Najlepšie odsávačky na mlieko 2019 - recenzie, testy, skúsenosti

Materské mlieko je to najzdravšie, čo môže matka svojmu dieťaťu dať. Dojčenie sa však nie je vždy vyvíja podľa predstáv, a preto je dobré mať v zálohe vyhliadnuté prostriedky, ktoré by v tom mohli pomôcť. Jedným z nich je aj odsávačka na mlieko.

Elektrická odsávačka mlieka

Poradíme vám, aké parametre by ste pri výbere odsávačky mali sledovať.

Najlepšie elektrické odsávačky

Najlepšie manuálne odsávačky

Je potrebná odsávačka na mlieko?

V prvom rade je nutné zodpovedať si otázku, či vôbec potrebujete odsávačku na mlieko a ak áno, tak konkrétne kedy. Bohužiaľ, pred pôrodom sa to nedá určiť a zistíte to už len počas dojčenia. Pred pôrodom teda môžete počítať s tým, že odsávačka na mlieko nie je nevyhnutná, ale bude dobré, ak si o nej naštudujete a keď ju budete reálne potrebovať, tak viete, ako na to.

V niektorých prípadoch sa stáva, že po pôrode je matka odlúčená od dieťaťa a vtedy dochádza k problémom s laktáciou, čiže v prsníkoch matky sa netvorí mlieko. Odsávačka zaručí to, aby mala mamička dostatok mlieka a dieťa dostalo svoju stravu. Ďalšou komplikáciou môže byť to, že dieťa z rôznych zdravotných dôvodov nie je schopné sať mlieko z prsníkov a presne vtedy vám padne vhod odsávačka.

Odsávačka mlieka a mlieko vo fľaši

[box1]

Aké typy odsávačiek existujú?

Pri výbere konkrétnych modelov narazíte na 2 alternatívy – sú nimi manuálne odsávačky a elektrické odsávačky. Pochopiteľne, oba typy majú svoje špecifiká, takže poďme na ne.

Manuálne odsávačky na mlieko

Manuálna odsávačka bude vyhovovať skôr ženám, ktoré ju nebudú používať pravidelne a budú chcieť len rozbehnúť laktáciu alebo uvoľniť preplnené prsníky. Na občasné používanie sú vhodné preto, že pri manipulácii musíte využívať vašu silu a to môže byť niekedy pomerne náročné a pri pravidelnom využívaní nekomfortné.

Ďalšou nevýhodou je to, že nie sú príliš šetrné k prsníkom, takže ak máte podráždené bradavky, tak týmto smerom cesta určite nevedie. Na druhej strane, negatíva kompenzujú dobrou cenou a tichou prevádzkou len s minimálnym zvukom.

Manuálna odsávačka na mlieko

Delia sa do troch kategórií:

  • Balónikové: Vhodné pre ženy, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka. Sú cenovo dostupné a pomerne výkonné.
  • Pákové: Pákové odsávačky sú na pomedzí manuálnych a elektrických. Sú veľmi efektívne.
  • Piestové: Ponúkajú priaznivý pomer medzi cenou a výkonom s tým, že sú vhodné skôr na občasné používanie.

Elektrické odsávačky na mlieko

Elektrický variant odsávačiek na mlieko odporúčame mamičkám, ktorých dieťa absolvovalo predčasný pôrod alebo boli matka s dieťaťom po pôrode odlúčené. Dokážu dobre naštartovať proces laktácie, ich použitie je veľmi komfortné a nenáročné. K tomu všetkému dokážete nasať viac mlieka ako manuálnym spôsobom.

S kvalitou však rastie cena a táto priama úmernosť platí aj tu. Okrem vyššej ceny musíte počítať aj so zvýšeným hlukom, keďže ide o elektronické zariadenie. V porovnaní s manuálnymi odsávačkami sú síce ťažšie, no ich ovládanie je o dosť jednoduchšie.

Elektrická odsávačka na mlieko

Aké parametre sledovať?

Okrem konkrétneho typu odsávačky je dobré dbať aj na ďalšie parametre, ktoré sa týkajú skôr elektrických verzií.

Spôsob odsávania

Pri elektrických odsávačkách sa stretnete s dvoma možnými spôsobmi odsávania:

  • Jednofázové: K prsníkom nie sú príliš šetrné a z tohto dôvodu by ste ich mali používať len občasne. Taktiež sú vhodné najmä pre tie ženy, ktoré nemajú problém s tvorbou mlieka.
  • Dvojfázové: Ak máte ťažkosti s tvorbou mlieka, tak presne toto je voľba pre vás. K bradavkám sú veľmi jemné a šetrné. Svoj prívlastok nesú preto, že sa snažia dôverne napodobniť satie ako od dieťaťa. V prvej fáze stimulujú prsník a až v druhej fáze z neho reálne odsávajú mlieko. Ak musíte odsávať niekoľkokrát za deň, tak určite voľte tieto modely.

Jeden alebo dva prsníky?

Sortiment modelov je skutočne bohatý a existujú aj také odsávačky, ktoré si môžete pripnúť na oba prsníky naraz. To využijete najmä v tých prípadoch, ak vaše dieťa potrebuje veľké množstvo mlieka alebo odsávate často a tým pádom vám pripojenie na oba prsníky značne uľahčí tento proces.

Elektrická odsávačka mlieka na dva prsníky

Doplnková výbava

No a pre zvýšený komfort používania je príjemne, ak daný typ odsávačky ponúka aj nejaké príslušenstvo. V niektorých baleniach nájdete vrecúška na uskladnenie materského mlieka, fľašku, vložky do podprsenky alebo masť na podráždené bradavky. Užitočná je aj taštička na odsávačku v prípade cestovania.

Cena a obľúbené značky

No a v neposlednom rade je faktorom vždy aj cena. Najväčšie rozdiely v cene sú, samozrejme, medzi manuálnymi a elektrickými odsávačkami, ale ako sme už spomenuli vyššie, tak pri pravidelnom odsávaní sa manuálne modely naozaj neodporúčajú.

Cenové hranice sa dajú rozdeliť do troch stupňov:

  • 8 až 30 €: Za túto cenu kúpite jednoduché manuálne odsávačky (najčastejšie pákové) určené na príležitostné používanie.
  • 30 až 70 €: V tejto cene nájdete manuálne aj elektrické odsávačky s tým, že manuálne môžu mať funkciu dvojfázového odsávania. Rovnako tak sú na trhu aj odsávačky, ktoré kombinujú manuálny a elektrický chod.
  • 70 a viac: Najkvalitnejšie odsávačky, zvyčajne elektrické. Použiteľné na oba prsníky naraz, veľmi komfortné k bradavkám.

Čo sa týka najrozšírenejších značiek, tak ľudia najčastejšie kupujú od výrobcov ako Philips Avent, Medela, Baby Nova, Baby Ono a ďalšie iné. Vždy je dobré prečítať si recenzie a porovnať si ceny napríklad cez portál Heureka.sk.

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Pridať komentár