Najlepšie mopy na dlažbu aj plávajúcu podlahu 2024 – recenzie, test, porovnanie

Keď sa povie mop, väčšina z nás si predstaví rôzne druhy tejto pomôcky na upratovanie. Každý druh sa líši svojimi parametrami i vhodnosťou použitia na rôzne povrchy.

Plochý mop na podlahu

Rozhodli sme sa vniesť trochu svetla do tejto problematiky a poradiť vám, aký mop by ste si mali vybrať na upratovanie vášho príbytku tak, aby bol vhodný pre vaše podlahy a aby sa vám s ním upratovalo jedna radosť.

Najlepšie ploché mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Ultramat Turbo   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Leifheit Combi Clean XL   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Lamart LT8036   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Vileda Turbo 151153   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Max MFM4001BR   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Najlepšie strapcové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Easy Wring & Clean   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Leifheit Power mop 3 v 1   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Lamart LT8054   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Leifheit Classic 52072   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Vileda Turbo 3v1   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Najlepšie sprejové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda 1.2 Spray Max   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Tescoma ProfiMATE   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Lamart LT8027   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Leifheit PicoSpray   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Leifheit Easy Spray XL   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Mopy – recenzie

Plochý, strapcový alebo sprejový mop? Každý z nich má niečo do seba a každý sa hodí na niečo iné. Ako si spomedzi všetkých modelov vybrať? Prečítajte si naše recenzie, možno medzi testovanými modelmi nájdete najlepší produkt pre vaše potreby.

Plochý, strapcový či sprejový?

Mopy sa delia podľa vyhotovenia na niekoľko základných druhov:

 • Plochý – je vybavený hlavicou obdĺžnikového tvaru, na ktorej je nasadený odnímateľný textilný návlek. Vďaka veľkej ploche hlavice s ním upracete veľkú plochu povrchu za krátky čas, problém mu môžu robiť úzke medzery a ťažšie prístupné miesta.
 • Strapcový – disponuje hlavicou s textilnými strapcami, vďaka ktorým sa dostane aj na ťažko prístupné miesta, pod nábytok a do rohov. Jeho výhodou je, že ho dokážete dobre vyžmýkať. Niektoré modely majú hlavicu odnímateľnú, aby ste ju mohli z času na čas vyprať.
 • Rotačný – jeho rukoväť alebo vedro obsahujú špeciálny mechanizmus, ktorý dokáže strapcový mop roztočiť a pomocou odstredivej sily ho dokonale vyžmýkať. Rotačný mop je preto vhodný na drevené podlahy citlivé na vlhkosť.
 • Sprejový – tento mop je kráľom v rýchlosti upratovania. V spodnej časti jeho rukoväte totiž nájdete nádržku na čistiaci roztok vybavenú rozprašovačom, ktorý môžete ovládať pákou na konci rukoväte. Spravidla ich nájdete v plochom prevedení.

Sprejový mop

 • Parný – nevyužíva čistiaci prostriedok, ale vodnú paru pod tlakom, ktorá je vyrábaná v nádobe na vodu so zabudovaným ohrievacím telesom. Jeho nevýhodou je, že potrebuje napájanie elektrinou. Vďaka použitiu horúcej pary sa hodí skôr na čistenie odolných povrchov ako napr. keramické dlaždice. Na druhej strane si poradí aj so silne znečistenými povrchmi. Laminátové podlahy či drevené parkety môžete čistiť len polovičným množstvom pary a len v tom prípade, že boli odborne položené a nalakované (nie voskované či olejované).
 • Robotický – vzhľadom sa podobá na robotický vysávač, na rozdiel od neho je doplnený o funkciu mokrého vytierania či suchého zametania. Niektoré z nich disponujú dokonca dezinfekčnou UV lampou, ktorá likviduje baktérie a alergény.

Šetrnosť zaručí vhodný návlek

Výrobcovia mopov delia návleky podľa štruktúry, prvou kategóriou sú jemné návleky – tie sú šetrné k povrchom a označujú ich prívlastkami soft, resp. sensitive. Druhou kategóriu sú návleky s hrubou štruktúrou, vhodné na odolnejšie a viac znečistené povrchy.

Podľa materiálu sa delia návleky na 3 druhy:

 • Bavlnené – označujú sa aj anglickým slovom cotton. Používajte ich na odolné a silne znečistené typy podláh. Tieto návleky odolajú aj silným zásaditým či kyslým čistiacim prostriedkom a môžete ich prať pri teplote až 95 °C.
 • Z mikrovlákna – môžete ich bez obáv použiť na väčšinu druhov podláh s minimom čistiacich prostriedkov. Nesmiete ich prať pri teplote nad 30 °C a taktiež nesmú prísť do kontaktu s avivážou.
 • Kombinované – výrobcovia v nich skĺbili to najlepšie z oboch druhov. Môžete ich použiť na suché zametanie i mokré čistenie silnejšie znečistených povrchov pomocou malého množstva čistiacich prostriedkov.

Návlek by ste mali preplachovať po každom upratovaní. Raz za mesiac by ste ho mali dôkladne vyprať. Pri praní a čistení sa vždy riaďte pokynmi výrobcu, pretože rôzne návleky môžu vyžadovať rôznu starostlivosť.

Plochý mop na podlahu s návlekom

Odporúčané mopy pre rôzne typy podláh

Typ podlahy

Odporúčaný mop

Odporúčaný postup

PVC, linoleum, marmoleum

akýkoľvek

nepoužívať chlór, kyselinu, saponát a čističe na báze piesku

drevené či laminátové parkety

plochý, sprejový, mikrovlákno

vytierať iba jemne vlhkým mopom

korok

plochý, mikrovlákno

iba výrobcom odporúčané prípravky, vytierať iba jemne vlhkým mopom

keramická dlažba

akýkoľvek mop, hrubší návlek

čističe na báze alkoholu, nepoužívať čističe na báze piesku

mramor a leštený kameň

mikrovlákno, soft/sensitive

iba výrobcom odporúčané prípravky, nepoužívať čističe na báze piesku

bridlica

akýkoľvek nasucho

pozametať prípadne povysávať, nevytierať namokro

Ďalšie parametre a funkcie mopov

 • Šírka záberu – pohybuje sa v rozmedzí 25 – 50 cm. So širším mopom zotriete väčšiu plochu za kratší čas, no nedostanete sa s ním na horšie prístupné miesta.
 • Žmýkací mechanizmus – môže byť priamo súčasťou mopu – rotačný mechanizmus pri strapcovných mopoch alebo pákový mechanizmus, ktorý stlačí hlavicu a návlek plochého mopu. Žmýkací mechanizmus na nádobe na vodu býva spravidla účinnejší. Niektoré nádoby na vodu sú vybavené aj pedálom na jeho ovládanie, vďaka čomu bude žmýkanie jednoduchšie.
 • Teleskopická rukoväť – umožní vám v prípade potreby skrátiť či opätovne predĺžiť rukoväť mopu. Vďaka tomu dosiahnete s mopom ďalej a zároveň ho uskladníte aj v stiesnených priestoroch.

Vedro a mop

 • Objem nádoby – pohybuje sa na úrovni 8 – 30 l. V menšej nádobe sa voda rýchlo zašpiní, s väčšou sa vám bude ťažšie manipulovať, ak bude plná vody. Dôležitý je aj tvar nádoby, v oválnej sa vám bude mop jednoduchšie namáčať, pretože poskytuje väčší priestor.
 • Ventil na vypustenie vody – niektoré nádoby k mopom sú vybavené aj vypúšťacím ventilom alebo jednoduchým otvorom na vypustenie vody v spodnej časti nádoby. Vďaka tomu nebudete musieť dvíhať a pretáčať nádobu plnú vody, aby ste ju vyliali do toaletnej misy, vane či umývadla.
 • Kolieska – uľahčia vám manipuláciu s nádobou plnou vody.

Obľúbené značky sú Vileda, Leifheit a Spontex

Najlacnejšie mopy kúpite už za cenu zľahka presahujúcu 11 eur, ceny sád s rotačným mopom začínajú na 25 eurách. Za najlacnejší parný mop dáte vyše 70 eur a najlacnejší robotický mop vás vyjde na takmer 170 eur.

Obľúbené značky klasických mopov sú Vileda, Leifheit či Spontex. Parné mopy nájdete okrem výrobcov Vileda a Leifheit aj v ponuke mnohých výrobcov elektrospotrebičov – napr. Concept, ETA, Rowenta či Ariete. Robotické vysávače kombinované s mopmi ponúkajú značky iRobot, Evolveo, Concept, Sencor či Philips.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Mop je praktický pomocník, ktorý sa zíde v každej domácnosti. So správne vybratým mopom môžete umývať drevenú podlahu, korok, vinyl, laminát i dlažbu. Ešte pred kúpou mopu by ste si mali odpovedať na niekoľko základných otázok týkajúcich sa najmä praktického použitia. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpoveď.

Mám doma rôzne druhy podláh. Existuje mop, ktorý si poradí so všetkými?

Na všetky typy podláh je určený napr. robotický mop. S citlivými podlahami si poradí rotačný mop. Ak nemáte doma členité povrchy, dobrou voľbou je aj plochý mop.

Aké sú to mopy na suché použitie?

Pokiaľ ide o starostlivosť o plávajúcu podlahu, suché mopy sú veľmi vhodné (aj pohodlné) pretože nevyžadujú vodu. Mopy na suché použitie alebo mopy na prach majú hlavicu z mikrovlákna alebo návlek, ktorý sa dá vymeniť po každom použití. Ich úlohou je zbierať a zachytávať prach, jemné častice a vlasy. Hlava mopu musí byť pri použití v bezprostrednom kontakte s podlahou. Tento typ je vhodný na čistenie plávajúcich podláh.

Ktorý systém žmýkania je najlepší?

Efektívne a veľmi praktické je pedálové žmýkanie. Vaše ruky neprídu do kontaktu so špinavou vodou, pri žmýkaní sa nemusíte krčiť, stačí len pomocou nášľapu uviesť do pohybu žmýkací mechanizmus. Ak vám to financie dovolia, investovať môžete aj do mopu s automatickým žmýkaním. To je takisto pohodlné a jednoduché.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 22.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

06/05/2024 17:03
Miroslav

Dobrý deň. Neexistuje mop, ktorý by som nezlomil po dvoch či troch použitiach v kĺbe a teda v spojnici. To sa nevyrába niečo celokovové? Veď ten plast nič nikdy nevydrží...

21/06/2022 08:19
Vierka

S mopom 4Home Rapid Clean sa veľmi dobre upratuje, žmýkanie je vymyslené úplne super, nemusím sa zohýnať. Mínusom je, že strapce sa nedajú prať v práčke a teda sa ťažšie čistia po umytí podlahy. Inak je manipulácia s mopom výborná. Používam ho hlavne na plávajúcu podlahu a za krátko je pekne čistá aj suchá. Môžem odporučiť.

31/05/2022 23:18
Alenka

Mop Maxxx Express je perfektný. V balení bolo všetko potrebné - plochý mop, vedro, návlek k mopu… Mop má dostatočne dlhú tyč, aby sa s ním dobre manipulovalo. Objem vedra 12 litrov je dostatočne veľký a žmýkanie je ľahké jednoduchým zatiahnutím rukoväte. Mop sa hodí na všetky typy podláh. Žmýkacia hlavica je bezdotyková, nemusím si máčať ruky vo vode.

15/11/2021 10:09
Alena

Rovus V3 je môj praktický domáci pomocník. Používam ho už dva roky a slúži mi veľmi dobre. Mop má krásny dizajn a nemusím ťahať žiaden kýbeľ s vodou či si namáčať ruky v špinavej vode. Aj s malou nádobkou bez problémov umyjem celý byt. Používanie je jednoduché, stačí pred seba nastriekať vodu a zotrieť.

15/11/2021 09:27
Lívia

Pre mňa je výborný mop Tees TSA0041, veľkosť je dostačujúca, ale kýblik má problém s rovnováhou. Strapce podlahu vytrú pekne a takmer do sucha. Za tie peniaze som s kúpou spokojná a oceňujem, že rukoväť je veľkostne nastaviteľná.

15/11/2021 08:21
Gitka

Mop Leifheit Combi Clean XL je vyrobený z kvalitných materiálov, žmýkanie aj následné umývanie je jednoduché a páči sa mi aj technika zapínania handry. Vadí mi však, že pri umývaní sa ohýba tyč, pretože je zložená z troch častí, výrobca to mal vyriešiť inak.

23/07/2021 14:31
Monička

Používam mop Vileda Ultramax set box, vďaka ktorému si nezamočím ruky a podlahu mám pritom čistú. S mopom sa veľmi ľahko manipuluje, pretože má dobrú ergonómiu a je vyrobený z kvalitných materiálov. Páči sa mi, že mop za sebou nezanecháva žiadne fľaky, čo nie je samozrejmosť pri každom mope. Starý mop mal takýto neduh a aj preto som ho vymenila a túto výmenu neľutujem. Tyč sa dá poskladať, preto mop ľahko uskladním, keď ho práve nepotrebujem používať. Oceňujem, že podľa silu stlačenia pri žmýkaní si viem regulovať množstvo vody na mope. Plus dávam aj za rysku na vnútornej strane vedra či za fakt, že vďaka tomuto mopu mi občas pomôže s upratovaním aj manžel. :-) Mop je vhodný rovnako na obkladačky. Som maximálne spokojná a verím, že mi bude dlho slúžiť.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok