Najlepšie mopy na dlažbu aj plávajúcu podlahu poradia recenzie. Rotačné aj s rozprašovačom

Keď sa povie mop, väčšina z nás si predstaví rôzne druhy tejto pomôcky na upratovanie. Každý druh sa líši svojimi parametrami i vhodnosťou použitia na rôzne povrchy.

Plochý mop na podlahu

Rozhodli sme sa vniesť trochu svetla do tejto problematiky a poradiť vám, aký mop by ste si mali vybrať na upratovanie vášho príbytku tak, aby bol vhodný pre vaše podlahy a aby sa vám s ním upratovalo jedna radosť.

Najlepšie ploché mopy

Názov Hodnotenie Detail
Spontex Express System Plus   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Leifheit Twist System XL mop + vedro   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Vileda Ultramat Turbo Mop   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Spontex Aluminium mop   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Leifheit Mop Profi + Vedro   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Najlepšie strapcové mopy

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Easy Wring & Clean   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Vileda Turbo   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Leifheit sada Twist System Disc   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
4Home Rapid Clean mop   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Vileda SuperMocio Completo 3 Action Box   ✔   VÝPREDAJZobraziť produkt

Najlepšie sprejové mopy

Názov Hodnotenie Detail
ETA 2525 90000   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Strend Pro Neco Sprayco   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Leifheit PicoSpray   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
4Home Easy Quick Spray mop   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Rovus mop s rozprašovačom V3   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Plochý, strapcový či sprejový?

Mopy sa delia podľa vyhotovenia na niekoľko základných druhov:

 • Plochý – je vybavený hlavicou obdĺžnikového tvaru, na ktorej je nasadený odnímateľný textilný návlek. Vďaka veľkej ploche hlavice s ním upracete veľkú plochu povrchu za krátky čas, problém mu môžu robiť úzke medzery a ťažšie prístupné miesta.
 • Strapcový – disponuje hlavicou s textilnými strapcami, vďaka ktorým sa dostane aj na ťažko prístupné miesta, pod nábytok a do rohov. Jeho výhodou je, že ho dokážete dobre vyžmýkať. Niektoré modely majú hlavicu odnímateľnú, aby ste ju mohli z času na čas vyprať.
 • Rotačný – jeho rukoväť alebo vedro obsahujú špeciálny mechanizmus, ktorý dokáže strapcový mop roztočiť a pomocou odstredivej sily ho dokonale vyžmýkať. Rotačný mop je preto vhodný na drevené podlahy citlivé na vlhkosť.
 • Sprejový – tento mop je kráľom v rýchlosti upratovania. V spodnej časti jeho rukoväte totiž nájdete nádržku na čistiaci roztok vybavenú rozprašovačom, ktorý môžete ovládať pákou na konci rukoväte. Spravidla ich nájdete v plochom prevedení.

Sprejový mop

 • Parný – nevyužíva čistiaci prostriedok, ale vodnú paru pod tlakom, ktorá je vyrábaná v nádobe na vodu so zabudovaným ohrievacím telesom. Jeho nevýhodou je, že potrebuje napájanie elektrinou. Vďaka použitiu horúcej pary sa hodí skôr na čistenie odolných povrchov ako napr. keramické dlaždice. Na druhej strane si poradí aj so silne znečistenými povrchmi. Laminátové podlahy či drevené parkety môžete čistiť len polovičným množstvom party a len v tom prípade, že boli odborne položené a nalakované (nie voskované či olejované).
 • Robotický – vzhľadom sa podobá na robotický vysávač, na rozdiel od neho je doplnený o funkciu mokrého vytierania či suchého zametania. Niektoré z nich disponujú dokonca dezinfekčnou UV lampou, ktorá likviduje baktérie a alergény.

Šetrnosť zaručí vhodný návlek

Výrobcovia mopov delia návleky podľa štruktúry, prvou kategóriou sú jemné návleky – tie sú šetrné k povrchom a označujú ich prívlastkami soft, resp. sensitive. Druhou kategóriu sú návleky s hrubou štruktúrou, vhodné na odolnejšie a viac znečistené povrchy.

Podľa materiálu sa delia návleky na 3 druhy:

 • Bavlnené – označujú sa aj anglickým slovom cotton. Používajte ich na odolné a silne znečistené typy podláh. Tieto návleky odolajú aj silným zásaditým či kyslým čistiacim prostriedkom a môžete ich prať pri teplote až 95 °C.
 • Z mikrovlákna – môžete ich bez obáv použiť na väčšinu druhov podláh s minimom čistiacich prostriedkov. Nesmiete ich prať pri teplote nad 30 °C a taktiež nesmú prísť do kontaktu s avivážou.
 • Kombinované – výrobcovia v nich skĺbili to najlepšie z oboch druhov. Môžete ich použiť na suché zametanie i mokré čistenie silnejšie znečistených povrchov pomocou malého množstva čistiacich prostriedkov.

Návlek by ste mali preplachovať po každom upratovaní. Raz za mesiac by ste ho mali dôkladne vyprať. Pri praní a čistení sa vždy riaďte pokynmi výrobcu, pretože rôzne návleky môžu vyžadovať rôznu starostlivosť.

Plochý mop na podlahu s návlekom

Odporúčané mopy pre rôzne typy podláh

Typ podlahy

Odporúčaný mop

Odporúčaný postup

PVC, linoleum, marmoleum

akýkoľvek

nepoužívať chlór, kyselinu, saponát a čističe na báze piesku

drevené či laminátové parkety

plochý, sprejový, mikrovlákno

vytierať iba jemne vlhkým mopom

korok

plochý, mikrovlákno

iba výrobcom odporúčané prípravky, vytierať iba jemne vlhkým mopom

keramická dlažba

akýkoľvek mop, hrubší návlek

čističe na báze alkoholu, nepoužívať čističe na báze piesku

mramor a leštený kameň

mikrovlákno, soft/sensitive

iba výrobcom odporúčané prípravky, nepoužívať čističe na báze piesku

bridlica

akýkoľvek nasucho

pozametať prípadne povysávať, nevytierať namokro

Ďalšie parametre a funkcie mopov

 • Šírka záberu – pohybuje sa v rozmedzí 25 – 50 cm. So širším mopom zotriete väčšiu plochu za kratší čas, no nedostanete sa s ním na horšie prístupné miesta.
 • Žmýkací mechanizmus – môže byť priamo súčasťou mopu – rotačný mechanizmus pri strapcovných mopoch alebo pákový mechanizmus, ktorý stlačí hlavicu a návlek plochého mopu. Žmýkací mechanizmus na nádobe na vodu býva spravidla účinnejší. Niektoré nádoby na vodu sú vybavené aj pedálom na jeho ovládanie, vďaka čomu bude žmýkanie jednoduchšie.
 • Teleskopická rukoväť – umožní vám v prípade potreby skrátiť či opätovne predĺžiť rukoväť mopu. Vďaka tomu dosiahnete s mopom ďalej a zároveň ho uskladníte aj v stiesnených priestoroch.

Vedro a mop

 • Objem nádoby – pohybuje sa na úrovni 8 – 30 l. V menšej nádobe sa voda rýchlo zašpiní, s väčšou sa vám bude ťažšie manipulovať, ak bude plná vody. Dôležitý je aj tvar nádoby, v oválnej sa vám bude mop jednoduchšie namáčať, pretože poskytuje väčší priestor.
 • Ventil na vypustenie vody – niektoré nádoby k mopom sú vybavené aj vypúšťacím ventilom alebo jednoduchým otvorom na vypustenie vody v spodnej časti nádoby. Vďaka tomu nebudete musieť dvíhať a pretáčať nádobu plnú vody, aby ste ju vyliali do toaletnej misy, vane či umývadla.
 • Kolieska – uľahčia vám manipuláciu s nádobou plnou vody.

Obľúbené značky sú Vileda, Leifheit a Spontex

Najlacnejšie mopy kúpite už za cenu zľahka presahujúcu 11 eur, ceny sád s rotačným mopom začínajú na 25 eurách. Za najlacnejší parný mop dáte vyše 70 eur a najlacnejší robotický mop vás vyjde na takmer 170 eur.

Obľúbené značky klasických mopov sú Vileda, Leifheit či Spontex. Parné mopy nájdete okrem výrobcov Vileda a Leifheit aj v ponuke mnohých výrobcov elektrospotrebičov – napr. Concept, ETA, Rowenta či Ariete. Robotické vysávače kombinované s mopmi ponúkajú značky iRobot, Evolveo, Concept, Sencor či Philips.

Vaše hodnotenie:
(91.2%)
Dátum publikovania: 22.04.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 03.11.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár