Najlepšie čističky vzduchu 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak máte doma alergika alebo vám prekáža zápach v domácnosti, riešením pre vás môže byť zariadenie zvané čistička vzduchu.

Čistička vzduchu

Na trhu nájdete desiatky rôznych modelov, preto vám poradíme, ako si vybrať ten, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Predstavíme vám tiež zopár modelov čističiek, ktoré si spotrebitelia obľúbili.

Najlepšie čističky vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux PA91-404GY   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Panasonic F-VXR70G   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Philips AC0819/10   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Ionic-Care Triton X6   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Klarstein Vita Pure 2G   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Čistička alebo zvlhčovač?

Spravidla si neuvedomujeme, že vzduch, ktorý dýchame, je plný škodlivých látok. Medzi ne patria napr. prach, roztoče, čiastočky plesní, baktérie, vírusy, rôzne spaliny či chemické látky. Pre alergikov je nebezpečný najmä peľ a výlučky roztočov, ktoré sa nachádzajú v prachu.

Čistička vzduchu je jednoduché zariadenie, ktoré je spravidla osadené jedným či viacerými ventilátormi. Tie ženú vzduch z miestnosti cez filter alebo sústavu filtrov, na ktorých sa škodlivé látky zachytia. Niektoré čističky so špeciálnymi filtrami ventilátor nepotrebujú, sú teda tichšie.

Dizajnová čistička vzduchu

Mnoho ľudí si čističku zamieňa s podobnými zariadeniami, ako napr.:

  • Zvlhčovač vzduchu – vzduch nezbavuje nečistôt, ale pridáva doň prirodzenú vlhkosť. Tým napomáha zvlhčovaniu slizníc, čo prospieva vašej dýchacej sústave i očiam.
  • Práčka vzduchu – je vybavená dvoma kotúčmi, ktoré rotujú a sú čiastočne namočené vo vodnom kúpeli. Vzduch teda zvlhčujú a do istej miery aj zbavujú prachu a škodlivých látok, nejde však o taký dokonalý proces ako pri čističkách.

Základom je kvalitná filtrácia

Väčšina čističek vzduchu je osadená sústavou viacerých filtrov, pretože každý filter dokáže účinne odfiltrovať iný druh látok. Celková účinnosť filtrácie by mala byť vyššia než 80 %, pri najdrahších modeloch sa stretnete až s 99 % účinnosťou.

Najčastejšie používané filtre v čističkách vzduchu:

  • HEPA filter – ide o najčastejšie používaný a súčasne aj najdokonalejší spôsob filtrácie, ktorý bol vyvinutý v NASA na ochranu pred rádioaktívnymi časticami. Filtre HEPA sa označujú číslom od 10 do 17 v závislosti od ich účinnosti. Kým HEPA 10 odstráni zo vzduchu 85 % častíc, pri najpoužívanejšom filtri HEPA 13 je to viac než 99,95 % častíc. HEPA filtre treba pomerne často meniť a čističky s nimi sú hlučnejšie.
  • Elektrostatický filter – pomocou vysokého napätia priťahuje častice s elektrostatickým nábojom, ktoré sa zachytia na umývateľnom filtri. Nie je taký účinný ako HEPA filter – zachytí peľ a mikróby, no s dymom či zápachom si neporadí.

ČIstička vzduchu s HEPA filtrom

  • Fotokatalytický filter – obsahuje fotokatalyzátory, čo sú látky schopné po aktivácii svetlom (najčastejšie UV žiarením) rozkladať chemické látky spôsobujúce zápach, ako napr. oxidy síry, čpavok, aromatické uhľovodíky a ďalšie zlúčeniny. Taktiež zlikviduje baktérie, vírusy, plesne, pesticídy či mikročastice prachu. Podobnú funkciu má tzv. studený katalytický filter, ten však funguje bez aktivácie UV žiarením.
  • Uhlíkový filter – obsahuje aktívne uhlie, vďaka ktorému dokáže odfiltrovať dym a zápach.
  • Vodný filter – nečistoty zachytáva do vody, ktorú musíte pravidelne meniť. Jeho nevýhodou je slabšia účinnosť (cca 50 – 70 %), výhodou, naopak, tichá prevádzka. Zároveň vzduch v menšej miere zvlhčuje.

Výkon voľte podľa miestnosti

Udáva sa v m3/h a vyjadruje, aké množstvo vzduchu dokáže čistička prefiltrovať za hodinu. Mnoho výrobcov udáva pre svoje modely aj vhodnú plochu miestnosti, ak tento údaj nenájdete, môžete si potrebný výkon čističky jednoducho vypočítať.

V miestnostiach, kde sa pohybujú bežní ľudia, by mala čistička byť schopná vymeniť celý objem vzduchu 2,5-krát za hodinu. Tam, kde sa pohybujú alergici, by to malo byť až 4-krát za hodinu.

Potrebný výkon čističky pre bežných ľudí:

výkon (m3/h) = dĺžka miestnosti (m) × šírka miestnosti (m) × výška stropu (m) × 2,5

Potrebný výkon čističky pre alergikov:

výkon (m3/h) = dĺžka miestnosti (m) × šírka miestnosti (m) × výška stropu (m) × 4

Príklad:

Vaša obývačka má dĺžku 5 m, šírku 3 m a výška stropu je 2,7 m a máte doma alergika. Potrebný výkon čističky vzduchu bude vyzerať nasledovne:

5 m × 3 m × 2,7 m × 4 = 162 m3/h

Ďalšie parametre čističiek vzduchu

  • Hlučnosť – žiaľ, tu spravidla platí priama úmera, že čím výkonnejšia čistička, tým vyššia hlučnosť. Prijateľné maximum hlučnosti je 50 dB pre dennú prevádzku čističky a 30 dB pre nočnú. V praxi sa stretnete s hodnotami 20 – 70 dB.
  • Spotreba elektriny – výrobcovia pre čističky vzduchu neudávajú ročnú spotrebu (ako napr. pri chladničkách či práčkach), neostáva vám teda nič iné, len odhadnúť spotrebu z el. príkonu. Ten sa pohybuje na úrovni cca 3 W pri najslabších čističkách až po vyše 300 W pri najsilnejších modeloch.

Výkonná čistička vzduchu

  • Hmotnosť – najťažšie modely môžu vážiť aj vyše 10 kg. Myslite na to, ak budete chcieť čističku položiť napr. na policu či iný kus nábytku.
  • Cena filtrov – nákup lacnej čističky sa vám môže vypomstiť práve v podobe potreby nákupu drahých originálnych filtrov. Pred nákupom zariadenia si teda pre istotu preverte cenu filtrov vopred.

Funkcie čističiek vzduchu

  • Regulácia prúdenia – vďaka tejto funkcii môžete nastaviť nielen intenzitu, ale aj smer prúdenia vzduchu tak, aby ste kvôli tomu čističku nemuseli presúvať na iné miesto.
  • Časovač – umožní vám nastaviť, ako dlho má byť čistička v prevádzke. Po tejto dobe sa automaticky vypne.
  • Odložený štart – s touto funkciou si môžete nastaviť čas, kedy sa má čistička spustiť. Môže byť teda v prevádzke, pokým budete mimo domácnosť, takže vás nebude rušiť svojím hlukom.
  • Indikátor potreby výmeny filtra – čistička s touto funkciou vám oznámi, kedy je potrebné vymeniť filtre. Vďaka nej teda nebudete musieť strácať čas sledovaním intervalov výmeny filtrov. Lacnejšie modely rozsvietia kontrolku, tie drahšie vás upozornia aj zvukovým signálom.
  • UV lampa – dezinfikuje vzduch a likviduje baktérie, vírusy a plesne pomocou ultrafialového žiarenia. Lampa, ktorá je zdrojom žiarenia, je uzavretá vo vnútri čističky, takže UV žiarenie na vás nebude mať žiadny negatívny vplyv.
  • Ionizátor – vytvára záporné ióny a pomáha priťahovať pevné nečistoty k filtrom.
  • Nočný režim – dokáže čiastočne znížiť hlučnosť, prípadne vypnúť podsvietenie displeja alebo informačné kontrolky, aby vás čistička v noci nerušila.
  • Senzor kvality vzduchu – čistička, ktorá je ním vybavená, dokáže sama nastaviť rýchlosť prúdenia vzduchu a odhadnúť, koľko času bude trvať vyčistenie vzduchu v miestnosti, prípadne vás informovať, že čistenie už nie je potrebné.
  • Displej – najlacnejšie modely sú vybavené iba jednoduchými svetelnými kontrolkami. Tie drahšie disponujú displejmi, ktoré zobrazujú aktuálne zvolené funkcie, výkon či čas potrebný na vyčistenie vzduchu alebo nastavený používateľom.
  • Diaľkový ovládač – dokáže ovládať niektoré, prípadne všetky funkcie čističky. Nájdete ho na modeloch drahších než 100 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pri výbere akéhokoľvek spotrebiča či zariadenia do domácnosti sa spotrebitelia často zamýšľajú nad ich praktickým využitím. Ak aj vy v súvislosti s čističkami vzduchu rozmýšľate nad rôznymi praktickými problémami, nezúfajte. Na vaše najčastejšie otázky vám odpovieme.

Kam mám umiestniť čističku vzduchu?

To závisí od toho, kde trávite najviac času. Niektoré čističky sú určené na zem, iné treba umiestniť na poličku. Vzduch by mal v oboch prípadoch prúdiť k miestu, kde trávite najviac času, najlepšie smerom do voľného priestoru bez prekážok. Nemali by ste ju umiestňovať k oknám ani k dverám.

V čom spočíva údržba čističky vzduchu?

Pokiaľ má vaša čistička umývateľný filter, tak ho treba pravidelne čistiť. Ak ho nemá, budete musieť filtre pravidelne meniť. Niektoré modely majú senzor znečistenia, ktorý vás upozorní, kedy je potrebná výmena filtra. Zabúdať by ste nemali ani na utieranie prachu zo samotného prístroja.

Dajú sa v čističke kombinovať filtre?

Áno, dokonca je to bežné. Zvyčajne čističky vzduchu kombinujú minimálne dva a viac filtrov. Kombinuje sa napr. HEPA filter s UV lampou, pričom HEPA filter zachytáva pevné nečistoty a UV lampa ničí baktérie a sterilizuje vzduch.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Oplatí sa výkonná čistička vzduchu? Ako funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorom, s HEPA a uhlíkovým filtrom

Oplatí sa výkonná čistička vzduchu? Ako funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorom, s HEPA a uhlíkovým filtrom

Ako funguje čistička vzduchu, HEPA či uhlíkový filter, ionizátor alebo UV-C svetlo? A fungujú vôbec alebo ide len o predražené a neefektívne zariadenia pre tých, ktorí nevedia čo od rozkoše? Konečný verdikt necháme na vás. V nasledujúcom článku sa vám však pokúsime čo najpresnejšie a... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 18.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 31.01.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 09:28
Emka

Klarstein Tramontana je malá a všestranná čistička vzduchu. Pohodlne sa obsluhuje, je to spoľahlivý výrobok. Plusom je tichý chod, veľa funkcií. Vadí mi v podstate len hlasitosť pípania na ovládači, ktorú neviem vypnúť. Prístroj je vyrobený v Nemecku, tak predpokladám dlhšiu životnosť než majú čínske konkurenčné produkty.

31/05/2022 21:16
Naďa

S čističkou vzduchu ETA Puris som veľmi spokojná, ovládanie je maximálne jednoduché, funkcie dostatočné a cítiť, že vzduch je naozaj lepší. Je to ideálne aj pre ľudí - alergikov či astmatikov. Plusom je svetelná signalizácia a štyri stupne filtrácie.

15/11/2021 08:02
Broňa

Čistička Klarstein Tramontana má veľa funkcií, je kompaktná a tichá. Je to spoľahlivý a kvalitne navrhnutý výrobok. Robí presne to, čo má a vadí mi len to, že pri zapínaní a prepínaní strašne hlasno a dlho pípa a na ovládači nie je možnosť vypnúť tento rušivý zvuk.

23/07/2021 14:08
Simon

Do domácnosti sme si zvolili Winix Zero, pretože na kúpu nás presvedčili dobré recenzie iných používateľov, ale tiež odporúčanie od suseda, ktorý túto čističku vzduchu má. Páči sa mi skvelý filtračný výkon, dobrá cena aj veľmi tichý nočný režim. Je pravda, že filtre treba meniť relatívne často - minimálne raz za rok a cena filtrov nie je najlacnejšia, no napriek tomu kúpu neľutujem. Čistička sa veľmi ľahko prenáša na potrebné miesto a je vhodná do hocakej miestnosti v byte či dome, no skvele sa hodí napríklad aj do kancelárie, ak tam chcete mať čistejší vzduch. Celkové spracovanie výrobku je na profesionálnej úrovni a hneď po prvom použití sme doma pocítili kvalitu vzduchu. Ovládanie je prehľadné a jednoduché a oceňujem najmä inteligentnú funkciu, ktorá dokáže automaticky vyhodnocovať a prepínať medzi nočným a denným režimom. Vďaka tejto čističke máme v izbe veľmi príjemný pocit čerstvo vyvetranej miestnosti, preto prístroj spĺňa svoj účel. Bonusom je elegantný dizajn, UV lampa aj ionizátor. Kúpu odporúčame aj ostatným.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok