Najlepšie Blu-ray prehrávače 2024 – recenzie, test, porovnanie

Dopriať si skvostný filmový zážitok len tak – priamo doma v obývačke, nikdy nie je zlý program na večer alebo počas „lenivých“ dní. Obľúbené filmy si môžete vychutnať priamo na vašej televízii. DVD prehrávače pomaly padajú do zabudnutia a adekvátnou náhradou sú Blu-ray prehrávače, ktoré si stále držia svoj status. Oplatia sa v súčasnej dobe? Je Blu-ray prehrávač správna voľba? Aké sú jeho výhody oproti DVD prehrávaču?

Ako vybrať Blu-ray prehrávač

Elektronika a mnohé spotrebiče sa neustále vyvíjajú a výrobcovia sa predbiehajú v tom, akú novú a lepšiu technológiu dokážu priniesť. Keď platne nahradili walkmany s kazetami, tie nahradili CD prehrávače a neskôr DVD rekordéry, zdalo sa, že malé lesklé a okrúhle médium sa stane na dlhú dobu jediným tradičným médiom, ktoré bude uchovávať zvuky a obraz. Netrvalo to však tak dlho a DVD disky nahradili veľkokapacitné Blu-ray disky a s nimi prišli aj najlepšie Blu-ray prehrávače.

Najlepšie Blu-ray prehrávače

Názov Hodnotenie Detail
Panasonic DMP-BD84EG   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Panasonic DP-UB9000   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Panasonic DP-UB150EG-K   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt
Sony UBP-X800   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sony UBP-X500   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Blu-ray prehrávače – recenzie

Blu-ray prehrávač je pre milovníkov filmov priam povinnosťou. Samsung, Philips, Sony, LG – Blu-ray prehrávače ponúka množstvo výrobcov. Či už hľadáte Blu-ray prehrávač s Wi-Fi, 4K na PC, dúfame, že vďaka naším recenziám nájdete to, čo hľadáte. O svoje osobné skúsenosti s nasledujúcimi i ďalšími modelmi sa môžete podeliť v komentároch pod článkom.

Ako Blu-ray funguje?

Ako sme už naznačili, Blu-ray disky sú nástupcom klasických DVD diskov. Blu-ray disk má niekoľkonásobne vyššiu kapacitu a dokáže preto poskytovať omnoho vyššiu kvalitu. Samotné Blu-ray sa na trh dostalo okolo roku 2005. Blu-ray sa líši technológiou, ktorou sa dáta zaznamenávajú. Ide o optický druh média. Za pomoci optického (modrého) lasera sa na disk dostanú samotné dáta. Nejde teda o priamo mechanické napaľovanie stôp, ako tomu bolo v prípade CD či DVD.

Blu-ray disk má rovnaké rozmery ako klasické DVD. Spoznáte ho podľa samotného loga Blu-ray. Blu-ray prehrávače však majú obrovskú výhodu, pretože na rozdiel od DVD prehrávačov, ktoré Blu-ray disky nedokážu prehrať, naopak Blu-ray prehrávač klasické DVD prehrá bez problémov.

DVD prehrávač alebo Blu-ray?

Ak máte dilemu, či nie je investícia do DVD prehrávača rozumnejšia, v tom prípade by sa dalo povedať, že niekde zastal čas. DVD prehrávač sa Blu-ray technológii ani náhodou nevyrovná. A už vôbec nie kvalitou. Ultra HD Blu-ray kvalita obrazu hovorí opäť v prospech Blu-ray. Nielen schopnosť Blu-ray prehrávača prehrávať obe médiá – DVD aj Blu-ray disky je výhodu. V zásade máte v prípade Blu-ray zariadenie 2v1.

Blu-ray prehrávač je výhodnejší ako DVD prehrávač

Okrem iného rozhoduje spomínaná kvalita obrazu. Kvalita obrazu, zvuk, farby, tiene a samotné rozlíšenie posielajú DVD prehrávače dávno do dôchodku. Blu-ray ponúkajú výborný a ostrý obraz. Navyše, pamäťové médium, akým je Blu-ray disk, je omnoho menej náchylné na poškodenie než klasické DVD. Pochopiteľne, oproti DVD prehrávačom je Blu-ray technológia drahšia. Tu je však zásadným rozdielom práve odlišná kvalita, ktorú zariadenia ponúkajú.

Výhody Blu-ray prehrávača

  • Kvalitný obraz
  • Kvalitný zvuk
  • Jednoduchá obsluha
  • ULTRA HD, FULL HD, 4K kvalita, 3D
  • Viac podporovaných multimediálnych formátov
  • Množstvo funkcií (titulky, internet...)
  • Prehráva aj DVD disky

Nevýhody Blu-ray prehrávača

  • Vyššia obstarávacia cena
  • Horšia dostupnosť niektorých titulov
  • Musíte vlastniť ULTRA HD alebo 4K televízor

Oplatí sa dnes vlastniť DVD/Blu-ray prehrávač?

Táto otázka je na mieste, no odpoveď je o niečo zložitejšia. Predovšetkým dnes, keď máme k dispozícii televízory s prístupom na internet, keď si môžeme filmy stiahnuť na USB alebo externý disk, pripojiť k počítaču a pozerať do sýtosti. Rôzne streamovacie služby majú štedré ponuky vo svojich filmových knižniciach. Blu-ray však ešte má svoju budúcnosť. Dôkazom toho, že Blu-ray éra ešte nie je úplne na konci je aj fakt, že cena týchto produktov nijak rapídne neklesá.

DVD prehrávače pomaly, ale isto slúžia na prehrávanie archívnych záberov, pretože filmy na DVD dnes už nekupuje takmer nikto. Blu-ray disky boli zo začiatku málo rozšírené a televízory nedokázali prehrávať ich obsah v takej kvalite, ako by si zákazník želal. Dnes, keď sú moderné plazmy a LCD televízory schopné prehrávať Full HD, Ultra HD či dokonca 4K kvalitu, Blu-ray disk nie je žiadny problém.

Blue-ray prehrávač prehrá aj klasické DVD disky

A prečo sa teda oplatí doma Blu-ray prehrávač mať? Preto, čo sme spomínali už aj vyššie. Jedným z dôvodov je fakt, že dokáže prehrávať DVD disky. DVD prehrávač to v prípade Blu-ray diskov nedokáže. Ak teda máte vlastné zábery na DVD, Blu-ray prehrávač ich dokáže prehrať. Ďalej je určite silnou stránkou Blu-ray prehrávača kvalita obrazu a zvuku. Tá je u Blu-ray neprekonateľná a ponúka najvyššiu kvalitu obrazu. Rozlíšenie, kontrast, farby či vykresľovanie obrazu. Ak váš televízor dokáže prehrať vysoké rozlíšenie, musí mať minimálne Full HD kvalitu obrazu, v takom prípade si budete môcť vychutnať želanú kvalitu.

Vysoká je i kvalita zvuku – ide o tzv. bezstratovú kompresiu zvuku. Menej šumenia, lepšie výšky i basy a frekvenčný rozsah. A ďalší zásadný dôvod, prečo mať doma Blu-ray prehrávač a využívať jeho funkcie? Časy, keď si zberatelia robili zbierku platní, CD či DVD knižnicu, sú už históriou. Mať však fyzicky doma zbierku toho najlepšieho v najlepšej kvalite určite nie je na škodu a možno je to aj trvácnejší spôsob, ako hľadať všetko v podobe virtuálnych dát na internete.

HD, Full HD, Ultra HD, 4K, 3D

Blu-ray disky so sebou prinášajú tú najvyššiu možnú kvalitu obrazu. Nielen bežné HD či Full HD. Ale dokonca formáty ako Ultra HD či 4K. Samozrejme, treba dbať na to, aby podobnú kvalitu, akú dokáže ponúknuť Blu-ray, dokázal prehrať aj váš televízor.

Do mnohých Blu-ray prehrávačov sa už dostáva aj schopnosť ponúknuť prehrávanie trojrozmerného obrazu – 3D. Nie je v prípade Blu-ray samozrejmosťou, no pomaly sa dostáva do viacerých obývačiek. Pochopiteľne, opäť platí, aby takúto funkciu podporoval aj váš televízor.

Blu-ray prehrávač prehrá najvyššiu možnú kvalitu obrazu

Vďaka funkcii UPscaling dokáže Blu-ray prehrávať dostať najvyššiu možnú kvalitu aj z klasických DVD diskov. Ide o prevod obrazu do ultra vysokého rozlíšenia. Blu-ray prehrávač dokáže ponúknuť najvyššiu možnú kvalitu, akú dokáže prehrať váš televízor. Ak nie ste majiteľom ULTRA HD alebo 4K televízora, potenciál Blu-ray diskov a Blu-ray prehrávača nevyužívate naplno.

Kvalita zvuku je vyššia

Nielen obraz, ale aj zvuk samotný. Vďaka Blu-ray prehrávaču dostanete aj z tohto parametru to najlepšie, čo film na Blu-ray nosiči či DVD disku ponúka. Ponúka napríklad funkcie priestorového zvuku v kvalite Dolby Vision. Blu-ray dokáže dekódovať najmodernejšie audio kodeky, ktoré ponúkajú väčšiu kvalitu zvuku. Konkrétne dokáže Blu-ray prehrávač spracovať aj priestorový zvuk 7.1, čo znamená, že zvuk má viac kanálov, a teda Blu-ray je schopné ho vykresliť lepšie. Pochopiteľne, pre čo najlepší priestorový zvuk je potrebné mať aj dostatočný počet reproduktorov. Žiadny šum, viac kanálov, širší frekvenčný rozsah a žiadna strata kompresie zvuku.

Konektivita

V rámci konektivity majte na mysli nielen samotné konektory, ktoré slúžia na pripojenie Blu-Ray prehrávača k vášmu televízoru, ale takisto na externé vstupy pre ďalšie multimédiá. Zapojenie Blu-ray prehrávačov len zriedka prebieha cez starý známy SCART konektor, ako tomu bolo v prípade DVD prehrávačov. Blu-ray prehrávače sú k televízoru pripojené HDMI káblom, ktorý dokáže prenášať zvuk, obraz a dokáže prijímať takisto systémové povely. Niektoré zariadenia majú HDMI vstupov viac.

Blu-ray-prehrávač s USB vstupom

USB, čím viac tým lepšie. Ideálne s rozhraním USB 3.0. Odporúčame, aby mal Blu-ray minimálne jeden. Blu-ray prehrávače väčšinou disponujú aj podporou OTG. Čo znamená, že okrem USB kľúča alebo kamery či fotoaparátu môžete pripojiť aj externý harddisk, ktorý má vlastný softvér. V rámci konektivity sa oplatí spomenúť aj SD slot, čo sa môže hodiť pre prehrávanie obsahu priamo z karty fotoaparátu alebo telefónu bez toho, aby ste museli zapájať fotoaparát alebo kameru.

Multimediálne formáty

Formát daného multimediálneho súboru zohráva veľmi dôležitú rolu pri následnom prehrávaní obrazu i zvuku. Kodek súboru totiž často predurčuje kvalitu obrazu i zvuku. Mnohé formáty súborov totiž kompresiou spôsobia, že sa zníži i kvalita obrazu a zvuku, čo má za následok horšie rozlíšenie, farby, kontrast a takisto sa môže objaviť šum či skreslený zvuk.

Čím viac dokáže Blu-ray formátov prehrať, tým lepšie, pretože máte zaručené, že dokáže z ich kvality vyťažiť maximum. Môže ísť o formáty ako DivX, Xvid, AVI, mp4, MKV, wmw a mnoho ďalších. Rovnako aj pri zvuku môže ísť o klasické waw, mp3, AAC, Flac a množstvo iných formátov. Niekedy môže nastať problém s kompatibilitou súboru buď to v kodeku obrazu, alebo zvuku.

Internet a ďalšie vlastnosti

Súčasťou Blu-ray prehrávača je takisto množstvo špecifických inteligentných – smart funkcií. Tie prispievajú k tomu, že Blu-ray prehrávač sa stáva omnoho multifunkčnejším zariadením, ako jeho predchodcovia. Samozrejme, množstvo týchto funkcií už dnes prebrali samotné SMART televízory, no v prípade, že máte starší televízor, určite privítate, ak je možné Blu-ray pripojiť napríklad k internetu.

Prístup k internetu je jednou z najväčších výhod prehrávača Blu-ray. Vďaka prístupu k internetu máte k dispozícii množstvo internetových aplikácií, ktoré ponúkajú prehrávanie video obsahu, internetových rádií a pod. Záleží od samotného výrobcu, aké funkcie jeho internetový multimediálny systém ponúka.

Praktickou funkciou, ktorá sa v prípade zahraničných filmových titulov bez CZ/SK dabingu, je určite možnosť prehrávania titulkov vo forme známeho srt formátu alebo formátu txt.

Výber Blu-ray prehrávača možno niekto podrobí i vizuálnym sympatiám, a preto môže rozhodovať i dizajn. Dnes však máte na výber množstvo modelov, ktoré sa dokonale zladia s vaším televízorom a dokážu vytvoriť harmonický celok.

Ako v každom segmente, aj tu sa nájdu výrobcovia, ktorí sú v tejto kategórii ako doma a Blu-ray prehrávač Samsung či Sony sú určite overenou kvalitou. Taktiež Blu-ray prehrávače Pioneer alebo Panasonic patria na trhu medzi to lepšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Bez filmov si neviete predstaviť život, preto ste sa rozhodli pre kúpu Blu-ray prehrávača? Urobili ste dobre. S týmto strojom môžete pozerať filmy vo vysokej kvalite, čo sa obrazu i zvuku týka. Ohľadom výberu máte stále množstvo otázok. Na tie najčastejšie nájdete odpovede na tomto mieste. Ak vás ešte niečo zaujíma, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Dá sa každý Blu-ray prehrávač prepojiť s počítačom?

Nie, nie je to samozrejmosť. Každý výrobca ponúkne iné menu. V prípade, že chcete prehrávač synchronizovať s počítačom, je potrebné si vopred overiť, či vami vybraný model túto možnosť ponúka.

Môžem si pomocou Blu-ray prehrávača prehrávať aj hudbu a obrázky?

Blu-ray prehrávače sú schopné prehrávať hudbu aj obrázky. Nemusia však podporovať všetky formáty. Najbežnejšie (mp3 pri hudbe a JPG u fotografií) by mali zvládnuť aj tie najlacnejšie prehrávače.

Aký má Blu-ray zvuk?

V skratke? Výborný. Ponúka totiž osemkanálový zvuk 7.1 s podporou vylepšených formátov Dolby Digital Plus a DTS-HD High Resolution Audio. Pokiaľ chcete využiť zvukový potenciál Blu-ray disku naplno, budete potrebovať receiver, soundbar alebo kvalitnú reproduktorovú sústavu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 29.04.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 12.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 16:23
Simon

Som nadšený z produktu Sony UBP-X800M2, má dvakrát HDMI, obraz aj zvuk sú fajn. Prístroj je tichý a rýchly. Páči sa mi masívna hliníková konštrukcia. Vie prehrať toho naozaj veľa - množstvo formátov. Mínusom je, že nemá optiku. Za tú cenu to bola veľmi dobrá kúpa.

07/10/2021 19:30
Pavol

Dobré parametre a kvalitný obraz má Sony UBP-X800M2. Na žiadne negatíva som neprišiel. Cítim sa naozaj ako v kine, čo umocňuje aj technológia Dolby® Atmos. Film ma vie vtiahnuť do deja.

20/09/2021 20:52
Emil

Vždy som bol verný značke Sony a rovnako je to aj pri blu-ray prehrávači. Mám Sony UBP-X700 a vyzdvihujem 4K UHD aj podporu YouTube a Netflix. Ovládanie je jednoduché cez ovládač TV, no troška mi prekáža vyššia hlučnosť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok