Najlepšie cyklovozíky pre deti 2024 – recenzie, test, porovnanie

Cyklovozík je šikovné zariadenie, ktoré vám pomôže skĺbiť rodičovské povinnosti s vašou záľubou pre cyklistiku. Súčasná trhová ponuka je tradične veľmi široká a existuje množstvo rôznych značiek a modelov.

Ako vybrať cyklovozík?

Práve preto sme si pre vás pripravili kompletného sprievodcu kúpou cyklovozíkov. Ktoré parametre sledovať, z akých typov si môžete vyberať alebo aké sú dôležité funkcie – to všetko sa dozviete v našom článku.

Najlepšie cyklovozíky

Názov Hodnotenie Detail
Thule Chariot Sport 1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Hamax Cocoon 2 v 1   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Qeridoo KidGoo 1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Hamax Avenida One   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Thule Chariot Cross 1   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Cyklovozíky – recenzie

Milujete cyklistiku a chcete sa jej venovať aj popri malých deťoch? Riešením je cyklovozík. Vy sa bicyklujete a dieťa môže pozorovať svet okolo, prípadne počas jazdy spať. Pozreli sme sa na zopár obľúbených modelov a pripravili pre vás krátke recenzie spolu s hlavnými plusmi a mínusmi daných výrobkov. Dúfame, že medzi nimi nájdete to, čo hľadáte.

Čo je to cyklovozík?

Cyklovozík je prídavné zariadenie, ktoré sa napája na zadnú tyč bicykla a umožňuje vziať vaše dieťa na cykloturistiku spolu s vami – bezpečne a komfortne. Práve tieto dve vlastnosti sú pri výbere kľúčové a je potrebné mať ich na zreteli pri väčšine parametrov.

Zelený cyklovozík

Ak píšeme o parametroch, tak máme na mysli rozmery, hmotnosť, typ vozíka, odpruženie a ďalšie iné, ktoré si postupne rozoberieme. Na cyklovozík si je nutné zvyknúť, o tom niet pochýb, no ak sa budete riadiť našimi radami a vyberiete si správne, tak sa kvalita vašej jazdy nezhorší a dieťa si výlet užije spolu s vami.

Aký je vhodný vek dieťaťa?

Zhodneme sa, že prvoradým zámerom každého rodiča je bezpečnosť jeho dieťaťa a mnohí sú až vystrašení z toho, že dieťa sa môže v cyklovozíku voziť už prakticky od príchodu domov, keďže práve toto mnohí výrobcovia a predajcovia deklarujú.

A skutočne je to pravda. Pre novorodencov sú vyvinuté špeciálne detské vložky a miminkovníky – tie spolu vytvoria pre malé dieťa bezpečnú a hlavne pohodlnú výstelku s ohľadom na ich fyzický vývoj. Podložka je navrhnutá tak, aby poskytovala rovnomerný tlak na stavce dieťatka a nezaťažovala chrbticu.

Cyklovozík je vhodný aj pre novorodencov

Vo výsledku tak do cyklovozíka môžete dať už úplného novorodenca až dieťa vo veku 5 až 6 rokov, závisí od modelu/výrobcu. Pri tých najmladších je dôležité, aby boli uložení v stabilnej polohe a ochránené pred otrasmi a výkyvmi.

TIP: S niekoľkotýždňovými deťmi jazdite najmä po rovných asfaltových cestách.

Aké parametre pri výbere sledovať?

V nasledujúcich častiach si rozoberieme všetky dôležité premenné, ktoré sú kľúčové pri výbere správneho cyklovozíka. Dôležité je zamerať sa na typ vozíka, jeho rozmery, vybavenie alebo aj ovládanie.

Typ vozíka

Na základe funkcií a využitia si môžete vyberať z troch dostupných modelov cyklovozíkov:

 • Klasický cyklovozík: Klasické cyklovozíky sú základným modelom určeným len na bicyklovanie a nie je možné na ne namontovať prídavné nadstavce. Majú obmedzené funkcie, no pre tých, ktorí sa chcú s dieťaťom čisto len bicyklovať, tak je to ideálna voľba. Výška ceny ovplyvňuje rozmery kolies alebo tiež kvalitu sedačky.
 • Vozík a jogger (2 v 1): V prípade, že by ste chceli cyklovozík niekedy využívať aj ako kočík alebo s ním behávať, tak vám odporúčame túto voľbu. Vozík a jogger (kočík) má obvykle jedno predné koleso alebo nadstavec na jogging. Aj tak je nutné zdôrazniť, že vozík + jogger je určený primárne na bicyklovanie.
 • Multifunkčný vozík: Ako už prívlastok napovedá, tak multifunkčný vozík je univerzálnym riešením pre cyklistov, korčuliarov, bežcov a je tiež vhodný aj na obyčajné "kočíkovanie". Odporúčame ho pre športovo aktívne rodiny, keďže má množstvo funkcií, je bezpečný a pohodlný a so špeciálnym joggingovým setom zvládne aj náročnejší terén.

TIP: Poraďte sa s predajcom/výrobcom ohľadom ideálneho terénu pre daný model.

Cyklovozík je vhodný pre deti do 5 - 6 rokov

Odpruženie

Ďalšou metódou, podľa ktorej si môžete zúžiť výber je kategorizovanie na základe toho, či vozík má alebo nemá odpruženie:

 • Odpružené: Vozíky s odpružením zvládnu aj jazdu v teréne, ponúkajú lepší pôžitok z jazdy, a preto sú drahšie.
 • Neodpružené: Neodpružené vozíky odporúčame využívať len na hladkej vozovke, upravených cyklotrasách alebo veľmi jemnom teréne – vtedy by ste mali podhustiť gumy.

Rozmery

Čo sa týka rozmerov, tak si môžete vyberať cyklovozíky pre jedno alebo pre dve deti. Je pochopiteľné, že vozíky pre jedného sú menšie, užšie, ľahšie a aj keď môžu mať menej úložného priestoru, tak sú lacnejšie. Vozíky pre dvoch sú širšie, majú viac úložného miesta, sú ťažšie a tiež bývajú drahšie.

TIP: Pred kúpou je dobré vidieť reálne rozmery vozíka v zloženom aj rozloženom stave.

Úložný priestor

Každý vozík má v zadnej časti úložný priestor, kde si môžete odložiť detské hračky, plienky, bundy alebo čokoľvek, čo potrebujete. Veľkosť úložného priestoru je ovplyvnená tvarom vozíka. Odporúčame vám, aby ste do úložného priestoru ukladali mäkké predmety, keďže tvrdé a veľké objekty by pri jazde mohli dieťa udierať do chrbta.

Kolesá

Kolesá vozíka by ste si mali vyberať na základe ich veľkosti – od 16" až po 20". V tomto prípade platí, že väčšie kolesá sú lepšie, pretože dokážu dobre tlmiť nerovnosti a ponúkajú pohodlnejšiu jazdu. Zároveň odporúčame, aby ste preferovali kovové disky pred plastovými.

Brzdy

Ak si kupujete cyklovozík, ktorý sa dá premeniť na klasický kočík, tak v povinnej výbave musia byť aj brzdy. Vyberať si môžete z týchto typov:

 • Parkovacia brzda: Tento jednoduchý typ brzdy spočíva v nylonovom popruhu, ktorý je obtočený okolo zadnej pneumatiky, vďaka čomu sa kočík nemôže točiť. Je lacný, no pomerne nepraktický a využijete ho len pri zaparkovaní, aby vám kočík neušiel.
 • Nožná brzda: Obdobne ako pri klasických kočíkoch, tak aj tu nožné brzdy stlačením zamykajú zadné kolesá. Nájdete ich prakticky na modeloch zo všetkých cenových kategórií.
 • Ručná brzda: Na rozdiel od predošlých modelov, tieto brzdy neslúžia na úplné zastavenie kočíka, ale len na jeho spomalenie, čo využijú najmä bežci na kopcoch.

Sivý cyklovozík

Riadidlá

Podobne ako brzdy, tak aj riadidlá sú dôležité pri cyklovozíkoch joggeroch. Je dobré, aby ste ich vedeli nastavovať, čím si značne uľahčíte ovládanie kočíka. Základné modely ponúkajú obvykle dve rôzne výšky, drahšie produkty majú aj otáčateľné riadidlá. Sú vhodné pre páry s veľkým výškovým rozdielom.

Doplnky

Medzi doplnky patrí rôzne príslušenstvo, ktoré spríjemňuje dieťatku pôžitok z jazdy a hlavne zvyšuje jeho bezpečnosť. Patria sem napríklad detské vložky, ktoré umožňujú premeniť vozík na kočík vhodný na behanie/korčuľovanie. Podobnou "vychytávkou" je aj miminkovník – ten slúži na bezpečné uloženie bábätiek v útlom veku.

Ak vás zastihne dážď, tak určite oceníte plastové dažďové kryty, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov priamo pripevnené na vozík a v prípade potreby si ich môžete pohodlne vysunúť. Môžu byť vyriešené buď elastickými páskami (lacnejšie verzie), alebo vodoodolnými zipsom (drahšie).

Opačným prípadom je silné slnko, s ktorým vám pomôžu slnečné clony alebo slnečník; ten je však väčšinou nutné dokúpiť. Slnečné clony sú praktické, pretože sú odnímateľné.

TIP: Pri krytí pred dažďom nezabúdajte zabezpečiť vo vozíku dobrú cirkuláciu vzduchu.

Výhody a nevýhody cyklovozíka

Na záver vám prinášame celkové zhrnutie cyklovozíkov na základe ich výhod a nevýhod.

Výhody:

 • Najlepšia možnosť, ako spojiť šport a rodičovstvo.
 • Úložný priestor využiteľný napríklad pri nakupovaní.
 • Alternatíva kočíka, pričom dieťa je v bezpečí a kryté aj pred dažďom.
 • Jazda s cyklovozíkom nie je náročná.
 • Jednoduché možnosti uskladňovania.

Nevýhody:

 • Vyššia cena.
 • Dlhšia brzdná dráha pre zvýšenú hmotnosť.
 • Horšia komunikácia s dieťaťom.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Máte malé deti a cyklistika je vašou záľubou? Svojho hobby sa nemusíte vzdávať, stačí vám si zaobstarať vhodný cyklovozík. O jeho výbere sme vám prezradili všetko podstatné, na záver vám ešte ponúkame niekoľko informácií, o ktoré sa budúci majitelia cyklovozíkov zaujímajú najčastejšie.

Odkedy dokedy môžem cyklovozík používať?

Závisí to od konkrétneho modelu. Niektoré sú vhodné na použitie už od narodenia dieťaťa, niektoré sa dajú používať až do 5-6 rokov dieťaťa.

Ovplyvňuje cyklovozík nejakým spôsobom riadenie bicykla?

Na ťahanie vozíka si len treba zvyknúť a jazdu s ním si vopred vyskúšať. Treba myslieť na to, že bicykel je s vozíkom ťažší, takže musíte pri jazde z kopca viac brzdiť. Taktiež si musíte uvedomiť, že s vozíkom ste na ceste dlhší a širší.

Ktoré značky cyklovozíkov sú najkvalitnejšie?

Výrobe cyklovozíkov sa venuje viacero spoločností, k tým najobľúbenejším zo strany používateľov sa radia značky Thule a Croozer. Dobre hodnotené sú aj značky Qeridoo či Hamax.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 05.03.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 07:33
Táňa

Dobrý vozík za bicykel je Qeridoo KidGoo, zvláda aj mierne náročnejší terén, je vhodný okrem bicykla aj na behanie a má perfektné listové odpruženie s možnosťou nastavenia tuhosti. Konštrukcia je pevná, no zároveň ľahko rozložiteľná. Plus dávam za veľký úložný priestor a bezpečnostné prvky.

12/08/2021 12:39
Gregor

Používame cyklovozík Thule Chariot Cross 1 a myslím si, že keď sa povie Thule - už len to je synonymom a zárukou kvality. Sme s ním nadmieru spokojní, pretože vozík je kvalitne spracovaný, vyzerá krásne, je za rozumnú cenu a dieťa sa v ňom cíti pohodlne. Vnútrajšok je dostatočne priestranný a bez problémov sa sem vojde aj väčšie dieťa. Počas jazdy je cítiť valivý odpor, čo je úplná paráda. Plus dávam za nízku váhu, skvelú postupnosť terénom aj ľahkú rozložiteľnosť, ak ho práve nepoužívame. Ak hľadáte kvalitný cyklovozík, tento bude správnou voľbou. Nemám nič, čo by som mu mohol vytknúť.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok