Najlepšie soundbary 2024 – recenzie, test, porovnanie

Soundbar? Spozornieť by mali tí, ktorých zaujíma prioritne kvalitné audio. A predovšetkým ľudia, ktorí si chcú počas filmových večerov dopriať zvuk zaslúženej kvality. Soundbar je elegantným riešením pre zvýšenie kvality zvuku vo vašej domácnosti. Najčastejšie nahrádza vstavané reproduktory televízora, ale často nahradí aj bežné domáce kino či sústavy reproduktorov. Ku kvalitnému obrazu patrí aj adekvátny zvuk.

Ako vybrať soundbar?

Práve Soundbar je riešením problémov s nekvalitným zvukom vášho televízora. Najčastejšie ide o problematické vstavené reproduktory televízora. V tom prípade je táto zvuková lišta riešením, ktoré šetrí miesto i peniaze. Soundbar dokáže svojim výkonom a kvalitami prinášať čistejší, živší a priestorovo sýtejší zvuk. Často totiž OLED, QLED, 4K či klasické LED a LCD televízory prinášajú vysokú kvalitu obrazu, no zvuk kvalitatívne zaostáva. Pomôcť môže inštalácia domáceho kina, sústavy reproduktorov alebo jednoduchá inštalácia soundbaru. Všeobecne je táto alternatíva veľmi dostupnou a oproti domácemu kinu alebo sústavám reproduktorov vás neotravuje zbytočná kabeláž alebo sa netrápite s ideálnym umiestnením, pretože by soundbar zaberal veľa miesta.

Najlepšie soundbary

Názov Hodnotenie Detail
Samsung HW-Q600   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Sonos ARC   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Hisense AX3120G   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
JBL BAR 500   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Sony HT-S40R   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Soundbary – recenzie

Soundbar Samsung, LG, JBL, Sony, Xiaomi – v obchodoch nájdete množstvo značiek a aj modelov. Ako si teda vybrať? Postačí mi 2.1 alebo potrebujem 5.1? Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov soundbarov. Dúfame, že vám budú pri hľadaní toho najlepšieho soundbaru pre vaše potreby nápomocné.

Soundbar, či domáce kino?

Viacero používateľov označuje soundbar za alternatívu voči domácemu kinu. Klasický soundbar alebo, ak chcete zvuková lišta, totiž nahrádza bežnú sústavu reproduktorov, prípadne integrované reproduktory, ktoré sú zabudované vo vašom televízore. Takisto ide o veľmi dizajnové a elegantné riešenie. Zároveň však nájdeme isté kvalitatívne rozdiely v porovnaní s domácim kinom alebo surround systémom. Spomedzi všetkých možností však ide o bezpodmienečne najdostupnejšiu alternatívu. Oproti domácemu kinu alebo surround systému s reproduktormi soundbar, samozrejme, nie je taký kvalitný, predovšetkým ak ide o priestorový zvuk. Nie je to však vždy pravidlom, pretože dnešné soundbary toho dokážu naozaj mnoho. A neraz dokážu prekonať aj kvalitu zvuku niektorých domácich kín.

Je soundbar lepší ako domáce kino?

Ide o efektívne a jednoduché riešenie, zbavíte sa zbytočnej kabeláže, ušetríte peniaze a zároveň soundbar ako taký nezaberie toľko miesta ako domáce kino alebo externé surround systémy. Inštalácia je taktiež omnoho jednoduchšia. Soundbary odporúčame predovšetkým ľudom, ktorí si potrpia na čistý a kvalitný zvuk a nestačí im bežný integrovaný reproduktor v televízore. Samozrejme, vo väčšom priestore sa zvuk mierne stráca a nenahradí napríklad spomínané domáce kino. Soundbar je ideálny pre menšie či stredné miestnosti, kde zároveň šetrí miesto a neotravuje zbytočnými káblami.

Zároveň môže toto zariadenie ponúkať rôzne moderné technológie a zaujímavé funkcie, spomenúť môžeme FM rádio, DVD prehrávač, Bluetooth pripojenieUSB či HDMI vstupy a tie najmodernejšie umožňujú napríklad ovládanie aj prostredníctvom mobilnej aplikácie a pripojenie k internetu za pomoci WiFi. Ideálne je umiestňovať ho nad alebo pod televízor. Soundbar je modernou náhradou za rozmerné domáce kiná a rôzne Hi-Fi sústavy, ktoré sú často miestami predimenzované a predražené.

Hlavné výhody

 • Šetrí priestor
 • Vysoká kvalita zvuku
 • Jednoduchá inštalácia a ovládanie
 • Finančne menej náročné
 • Elegantný dizajn
 • Bezdrôtové riešenie

Hlavné nevýhody

 • Nižšia kvalita priestorového zvuku
 • Nevhodný pre veľké priestory
 • Prehnaná cena niektorých modelov

Najlepšie domáce kiná 2024 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie domáce kiná 2024 – recenzie, test, porovnanie

Domáce kino len ťažko otestujete priamo v predajni elektra. A to nehovoríme o možnosti zistiť jeho kvalitu pri výbere cez internet. Ale nebojte sa, máme pre vás riešenie. Prinášame vám výsledky testov domácich kín. Zozbierali sme domáce a svetové výsledky testov, recenzie, hodnotenia a vaše skúsenosti. Prešli sme fóra, diskusie, platené spotrebitelské testy. A tu je výsledok,... Prečítať článok

Výkon a počet kanálov

Výkon sa pri sounbaroch, podobne ako pri iných audio zariadeniach, udáva vo wattoch. Celkový akustický výkon závisí od počtu reproduktorov-meničov, ich kvality a takisto zosilňovačov. Podstatné je aj to, či je súčasťou soundbaru aj subwoofer. Výkon sa zvyčajne pohybuje na úrovni 150 až 500 wattov.

Pri výbere soundabru je podstatným parametrom výkon

Počet kanálov informuje práve o tom, koľko reproduktorov má soundbar a takisto, či má spomínaný subwoofer. Môže ísť o napríklad o označenie 2.0 – vtedy ide o dva reproduktory bez subwoofera. Na druhej strane je tu možnosť viac kanálového zvuku 2.1, 3.1, 5.1 a podobne, kedy číslo pred bodkou hovorí o počte reproduktorov a číslo za bodkou hovorí o tom, či je soundbar vybavený subwooferom.

Ak je v sústave čísel ešte aj tretie číslo, napríklad 5.1.4, značí to, že soundbar podporuje priestorový zvuk najvyššej možnej kvality Dolby Atmos. Bežne totiž soundbary podporujú zvuk Dolby Digital a DTS:X. Takisto tretie číslo znamená, že daný počet reproduktorov zvuk usmerňuje smerom dohora (k stropu).

Subwoofer – áno/nie?

Už samotný soundbar pozdvihne kvalitu zvuku vášho televízora. Na druhej strane, ak si potrpíte na dobré basy počas hudby alebo kvalitnejší priestorový zvuk, v takom prípade je subwoofer dobrá voľba. Subwoofer je určený na prehrávanie nízkofrekvenčných tónov (výbuchy, nárazy, výstrely...). Samozrejme, treba myslieť na to, že ide o prvok, ktorý zaberie určité miesto. Hoci spravidla nepotrebuje zdroj energie, pretože sa napája na soundbar cez Bluetooth. Ak chcete kvalitné basy a dunivé tóny, subwoofer je jasná voľba. Ak si vystačíte s výkonom bežného soundbaru, polepšíte si taktiež.

Bluetooth a WiFi

Bluetooth pripojenie je v prípade soundbarov samozrejmosťou. Toto rozhranie umožňuje spárovanie sa s vaším telefónom, tabletom, ale aj samotným televízorom. Prehrávať môžete aj obsah prostredníctvom platforiem ako Sporify, Youtub či iTunes a podobne.

Soundbar reproduktor k TV so subwooferom

WiFi je čoraz väčším fenoménom. Okrem toho, že môžete streamovať hudbu online, môžete využívať rôzne aplikácie na ovládanie soundbaru. Výhodou je aj vzdialenosť, pretože Bluetooth je zvyčajne obmedzené na zhruba 10 metrov. S WiFi môžete ovládať soundbar z ďalšej izby. WiFi vám umožňuje sprístupniť internet a využívať napríklad služby Google Chromecast alebo Netflix a pod.

HDMI – optika – koaxiálne pripojenie

HDMI pripojenie má najvyššiu prenosovú rýchlosť a ponúka najvyššiu možnú kvalitu zvuku a obrazu. Podporuje aj formát 4K HDR a Dolby Atmos. Optické aj koaxiálne pripojenie je v digitálnej podobe, avšak prenosová rýchlosť umožňuje kvalitu zvuku iba v kvalite Dolby Digital a DTS.

Ďalšie funkcie

 • USB vstup – umožňuje pripojenie zdroja za pomoci USB kábla či USB externého zdroja. Počúvať tak môžete hudbu či pozerať filmy z externého zariadenia ako USB kľúč, externý hardisk a iné.
 • FM tuner – soundbary často ponúkajú túto funkciu. Počúvať tak môžete rádiové frekvencie vo vašom okolí.
 • Zvukové režimy – šport, hudba, film, nočný režim, akčný a podobne. Ide o zvukové režimy, ktoré zvuk upravujú v závislosti od typu audia.
 • Mobilné aplikácie – sa líšia v závislosti od výrobcu. Priekopníkom v tejto oblasti je Samsung, ktorý využíva aplikácie na ovládanie soundbaru.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 11.12.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 15:16
Viktor

TCL TS9030 má kvalitný zvuk a dokonca ma prekvapilo, že aj hĺbky sú dosť kvalitné. Je to vhodné pri pozeraní filmov alebo aj pri prehrávaní hudby - ale len pre menej náročných hudobných nadšencov. Páči sa mi dizajn, jednoduché ovládanie aj pripojenie a výhodná cena. Mínusom je dlhší štart. Odporúčam odskúšať si, kam v miestnosti ho umiestnite, aby ste mali čo najlepší zvuk.

07/10/2021 20:00
Miro

Výborný zvuk má JBL Bar 5.1. Vyzerá elegantne a zapadne do každej obývačky. Teraz mám z pozerania filmov a seriálov úplne iný zážitok než predtým. Odporúčam. Na negatíva som neprišiel.

20/09/2021 20:45
Kamil

Môžem odporučiť soundbar LG SN5Y, ktorý má elegantný dizajn a hlavne výborný zvuk. Práve kvalita zvuku bola pri výbere mojim prvoradým kritériom. Tento soundbar to splnil podľa mojich očakávaní.

16/09/2021 11:29
Erik J.

Mám soundbar JBL Bar 5.1 Surround, ktorý má mohutné basy, elegantný dizajn a kvalitný zvuk, ktorý je dokonale vyvážený. Prvotná inštalácia bola jednoduchá a oceňujem Multibeam technológiu, ktorá simuluje priestorový zvuk. Zážitok z počúvania hudby aj z pozerania filmov je vďaka tomu skvelý. Konštrukcia soundbaru je kvalitne spracovaná a vďaka veľkému výkonu je zvuk naozaj silný. Páči sa mi konektivita, možnosť pripojenia ďalších zariadení cez Bluetooth, respektíve bezdrôtové zdieľanie hudby. Tento produkt splnil moje očakávania a na žiadnu chybu som zatiaľ neprišiel. Od značky JBL mám aj ďalšie produkty - slúchadlá a bezdrôtový prensoný reproduktor k mobilnému telefónu, čiže s touto značkou som už mal predchádzajúce dobré skúsenosti. Kúpu neľutujem. Soundbar má akurátnu veľkosť, mám ho umiestnený v obývačke vedľa televízora a vôbec tam nepôsobí rušivo. Pri pozeraní filmov a seriálov sa cítim ako v malej kino sále. Je to super zážitok. Tešia sa aj kamaráti, keď ku mne prídu pozerať nejaký film. :-)

21/05/2020 11:55
bui

FM tuner vobec nie je casty u soundbarov, velka skoda.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok