Najlepšie herné myši 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber počítačovej myši je pre mnohých bežných používateľov počítača banálna voľba. Avšak pre hráčov, ktorí pri počítači strávia dlhé hodiny, pretože ich hranie hier baví alebo si ním dokonca zarábajú, pre tých je výber počítačovej myši zložitý proces, pri ktorom je potrebné zvážiť niekoľko parametrov a poznať isté faktory. Klasický set herná myš a klávesnica nemusí uspokojiť potreby každého hráča a ide o pomerne individuálnu voľbu. Ako správne vybrať?

Ako vybrať hernú myš?

Výber kancelárskej počítačovej myši sa od výberu hernej myši v mnohých aspektoch odlišuje. Zatiaľ čo kancelárska myš je určená pre kancelársku prácu a surfovanie po internete, herná myš môže byť špecificky určená pre konkrétny typ hry. Iné požiadavky na hernú myš má hráč, ktorý sa venuje hraniu strategických hier, iné má fanúšik FPS strieľačiek alebo milovník MMO RPG. Počítačové myši určené pre hranie hier sa často označujú aj za extravagantnejšie a rozhodne hráča musí uspokojiť okrem technologických parametrov, komfortného ovládania i dizajn myši.

Herná myš je pre hráčov jedným z kľúčových prvkov v rámci vybavenia každého hardvéru počítača. Ak zvažujete kúpu hernej počítačovej myši, zvážiť treba aj parametre ako veľkosť, tvar, počet programovateľných tlačidiel, a takisto niektorí hráči vyberajú spomedzi bezdrôtových myší, hoci pre hranie hier sú to práve drôtové optické – laserové myši, ktoré väčšina hráčov preferuje.

Najlepšie herné myši

Názov Hodnotenie Detail
Razer Basilisk V3   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Logitech G502 Hero   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Yenkee Swipe YMS 3001WE   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Logitech G903   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Logitech G305   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt

Herné myši – recenzie

Bezdrôtová alebo drôtová, laserová alebo optická herná myš? Je lepšia značka Razer, Logitech alebo A4Tech? Vyskúšali sme niekoľko obľúbených modelov a v recenziách vám prezradíme, ktorá nás zaujala najviac. Ak aj vy máte s hernými myšami skúsenosti, môžete sa o ne podeliť v komentároch.

Dôležité parametre výberu

Hoci pri výbere hernej myši zohrávajú veľkú rolu individuálne preferencie, dôležité je poznať aj parametre, ktoré ovplyvňujú technické aspekty a kvalitatívne stránky jednotlivých modelov. Okrem ergonómie, rýchlosti reakcie, presnosti a dizajnu sú v hre takisto ďalšie vlastnosti a funkcie, ktoré by skutočný hráč mal poznať a mal by si vedieť na základe nich vybrať čo najlepšie pre jeho potrebu.

  • Herný žáner a štýl hrania
  • Optická vs laserová myš
  • Drôtová vs bezdrôtová
  • DPI a odozva
  • Ergonómia a grip
  • Programovateľné tlačidlá
  • Dizajn
  • Cenové rozpätie a obľúbené značky

Herný žáner a štýl hrania

Verte či nie, ale pri výbere hernej počítačovej myši zohráva rolu i typ hry, ktorý za jej asistencie budete hrať. Myš je v mnohom prípade veľmi dôležitým ovládacím prvkom, a preto je potrebné myslieť na to, na aký účel je určená. Hoci je ťažko hovoriť o nejakých zásadách, hráči akčných hier či strieľačiek obľubujú menšie – kompaktnejšie myši. Pri týchto hrách sa programovateľné tlačidlá využívajú len zriedka, preto vyšší počet nie je vyslovene nutný.

Naopak, pri strategických hrách, kde sa pohybujete po veľkej mape, hráči preferujú myši s väčším počtom programovateľných tlačidiel. Rovnako je to i v prípade MMO RPG hrách, kde sa vyžaduje vykonávanie rôznych úkonov a realizuje sa veľa herných kombinácií, viac programovateľných tlačidiel je teda rozhodne vítaných.

Optická vs laserová myš

Na úvod predovšetkým vyvrátime mýtus o tom, že optické myši sú za laserovými o krok pozadu. Ani náhodou, najdôležitejšiu úlohu zohráva senzor. Vôbec teda nezáleží na tom, či je myš optická alebo laserová. Avšak po poriadku, nejaké tie výhody a nevýhody jednotlivých konštrukcií sa určite nájdu. Optická herná myš obsahuje snímače, ktoré dokážu uskutočniť niekoľko tisíc snímok za sekundu. Optické herné myši bývajú najčastejšie vybavené červeným LED svetlom.

Herná myš s káblom

Je však pravda, že hráči najčastejšie preferujú práve laserové herné myši. Tie ostali v mysliach hráčov zadefinované ako presnejšie a veľmi rýchle. Myši s laserom využívajú najčastejšie neviditeľné svetelné spektrum alebo modré LED svetlo, výhodou je vysoká ctilivosť a problém laserovým myšiam nerobí ani klzký a lesklý povrch. V prípade optických je nutné, aby bol povrch o niečo drsnejší. Aj preto sa pre optické senzory odporúča mäkká podložka. Laserovému senzoru je to jedno, dokáže pracovať takisto na lesklej klzkej ploche. Oficiálne však nemožno prehlásiť, či je lepšou voľbou pre hráčov optická herná myš alebo naopak laserová.

Pri tejto voľbe ide naozaj o individuálne rozhodovanie. Rozhodnúť môže aj fakt, že myši s laserovým snímačom sú o niečo drahšie. Hoci, ak hľadáte kvalitnú hráčsku myš, nebudete zrejme hľadať najlacnejšie riešenie. Ak spozorujete, že má myš zo spodnej strany modré svetlo, pravdepodobne pôjde o senzor BlueTrack, ktorý využívajú niektoré laserové myši. Jeho výhodou by mala byť vyššia rýchlosť – schopnosť rýchlejšej reakcie.

Bezdrôtová myš alebo kábel

V každej oblasti, kde to je možné, sa výrobcovia uberajú bezdrôtovým smerom. Prirodzene, používanie takýchto zariadení je komfortnejšie, jednoduchšie a aj samotné zapojenie je rýchlejšie. Avšak, pozor! Bezdrôtové pripojenie nemusí automaticky znamenať aj vyššiu kvalitu.

Ak nepatríte medzi skúsených hráčov, možno vás prekvapí fakt, že 90 percent z nich bude používať pripojenie myši za pomoci kábla. Výhodou kábla je, že väčšina drôtových myší disponuje nižšou odozvou, čo je pre niektorých hráčov doslova kľúčovým parametrom. Pochopiteľne, sťažovať si niekto môže práve na kábel, ktorý ho môže v istom smere obťažovať. Napriek tomu sú u hráčov obľúbenejšie. Možno za to vďačia i nižšej cene.

Naopak, bezdrôtové myši majú odozvu vyššiu, hoci sa už v mnohom klasickému káblovému riešeniu vyrovnávajú, stále sa však vyskytujú drobné rozdiely. Oceniť treba fakt, že nemusíte používať kábel, takže vás nijakým spôsobom nelimituje. Bezdrôtové myši obsahujú výkonné mikroprocesory, ktoré neraz navyšujú aj cenu. Pri herných myšiach treba brať do úvahy, že ak ide o bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth, zároveň myš využívate denne a možno ešte myš disponuje nejakým tým štýlovým podsvietením, rátajte s tým, že budete častejšie meniť alebo dobíjať batérie. V prípade bezdrôtového riešenia môže byť zdrojom nabíjateľný akumulátor, dobíjateľné batérie alebo klasické alkalické AA batérie (mikrotužkové).

DPI a odozva

Dots per inch alebo teda DPI. Tento parameter je pre mnohých hráčov najdôležitejší. DPI vo svojej podstate definuje schopnosť myši reagovať, definuje jej citlivosť. Samotná hodnota DPI teda používateľa informuje o počte snímok, ktoré dokáže senzor zosnímať na ploche jedného palca. Čím ich je viac, tým rýchlejšie myš reaguje. Pre presnejší popis tohto parametra si predstavte, že máte myš položenú na podložke, následne myšou pohnete, ak je DPI vyššie, postačí vám vykonať kratší pohyb myšou na podložke a bude tam, kde potrebujete. Za následok to má vyššia citlivosť myši. Práve preto je množstvo herných myší vybavených priamo tlačidlom, ktorým môžete DPI regulovať, najčastejšie môžete meniť tri alebo až päť hodnôt.

Laserová vs optická herná myš

Menej skúsení hráči sa často domnievajú, že DPI je v zásade to isté, čo odozva myši. To je však obrovský omyl. Odozva myši znamená oneskorenie prenosu, definuje nie citlivosť, ale presnosť myši. Čím je hodnota nižšia, tým je oneskorenie menšie a odozva myši na skutočný pohyb je teda omnoho reálnejšia. Uvádza sa v milisekundách. Odozva sa v prípade herných myší pohybuje na úrovni od 3 ms až po 0,1 ms.

Ergonómia a úchop (grip)

Ak vám myš nepadne pri prvom dotyku do ruky, nad jej kúpou ani neuvažujte. Mnoho hráčov robí pri výbere tú chybu, že sa sústredí na funkcie a technické parametre, no zabúda na to, že dôležité je takisto, aby sa myš ovládala a držala komfortne. O ergonómii rozhoduje viacero faktorov – veľkosť, tvar i materiály. Okrem univerzálnych myší na trhu existujú aj špeciálne modely určené výhradne pre ľavákov či pravákov. Ich špeciálny ergonomický tvar by mal v ideálnom prípade vyhovovať presne požiadavkám konkrétneho hráča.

Mnohé modely majú špecifický tvar a dokážu zaujať dizajnom, no pravda je, že tvarovanie myši je často za účelom práve ergonomického úchopu. Niektoré myši sú vybavené miestom pre odloženie malíčka, niektoré herné myši na niektorých exponovaných častiach disponujú pogumovanými časťami pre lepší úchop alebo majú drobné výčnelky či šráfovanie, aby sa ruka z myši nekĺzala.

Samotný úchop – grip je veľmi špecifickým parametrom. Mnoho profesionálnych hráčov presne vie, aký typ úchopu im najviac vyhovuje. Medzi hráčmi sa grip delí do troch kategórií.

  • Palm Grip – myš hráč drží celou dlaňou, takýchto myší je väčšina, pretože presne takýto úchop využíva i väčšina používateľov. Zvyčajne sú štandardnej veľkosti a tvoria na hornej strane i väčší oblúk.
  • Claw Grip – pri tomto spôsobe úchopu hráč drží myš zadnou časťou dlane a na hornej strane je menší sklon, čiže stredná časť dlane sa myši nedotýka. Konštrukčne sú spravidla menšie bez výrazného oblúka.
  • Fingertrip Grip – už z názvu môže byť zrejmé, že myši sa hráč dotýka z veľkej časti len na prednej strane a to prstami. Ide zvyčajne o kompaktné myšky s menším počtom programovateľných tlačidiel.

Ovládacie prvky a programovateľné tlačidlá

Väčšie množstvo programovateľných tlačidiel je pre mnohých hráčov veľmi vítanou funkcionalitou. Dve tlačidlá a koliesko už dnes ani zďaleka nie sú jedinými tlačidlami na počítačovej myši. Najčastejšími tlačidlami, ktoré sa okrem základných na myške objavujú, sú dve tlačidlá na strane palca. Nad kolieskom sa často nachádza tlačidlo na ovládanie DPI, pokiaľ to funkcionalita mikroprocesora myši dovoľuje. No a následne sú to ďalšie programovateľné tlačidlá, čo ocenia hráči MMO RPG hier alebo FPS (First person shooters) strieľačiek.

Programovateľné tlačidlá hernej myši

Tlačidlá môžu byť dve, no takisto ich môže byť aj 12. Pri strieľačkách je veľmi často vítaná možnosť dvojkliku, kedy hráč pri streľbe zasype súpera hneď dvojitou dávkou. Programovateľné tlačidlá hráč využije napríklad aj pri následnej práci s nejakým programom. Voľba v prípade počtu programovateľných tlačidiel je však rýdzo individuálny parameter. Hráči si neraz vyberajú myši od tých najjednoduchších až po tie najzložitejšie a rolu zohráva aj štýl hrania ako aj žáner hry.

Dizajn hráčskej myši

Pre veľa hráčov dosť podstatný parameter. Hoci by sa mohlo zdať, že milovníci hier nie sú práve detailisti, no pri zostavovaní hardvéru k počítaču to neplatí. Množstvo hráčov si dá záležať, aby mali hardvér vyskladaný od jedného výrobcu, v jednej farbe či špecifickej kombinácii. A ako sme písali aj na začiatku, myš môže byť extravagantným detailom počítačového vybavenia. A presne taký dizajn mnohí hráči obľubujú.

Mnohí výrobcovia sa sústredia na dizajn a zabúdajú na ergonómiu, no samozrejme na trhu sú myši, ktoré spĺňajú oba parametre. Pôsobia draho, moderne, inovatívne, „crazy“ a zároveň sú efektívne aj v praxi. Podsvietené logo výrobcu, meniaca sa farba podsvietenia (RGB) a ďalšie iné detaily, ako napríklad farebné prevedenie či vzory. Z ponuky na trhu si dnes vyberie naozaj každý herný „fajnšmeker“.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

Azda jedinou funkciou, ktorá môže skutočných gamerov zaujať a súvisí sčasti s ergonómiu a komfortom ovládania, je hmotnosť myši a jej upravovanie. Na trhu existujú profesionálne hráčske modely, ktoré umožňujú pridávanie závaží. Nie je totiž pravidlom, že každému musí vyhovovať ľahšia myš. Závažia možno pridávať, čím je možné upraviť stabilitu senzora pri snímaní a zabezpečiť tak lepšiu stabilitu a plynulejší prechod.

Špecifickou funkciou môže byť aj viacfarebné RGB podsvietenie. Myš môže teda svietiť viacerými farbami a podsvietenie môže byť z jej hornej či spodnej strany alebo môžu svetlo produkovať farebné zóny. Podstatné však je, že farbu si možno prispôsobiť podľa vašej nálady či vkusu a dokonca aktivovať svetelné efekty na základe herných procesov v hre.

Cenové rozpätie a obľúbené značky

Boli by ste možno prekvapení, no mnoho hráčov sa nebojí do herných myší investovať desiatky eur. V prvom rade si aj vy pri samotnom výbere musíte určiť vlastný cenový strop, a teda koľko ste do hernej myši ochotní investovať a uvedomiť si, akú myšku a na čo vlastne budete potrebovať. Drôtová, bezdrôtová, laserová, optická...

Cena myši sa v mnohom odvíja aj od značky a funkcionality myši. Bežné hráčske myši pre nenáročných hráčov kúpite už od 20 eur. Nechýbajú ani programovateľné tlačidlá či efektné podsvietenie. Kvalita vyhotovenia i technológie sú však na nižšej úrovni. Herné myši s viacfarebným podsvietením, programovateľnými tlačidlami, zaujímavým dizajnom a ergonomickým úchopom sa začínajú na cene približne od 50 eur. Cenu môže v mnohom navýšiť i materiál, dizajn a takisto technické parametre ako odozva či DPI, razom sa cena môže vyšplhať na sumu 100 až 150 eur. Niektorí výrobcovia ponúkajú zákazníkom aj limitované edície so špeciálnymi prvkami či dizajnom. Vtedy sa pokojne prehupnete aj cez hranicu 160 eur.

Medzi obľúbených výrobcov hráčskych myší rozhodne patrí svetoznámy Razer. Nemenej populárna je napríklad herná myš Logitech alebo Trust. Zabudnúť však netreba ani na značky ako A4Tech alebo ConnectIT. Populárne herné sety pre hráčov ponúka aj značka Marvo alebo HP.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ak rozmýšľate nad hernou myšou, pravedpodobne máte ohľadom výberu množstvo otázok. To najpodstatnejšie sme vám už prezradili v článku, na záver vám ponúkame ešte odpovede na najčastejšie otázky, ktoré by vám mohli byť pri rozhodovaní nápomocné.

Existujú myši, ktoré sa dajú používať drôtovo aj bezdrôtovo?

Áno, k dispozícii sú aj modely, ktoré umožňujú bezdrôtové aj drôtové používanie. Doma môžete myš používať cez kábel a mimo domu pokojne aj bezdrôtovo.

Potrebujem pod myš špeciálnu hernú podložku?

Ak používate optickú hernú myš, bez podložky sa nezaobídete. Herné podložky sú zvyčajne o niečo väčšie ako klasické podložky pod myš. Bývajú vyrobené z gumy alebo polykarbonátu a často majú vizuálne upravený povrch (rôzne farby, motívy). Nezriedka sa na nich nachádza LED pásik.

Kde kúpiť hernú myš?

Určite by ste mali nakupovať v obchodoch, ktoré sa zameriavajú na elektroniku. Odporúčame vám napr. Datart, herné myši ponúka napr. aj Alza alebo TPD.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Aké vybavenie pre hráča videohier? Herný stôl, herné kreslo/stolička, počítač, klávesnica, konzola a okuliare

Aké vybavenie pre hráča videohier? Herný stôl, herné kreslo/stolička, počítač, klávesnica, konzola a okuliare

Začínate s hraním počítačových hier, plánujete s touto zábavkou začať alebo máte doma maniaka, ktorého chcete potešiť praktickou hernou výbavou? Náš článok je v tom prípade určený práve vám. Pripravili sme si pre vás stručný návod na výber herného vybavenia pre hráča videohier, a to... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 01.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/07/2022 18:48
Michal

Myš Logitech G305 910-005282 mi presne sadla do ruky. Ovládanie je pohodlné, nemám ruku preťaženú a nevnímam žiadne negatíva. Myš má veľmi pekný dizajn, veľkosť je akurát, má rýchle reakcie a možnosť meniť DPI, pričom každé je rozlíšené inou farbou LEDky. Bočné tlačidlá fungujú ako tlačidlá tam a späť. Súčasťou balenia bola aj batéria.

19/05/2022 14:58
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
odporúčame napr. myš. Mad Catz R.A.T. 8+ ADV.

28/02/2022 02:31
Matias

Hľadám myš ktorá by mi pomohla pri hraní jednou rukou mal som mad catz m.m.o.7 len bol problém ju pre inštalovať na win 10 keďže driwer už neexistuje vedeli by ste mi niečo podobné poradiť?? Som hráč ktory ma menší problém a preto vie hrať iba jednou rukou

12/10/2021 18:41
Karči

Ľahká myš a najlacnejšia s dierkami je CONNECT IT BATTLE AIR Pro. Podsvietenie je možné meniť a je to úplne super. Kvôli dierkam však bude čistenie náročnejšie. :-D Plusom je váha, 7200 dpi, RGB, ergonómia, prehľadný softvér či voliteľná doba odozvy.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok