Najlepšie čističky vzduchu? Výkonné aj s UV lampou – Recenzie, test a skúsenosti

Ak máte doma alergika alebo vám prekáža zápach v domácnosti, riešením pre vás môže byť zariadenie zvané čistička vzduchu.

Čistička vzduchu

Na trhu nájdete desiatky rôznych modelov, preto vám poradíme, ako si vybrať ten, ktorý vyhovie vašim požiadavkám. Predstavíme vám tiež zopár modelov čističiek, ktoré si spotrebitelia obľúbili.

Najlepšie čističky vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Klarstein PurePal   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Rohnson R-9600   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Philips AC3256/10   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Xiaomi Mi Air Purifier 2S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Ionic-CARE Triton   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Čistička alebo zvlhčovač?

Spravidla si neuvedomujeme, že vzduch, ktorý dýchame, je plný škodlivých látok. Medzi ne patria napr. prach, roztoče, čiastočky plesní, baktérie, vírusy, rôzne spaliny či chemické látky. Pre alergikov je nebezpečný najmä peľ a výlučky roztočov, ktoré sa nachádzajú v prachu.

Čistička vzduchu je jednoduché zariadenie, ktoré je spravidla osadené jedným či viacerými ventilátormi. Tie ženú vzduch z miestnosti cez filter alebo sústavu filtrov, na ktorých sa škodlivé látky zachytia. Niektoré čističky so špeciálnymi filtrami ventilátor nepotrebujú, sú teda tichšie.

Dizajnová čistička vzduchu

Mnoho ľudí si čističku zamieňa s podobnými zariadeniami, ako napr.:

 • Zvlhčovač vzduchu – vzduch nezbavuje nečistôt, ale pridáva doň prirodzenú vlhkosť. Tým napomáha zvlhčovaniu slizníc, čo prospieva vašej dýchacej sústave i očiam.
 • Práčka vzduchu – je vybavená dvoma kotúčmi, ktoré rotujú a sú čiastočne namočené vo vodnom kúpeli. Vzduch teda zvlhčujú a do istej miery aj zbavujú prachu a škodlivých látok, nejde však o taký dokonalý proces ako pri čističkách.

Základom je kvalitná filtrácia

Väčšina čističek vzduchu je osadená sústavou viacerých filtrov, pretože každý filter dokáže účinne odfiltrovať iný druh látok. Celková účinnosť filtrácie by mala byť vyššia než 80 %, pri najdrahších modeloch sa stretnete až s 99 % účinnosťou.

Najčastejšie používané filtre v čističkách vzduchu:

 • HEPA filter – ide o najčastejšie používaný a súčasne aj najdokonalejší spôsob filtrácie, ktorý bol vyvinutý v NASA na ochranu pred rádioaktívnymi časticami. Filtre HEPA sa označujú číslom od 10 do 17 v závislosti od ich účinnosti. Kým HEPA 10 odstráni zo vzduchu 85 % častíc, pri najpoužívanejšom filtri HEPA 13 je to viac než 99,95 % častíc. HEPA filtre treba pomerne často meniť a čističky s nimi sú hlučnejšie.
 • Elektrostatický filter – pomocou vysokého napätia priťahuje častice s elektrostatickým nábojom, ktoré sa zachytia na umývateľnom filtri. Nie je taký účinný ako HEPA filter – zachytí peľ a mikróby, no s dymom či zápachom si neporadí.

ČIstička vzduchu s HEPA filtrom

 • Fotokatalytický filter – obsahuje fotokatalyzátory, čo sú látky schopné po aktivácii svetlom (najčastejšie UV žiarením) rozkladať chemické látky spôsobujúce zápach, ako napr. oxidy síry, čpavok, aromatické uhľovodíky a ďalšie zlúčeniny. Taktiež zlikviduje baktérie, vírusy, plesne, pesticídy či mikročastice prachu. Podobnú funkciu má tzv. studený katalytický filter, ten však funguje bez aktivácie UV žiarením.
 • Uhlíkový filter – obsahuje aktívne uhlie, vďaka ktorému dokáže odfiltrovať dym a zápach.
 • Vodný filter – nečistoty zachytáva do vody, ktorú musíte pravidelne meniť. Jeho nevýhodou je slabšia účinnosť (cca 50 – 70 %), výhodou, naopak, tichá prevádzka. Zároveň vzduch v menšej miere zvlhčuje.

Výkon voľte podľa miestnosti

Udáva sa v m3/h a vyjadruje, aké množstvo vzduchu dokáže čistička prefiltrovať za hodinu. Mnoho výrobcov udáva pre svoje modely aj vhodnú plochu miestnosti, ak tento údaj nenájdete, môžete si potrebný výkon čističky jednoducho vypočítať.

V miestnostiach, kde sa pohybujú bežní ľudia, by mala čistička byť schopná vymeniť celý objem vzduchu 2,5-krát za hodinu. Tam, kde sa pohybujú alergici, by to malo byť až 4-krát za hodinu.

Potrebný výkon čističky pre bežných ľudí:

výkon (m3/h) = dĺžka miestnosti (m) × šírka miestnosti (m) × výška stropu (m) × 2,5

Potrebný výkon čističky pre alergikov:

výkon (m3/h) = dĺžka miestnosti (m) × šírka miestnosti (m) × výška stropu (m) × 4

Príklad:

Vaša obývačka má dĺžku 5 m, šírku 3 m a výška stropu je 2,7 m a máte doma alergika. Potrebný výkon čističky vzduchu bude vyzerať nasledovne:

5 m × 3 m × 2,7 m × 4 = 162 m3/h

Ďalšie parametre čističiek vzduchu

 • Hlučnosť – žiaľ, tu spravidla platí priama úmera, že čím výkonnejšia čistička, tým vyššia hlučnosť. Prijateľné maximum hlučnosti je 50 dB pre dennú prevádzku čističky a 30 dB pre nočnú. V praxi sa stretnete s hodnotami 20 – 70 dB.
 • Spotreba elektriny – výrobcovia pre čističky vzduchu neudávajú ročnú spotrebu (ako napr. pri chladničkách či práčkach), neostáva vám teda nič iné, len odhadnúť spotrebu z el. príkonu. Ten sa pohybuje na úrovni cca 3 W pri najslabších čističkách až po vyše 300 W pri najsilnejších modeloch.

Výkonná čistička vzduchu

 • Hmotnosť – najťažšie modely môžu vážiť aj vyše 10 kg. Myslite na to, ak budete chcieť čističku položiť napr. na policu či iný kus nábytku.
 • Cena filtrov – nákup lacnej čističky sa vám môže vypomstiť práve v podobe potreby nákupu drahých originálnych filtrov. Pred nákupom zariadenia si teda pre istotu preverte cenu filtrov vopred.

Funkcie čističiek vzduchu

 • Regulácia prúdenia – vďaka tejto funkcii môžete nastaviť nielen intenzitu, ale aj smer prúdenia vzduchu tak, aby ste kvôli tomu čističku nemuseli presúvať na iné miesto.
 • Časovač – umožní vám nastaviť, ako dlho má byť čistička v prevádzke. Po tejto dobe sa automaticky vypne.
 • Odložený štart – s touto funkciou si môžete nastaviť čas, kedy sa má čistička spustiť. Môže byť teda v prevádzke, pokým budete mimo domácnosť, takže vás nebude rušiť svojím hlukom.
 • Indikátor potreby výmeny filtra – čistička s touto funkciou vám oznámi, kedy je potrebné vymeniť filtre. Vďaka nej teda nebudete musieť strácať čas sledovaním intervalov výmeny filtrov. Lacnejšie modely rozsvietia kontrolku, tie drahšie vás upozornia aj zvukovým signálom.
 • UV lampa – dezinfikuje vzduch a likviduje baktérie, vírusy a plesne pomocou ultrafialového žiarenia. Lampa, ktorá je zdrojom žiarenia, je uzavretá vo vnútri čističky, takže UV žiarenie na vás nebude mať žiadny negatívny vplyv.
 • Ionizátor – vytvára záporné ióny a pomáha priťahovať pevné nečistoty k filtrom.
 • Nočný režim – dokáže čiastočne znížiť hlučnosť, prípadne vypnúť podsvietenie displeja alebo informačné kontrolky, aby vás čistička v noci nerušila.
 • Senzor kvality vzduchu – čistička, ktorá je ním vybavená, dokáže sama nastaviť rýchlosť prúdenia vzduchu a odhadnúť, koľko času bude trvať vyčistenie vzduchu v miestnosti, prípadne vás informovať, že čistenie už nie je potrebné.
 • Displej – najlacnejšie modely sú vybavené iba jednoduchými svetelnými kontrolkami. Tie drahšie disponujú displejmi, ktoré zobrazujú aktuálne zvolené funkcie, výkon či čas potrebný na vyčistenie vzduchu alebo nastavený užívateľom.
 • Diaľkový ovládač – dokáže ovládať niektoré, prípadne všetky funkcie čističky. Nájdete ho na modeloch drahších než 100 eur.

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 18.10.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 03.10.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár