Najlepšie ručné mixéry a šlahače 2021 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Veľmi obľúbené tyčové mixéry majú silných konkurentov v podobe elektrických šľahačov, ktoré výrobcovia vybavujú najrôznejším príslušenstvom nielen na miesenie cesta.

Ako vybrať ručný mixér?

Pozreli sme sa zblízka na ich výhody, predstavíme vám najobľúbenejšie z nich a pomôžeme s výberom toho najvhodnejšieho šľahača, resp. ručného mixéra do vašej kuchyne.

Najlepšie ručné mixéry

Názov Hodnotenie Detail
Bosch MFQ 4030   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Braun HM3137   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Orava SL 109   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Russell Hobbs 25202-56   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
ETA 005190000   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Ručné mixéry – recenzie

Príprava snehu, piškótového cesta či šľahačky bude s výkonným ručným mixérom jednoduchá. V našom návode sa dozviete, ako si ručný mixér vybrať. Ak sa vám nechce sledovať všetky parametre, môžete si vhodný model vybrať aj spomedzi nami recenzovaných ručných mixérov.

Vysoký výkon, no aj hmotnosť

Hlavnou výhodou elektrických šľahačov, resp. ručných mixérov oproti tyčovým mixérom je ich vyššia odolnosť. Ich elektromotory sú totiž konštruované na dlhšiu prevádzku, čo je nevyhnutné pri niekoľkominútovom procese šľahania či miesenia cesta.

Robustnejšia konštrukcia a silnejšie elektromotory i prevody sú zodpovedné za často až dvojnásobnú hmotnosť oproti tyčovým mixérom. Práca s nimi je teda o niečo namáhavejšia, no na rozdiel od výkonnejších stolných mixérov si stále zachovávajú vysokú mobilitu.

Ručný mixér je konštruovaný na dlhšiu prevádzku

Ručné mixéry, resp. šľahače môžete podľa dostupného príslušenstva použiť nielen na prípravu krémov, šľahačky či snehu z vaječných bielkov, ale tiež na miesenie cesta či na sekanie najrôznejších surovín od ovocia po tvrdšie druhy zeleniny až po orechy.

Minimum je 200 W

Elektrické ručné mixéry a šľahače majú spravidla príkon okolo 500 W. Najslabšie modely by nemali mať príkon nižší než cca 200 W, aby si poradili aj s hustejším krémom či miesením cesta.

Do úvahy by ste síce mali vziať aj účinnosť elektromotora, pretože dva šľahače s rovnakým príkonom môžu mať v skutočnosti rôzny výkon a tým aj rôzne silné elektromotory. Výrobcovia však výkon a účinnosť motorov neuvádzajú, preto vám bude musieť stačiť subjektívne porovnanie podľa el. príkonu.

Samozrejme, platí tu, že čím je príkon vyšší, s tým väčším množstvom surovín si šľahač poradí.

Dôležitým parametrom je aj hlučnosť, žiaľ, takmer žiadny výrobca ju v produktovej špecifikácii neuvádza. Ručné mixéry sú všeobecne pomerne hlučné, prijateľná hodnota je cca do 70 dB.

Štandardom šľahanie a miesenie

Väčšina šľahačov a ručných mixérov má nastaviteľnú rýchlosť v niekoľkých krokoch. Na rozdiel od tyčových mixérov je regulácia väčšinou skoková, takže tu platí, že čím viac stupňov, tým presnejšie dokážete rýchlosť prispôsobiť vašim požiadavkám.

Ručný mixér šľahačka

Rýchlosť môže byť ovládaná samostatnými tlačidlami či kolieskom, alebo môže byť šľahač ovládaný jediným posuvným ovládačom, s ktorým ho môžete zapnúť na požadovanú rýchlosti a neskôr vypnúť.

Štandardom pri ručných mixéroch a šľahačoch sú 2 nadstavce na šľahanie krémov, snehu z vaječných bielkov či šľahačky. Medzi bežnú výbavu patria aj špirálové nadstavce, s ktorými môžete miesiť cesto na koláče, pizzu či dokonca na chlieb.

K niektorým modelom výrobcovia dodávajú aj ďalšie príslušenstvo, ako napr. tyčový nadstavec na mixovanie, nadstavec na sekanie zeleniny s nádobou či väčšiu drôtenu metličku na šľahanie.

Výmena nadstavcov je zvyčajne otázkou stlačenia tlačidla, ktoré vložené nadstavce uvoľní.

Šľahačom dominujú plasty

Väčšina ručných mixérov a šľahačov je vyrobená z plastu, nadstavce sú najčastejšie z nehrdzavejúcej ocele a väčšinou sú vhodné na umývanie v umývačke riadu.

Pri výbere si všímajte, či má šľahač pogumovanú rukoväť. Modely s plastovou rukoväťou často nesedia dobre v ruke a kĺžu, čo nie je vhodné obzvlášť pri miesení hustého cesta.

Nemala by vám ujsť ani dĺžka napájacieho kábla. Výrobcovia tento parameter vždy neudávajú, no nájdu sa napr. aj modely so 70 cm napájacím káblom, ktorý potom značne obmedzuje mobilitu šľahača.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Elektrické šľahače vybavujú výrobcovia najrôznejším príslušenstvom, preto sú užitočnými pomocníkmi pri pečení i varení. Dokážu šľahať, miesiť, niektoré aj mixovať a sekať. Čo si treba pri výbere všímať, už viete. Parametre však nie sú všetko. Ešte pred kúpou si odpovedzte na niektoré základné otázky.

Aké sú najväčšie výhody ručných mixérov?

Ručné šľahače sa ľahko používajú a udržiavajú. Sú to malé a univerzálne spotrebiče. Pri väčšine modelov sa dá dokúpiť príslušenstvo (držiak, misa, nadstavec na mixovanie). Dajú sa preto použiť pri pečení i varení.

Ako sa mám o mixér starať, aby mi vydržal čo najdlhšie?

Po každom použití treba mixér rozobrať, umyť a najmä jeho kovové časti dôkladne vysušiť. Ak ho plánujete používať často, vyberajte spomedzi modelov, ktoré sa dajú jednoducho rozobrať, poľahky sa na nich menia nadstavce.

Ktoré značky ručných mixérov sú najkvalitnejšie?

Ku kvalitným a medzi používateľmi veľmi obľúbeným sa radia značky Bosch, Russel Hobbs a ETA. Výborné ručné mixéry ponúkajú tiež značky Philips, Electrolux, KitchenAid, Rohnson či Sencor. Nie všetky ich modely sa vyznačujú rovnakou kvalitou a dobrými hodnoteniami. Pred kúpou spotrebiča si preto treba pozrieť recenzie jednotlivých výrobkov.

Vaše hodnotenie:
(89.4%)
Dátum publikovania: 10.03.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.08.2021
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

17/07/2021 10:47
Zdenka

Tento rok som si kúpila Russell Hobbs 25202-56 a je to veľmi dobrý pomocník v kuchyni. Páči sa mi vzhľad mixéru, miešacie háky aj šľahacie metličky, pretože sú celokovové. Je to krásny mixér s nádychom retro dizajnu, ktorý sa hodí k ostatnému vybaveniu mojej kuchyne. Oceňujem, že je možné dokúpiť si aj ďalšie výrobky z tejto retro série a doplniť si tak výbavu o ďalšie praktické spotrebiče. Mixér má tichý chod, jednoduché a praktické ovládanie a zatiaľ funguje bez najmenších problémov. Mixuje sa s ním naozaj perfektne a myslím si, že aj obstarávacia cena je adekvátna.

16/07/2021 20:01
Gabča

Mám ručný šľahač ETA Lento, ktorý má silný motor a napriek tomu pomerne veľmi tichú prevádzku. So šľahačom sa mi dobre pracuje, len škoda, že výrobca neurobil mierne zúženú rukoväť, aby sa lepšie držal aj ľuďom s menšou rukou. Plus dávam za dobrú cenu, pekne vyhotovené metličky či spoľahlivosť šľahania. ETA má výborné výrobky, ktoré ma doposiaľ nesklamali, a preto som aj pri tomto výrobku siahla po tejto značke. Môj predchádzajúci ETA spotrebič mi vydržal viac než pätnásť rokov intenzívneho používania, tak dúfam, že tento mi bude slúžiť podobne dlho. Odporúčam ho každému, kto hľadá kvalitný ručný šľahač.

Pridať komentár