Najlepšie vibračné plošiny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vibračné plošiny sú univerzálne zariadenia, ktoré vám pomôžu uvoľniť stuhnuté svalstvo. Nepočítajte s tým, že za vás schudnú alebo posilnia svaly – okrem masáže síce dokážu podporiť vaše úsilie pri cvičení, odpracovať si to však musíte vy sami.

Cvičenie na vibračnej plošine s držadlami

V článku vám povieme aj o ďalších výhodách a vlastnostiach vibračných plošín, poradíme, podľa akých kritérií si tú správnu vybrať a predstavíme zopár z najobľúbenejších modelov.

Najlepšie vibračné plošiny

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Lotos   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
HMS SVP07   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Fitness King Vibro Form   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Vibro Shaper   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lifefit 3Dx   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Vibračné plošiny – recenzie

Chudnutie bez námahy? Nie, to vám nesplnia, napriek tomu sú vibračné plošiny skvelým pomocníkom pri vašom snažení schudnúť. Aké sú ich hlavné výhody a ktorý model je vhodný práve pre vás? Naše recenzie vám to prezradia.

Zbavte sa stuhnutosti

Vibračné plošiny, nazývané aj vibračné posilňovacie stroje môžu mať podobu samostatnej plošiny, plošiny s držadlami alebo plošiny s pásom.

V plošinách sú zabudované vibračné elektromotory, ktoré vytvárajú osciláciu plošiny. Pohyb plošiny môže mať nastaviteľný smer a intenzitu.

Robenie drepov na vibračnej plošine

Možno sa vám zdá, že vibrácie nemajú na pohybový aparát žiadny účinok, ich vplyvom sa však svaly reflexívne sťahujú, vďaka čomu sa zbavíte stuhnutosti, ochabnutej pokožky a celulitídy. Vibrácie taktiež rozhýbu váš krvný a lymfatický obeh (napr. po dlhotrvajúcom sedení v práci či v škole).

Vibračná plošina sa teda hodí na masáž tela. Poskytne vám tiež podporu pri strečingových cvikoch (naťahovaní svalov) a pomôže svaly ešte viac uvoľniť. Vďaka strečingu sa zbavíte stuhnutosti, skrátenia svalov a budete pohyblivejší.

Cvičte efektívnejšie

Ak radi cvičíte s vlastnou váhou, môžete využiť vibračnú plošinu na podporu pri cvičení. Môže ísť o cviky ako napr. kľuky, drepy, „brušáky“ a pod. Aby ste plošinu zapojili, precvičovanú časť tela musíte položiť na vibračnú plošinu. Pri kľukoch si na plošinu položte jednu alebo obe ruky, pri drepoch sa na ňu postavte a pri „brušákoch“ si na ňu ľahnite.

Cvičenie na vibračnej plošine - kľuky

K mnohým vibračným plošinám výrobcovia pribaľujú aj gumové posilňovacie popruhy. Vďaka nim môžete posilňovať menšie svalové partie, hlavne vo vrchnej časti tela – teda použiť ich podobne ako kladky v posilňovni. Pre vykonávanie niektorých cvikov však budete potrebovať fitloptu alebo ďalšiu podložku.

Typy vibračných plošín

  • Vibračná plošina bez držadiel – tento typ je tvorený iba samotnou plošinou bez pomocného stĺpika a rukovätí. Pri jej používaní máte absolútnu voľnosť pohybu, musíte však udržiavať rovnováhu, čo nemusí byť pre každého pri intenzívnych vibráciách jednoduché.
  • Vibračná plošina s držadlami – je vybavená podporným stĺpikom s držadlami na bočných stranách. Tie vám pomôžu udržať stabilitu najmä pri väčšej rýchlosti vibrácií. Stĺpik môže tvoriť určitú prekážku pri pohybe, držadlá však pomôžu hlavne začiatočníkom či starším ľuďom.

Výkon motora, nosnosť a typy vibrácií

Bežné vibračné plošiny pre domáce použitie sú spravidla vybavené vibračnými motormi s výkonom okolo 250 W, ktorý je dostatočný pre bežné domáce použitie a ľahších ľudí. Drahšie plošiny majú výkon 400 W a viac, pričom zvládnu rozpohybovať aj osoby s nadváhou. V tomto prípade platí priama úmera – čím je používateľ ťažší, tým výkonnejšia by mala plošina byť. V niektorých vibračných plošinách nájdete dokonca 2 alebo viac vibračných motorov.

Vibračná plošina bez držadiel

Výrobcovia zvyčajne špecifikujú aj nosnosť plošiny. Tá je okrem výkonu daná aj konštrukčným vyhotovením. Bežná je nosnosť 100 – 120 kg, natrafíte však aj na robustnejšie modely s nosnosťou až 150 kg. Tie majú často dobrú výkonovú rezervu.

Čo sa týka typu vibrácií, tie sú najčastejšie vertikálne (t. j. pohyb plošiny nahor a nadol), horizontálne (pohyb vo vodorovnej rovine) alebo trojrozmerné (3D vibrácie) – tie pohyby kombinujú.

Ďalšie parametre a funkcie vibračných plošín

  • Rozmery vibračnej dosky – nie sú jednotné a každá plošina môže mať iný rozmer. Pri výbere by ste mali vziať do úvahy najmä typy cvikov, aké chcete na plošine vykonávať a výšku vašej postavy. V opačnom prípade pre vás môže byť plošina úzka (napr. pri kľukoch s dlhými rukami).
  • Materiál vibračnej dosky – mal by byť protišmykový, ideálna je guma, na lacnejších modeloch však často nájdete aj šmykľavý plast.
  • Nastavenie intenzity – pokým pri masáži svalov vám postačia slabšie vibrácie, pri precvičovaní veľkých svalových skupín budete potrebovať vyššiu intenzitu. Väčšina vibračných plošín má nastaviteľnú iba frekvenciu vibrácií (resp. rýchlosť, pohybuje sa v rozsahu 1 – 40-krát za sekundu). Na tých lepších si môžete nastaviť aj amplitúdu, t. j. úroveň zdvihu alebo vychýlenia – tá sa spravidla pohybuje v rozsahu 1 – 5 mm.
  • Ovládací panel a displej – je súčasťou asi každej vibračnej plošiny. Zobrazuje aktuálne prevádzkové údaje ako zvolený program, intenzitu vibrácií či uplynutý čas cvičenia. Tie najlepšie dokážu zobraziť aj váš tep či vypočítať obsah vášho telesného tuku (túto hodnotu berte iba ako orientačnú). 
  • Uchytenie pre príslušenstvo – oká na bočnej strane plošiny vám umožnia pripojiť napr. gumové popruhy, vďaka ktorým môžete precvičiť svalové skupiny hornej časti tela, aby bol váš tréning komplexný.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Vibračná plošina dokáže okrem masáže podporiť úsilie pri cvičení. Podľa akých kritérií si tú správnu plošinu vybrať, sme vám už prezradili takmer všetko. Na to, čo sme zabudli, sa vám pokúsime odpovedať v nasledujúcich riadkoch.

Akým spôsobom sa dá zefektívniť cvičenie na vibračnej plošine?

Vibračná plošina funguje na princípe prenosu vibrácií do svalov, ktoré sa sťahujú. Ak chcete ich účinok zvýšiť, stojte na plošine dlhšiu dobu (cca pol hodiny) s pokrčenými kolenami.

Kde kúpiť a ktoré značky sú najobľúbenejšie?

Odporúčame vám nákup u dôveryhodných a overených predajcov, ako napr. inSPORTline, TopShop či Alza. Odporúčame vám modely značiek Master, inSPORTline, Duvlan a Gymbit, ktoré sa tešia dobrým recenziám zo strany používateľov.

Aké sú účinky vibračnej plošiny?

Používaním vibračnej plošiny zlepšíte spaľovanie tuku, zredukujete celulitídu, podporíte krvný obeh a zvýšite svalovú silu a pružnosť svalov. Okrem toho zvýšite flexibilitu a rozsah pohybu, zlepšíte cirkuláciu lymfy.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 07.09.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 07:48
Agáta

Moje očakávania splnila vibračná plošina HMS SVP01, hoci pribalený návod je úplne nepostačujúci. Oceňujem tichý chod a dostupné programy, až na drobné chybičky krásy je fajn, využívam ju každý deň a super je, že v byte mi zaberie len veľmi málo miesta.

13/08/2021 08:29
Renátka

Už nejaký ten čas používam vibračnú plošinu VibroLegs a pre mňa je to výborný prístroj. Oceňujem diaľkové ovládanie aj malú spotrebu, ktorá sa pohybuje okolo 30 W. Pomáha mi pri zhadzovaní prebytočného tuku a kilogramov, hoci primárne je skôr určená pre relaxáciu. Je tu viacero programov a nastavení a pri najvyššom stupni sa trasie tak, že mi až zuby padajú. :-D Prístroj je veľmi dobrý aj zo zdravotného hľadiska, hodí sa napríklad na spadnutú klenbu chodidla. Chodidlá dokáže krásne premasírovať vďaka čomu nemusím nosiť ortopedické vložky. Nohy natrasie až po bedrové kĺby. Ovládanie je jednoduché a plocha, na ktorej sú položené chodidlá je príjemná, pretože je potiahnutý gumovou fóliou. Je tu možnosť masírovania stehien, lýtok aj krížovej oblasti chrbtice. Je to perfektné aj na relax. Občas prístroj použije aj môj priateľ, hoci on je k takýmto vecičkám dosť skeptický. Jedinou nevýhodou prístroja je vyššia obstarávacia cena.

12/08/2021 20:56
Lina

Používam vibračnú plošinu Klarfit Vibe 4DX a zaujíma ma hlavne jej efekt, ktorý sa prejaví na tele až po dlhšom čase používania. Už na prvý pohľad som mala z nej dobrý dojem a po prvom použití tiež, pretože je to „sila“. Plošina má veľkú škálu programov a rýchlostí a je dostatočne široká pre pohodlné používanie. Škoda, že výrobca neprirobil aj kolieska, vďaka ktorým by sa ľahšie presúvala. Plus dávam za celkový výkon, jednoduchosť ovládania aj rozsah manuálnych programov. Je to výborné hlavne na posilnenie dolných končatín. Má tichý chod a hoci je drahšia, kúpu neľutujem. Myslím si, že je vhodná pre akúkoľvek vekovú kategóriu, avšak treba byť opatrný, najmä ak trpíte nejakými ochoreniami, napríklad osteoporózou a podobne. Po prvom použití som mala riadu svalovku, no teraz ju už nemávam. Oceňujem, že v balení bola aj hrubá penová podložka, na ktorú sa dá plošina postaviť. Ak ju práve nepoužívam, bezproblémovo ju zasuniem pod posteľ. Na domáce precvičovanie aj relax je to výborný pomocník.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok