce, že sa nedá nabíjať cez USB, no aj napriek tomu tento dron odporúčam, pretože svojim kvalitným výstupom vás nesklame.

16/09/2021 09:12
Marko

Chcel som nejaký lacnejší dron na občasné použitie a hlavne na zábavu. Napokon som kúpil Syma X5C, ktorý je lacný a má postačujúce funkcie. Dron je ľahučký, má nízku váhu, ale prekvapivo je pevný. Je vhodný pre začiatočníkov, ktorí si chcú vyskúšať prvé lietania s dronom. Celkovo je konštrukcia dronu solídna. Obsluha dronu je jednoduchá a bez problémov ju zvládnu aj deti. Už sa mi párkrát stalo, že dron mi spadol na zem, ale nijako tým neutrpel, čiže vzhľadom na nízku cenu má naozaj odolnú konštrukciu. Mal by zvládnuť aj tvrdšie pády. Kvalita videa je veľmi dobrá , kvalita fotografií o čosi horšia, ale stále v pohode, a dosah je tiež fajn. Pri veternom počasí sa dron trocha horšie ovláda, ale to je asi normálka. No aj vo vetre dokáže lietať a to je podstatné. Nerobia mu problém ani väčšie výšky. Oceňujem možnosť dokúpenia množstva náhradných dielov, rýchle lietanie aj podsvietenie, ktoré je výborné na lietanie v noci. Jediným výrazným mínusom tohto prístroja je nízka výdrž batérie, takže odporúčam hneď si prikúpiť aj ďalšie náhradné baterky. S doplnkovými baterkami sa dá celkom slušne zalietať si. :-) Dron odporúčam nenáročným používateľom, prípadne deťom na hranie sa.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok