Najlepšie gramofóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vinylové platne sú mimoriadne obľúbené u priaznivcov HiFi techniky pre kvalitnejší zvuk, než dokážu poskytnúť kompaktné disky. Niektorým ľuďom na zvuku príliš nezáleží a gramofón potrebujú len na prehrávanie starých nahrávok, ktoré nemajú k dispozícii v inej podobe, prípadne na ich konverziu do praktickejšej digitálnej formy.

Ako si vybrať gramofón?

Či už patríte medzi tých či oných, poradíme vám, podľa čoho si vybrať kvalitný gramofón, ktorý vyhovie vašim požiadavkám.

Najlepšie gramofóny

Názov Hodnotenie Detail
Pioneer PLX-500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Denon DP-450   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Sencor STT 510UBA   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
JBL Spinner BT   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sony PS-LX310BT   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Gramofóny – recenzie

Retro gramofón alebo modernejšie modely gramofónov nemusia slúžiť len na prehrávanie hudby. Často sa stávajú bytovým doplnkom, ktorý pritiahne pozornosť každého návštevníka. Ceny sa rôznia podľa značky (Tesla, Sony, Sencor, Hyundai, Victrola atď.) a funkcií. Aby sme vám výber ešte viac uľahčili, vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov gramofónov a pripravili pre vás recenzie.

Najdôležitejšia je prenoska

Nahrávka na gramofónovej platni vzniká tak, že sú do nej vyrezané alebo vylisované drážky s nerovnosťami, ktoré kopírujú tvar zvukových vĺn. Tieto nerovnosti potom sníma špeciálny snímač s ostrým hrotom, zvaný prenoska. Pohyb hrotu po nerovnostiach vyvoláva v systéme prenosky chvenie, čím vzniká elektrický signál presne kopírujúci nerovnosti, a teda aj zvukový záznam v drážkach platne.

Od kvality prenosky závisí aj kvalita reprodukovaného zvuku. Prenosku v gramofóne môžete vymeniť za iný model (nie každá pasuje na každý gramofón), no ide o pomerne drahú súčiastku, ktorej cena sa pohybuje v desiatkach až stovkách eur.

Retro gramofón

Gramofónové prenosky sa delia na 3 typy:

 • Kryštálové – neprodukujú kvalitný zvuk, majú krátku životnosť, rýchlo opotrebúvajú platne. Nájdete ich prevažne v starších gramofónoch.
 • Magnetodynamické – fungujú na elektromagnetickom princípe, vďaka čomu produkujú omnoho vernejší zvuk ako kryštálové. Delia sa na dva typyMM prenoskylacnejšie a môžete na nich ľahko vymeniť hrot, MC prenosky kvalitnejšie a drahšie, no výmenu hrotu v nich zvládne iba špecializovaný servis.

Bez predzosilňovača sa nepohnete

Priamy výstup z gramofónu s magnetodynamickou prenoskou nemôžete zapojiť do štandardného linkového (line in) vstupu na zosilňovači alebo AV receiveri. Zvukový záznam sa na gramofónové platne ukladá v upravenej podobe, kedy niektoré frekvencie hrajú slabšie a niektoré silnejšie.

Magnetodynamická prenoska teda vyžaduje špeciálny predzosilňovač (spravidla s tzv. charakteristikou RIAA). Niektoré gramofóny, zosilňovače či AV receivery ho majú vstavaný, na nich použite vstup označený ako „phono“. HiFi nadšenci radi používajú externé predzosilňovače, ktoré sú často kvalitnejšie. Ak sa radíte medzi nich, vyberte si gramofón bez predzosilňovača, prípadne taký, na ktorom ho môžete vypnúťKryštálová prenoska predzosilňovač nepotrebuje.

Gramofón s platňou

Typy ramienok

Gramofónová prenoska je umiestnená na konci ramienka – to zabezpečuje, aby sa prenoska dostala ku všetkým zvukovým stopám platne, od okraju až ku stredu.

Rozoznávame 3 typy ramienok:

 • Rovné – otáča sa okolo kĺbu umiestneného v rohu gramofónu. Lepšie drží v drážke a nevyskakuje, poskytuje však o niečo menej kvalitnú reprodukciu.
 • Zahnuté – jeho princíp je rovnaký ako pri rovnom ramienku. Poskytne vám kvalitnejší zvuk, no pri viac opotrebovaných platniach môže vyskakovať z drážky.
 • Tangenciálne – ide o špecialitu určenú pre najnáročnejších poslucháčov. Toto ramienko sa totiž neotáča na pevnom kĺbe, ale posúva sa po vodorovnej osi. Vďaka tomu je uhol ramienka i prenosky vzhľadom na drážku v platni vždy rovnaký od okraja až k stredu platne. Tangenciálne ramienko je veľmi náročné na kvalitu a presnosť konštrukčného vyhotovenia. Nájdete ho spravidla na gramofónoch so štvorcifernou cenovkou.

Typ pohonu a otáčky

 • Remienkový náhon – elektromotor je umiestnený mimo stredu taniera s platňou a poháňa ho pomocou remienka. Tento pohon nedosahuje takú presnosť otáčok ako priamy pohon, najmä v dôsledku opotrebovania remienka, ktorý musíte z času na čas vymeniť.
 • Priamy náhon – hriadeľ elektromotora je pevne spojený s tanierom. Motor je ovládaný kryštálom s veľmi presnou frekvenciou, ktorý zaručuje aj presnosť otáčok motora. Lepšie modely disponujú aj funkciou jemného doladenia otáčok a svetelným stroboskopom, s ktorým môžete presnosť otáčok preveriť.

Biely gramofón v bielej obývačke

V súčasnosti v našich končinách najčastejšie natrafíte na platne s rýchlosťou záznamu (a prehrávania) 33 a ⅓ či 45 otáčok za minútu. Dobrý gramofón by mal mať možnosť voľby aspoň medzi týmito otáčkami. Menej obvyklá je rýchlosť 78 ot./min. – tieto platne majú širšiu drážku a na ich prehrávanie musíte použiť iný hrot prenosky.

Voľba otáčok môže byť riešená elektronickým či mechanickým prepínačom. Pri niektorých lacnejších variantoch musíte pre zmenu otáčok prehodiť remienok na druhú remenicu.

Ďalšie parametre a funkcie gramofónov

 • Ovládanie gramofónu – na automatickom gramofóne postačí, ak stlačíte tlačidlo pre spustenie prehrávania – systém automaticky navedie ramienko s prenoskou na začiatok platne a po skončení prehrávania ho vráti späť, potom gramofón vypne. Niektoré modely umožňujú dokonca aj opakovanie prehrávania celej platne. Poloautomatický gramofón sa sám vypne, no ramienko musíte na platňu spustiť sami. Pri manuálnom gramofóne musíte vykonať sami všetky uvedené činnosti.
 • Nastavenie ramienka – kvalitný gramofón by mal umožniť nastaviť ideálny prítlak a ďalšie parametre ramienka, ktoré sa menia podľa použitej prenosky. Len presným nastavením totiž dosiahnete kvalitnú reprodukciu a to, že hrot prenosky nebude vyskakovať z drážky, ani nadmerne opotrebúvať platne.
 • Diaľkové ovládanie – vďaka nemu môžete ovládať spustenie a zastavenie prehrávania, prípadne hlasitosť či rýchlosť gramofónu.
 • Výstupy – štandardom sú stereo RCA výstupy (tzv. cinch konektor), ktoré sú bežne používané na prenos analógového signálu v HiFi technike. Niektoré gramofóny môžu mať výstup vyvedený aj vo forme 3,5 mm jack konektora – ten je s RCA kompatibilný pri použití bežne dostupnej redukcie. Digitálne gramofóny disponujú navyše USB výstupom.
 • Slot na pamäťové karty – disponujú ním niektoré modely digitálnych gramofónov. Na pamäťovú kartu potom ukladajú digitalizované skladby.
 • FM tuner – gramofón s ním umožňuje počúvanie rozhlasových staníc.
 • CD mechanika – gramofón so vstavanou mechanikou umožňuje aj prehrávanie audio CD či CD s MP3 audio súbormi.

Na doma i do klubu

V súčasnosti natrafíte v e-shopoch a predajniach s elektronikou na viacero druhov gramofónov, ktorých konštrukčné vyhotovenie a funkcie ich predurčujú na konkrétne použitie.

 • HiFi gramofóny – sú určené na kvalitnú reprodukciu v domácich podmienkach. V tejto kategórii nájdete gramofóny určené pre bežných spotrebiteľov za cca 100 eur i tie s prepracovaným konštrukčným vyhotovením, kvalitným pohonom, ramienkom i prenoskou pre náročných fajnšmekrov. Sú spravidla poloautomatické alebo automatické. Cena týchto modelov sa pohybuje v stovkách či dokonca v tisíckach eur. Obľúbené značky tých lacnejších HiFi gramofónov sú Sony, Technics, Pioneer, Onkyo, Denon, Lenco, Pro-Ject či Omnitronic.

HiFi gramofón

 • DJ gramofóny – sú prispôsobené pre živú reprodukciu v hudobných kluboch a na podujatiach. Majú priamy náhon s mimoriadne silným elektromotorom, ktorý zabezpečí, že gramofón sa okamžite roztočí aj pri tzv. scratchovaní. Taktiež disponujú možnosťou plynulej regulácie otáčok pre spomalenie i zrýchlenie prehrávanej hudby, spätným chodom, nastavením hlasitosti či inými funkciami užitočnými pre živú reprodukciu. Sú spravidla plne manuálne. DJ gramofóny nájdete napríklad v portfóliu značiek Technics, Pioneer, Numark, Reloop, Omnitronic či Audio technica.
 • Digitálne gramofóny – bežné gramofóny sú plne analógové zariadenia. Tzv. digitálne gramofóny disponujú aj USB výstupom, vďaka ktorému môžete vaše vinylové platne previesť do formátu digitálnych zvukových súborov a uložiť ich do počítača alebo na USB kľúč. K tomu je nutný A/D prevodník, ktorý je však kameňom úrazu – v lacnejších gramofónoch totiž nebýva jeho kvalita nijako oslnivá. Digitálne gramofóny nájdete aj v portfóliu výrobcov spotrebnej elektroniky (ako pri retro gramofónoch). Pre kvalitnú digitalizáciu platní by ste mali siahnuť po gramofónoch s USB výstupom od výrobcov HiFi gramofónov, ako napr. Sony, Denon, Pioneer či Audio technica.
 • Retro gramofóny – vzhľadom pripomínajú staré gramofóny z 30., 40. či 50. rokov 20. storočia. Môžu byť vybavené aj digitálnym výstupom, no spravidla nedosahujú kvalitu ani vernosť reprodukcie HiFi gramofónov. Ich nákup si radšej rozmyslite, ak máte vo svojej zbierke vzácne vinylové platne, pretože ich lacnejší mechanizmus ramienka často platne opotrebúva. Výrobe týchto gramofónov sa venujú prevažne výrobcovia Sencor, Hyundai či Auna.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Zdá sa vám výber gramofónu zložitý a vynára sa vám v hlave množstvo otázok? Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste. Ak by ste sa chceli ešte niečo opýtať, napíšte nám do komentárov pod článkom, odpovieme čo najskôr.

Ako nastavím otáčky na mechanickom gramofóne?

Ak si vyberiete manuálny gramofón, bude všetko ovládanie na vás. Otáčky môžete nastaviť dvomi spôsobmi. Prvým je nastavenie podľa zvuku prehrávanej platne, druhým je nastavenie pomocou stroboskopického kotúča. Kotúč, ktorý má na okraji značky, sa položí na tanier. Po roztočení na správnu rýchlosť dané značky oko vníma akoby sa nepohybovali.

Koľko stojí kvalitný gramofón?

Gramofóny zoženiete v dostupných cenách, tie s najkvalitnejším zvukom stoja 500 eur a viac. Najlacnejšie gramofóny, ktoré stoja do 50 eur, neponúkajú kvalitný zvuk, gramofóny v cenovej hladine od 50 do 150 eur sú vhodné pre menej náročných zákazníkov. Zlatou strednou cestou sú gramofóny v cenovej hladine od 150 do 250 eur, ktoré ponúkajú vyššiu kvalitu zvuku a zaujmú aj dizajnom. Dizajnové kúsky s vysokou kvalitou zvuku nájdete v cenovej hladine od 250 do 500 eur.

Akú značku gramofónu zvoliť?

Viacero značiek sa v tejto kategórii radí k obľúbeným. Krok vedľa neurobíte kúpou gramofónu značky Tesla, Thorens alebo Onkyo. Zaujímavou voľbou sú taktiež gramofóny Pioneer, Auna, Hyundai alebo Sencor.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 06.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/08/2022 22:02
Ervin

Sencor STT 016 je celkom slušný gramofón, za tú cenu som čakal väčšiu katastrofu. Pre nenáročného používateľa úplne stačí. Oceňujem retro dizajn aj doplnkové funkcie v podobe možnosti prehrávania CD a magnetofónových pások. Tento produkt som si vybral aj preto, že perfektne zapadne do interiéru môjho bytu.

10/07/2022 11:13
Martin

S gramofónom Pioneer PLX-500 som veľmi spokojný, za tú cenu je to super, pretože toto je fakt osvedčená značka. Je to vlastne profi gramofón pre DJing, ale hodí sa aj na prehrávanie platní doma. Plus dávam za USB konektor, ktorý ponúka možnosť digitalizácie skladieb z platní.

07/12/2021 14:04
Inga

svokor po nom tuzi

03/12/2021 12:38
Bea

mne nedavno vyskocil gramofon od oravy ale nikde som nevedela najst recenziu

01/12/2021 19:33
Nin

manzel sa prave po nejakom pozera

11/10/2021 10:00
Kamil M.

Dobrý gramofón je Denon DP-450, ktorý má tichý chod a jeho zostavenie bolo extra jednoduché. Páči sa mi nadčasový dizajn či možnosť analógového prevodu na digitálny (MP3 alebo WAV). Jediným mínusom je, že kryt nekryje celý gramofón, inak som maximálne spokojný.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok