Najlepšie odsávačky na mlieko 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Materské mlieko je to najzdravšie, čo môže matka svojmu dieťaťu dať. Dojčenie sa však nie je vždy vyvíja podľa predstáv, a preto je dobré mať v zálohe vyhliadnuté prostriedky, ktoré by v tom mohli pomôcť. Jedným z nich je aj odsávačka na mlieko.

Elektrická odsávačka mlieka

Poradíme vám, aké parametre by ste pri výbere odsávačky mali sledovať.

Najlepšie elektrické odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Medela Swing   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Lovi Prolactis 3D Soft   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bayby BBP 1010   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Mericare RH-289   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
TrueLife Nutrio BP Electric   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie manuálne odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Philips Avent Natural   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Medela Harmony   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Microlife BC 100   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
TrueLife Nutrio BP Manual   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
BabyOno Anatomy   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Odsávačky mlieka – recenzie

Odsávačku mlieka ocení každá mamička. Samozrejme, najvhodnejšie je klasické dojčenie, ale nie vždy to ide. Niekedy nie je dieťa schopné sať, mamička občas potrebuje niečo vybaviť a musí si odbehnúť na dlhšiu dobu, prípadne sa jej vytvorilo priveľa mlieka a potrebuje sa prebytočného mlieka zbaviť. Dôvodov, prečo mať doma odsávačku, je teda viacero. Vybrať si radšej elektrickú, či manuálnu? Je vhodnejšia odsávačka mlieka Avent, Medela, Philips či BabyOno? Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov odsávačiek, aby sme vám pomohli sa v problematike zorientovať čo najviac. Budeme radi, ak sa o svoje skúsenosti podelíte v komentároch pod článkom a pomôžete tak ďalším mamičkám pri výbere najlepšej odsávačky mlieka.

Je potrebná odsávačka na mlieko?

V prvom rade je nutné zodpovedať si otázku, či vôbec potrebujete odsávačku na mlieko a ak áno, tak konkrétne kedy. Bohužiaľ, pred pôrodom sa to nedá určiť a zistíte to už len počas dojčenia. Pred pôrodom teda môžete počítať s tým, že odsávačka na mlieko nie je nevyhnutná, ale bude dobré, ak si o nej naštudujete a keď ju budete reálne potrebovať, tak viete, ako na to.

V niektorých prípadoch sa stáva, že po pôrode je matka odlúčená od dieťaťa a vtedy dochádza k problémom s laktáciou, čiže v prsníkoch matky sa netvorí mlieko. Odsávačka zaručí to, aby mala mamička dostatok mlieka a dieťa dostalo svoju stravu. Ďalšou komplikáciou môže byť to, že dieťa z rôznych zdravotných dôvodov nie je schopné sať mlieko z prsníkov a presne vtedy vám padne vhod odsávačka.

Odsávačka mlieka a mlieko vo fľaši

[box1]

Aké typy odsávačiek existujú?

Pri výbere konkrétnych modelov narazíte na 2 alternatívy – sú nimi manuálne odsávačky a elektrické odsávačky. Pochopiteľne, oba typy majú svoje špecifiká, takže poďme na ne.

Manuálne odsávačky na mlieko

Manuálna odsávačka bude vyhovovať skôr ženám, ktoré ju nebudú používať pravidelne a budú chcieť len rozbehnúť laktáciu alebo uvoľniť preplnené prsníky. Na občasné používanie sú vhodné preto, že pri manipulácii musíte využívať vašu silu a to môže byť niekedy pomerne náročné a pri pravidelnom využívaní nekomfortné.

Ďalšou nevýhodou je to, že nie sú príliš šetrné k prsníkom, takže ak máte podráždené bradavky, tak týmto smerom cesta určite nevedie. Na druhej strane, negatíva kompenzujú dobrou cenou a tichou prevádzkou len s minimálnym zvukom.

Manuálna odsávačka na mlieko

Delia sa do troch kategórií:

  • Balónikové: Vhodné pre ženy, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka. Sú cenovo dostupné a pomerne výkonné.
  • Pákové: Pákové odsávačky sú na pomedzí manuálnych a elektrických. Sú veľmi efektívne.
  • Piestové: Ponúkajú priaznivý pomer medzi cenou a výkonom s tým, že sú vhodné skôr na občasné používanie.

Elektrické odsávačky na mlieko

Elektrický variant odsávačiek na mlieko odporúčame mamičkám, ktorých dieťa absolvovalo predčasný pôrod alebo boli matka s dieťaťom po pôrode odlúčené. Dokážu dobre naštartovať proces laktácie, ich použitie je veľmi komfortné a nenáročné. K tomu všetkému dokážete nasať viac mlieka ako manuálnym spôsobom.

S kvalitou však rastie cena a táto priama úmernosť platí aj tu. Okrem vyššej ceny musíte počítať aj so zvýšeným hlukom, keďže ide o elektronické zariadenie. V porovnaní s manuálnymi odsávačkami sú síce ťažšie, no ich ovládanie je o dosť jednoduchšie.

Elektrická odsávačka na mlieko

Aké parametre sledovať?

Okrem konkrétneho typu odsávačky je dobré dbať aj na ďalšie parametre, ktoré sa týkajú skôr elektrických verzií.

Spôsob odsávania

Pri elektrických odsávačkách sa stretnete s dvoma možnými spôsobmi odsávania:

  • Jednofázové: K prsníkom nie sú príliš šetrné a z tohto dôvodu by ste ich mali používať len občasne. Taktiež sú vhodné najmä pre tie ženy, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka.
  • Dvojfázové: Ak máte ťažkosti s tvorbou mlieka, tak presne toto je voľba pre vás. K bradavkám sú veľmi jemné a šetrné. Svoj prívlastok nesú preto, že sa snažia dôverne napodobniť satie ako od dieťaťa. V prvej fáze stimulujú prsník a až v druhej fáze z neho reálne odsávajú mlieko. Ak musíte odsávať niekoľkokrát za deň, tak určite voľte tieto modely.

Jeden alebo dva prsníky?

Sortiment modelov je skutočne bohatý a existujú aj také odsávačky, ktoré si môžete pripnúť na oba prsníky naraz. To využijete najmä v tých prípadoch, ak vaše dieťa potrebuje veľké množstvo mlieka alebo odsávate často a tým pádom vám pripojenie na oba prsníky značne uľahčí tento proces.

Elektrická odsávačka mlieka na dva prsníky

Doplnková výbava

No a pre zvýšený komfort používania je príjemne, ak daný typ odsávačky ponúka aj nejaké príslušenstvo. V niektorých baleniach nájdete vrecúška na uskladnenie materského mlieka, fľašku, vložky do podprsenky alebo masť na podráždené bradavky. Užitočná je aj taštička na odsávačku v prípade cestovania.

Cena a obľúbené značky

No a v neposlednom rade je faktorom vždy aj cena. Najväčšie rozdiely v cene sú, samozrejme, medzi manuálnymi a elektrickými odsávačkami, ale ako sme už spomenuli vyššie, tak pri pravidelnom odsávaní sa manuálne modely naozaj neodporúčajú.

Cenové hranice sa dajú rozdeliť do troch stupňov:

  • 8 až 30 €: Za túto cenu kúpite jednoduché manuálne odsávačky (najčastejšie pákové) určené na príležitostné používanie.
  • 30 až 70 €: V tejto cene nájdete manuálne aj elektrické odsávačky s tým, že manuálne môžu mať funkciu dvojfázového odsávania. Rovnako tak sú na trhu aj odsávačky, ktoré kombinujú manuálny a elektrický chod.
  • 70 a viac: Najkvalitnejšie odsávačky, zvyčajne elektrické. Použiteľné na oba prsníky naraz, veľmi komfortné k bradavkám.

Čo sa týka najrozšírenejších značiek, tak ľudia najčastejšie kupujú od výrobcov ako Philips Avent, Medela, Baby Nova, Baby Ono a ďalšie iné. Vždy je dobré prečítať si recenzie a porovnať si ceny napríklad cez portál Heureka.sk.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ako sa hovorí, nikto učený z neba nespadol. Správne si vybrať a vedieť odsávačku používať bez toho, aby ste sa o tom čo len trochu informovali, jednoducho nie je možné. Chceme vám s výberom pomôcť čo najviac, preto sme sa rozhodli na vaše najčastejšie otázky odpovedať. Pokiaľ ste nenašli odpoveď na to, čo vás zaujíma, pokojne nám napíšte do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Akú veľkosť prsných nadstavcov si mám zaobstarať?

Výber správnej veľkosti je dôležitý, pretože ak bude nadstavec príliš malý, prípadne príliš veľký, mohlo by byť odsávanie nepohodlné až bolestivé. Ešte pred kúpou odsávačky sa informujte, či obsahuje odsávačka viacero veľkostí prsných nadstavcov, resp. či sa dajú doobjednať. Veľkosť zistíte tak, že si zmeriate priemer bradavky od základne a k tomu pripočítate ešte 4 mm.

Mám elektrickú odsávačku mlieka. Čo ak vypadne elektrina?

Väčšina elektrických odsávačiek funguje nielen na elektrinu, ale aj na batérie. Ak vami vybraný model funguje iba na elektrinu, mali by ste si pre istotu zaobstarať aj ručnú odsávačku materského mlieka.

Ako dlho odsávanie trvá?

Závisí to od toho, či si vyberiete manuálnu alebo elektrickú odsávačku. S manuálnou vám odsávanie mlieka z jedného prsníka potrvá cca 10 – 15 min. S elektrickou odsávačkou je to, samozrejme, rýchlejšie. Ak chcete čas odsávania skrátiť čo najviac, poobzerajte sa po elektronickej odsávačke, ktorá vám umožní odsávať z oboch prsníkov naraz.

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 13.08.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/09/2022 19:35
kbenikova

vybrala som si odsávačku na základe tohto prieskumu, nemusela som hľadať dodatočne informácie, našla som všetko tu

15/09/2022 13:05
vitkovak

odsávačku majú kamarátky asi každá, ale počúvam že to je aj zbytočné, ja sa ešte len pripravujem na rolu maminy, ale tento test mi aspoň uľahčí rozhodovanie

12/09/2022 21:19
zuzka

ja som chcela od začiatku elektrickú, hlavne aby bola ľahká, praktická a nezaberala veľa miesta

09/09/2022 21:18
andrea

super výber tých najlepších, pomohlo mi to pri výbere ten správnej

05/09/2022 20:30
janka

ja mám odskúšanú lansinoh a môžem iba doporučiť, cena super, kvalita tiež, veľmi mi vyhovuje

19/07/2022 20:48
Veronika

Odporúčam Bayby BBP 1010, poskytuje mi pohodlné a rýchle odsatie. Nakoľko je na baterky, môžem ho použiť kdekoľvek. Je tu možnosť nastaviť sanie alebo masáž bradaviek. Je to kvalitný výrobok za dobrú cenu. Jedine hrdlo odsávačky môže byť pre väčšie bradavky užšie, ale stále použiteľné.

05/12/2021 09:32
Marika

Pre mamičky je TrueLife Nutrio BP Manual skvelá pomôcka. Odsávačka je praktická, ktorá saje veľmi citlivo a nie ako predošlá, ktorá bola bolestivá. Od značky TrueLife má celú výbavičku pre môjho malého drobca. Mám len dobré skúsenosti. Odsávačka má rôzne úrovne tlaku a sania. Údržba je jednouchá a nadstavec je zo silikónu, čiže pohodlný...

04/12/2021 19:38
Táňa

Odsávačka Medela Swing Flex má jednoduchú obsluhu, ľahko sa čistí, pretože sa skladá z troch kusov vrátane fľaštičky. Dá sa používať na batérie aj do siete, čo je super. Je relatívne tichá, odsávam aj v miestnosti, kde spí dieťa. Mne vyhovuje a môžem ju odporučiť.

04/10/2021 10:00
Elena

Chcem sa podeliť s mojou dobrou skúsenosťou s odsávačkou Philips AVENT. Zvyšné mliečko je dobre odsaté, manipulácia s prístrojom je jednoduchá a oceňujem aj jemnú stimuláciu. Cena je nastavená prijateľne, som spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok