Najlepšie záhradné závesné kreslá 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Závesné kreslá oživia každý interiér, no ani v záhrade nie sú na zahodenie. Sú akýmsi kompromisom medzi záhradnou hojdačkou, hojdacím kreslom a sieťou. Navyše ide o veľmi dizajnové kúsky, ktoré ich používateľom poskytujú poriadnu dávku pohodlia.

Ako vybrať záhradné závesné kreslo?

Ak ešte nevlastníte záhradné závesné kreslo, poradíme vám, ako ho vybrať.

Najlepšie závesné kreslá

Názov Hodnotenie Detail
Aga MR4510DG   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Rojaplast Cali   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
ADDU Tobago   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Aga Orta   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tahiti   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Typy závesných kresiel

Úplne prvým a zároveň najdôležitejším parametrom je výber vhodného typu závesného kresla. Ten rozhoduje o pohodlí, nosnosti, ale i možnostiach pravidelného premiestňovania či samotného umiestnenia tohto záhradného nábytku. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva aj to, čo je zdravšie a lepšie pre váš pohybový aparát.

Závesné kreslá bez stojana

Závesné kreslá bez stojana, ktoré sa upevňujú na strop, trám, poprípade na hrubý konár, môžu vyzerať rôzne - textilné sedadlo upevnené v drevenej, nie pevnej konštrukcii, kruhové modely s výpletom, vajíčka atď. V porovnaní so závesnými kreslami so stojanom sú podstatne lacnejšie.

Napríklad, textilné modely bez pevnej konštrukcie kúpite už od 30 eur. Najväčším a celkom podstatným problémom je výber vhodného miesta. Kreslo musí byť zavesené na tráme, konári alebo strope, ktorý musí uniesť jeho aj vašu váhu. Takýto záhradný nábytok navyše nie je možné premiestňovať každú chvíľku.

TIP: Stojan na závesné kreslo si môžete kúpiť i samostatne a kúsok určený na upevnenie do stropu osadiť doň. Toto riešenie je ideálne vtedy, keď na záhrade nemáte žiadne vhodné stromy s hrubými konármi či altánok s pevnými trámami.  

Závesné kreslá so stojanom

Závesné kreslá so stojanom sú veľmi populárne, a to najmä preto, že ich môžete jednoducho prenášať, využívať v exteriéri aj interiéri a v neposlednom rade na ich upevnenie nepotrebujete žiaden hrubý trám alebo pevný strop. Tieto závesné kreslá majú obvykle tvar vajíčka, výnimočnejšie natrafíte aj na kruhové sedadlá s tkaným vzorom. Niektoré modely sú určené až pre 2 osoby a z hľadiska ceny ide o drahšie kúsky. Kúpite ich od približne 150 eur vyššie.

Záhradné závesné kreslo so stojanom

Závesné lehátka          

Sedadlo tohto nábytku pripomína úplne obyčajné záhradné lehátko. To je však zavesené v stabilnej, oblej, najčastejšie oceľovej konštrukcii. Obvyklou súčasťou závesných lehátok býva i strieška alebo kratšie tienidlo. Plusom je, že takéto kúsky môžete po ochladení používať aj v interiéri. Nevýhodou zas to, že slúžia iba na ležanie a akési polosedenie. Operadlo väčšinou nemôžete polohovať a sedadlo je určené len pre jednu osobu. Za mínus by sme mohli označiť tiež cenu, ktorá sa začína na 150 eurách.

Závesné kreslá do záhrady – najdôležitejšie parametre

Každé závesné kreslo sa skladá z 2 hlavných častí, sedadla a konštrukcie. Modely osadené v stojane majú i ďalšiu dôležitú časť – stojan. No a práve týmto častiam by ste mali pri výbere venovať najväčšiu pozornosť. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, medzi ktoré patrí materiál, nosnosť, stabilita, rozmery, tvar a hmotnosť záhradných závesných kresiel a nepochybne aj ich dizajn.

Nosnosť

Či už si budete kupovať obyčajnú stoličku, záhradnú lavičku, lehátko alebo závesné kreslo, nosnosť je prvým parametrom, na ktorý by ste mali upriamiť vašu pozornosť. Kvalitné modely unesú váhu až okolo 120-130 kgZa akýsi priemer môžeme označiť nosnosť do 90 kg, za podpriemer tú do 80 kg.

Nezabúdajte, že závesné kreslá visia vo vzduchu, preto je potrebné počítať s o čosi väčšou rezervou. Napríklad ak vážite 70 kg, tak nosnosť kresla by nemala byť menšia ako 90 kg. Keď si budete kupovať závesné kreslo pre 2 osoby, musí mať podstatne vyššiu nosnosť. Ideálne je, ak k váhe 2 ľudí, ktorí budú v kresle sedieť, pripočítate minimálne 40 kg.

POZOR: Pri nákupe kresiel so stojanom si všimnite nosnosť samotného kresla a stojana. Nie je to bežné, no tieto údaje sa môžu líšiť.

Rozmery

Samotné závesné kreslá sú zväčša široké okolo 100 a vysoké do 180 cm (na hĺbku sa pozrieme o chvíľku). Konkrétne rozmery sa líšia hlavne od tvaru sedadla. Myslite na to, aby ste sa doň pohodlne vošli, aby vám z neho netrčali ruky a aby ste v ňom neboli príliš natlačeníPri modeloch zavesených v stojane si všimnite najmä jeho výšku, ktorá je fixná. Nohy by ste mali mať vo vzduchu, avšak nie príliš vysoko. Ideál je cca 10 až 15 cm.

Záhradné závesné kreslo s vankúšikmi

TIP: Na rozmery nezabúdajte ani z hľadiska umiestnenia závesného kresla. Keďže na ňom nebudete iba sedieť, ale sa i hojdať, mali by ste okolo neho ponechať voľný priestor.

Hĺbka sedu

Hĺbka sedu je dôležitá, z logických dôvodov, len pri závesných kreslách s pevnou konštrukciou. V zásade sa líši v závislosti od tvaru sedadla. Vajíčka sú zväčša hlboké od 50 do 70 cm. Sedadlá v tvare akéhosi ohnutého trojuholníka sú hlboké okolo 50 cm. Samostatnou kategóriou sú kruhové sedadlá s výpletom. Pri tých sa hĺbka sedu určuje ťažko. Platí však, že sú podstatne hlbšie.

Ako zvoliť vhodnú hĺbku sedu? Hlbšie kreslá sú o niečo pohodlnejšie, váš chrbát však bude viac ohnutý. To nie je dobré najmä pri dlhšom sedení. V sedadlách s menšou hĺbkou sa síce nemôžete rozvaliť a uvoľniť, na druhej strane poskytujú lepšiu oporu vašej chrbtici.

Hmotnosť

Keď si kupujete kreslo, ktoré položíte na zem, hmotnosť vás až tak zaujímať nemusí. Pri tých závesných je to však iné. Hmotnosť kúskov bez stojana je extrémne dôležitá. Musíte totiž myslieť na nosnosť trámu, stropu či konára, kam ich zavesíte, pričom nesmiete zabudnúť ani na vašu váhu. Kreslá s pevnou kovovou konštrukciou vážia až okolo 20 kg, tie látkové skoro nič. Väčšinou ide o hmotnosť do 3 kg, čo platí aj o kruhových modeloch s výpletom z tkaniny či syntetických materiálov.

Hmotnosť závesných kresiel so stojanom, resp. hmotnosť samotného stojana, by mala byť čo najvyššia. Robustné modely majú totiž omnoho lepšiu stabilitu, ktorá je pri akomkoľvek nábytku určenom na hojdanie alfou a omegou. Ak sa chystáte kreslo umiestniť na vyvýšené pódium alebo terasu, nezabudnite na nosnosť vašej podlahy.

Dizajn

Toto je len a len na vás. Závesné kreslá sú vyrábané vo všakovakých farbách, zo všakovakých materiálov a môžu mať všakovaký tvar. Jednu radu vám však dať môžeme. Modely s výpletmi, ktoré majú veľmi komplikovaný dizajn, sú trochu náročnejšie na údržbu. V ostatných smeroch si vyberajte podľa toho, do akého štýlu je ladená vaša záhrada, terasa či altánok a čo sa páči vám.

Ratanové závesné kreslo do záhrady

Ako vybrať konštrukciu na závesné kreslo

Konštrukcie závesných kresiel môžeme rozdeliť do 2 kategórií. Prvou sú tie, ktoré sú tvorené niekoľkými drevenými tyčami. Tie nie sú prepojené napevno a väčšinou sa v nich nachádza textilné, pletené alebo makramé sedadlo. Ide o podobný princíp, ktorý je využívaný pri hojdacích sieťach. Tieto modely sú vhodné pre deti a tých, ktorí nemajú problém so sedením v mierne pokrútenej polohe. Pri výbere si všimnite hlavne hrúbku drevených tyčí.

Druhým typom konštrukcie je pevný rám, ktorý je najčastejšie vyrobený z kovu alebo dreva. Väčšinou má tvar kruhu alebo spomínaného vajíčka, pričom výplň tvorí textília, prírodný či umelý ratan, alebo dekoratívny výplet. Výhodou závesných kresiel s pevnou konštrukciou je, že patria k pohodlnejším. Mínusom je vyššia cena a hmotnosť. V tomto prípade je rozhodujúci materiál.

INFO: Výnimočne natrafíte aj na konštrukcie z prírodného ratanu. Ak je dostatočne hrubý a má postačujúcu nosnosť, ide určite o dobrú voľbu, pretože tento materiál je do exteriéru, avšak pod strechu, ako stvorený.

Kovová konštrukcia

Pri exteriérových závesných kreslách sú vhodné iba konštrukcie s nehrdzavejúcich kovov (napr. hliník, legovaná oceľ). Ich výhodou je dlhšia životnosť, nenáročná údržba a lepšia odolnosť voči vonkajším vplyvom, škodcom, hubám aj mechanickému poškodeniu. Medzi nevýhody môžeme zaradiť hlavne vyššiu váhu, možno i nepohodlie. Mať opreté ruky o studené alebo rozhorúčené železo, o ktoré sa navyše viete pekne udrieť, nie je najpríjemnejšie.

Drevená konštrukcia

Drevo je veľmi pekné, zdravé a pri správnej starostlivosti má i pomerne dlhú životnosť. Pri výbere sa zamerajte najmä na jeho druh: smrekové je najmenej kvalitné, borovica a smrekovec sú na tom o niečo lepšie, no a úplne najlepšou voľbou sú tvrdé druhy drevín, ako sú dub, buk či tík. Závesné kreslá s drevenou konštrukciou môžu byť i pod holým nebom, vplyvy počasia sa však skôr či neskôr odrazia na ich vzhľade. Preto je lepšie, ak ich umiestnite pod strechu. Pamätajte, že akékoľvek drevo si vyžaduje údržbu a je náchylné na napadnutie drevokazným hmyzom či hubami.

Závesné kreslo do záhrady s drevenou závesnou konštrukciou

Ako vybrať sedadlo závesného kresla

Časť, na ktorej budete sedieť a opierka sú na závesných kreslách prepojené. Pod pojmom sedadlo preto máme na mysli obe tieto časti. Okrem už spomínaných rozmerov je dôležitý použitý materiál a tiež tvar. Z hľadiska tvaru máte na výber:

 • Vajíčka: Veľmi dizajnové kúsky, ktoré však nemusia vyhovovať každému. Opierka chrbta a hlavy je extrémne zaoblená, čo sa môže odraziť na horšom držaní tela pri sedení.
 • Trojuholníkové sedadlá: Môžete si ich predstaviť ako zaoblený trojuholník. Tieto sedadlá väčšinou nemajú opierky na ruky a ich operadlo je rovnejšie ako v predošlom prípade.
 • Okrúhle sedadlá s výpletom: Veľmi ľahučké a štýlové modely, zväčša s nižšou nosnosťou. Sú vhodné hlavne na kratšie sedenie, pretože neposkytujú najlepšiu oporu pre chrbticu.
 • Sedadlá á la hojdacia sieť: Sedadlá z látky, ktorá je zavesená medzi niekoľkými drevenými tyčami, v prapodstate nemajú žiaden tvar. Sedí sa v nich podobne ako v hojdacej sieti, preto ak potrebujete sedieť správne – rovno, siahnite radšej po jednej z pevných verzií. Naopak, na poobedňajšie leňošenie na záhrade, ale i pre deti sú tieto kúsky ako stvorené.

Materiál sedadla (pozor, hovoríme o jeho „výplni“, nie konštrukcii) si vyberajte hlavne podľa toho, kde chcete tento nábytok umiestniť a koľko pozornosti ste mu ochotní venovať.

 • Výplet z umelého ratanu: Umelý ratan, ktorý sa vyrába z polyuretánu, je absolútnym nezmarom. Môže naň pršať, svietiť slnko a ani vietor mu nespôsobuje ťažkosti. Má dlhú životnosť, vysokú nosnosť, je takmer bezúdržbový a odolný voči mechanickému poškodeniu. Podobne odolným materiálom je textilén.
 • Výplet s prírodného ratanu: Prírodný ratan je pevný, takže nejde o výplet v pravom slova zmysle. Tieto kúsky zvládnu občasné zmoknutie a nie sú náchylné na blednutie. Je však lepšie, ak ich umiestnite pod striešku. Z hľadiska starostlivosti ide o materiál takmer totožný s drevom.
 • Drevené sedadlá: Ak je sedadlo drevené, tak ide v zásade o konštrukciou spojenú s mäkkým sedadlom. To musí byť vyrobené z materiálu vhodného do exteriéru.  
 • Čalúnené sedadlá: Konštrukcia sedadla je obalená textíliou zo všetkých strán. Tieto kúsky patria k veľmi pohodlným, no náročnejším na údržbu. Určite siahnite po odolnom a nepremokavom materiáli, ktorý môžete umývať, ako je napr. PVC, polyuretán či pogumovaná textília.

Ako vybrať stojan na závesné kreslo

Ak sa rozhodnete pre závesné kreslo osadené v stojane, musíte venovať pozornosť prevažne jeho nosnosti a stabilite. O oboch parametroch rozhoduje použitý materiál. Od neho sa odvíja i spôsob údržby a tiež miesto, kam môžete kreslo položiť.

Trojuholníkové závesné kreslo do záhrady s kovovou konštrukciou

Drevené stojany

Na závesné kreslá s dreveným stojanom narazíte skôr zriedka. Ich hlavnou nevýhodou je náročnejšia údržba a tiež fakt, že nesmú byť umiestnené priamo v mokrej tráve, ideálne ani na hline. Problémom môže byť i stabilita a nižšia nosnosť. Podobne ako pri konštrukcii sa zamerajte hlavne na konkrétny druh dreva.

Najodolnejšie sú exotické dreviny ako Padauk, Shorea, Meranti, ázijský a brazílsky tík či akácia. Ak siahnete po našich domácich, tak sa orientujte na tie tvrdé. Dub, agát alebo gaštan majú životnosť od 15 do 25 rokov, borovica a smrekovec (stredná trieda tvrdosti) vám poslúžia do 15 rokov, no a už spomínaný smrek, ktorý je vyslovene mäkkou drevinou, vydrží iba 10 rokov.

POZOR: Smrekové, no i borovicové drevo si vyžaduje najväčšiu pozornosť a je najnáchylnejšie na zmeny farby a praskanie.

Kovové stojany

Kovové stojany majú zväčša veľmi dobrú stabilitu a vysokú nosnosť. Avšak pozor, aby to bolo naozaj tak, musia byť dostatočne robustné. Rozhodujúce sú rúrky. Tie by mali mať priemer minimálne 50, ideálne nad 60 mm a hrúbku stien nad 1,5 mm. Pri nákupe si všimnite aj druh „kovu“. Oceľ je fajn, avšak iba vtedy, keď je legovaná, teda vylepšená nehrdzavejúcimi prímesami. Prirodzene nehrdzavejúci hliník je taktiež dobrou voľbou. Dajte si však pozor, aby hliníkový stojan nebol až príliš ľahký.

Keď siahnete po kovoch, ktoré nepodliehajú korózii, môžete ich umiestniť kamkoľvek. Obyčajné „železo“ alebo oceľ by podobne ako drevo nemali stáť priamo v tráve alebo na inom, trvalo mokrom povrchu. Bohužiaľ, ani stanoviská nechránené pred priamym dažďom nie sú ideálne.

Doplnky k závesným kreslám

Najdôležitejším doplnkom závesného kresla je poduška a vankúše. Pri ich výbere sa zamerajte na materiál, ktorý musí byť odolný voči vode, vetru a slnku, inak budete bojovať s náročnou údržbou, blednutím farieb a jeho opotrebovaním. Vhodný je polyester, PVC a iné syntetické materiály. Určite si vyberte taký podsedák, ktorý môžete jednoducho odňať a vyprať v práčke.

Z ďalších doplnkov stoja za spomenutie ochranné plachty na závesné kreslá. Sú nepremokavé a slúžia na ochranu pred vonkajšími vplyvmi, a teda i na predĺženie životnosti nábytku. Najčastejšie používaným materiálom je polyesterová tkanina. Cena ochranných plachiet sa pohybuje okolo 30 až 50 eur. Pri nákupe si dajte pozor na rozmery a tiež na to, aby tvarom pasovali práve na vaše kreslo.

Kde kúpiť kvalitné záhradné hojdačky – kreslá

Na záver sme si pre vás pripravili malý prehľad obľúbených predajcov, u ktorých nájdete široký výber, prijateľné ceny alebo skutočne dizajnové závesné kreslá. Predtým, ako sa k nim dostaneme, pre vás máme jeden TIP. Pri našom pátraní sme narazili na niekoľko e-shopov, ktoré ponúkajú poľské závesné kreslá. Tie sú, logicky, podstatne lacnejšie, z hľadiska kvality sú však také... poľské.

 • Závesné kreslá Bonami: U tohto predajcu sme natrafili na naozaj pekné a originálne kúsky. Bohužiaľ, mnohé z nich sú vhodné len na použitie v interiéri, pri troške starostlivosti však i v altánku či na terase. Ide prevažne o modely bez stojana, ktoré stoja od 30 do 60 eur.
 • Závesné kreslá Möbelix: Ak hľadáte naozaj lacné závesné kreslo bez pevnej konštrukcie, v Möbelixe nájdete také za necelých 15 eur. Zvyšné modely sú osadené v stojane a stoja od 190 do 230 eur. V ponuke tohto predajcu nájdete i závesné kreslá pre dvoch a dokonca tie pre úplné malé bábätká. 
 • Závesné kreslá Kondela: Tento predajca má nepochybne najširšiu ponuku závesných kresiel. Nájdete tu naozaj všetky typy, dokonca i samostatné stojany, a to v cene od 25 do cca 240 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Prečo premýšľať nad kúpou hojdacieho kresla, je náročné na údržbu a čo na takéto sedenie povie vaša chrbtica? Na niekoľko častých otázok vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Je sedenie v závesnom kresle zdravé pre chrbticu?

Ako sme spomenuli už niekoľkokrát, všetko závisí od typu sedadla, resp. opierky. Extrémne zaoblené kúsky a tiež tie pripomínajúce hojdaciu sieť nemusia byť dobrou voľbou pre tých, ktorí majú problém so správnym držaním tela. Kreslá s rovným operadlom vám nemajú ako uškodiť.

Aké benefity ponúkajú závesné hojdacie kreslá?

Relax a pohodlie. Hojdanie je skutočne veľmi prospešné pre psychiku, podľa niektorých dokonca i pre svalstvo, ktoré sa prirodzene uvoľní. Opomenúť však nemôžeme ani estetickú stránku veci. Závesné kreslá sú nepochybne veľmi štýlové kúsky nábytku.

Ako sa starať o závesné kreslo?

Drevo potrebuje pravidelné morenie, poprípade i lakovanie. Kov by ste mali aspoň raz za čas ošetriť náterom proti korózii. Priebežná údržba závesných kresiel spočíva len v klasickom utieraní prachu, vysúšaní vody a praní mäkkých podsedákov.

Vaše hodnotenie:
(89.2%)
Dátum publikovania: 19.08.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 10.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/06/2022 17:52
Eva

DiVolio Catania je krásne a elegantné závesné kreslo, ktoré som získala za skvelú cenu. Kreslo je pohodlné, no spočiatku dosť smrdelo. Našťastie, sa tento smrad časom vyvetral. Kreslo je funkčné a rada v ňom oddychujem. Deti sa mu tiež tešia. Nosnosť je až 150 kg.

01/08/2021 09:43
Liliana

Luxusne vyzerajúce kreslo z kvalitného umelého ratanu je Rojaplast Cali. Páči sa mi, že použitý materiál je odolný proti UV žiareniu aj vysokým teplotám do 50 stupňov Celzia. Kostra je hliníková, preto veľmi stabilná. Kreslo je výborné, sedí sa v ňom pohodlne a splnilo všetky moje očakávania. Plus dávam za vysokú nosnosť, takže ho môže používať aj manžel. Škoda len, že výrobca nestlačil cenu o čosi nižšie. Ale aj napriek tomu som s kúpou spokojná, pretože na záhrade vyzerá krásne a perfektne v ňom zrelaxujem.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok