Najlepšie rúry 2023 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Rúra ako rúra? Nie je to tak. Každá je iná a vybrať si nie je jednoduché. Prešli sme obrovské množstvo porovnaní a testov a vytvorili sme krátky zoznam tých najlepších produktov, ktoré sú momentálne na trhu. Pozreli sme si testy rúr na pečenie od domácich aj zahraničných renomovaných spoločností. Výsledok? Pozrite sa. Dúfam že vám pomôžeme a nové rúry vám budú dlho dobre slúžiť.

Rúra na pečenie

Pripravili sme pre vás aj návod, ako si rúru na pečenie vybrať správne. Ak neviete, na čo sa máte pri výbere zamerať, pozrite si základné parametre, ktoré treba sledovať.

Najlepšie rúry na pečenie

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EOD6C71X   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Electrolux EOF3H40X   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Whirlpool AKZ9 6230 NB   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Bosch HSG636XS6   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Klarstein Elizabeth   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Najlepšie samočistiace rúry

Názov Hodnotenie Detail
Gorenje BOSX6747A01BG   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Bosch HBG 6750S1   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Beko BBIS17300BCS   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Whirlpool AKZ9 6230 NB   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Rúry na pečenie – recenzie

Aká je najlepšia rúra na pečenie? Obľúbené sú značky Gorenje, Bosch, Amica, Whirlpool, Mora i Electrolux. Aby sme vám s výberom čo najviac pomohli, vyskúšali sme viacero obľúbených modelov, ktoré sa zo strany používateľov tešia dobrým hodnoteniam. Dúfame, že vám budú naše recenzie pri výbere nápomocné.

Ako vybrať rúru na pečenie

Rúra na pečenie je jedným zo spotrebičov, ktoré patria do základnej výbavy takmer každej kuchyne. Môže byť buď súčasťou sporáka, alebo samostatne vstavaná do kuchynskej linky. Moderné rúry disponujú obrovským množstvom doplnkových funkcií, preto si pred kúpou treba premyslieť, či chcete len občas niečo upiecť, alebo využívať aj tieto moderné výdobytky.

Umiestnenie rúry

Ako a kam bude rúra umiestnená, by ste sa mali rozhodnúť s ohľadom na ostatnú výbavu kuchynskej linky. Vybrať si môžete, či bude rúra kombinovaná so sporákom, alebo samostatná, vstavaná do kuchynskej linky.

Vstavaná rúra na pečenie

Vstavaná rúra je súčasťou linky, môže byť umiestnená kdekoľvek a dizajnovo býva s linkou zladená. Kombinovaná rúra je súčasťou sporáka, predstavuje klasický typ rúry. Jej výhodou je, že v prípade potreby ju môžete premiestniť na iné miesto.

Zdroj energie

Podľa energie, ktorú rúra spotrebováva, sa rúry delia na plynové a elektrické. Pri plynovej rúre je hlavným zdrojom energie plyn. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že plynové rúry pečú mierne viac zo spodnej časti a teplota pri pečení sa celkovo horšie reguluje. Pri elektrickej rúre je zdrojom energie elektrická energia. Elektrické rúry disponujú lepšou reguláciou a rovnomerne pečú zhora i zdola. Na trhu sa nachádzajú aj teplovzdušné rúry, v ktorých ventilátor rozprúdi teplý vzduch po celom vnútornom priestore. Elektrické rúry by sa dali označiť za výhodnejšie a ľahšie ovládateľné.

Základné funkcie

Väčšina zabudovaných rúr ponúka možnosť vybrať si, ktorým ohrevom chcete piecť. Môžete si zvoliť, či chcete piecť len na dolnom, alebo hornom ohreve, alebo tiež možnosť piecť na oboch ohrevoch súčasne. Množstvo rúr ponúka funkciu grilu, vďaka ktorej môžete jedlá grilovať podobne ako v lete na záhrade.

Pečenie v rúre

Teplovzdušné rúry ponúkajú funkciu pečenia pomocou poháňania horúceho vzduchu vo vnútri rúry. Najnovšie rúry majú aj možnosť variť v pare. Táto funkcia je ideálna pre milovníkov zdravých jedál, keďže takáto príprava pokrmov uchováva v jedle väčšinu výživných látok.

Doplnkové funkcie

Pre náročnejších ponúka súčasný trh aj špeciálne funkcie. Asi najzaujímavejšou z nich je samočistenie rúry. Pokiaľ chcete mať rúru čistú, stačí zapnúť príslušný program a rúra sa sama vyčistí. Doplnkom je tiež teplotná sonda. Tá sa zapichne do stredu mäsa a nastaví sa požadovaná teplota vo vnútri mäsa. Výstražné znamenie vám potom oznámi, že mäso je už upečené. Ani teleskopické vysúvanie plechu nie je bežnou výbavou každej rúry. Pomocou teleskopických výsuviek je manipulácia s plechom oveľa jednoduchšia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa si namiesto sporáka zaobstarať radšej samostatnú varnú dosku a rúru na pečenie? Pri jej výbere rozhoduje viacero faktorov – rozmery, funkcie, ale aj dizajn. Avšak nielen technické parametre a teoretické údaje, ale aj praktické využitie sú pri výbere rúry dôležité. Pred kúpou rúry by ste si preto mali zodpovedať niekoľko základných otázok.

Čo presne nájdem na energetickom štítku rúr na pečenie?

Energetický štítok je pri výbere spotrebiča veľmi dôležitý. Dozviete sa z neho nielen to, do akej kategórie úspornosti model spadá, akú má výkonnosť v kilowattoch, ale aj hlučnosť spotrebiča. Na štítku sa nachádza taktiež zdroj energie rúry (elektrická energia alebo plyn), objem vnútorného priestoru v litroch a, samozrejme, spotreba energie počas jedného cyklu ohrevu vo vnúti priestoru pri štandardnom zaťažení.

Čo všetko treba skontrolovať pri výbere rúry?

Pri výbere by ste mali skontrolovať tri základné veci – či je vidieť dovnútra rúry, či sa dá demontovať sklo a aké je príslušenstvo. Sklo by malo byť priezračné, aby ste mohli kontrolovať pripravované jedlo bez otvárania rúry, malo by byť demontovateľné, aby sa dalo poľahky vyčistiť. Dôležité je tiež príslušenstvo, najmä počet plechov, ktoré sú súčasťou balenia.

Ktoré značky rúr sú najhľadanejšie?

Rúry na pečenie ponúka viacero výrobcov spotrebičov. K najobľúbenejším sa radia výrobcovia Mora, Gorenje, Siemens, Bosch a Electrolux. Niekoľko kvalitných modelov má aj značka Klarstein či Whirlpool.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Akú rúru na pečenie? Elektrickú Bosch, Mora alebo Electrolux

Akú rúru na pečenie? Elektrickú Bosch, Mora alebo Electrolux

Rúra na pečenie je jedným zo spotrebičov, ktoré patria do základnej výbavy takmer každej kuchyne. Môže byť buď súčasťou sporáka, alebo samostatne vstavaná do kuchynskej linky. Moderné rúry disponujú obrovským množstvom doplnkových funkcií, preto si pred kúpou treba premyslieť, či... Prečítať článok

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Samočistiace rúry s pyrolitickým či katalytickým čistením ušetria čas i námahu

Samočistiace rúry s pyrolitickým či katalytickým čistením ušetria čas i námahu

Počuli ste už o pojmoch ako katalytické a pyrolitické čistenie? Nebojte sa, nejdeme rozoberať jadrovú fyziku. V spojení s rúrami na pečenie ide o procesy čistenia, ktorými sa rúry udržiavajú bez vašej námahy v skvelej kondícii. Pripečené nečistoty alebo mastnota? Moderné pyrolitické a... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.6%)
Dátum publikovania: 08.05.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 14.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

14/09/2023 09:58
Marian Tkáč

Výrobcovia, oni vedia, ktorí, sú veľkí hlupáci. Tie rúry sú minimálne o tretinu väčšie než by stačili. Veľa materiálu, veľa energie zohrievať toľko vzduchu , nepraktické čistenie. Keby si tak pozreli staré el. rúry. Jak boli malé a aký veľký plech do nich vošiel.

18/05/2022 20:59
Valéria T.

Rúra Electrolux 600 FLEX SurroundCook EOF4P74X funguje ako má, pečie rovnomerne, no horšie je to s čistením. Plus dávam za rýchly predohrev. Pre bežné gazdinky bude stačiť, no pre cukrárky by som odporučila radšej inú - ešte kvalitnejšiu.

04/01/2022 11:01
Boriša

Jednoduchú prevádzku aj ovládanie má ELECTROLUX EZB 3411 AOX. Mínusom je neobvyklý rozmer plechu, pretože mám problém s dokúpením. V dodávke bol len jeden hlboký plech na pečenie a teraz zháňam nízky plech. Za tú cenu je to však slušný výrobok, ktorý splní požiadavky nenáročných používateľov. Ak chcete niečo kvalitnejšie, priplaťte si.

04/11/2021 10:41
Ivana

Pracuje, ako sľubuje Amica Tea 18MC X, bola to náhrada za moju staršiu rúru. Páči sa mi trojité sklo, časovač, teplý vzduch aj možnosť grilu. Plusom je jednoduchosť používania a dostatočný výkon. Ovládacie prvky sa však pôsobia trocha chabo, ale vzhľadom k cene sa to dalo čakať. Celkovo som však spokojná.

04/11/2021 09:05
Jarka

Rúra Electrolux 600 FLEX pečie rovnomerne a veľmi jednoducho sa čistí, môžem ju len odporučiť. Prehrev je rýchly a páči sa mi, že vnútorný priestor rúry je väčší než pri lacnejších variantoch. Ovládanie je jednoduché, len škoda, že vo výbave nebol dve mriežky namiesto jednej.

05/07/2021 11:36
Alica G.

Mám rúru Whirlpool AKZ 6230 WH a oceňujem na nej množstvo funkcií aj vzhľad. Rúra je tichá, jednoducho sa ovláda a páčia sa mi veľké presklenné dvere. Za super funkciu považujem odpočítavanie času od momentu vloženia pečeného pokrmu do rúry. Svetlo, ktoré svieti pri otvorených dvierkach, sa nedá vypnúť a svieti dosť dlho, kým sa samé vypne. Celkové spracovanie rúry je kvalitné a cena je zodpovedajúca funkciám.

03/09/2020 03:19
zuzana

ja chcem napisat skusneost na nasu volne stojaciu orava s varičom - kupovala som si ju na intrak nie som s ňou vôbec spokojna

01/02/2020 18:31
Dušan Srnčík

Dobrý deň,chcem vám opísať vlastnú skúsenosť s rúrou BOSCH HBF133BRO /cena cca 270e/.
V podstate je tento komentár o spoločnosti BOSCH a jej enviromentálnej politike.
Spoločnosť BOSCH úspešne bojuje proti zlepšeniu životného prostredia a to z dôvodu znevýhodnenia opravy ich výrobkov.
Ich politika je kúpte si nový výrobok namiesto opravy.
Moja osobná skúsenosť s jeden rok starou vstavanou rúrou.
Počas bežného používania a následného čistenia sa mi zlomil pravý otočný gombík, s ktorým sa nadstavuje teplota.
Na odstránenie závady som zavolal servisného technika (tel. číslo som našiel v návode na používanie rury/,ktorý asi po dvoch týždňoch prišiel.
Ihneď po príchode ma oboznámil s tým, že na takúto závadu sa nevsťahuje záručná oprava, takže v plnej výške zaplatím opravu (som na invalidnom dôchodku).
V zápätí mi ukázal náhradné súčiastky, ktoré bude meniť a bolo to už spomínané otočné umelohmotné kolečko a ďalší umelohmotný proti kus s oskou, kam sa napichne to otočné kolečko.
Elektrická časť sa nemenila lebo bola v poriadku.Tomu som sa potešil lebo mylne som sa domnieval, že oprava bude za facku.
Ale nebola:
- vonkajšie otočné kolečko - 30e
- umelohmotný proti kus s umelou oskou - 30e
- príchod opravára a samotná oprava cca 20 min. - 40e
Obe tieto súčiastky sú vyrobené z obyčajnej podradnej umelej hmoty (preto aj tá oska toľko vydržala až celý rok).
Keď že som na invalidnom dôchodku, tak som dlho rozmýšľal nad opravou, (ktorá pôvodne mala stáť až 127e, potom som ju zjednal na stovku).
Vážení zákazníci viete si predstaviť čo by stála takáto 270eurová rúra, keby ste si ju poskladali z náhradných súčiastok? Zrejme by vyšla aj na cenu 5 000 - 6 000eur?
Najdôležitejšia vec v tomto svete je, že sa zrušili igelitky...

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok