Najlepšie panvice 2024 – recenzie, test, porovnanie

Či kuchár alebo kuchárka, každému vyhovuje iný druh panvice. Niekto má rád plytké, iný hlboké. Niekto má rád keramické a ďalší zase používa takmer na všetko grilovacie. Nebudeme vás presviedčať o tom, ktorú panvicu máte používať. Ponúkame vám iba zoznam najlepších panvíc vo viacerých kategóriách.

Panvice

Pozreli sme si redakčné testy panvíc, užívateľské recenzie a hodnotenia a zostavili sme rebríček najobľúbenejších a najkvalitnejších panvíc. Rebríček nie je trvalý, priebežne ho upravujeme na základe novo dostupných informácií (testov, recenzií, vašich hodnotení). Všetko môžete ovplyvniť aj vy, stačí sa zapojiť do diskusie pomocou komentárov v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie klasické panvice

Názov Hodnotenie Detail
Tescoma Smartclick   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
WMF 1756246411   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tefal G2550672   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tefal Duetto+ G732S334   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Orava PAN-24 FT   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie grilovacie panvice

Názov Hodnotenie Detail
Tefal G7314055   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
WMF 576504291   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lamart LT1063 Iron   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Tescoma Premium 26 cm   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
De Buyer Mineral B Element   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie keramické panvice

Názov Hodnotenie Detail
Banquet Inspira   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
WMF 748286021 Durado   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Fissler Protect Alux   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Gerlach Natur 24 cm   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Toro keramika 28 cm   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Druhy panvíc

Vybrať si môžete zo štyroch základných druhov panvíc – klasických, grilovacích, palacinkových a wokov. Každá z nich je vhodná na prípravu istého druhu jedla, preto ak budete toto hlavný faktor vášho výberu, viete, čo potrebujete.

  • Klasická panvica: Ide o najbežnejší a najpoužívanejší druh panvice. Má rovné dno a primerne vysoký okraj, preto je vhodný na rýchle vyprážanie na horúcom oleji, varenie omáčok či dusenie mäsa.
  • Grilovacia panvica: Panvica má buď hladký, alebo vrúbkovaný povrch, zvyčajne má tvar štvorca. Disponuje zväčša nízkymi okrajmi a jednou rukoväťou. Použitý materiál, ktorý je zárukou dlhej životnosti a rovnomernej distribúcie tepla, sa podpísal pod vyššiu hmotnosť panvice.
  • Palacinková panvica: Panvica s nízkymi okrajmi a hladkým povrchom, ktorý zabezpečuje rovnomerné pečenie, má priemer 25 až 27 cm.
  • Wok: ide o panvicu so skosenými okrajmi, dno woku je menšie ako horný obvod. Pri varení má prirodzene dno vyššiu teplotu ako steny woku.

Ako správne vybrať panvicu

Pri výbere panvice je v prvom rade dôležitý materiál, z tkorého je vyrobená. Každý z nich sa totiž vyznačuje inými vlastnosťami a inak k nemu treba pristupovať pri čistení.

Materiál

Na trhu nájdete panvice z rôznych materiálov, na ich výrobu sa používajú hliník, keramika, liatina, teflón, nehrdzavejúca oceľ a meď. Každý z materiálov sa vyznačuje inou odolnosťou a tepelnou vodivosťou.

Hliník

Pri výrobe panvíc sa používa najviac, je dobre tepelne vodivý a teplo rozkladá rovnomerne. Pri výbere hliníkovej panvice sa riaďte zásadou čím hrubší hliník, tým lepšie sú vodivé vlastnosti panvice. Tieto panvice sú pomerne lacné.

Teflónová panvica

Pri opakovanom zahrievaní sa hliníkové panvice môžu deformovať. Ak hliníkovú panvicu, tak potom vyrobenú z tvrdeného hliníka. Ten je extrémne odolný a vhodný aj do umývačky riadu.

Keramika

Keramické panvice sa síce zohrievajú pomalšie, ale na varenie pri stálych teplotách sú ideálne. Dobre sa s nimi manipuluje, keďže sú ľahké, na druhej strane sú však pomerne krehké. Na dusenie či varenie omáčok je to však vhodná voľba.

Liatina

Pokiaľ sa budete o ňu starať, vydrží vám celý život. Ide totiž o extrémne odolné, avšak trochu ťažké panvice. Takáto panvica sa zohrieva pomalšie, jej výhodou však je rovnomerné rozloženie tepla. Starostlivosť o liatinové panvice je jednoduchá, vyhnite sa však ich dlhšiemu nechávaniu vo vode, aby nezhrdzaveli.

Teflón

Ak hľadáte panvicu s nepriľnavým povrchom, voľba by mala padnúť na niektorý z teflónových modelov. Vyberajte si však z kvalitnejších panvíc z viacvrstvových teflónových materiálov, ktoré sú odolnejšie ako lacné teflónové panvice.

Malá panvica

Nehrdzavejúca oceľ

Napriek horšej vodivosti patrí tento ľahký a odolný materiál k obľúbeným. Ich výhodou je jednoduché čistenie, ktoré je možné aj v umývačke riadu. Nerezová vrstva nemá žiadne špeciálne vlastnosti, a preto sa jedlo veľmi ľahko pripáli.

Meď

Medené patria medzi najdrahšie panvice. Používajú ich často profesionálni kuchári. Pochváliť sa môžu vynikajúcou a rovnomernou distribúciou tepla a takmer nekonečnou životnosťou, v prípade, že sa o ne dobre staráte. Keďže meď môže reagovať s jedlom a uvoľňovať toxické látky, sú medené panvice z vnútornej strany potiahnuté oceľou alebo antikorom.

Držadlo panvice

V prípade, že plánujete panvicu používať na dopekanie v rúre, mali by ste sa zaujímať o to, či je rúčka tepelne izolovaná, teda či sa v rúre neroztaví. Niektoré sa dajú totiž v rúre použiť, avšak do obmedzenej teploty. Zvyčajne platí, že čím je vyššia hmotnosť panvice, tým je držadlo lepšie zhotovené. Nemalo by viesť teplo, aby ste sa pri varení nepopálili, v prípade panvíc, ktoré sa dajú vložiť do rúry na pečenie, sú držadlá buď izolované, alebo sa dajú zložiť.

Pokrievka panvice

Pri woku a klasickej panvici sa bez ppokrievky pri varení často nezaobídete. Zvyčajne býva súčasťou balenia, v prípade, že nie, by ste sa mali zaujímať o to, či ju výrobca k panvici ponúka. Pri pokrievkach je štandardom otvor na únik pary, modernejšie modely disponujú aj otvorom na prilievanie.

Panvica s pokrievkou

Veľkosť a hĺbka panvice

Najbežnejšie predávané panvice majú priemerne 26 až 28 cm, čo je dostatok miesta na urobenie menšej ryby či 4 kúskov mäsa. Pokiaľ teda nebudete variť len pre seba, určite na veľkosti nešetrite. Ak ju neplánujete používať iba na vysmážanie, mala by byť panvica aj dostatočne hlboká.

Vhodný sporák

Pri výbere panvice sa nezabudnite informovať o tom, či je vhodná pre váš sporák. Pri plynovom, elektrickom a sklokeramickom povrchu by ste s tým nemali mať problém, pozor si však určite dajte v prípade, že máte doma sporák s indukčnou doskou. Takéto panvice totiž musia mať v dne oceľ.

Údržba

Navarili ste a už len zostáva umyť riad? Potom sa vám určite bude hodiť panvica, ktorá sa dá vložiť do umývačky. Vzhľadom na to, že niektoré panvice sú pomerne veľké a ťažké, následná úrdžba nemusí byť vôbec jednoduchá.

Panvica na mäso

Pokiaľ máte tú možnosť, radšej si vyberte model, ktorý sa dá umyť v umývačke, ak nie, vyberte si taký, ktorý môžete bez obáv z poškodenia umývať klasickým spôsobom. Určite by ste však nemali panvicu umývať ešte kým je horúca, aby ste predĺžili jej životnosť.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Panvica – či už na palacinky, grilovacia alebo klasická, nechýba v žiadnej kuchyni. Podstatné parametre výberu sme vám ozrejmili, vyplynuli z nich však ešte ďalšie otázky. Rozhodli sme sa ich čo najpodrobnejšie zodpovedať na tomto mieste. Ak sa aj vy chcete niečo opýtať, napíšte nám do komentárov a my vám na otázky čo najskôr odpovieme.

Môže ísť panvica do rúry?

V prípade, že je rúčka panvice vyrobená z materiálu, ktorý sa v rúre neroztaví, môžete ju použiť na zapekanie v rúre. Niektoré panvice majú rúčky z plastu, niektoré z kovu, u niektorých sa dá rúčka odňať. Plastové, samozrejme, do rúry vhodné nie sú, ale kovové áno. Aj v prípade, že sa dá rúčka zložiť, môžete panvicu použiť aj na zapekanie v rúre. Vždy sa však informujte, akej max. teplote môžete panvicu vystaviť.

Akú panvicu na stejky a akú na palacinky?

Na stejky sú vhodné panvice s vyšším okrajom, buď grilovacie, alebo klasické. Existujú aj špeciálne steakové panvice z kovu. Môžu mať hladký alebo vrúbkovaný povrch. Na palacinky sú vhodné panvice s nízkymi okrajmi a hladkým povrchom, ktorý zabezpečuje rovnomerné pečenie.

Ako sa dá kúpiť Panvica Delimano Stone Legend lacnejšie?

Ak si chcete Delimano panvice kúpiť lacnejšie, máte niekoľko možností. Buď si počkať na akciu, alebo použiť zľavový kód. S naším zľavovým kódom TOPTEST15 získate zľavu 15 % na všetky nezľavnené produkty a produkty bez darčeka.

Tefal, Tescoma, Delimano, Lamart – ako si vybrať?

Pri výbere sa riaďte niekoľkými základnými vecami. Je dôležité zvážiť, na aký typ sporáka je panvica vhodná, z akého je materiálu, na čo ju chcete používať a pod. Až potom treba rozhodovať o značke. Všetky z vymenovaných sú kvalitné a majú aj dobré recenzie. K najpredávanejším sa radia Delimano panvice, obľúbené sú však aj značky Tefal, Tescoma a Lamart.

Na čo slúži panvica Tefal s odnímateľnou rúčkou?

Panvice s odnímateľnou rukoväťou tejto značky sú vhodné do rúry a do umývačky riadu. Môžete ich používať na prípravu pokrmov na sporáku i v rúre. Bez rúčky je panvica vhodná aj na servírovanie.

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 11.10.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 10:11
Ninka

Orava PAN-24 FTG má výbornú kvalitu spracovania, nič sa nej nepripeká ani nelepí. Veľmi ľahko sa umýva a za tú cenu je fakt výhodná. Vyhovuje mi aj jej veľkosť. Najskôr som sa obávala, že lacná panvica bude menej kvalitná, ale našťastie to tak nie je. Môžem ju odporučiť každému.

31/05/2022 10:43
Veronika

Delimano má konečne v ponuke ľahkú panvicu, v ktorej sa nič neprichytí. Mám Green Planet a som s ňou spokojná. Povrch je naozaj nelepivý, vďaka čomu je aj čistenie po varení jednoduché. Panvica je za dobrú cenu. Odporúčam kúpiť ju v kamennom obchode, som ju našla za nižšiu cenu než v e-shope.

13/12/2021 16:56
Janka

Panvicu TORO som kúpila primárne na indukciu, žiaľ, na indukcii nefunguje skoro vôbec. Inak je panvica kvalitná a pri varení stačí používať málo tuku. Dobre sa v nej smaží a ľahko sa umýva, lebo má dobrý povrch. Keďže doma mi na indukcii príliš nefunguje, používam ju na chalupe. Za tak lacnú cenu je fajn.

11/12/2021 08:29
Stanka

Maximálna spokojnosť s panvicou SCANPAN CTX. Jej cena zodpovedá kvalite spracovania. Je to skvelá vec, pretože na nej pripravím mnoho pokrmov bez použitia tuku. Na povrch sa nič nelepí, panvica je rýchlo vyčistená. Žiadne negatíva som nenašla.

15/11/2021 10:04
Sima

Výborná panvica zodpovedajúca popisu je GreenPan Cambridge. Je dostatočne robustná, ale nie príliš ťažká. Páči sa mi, že je bez teflonu a aj tak má skvelú priľnavosť. Po pár použitiach som zatiaľ neprišla na nedostatky, viac sa ukáže časom.

15/11/2021 09:18
Katika

Parádna panvica je de Buyer, veľmi dobre sa mi na nej robia steaky. Prenos tepla je skvelý, ale panvica je náročná na údržbu, veľmi obtiažne sa mi čistí. Pred prvým použitím ju treba vypáliť. Ešte dodám, že nie je vhodná do umývačky riadu a že by sa nemala len tak kade tade povaľovať, lebo inak hrozí, že zhrdzavie.

15/11/2021 08:35
Denisa

Panvica Tefal TalentPro je z kvalitného materiálu a povrch je naozaj nelepivý. Varí sa mi s ňou veľmi dobre, má hrubšie dno na rozvod tepla a nie je až tak drahá. Som zvedavá na jej životnosť, ale Tefalom mám dobré skúsenosti, tak nepredpokladám žiaden problém.

21/07/2021 19:42
Andy P.

Nedávno som si kúpila panvicu Delimano FiveStar Legend s priemerom 28 cm. Lepšiu panvicu som zatiaľ nemala, táto je ľahšia než liatinová a navyše za zlomok ceny. Ide o veľmi vydarený produkt, s ktorým sa jednoducho manipuluje. Povrch je úžasný, pretože je nepriľnavý a veľmi ľahko sa umýva. Dokonca sa mi neprilepili ani vajíčka, čo sa mi pri starej panvici stávalo často. Panvica sa rýchlo nahreje, má kovovú rúčku a je vhodná aj na pečenie do rúry. Ocení ju každá gazdinka, odporúčam.

13/03/2019 13:17
René Pavlík

Hľadám panvicu na ktorú sa nebude lepiť volské oko ak nepoužijem tuk a povrch nebude obsahovať teflon. V tejto súvislosti ma zaujíma aj trvanlivosť deklarovanej vlastnosti. Mám niekoľko panvíc, ktoré po istom čase túto vlastnosť stratili, pričom neboli poškriabané (používam drevené resp. umelohmotné náradie). Ďakujem za odpoveď.

23/11/2018 20:29
Štefan Herczegh Mudr

aky máte nazor na panvice Kelomat cerainduction?Ďakujem

25/10/2018 19:49
JuliaW

Prikláňam sa k názoru, že liatinové panvice sú najlepšie - máme doma už len tie. Najnovšie sme si cez kulinu kúpili liatinovú panvicu na grilovanie KItchenAid a tá zvláda panini, ryby, zeleninu, mäso aj nejaké huby ;) a hlavne neškodí

26/11/2017 15:44
Zdenka

Podla mojho nazoru su najlepsie liatinove panvice. Mam ich niekolko

12/05/2017 20:11
dano

Pri 360st? Co som cital, nie v jednom clanku, uvolnovanie moze bez problemov nastat uz pri teplotach okolo 200, az zlahka nad 200st

20/12/2016 09:49
Milos

Všetky teflonové panvice obsahujú nepriľnavý povrch PTFE a sú vyrábané technológiou pri ktorej sa používa PFOA. Na obale tento údaj maloktorý výrobca presne špacifikuje, väčšinou sa uvedie nepriľnavý povrch prípadne teflónový. Škodlivosť teflónu pri bežnom varení nehrozí, látky sa uvoľnujú až pri teplote nad 260 °, riziko hrozí ak by sa panvica nahriala na teplotu 360°, čo sa v domácnosti nepodarí. Bežne sa pri varení a smažení pohybujeme pri teplotách do 220°. Na trhu existujú aj iné varianty ako panvice s teflónovým povrchom a to keramické, titánové a obľúbené sú znova liatinové.

19/12/2016 19:15
Monika Terneiová

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o panviciach, či neobsahujú škodlivé látky PTFE a PFOA.??Či je to vyznačené na obaloch panvíc.Ďakujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok