Najlepšie telefóny 2024 – recenzie, test, porovnanie

Trh s mobilnými telefónmi je najviac rozpínajúci sa trh. Vďaka vývoju stále novších technológii pre mobilné zariadenia výrobcovia chŕlia na trh stále novšie modely. Žiaden z výrobcov nechce zaostávať za konkurenciou. Aj nároky používateľov sa za posledné roky rapídne zvýšili. Dnes už pristupujeme k nákupu mobilného telefónu inak ako pred pár rokmi. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické novinky a, samozrejme, aj dizajn. Základné kritériá pre výber sú u každého iné. Niekto rád a často fotí a uprednostní zariadenie s kvalitným fotoaparátom. Inému záleží na výkone kvôli hrám a náročným aplikáciám. Niekto si zase potrpí na luxusný dizajn a kvalitné spracovanie pre reprezentačné účely. Ako si poradiť v bohatej ponuke mobilných telefónov?

Mobilné telefóny

Zozbierali sme testy telefónov, domáce aj zahraničné recenzie, hodnotenia. Prešli sme stovky diskusií a prečítali obrovské množstvo užívateľských recenzií. Výsledkom je tento zoznam najlepších telefónov čo sa týka kvality, ceny a hodnotení. Trh s mobilnými telefónmi sa strašne rýchlo mení a preto túto tabuľku pravidelne obnovujeme.

Update: na vašu žiadosť sme pridali tabuľku najlepších smartfónov do 250 eur. Zbierame podklady na zostavenie tabuľky najlepších telefónov do 100 eur, do 200 eur a do 300 eur. Pripravované tabuľky čoskoro zverejníme. Ak máte ďalšie požiadavky, napíšte nám ich do komentárov v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie telefóny

Názov Hodnotenie Detail
OnePlus 12   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
iPhone 15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Xiaomi 14   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Najlepšie smartfóny do 350 eur

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone XR   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Samsung Galaxy A34   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Xiaomi Redmi Note 13 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Motorola Moto G54   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Xiaomi 13T   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
OnePlus 12   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Honor Magic 6 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Telefóny – recenzie

Bez telefónu si väčšina z nás nevie predstaviť svoj život. Či už kvôli robeniu fotografií, pozeraniu videí, pripájaniu sa na sociálne siete, chceme len to najlepšie. Výrobcovia ako Huawei, Samsung, Nokia, Apple či CAT ponúkajú každý rok novinky, ktoré sú, resp. by mali byť o niečo prepracovanejšie, nablýskanejšie a často aj väčšie. Nezatracujte však ani staršie modely, ktoré bývajú často rovnako kvalitné. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov telefónov, ktoré by vám pri výbere vášho nového telefónu mohli byť nápomocné.

Ako vybrať mobilný telefón

Mobilný telefón je zariadením, ktoré dnes sprevádza naše životy. Deň bez neho si len málokto dokáže predstaviť. Zabezpečuje pre nás sociálnu funkciu, pomáha nám v bežnom živote i v práci. Dnes už mobil nie je iba prostriedkom komunikácie. Využívame jeho plný potenciál a aj tak stále vývojári prichádzajú s niečím novým. Človek sa už pomaly nevyzná v tom, čo trh ponúka. Preto sme pre vás pripravili jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže s výberom mobilného telefónu.

Inteligentný, či hlúpy?

Výber sa začína od charakteru mobilného telefónu. Ako je možné, že má mobil charakter? Jednoducho. Mobilné telefóny dnes delíme na dva základné tábory. Inteligentné či chytré telefóny, tzv. smartfóny majú dotykový displej, veľkú obrazovku, fotoaparát, Bluetooth a mnoho iných funkcií. Okrem toho zvládajú vykonávať niekoľko procesov naraz. Klasické, alebo tzv. hlúpe telefóny sú charakteristické menším displejom, tlačidlami a tým, že SMS/MMS správy, telefonovanie a hadík v telefóne sú to jediné, čo zvládnu. V dnešnej dobe však svoj účel plnia a stále si nájdu svojich verných priaznivcov.

Hranie sa na mobilnom telefóne

Pri klasických telefónoch je lákavá hlavne cena a ich výdrž. Tlačidlové telefóny sú pre všetkých, ktorí nepotrebujú byť stále online na sieti. SMS, telefonovanie, jednoduché hry, kalkulačka, ale aj jednoduché pripojenie na internet, hoci maximom zvyčajne býva kontrola mailu, zvládnu. Niekomu postačí aj to. Fotoaparát nebýva najlepší, no ak potrebujete niečo odfotiť, dá sa to. A najväčšou devízou je spomínaná výdrž batérie. Vydrží váš smartfón týždeň bez nabíjania? No vidíte.

Smartfón, ten čo má 95 % populácie, je pre ľudí, ktorým mobilný telefón robí spoločníka či asistenta. SMS/MMS, telefonovanie sú len dnom toho, čo smartfón dokáže. Pohodlné surfovanie po internete, emailové účty, sociálne siete, fotenie, natáčanie videí a to všetko na veľkom dotykovom displeji. Telefónu s dotykovým displejom už podľahla drvivá väčšina ľudí. Niet sa čo čudovať, pohodlie, zábava a pohotovosť sú dnes cenné veličiny.

Operačné systémy

Nepôjdeme ďaleko do histórie. V nej by sme objavili veľké množstvo operačných systémov, ktoré prechádzali vývojom. Na trhu prevládajú 2 dominantné systémy. Niežeby iné neboli, no tieto dva ovládli svet. Áno, reč je o Androide a operačnom systéme iOS. Medzi miernych konkurentov ešte možno zaradiť Windows od Microsoftu, no ak budete vyberať, Android a iOS sú v 90 % logickou voľbou už z hľadiska užívateľského rozhrania. Podobný Androidu je napr. operačný systém Samsung Bada spoločnosti Samsung, ktorý ešte nie je veľmi rozšírený. Ak vám záleží na lepšom zdieľaní hudby, fotografií či videí, vyberte si operačný systém kompatibilný s vaším notebookom.

Android

Android pochádza z dielne ďalšieho amerického velikána. Google ponúka otvorený operačný systém, ktorý je k dispozícii mnohým výrobcom mobilných telefónov. Samsung, Lenovo, Huawei a mnohé i menej známe značky využívajú rôzne úrovne operačného systému Android. Spoločnosť Google pravidelne prináša nové verzie operačných systémov, ktoré sú označené číslom, no i sladkým názvom ako Donut, Lolipop, Marshmallow či Nougat. Krok za krokom ponúkajú lepšiu stabilitu a funkčnosť. Android disponuje oproti App Store o poznanie lepším obchodom. Google Play ponúka záujemcom stiahnuť rôzne aplikácie od malých i veľkých vývojárov. Zaujímavosťou však je, že stiahnutím inej aplikácie, ako od spoločnosti Google, strácate záruku na operačný systém.

Operačný systém telefónu – Android, či iOS?

iOS

iOS je operačným systémom americkej spoločnosti Apple. Tento operačný systém nájdete iba v mobilných zariadeniach tejto spoločnosti. Známy pojem iPhone netreba nijak zvlášť predstavovať. iOS pravidelne prichádza s vždy perfektne vyladeným softvérom a hardvérom. Každá aktualizácia je krok vpred. Všeobecne sú smartfóny od Apple vo vyššej cenovej triede, no i napriek tomu sú tovarom, ktorý sa predáva vo veľkom. Spoločnosť disponuje vlastným internetovým obchodom s aplikáciami AppStore. iOS je však oproti Androidu uzavretejším operačným systémom, a tak ani obchod niektoré aplikácie obdobné v systéme Android neponúka. Rozhranie tohto operačného systému je ľahko zvládnuteľné. V iPhone telefónoch sa nachádza tlačidlo Domov, ktoré umožňuje zatvorenie alebo zálohovanie aplikácií, kontrolu ich stavu, spustenie vyhľadávania či návrat na domovskú obrazovku. Ponúka tiež široký prístup k hudbe, videám či hrám. Svoj telefón môžete ovládať pomocou hlasovo riadeného asistenta Siri

Windows

Ide o operačný systém spoločnosti Microsoft, ktorý je zatiaľ len okrajovým hráčom na trhu. Telefóny s týmto operačným systémom ponúkajú množstvo funkcií, ktoré sú totožné s tými v počítačoch. Ponúka aj rôzne aplikácie, ktoré sa dajú nájsť v obchode Windows Marketplace.

Aký displej

Kritérium veľkosti displeja hrá pri rozhodovaní dôležitú rolu. Boli obdobia, keď výrobcovia mobilov tlačili veľkosť uhlopriečky dole a zameriavali sa na výšku displeja a výkon. Dnes to platí tiež, pretože každý chce čo najtenší mobil. S tým rozdielom, že uhlopriečka rastie. Smartfóny s displejom menším ako 5" sú predávané omnoho menej.

Displej mobilného telefónu

Menšie uhlopriečky okolo 4" sú ideálne pre „one hand“ ovládanie. Väčší displej je však omnoho pohodlnejší pre písanie, čítanie a celkovo využívanie celej škály funkčnosti smartfónu. Pochopiteľne, menší displej je skladnejší. Displeje pod 4,5" sú dnes skôr raritou.

Displeje s rozmermi 6" nie sú výnimkou. Hoci je táto veľkosť na hrane rozhrania s tabletmi. Takýto mobil už len tak do vačku nevopcháte. Preto vám odporúčame displej s rozmerom od 4,5 do 5,4 palca. Ide o ideálny kompromis.

Veľkosti displejov podľa užívateľského rozhrania:

 • 4" až 4,4" – vhodné na ovládanie v jednej ruke. Veľmi kompaktné rozmery. Nevýhodou sú však činnosti ako písanie či surfovanie na internete.
 • 4,5" až 4,9"  opäť perfektne sadnú do ruky. Využíval ich dokonca i iPhone 7 či iPhone 8. Dnes ich však už výrobcovia takmer neponúkajú.
 • 5" až 5,4"  najobľúbenejšia veľkosť displejov, ktorá spája pohodlné používanie a zároveň kompaktné rozmery.
 • 5,5" až 5,9"  takisto veľmi často vyhľadávaná kategória displejov. Rovnako tak sa veľmi dobre takýto mobil ovláda a zároveň jeho rozmery sú ešte kompaktné.
 • 6" a viac  hranica medzi smartfónom a tabletom sa začína niekde na tomto čísle. Na veľkom displeji sa síce pracuje pohodlne a rýchlo, no je nepraktický.

Technológia displeja a jeho rozlíšenie

Kvalitný obraz rozhoduje nielen pri výbere televízora (podľa priemerných čísel pozeráme TV zhruba 2 až 3 hodiny do dňa), ale aj mobilného telefónu. Do mobilu počas dňa pozeráme totiž ešte o 2 a pol hodiny viac. Rozlíšenie, technológia displeja a jeho čitateľnosť majú teda svoju dôležitú rolu. Vo svete smartfónov existuje niekoľko druhov technológií:

 • OLED – aktuálne najinovatívnejšia technológia využívaná pri výrobe mobilných displejov. Vynikajú výrazným podsvietením, dobrou čitateľnosťou, vernejším zobrazením farieb. Životnosť je o niečo nižšia ako v prípade LCD displejov. Tieto displeje majú ešte svoje podkategórie AMOLED a P-OLED.
 • AMOLED – ide o aktívnu matricu displeja, ktorá sa odlišuje technológiou zobrazenia čiernej farby. Vďaka vykresľovaniu čiernej vytvára najlepšie kontrasty. Tento druh zobrazenia takisto šetrí výdrž batérie.
 • P-OLED – ide o pasívnu matricu displeja, ktorá vykresľuje farby pomalšie. Využíva sa pri menších uhlopriečkach alebo napríklad pri smarthodinkách.
 • LCD – nepraktické hlavne kvôli vyššej spotrebe ako OLED technológia. Ich technologické spracovanie je omnoho jednoduchšie a využíva ho množstvo výrobcov. Majú 2 podkategórie – IPS a TN.
 • IPS – klasické displeje, ktoré majú širokú škálu farieb. Ide o kategóriu, ktorá sa nájde v strednej i vyššej triede mobilných telefónov. IPS má najlepšie pozorovacie uhly. Nie je však príliš úsporná. Veľmi dobre zobrazuje svetlé farby (najmä bielu), trochu horšie tmavšie farby. Niektoré displeje majú špeciálnu úpravu povrchového skla (index lomu svetla), vďaka čomu sa môžu pochváliť zlepšenou čitateľnosťou. Vynikajú dlhou životnosťou.
 • TN – ide o starú technológiu LCD displejov, ktorá má vysoký jas, no v celku slušnú výdrž batérie. Pozorovacie uhly sú však značne obmedzené. Dnes sa už takmer nevyužíva.

Rozlíšenie displeja mobilného telefónu

Rozlíšenie (koľko farebných bodov/pixelov má displej po hranách) vypovedá o kvalite obrazu. Keďže každý bod tvorí časť obrázka, tie najlepšie zobrazenie majú aj najvyššie čísla. Keď bude pixelov málo, obrázok bude rozkockovaný, ak ich zas bude na malej ploche veľa, ľudské oko ich nezaznamená, takže si zaplatíte za niečo, čo ani neuvidíte. Staršie tlačidlové telefóny mali rozlíšenie 240 x 360 pixelov, čo bolo pre malý displej postačujúce. Pri smartfónoch sa za dobré rozlíšenie považuje to od 1920 x 1080 pixelov. Jemný obraz vám poskytnú mobily s rozlíšením 2160 x 1080 pixelov a viac. HD rozlíšenie sa už stalo štandardom a mnohé smartfóny ponúkajú FULL HD displej. 2K a 4K sú takisto v hre, no treba myslieť na to, že rozlíšenie a kvalita zobrazenia značne vplývajú na výdrž batérie. Samozrejme, rozlíšenie displeja podriaďujte veľkosti telefónu. Pre smartfón s uhlopriečkou 3,5 palca je postačujúce rozlíšenie 540 × 960 pixelov, telefóny s väčším displejom budú potrebovať aj väčšie rozlíšenie.

Nielen rozlíšenie, ale aj hustota pixelov sú dôležité pre kvalitu obrazu. Jednotkou hustoty pixelov je ppi (pixels per inch). Toto číslo zohľadňuje rozlíšenie displeja i jeho veľkosť. Minimum je 250 ppi (obraz nie je rozrastrovaný), pokiaľ však máte tú možnosť, vyberte si radšej telefón s hustotou pixelov 300 až 400 ppi, kde sú body takmer nerozoznateľné a obraz je jemný.

Jas a svietivosť displeja

Ak vám záleží na zachovaní zdravého zraku, mali by ste si všímať aj tento parameter. Široká škála jasu vám umožní pohodlne čítať za tmy i za slnečného dňa. Minimálna hodnota by mala byť 1 cd/m2, maximálna viac ako 500 cd/m2, najlepšie telefóny majú až 700 cd/m2.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu v smartfónoch je pre mnohých veľmi dôležitým parametrom, potom sú tu ľudia, ktorí fotoaparát použijú len príležitostne. Dnes však už aj v smartfónoch strednej triedy nájdete celkom slušné fotoaparáty.

Ako prvé zabudnite na mýtus, že čím viac megapixelov, tým lepší fotoaparát. To, že má zadný fotoaparát 20 Mpx ešte neznamená, že robí krajšie fotky ako 8 Mpx konkurent. Výkon fotoaparátu sa testuje za ideálnych podmienok. V tomto ohľade zohráva úlohu svetelnosť. Tá sa označuje písmenom f (f/1.7, f/2.0, f/2.3...). Čím je číslo menšie, tým sú rozostrenie a svetelnosť lepšie. Známy je možno aj pojem clona. Zadný fotoaparát má spravidla vyšší výkon, pretože umožňuje lepšie zapracovanie šošovky do tela telefónu. Väčšinou ide o 8, 12 či 16 Mpx. Dnes už nie sú výnimkou ani 23 Mpx fotoaparáty.

Fotenie s mobilným telefónom

S fotoaparátom súvisí i prisvetľovacia dióda, resp. blesk, ktorý je dnes bežným vybavením zadných i predných fotoaparátov. Predná kamera, tzv. selfie fotoaparát má zvyčajne rozlíšenie okolo 5 až 12 Mpx. Dôležitá v prípade zadného i predného snímača je stabilizácia obrazu. Tú oceníte i pri videu.

Duálne fotoaparáty už sú pomaly štandardom a čoraz viac sa objavujú fotoaparáty s 3 objektívmi. O čo ide? Smartfón disponuje na zadnej strane dvoma objektívmi. Ich funkcia môže byť v závislosti od výrobcu rôzna. V jednom prípade sa jeden objektív počas fotenia stará o vykresľovanie čiernej – bielej farby a ostrosť. Ten druhý pre zmenu reaguje na sýtosť farieb a celkovú kvalitu snímky. Kvalita fotiek je o poznanie vyššia.

Najlepšie fotomobily

Názov Hodnotenie Detail
Apple iPhone 15   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Google Pixel 8 Pro   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Samsung Galaxy S24 Ultra   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
OnePlus 12   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Honor Magic 6 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt

Výkon telefónu

Ak patríte medzi používateľov, ktorí svoj smartfón využívajú denne, pamäť RAM a výkon sú pre vás veľmi dôležité. Ak surfujete po internete, spravujete stránky, pozeráte videá, na pozadí máte spustené rôzne aplikácie a smartfón je vašou kanceláriou, výkon nepodceňujte. Výrobcovia procesorov ako Qualcomm či Snapdragon sú niečo ako Intel a AMD vo svete počítačov.

Aktívne používanie smartfónu

Základnou súčiastkou telefónu je procesor s rôznym počtom jadier (1, 2, 4 či 8). Zväčša platí, že čím viac jadier, tým lepšie, pretože systém je výkonnejší a telefón funguje plynulejšie. Závisí to však aj od toho, či sú jadrá homogénne alebo heterogénne (zvyčajne je druhý typ lepší), jeden typ jadier totiž môže plniť menej náročné procesy, druhý krátkodobo tie náročnejšie, ich kombináciou sa dosahuje lepšia spotreba. Vo svete procesorov existuje niekoľko výrobcov procesorov, ktorí sa sústredia na maximalizovanie výkonu smartfónu. V tomto prípade sú najvýkonnejšie 14-nm alebo 10-nm jadrá. Qualcomm vedie na trhu s 8-jadrovými procesormi. Po novom sa nestráca ani Exynos, ktorý je produktom Samsungu.

Výkon telefónu a rýchlosť systému ovplyvňuje aj frekvencia procesora, ktorá sa pohybuje cca medzi 1,3 a 1,5 GHz (čiže 1 300 000 000 až 1 500 000 000 otáčok za sekundu).

Veľkosť pamäte RAM

Výkon jadier úzko súvisí s pamäťou RAM. Systém, každá SMS správa, každý kontakt, ktorý si uložíte do telefónu, fotografie zaberajú určité miesto. Najvhodnejšie je vyberať telefón s čo najvyššou kapacitou pamäte – užívateľskou i RAM. RAM pamäť je o niečo dôležitejšia, keďže zabezpečuje bezproblémové fungovanie mobilného telefónu. Ukladá všetky dáta, ktoré mobil používa. Keď je RAM prekročená, všetky nadbytočné procesy sa ukončia. RAM pamäť, ktorá bežnému používateľovi, ktorý surfuje po Facebooku a občas prezrie web a odfotí nejaké momenty, postačí, je 2 GB. Ak patríte k náročnejším používateľom, 4 či 6 GB RAM pamäte pre vás budú lepším riešením.

Chatovanie cez telefón

Veľkosť vnútorného úložiska mobilného telefónu (užívateľská pamäť) je objem dát, ktorý si môžete uložiť do svojho telefónu. Časť zaberá operačný systém, časť zas aplikácie, ktoré máte nainštalované. Zvyšok je voľný pre obrázky, videá, hry či aplikácie. Veľkosť úložiska je väčšinou 16, 32 alebo 64 GB.

Zabúdať nesmieme ani možnosť vkladania SD karty a navýšenie internej pamäte. Karty s kapacitou 32, 64 alebo 128 GB sú dnes bežným artiklom. Interná pamäť často býva na úrovni 8 či 16 GB, pravda je taká, že niečo zhltne samotný operačný systém a aplikácie, ktoré už v mobile sú. Reálne preto rátajte s menšou internou pamäťou. Ak si neulietate na všetkých aplikáciách a ani nehrávate rôzne hry, 8-16 GB pamäte vám postačí.

Výdrž batérie

Kapacita batérie pri výbere zohráva dôležitú úlohu. Aby ste nemali deň čo deň stres, či vám mobil vydrží do večernej cesty vlakom, môžete so sebou nosiť powerbank. Alebo sa zamerajte na smartfóny s vysokou kapacitou batérie. Nároky na energiu sú vyššie u dotykových telefónov, kde prebieha viac činností ako v tlačidlových telefónoch, ktorých procesor ani iné vnútorné súčiastky nie sú také výkonné.

Nabíjanie telefónu

Dotykové telefóny majú veľké nároky na výkon, čo sa podpísalo pod vysokú spotrebu. Minimálna kapacita batérie by mala byť okolo 2 200 až 3 200 mAh. S vyššou kapacitou sa predlžuje doba nabíjania, avšak aj výdrž telefónu. Pri nákupe sa pozerajte aj na tento parameter a snažte sa ho prispôsobiť svojmu každodennému fungovaniu. Smartfóny s kapacitou batérie okolo 4 000 až 5 500 mAh vám vydržia celé dni.

O výdrži mobilného telefónu vám niečo napovie aj pohotovostná doba telefónu. Táto hodnota hovorí, ako dlho vydrží telefón na jedno nabitie v pohotovostnom režime. Pohotovostná doba telefónu sa často pohybuje medzi 300 až 400 hodinami, ide však o stav, kedy je väčšina funkcií obmedzená a závisí od ďalších faktorov ako sú teplota, sila signálu, opotrebovanie batérie či využitie funkcií. To číslo je trochu nadnesené, pretože 10 dní vám telefón, aspoň ten moderný, určite nevydrží. Pri aktívnom používaní je výdrž okolo 2 – 3 dní.

Reproduktor

Kvalita reproduktora je nezanedbateľným parametrom, pokiaľ telefón používate predovšetkým na telefonovanie. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, ako si telefón ešte pred jeho kúpou vyskúšať. Každému totiž vyhovuje niečo iné, resp. každý má inak citlivý sluch. Dajte si telefón na najnižšiu a najvyššiu hlasitosť a odskúšajte si jeho zvuk. Či je čistý, aká je jeho intenzita a hlasitosť.

Konektivita

Najdôležitejšiu súčasť funkčnosti vášho mobilného telefónu tvorí konektivita. V ľudskej reči, jednoducho, ako sa dokáže smartfón prispôsobiť a adaptovať k iným zariadeniam či funkciám. Chýbať nesmie Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC. Tieto funkcie by mali byť absolútnym štandardom. NFC, teda funkcia bezkontaktnej platby mobilom sa stáva trendom.

DUAL SIM telefón

S konektivitu súvisí i pripojiteľnosť. Slúchadlá potrebujú mať 3,5 jack a pre nabíjanie by tu nemalo chýbať napájanie prostredníctvom mini alebo micro USB. Dnes populárny typ USB C, ktorý dokáže mobil nabiť behom hodiny.

Pri konektivite nezabúdajme na univerzálnosť. Čo tak DUAL SIM a teda využitie dvoch SIM kariet v mobile naraz. Dve SIM karty vám umožňujú využívať služby dvoch operátorov naraz. S operátormi súvisí i poskytovanie internetovej siete a možnosť pripojenia telefónu k 3G, 4G alebo LTE sieti, ktorá je najrýchlejšia. LTE je na našom území obmedzené, no i tak vášmu telefónu by táto funkcia nemala chýbať.

Odolnosť

Ak hľadáte nezničiteľný smartfón, neporadíme vám. Zrejme taký ani nenájdete. Ak však chcete taký, ktorý odolá i náročnejším vplyvom počasia alebo mu nenarobia ťažkosti sťažené podmienky, hľadajte extra odolné materiály.

Odolné smartfóny s ochranou IP68 odolajú prachu, vode (do 1,5 metra) i mechanickým nárazom. Smartfóny majú zvyčajne hrubé telo a ich rámček je zložený z gumy, tvrdeného ABS plastu a ochranného skla. Známym výrobcom je CAT.

Používanie telefónu

Bežnému používateľovi postačí odolnosť displeja voči prasknutiu a mierna odolnosť voči dažďu. Rovnako tak je určite dobre, ak displej vášho smartfónu opatríte ochranným sklom a dáte ho do ochranného obalu.

Cena často zodpovedá kvalite

V tomto smere rozhodujú finančné možnosti samotného zákazníka. To, koľko ste ochotní do nového smartfónu investovať, je vaše rozhodnutie. Upokojíme vás, že v každej cenovej kategórii nájdete množstvo kandidátov, ktorí vaše očakávania splnia. Tlačidlové mobilné telefóny, ktoré nestarnú tak rýchlo ako smartfóny, bývajú lacnejšie ako dotykové telefóny, ale dlhšie si držia cenu. Pri smartfónoch platí, že novinky sú na začiatku drahé, avšak rýchlo starnú a znižuje sa aj ich cena. Keďže počas roka sa na trh dostanú desiatky smartfónov a ich technológie idú rýchlo vpred, to, čo je nové začiatkom roka, je koncom roka už bežnou záležitosťou.

Ak by sme mali hovoriť o cenových kategóriách, smartfón, ktorý splní svoj účel, zoženiete od 200 eur vyššie. Nájdete, samozrejme, aj lacnejšie smartfóny, tie však často nevynikajú kvalitou. Strednou kategóriou sú smartfóny od 300 až 500 eur. Vyššie cenové relácie sú už pre mnoho ľudí až nelogické. Za nový smartfón od Apple zaplatíte napríklad od 1 100 eur vyššie. To, či vám daný model bude vyhovovať, zistíte až časom. Určite sa však zamerajte na overených výrobcov ako Samsung, Apple, Lenovo či Huawei.

Najlepší mobil strednej triedy

Mobilné telefóny strednej triedy (cenovo sa pohybujú okolo 300 až 400 eur) sa radia k najpredávanejším telefónom na trhu. Pomer cena/kvalita je výborný a hardvérová výbava dostatočná, aby ponúkali obstojný výkon. Telefóny strednej triedy sa môžu pochváliť pevnou a odolnou konštrukciou, dobrou operačnou pamäťou (min. 4 GB) a aspoň Full HD rozlíšením. Odporučiť vám môžeme napr. telefóny Apple iPhone SE, Samsung Galaxy A53, Motorola Edge 30, Xiaomi Poco X4 či Xiaomi 11T.

Najlepší mobil strednej triedy

Najlepší mobil do 300 eur

V tejto cenovej kategórii vám môžeme odporučiť Xiaomi Redmi Note 11 s priestranným displejom, štvornásobným fotoaparátom, 5 000 mAh batériou a pamäťou 6 GB/128 GB. Kvalitným telefónom je aj Realme 9 či Xiaomi Poco X3. Veľkosť a rozlíšenie displeja, RAM, rozlíšenie fotoaparátu či kapacita batérie potešia aj náročných používateľov.

Najlepší mobil do 200 eur

Do nižšej strednej triedy sa radí viacero kvalitných telefónov, ktorých pomer/cena výkon je veľmi priaznivý. Medzi cenovo dostupnými telefónmi nechýbajú Xiaomi, Huawei a ani Samsung. Najpredávanejším v tejto cenovej kategórii je Xiaomi Redmi Note 11 s pamäťou 4 GB/128 GB, nasleduje Samsung Galaxy A13, dobrým recenziám sa teší napr. Motorola Moto E40.

Mobil s najlepšou výdržou

Čoraz viac ľudí hľadá telefón s dobrou výdržou batérie, ktorý by im bol vždy nablízku a mohli si ním krátiť čas v autobuse či u lekára, hrať hry alebo sledovať videá. Dobrou výdržou sa môžu pochváliť Samsung Galaxy A52, Xiaomi Poco X3, Xiaomi Redmi Note 10 či Samsung Galaxy Note20. Pokiaľ si zvolíte mobil s batériou 4 200 mAh a viac, budete s výdržou spokojní.

Aký telefón kúpiť? Recenzie pomôžu s výberom

Pri výbere telefónu sa môžete riadiť naším návodom, v ktorom sa dozviete všetko potrebné, dobrým krokom je tiež všímať si recenzie jednotlivých telefónov. Zo skúsenosti iných sa dozviete o plusoch a mínusoch telefónov asi najviac. Čísla totiž niekedy vyzerajú lepšie ako skutočnosť. Často bývajú nadhodnotené, resp. merané v ideálnych podmienkach.

Aký telefón kúpiť?

Porovnanie mobilov Xiaomi

Telefóny tejto značky patria medzi najobľúbenejšie. Pomer cena/výkon je veľmi priaznivý, telefóny ponúkajú používateľsky prívetivé prostredie, aktualizácie sú pravidelné, dizajn je elegantný, spracovanie kvalitné. Xiaomi ponúka niekoľko radov telefónov, najvyššiu akosť majú Xiaomi Mi telefóny, obľúbené sú Xiaomi Redmi, Redmi Note, ale aj Pocophone. Milovníci hier zas dobre poznajú Xiaomi Black Shark.

Xiaomi Mi sú telefóny s lepšími špecifikáciami, čomu zodpovedá aj o niečo vyššia, avšak stále veľmi prijateľná cena. Telefóny môžu, ale aj nemusia mať doplňujúce označenie, ktoré označuje určitú vlastnosť mobilu, a číslo, ktoré odkazuje na generáciu telefónu. Xiaomi Mi Mix je označenie pre bezrámčekové telefóny, ktorých displej zaberá rekordných 91 % prednej plochy. Tento rad telefónov ponúka 8-jadrový procesor, 8 GB RAM a batériu s kapacitou 4 400 mAh. Xiaomi Mi Max sú smartfóny s nadpriemerne veľkým displejom (6,44 palcov) a 4 850mAh batériou. Xiaomi Mi A označuje telefóny s čistým Androidom (bez nadstavby), Xiaomi Mi SE zas odľahčené varianty telefónov Mi. Tie najlepšie telefóny s označením Xiaomi Mi sa môžu pochváliť čítačkou odtlačkov prstov, trojitým fotoaparátom, rýchlym nabíjaním či vysúvacou selfie kamerou.

Xiaomi Redmi telefóny nižšej a strednej triedy, ktoré svojimi parametrami často presahujú ostatné telefóny v tejto cenovej kategórii. RAM majú 2 – 4 GB, rozlíšenie 1 520 x 720 px, prijateľnúú jemnosť displeja (cca 270 ppi) a rozlíšenie fotoaparátu je 12 Mpix. Ak chcete telefón s displejom väčších rozmerov, vyberajte z mobilom s označením Xiaomi Redmi Note, ktoré majú o niečo lepšie parametre ako Redmi.

Xiaomi Black Shark sú výkonné telefóny na hranie hier. Kapacita batérie je cca 4000 mAh, RAM 6 – 8 GB a užívateľská pamäť 64 GB a viac. Rozlíšenie telefónu (12 Mpix), vzhľadom na to, že ide o herné mobily, je postačujúce.

Zlatým stredom sú telefóny Xiaomi Pocophone, ktoré ponúkajú veľký displej, dostatočný výkon, dlhú výdrž (4000 mAh batéria) aj kvalitný fotoaparát (12 Mpix).

Vlajkové lode výrobcov mobilov

Vlajkové lode sú najvybavenejšie a najdrahšie zariadenia každého výrobcu telefónov. Ide o novinky, určené pre používateľov, ktorí vedia oceniť ich funkcie. Prémiové smartfóny stále dokážu zaujať, a to aj napriek tomu, že novinky sa od svojich predchodcov nelíšia tak veľmi, ako to bývalo v minulosti. Vlajkovou loďou Samsungu bol v roku 2023 model S24, spoločnosť Huawei telefónom so špičkovým fotoaparátom Huawei P60 Pro, ktorého dostupnejšou verziou je Honor Magic 6 Pro. Spoločnosť iPhone uviedla svoj telefón 15 Pro, Xiaomi model 14.

Vlajkové lode 2019 – kúpa nového smartfónu

Najlepšie fotomobily

Milovníci kvalitných fotografií si mobil vyberajú vždy podľa kvalitného fotoaparátu. Rozlíšenie fotoaparátu, svetelnosť, zoom a stabilizácia obrazu sú parametre, ktoré sú pri fotomobiloch najdôležitejšie. Kvalitným fotoaparátom sa môžu pochváliť viaceré smartfóny známych značiek. Honor Magic 6 Pro je špičkový fotomobil so štvornásobným širokouhlým objektívom s rozlíšením 50 + 50 + 180 Mpx. Cenovo dostupným mobilom so zadným fotoaparátom s trojicou objektívov s rozličnou svetlosťou snímok je Xiaomi 14. Kvalitným fotomobilom je aj Samsung Galaxy S24 Ultra s 5 objektívmi s rôznym rozlíšením a svetelnosťou. Pokiaľ dávate prednosť značke Apple, kvalitné fotografie urobíte s modelom iPhone 15 Pro.

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Vybrať si správne telefón je doslova veda. Treba si všímať množstvo parametrov, zohľadniť svoje preferencie a potom sa ešte vyznať vo všetkých dostupných modeloch. Aj to je dôvod, prečo nám zasielate na túto tému mailom rôzne otázky. Niektoré sme zodpovedali v návode, ako si vybrať telefón, niektoré vám zodpovieme na tomto mieste. Ak je ešte niečo, čo by ste sa chceli opýtať, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom. Na otázky vám odpovieme čo najskôr.

Ktoré smartfóny sú momentálne najpredávanejšie?

K najpredávanejším sa vzhľadom na veľmi dobrý pomer cena/výkon radia telefóny Xiaomi Redmi Note 7, 8 a Samsung Galaxy A40. Veľmi dobre predávaný je aj iPhone 11 od spoločnosti Apple či Huawei P30 Lite. Všetky z týchto telefónov sa tešia priaznivým recenziám.

Aký telefón do 400 eur by ste mi odporučili?

V tejto cenovej kategórii je viacero želiezok v ohni. Odporučiť vám môžeme Xiaomi Mi 9 s kvalitným fotoaparátom, výkonným procesorom a superrýchlym nabíjaním. Dobrou voľbou je napr. aj LG G7 ThinQ alebo iPhone SE 128 GB.

Ktorý Huawei telefón je momentálne najlepší?

Tohtoročná vlajková loď spoločnosti Huawei, teda model Huawei P30. Ak máte obmedzený rozpočet, zvoľte si P30 Lite, ktorý má výborný fotoaparát, dostatočnú kapacitu batérie aj pamäť. Pokiaľ nemusíte mať najnovší model, dobrou voľbou je aj Huawei P20, ktorý sa môže pochváliť veľmi dobrými parametrami od fotoaparátu cez RAM až po kapacitu batérie.

Ktorý Xiaomi telefón je momentálne najlepší?

V súčasnosti je najlepším telefónom od Xiaomi model Mi 9. Má dlhú výdrž, nechýba mu rýchlonabíjanie, kvalitný fotoaparát, šetrný displej. Keďže nedisponuje možnosťou vloženia pamäťovej karty, treba si zvoliť model s väčšou užívateľskou pamäťou.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

3 najlepšie dual SIM telefóny na trhu

3 najlepšie dual SIM telefóny na trhu

Telefóny, ktoré umožňujú používanie dvoch SIM kariet súčasne, sú medzi niektorými používateľmi veľmi obľúbené. V súčasnosti je už týchto telefónov na trhu dostatok a v ponuke najznámejších, či menej známych čínskych výrobcov tieto Dual SIM modely nájdeme pravidelne každý rok. Medzi hlavné... Prečítať článok

Najlepšie vodotesné mobily má Samsung a Huawei

Najlepšie vodotesné mobily má Samsung a Huawei

Vodoodolné alebo ak chcete vodotesné smartfóny sú veľmi populárne medzi ľuďmi, ktorí prichádzajú do styku s vodou pomerne často. V letnom období a období dovoleniek, kedy trávi väčšina z nás čas pri vode, by sme takýto telefón ocenili asi všetci. Vodoodolnosť telefónu však neznamená, že si ho... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Kedy je čas na výmenu telefónu za nový – batéria, aplikácie, fotografie, internet

Mobilné telefóny patria dnes k najvýznamnejším technickým výdobytkom, bez ktorých si mnohí nevedia predstaviť deň. Sú nielen naším spojením s blízkymi a známymi, ale obsahujú aj naše citlivé údaje, spomienky v podobe fotografií, zábavu a mnoho ďalšieho. Preto je dôležité, aby sme sa na svoj... Prečítať článok

Ako správne nabíjať mobil, smart hodinky, batériu na notebooku

Ako správne nabíjať mobil, smart hodinky, batériu na notebooku

Životnosť vášho smartfónu, notebooku, smarthodiniek aj inej elektroniky závisí od mnohých faktorov, ku ktorým sa radí aj správne nabíjanie. Ide o činnosť, ktorú robíme úplne automaticky a nad ktorou sa veľmi nezamýšľame, avšak práve nabíjanie má významný vplyv na to, ako dlho vám technika... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 09.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 10:03
Erik

Telefón VIVO Y20s som kúpil synovi a zatiaľ je s ním spokojný. Cena verzus kvalita je veľmi dobrá. Mínusom je, že telefón nepodporuje priame platby na terminály, ale toto, našťastie, synovi zatiaľ netreba. Telefón funguje spoľahlivo, má slušnú výdrž batérie na jedno nabitie. Displej je pekný, veľký a jasný.

07/10/2021 08:37
Tibi

Bez problémov mi šliape mobil iPhone SE 2020, ktorý výborne fotí a oceňujem na ňom možnosť bezdrôtového nabíjania. Je to najlacnejší model iPhonu, ale z používateľského hľadiska strčí do vrecka aj oveľa drahšie Androidy. Atraktívny vzhľad dopĺňa rýchly a svižný operačný systém.

05/09/2021 10:11
Ivo

Hľadal som nový mobilný telefón za prijateľnú cenu, ktorý by mi však zároveň ponúkal nejaké tie funkcie navyše. Napokon som sa rozhodol pre Realme 7 Pro 128GB a som spokojný. Pomer ceny a výkonu je skvelý a po niekoľkých mesiacoch používania som neprišiel na nič, čo by som mu mohol vytknúť. Plus dávam za fotoaparát, ktorý si pri dobrých svetelných podmienkach vedie naozaj veľmi dobre a snímky sú obstojné aj pre vytlačenie. Na zachytávanie momentiek z výletov, dovoleniek alebo rodinných osláv je viac než postačujúci. Displej je výborný a verne zobrazuje farby. Oceňujem tiež bleskové nabíjanie a pomerne slušnú výdrž batérie na jedno nabitie. Nechýba tu čítačka odtlačku prsta a ďalšie praktické funkcie. Tento mobilný telefón predčil moje prvotné očakávania. Je svižný, v systéme sa nič nezasekáva, reakcie sú okamžité. Telefonovanie je pohodlné a mikrofón aj reproduktory sú kvalitné, veľmi dobre počuť druhú stranu a tiež druhá strana bezproblémovo počuje mňa. Za tú cenu je to až prekvapujúco kvalitný smartfón. Kúpu rozhodne neľutujem a odporúčam ho aj ostatným.

21/11/2019 10:51
mato

medzi najlepsimi fotomoblmi Vam chyba Xiaomi Mi Note 10, ktory je zaroven aj cenovo dostupnym...

08/03/2018 21:34
Lucia

Pán Vladimír má pravdu. Aj mne stále ,,mrzol,,. Proste otras! Už je preč

05/11/2017 23:01
Vladimir

Dobry vecer nedavno som zobral telefon HUAWEI P10 lite na pausal a po kratkom pouzivani zacal zamrzat a reagovat,Po necelom mesiaci prisiel z opravy a prave dnes poobede asi tyzden po oprave opet zamrzol a prestal reagovat tak som ho par krat musel vypnut a restartovat kym sa rozbehol,Z telefonom niesom spokojny.

26/06/2017 12:12
Silva

Pridali by ste aj ďalšie modely Huawei? Napriklad novinku P9 lite 2017. Našla som menší prehľad tu, ale bolo by zaujímavé to vidieť takto vedľa seba. Ďakujem.

23/04/2017 17:55
jaroslav

Bol by som rád keby ste do porovnania zahrnuli aj telefóny MOTO G5 a MOTO G5 plus.
Ďakujem

23/04/2017 17:50
jaroslav

Dobrý deň.
Chcem si kúpiť dual sim LTE telefón , ale v žiadnej recenzii sa neuvádza či aj druhý slot na sim kartu podporuje LTE alebo nie. Zatiaľ všetky ktoré som skúšal (do cca 200 eur) podporovali iba na prvej sim LTE a na druhej sim fungovalo iba 2G ktoré je na dáta takmer nepoužiteľné. Chcem vás požiadať o to aby ste pri svojich testoch (recenziach) uvádzali aj údaj o podpore LTE na jednej alebo oboch sim kartách. Tiež vás chcem požiadať , keď poznáte dual sim telefón s podporou LTE na obe simky do 200 eur napíšte mi typ na email.
Ďakujem.
Jaroslav

01/03/2017 07:24
xiaomi

Prosím o porovnanie XIAOMI telefónov navzájom a so "štandardnými" výrobcami MT. Xiaomi sú momentálne najlepšie na trhu v pomere : kvalita/cena. Nevýhoda je, že naši operátori ich neponúkajú v takom rozsahu ako ostatné "štandardné" značky. Zatiaľ som našla najlepšiu ponuku Xiaomi MT iba na jednom SK portáli

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok