Najlepšie telefóny 2019 – veľký test a porovnanie

Trh s mobilnými telefónmi je najviac rozpínajúci sa trh. Vďaka vývoju stále novších technológii pre mobilné zariadenia výrobcovia chŕlia na trh stále novšie modely. Žiaden z výrobcov nechce zaostávať za konkurenciou. Aj nároky užívateľov sa za posledné roky rapídne zvýšili. Dnes už pristupujeme k nákupu mobilného telefónu inak ako pred pár rokmi. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické novinky a, samozrejme, aj dizajn. Základné kritériá pre výber sú u každého iné. Niekto rád a často fotí a uprednostní zariadenie s kvalitným fotoaparátom. Inému záleží na výkone kvôli hrám a náročným aplikáciám. Niekto si zase potrpí na luxusný dizajn a kvalitné spracovanie pre reprezentačné účely. Ako si poradiť v bohatej ponuke mobilných telefónov?

Mobilné telefóny

Zozbierali sme testy telefónov, domáce aj zahraničné recenzie, hodnotenia. Prešli sme stovky diskusií a prečítali obrovské množstvo užívateľských recenzií. Výsledkom je tento zoznam najlepších telefónov čo sa týka kvality, ceny a hodnotení. Trh s mobilnými telefónmi sa strašne rýchlo mení a preto túto tabuľku pravidelne obnovujeme.

Update: na vašu žiadosť sme pridali tabuľku najlepších smartfónov do 250 eur. Zbierame podklady na zostavenie tabuľky najlepších telefónov do 100 eur, do 200 eur a do 300 eur. Pripravované tabuľky čoskoro zverejníme. Ak máte ďalšie požiadavky, napíšte nám ich do komentárov v spodnej časti tejto stránky.

Najlepšie telefóny 2019

Najlepšie smartfóny do 300 eur

Najlepšie fotomobily

Ako vybrať mobilný telefón

Mobilný telefón je zariadením, ktoré dnes sprevádza naše životy. Deň bez neho si len málokto dokáže predstaviť. Zabezpečuje pre nás sociálnu funkciu, pomáha nám v bežnom živote i v práci. Dnes už mobil nie je iba prostriedkom komunikácie. Využívame jeho plný potenciál a aj tak stále vývojári prichádzajú s niečím novým. Človek sa už pomaly nevyzná v tom, čo trh ponúka. Preto sme pre vás pripravili jednoduchého sprievodcu, ktorý vám pomôže s výberom mobilného telefónu.

Inteligentný, či hlúpy?

Výber sa začína od charakteru mobilného telefónu. Ako je možné, že má mobil charakter? Jednoducho. Mobilné telefóny dnes delíme na dva základné tábory. Inteligentné či chytré telefóny, tzv. smartfóny majú dotykový displej, veľkú obrazovku, fotoaparát, Bluetooth a mnoho iných funkcií. Okrem toho zvládajú vykonávať niekoľko procesov naraz. Klasické, alebo tzv. hlúpe telefóny sú charakteristické menším displejom, tlačidlami a tým, že SMS/MMS správy, telefonovanie a hadík v telefóne sú to jediné, čo zvládnu. V dnešnej dobe však svoj účel plnia a stále si nájdu svojich verných priaznivcov.

Hranie sa na mobilnom telefóne

Pri klasických telefónoch je lákavá hlavne cena a ich výdrž. Tlačidlové telefóny sú pre všetkých, ktorí nepotrebujú byť stále online na sieti. SMS, telefonovanie, jednoduché hry, kalkulačka, ale aj jednoduché pripojenie na internet, hoci maximom zvyčajne býva kontrola mailu, zvládnu. Niekomu postačí aj to. Fotoaparát nebýva najlepší, no ak potrebujete niečo odfotiť, dá sa to. A najväčšou devízou je spomínaná výdrž batérie. Vydrží váš smartfón týždeň bez nabíjania? No vidíte.

Smartfón, ten čo má 95 % populácie, je pre ľudí, ktorým mobilný telefón robí spoločníka či asistenta. SMS/MMS, telefonovanie sú len dnom toho, čo smartfón dokáže. Pohodlné surfovanie po internete, emailové účty, sociálne siete, fotenie, natáčanie videí a to všetko na veľkom dotykovom displeji. Telefónu s dotykovým displejom už podľahla drvivá väčšina ľudí. Niet sa čo čudovať, pohodlie, zábava a pohotovosť sú dnes cenné veličiny.

Operačné systémy – Android vs. iOS

Nepôjdeme ďaleko do histórie. V nej by sme objavili veľké množstvo operačných systémov, ktoré prechádzali vývojom. V roku 2018 však máme na výber z dvoch dominantných systémov. Niežeby iné neboli, no tieto dva ovládli svet. Áno, reč je o Andoride a operačnom systéme iOS. Medzi miernych konkurentov ešte možno zaradiť Windows od Microsoftu, no ak budete vyberať, Andorid a iOS sú v 90 % logickou voľbou už z hľadiska užívateľského rozhrania.

iOS je operačným systémom americkej spoločnosti Apple. Tento operačný systém nájdete iba v mobilných zariadeniach tejto spoločnsoti. Známy pojem iPhone netreba nijak zvlášť predstavovať. iOS pravidelne prichádza s vždy perfektne vyladeným softvérom a hardvérom. Každá aktualizácia je krok vpred. Všeobecne sú smartfóny od Apple vo vyššej cenovej triede, no i napriek tomu sú tovarom, ktorý sa predáva vo veľkom. Spoločnosť disponuje vlastným internetovým obchodom s aplikáciami AppStore. iOS je však oproti Androidu uzavretejším operačným systémom a tak ani obchod niektoré aplikácie obdobné v systéme Android neponúka.

Android pochádza z dielne ďalšieho amerického velikána. Google ponúka otvorený operačný systém, ktorý je k dispozícii mnohým výrobcom mobilných telefónov. Samsung, Lenovo, Huawei a mnohé i menej známe značky využívajú rôzne úrovne operačného systému Andorid. Spoločnosť Google pravidelne prináša nové verzie operačných systémov, ktoré sú označené číslom, no i sladkým názvom ako Donut, Lolipop, Marshmallow či Nougat. Krok za krokom ponúkajú lepšiu stabilitu a funkčnosť. Android disponuje oproti App Store o poznanie lepším obchodom. Google Play ponúka záujemcom stiahnuť rôzne aplikácie od malých i veľkých vývojárov. Zaujímavosťou však je, že stiahnutím inej aplikácie, ako od spoločnosti Google, strácate záruku na operačný systém.

Aký displej

Kritérium veľkosti displeja hrá pri rozhodovaní dôležitú rolu. Boli obdobia, keď výrobcovia mobilov tlačili veľkosť uhlopriečky dole a zameriavali sa na výšku displeja a výkon. Dnes to platí tiež, pretože každý chce čo najtenší mobil. S tým rozdielom, že uhlopriečka rastie. Smartfóny s displejom menším ako 5" sú predávané omnoho menej.

Displej mobilného telefónu

Menšie uhlopriečky okolo 4" sú ideálne pre „one hand“ ovládanie. Väčší displej je však omnoho pohodlnejší pre písanie, čítanie a celkovo využívanie celej škály funkčnosti smartfónu. Pochopiteľne, menší displej je skladnejší. Displeje pod 4,5" sú dnes skôr raritou.

Displeje s rozmermi 6" nie sú výnimkou. Hoci je táto veľkosť na hrane rozhrania s tabletmi. Takýto mobil už len tak do vačku nevopcháte. Preto vám odporúčame displej s rozmerom od 4,5 do 5,4 palca. Ide o ideálny kompromis.

Veľkosti displejov podľa užívateľského rozhrania:

 • 4" až 4,4" – vhodné na ovládanie v jednej ruke. Veľmi kompaktné rozmery. Nevýhodou sú však činnosti ako písanie či surfovanie na internete.
 • 4,5" až 4,9"  opäť perfektne sadnú do ruky. Využíval ich dokonca i iPhone 7 či iPhone 8. Dnes ich však už výrobcovia takmer neponúkajú.
 • 5" až 5,4"  najobľúbenejšia veľkosť displejov, ktorá spája pohodlné používanie a zároveň kompaktné rozmery.
 • 5,5" až 5,9"  takisto veľmi často vyhľadávaná kategória displejov. Rovnako tak sa veľmi dobre takýto mobil ovláda a zároveň jeho rozmery sú ešte kompaktné.
 • 6" a viac  hranica medzi smartfónom a tabletom sa začína niekde na tomto čísle. Na veľkom displeji sa síce pracuje pohodlne a rýchlo, no je nepraktický.

Technológia displeja a jeho rozlíšenie

Kvalitný obraz rozhoduje nielen pri výbere televízora (podľa priemerných čísel pozeráme zhruba 2 až 3 hodiny do dňa), ale aj mobilného telefónu. Do mobilu počas dňa pozeráme totiž ešte o 2 a pol hodiny viac. Rozlíšenie a technológia displeja má teda svoju dôležitú rolu. HD rozlíšenie sa už stalo štandardom a mnohé smartfóny ponúkajú FULL HD displej. 2K a 4K sú takisto v hre, no treba myslieť na to, že rozlíšenie a kvalita zobrazenia značne vplýva na výdrž batérie. Vo svete smartfónov pritom existuje niekoľko druhov technológií:

 • OLED – aktuálne najinovatívnejšia technológia využívaná pri výrobe mobilných displejov. Aj tieto displeje majú ešte svoje podkategórie AMOLED a P-OLED.
 • AMOLED – ide o aktívnu matricu displeja, ktorá sa odlišuje technológiou zobrazenia čiernej farby. Vďaka vykresľovaniu čiernej, vytvára najlepšie kontrasty. Tento druh zobrazenia takisto šetrí výdrž batérie.
 • P-OLED – ide o pasívnu matricu displeja, ktorá vykresľuje farby pomalšie. Využíva sa pri menších uhlopriečkach alebo napríklad pri smarthodinkách.
 • LCD – nepraktické hlavne kvôli vyššej spotrebe ako OLED technológia. Ich technologické spracovanie je omnoho jednoduchšie a využíva ho množstvo výrobcov.
 • IPS – klasické displeje, ktoré majú širokú škálu farieb a ide o kategóriu, ktorá sa nájde v strednej i vyššej triede mobilných telefónov. Má najlepšie pozorovacie uhly. Nie je však príliš úsporná.
 • TN – ide o starú technológiu LCD displejov, ktorá má vysoký jas, no v celku slušnú výdrž batérie. Pozorovacie uhly sú však značne obmedzené. Dnes sa už takmer nevyužíva.

Fotoaparát

Kvalita fotoaparátu v smartfónoch je pre mnohých veľmi dôležitým parametrom, potom sú tu ľudia, ktorí fotoaparát použijú len príležitostne. Dnes však už aj v smartfónoch strednej triedy nájdete celkom slušné fotoaparáty.

Ako prvé zabudnite na mýtus, že čím viac megapixelov, tým lepší fotoaparát. To, že má zadný fotoaparát 20 Mpx ešte neznamená, že robí krajšie fotky ako 8 Mpx konkurent. Výkon fotoaparátu sa testuje za ideálnych podmienok. V tomto ohľade zohráva úlohu svetelnosť. Tá sa označuje písmenom f (f/1.7, f/2.0, f/2.3...). Čím je číslo menšie, tým je rozostrenie a svetelnosť lepšie. Známy je možno aj pojem clona. Zadný fotoaparát má spravidla vyšší výkon, pretože umožňuje lepšie zapracovanie šošovky do tela telefónu. Väčšinou ide o 8, 12 či 16 Mpx. Dnes už nie sú výnimkou ani 23 Mpx fotoaparáty.

Fotenie s mobilným telefónom

S fotoaparátom súvisí i prisvetľovacia dióda, resp. blesk, ktorý je dnes bežným vybavením zadných i predných fotoaparátov. Predná kamera, tzv. selfie fotoaparát má zvyčajne rozlíšenie okolo 5 až 12 Mpx. Dôležitá v prípade zadného i predného snímača je stabilizácia obrazu. Tú oceníte i pri videu.

Duálne fotoaparáty sa začínajú vyskytovať čoraz častejšie. O čo ide? Smartfón disponuje na zadnej strane dvoma objektívmi. Ich funkcia môže byť v závislosti od výrobcu rôzna. V jednom prípade sa jeden objektív počas fotenia stará o vykresľovanie čiernej – bielej farby a ostrosť. Ten druhý pre zmenu reaguje na sýtosť farieb a celkovú kvalitu snímky. Kvalita fotiek je o poznanie vyššia, no až taký veľký „boom“ to nie je.

Najlepšie fotomobily

Výkon a veľkosť pamäte RAM

Ak patríte medzi používateľov, ktorí svoj smartfón využívajú denne, pamäť RAM a výkon sú pre vás veľmi dôležité. Ak surfujete po internete, spravujete stránky, pozeráte videá, na pozadí máte spustené rôzne aplikácie a smartfón je vašou kanceláriou, výkon nepodceňujte. Výrobcovia procesorov ako Qualcomm či Snapdragon sú niečo ako Intel a AMD vo svete počítačov. Vo svete procesorov existuje niekoľko výrobcov procesorov, ktorí sa sústredia na maximalizovanie výkonu smartfónu. V tomto prípade ú najvýkonnejšie 14-nm alebo 10-nm jadrá.

Qualcomm vedie na trhu s 8-jadrovými procesormi. Po novom sa nestráca ani Exynos, ktorý je produktom Samsungu. Výkon jadier úzko súvisí s pamäťou RAM. Klasickou býva 1 GB RAM pamäť, ktorá bežnému užívateľovi, ktorý surfuje po facebooku a občas prezrie web a odfotí nejaké momenty, postačí. Ak patríte k náročnejším užívateľom 4 či 6 GB RAM pamäte pre vás budú lepším riešením. Vyššia pamäť RAM však znamená aj vyššiu cenu. Ak teda potenciál výkonu nevyužijete, neinvestujte zbytočne.

Výdrž batérie

Kapacita batérie pri výbere zohráva dôležitú úlohu. Aby ste nemali deň čo deň stres, či vám mobil vydrží do večernej cesty vlakom, môžete so sebou nosiť powerbank. Alebo sa zamerajte na smartfóny s vysokou kapacitou batérie. Bežne je kapacita okolo 2 200 až 3 200 mAh. Tu výdrž počítame na hodiny.

Nabíjanie telefónu

Závisí od vás, ako často a na aký účel mobil využívate. Pokojne vám mobil môže vydržať deň aj dva. Ak už však natrafíte na smartfón s kapacitou batérie okolo 4 000 až 5 500 mAh, môžeme hovoriť o celých dňoch výdrže. Najväčším požieračom energie je displej. Ak teda nutne hľadáte smartfón s dobrou výdržou batérie, no nechcete klasický tlačidlový, siahnite po smartfóne s menším displejom a veľkou kapacitou batérie.

Konektivita a vnútorná pamäť

Najdôležitejšiu súčasť funkčnosti vášho mobilného telefónu tvorí konektivita. V ľudskej reči, jednoducho, ako sa dokáže smartfón prispôsobiť a adaptovať k iným zariadeniam či funkciám. Chýbať nesmie Bluetooth, Wi-Fi, GPS, NFC. Tieto funkcie by mali byť absolútnym štandardom. NFC možno mnohých prekvapí, no funkcia bezkontaktnej platby mobilom sa stáva trendom.

S konektivitu súvisí i pripojiteľnosť. Slúchadlá potrebujú mať 3,5 jack a pre nabíjanie by tu nemalo chýbať napájanie prostredníctvom mini alebo micro USB. Dnes populárny typ USB C, ktorý dokáže mobil nabiť behom hodiny.

Zabúdať nesmieme ani možnosť vkladania SD karty a navýšenie internej pamäte. Karty s kapacitou 32, 64 alebo 128 GB sú dnes bežným artiklom. Mimochodom interná pamäť často býva na úrovni 8 či 16 GB, pravda je taká, že niečo zhltne samotný operačný systém a aplikácie, ktoré už v mobile sú. Reálne preto rátajte s menšou internou pamäťou. Ak si neulietate na všetkých aplikáciách a ani nehrávate rôzne hry, 8-16 GB pamäte vám postačí.

Pri konektivite nezabúdajme na univerzálnosť. Čo tak DUAL SIM a teda využitie dvoch SIM kariet v mobile naraz. Dve SIM karty vám umožňujú využívať služby dvoch operátorov naraz. S operátormi súvisí i poskytovanie internetovej siete a možnosť pripojenia telefónu k 3G, 4G alebo LTE sieti, ktorá je najrýchlejšia. LTE je na našom území obmedzené, no i tak vášmu telefónu by táto funkcia nemala chýbať.

Odolnosť

Ak hľadáte nezničiteľný smartfón, neporadíme vám. Zrejme taký ani nenájdete. Ak však chcete taký, ktorý odolá i náročnejším vplyvom počasia alebo mu nenarobia ťažkosti sťažené podmienky, hľadajte extra odolné materiály.

Odolné smartfóny s ochranou IP68 odolajú prachu, vode (do 1,5 metra) i mechanickým nárazom. Smartfóny majú zvyčajne hrubé telo a ich rámček je zložený z gumy, tvrdeného ABS plastu a ochranného skla. Známym výrobcom je CAT.

Používanie telefónu

Bežnému užívateľovi postačí odolnosť displeja voči prasknutiu a mierna odolnosť voči dažďu. Rovnako tak je určite dobre, ak displej vášho smartfónu opatríte ochranným sklom a dáte ho do ochranného obalu.

Cena

V tomto smere rozhodujú finančné možnosti samotného zákazníka. To, koľko ste ochotní do nového smartfónu investovať, je vaše rozhodnutie. Upokojíme vás, že v každej cenovej kategórii nájdete množstvo kandidátov, ktorí vaše očakávania splnia.

Ak by sme mali hovoriť o kategóriách, smartfón, ktorý splní svoj účel, zoženiete od 200 eur vyššie. Následne sú tu smartfóny do 300 až 500 eur. Vyššie cenové relácie sú už pre mnoho ľudí až nelogické. Za nový smartfón od Apple iPhone XS zaplatíte napríklad okolo 1 100 eur. To, či vám daný model bude vyhovovať, zistíte až časom. Určite sa však zamerajte na overených výrobcov ako Samsung, Apple, Lenovo či Huawei.

Zoznam článkov

3 najlepšie dual SIM telefóny na trhu

3 najlepšie dual SIM telefóny na trhu

Telefóny, ktoré umožňujú používanie dvoch SIM kariet súčasne, sú medzi niektorými používateľmi veľmi obľúbené. V súčasnosti je už týchto telefónov na trhu dostatok a v ponuke najznámejších, či menej známych čínskych výrobcov tieto Dual SIM modely nájdeme pravidelne každý rok. Medzi hlavné... Prečítať článok

Najlepšie vodotesné mobily má Samsung a Huawei

Najlepšie vodotesné mobily má Samsung a Huawei

Vodoodolné alebo ak chcete vodotesné smartfóny sú veľmi populárne medzi ľuďmi, ktorí prichádzajú do styku s vodou pomerne často. V letnom období a období dovoleniek, kedy trávi väčšina z nás čas pri vode, by sme takýto telefón ocenili asi všetci. Vodoodolnosť telefónu však neznamená, že si ho... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)

Komentáre

08/03/2018 21:34
Lucia

Pán Vladimír má pravdu. Aj mne stále ,,mrzol,,. Proste otras! Už je preč

05/11/2017 23:01
Vladimir

Dobry vecer nedavno som zobral telefon HUAWEI P10 lite na pausal a po kratkom pouzivani zacal zamrzat a reagovat,Po necelom mesiaci prisiel z opravy a prave dnes poobede asi tyzden po oprave opet zamrzol a prestal reagovat tak som ho par krat musel vypnut a restartovat kym sa rozbehol,Z telefonom niesom spokojny.

26/06/2017 12:12
Silva

Pridali by ste aj ďalšie modely Huawei? Napriklad novinku P9 lite 2017. Našla som menší prehľad tu, ale bolo by zaujímavé to vidieť takto vedľa seba. Ďakujem.

23/04/2017 17:55
jaroslav

Bol by som rád keby ste do porovnania zahrnuli aj telefóny MOTO G5 a MOTO G5 plus.
Ďakujem

23/04/2017 17:50
jaroslav

Dobrý deň.
Chcem si kúpiť dual sim LTE telefón , ale v žiadnej recenzii sa neuvádza či aj druhý slot na sim kartu podporuje LTE alebo nie. Zatiaľ všetky ktoré som skúšal (do cca 200 eur) podporovali iba na prvej sim LTE a na druhej sim fungovalo iba 2G ktoré je na dáta takmer nepoužiteľné. Chcem vás požiadať o to aby ste pri svojich testoch (recenziach) uvádzali aj údaj o podpore LTE na jednej alebo oboch sim kartách. Tiež vás chcem požiadať , keď poznáte dual sim telefón s podporou LTE na obe simky do 200 eur napíšte mi typ na email.
Ďakujem.
Jaroslav

01/03/2017 07:24
xiaomi

Prosím o porovnanie XIAOMI telefónov navzájom a so "štandardnými" výrobcami MT. Xiaomi sú momentálne najlepšie na trhu v pomere : kvalita/cena. Nevýhoda je, že naši operátori ich neponúkajú v takom rozsahu ako ostatné "štandardné" značky. Zatiaľ som našla najlepšiu ponuku Xiaomi MT iba na jednom SK portáli

Pridať komentár