Najlepšie variče vajec 2024 – recenzie, test, porovnanie

Vajíčka sú obľúbeným jedlom, ktoré vám dodá živiny a zasýti vás vďaka vysokému obsahu bielkovín. Mnohí ich obľubujú najmä na raňajky alebo aj počas dňa ako prílohu k hlavnému jedlu. Ak aj vy patríte k milovníkom vajec a navyše ich máte radi na rôzne spôsoby, mali by ste sa poobzerať po varičoch vajec.

Ako vybrať varič vajec

Varič vajec sa stáva populárnym a praktickým pomocníkom v kuchyni, ktorý vám uľahčí prípravu vajec. Zvládne vajíčka namäkko, natvrdo a dopriať si ich môžete aj stredne varené. Ide o moderný kuchynský prístroj, ktorý v obchodoch nájdete tiež pod názvom vajcovar. Ak ste o elektrických varičoch vajec ešte nepočuli, náš článok vám objasní, ako varič funguje, ako sa používa, prezradíme vám, na čo si dávať pozor pri výbere, v akých cenových reláciách sa variče vajec pohybujú a otestujeme za vás vybrané modely.

Najlepšie variče vajec

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SEG 720BS   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Eldonex EggMaster   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Sencor SEG 710BP   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 608   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt

Variče vajec – recenzie

Každý varič má svoje špecifiká, výhody i nevýhody. Aby sme vám uľahčili výber, otestovali sme niekoľko varičov od spoľahlivých a cenovo dostupných značiek. Vybrali sme jednoduché variče, ktoré varia iba vajcia, ale tiež tie, ktoré majú prídavné funkcie a zvládnu uvariť nenáročné jedlo.

Druhy varičov vajec

Ako vypovedá názov prístroja, varič vajec slúži primárne na prípravu vajíčokNajjednoduchšie modely dokážu naraz uvariť od troch do piatich vajíčok, pričom pri varení si môžete vybrať požadovanú konzistenciu (tvrdosť) vajíčka.

Drahšie a kvalitnejšie modely, resp. kombinované, majú prídavné funkcie a možnosti, a tak si vo vajcovare pripravíte aj praženicu alebo volské oká. Pri vajciach to však nekončí a renomovaní výrobcovia ponúkajú prístroje, v ktorých si navyše pripravíte zeleninu, párky, ryžu či iné obilniny. Kvalitné variče vajec majú vyšší príkon a zvládnu naraz uvariť šesť až osem vajec.

Ako vybrať varič vajec

Ponuka varičov vajec je široká a pokiaľ ste sa s týmto typom výrobku ešte nestretli, môže byť pre vás obtiažne zorientovať sa v parametroch, ktoré je dôležité sledovať. Okrem ceny prístroja je rozhodujúci príkon, funkcie, kapacita, materiály, z ktorých je varič vyrobený, jednoduchosť ovládania a u niektorých používateľov zaváži aj dizajn produktu. Pri výbere je vhodné sledovať i recenzie varičov vajec od spotrebiteľov, ktorí vajcovar už majú.

Dizajn a použité materiály

Dôležitejším parametrom než dizajn sú použité materiály, pokiaľ sú kvalitné, máte istotu, že varič vám dlhšie vydrží. Samozrejme, gazdinkám záleží aj na vzhľade variča a to najmä v prípade, ak ho chcú mať stále po ruke a umiestniť ho napríklad na kuchynskú linku. V tom prípade by ste mali vyberať tak, aby varič nepôsobil rušivo a farbou sa aspoň trocha hodil k vášmu ostatnému vybaveniu kuchyne.

Biely varič vajec na 8 vajíčok

Lacnejšie prístroje sú vyrobené z plastu a ich životnosť môže byť pri nesprávnom alebo neopatrnom zaobchádzaní výrazne znížená. Preto sa oplatí investovať minimálne do výrobkov, ktoré majú kombinované zloženie (plast a nerezové prvky). Neoddeliteľnou súčasťou varičov vajec sú veká, ktoré sú spravidla plastové, no stretnúť sa môžete aj so sklenenými alebo kovovými. Poznáme tiež modely, ktorých väčšinu častí tvorí nerezová oceľ, tie sú však drahšie, no za vyššiu cenu vám poskytnú dlhú životnosť, ľahšiu údržbu aj čistenie. K menej využívaným materiálom patrí keramika, avšak keramických varičov vajec nájdeme v slovenských obchodoch len hŕstku.

Kapacita vajcovaru

Podstatným parametrom je kapacita, podľa nej vieme, koľko vajec je vajcovar schopný uvariť naraz. Na trhu sú najbežnejšie variče, ktoré uvaria od šiestich do ôsmich vajec. Vyberať by ste mali podľa počtu osôb vašej rodiny, prípadne podľa toho, ako často vajíčka varíte a aké je ich zvyčajné množstvo. Ak si radi doprajete veľké porcie, rozhodne sa oplatí siahnuť po modeli s väčšou kapacitou.

Príkon variča

Dôležitou veličinou je príkon variča, ten nájdete v popise produktu alebo v technických parametroch pod skratkou W. Príkon určuje nielen spotrebu elektrickej energie, ale aj výkonnosť variča. Znamená to, že čím vyšší je príkon, tým väčšia je výkonnosť daného variča. V praxi sa to premietne rýchlejšou prípravou vajec.

Lacnejšie variče vajec majú príkon okolo 200 W, tie silnejšie dosahujú hodnoty od 300 do 500 W. Ak zvolíte prístroj s nižším príkonom, varenie vajec bude pomalšie, prípadne niektoré vajcia, ak ich vložíte do prístroja maximálne množstvo, budú nedovarené.

Funkcie a súčasti prístroja

Variče vajec patria k jednoduchším prístrojom, ktoré majú minimálny počet ovládacích prvkov. Ako sme spomenuli pri druhoch varičov, existujú aj také, ktoré okrem vajec dokážu variť iné typy jedál. Samozrejme, tie ponúkajú funkcie navyše, a preto je ich súčasťou viac doplnkov.

Vyberateľný zásobník vajec je súčasťou každého kvalitného variča. Umožňuje rýchle a pohodlné vybratie vajec z variča a ich následné servírovanie. Benefitom je, že vajcia môžete podávať priamo z toho zásobníka. Variče disponujú aj elektronickým časovačom, ten si nastavíte podľa toho, aký typ vajíčka chcete uvariť.

Funkcie variča vajec

Šikovnou a užitočnou je funkcia signalizácie, ktorá upozorní zvukovým signálom v okamihu, keď je elektronický časovač na konci. Neoddeliteľným komponentom varičov je spínač, ktorý uvedie spotrebič do chodu. Pri mnohých varičoch je tento spínač jediným tlačidlom. Niektoré spínače sú vybavené svetelnou indikáciou, aby ste videli, že varič je v prevádzke.

Ochrana proti prehriatiu by mala byť súčasťou každého variča, no nie vždy je to tak, a to najmä pri lacnejších varičoch alebo pri varičoch od menej známych výrobcov. Táto funkcia zabraňuje variču, aby sa prehrial. Ide vlastne o akýsi tepelný spínač, ktorý zastaví proces varenia v momente, keď sa z variča odparí všetka voda. Takýto spínač funguje tiež princípom, že zamedzí spusteniu prístroja, pokiaľ v ňom nie je vodaIzolovaná rukoväť vám zas zaistí pri presune variča alebo vyberateľného zásobníka, že sa nepopálite.

Modely s navíjaním prívodového kábla zabezpečia elegantné riešenie a ušetria priestor. Gumové nožičky na spodnej strane prístroja zas zaistia, že varič nebude po kuchynskej linke kĺzať. Drahšie modely majú osadený podsvietený displej, vďaka ktorému uvidíte aktuálne prebiehajúci režimy a to aj počas šera.

Modely, ktoré sú kombinované, by mali mať v balení rôzne výmenné pláty, pomocou ktorých môžete vo variči pripravovať ďalšie jedlá. Napríklad praženicu, volské oká, ryžu, párky, zeleninu a podobne. Ku každému variču, i k tomu najjednoduchšiemu, by mala byť dodaná odmerka na vodu a návod na použitie.

Obsluha varičov vajec je jednoduchá a podľa výrobcov ich ovládanie zvládnu aj tí, ktorí sa vareniu bežne nevenujú. Prirodzene, presný návod, ako obsluhovať konkrétny varič, záleží na vybranom modeli. Princíp používania je však všade rovnaký alebo podobný.

Varič stačí pripojiť do zásuvky, otvoriť veko, vložiť do misky požadovaný počet vajec, do odmerky nabrať vodu a naliať ju do miesta určeného na variči. Množstvo vody záleží od počtu vajec a taktiež od toho, či chcete vajcia variť natvrdo, namäkko alebo na hniličku. Následne veko zatvoríte a nastavíte čas varenia, prípadne len stlačíte spínač na spustenie variča do prevádzky.

Čierny varič vajec s plastovým krytom

Po dovarení vás varič upozorní zvukovým alebo aj svetelným signálom, a tak viete, že vajíčka sú hotové. Modely, ktoré disponujú automatickým vypnutím, vám dávajú slobodu navyše, pretože čas varenia nemusíte sledovať. Keďže sa prístroj vypne sám, nestane sa, že by sa vajcia prevarili. Potom už len stačí otvoriť veko a vajcia podávať.

Väčšina moderných varičov má zabudované režimy, ktoré určia optimálny čas varenia. Aby ste mali predstavu o príprave, uvádzame približné časy. Vajíčko natvrdo sa varí 8 až 10 minút, vajíčko na hniličku 5 až 6 minút a vajíčko namäkko len 3 minúty. Dĺžka varenia vajec vo variči však závisí od jeho príkonu, preto je nutné brať tieto časy iba orientačne.

Osvedčené značky a ceny varičov

Variče sú prístroje, do ktorých nemusíte investovať veľké sumy peňazí. Ich cena začína od 5 eur, za ňu však získate len veľmi jednoduchý varič s obmedzeným množstvom funkcií, s menším výkonom aj s menším počtom naraz uvarených vajec.

Ceny vajcovarov od osvedčených výrobcov ale nie sú oveľa vyššie. Štartujú na sume 10 eur. Spoľahnúť sa môžete na bezproblémový chod, lepší výkon aj prídavné funkcie, ktoré vám varenie uľahčia.

Najdrahšie variče stoja okolo 200 eur, ale tie sú určené skôr pre profesionálne varenie vajec. Bežná domácnosť by ich výkon a funkcie nevyužila, a tak by išlo o zbytočne vyhodené peniaze.

K osvedčeným a predávaným značkám vajec patria Delimano, De Gusto, Sencor, Tefal, Stebe, Severin, Sage, Rommelsbacher, Russell Hobbs či Silvercrest. Posledná zmienená je privátnou značkou obchodného reťazca Lidl. Pri výbere vhodných varičov vajec a taktiež pri porovnávaní cien vám môžu pomôcť vyššie uvedené recenzie, prípadne tiež známy porovnávač cien Heureka.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre varič vajec, stále však rozmýšľate, či sa vám skutočne bude hodiť? Odpovede na často kladené otázky ohľadom tohto malého spotrebiča, by vám to mohli objasniť.

Je varič vhodný aj pre jednotlivcov?

Varič vajec využije každý, kto obľubuje pokrmy z tejto suroviny. Na trhu existujú variče s menším zásobníkom (na tri až päť vajec) i s väčším (na šesť až osem vajec). Ak by ste aj zvolili varič so zásobníkom na osem vajec, nič sa deje, pretože maximálny počet vajíčok nie je nutné variť.

Zvládnu ovládanie variča deti?

Jednoduché variče vajec zvládnu ovládať aj deti. Výrobcovia väčšinou uvádzajú, že varič môžu používať deti nad osem rokov. Pri dieťati by však mal byť dozor.

Ako čistiť varič?

Varič by sa mal čistiť po dovarení, resp. po vychladnutí prístroja. Variče vajec zvyčajne nie je možné umývať v umývačke riadu. Stačí ho len jednoducho utrieť navlhčenou handričkou, prípadne neagresívnym saponátom. Konkrétna údržba a čistenie závisí od zvoleného modelu vajcovaru.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.6%)
Dátum publikovania: 21.07.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

24/05/2022 17:55
Renča

TEAM EK 10 B je až na sedem vajíčok. Čo mi vyhovuje, lebo u nás je spotreba vajec veľká. Nechýba tu odmerka a zvukový signál po dovarení. Aspoň viem, že už sú hotové a medzitým sa môžem venovať iným činnostiam. Prístroj dobre stojí na kuchynskej linke, neposúva sa, je stabilný a má štyri nožičky. Plusom je aj transparentné veko, aspoň vidím, čo sa deje.

06/01/2022 08:48
Sisa

Na Vianoce som dostala praktický varič vajíčok Steba EK 7. Som s ním spokojná, ale zatiaľ som varila len zopárkrát. Naraz sa dá pripraviť až šesť vajec. Vajíčka sú uvarené veľmi dobre a vďaka prevádzkovej kontrolke vždy viem, či je varič ešte v prevádzke alebo už nie. Keď sú vajíčka hotové, zaznie zvukový signál. Varič vyzerá veľmi pekne a je kvalitne zhotovený, teším sa tomuto darčeku.

12/12/2021 10:52
Valika

Varič vajec Domo DO9142EK je veľmi presný a s kvalitou varených vajíčok som spokojná. Obsluha je jednoduchá, len viečko sa mi zdá, že je z krehkého materiálu, tak uvidím, koľko vydrží. Páči sa mi, že vajíčka nepraskajú a vôbec nemusím sledovať čas. Myslím, že má aj nízku spotrebu elektrickej energie.

12/11/2021 20:03
Diana

Varič vajec Sencor SEG 720BS je vhodný ako do domácnosti, tak aj na chalupu, kde nie je možné variť klasickým spôsobom. Vajíčka sú pripravené kvalitne a kapacita 7 vajec je postačujúca pre celú malú rodinku. Plus si vyslúži nerezová varná plocha aj nerezový vrchnák, mínus zas troška subtílnejšie plastové úchyty.

13/07/2021 22:09
Uršuľa

Vsadila som na lacný varič vajec De Gusto PM-1123, ktorý má pekný oválny dizajn a jednoducho sa ovláda. Prístroj je praktický, pretože vďaka nemu rýchlo uvarím viacero vajíčok súčasne v požadovanej konzistencii. Na výber mám vajcia natvrdo, namäkko aj na hniličku. Maličké mínus dávam za odmerku vody, ktorá by mohla mať o trocha výraznejšie a čitateľnejšie značenie. Odkedy mám tento prístroj, zabudla som na varenie vajec v klasickom hrnci a najmä na hodinky. Varič sa o všetko postará sám a ja si potom už len vychutnám vajíčka. Po dovarení sa vajíčkovar automaticky vypne. Okrem toho je tu aj šikovný stoja a dve misky na volské oko, vajíčkovú omeletu a zeleninu. Tento produkt tak môžem využívať na prípravu viacerých pokrmov.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok