Najlepšie diagnostické váhy 2024 – recenzie, testy, skúsenosti

Mnoho ľudí posudzuje zdravie človeka podľa jeho hmotnosti. Pokým však napr. jeden muž vážiaci povedzme 90 kg môže už byť na hranici obezity, 100 kg vážiaci športovec s desiatkami kg svalov môže byť úplne fit. Z bežných osobných váh sa dozviete iba údaj o vašej telesnej hmotnosti. Aby ste získali ucelený pohľad na zloženie vášho tela, musíte siahnuť po tzv. diagnostických váhach.

Najlepšie diagnostické váhy

V článku vám poradíme, ako si diagnostickú váhu vybrať a predstavíme vám aj najobľúbenejšie modely.

Najlepšie diagnostické váhy

Názov Hodnotenie Detail
Beurer BF 195   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Omron Vita   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Garmin Index S2   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Diagnostické váhy – recenzie

Vybrať najlepšiu diagnostickú váhu nie je jednoduché. A to aj napriek tomu, že viete, ako diagnostické váhy fungujú, čo si pri výbere všímať a ako ich používať. Rozhodli sme sa vám s výberom pomôcť čo najviac a okrem sprievodcu parametrami výberu diagnostickej váhy sme pre vás pripravili aj recenzie obľúbených modelov. Dúfame, že vám naše recenzie pomôžu a urobíte si vďaka nim prehľad. Ak máte s diagnostickými osobnými váhami skúsenosť, podeľte sa o ňu v komentároch pod článkom. Pomôžete tak pri výbere ostatným záujemcom.

Zloženie vášho tela za pár sekúnd

Diagnostické váhy vám, na rozdiel od tých bežných, okrem vašej hmotnosti prezradia aj údaje o množstve tuku, svalovej hmoty, vody či hmotnosti kostí. Tie pokročilejšie vám po zadaní niekoľkých údajov vypočítajú s pomocou tých nameraných napr. aj množstvo viscerálneho tuku (tuk okolo pása, ktorý sa ukladá aj na vnútorných orgánoch), úroveň bazálneho metabolizmu atď.

Ako vybrať diagnostickú váhu?

Sila niektorých diagnostických váh spočíva tiež v možnosti ich prepojenia so smartfónmi a prenose údajov do nich. V príslušnej aplikácii od výrobcu si potom môžete namerané údaje za dlhšie časové obdobie nechať zobraziť v prehľadných grafoch, aby ste videli, ako sa zloženie vášho tela mení v priebehu času.

Nevýhodou týchto váh je vyššia cena a fakt, že pri mnohých modeloch musíte vlastniť smartfón alebo tablet, ak chcete ich funkcie využiť naplno.

Ako vybrať diagnostickú váhu

Pokiaľ ste sa rozhodli si zaobstarať diagnostickú váhu, mali by ste sa bližšie pozrieť na jej parametre a funkcie. Mali by ste si ujasniť, čo všetko chcete, aby váha vedela merať, aby ste sa dokázali lepšie rozhodnúť. Niektoré modely sú totiž vybavenejšie ako iné.

Základom je bioimpedancia

Tzv. diagnostické váhy dokážu oproti tým bežným zmerať aj zloženie vášho tela. Ide predovšetkým o podiel tuku, svalovej hmoty a vody v percentách. Niektoré dokážu tiež zmerať množstvo kostnej hmoty a pomocou vami zadaných údajov (výška, pohlavie, vek) tiež vypočítať vaše BMI či úroveň bazálneho metabolizmu.

Meranie zloženia tela umožňuje tzv. meranie bioimpedancie. Impedancia je v podstate elektrický odpor, ktorý vodiče, izolanty a napr. aj ľudské telo kladú striedavému el. prúdu. Pri meraní pomocou bioimpedancie teda váha nechá cez vaše telo pretekať slabý elektrický prúd, pomocou ktorého dokáže určiť a vypočítať podiel jednotlivých tkanív. Nemusíte mať obavy, el. prúd je taký malý, že vám nielenže neublíži, ale dokonca ho ani nepocítite.

Diagnostická váha meria zloženie tela

Diagnostické váhy teda spoznáte podľa viacerých kovových plôch – ide o meracie body, čo sú v podstate elektródy, cez ktoré prúd preteká do vášho tela. Presnosť je spravidla tým vyššia, čím je elektród viac.

Z toho dôvodu sú drahšie diagnostické váhy vybavené nielen elektródami v oblasti chodidiel, ale tiež meracím modulom s kovovými rúčkami, ktorý je k váhe pripojený káblom, a ktorý musíte počas merania držať v ruke. 

Táto metóda je pomerne spoľahlivá, no váhy na domáce použitie nedosahujú presnosť profesionálnych lekárskych prístrojov.

Pozor na kardiostimulátor

Aby diagnostická váha úspešne zmerala zloženie vášho tela pomocou bioimpedancie, musíte sa vážiť naboso a chodidlami sa dotýkať všetkých elektród (pre podrobnejšie informácie si prečítajte užívateľský manuál ku konkrétnemu modelu). Meranie nasucho nemusí vždy fungovať, občas musíte elektródy či chodidlá navlhčiť vlhkým uterákom.

Upozornenie: Väčšinu diagnostických váh nesmiete používať v prípade, ak máte implantovaný kardiostimulátor alebo inú elektronickú zdravotnú pomôcku. Elektrický prúd používaný pri meraní by totiž mohol narušiť chod tohto zariadenia, čo by vás mohlo ohroziť na živote. Ak si nie ste istí, konzultujte radšej použitie váhy vopred s vaším lekárom.

Priberáte, či chudnete?

Mnohé diagnostické váhy sa označujú aj ako smart (alebo ak chcete inteligentné), pretože ich môžete prepojiť so smartfónom či tabletom, v niektorých prípadoch aj s inteligentnými hodinkami. Naopak, nie každá smart váha, ktorá túto funkciu ponúka, vám dokáže zmerať zloženie tela.

Inteligentná osobná váha

Prepojenie so smartfónom je najčastejšie realizované pomocou bezdrôtového rozhrania Bluetooth alebo BLE (variant Bluetooth s nízkou spotrebou energie), výnimočne pomocou Wi-Fi – v tom prípade musíte mať u vás doma zriadenú bezdrôtovú Wi-Fi sieť.

Funkcie váhy potom obsluhuje príslušná aplikácia, ktorú na smartfón či tablet musíte nainštalovať. Výrobcovia obvykle ponúkajú verziu pre Android aj iOS.

V aplikácii si potom môžete nechať hmotnosť i ďalšie namerané údaje zobraziť v prehľadných grafoch a sledovať, či priberáte alebo chudnete, resp. či naberáte svalovú hmotu. Niektoré lacnejšie váhy nemôžete bez aplikácie ovládať, resp. vám v tom prípade umožnia iba meranie hmotnosti. 

Ďalšie parametre a funkcie diagnostických váh

  • Počet používateľov – smart váhy spravidla umožnia ich používanie väčšiemu počtu používateľov. Pre každého potom musíte v aplikácii či priamo na váhe zadať údaje o pohlaví, výške, veku atď. Najčastejšie váhy podporujú 4 – 5 používateľov, čo môže byť pre početnejšiu rodinu málo. Stretnete sa ale aj s modelmi pre 16 používateľov. Ak k vám niekto príde na návštevu, môžete použiť tzv. hosťovský režim, pri ktorom sa nebudú údaje zapisovať do nesprávneho užívateľského profilu.
  • Nosnosť (max. hmotnosť) – väčšina váh má rozsah merania hmotnosti 5 – 150 kg. Ak máte vyššiu hmotnosť, siahnite po modeloch s nosnosťou do 180 kg alebo vyššou, tie sú však skôr výnimkou.
  • Presnosť – väčšina výrobcov udáva presnosť okolo 50 – 200 g, tento údaj berte iba ako orientačný, keďže tieto váhy nie sú, na rozdiel do tých určených pre profesionálne použitie, kalibrované. Skutočná presnosť sa môže pohybovať v stovkách gramov.
  • Výpočet BMI – ide o tzv. index telesnej hmotnosti (z anglického Body Mass Index). Vypočítava sa pomerom hmotnosti a vašej výšky, toto číslo je teda pomerne nepresné, pretože berie do úvahy priemerné množstvo svalovej hmoty. Váhy či aplikácie ho dokážu vypočítať, ak máte viac svalovej hmoty, vyjde vám príliš vysoké BMI, ktoré nebude zodpovedať vášmu zdravotnému stavu.
  • Výpočet bazálneho metabolizmu – bazálny metabolizmus je množstvo energie, ktoré vaše telo spáli každý deň bez akejkoľvek fyzickej aktivity. Mnohé aplikácie ho dokážu v spolupráci s inteligentnými váhami vypočítať podľa vášho veku, pohlavia či množstva svalovej hmoty.
  • Výpočet telesnej kondície – aplikácia v spolupráci s váhou porovná množstvo vašej svalovej hmoty a tuku, na základe čoho odhadne úroveň vašej kondície. Niektoré aplikácie vám tiež dajú užitočné tipy, ako schudnúť či nabrať svalovú hmotu, aby ste kondíciu zlepšili.
  • Napájanie – najčastejšie býva realizované troma či štyrmi klasickými batériami veľkosti AA alebo AAA, pri drahších modeloch vstavaným dobíjateľným akumulátorom. Ak chcete predĺžiť životnosť na jedno nabitie a pomôcť životnému prostrediu, môžete siahnuť po nabíjateľných AA či AAA akumulátoroch.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Váha na meranie tuku v tele zaujala mnohých z vás. Chceli by ste mať diagostickú osobnú váhu doma, avšak stále sa neviete rozhodnúť pre ten najvhodnejší model. Preto sme zozbierali vaše najčastejšie otázky o tejto téme a rozhodli sme sa na ne odpovedať. Pokiaľ sme na niečo, čo vás zaujíma, zabudli, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Aké batérie sú do diagnostickej váhy najvhodnejšie?

Odporúčame vám používať alkalické batérie. Vyhýbať by ste sa mali batériám s fyziologickým roztokom a aj dobíjateľným batériám. Pri výmene batérií vždy vymeňte všetky batérie. Pri niektorých váhach sa používajú lítiové alebo gombíkové batérie (typ CR2032), v ich prípade používajte v návode doporučený typ batérií.

Ako často a kedy sa mám vážiť?

Najvhodnejšie je vážiť sa raz za týždeň. Mali by ste to vykonávať vždy v rovnakom čase, napr. ráno po zobudení.

Môžem sa vážiť aj s mokrými nohami?

Diagnostickú váhu vám takto používať neodporúčame. Hodnoty by totiž mohli byť skreslené. Pri používaní klasickej osobnej váhy to meranie neovplyvní.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 08.06.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

12/08/2022 09:22
Gabika

Váha Huawei AH100 je super, určite ju odporúčam. Má pekne čitateľný displej, poskytuje mi množstvo údajov a meranie je presné a rýchle, pričom údaje sa zapisujú do aplikácie. Dizajn je tiež veľmi pekný a minimalistický. Výhodou je nízka cena a pamäť až pre desať používateľov, čiže pokojne ju môže používať aj niekto ďalší z rodiny. Ešte dodám, že pri používaní bez aplikácie ukazuje iba hmotnosť a podiel telesného tuku. S aplikáciou oveľa viac údajov.

03/12/2021 17:32
Katka

Váha Withings Body+ Full Body Composition WiFi Scale má elegantný vzhľad a množstvo meraných hodnôt. Užitočná je tiež mobilná aplikácia Health Mate či možnosť prepojenia s aplikáciou Zdravie (Health) na iPhonoch. Presnosť merania je dobrá a displej je veľký a dobre čitateľný. Dlhá výdrž batérie je príjemným bonusom. Mínusom je vyššia cena oproti bežným váham.

02/10/2021 11:11
Tánička

Na váhe Xiaomi Mi Body si cením presnosť váženia, kompatibilitu s aplikáciou Mi Fit a pekný minimalistický dizajn. Ovládanie je jednoduché cez mobilnú apku a za tie peniaze je to super produkt s automatickým rozpoznávaním jednotlivých osôb.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok