Najlepšie tepovače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Tepovač je zariadením, ktoré sa postará o hĺbkovú čistotu všetkých textilných materiálov u vás doma. Špinavé koberce, kreslá, sedacie súpravy, autosedačky alebo iné textilné povrchy. Ako vybrať správny tepovač? Aké sú jeho výhody? Ktoré tepovače sú najlepšie? Dočítate sa v našom článku.

Profesionálny tepovač

Čalúnené sedačky, koberce, kreslá alebo auto sedačky. Každý textilný povrch si zaslúži pravidelnú údržbu. Ak teda doma máte koberce, prípadne čalúnenú sedaciu súpravu, tepovač sa vám rozhodne zíde. Práve on vám totiž ako jediný pomôže sedačku či koberec dôkladne vyčistiť. Ako postupovať pri výbere?

Najlepšie tepovače

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SE 6.100   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Kärcher SE 4002   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Bissell SpotClean   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Orion Teko 1   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Tepovače – recenzie

Tepovač je pre vás vhodnou voľbou, ak máte doma veľa textilných povrchov, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu. Vyčistíte s ním matrace, koberce, sedačku i auto. Aby sme vám výber uľahčili, vyskúšali sme za vás niekoľko obľúbených modelov a pripravili recenzie s hlavnými plusmi a mínusmi jednotlivých tepovačov. Ak už máte s týmito prístrojmi skúsenosti, môžete sa o ne podeliť v komentároch pod článkom.

Prečo si zaobstarať tepovač?

Vziať vedro s vodou a saponátom, nájsť nejakú kefu a začať drhnúť koberec či sedaciu súpravu je jednou z možností. No predovšetkým pri veľkých plochách by vás to rýchlo omrzelo. Tepovač poskytuje omnoho lepší výsledok a neporovnateľný komfort pri upratovaní. Pri tepovačoch s extrakciou vody, resp. s rozprašovačom, dokonca nemusíte povrch ani samostatne navlhčiť, čo je hlavná výhoda oproti vysávačom s funkciou mokrého vysávania. Tepovač sa o všetky kroky postará sám.

Tepovač pritom vždy vie, koľko vody má použiť, aby bol schopný ju aj odsať. V zásade tak všetko prebieha v jednom kroku, ako by ste používali klasický vysávač. Do tepovača stačí naliať vodu s čistiacim roztokom, zapnúť a proces čistenia – tepovania môže začať. Zároveň tepovač môžete využiť aj na klasické suché a mokré vysávanie.

Tepovač s vysávačom v jednom

Výhody tepovača

  • Šetrí čas oproti ručnému umývaniu.
  • Efektívne odstraňuje hĺbkové nečistoty (eliminuje alergény).
  • Umývanie, vysávanie, sušenie v jednom.
  • Šetrí vodu a el. energiu.
  • Vhodný aj na veľké plochy.
  • Flexibilné použitie na rôzne povrchy (koberce, tvrdé podlahy, parkety, matrace...).

Ako vybrať správny tepovač?

Pred kúpou, pri výbere určite zvažujte, na aký účel ho kupujete. Ako často ho budete používať? Na aký povrch bude prioritne určený? Budem ním čistiť veľmi znečistené povrchy (auto)? Aj odpovede na tieto otázky vám následne môžu pomôcť pri výbere. Následne je dobré sledovať technické parametre, funkcie či príslušenstvo, ktoré výrobca k tepovaču ponúka. Podstatnú časť tvoria i skúsenosti zákazníkov s konkrétnym modelom. Sací výkon, výkon čerpadla, objem nádržiek na vodu, typy filtrov a spomínané príslušenstvo.

Sací výkon tepovača

Často smerodajný údaj, ktorý hovorí následne i o výkone čerpadla, ktoré je závislé od výkonu motora. Netreba sa nechať pomýliť. Výrobcovia často výkon uvádzajú v príkone zariadenia. Od neho závisí práve výkon elektromotora. Ak sa pýtate, prečo je výkon dôležitý, ide predovšetkým o povrch, ktorý ním čistíte. Vyšší výkon zvládne vysať nečistoty napr. i z hustých vláknitých kobercov.

Vyšší výkon tepovača zvládne vysať nečistoty i z hustých kobercov

Príkon kvalitného tepovača by sa mal pohybovať nad hranicou 1 000 W. Samotný menovitý výkon je približne na úrovni 25 % z uvádzaného príkonu. Niektorí výrobcovia takisto udávajú aj údaj, akým je prietok vzduchu (litre za sekundu), čo takisto môže byť pre celkový výkon smerodajné. Určite siahnite po tepovači, ktorého príkon je aspoň 1 200 W. Niektoré modely majú výkon regulovateľný.

Výkon čerpadla a jeho vlastnosti

Ten sa udáva ako prietok vzduchu v litroch za sekundu. Opäť je lepšie, ak je výkon čerpadla vyšší. Tým pádom je tepovanie nielen efektívnejšie, ale aj rýchlejšie. Čerpadlo totiž čerpá roztok z nádrže a pod určitým tlakom ho vstrekuje do čisteného povrchu. V tomto prípade je dôležitým údajom taktiež tlak v baroch, pod ktorým tepovač roztok vstrekuje na povrch.

Ak tepovač plánujete používať na tepovanie čalúnenej pohovky alebo nízkych kobercov, nie je nutné mať taký silný výkon čerpadla. V prípade kobercov, kde sú vlákna hustejšie a pojmú viac roztoku, je vyšší výkon čerpadla a tlak trysiek výhodou. Nie je na škodu, ak má motor – čerpadlo ochranu aj proti prehriatiu alebo proti nasatiu vody.

Objem nádrží

Dôležité sú dve nádrže. Nádrž na vodu s čistiacim roztokom a nádrž na vodu odpadovú. Tu je stratégia jednoduchá. Čím sú nádrže väčšie, tým menej často ich musíte dopĺňať alebo vylievať. To oceníte predovšetkým v prípade, ak čistíte veľké plochy. Nemusíte totiž prácu prerušovať často.

Veľa závisí od čisteného povrchu. V prípade, že tepujete koberec s rozmermi 10 m2, rátajte s tým, že miniete približne 10 litrov čistiaceho roztoku. Naopak, pri tepovaní čalúnenej pohovky, interiéru auta lebo tvrdej podlahe miniete vody omnoho menej.

Ak tepujte plochu s rozmermi 50 m2 vystačí vám aj nádržka s objemom 2 litre, do 150 m2 by ste mali siahnuť po objeme aspoň 3-4 litrov, no a nad 150 m2 už uvažujte nad objemom nádržke viac ako 5 litrov.

Pri výbere tepovača sa zaujímajte o objem nádrže

Filtrácia

Účinná filtrácia je vykúpením pre alergikov. Kvalitný filter totiž dokáže odstrániť až 99 % alergénov, mikróbov a baktérií. Najúčinnejším typom filtra pre alergikov je HEPA filter, ktorý však treba v určitých intervaloch vymieňať. Pri tepovačoch existujú tri základné druhy filtrov.

  • HEPA filter – zachytáva tie najmenšie čiastočky prachu, peľu a malé mikroorganizmy. Ide o najlepšiu voľbu pre alergikov.
  • Vodná filtrácia – zvlhčuje vzduch, eliminuje čiastočky prachu, no nie je taká účinná voči iným alergénom.
  • Mikrofilter – zachytí jemné častice aj alergény, avšak v menšom množstve ako HEPA filter.

Príslušenstvo

Ak siahnete po profesionálnom tepovači, dodatočné príslušenstvo by malo byť samozrejmosťou. Nemyslite si, že hobby tepovacie stroje, ktoré kúpite v Lidli alebo Kauflande účel tepovania naozaj splnia. Navyše, často chýba potrebné príslušenstvo a tepovanie je tak menej efektívne a komplikovanejšie. Aké príslušenstvo nesmie chýbať?

  • Kobercové hubice
  • Hubice na tvrdé povrchy
  • Hubice so štetinami
  • Hubice určené na čalúnenie
  • Filter v balení
  • Štrbinová hubica
  • Nadstavec na umývanie okien

Dôležité vlastnosti

  • Manipulácia a hmotnosť – môže ísť o obmedzujúci faktor. Niekedy je lepšie, ak je prístroj menší, praktickejšie to je i v prípade, že s ním v priestore musíte manipulovať alebo ho často prenášate, alebo prevážate autom. Hmotnosť sa môže pohybovať od 5 do 15 kg.
  • Hlučnosť – vyšší výkon často značí i vyššiu hlučnosť. Tepovač je hlučnejší ako klasický vysávač. Hlučnosť sa pohybuje na úrovni 70 – 90 dB,
  • Dĺžka kábla – veľmi dôležitý detail, ktorý neraz dokáže človeka rozhodiť. Krátky kábel. Jeho akčný rádius je následne menší, nehovoriac o tom, že v niektorých priestoroch môže byť zásuvka ďalej. Ideálne je, ak je kábel dlhý aspoň 7 metrov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Koberce, kreslá, autosedačky – tepovač si poradí so zažratou špinou a hĺbkovo vyčistí všetky textilné materiály. Ako si vybrať správny tepovač sme vám už prezradili. Jedna vec sú parametre, druhou samotná kúpa. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, na ktoré sme sa rozhodli odpovedať. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov.

Ako funguje tepovač?

Väčšina tepovačov funguje ako postrekovače – striekajú vodu so zvýšeným tlakom na podklad a tým sa uvoľňujú nečistoty. Extrahované nečistoty tepovač odsáva. Drahšie zariadenia neuvoľňujú nečitoty tlakom vody, ale pohybom kefy.

Kde kúpiť tepovač?

Máte dve možnosti – kamenný obchod a internet. Podľa nás je nakupovanie cez internet pohodlnejšie. Môžete si porovnať viacero produktov, pozrieť si ich recenzie a tovar vám prinesú priamo domov. Vyskúšajte napr. Kärcher, Bosch alebo Klarstein.

Koľko stojí kvalitný tepovač?

Tepovače sa, podobne ako väčšia elektrických spotrebičov, delia do niekoľkých cenových skupín. Lacné vstupné modely si zakúpite za menej ako 100 eur. Väčšina modelov stojí okolo 200-300 eur, za najdrahšie zaplatíte okolo 400 eur. V každej z týchto cenových skupín nájdete modely, ktoré stoja za pozornosť.

Vaše hodnotenie:
(88%)
Dátum publikovania: 12.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/02/2024 16:15
Bohuš

Dobrý deň, potrebujem profesionálny tepovaci stroj na podnikanie, sedačky, koberce, špina,jemný piesok.Co by ste mi odporučili?

24/06/2022 14:49
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
na podnikanie vám odporúčame zvoliť profesionálny tepovač, napr. Kärcher Puzzi 10/1.

22/06/2022 18:32
Szabolcs

Dobrý den.Prosim vás viete mi pomôcť pri výbere kvalitného tepovaca a vysávača na podnikanie s interiérom auta?

21/06/2022 09:33
Nina

Bosch BWD 41720 je kvalitný vysávač s bohatým príslušenstvom. Je väčší, takže rátajte s miestom na jeho uskladnenie. Výhodou je možnosť mokrého vysávania. Výkon je však vhodný len na domáce použitie. Myslím, že ako profi stroj by sa neuplatnil. Každopádne, za mňa spokojnosť.

31/05/2022 21:13
Eliška

Tepovač Kärcher SE 5.100 som zatiaľ vyskúšala iba raz, ale z mojej strany spokojnosť. Koberce aj poťahy dostali nový život a pekne ožili ich farby. Šikovne sa s ním manipuluje a myslím si, že pomer ceny a kvality je v rovnováhe. Maličké mínus je vyššia hlučnosť, než som očakávala, ale to sa dá prežiť.

26/05/2022 08:10
Rasťo

Mať doma tepovač, ak čistíte koberce 1-2 krát do roka je nezmysel. Pri dlhšom nepoužívaní sa čerpadlo zasekne a keď chcete tepovať, budete akurát tak zháňať servis. Je lepšie si tepovač požičať v požičovni za 10-20 € a nie ho skladovať.

15/11/2021 07:59
Jana V.

Odkedy mám Klarstein Reinraum 2G, stačí mi jeden prístroj na vysávanie aj tepovanie. Tento model som zvolila kvôli výhodnej cene a zatiaľ funguje bez akýchkoľvek problémov. Ovládanie je jednoduché a nádrž na čistiaci prostriedok dostatočne veľká. Vadí mi len troška vyššia hlučnosť a kratší kábel, musím používať predlžovačku.

22/07/2021 20:50
Rudolf

Doma máme Kärcher SE 4002, ktorý má postačujúci výkon a jednoduchú obsluhu. Na suché vysávanie sa musí používať vrecko a mokré vysávanie je v pohode, skoro do sucha. Myslím, že ide o skvelého pomocníka za prijateľné peniaze. Sací výkon je nadpriemerný a naozaj veľmi dobre vyčistí. Páči sa mi viacero možností využitia, dlhý prívodový kábel či perfektný výsledok pri čistení čalúnenia. Dobre si počína aj pri tepovaní sedadiel v aute a myslím si, že na bežné domáce používanie je plne postačujúci. Pri mokrom tepovaní sa mi osvedčili originálne čistiace prostriedky a pre maximálne výsledky odporúčam tepovať pod správnym uhlom rukoväte. Vysávač má aj svoje nedostatky - napríklad vysoká hlučnosť či ergonomické nedostatky z hľadiska používateľského komfortu. Ako celok je to však dobrý produkt za primeranú cenu.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok