Najlepšie hrudné pásy 2024 – recenzie, test, porovnanie

Aktívny pohyb je v 21. storočí dôležitejší ako v minulosti. Sedavý spôsob života by nebol problémom, ak by bol vyvážený s dostatočným množstvom pohybu. Behanie, bicyklovanie, posilňovanie, plávanie, tenis či iné individuálne alebo kolektívne športy, pri ktorých dochádza k fyzickej aktivite. Svoje telo je potrebné pozorne sledovať, či ste profesionálny alebo rekreačný športovec. Skvelým pomocníkom k efektívnemu tréningu je napríklad hrudný pás – pulzomer.

Ako vybrať hrudný pás?

Hrudný pás (HRM) je špecifickým zariadením, ktoré zbiera praktické informácie o vašom tréningovom procese. V našich končinách ho mnohí poznajú aj pod pojmom pulzomer alebo snímač srdcového tepu, hoci nejde o úplne exaktné pomenovanie a aj preto v našom článku budeme hovoriť o hrudnom páse. V našom sprievodcovi výberom vám pomôžeme si vybrať hrudný pás ideálny pre váš tréning. Vysvetlíme vám k čomu primárne slúži, ako môže skvalitniť váš tréningový proces a prečo je pre profesionálnych športovcov tak dôležitý. V neposlednom rade pre vás máme test tých najlepších hrudných pásov.

Najlepšie hrudné pásy

Názov Hodnotenie Detail
Garmin HRM-Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Polar H10+   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Garmin HRM Dual   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Junso   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Sigma R1 Duo   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Hrudné pásy – recenzie

Pri výbere hrudného pásu je sledovanie parametrov nevyhnutné. Avšak rozhodovať sa treba aj podľa skúsenosti s jednotlivými produktmi. Tie vám často povedia o hrudnom páse viac ako čísla a funkcie. Vyskúšali sme niekoľko hrudných pásov a aj jeden snímač tepu a prinášame vám naše recenzie.

Dôležité parametre výberu

Už na úvod vás upokojíme, pre tých, ktorí hrudný pás nepoznajú, nejde o žiadne komplikované zariadenie, pri ktorom by ste museli riešiť obrovské množstvo technických parametrov. Skôr ide o podstatné informácie, o ktorých sa oplatí mať pred kúpou vedomosť. Ako to už býva, na výber je možností viac, preto nie je na škodu vedieť, čo je práve pre vás lepšie.

  • Účel hrudného pásu
  • Pre koho je hrudný pás určený
  • Zber a prenos dát – ako hrudný pás funguje
  • Elektrický vs optický senzor
  • Zdroj energie
  • Dôležité vlastnosti a komfort počas nosenia
  • Cena a obľúbené značky

Účel používania hrudného pásu

Hrudný pás slúži na čo najpresnejšie meranie tepovej frekvencie v reálnom čase počas vykonávania športovej aktivity. Jeho hlavnou funkciou je monitorovanie srdcového tepu a jeho rytmu. Pokiaľ teda vykonávate športovú aktivitu počas dlhšieho časového intervalu, sledovanie hodnoty srdcového tepu môže byť pre vás veľmi užitočné a efektívne. Vďaka nemu totiž môžete monitorovať a optimalizovať adekvátnu záťaž na váš organizmus počas tréningu.

Účel použitia hrudného pásu

Inovatívnejšie moduly – hrudné pásy dokážu zaznamenávať i iné metriky, ako dĺžka kroku, spálené kalórie, čas aktívneho pohybu a iné. Zariadenie je konštrukčne riešené pre upevnenie okolo hrudníka za pomoci popruhu, no monitorovanie tepu je možné aj skrz klasický pulzomer v podobe náramku alebo náramkových hodiniek. V takom prípade však už nemožno hovoriť o hrudnom páse, ale ide o tzv. športtester, ktorý dokáže bežne v reálnom čase vyhodnocovať viacero parametrov, ako napr. spálené kalórie, rýchlosť, vzdialenosť, čas a iné. Býva upevňovaný na predlaktie alebo na rameno.

U profesionálnych športovcov má hrudný pás význam aj z toho dôvodu, že po analýze nameraných údajov je možné v tréningu optimalizovať samotnú záťaž, čím športovec môže lepšie rozdeliť svoje sily a zvýšiť tak svoju kondíciu. Zároveň sú merania hodnôt hrudného pásu, umiestneného na hrudnom koši presnejšie, ako metriky získané za pomoci pulzomeru na zápästí.

Pre koho je hrudný pás určený?

V zásade pre každého, kto plánuje vykonávať intervalovú fyzickú záťaž. V tomto prípade je reč predovšetkým o športoch, ktoré sú náročné pre náš kardiovaskulárny systém. Reč je predovšetkým o vytrvalostných športoch. Hrudný pás môžu využívať profesionálni i rekreační športovci.

Hrudný pás so snímačom tepovej frekvencie môžete používať pri chôdzi, behu, crossfite, korčuľovaní... Nezáleží na tom, či ide o šprint alebo vytrvalostný beh, sledovanie tepu je ideálne monitorovať v každom prípade. Rovnako tak to platí o cyklistike alebo o plávaní. Dokonca existujú špeciálne hrudné pásy, ktoré sú určené pre triatlon. Hrudný pás pre monitorovanie svojej výkonnosti často využívajú aj lyžiari alebo dokonca horolezci, ale aj bežní turisti či ľudia, ktorí sa snažia schudnúť, no zároveň nechcú preťažiť svoj organizmus.

Mnohé fitness zariadenia, ako cyklotrenažérybežecké pásy alebo veslovacie trenažéry, dokonca umožňujú spárovanie sa s hrudným pásom a monitorovanie presnejších hodnôt.

Zber a prenos dát – ako hrudný pás funguje

Pre meranie telesných parametrov využíva hrudný pás elektrický alebo optický senzor, ktoré dáta zaznamenávajú, zbierajú a používateľovi sprostredkúvajú v reálnom čase prostredníctvom odporúčanej aplikácie. Samotný rozdiel medzi týmito senzormi sa dozviete v nadchádzajúcom odseku. Podstatné však je vedieť, že senzor je najdôležitejšou časťou celého zariadenia. Práve on totiž zbiera samotné dáta počas fyzickej aktivity – srdcový tep a od neho záleží i presnosť.

Prenos údajov z hrudného pásu

Tieto dáta dnešné hrudné pásy ukladajú do svojej internej pamäte alebo prenášajú v reálnom čase bezdrôtovo priamo do mobilného zariadenia, fitness náramku alebo inteligentných smarthodiniek. Nie je teda pravda, že hrudný pás by komunikoval výhradne iba so smarthodinkami či športtesterom. Samozrejme, na trhu sú aj modely, ktoré so smartfónom komunikovať nedokážu. Dôležité však je, aby komunikácia hrudného pásu s daným zariadením bola podporovaná. Samotný hrudný pás totiž namerané hodnoty poskytne používateľovi skrz podporovanú aplikáciu, ktorú odporúča používať samotný výrobca. Prenos dát môže byť zabezpečený dvoma spôsobmi, prípadne ich zariadenie môže kombinovať:

Technológia ANT alebo ANT+

Advanced and Adaptive Network – ide o bezdrôtový komunikačný protokol, ktorý je predchodcom Bluetooth. Spracúva dáta z monitorovacích senzorov, teda senzoru hrudného pásu za pomoci určitej frekvencie. Využíva rovnakú frekvenciu ako Wi-Fi či Bluetooth, no prenos dát je omnoho pomalší. Tieto senzory však využívajú väčšinou iba niektoré fitness stroje alebo športtestery, mobilných zariadení, ktoré využívajú ANT alebo ANT+, ktoré na rozdiel od ANT dokáže komunikovať so všetkými ANT i ANT+ zariadeniami, je naozaj veľmi málo. Ich výhodou je nízka náročnosť na energiu, aj preto ich využíva veľké množstvo fitness zariadení a podporuje ich aj množstvo smarthodiniek či cyklopočítačov.

Bluetooth

Je dobre známy bezdrôtový protokol, ktorý prepája jedno alebo viac zariadení. Podporuje ho väčšina dnešných inteligentných elektronických zariadení. Jeho výhodou je možnosť rýchleho prenosu dát v menšom objeme. V prípade hrudných pásov je táto technológia veľmi vítaná, oproti ANT či ANT+ protokolu je však Bluetooth komunikácia náročnejšia na spotrebu energie.

Elektrický vs optický senzor

V prípade výberu kvalitného hrudného pásu sa môžete stretnúť aj s odlišným typom senzorov. Názory na to, ktorý zo senzorov je lepší alebo ktorý horší sú rôzne, no v zásade je presnosť v oboch prípadoch veľmi vysoká a podobná, hoci rolu zohráva i konkrétny model.

Elektrický senzor – snímač funguje na jednoduchom princípe – za pomoci elektrického impulzu, ktorým je nabité naše telo, sníma srdcovú frekvenciu. Pri zvýšenej telesnej aktivite sa tento elektrický náboj zvyšuje aj vďaka činnosti srdcového svalu a hrudný pás s elektrickým senzorom tieto elektrické impulzy dokáže snímať a zaznamenávať potrebné hodnoty. V praxi platí, že elektrický senzor je vždy o niečo presnejší ako optický „kolega“.

V prípade optickej technológie, ktorá je novšia a čoraz viac preferovaná – optický senzor vysiela do tela svetelné impulzy za pomoci LED diód, ktoré prenikajú do pokožky a samotné svetlo spôsobuje, že zariadenie môže zaznamenávať jednotlivé údaje. A to tak, že sa produkované svetlo rozptyľuje podľa prietoku krvi. Z tejto činnosti následne senzor určí tepovú frekvenciu. Takéto senzory využívajú aj mnohé inteligentné hodinky či fitness náramky umiestnené na zápästí ľavej ruky, ale aj niektoré hrudné pásy.

Zdroj energie

Pre svoj chod musia byť hrudné pásy poháňané istým zdrojom energie. Možností je v prípade rôznych modelov viac. Hrudný pás môže pre svoj chod využívať klasickú vymeniteľnú batériu, prevažne ide o typ batérií ako CR2032 alebo CR2025 alebo menšie mini batérie. Životnosť je, samozrejme, rôzna vzhľadom na aktívny čas používania. Niektoré majú batériu nabíjateľnú a čoraz častejšie sú hrudné pásy vybavené integrovanou batériou a zariadenie nabíjate opakovane podľa stavu nabitia. Dlhšia výdrž batérie je vždy výhodou, keďže určite nechcete, aby hrudný pás prestal zaznamenávať merané hodnoty práve počas samotného tréningu.

Hrudný pás s vymeniteľnou batériou

Ďalšie funkcie a komfort

  • Synchronizácia: Pri výbere je dôležité všímať si, s akými mobilnými zariadeniami, smarthodinkami, fitness strojmi, operačnými systémami alebo aplikáciami je hrudný pás kompatibilný. Ideálne je, ak je kompatibilita čo najbohatšia a nie je obmedzená na jednu značku strojov či mobilných telefónov alebo smarthodiniek. Vďaka nim totiž možno zabezpečiť spoľahlivú a presnú synchronizáciu nameraných hodnôt v reálnom čase.
  • Veľkosť: Hrudný pás je vskutku nenápadným zariadením, ktoré si je vôbec ťažké všimnúť. Ide o malé moduly, ktoré majú hranatý, zaoblený alebo oválny tvar. Ich veľkosť je model od modelu iná, no vždy ide o veľmi kompaktné prevedenie, ktoré športovcovi pri výkone jeho aktivity nijakým spôsobom neprekáža.
  • Integrovaná pamäť: Nie každému športovcovi robia spoločnosť inteligentné hodinky či smartfón, ktoré by údaje zobrazovali priamo v reálnom čase. Práve preto je interná pamäť zariadenia veľkou výhodou. Zariadenie monitoruje celý priebeh fyzickej aktivity, ukladá ich a následne si samotné údaje môžete zobraziť v podporovanej aplikácii. Následne tak môžete analyzovať a vyhodnocovať, v akej fáze aktivity bol váš srdcový tep optimálny a kedy naopak vybočoval zo stanoveného štandardu.
  • Zaznamenávané údaje – metriky: Od hrudných pásov netreba očakávať veľa. Tieto zariadenia sú primárne určené na snímanie srdcového tepu, a to je to, čo im ide najlepšie a najpresnejšie. Na základe tohto parametru však možno u niektorých zariadení hľadať i iné dáta, ktoré dokáže hrudný pás vyhodnocovať prostredníctvom kompatibilnej aplikácie: spálené kalórie, srdcový rytmus, kadencia behu, čas alebo dĺžka kroku. Základné modely však vždy sledujú predovšetkým samotný srdcový tep. Disponovať môžu aj tzv. kritickými zónami. Snímač vyhodnotí, v ktorých fázach boli zaznamenané najväčšie odchýlky a na základe toho vyhodnotí optimálny srdcový tep pre váš tréning. Kritické tepové zóny môžu vyhodnocované od 1 po 5. Na základe nich si môžete stanoviť limity a po prekročení vás upozorní akustický signál alebo vibrovanie.
  • Vodotesnosť: Väčšina hrudných pásov disponuje základnou vodotesnosťou, aby odolali predovšetkým potu a bežnému kontaktu s vodou. Samotná vodotesnosť sa však zíde tým športovcom, ktorí chcú za pomoci hrudného pásu sledovať svoju výkonnosť priamo vo vode. Môže ísť o plávanie, veslovanie, vodný slalom alebo triatlon, jednoducho o akýkoľvek šport, kde športovec podáva športové výkony vo vode. Takýto hrudný pás teda oplýva zvýšenou odolnosťou, ktorá je pri istých vodných športoch nutná.
  • Materiály a komfort: Aby sme nezabudli, podstatné sú i použité materiály. Samotné moduly sú v drvivej väčšine z plastu, prípadne je ich zadná strana pogumovaná. Dôležitejší je však popruh samotný, ktorý obopína vaše telo. Musíte teda zvoliť pás s dostatočným obvodom a takisto záleží i na materiáloch. Pás by mal byť dostatočne elastický a nemal by počas pohybu dráždiť vašu pokožku, takisto by mal mať protišmykovú úpravu, aby sa počas dynamického pohybu nezosúval.

Cena a obľúbené značky

Hrudné pásy si v rámci segmentu športových asistentov dlhodobo držia stabilné ceny. Samozrejme, ako to už býva zvykom, v ponuke predajcov nájdete lacnejšie i drahšie modely. V mnohom cenu určuje okrem funkcionality i renomé výrobcu. Cena hrudného pásu sa môže začínať na cene okolo 20 – 30 eur. Samozrejme, presnosť nemusí byť úplne optimálna. Ideálnou kategóriou sú hrudné pásy v s cenovkou od 50 eur vyššie. Najdrahšie modely so širokou kompatibilitou alebo špecifickými funkciami stoja od 80 do 200 eur. Najdrahšie modely možno označiť za profesionálne a pre bežné účely sú skôr zbytočné.

Medzi najznámejších a najobľúbenejších výrobcov hrudných pásov patria dlhodobo GarminPolarSigma a v konkurencii sa nestratí ani Suunto.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Nedozvedeli ste sa o hrudných pásoch všetko? Odpovede na časté otázky spotrebiteľov ohľadom hrudných pásov vaše informácie doplnia.

Prečo je sledovanie srdcového tepu pri tréningu dôležité?

Predovšetkým pre profesionálnych športovcov ide o ukazovateľ ich výkonnosti. Vďaka presným dátam, im umožňuje hrudný pás sledovať to, akú výkonnosť na danom úseku podávajú a ako záťaž zvláda ich kardiovaskulárny systém. Rovnako tak je sledovanie srdcovej tepovej frekvencie vhodné sledovať aj u ľudí, ktorí s fyzickou záťažou začínajú. Napríklad pri obéznych ľuďoch, kde je vysoké riziko preťaženia organizmu. Profesionálnym športovcom tak umožňuje hrudný pás optimalizovať ich tréning.

Dokáže hrudný pás fungovať aj pod vodou?

Áno, dokáže. Nie však každý model. Prioritou je, aby bol hrudný pás v základe vždy vodotesný, existujú konkrétne modely, ktoré sú kalibrované pre snímanie srdcového tepu počas športovej aktivity vo vode (plávanie, triatlon...), bežná vodotesnosť odolá potu a striekajúcej vode.

Sú namerané hodnoty presné?

Každý hrudný pás alebo športtester (na zápästí) disponuje väčšou či menšou odchýlkou pri zbere dát. V praxi platí, že elektrické senzory sú vždy o niečo presnejšie ako optické, keďže optický snímač nemá stály kontakt s pokožkou a vplyv na namerané hodnoty má i pohyb ruky. Za presnejšie by sa tak dali považovať hrudné pásy s elektrickým senzorom. Aj tak však nemožno hovoriť o úplne presných údajoch. Aj preto ani jedno zo zariadení nie je určené na lekárske účely pre monitorovanie srdcového tepu.

Môžem hrudný pás používať aj na strojoch v posilňovni?

Áno, pokiaľ dokáže váš hrudný pás komunikovať s daným fitness zariadením v posilňovni. Potrebné je teda, aby mali kompatibilné pripojenie, a to buď ANT+, alebo Bluetooth. Následne stačí zariadenia spárovať a počítač samotného zariadenia vám už bude sprostredkúvať informácie, ktoré zbiera hrudný pás o vašom tele.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 02.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 11:06
Kamil

Polar H10+ meria presnejšie, než keď to porovnám s meraním z hodiniek, ktoré mám na zápästí. Je spoľahlivý a pohodlný, zatiaľ som s ním absolvoval niekoľko tréningov a žiaden zápor som nezaznamenal. Spárovanie s hodinkami bolo tiež bezproblémové.

14/08/2021 14:44
Zdeno K.

Používam Garmin HRM-Dual™, ktorý má kvalitné spracovanie a jeho používanie je jednoduché a praktické. Oceňujem presné meranie, pohodlné nosenie aj výbornú kompatibilitu s ostatnými zariadeniami. Pomer ceny a kvality bol tiež super. Zdá sa mi, že tento hrudný pás je oveľa pohodlnejší než pásy iných značiek. Mal som možnosť vyskúšať aj iné. Ani po niekoľko hodinovej aktivite nie je pás deformovaný, preto nie je nutné prať ho po každom použití. Sú tu štyri elektródy a ANT+ aj Bluetooth, pričom od výroby je preferované ANT+, čo má pozitívny vplyv na batériu. Pás pôsobí už na prvý pohľad veľmi solídne a som nadšený z jeho komfortu pri nosení počas aktivít. Zatiaľ funguje bezchybne a verím, že to tak aj ostane. Je to spoľahlivý výrobok s presným meraním za prijateľnú cenu. Trocha paradoxom je, že hoci je to Garmin pás, tak nie je kompatibilný s Garmin aplikáciou. K dispozícii je však množstvo mobilných aplikácií tretích strán, ktoré fungujú.

24/07/2021 17:34
Tomáš Zborai

Dobry den, mam hodinky Huawei Watch GT a chcem si kupit hrudny pas, ktore by boli kompatibilne? Mohli by ste mi neake odporucit? Dakujem za odpoved

16/07/2021 07:40
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
je ich viacero, napr. hrudný pás Garmin HRM-Run (kompatibilita s hodinkami Forerunner 620 / 630 / 645 / 920XT/ 735XT / 935 / 945, fénix 3/5/5S/5X (PLUS) / fénix 6S/6/6X) alebo hurdný pás Polar H10+ (kompatibilita s hodinkami Polar Vantage, Polar Ignite, Polar V800, V650, Polar M450, M400, M200, Polar A360, A300, Polar LOOP, Polar RS400, RS300...).

14/07/2021 20:23
Tomáš

Dobr den, chcem sa opytat , ktoré hodinky podporuju hrudný pás na behanie ďakujem

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok