Najlepšie snowboardy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Chcete vymeniť lyže za snowboard alebo vaša stará doska definitívne skončila svoju životnú púť? V oboch prípadoch budete potrebovať novú dosku, ktorá bude korešpondovať s vašimi požiadavkami, skúsenosťami a štýlom jazdy.

Ako vybrať snowboard?

Pre všetkých, ktorí sa chystajú na nákup svojho prvého či druhého snowboardu, sme si pripravili podrobný návod na jeho výber.

Najlepšie pánske snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Gravity Silent   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Nidecker Play   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Nidecker Escape   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Bataleon Goliath   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Burton Instigator   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Najlepšie dámske snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Roxy Smoothie   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Gravity Sirene   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Drake Charm   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Nidecker Elle   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Stuf Jewel Rocker 3.0   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie detské snowboardy

Názov Hodnotenie Detail
Gravity Empatic   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Drake Df Junior Board   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Beany Bark   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hatchey SPR JR   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Gravity Fairy   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Snowboardy – recenzie

Pokiaľ patríte k tým, ktorí sa ani za svet nedokážu zorientovať medzi desiatkami rozličných parametrov, pri výbere určite oceníte naše recenzie. V tých sme pre vás zhrnuli všetky pozitíva i negatíva konkrétnych snowboardových dosiek, ktoré zaujali nás aj spotrebiteľov.

Ako vybrať snowboard

Ak ste si kúpu snowboardu predstavovali tak, že vojdete do predajne, vyberiete si kúsok so sympatickým dizajnom, správnou dĺžkou a môžete ísť na kopec, musíme vás sklamať. Výber snowboardu, ktorý skutočne splní vaše požiadavky, je pomerne náročným procesom. Keďže však nehovoríme o najlacnejšej športovej výbave, je určite dobré, keď sa budete sústrediť na každý detail. No a práve všetkými dôležitými detailmi vás prevedieme v našom sprievodcovi na výber tej najlepšej snowboardovej dosky.

Druhy snowboardov

Existuje viacero druhov snowboardov, každý ich však delí trochu inak. My sme sa rozhodli pre rozdelenie do 4 kategórií, takže sa pozrieme na allmountain, freestyle, freeride a splitboard snowboardy. Pri nákupe by ste sa však okrem názvov mali riadiť určite i tým, na čo je daný model určený.

Allmountain snowboardy

Allmountain, universal alebo allround sú univerzálne snowboardy, ktoré sa hodia na jazdu na akomkoľvek teréne, do akýchkoľvek podmienok a pre akokoľvek skúsené osoby. Z tohto dôvodu bývajú veľmi častou voľbou rekreačných jazdcov a taktiež začiatočníkov, ktorí sa ešte potrebujú rozhodnúť, ktorý zo štýlov im bude vyhovovať. Allmountain snowboardy môžu byť smerové, čo znamená, že sú určené najmä na jazdu v jednom smere, alebo obojsmerné, teda vhodné na jazdu v oboch smeroch.  

Freeride snowboardy

Freeride snowboardy nie sú vhodné pre začiatočníkov ani rekreačných jazdcov. Sú určené na jazdu na hlbokom snehu mimo zjazdovky, teda na freeride. Sú ľahšie, kratšie, tvrdšie, viac vykrojené, veľmi flexibilné a o to náročnejšie na ovládanie a udržanie stability. Špička je širšia a zároveň dlhšia ako pätka. Hrany na freerideových doskách zväčša nie sú kovové, aby pri páde jazdca nezranili.

Snowboard verzus lyže

Akousi podkategóriou freerideových modelov sú takzvané lastovičky, dosky špeciálne uspôsobené na freeride v prašane. Špička je vyslovene špicatá. Pätka je rozdelené na 2 časti – pripomína chvost lastovičky. Môže byť vystužená, napríklad hliníkom, čo jazdu na prašane podstatne uľahčuje.

Freestyle snowboardy

Dosky na hravú jazdu v parku či na zjazdovke, tak to sú freestyle snowboardy. V porovnaní s ostatnými modelmi sú ľahšie, kratšie a flexibilnejšie. Freestyle dosky sa o niečo ťažšie ovládajú a sú menej stabilné. Aj v tomto prípade platí, že nie sú vhodnou voľbou pre začiatočníkov, no ani pokročilých jazdcov, ktorí si chcú užívať jazdu na klasickej zjazdovke či v prašane. 

Splitboardy

Splitboardy sú už vskutku špecifickým typom dosky, ktorá v sebe spája snowboard a lyže. Dá sa rozdeliť na polovicu a pripnúť na každú nohu zvlášť. Na rozdelených lyžiach vyšliapete na kopec, dosku spojíte a dole už pekne zosnowboardujete. Splitboardom sa hovorí aj backcountry dosky, pretože slúžia na jazdenie mimo bežne dostupných zjazdoviek. Nie sú ničím pre začiatočníkov. Nad kúpou splitboardu môže uvažovať naozaj iba skúsený jazdec.

Detské, dámske a pánske snowboardy

Snowboardy sú rozdelené aj podľa toho, kto presne na nich bude jazdiť. Prvou kategóriou sú detské snowboardy, ktoré sú, logicky, podstatne kratšie. Odlišujú sa aj šírkou a tvrdosťou. Zväčša sú mäkšie a užšie. Pri výbere snowboardu pre dieťa však neexistuje žiadne striktné rozdelenie, keďže každý drobec má rôznu výšku, váhu, silu aj skúsenosti. Preto sa orientujte radšej podľa kritérií, o ktorých budeme hovoriť v našom návode. 

POZOR: Nikdy dieťaťu nekupujte dospelácku dosku v domnienke, že do nej dorastie. Aby bol snowboarding bezpečný, aby si ho dieťa mohlo naozaj užiť a aby sa mohlo zlepšovať, musí mať dosku, ktorá mu bude vyhovovať po technickej stránke.

Dámske snowboardy sú konštruované s ohľadom na ženskú anatómiu. Ženy sú zväčša nižšie a ľahšie, v porovnaní s mužmi majú preto iný pomer váhy a výšky, ich ložisko sa nachádza nižšie a v pomere k telu sú menšie i chodidlá. Aby tieto dosky vyhovovali postoju, takpovediac, menšej osobe, sú užšie, mäkšie, menej prehnuté a viazanie sa nachádza viac v strede.

Z predošlých riadkov nám logicky vyplýva, že pánske snowboardy sú tvrdšie, širšie, dlhšie a viac prehnuté. Poslednou kategóriou sú unisex dosky, ktoré sa z hľadiska parametrov nachádzajú niekde uprostred. Sú vhodné pre trochu nižších mužov alebo trochu vyššie ženy.

TIP: Vysoké ženy, ktoré nosia snowboardové topánky s číslom 40 a vyššie, by sa mali poobzerať skôr po pánskych modeloch. Naopak, nižším pánom môžu vyhovovať ženské snowboardy. 

Dĺžka snowboardu

V časoch, keď bol snowboarding novinkou, sa správna dĺžka dosky zisťovala jej priložením k telu jazdca. Za vhodnú bola považovaná tá doska, ktorá mu siahala približne medzi nos a bradu. Pri výbere sa môžete touto pomôckou riadiť pokojne i dnes. Pokiaľ však chcete z dosky „vytrieskať“ čo najviac, nezabudnite ani na vašu hmotnosť, typ snowboardu a štýl vašej jazdy.

Snowboardová výbava

Jazdci, ktorí obľubujú agresívnu rýchlu jazdu alebo takzvaný „šlus z kopca“, by mali siahnuť po dlhšej doske. Naopak, ak sa chcete venovať jazde v parku na prekážkach alebo jazdiť oblúčik za oblúčikom, bude vám vyhovovať doska kratšia a ľahšia. Pri rekreačnom snowboardingu, pri ktorom nemusíte riešiť každý milimeter, sa orientujte podľa nasledujúcej tabuľky, teda podľa vašej hmotnosti. 

Výber vhodnej dĺžky snowboardu podľa hmotnosti jazdca:

 • Hmotnosť jazdca 49 – 54,5 kg/128 – 136 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 52 – 59 kg/133 – 141 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 56,5 – 61 kg/139 – 147 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 62 – 65,5 kg/144 – 152 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 63,5 – 70 kg/149 – 157 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 68 – 75 kg/154 – 162 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca 72,5 – 79 kg/159 – 167 cm snowboard
 • Hmotnosť jazdca  77 – 93 kg/160 + cm snowboard

Šírka snowboardu

Šírka snowboardu rozhoduje o stabilite, no najmä o tom, ako pohodlne a efektívne na ňom budete schopní rezať oblúčiky. Ak si vyberiete príliš širokú dosku, budete mať problémy hlavne pri zatáčkach. Poddimenzovaná šírka zas môže spôsobiť čiastočnú alebo úplnú stratu kontroly nad snowboardom. Na to, aby ste si mohli vybrať správnu šírku dosky, musíte poznať veľkosť vašich topánok. Pri výbere sa riaďte pravidlom, že vaše nohy, respektíve topánky, musia vždy mierne presahovať dosku. Za ideálny presah môžeme označiť 1 až 2 cm na každom okraji.

Výber správnej šírky snowboardu – ženy

 • Topánky 36 – 41/235 – 245 mm široká doska
 • Topánky 41 – 43/245 – 255 mm široká doska
 • Topánky 44+/255 – 260 až 260 – 265 mm široká doska

Výber správnej šírky snowboardu – muži

 • Topánky 38 – 41/235 – 245 mm široká doska
 • Topánky 41 – 43,5/245 – 255 mm široká doska
 • Topánky 44 – 45/255 – 260 mm široká doska
 • Topánky 45+/260 – 265 mm široká doska

Tvar snowboardu  

Tvar snowboardu by ste si mali vyberať hlavne podľa štýlu vašej jazdy. My sa pozrieme na tvary, s ktorými sa stretnete najčastejšie. Zoberte však do úvahy, že každý výrobca či predajca môže konkrétny tvar dosky nazývať trochu odlišne.

Snowboard pre deti

 • Directional shape: Viazanie na doske je posunuté dozadu, vykrojenie je progresívne a flex nerovnomerný. Špička aj pätka majú zväčša rozdielnu šírku. Smerový tvar majú hlavne freerideové a allmountain dosky, ktoré sú určené na rýchlu jazdu smerom vpred.
 • Directional twin: Vo voľnom preklade hovoríme o tzv. smerových dvojčatách. Tieto dosky majú viazanie taktiež posunuté mierne dozadu. Flex je rovnomerný a vykrojenie radiálne. Špička aj pätka sú široké úplne rovnako, špička je však vždy dlhšia ako chvost. Directional twin dosky sú vhodné na jazdu na upravených zjazdovkách a tiež v snowboard parkoch.
 • Twin shape: Ide o tvar totožný s directional twin. Jediným rozdielom je, že nos a chvost sú rovnako dlhé.
 • True twin shape: True twin shape alebo takzvané pravé dvojčatá opisujú dosku, ktorá je úplne symetrická. Viazanie je vycentrované na stred, vykrojenie je progresívne, flexia rovnomerná a špička i pätka majú úplne rovnakú šírku aj dĺžku. Na týchto doskách môžete jazdiť vo všetkých smeroch, preto sú ideálne najmä na jazdu v parkoch.

Materiál – jadro snowboardu

Jadro snowboardu môže byť vyrobené z dreva, laminátu, sklolaminátu, karbónového alebo kevlarového vlákna, kombinácie týchto materiálov, alebo z polyuretánovej peny. Za najkvalitnejšie sú vo všeobecnosti považované drevené snowboardy, ktoré patria do kategórie tých najdrahších. Ich výberu je preto dôležité venovať aj o čosi viac pozornosti. Ostatné spomínané materiály nemôžeme označiť za vyslovene nevhodné, majú však viacero negatív.

Laminátové, sklolaminátové a penové jadro

Snowboardy s jadrom z laminátu, sklolaminátu alebo dreva, ktoré je skombinované s jedným z týchto materiálov, sú akýmsi kompromisom. Ich kvalita závisí najmä od počtu použitých vrstiev. Dvojvrstvové dosky sú pružné a mäkšie. Vďaka tomu sú poddanejšie, a teda i jednoduchšie na ovládanie. Ich nevýhodou je menšia pevnosť, takže i odolnosť voči poškodeniu. Za lepšiu verziu sú považované trojvrstvové modely, ktoré sú pevnejšie, pričom si zachovávajú dostatočnú pružnosť.

INFO: Dosky s jadrom z karbónového alebo kevlarového vlákna, poprípade s jadrom z karbónu alebo kevlaru, ktorý je skombinovaný s drevom, sú automaticky pevnejšie, a to i pri použití 2 vrstiev.

Snowboardy vyrobené z polyuretánovej peny alebo tzv. Foamcore snowboardy mnohí považujú za najhoršiu voľbu. Pena je veľmi lacná, cena týchto dosiek je preto najnižšia zo všetkých spomínaných verzií, čo sa však odráža na ich kvalite. Problémom je najmä menšia odolnosť voči mechanickému poškodeniu, náchylnosť na deformáciu a zhoršené jazdné vlastnosti.

Drevené jadro

Ide o najdrahší, avšak i najkvalitnejší typ dosiek. Ich vnútro je vyrobené z niekoľkých tenkých vrstiev dreva, ktoré sú prekladané v rôznych smeroch. Drevo je dostatočne pevné a odolné, disponuje tzv. tvarovou pamäťou a má dlhú životnosť. Jeho ďalšou výhodou je, že si zachováva pružnosť pri rôznych teplotách. Vaša doska vám vďaka tomu poskytne rovnaké vlastnosti pri mínus 10 aj 20 °C. Navyše, materiál pracuje menej, takže nie je náchylný na deformáciu a opotrebovanie.

Aj v tomto prípade platí, že nie každá drevená doska je automaticky tá najlepšia doska. Na jej kvalitu a vlastnosti vplýva najmä druh použitej dreviny. V prípade snowboardov sa pri každej z nich hodnotia 4 základné aspekty.

 • Sila prasknutia (Burst strength): Meranie tlaku, pri ktorom daný druh dreviny praskne. Pri snowboardoch ide o meranie tlaku, ktorý je potrebné vyvinúť na dosku na oboch koncoch.
 • Pevnosť v ťahu: Meria silu, ktorú je potrebné vynaložiť na to, aby sa daný materiál poškodil – zlomil. 
 • Pevnosť v ohybe: Tlak, ktorý je potrebné vyvinúť pri ohnutí dosky, kým sa nezlomí na polovicu.
 • Hustota: V prenesenom slova zmysle hovorí o tuhosti či pevnosti dreva. Laicky by sa dala hustota opísať ako množstvo dreva, ktoré je „vtesnané“ do 1 štvorcového centimetra (vyššia hustota = viac dreva = pevnejší materiál).

Snowboard s dreveným jadrom

Jadro snowboardov môže byť vyrobené z rôznych drevín. Najčastejšie používanými sú topoľ, osika, javor, buk, jaseň, javor, bambus, breza, abachi, balsa a paulownia.

 • Osika, topoľ: Stredne tvrdé dreviny s celkom dobrými vlastnosťami. Môžu tvoriť celé jadro alebo byt skombinované s tvrdšími druhmi dreva. Stretnete sa s nimi najmä pri doskách pre začiatočníkov, poprípade stredne drahých modeloch.
 • Javor, buk, jaseň: Všetky 3 dreviny sú v porovnaní s osikou a topoľom tvrdšie, takže i odolnejšie voči stlačeniu. Tieto dreviny patria k tuhším a ťažším, preto sa využívajú hlavne na výrobu konštrukcie v strategicky dôležitých zónach na doske. Kombinácia javora, buka a jaseňa s menej tvrdým drevom optimalizuje pomer medzi vlastnosťami a hmotnosťou dosky.
 • Breza: Má rovnakú tvrdosť ako predošlé dreviny, je však podstatne ľahšie a má vyššiu pevnosť v ťahu. S brezovým drevom sa stretnete pri kvalitnejších kúskoch, ktoré majú veľmi dobré vlastnosti.
 • Bambus: Má vynikajúci pevnosť v ťahu a zároveň nízku hmotnosť. Bambus sa zväčša používa iba na výrobu niektorých častí dosky. Plusové body získava aj za to, že ide o jeden z najekologickejších prírodných materiálov na svete.
 • Balsi, abachi: Ide o mäkké dreviny s veľmi nízkou hmotnosťou (drevo abachi má iba vyššiu hustotu). Používajú sa na výrobu menej namáhaných zón, a to najmä z dôvodu, aby sa znížila celková hmotnosť dosky. Na rozdiel od bambusu ide o veľmi neekologickú voľbu. Výrub týchto stromov v Južnej Amerike má katastrofálny dopad na životné prostredie.
 • Paulownia: Veľmi silné, odolné, tuhé a zároveň ľahučké drevo. Nanešťastie, v našich končinách sa s takýmito doskami stretnete skôr výnimočne.

Tvrdosť snowboardu

Tvrdosť snowboardu má obrovský vplyv na jeho jazdné vlastnosti. Na výber máte 2 možnosti, a to snowboardy mäkké a tvrdé.

 • Mäkké snowboardy sú veľmi dobrou voľbou pre začiatočníkov, pretože sa jednoduchšie ovládajú, manévrovanie pri nízkej rýchlosti je taktiež jednoduchšie a sú „zhovievavejšie“ k chybám jazdca – to, čo urobíte, hrana zaregistruje o niečo neskôr, preto pri strate rovnováhy alebo nesprávnom pohybe neskončíte, ako sa hovorí, rozčapení „na tigra“.
 • Tvrdé snowboardy majú lepšiu priľnavosť k povrchu a podstatne rýchlejšiu odozvu aj pri vysokej rýchlosti. Preto sú vhodnou voľbou pre pokročilých jazdcov. Tuhé dosky uprednostňujú aj milovníci freeridu a skokov, pretože pri dopade lepšie absorbujú náraz. Ich nevýhodou je horšia ovládateľnosť.

Flex snowboardu

Flex hovorí o tom, akým spôsobom sa ohýba daný snowboard, pričom do istej miery súvisí aj s jeho tvrdosťou. Pri výbere snowboardu sa stretnete s týmito výrazmi:

 • Mäkký flex – Stojí za jednoduchším ovládaním dosky, ktorá je celkovo poddajnejšia, a to najmä pri rezaní oblúčikov. Modely s mäkkým flexom sú vhodné pre začiatočníkov a jazdcov s nižšou váhou. V zásade ide o mäkké dosky.
 • Tuhý flex – Tieto dosky majú lepšiu priľnavosť v zákrutách. Oceníte ich taktiež pri rýchlej jazde smerom vpred a freeride. Tuhý flex je príznačný pre tvrdé dosky.
 • Directional flex – Ohyb dosky sa mení po celej jej dĺžke. Pätka je zväčša tuhšia a smerom k špičke doska postupne, takpovediac, „mäkne“. Toto riešenie vyhľadávajú hlavne milovníci prašanu.
 • Twin flex – Doska sa ohýba rovnako po celej dĺžke, a to vrátane pätky a špičky. Twin flex technológia zodpovedá za to, že doska „jazdí“ rovnako dobre dopredu aj dozadu, preto je vhodná na klasické rezanie oblúčikov na upravených zjazdovkách.
 • Pozdĺžny flex (longitudinal flex) – Doska sa pri jazde ohýba smerom od špičky k pätke. Ide o riešenie, s ktorým sa stretnete pri väčšine snowboardov.

Profil snowboardu

Profil snowboard uvidíte vtedy, keď ho položíte na zem a pozriete sa naň zboku. Nehovoríme teda o tvare samotnej dosky, ale, takpovediac, o tvarovaní sklznice a hrán. Poznáme dosky, ktoré sú úplne rovné, takže celou plochou priliehajú k zemi – snehu, a dosky s rôznym klenutím.

Profil snowboardovej dosky

 • Flat dosky sú úplne rovné a celou spodnou stranou priliehajú k zemi – snehu. Sú vhodné na rýchlu jazdu a rezanie oblúčikov.
 • Camber dosky sú vyklenuté v strednej časti. Sú ideálne pre milovníkov živej, ale stabilnej jazdy. Používajú ich najmä skúsení jazdci na upravených zjazdovkách, ktorí obľubujú rýchlosť. Ich špecifikom je taktiež to, že veľmi dobre „držia“ v oblúčikoch.
 • Rocker alebo reverzne odklonené dosky majú tvar U – sú zahnuté smerom dohora. Zvyknú byť o niečo mäkšie ako camber modely. Rocker dosky ocenia hlavne začínajúci jazdci, pretože dobre sedia pri rezaní oblúčikov a sú veľmi obratné. Pomerne často ich však využívajú aj pokročilí jazdci.
 • Dosky v tvare U v reverznom odklone sa nazývajú flat/rocker. V porovnaní so 100 % rocker kúskami sú menej ohnuté (tvar akéhosi plochejšieho U). Sú ideálne na jazdu na mäkkom a hlbokom snehu, na ktorom veľmi dobre sedia pri zmenách smeru.
 • Camber/rocker dosky majú tvar dvojitej vlnky. Sú opisované ako dosky, ktoré sa vznášajú na snehu a dobre držia klenbu nohy.

Hrany snowboardu

Hrany snowboardu sú zväčša vyrábané z obyčajnej alebo nehrdzavejúcej ocele. Dôležitejšia ako materiál je však použitá technológia. Na výber máte 2 možnosti:

 • Cap – úplne zaobalené hrany: Hrany prechádzajú okolo celej dosky a sú spojené na 1 konci. Jadro je preto 100 % chránené pred navlhnutím. Ide o najsilnejší typ hrán. Pri ich poškodení však musíte počítať s pomerne náročnou a drahou opravou, resp. existuje veľmi vysoká šanca, že dosku budete musieť rovno vyhodiť.
 • Sidewall –  čiastočne zaobalené hrany: Hrany sa nachádzajú iba na okrajoch, teda na hrane dosky – tam, kde prichádza do kontaktu so snehom. Jadro je chránené iba vrstvou polyetylénu alebo iného plastu, takže existuje riziko jeho navlhnutia. Tieto dosky sú ťažšie, zväčša i drahšie, avšak omnoho odolnejšie voči prerazeniu z bočnej strany. Preto sú ideálnou voľbou pre freerideových nadšencov a tiež tých, ktorí jazdia prevažne na prekážkach.

Rádius vykrojenia

Rádius vykrojenia, teda oblúk hrany na snowboarde, je málo známy parameter. Rádius si môžete predstaviť tak, že nakreslíte veľký kruh, vedľa ktorého položíte snowboard, pričom ten dotvorí celý oblúk. Rádius, teda polomer nakreslenej kružnice je zároveň polomerom vykrojenia snowboardu.

Rádius vykrojenia je pri snowboardoch uvádzaný v metroch. Na základe tohto údaju získate informáciu o tom, či je daná doska lepšia na rezanie malých alebo veľkých oblúčikov. Modely s menším rádiusom vykrojenia sú vhodné na časté a ostré zatáčanie. Tie s väčším rádiusom oceníte pri pohodovej jazde, pri ktorej sa venujete hlavne „veľkým zákrutám“.

Dĺžka efektívnej hrany a kontaktná dĺžka

Keď si budete kupovať snowboard cez niektorý zo slovenských e-shopov, s pojmami efektívna hrana a kontaktná dĺžka sa stretnete skôr výnimočne. Naopak, zahraniční predajcovia v popisoch uvádzajú takmer vždy aspoň jeden z nich. No a pri nákupe v kamennej predajni by ste sa na tieto parametre mali určite opýtať, pretože taktiež rozhodujú o tom, ako dobre sa vám bude jazdiť.

Efektívna hrana

Efektívna hrana je dĺžka hrany od najhrubšieho bodu na pätke po najhrubší bod na špičke snowboardu. Hovoríme teda o dĺžke tej časti hrany, ktorá je počas jazdy v priamom kontakte so snehom. Nemenným pravidlom je, že efektívna hrana bude v pomere k celkovej dĺžke dosky vždy o niečo kratšia. Na jej dĺžku pritom vplýva niekoľko faktorov.

Jazda na snowboarde

POZOR: Pamätajte, že dĺžka efektívnej hrany sa meria vždy v pomere k celkovej dĺžke dosky, nie samostatne.

 • Dĺžka pätky a špičky: Dosky s krátkou špičkou a chvostom majú dlhšiu efektívnu hranu v pomere k ich celkovej dĺžke. Naopak, pomer efektívnej hrany a dĺžky je vždy menší pri modeloch s dlhou pätkou a špičkou.
 • Typ bočného výrezu: Efektívna hrana dosky s hlbším bočným výrezom je vždy dlhšia ako hrana na doske s plytkým výrezom. Priamka natiahnutá z 1 do 2 je totiž vždy kratšia ako zakrivená čiara.

Efektívna hrana, ktorá je v pomere k celkovej dĺžke snowboardu dlhšia, jazdcovi poskytuje dobrú stabilitu pri vysokej rýchlosti. Jej výhodou je taktiež lepšia priľnavosť v zákrutách a na zľadovatenom povrchu. Ovládanie takejto dosky je však náročnejšie. Dlhšia EH je nutná aj pri jazde na hlbokom a neupravenom snehu mimo zjazdovky. Naopak, kratšia EH stojí za horšou stabilitou a priľnavosťou, doska je však ľahšie ovládateľná.

Kontaktná dĺžka

Kontaktná dĺžka opisuje tú časť dosky, ktorá je v kontakte so snehom, keď sa postavíte na snowboard. Niektorí ju opisujú tiež ako dĺžku priamky zaťaženej dosky medzi bočnými kontaktnými bodmiPod pojmom kontaktné body máme na mysli bod pri pätke a bod pri špičke, ktorý sa pri položení snowboardu dotýka zeme. Špička a pätka sú totiž vždy mierne zdvihnuté, zeme sa teda nedotýkajú nikdy. Na dĺžku kontaktnej plochy hrany vplýva typ profilu a dĺžka špičky i pätky.

 • Rocker dosky majú spravidla kratšiu kontaktnú dĺžku ako tie, ktoré sa prehýbajú smerom k pätke a špičke.
 • Dosky s dlhšou špičkou (meraná od kontaktného bodu) majú v pomere k celkovej dĺžke kratšiu kontaktnú dĺžku ako tie s kratšou špičkou.

Dlhšia kontaktná hrana zodpovedá za pocit lepšej stability. Ak je rozdiel medzi efektívnou hranou a kontaktnou dĺžkou väčší, snowboard bude poddajnejší. Niektorí ho zvyknú opisovať ako „zhovievavejší“. V praxi ide o to, že poskytne pomalšiu, ale o to plynulejšiu odozvu pri zatáčaní. Dosky, na ktorých je pomer medzi EH a KD menší, reagujú naopak ostrejšie, rýchlejšie, agresívnejšie, ale o čosi menej plynule (hovorí sa, že pri zatáčaní, doslova, cukajú).

Sklznica

Sklznica snowboardu môže byť vyrobená z viacerých materiálov, najbežnejšími sú však 2 typy polyetylénu (PE), a to extrudovaný a spekaný polyetylén, a grafit, pričom každý z nich má plusy aj mínusy.

 • Extrudovaná sklznica: Je cenovo dostupná, nenáročná na údržbu, má pekný dizajn a v prípade poškodenia je jej oprava jednoduchá a zároveň lacná. Nevýhodou je, že extrudovaná sklznica je pomalšia, horšie saje vosk a je náchylná na deformáciu.
 • Spekaná sklznica: Pri tejto technológii je používaný lisovaný a spekaný polyetylén. Spekané sklznice sú rýchlejšie, ľahšie, odolnejšie, avšak drahšie. Navyše, ich pravidelné voskovanie je nevyhnutnosťou.
 • Grafitová sklznica: Nájdete ju zásadne na najdrahších snowboardoch. Grafitová sklznica je teda najkvalitnejšia, najrýchlejšia a má veľmi dizajnový vzhľad. Mínusom je potreba jej pravidelného voskovania.

Kompatibilita viazania na snowboard

Viazanie na snowboard zväčša nie je súčasťou snowboardu. Dokúpite si ho samostatne, preto vám odporúčame, aby ste si vždy najprv vybrali dosku a až potom viazanie. Samozrejme, môžete zvoliť aj opačný postup, buďte však pozorní, pretože každá doska je kompatibilná iba s určitým typom viazania.

Viazanie na snowboard

Druhým riešením, pri ktorom vás kompatibilita nemusí zaujímať, je kúpa už vyskladaného snowboard kompletu – viazanie a dosku kupujete spolu. Snowboard komplety sú, logicky, drahšie. Paradoxne však na nich viete ušetriť, keďže kupujete 2v1. Toto riešenie je vhodné hlavne pre začínajúcich jazdcov, ktorí nemajú príliš veľké skúsenosti s výberom jednotlivých komponentov a ktorí si zároveň nepotrpia na vyladené detaily.

Najlepšie značky snowboardov

Aby sme vám výber zjednodušili ešte o niečo viac, pripravili sme si pre vás krátky prehľad najlepších značiek snowboardov. Samozrejme, nemohli sme vymenovať všetky, preto sme vybrali tie, ktoré sú za TOP považované hlavne vo svete skúsených jazdcov.

Burton snowboardy

Burton snowboardy sú synonymom k slovu snowboarding, preto ide o veľmi dobrú voľbu. Značka bola založená v roku 1997, odkedy sa hrdo pýši prvenstvom v rámci výroby a predaja všetkého snowboardového vybavenia. Okrem dosiek môžete vlastniť i Burton topánky, viazanie, prilbu, oblečenie, okuliare a iné doplnky. Výrobca Burton ponúka všetky možné aj nemožné typy dosiek pre ženy, mužov, deti, začínajúcich a pokročilých jazdcov, milovníkov rekreačného, aj freerideového jazdenia. Na svoje si prídu, samozrejme, i všetci parkoví jazdci, pretekári či skokani. Značka Burton je výnimočná taktiež v neustálom posúvaní hraníc v oblasti technológií a dizajnu.  

Salomon snowboardy

Značke Salomon, ktorá vznikla v roku 1995, sa podľa mnohých fanúšikov tohto športu podaril asi najväčší husársky kúsok v oblasti výroby a predaja snowboardov. Aj napriek tomu, že v časoch založenia spoločnosť snowboardové dosky nevyrábala vôbec, sa jej postupom času podarilo v istých oblastiach predbehnúť Burton. Pýchou Salomonu sú splitboardy. Niektoré modely, napríklad Salomon Premiere, sa dajú rozložiť až na 4 časti, vďaka čomu môžete dosku, doslova, zbaliť do batoha. Za veľmi pokrokovú je považovaná aj technológia PLUM, ktorá stojí za veľmi rýchlym a jednoduchým poskladaním splitboardu.

Lib Tech snowboardy

Lib Tech patrí k veľmi známym  predajcom všetkých typov dosiek, od surfov cez skateboardy až po snowboardy. Skutočnú dieru do sveta snowboardingu však značka urobila v roku 2008, keď na trh uviedla svoju vlastnú pokrokovú technológiu s názvom Banana technology BTX. Ide o spojenie rocker a flat profilu, ktorý jazdcovi poskytuje priam dokonalú kontrolu nad doskou v zákrutách a stojí za jej veľmi nízkou hmotnosťou. Lib Tech pokračuje v inováciách dodnes. Zároveň ide o značku, ktorá je priekopníkom vo svete využívania udržateľných technológií z hľadiska životného prostredia.

Gravity snowboardy

Ďalšia značka, ktorá je medzi snowboardovými nadšencami nesmierne obľúbená. Gravity ponúka snowboardy pre začiatočníkov aj pokročilých, pričom si môžete vyberať až z 3 typov profilov (camber, camber-rocker a peanut camber) a 3 typov viazania (pre začiatočníkov, mierne pokročilých a pokročilých). Gravity snowboardy sú príznačné veľmi pekný dizajnom, čo platí najmä o snowboard kompletoch. Ich výhodou je taktiež to, že môžete kombinovať rôzne topánky a viazania. No a keď už sme pri tých topánkach, tak aj ich ponuka od Gravity je viac než pestrá.

Rossignol snowboardy

Ďalší svetový líder v oblasti zimných športov, ktorý je zárukou kvality. Francúzska značka Rossignol vznikla pred viac ako 100 rokmi, snowboardy však začala vyrábať až v roku 1987. Modely predávané touto spoločnosťou mnohí opisujú ako výsledok stoviek pokusov a omylov, ktoré však skončili viac než dobre, keďže Rosiggnol dnes bez pochýb patrí medzi TOP 10 svetových výrobcov snowboardových dosiek.

Jones snowboardy

Spoločnosť Jones je na trhu pomerne nová, keďže vznikla až v roku 2010. Medzi snowboardovými nadšencami si však aj napriek tomu získala značnú obľubu. Všetky modely z dielne výrobcu Jones patria do kategórie allmountain, sú cenovo dostupné a hodnotené viac než kladne. Zaujímavosťou tejto značky je taktiež jej samotný zakladateľ, Jeremy Jones. Ten, okrem toho, že je snowboardistom telom aj dušou, patrí k zarytým podporovateľom Climate change movement a je zakladateľom neziskovej organizácie Protect Our Winters. Ako jej riaditeľ, doslova, donútil značné percento výrobcov snowboardového vybavenia minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie.

Arbor snowboardy

Snowboardy značky Arbor sú ekvivalentom k výbornému výkonu a ešte lepšej kvalite. Aj tento výrobca patrí k zanieteným ochrancom našej planéty. Na výrobu snowboardových aj skateových dosiek využíva zásadne trvalo udržateľné materiály a postupy. Značka Arbor sa preslávila najmä technológiou Power Ply, pri ktorej je využívané drevo alebo bambus, ktoré pochádzajú iba z trvalo udržateľného hospodárstva. Aj napriek snahám o šetrenie našej planéty sú dosky Arbor synonymom k dokonalému zážitku na svahu i mimo neho.

Snowboardy Gnu

Gnu je považovaná za jednotku medzi značkami, ktoré sa venujú ručnej výrobe snowboardových dosiek s old-school dizajnom. Značka sa na trhu objavila už v roku 1977, pričom je jednou z prvých, ktoré sa zamerali práve na snowboardistov a do tohto športu investovala i nemalé finančné prostriedky. Značka Gnu je atraktívna najmä pre profesionálnych snowboardistov, pričom sa o nej zvykne hovoriť, že o mienku tých amatérskych sa príliš nezaujíma. 

Správna údržba, skladovanie, oprava voskovanie a brúsenie snowboardu

Správna starostlivosť o snowboard predlžuje jeho životnosť a šetrí vašu peňaženku. Ako ste však asi pochopili, snowboardoví nadšenci patria už akosi automaticky medzi veľkých ochrancov našej planéty, čo je logické. Zmena klímy totiž zásadným spôsobom vplýva aj na naše hory, a teda i na zimu a s ňou spojenú nádielku snehovej prikrývky. Ak sa teda chcete stať skutočným členom pomyselného snowboardového hnutia, o vašu dosku by ste sa mali starať aj kvôli uplatneniu takzvaných troch „R“ environmentalizmu: Reduce, Reuse, Recycle (redukovať, opakovane použiť, recyklovať), ku ktorým v posledných rokoch pribudlo i štvrté R, teda Repair (opraviť).

Starostlivosť o snowboard – voskovanie

Skladovanie snowboardu

 • Po príchode z kopca nechajte dosku vždy poriadne stiecť od snehu a vody. Následne ju dôkladne vyutierajte – musí byť 100 % suchá.  
 • Dosku nikdy neskladujte na vlhkom a nedostatočne vetranom mieste.
 • Doska, a to najmä tá drevená, nesmie byť počas skladovania v priamom kontakte s betónovým povrchom, z ktorého nasaje vlhkosť. Betón je navyše veľmi tvrdý a nepoddajný. Mäkšia hrana, ktorú oň opriete, sa preto môže časom deformovať.
 • Najideálnejším spôsobom skladovania dosky je jej zavesenie do špeciálneho nástenného držiaka. V tomto prípade ho nezabudnite správne ukotviť, aby pod váhou snowboardu nespadol spolu s ním.

Voskovanie snowboardu

Voskovanie je asi najdôležitejšou súčasťou priebežnej starostlivosti o snowboard. Ideálnym intervalom je voskovanie po každom 3. výlete na hory.

 1. Predtým, ako sa pustíte do voskovania, musíte odstrániť vrstvu starého vosku. Na tento účel vám poslúži špeciálna škrabka na vosk, takzvaný scraper.
 2. Dosku dočistíte pomocou obyčajnej textilnej handričky a prostriedku na odmasťovanie. Môžete použiť aj obyčajný technický benzín.
 3. Ďalšou dôležitou pomôckou je žehlička na vosk. Ak ju nechcete kupovať, použite akúkoľvek obyčajnú starú žehličku. Pozor, nesmie byť naparovacia.
 4. Potom, ako sa zbavíte starého vosku, sa môžete pustiť do voskovania. Žehličku nahrejte na cca 100 – 110 °C. Priložte k nej kúsok vosku a plynule prechádzajte nad celou doskou – vosk na ňu iba nakvapkajte.
 5. Kvapky vosku následne rozžehlite pomocou žehličky.
 6. Teraz je čas na odpočinok – rozžehlený vosk musí stuhnúť.
 7. Keď vosk stuhne, vezmite scraper a sklznicu dôkladne oscrapujte. Pokiaľ chcete voskovanie dotiahnuť do dokonalosti, spodnú časť dosky na záver „vyleštite“ pomocou špeciálnej nylónovej kefky.

TIP: Dôkazom, že voskovanie snowboardu zvládne aj dieťa, je toto video:

Oprava drobných rýh na snowboarde

Ak sa na sklznici vašej dosky objavia menšie ryhy, môžete ich opraviť svojpomocne. Urobte tak však čo najskôr. Jazda na poškodenej doske ju totiž nadmieru ničí.

 1. Oblasť okolo ryhy očistite od mechanických nečistôt a vosku.
 2. Do ryhy následne aplikujte opravný vosk.
 3. Nový vosk upravte pomocou stierky alebo scraperu – odstráňte všetok vosk, ktorý z ryhy vyčnieva.

Zaostrenie hrán snowboardu

Aby snowboard „jazdil“ tak, ako má, je potrebné pravidelne dobrusovať jeho hrany. Hrany si môžete nechať nabrúsiť v servise, čo vás vyjde asi na 8 až 10 eur, alebo si zaobstarať špeciálny prístroj, takzvaný ostrič hrán. Túto mašinku kúpite už od cca 8 do 50 eurNajlacnejším spôsobom je však naostrenie hrán pomocou pilníka a brúsneho kameňa.

 1. Dosku upevnite do zveráka.
 2. Pomocou brúsneho kameňa najprv odstráňte hrdzu, škrabance či ryhy na hranách.
 3. Brúsny kameň držte kolmo proti povrchu, na ktorom pracujete.
 4. S pilníkom (použite 15 cm model) prejdite hrany postupne od špičky smerom k pätke.
 5. Pilník držte kolmo oproti hrane. Pohybujte ním vodorovne a plynulo po celej dĺžke dosky.
 6. Počas „pilníkovania“ hrán nezabudnite z pilníka odstraňovať zachytené nečistoty v drážkach. Použite špeciálny, poprípade obyčajný štetec.
 7. Keď zarovnáte všetky nedokonalosti, otočte dosku hore dnom. Zafixujte ju do zveráka a 20 až 25 cm pilníkom prechádzajte plynule v 30 ° uhle po jej celej dĺžke (pilník držte kolmo oproti doske).
 8. Hrany zabrusujte dovtedy, kým nebudú štvorcové.
 9. Na záverečné odstránenie drobných škrabancov použite opäť brúsny kameň.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Sme si takmer celkom istí, že sme vás vyčerpali viac než dosť. Aj napriek tomu pre vás máme posledné rady a tipy, ktoré sme spracovali do odpovedí na najčastejšie otázky týkajúce sa snowboardových dosiek.

Aká je priemerná cena snowboardu?

Skutočne lacné snowboardy, ktorých kvalita však zväčša nie je úplne TOP, kúpite už od cca 90 eurCena kvalitných snowboardov sa začína na minimálne 200 až 250 eurách.

Kde mi opravia snowboard?

Ak sa vám podarí snowboard poškodiť skutočne zásadným spôsobom, jeho opravu pravdepodobne nezvládnete sami. V takomto prípade vyhľadajte špecializovaný servis. Medzi známe servisy patrí napríklad sieť predajní Sport Rysy. Ak si však dosku zakúpite od seriózneho predajcu, servis by ste mali mať, aspoň počas istej doby, v cene.

Musím snowboard navoskovať už pred prvou jazdou?

To závisí od toho, či si kúpite už navoskovaný alebo ešte nenavoskovaný snowboard. Tento údaj by vám mal v každom prípade poskytnúť samotný predajca.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(92.4%)
Dátum publikovania: 20.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 19:58
Walter

Kompaktný a dobre ovládateľný snowboard je Dreamspace Endzone. Syn sa z neho teší a už sa nevie dočkať tejto zimnej sezóny. Spracovanie je kvalitné a cena prijateľná.

18/10/2021 17:17
Zuzanka

Snowboard Nitro Lectra spĺňa všetky moje požiadavky, po svahu kĺže jedna radosť. Teším sa na zimu, keď budem opäť vyvádzať na kopcoch. :-D Odporúčam všetkým rekreačným jazdkyniam.

18/10/2021 11:13
Fedor

Spokojnosť so snowboardom Robla D.I.Y., pre rekreačného a občasného jazdca je to super voľba. Páči sa mi aj dizajn a farebné prevedenie, snowboard je vďaka tomu na svahu neprehliadnuteľný. :-)

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok