Najlepšie veslovacie trenažéry 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Bežecký pás, stepper alebo stacionárny bicykel vás už omrzeli? V takom prípade to chce zmenu, ktorou môže byť práve veslovací trenažér. Tento stroj vám umožňuje precvičiť celé telo. Pomôže vám nielen pri chudnutí, ale i naberaní svalov a zlepšovaní vašej kondície. Simulovanie záberov pri veslovaní zapája primárne hornú polovicu tela, no zapája i panvu a brušné svaly. Chcete mať veslovací trenažér aj u vás doma? Poradíme vám, ako si vybrať.

Ako vybrať veslovací trenažér?

Ak neobľubujete beh, bicyklovanie vás nebaví, no chcete do svojho tréningu zaradiť kardio cvičenie, veslovací trenažér je perfektná a plnohodnotná alternatíva, ktorá ponúkne omnoho viac. Ak vám to priestory umožňujú a pohodlne sa zmestí trenažér do vášho bytu či domu, rozhodnutie možno práve padlo. Okrem kardio cvičenia veslovací trenažér dostáva vaše svaly aj do kontrakčnej záťaže, a tak nenaberáte len kondíciu, ale budujete i svalovú výdrž a dokonca spevňujete svaly. Veslovací trenažér tak nie je určený len výhradne na kondičný tréning.

Najlepšie veslovacie trenažéry

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Air Master   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Stormred Wing   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Stormred Hurricane   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
ZP6591 HMS   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Domyos Rower 120   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Veslovacie trenažéry – recenzie

Veslovací trenažér je vďaka všestranným účinkom na telo skvelou voľbou. Pokiaľ chcete schudnúť, zlepšiť svoju kondíciu či zapracovať na svojich svaloch, mali by ste nad ním určite porozmýšľať. Chcete veslovací trenažér na doma alebo profi stroj? Výrobcov a modelov je na výber vskutku dosť, preto môže byť náročné vybrať si vhodný model pre vaše potreby. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov, ktoré by vám mohli byť nápomocné.

Rozdelenie veslárskych trenažérov podľa účelu

V prípade, že zvažujete možnosť kúpy veslovacieho trenažéru, na výber máte z dvoch základných kategórií. Ak kupujete toto zariadenie domov, v zásade je jedno, po ktorej z týchto kategórií siahnete. Ide totiž o všeobecné delenie trenažérov podľa účelu na domáce využitie alebo siahnete po komerčných veslovacích trenažéroch, určených do posilňovní, ktoré sú stavané na vysokú záťaž. Zároveň sa však musíte pripraviť i na to, že cena sa pohybuje v úplne iných cifrách. Ak máte doma dostatok priestoru a nerobí vám problém prievan v peňaženke, profesionálne trenažéry sú prirodzene lepšou voľbou.

Typy veslovacích trenažérov

Jednotlivé, konkrétne, typy veslovacích trenažérov sa delia podľa technológie, ktorou vytvárajú odpor. Ide tak v zásade o brzdný systém, ktorý využívajú na to, aby vám veslovanie sťažovali a umožnili posúvať vašu výkonnosť ďalej. Záťaž je pri veslovaní totiž tvorená práve odporom, ktorý je kladený vášmu pohybu. Na to sa využívajú rôzne technológie, ktoré majú svoje charakteristiky, výhody i nevýhody.

Hydraulický veslovací trenažér

Jedným zo spôsobov, ktorým veslovací trenažér môže vytvárať odpor, sú hydraulické piesty. Vo vnútri valcov je tekutina alebo vzduch a pri pohybe vzniká odpor, ktorý spôsobuje eskaláciu záťaže. Na týchto strojoch sa odpor, a teda záťaž nastavuje mechanicky (ručne). Samotná simulácia veslovania nie je taká podobná skutočnému veslovaniu, no dostatočne zapájate hornú i dolnú polovicu tela. Sú cenovo dostupné, majú menšie rozmery a sú teda vhodné aj do menších bytov.

Profesionálny veslovací trenažér vhodný aj na domáce použitie

Magnetický veslovací trenažér

Na trhu ide o najrozšírenejší druh veslovacích trenažérov. Na podobnom princípe fungujú napríklad aj eliptické trenažéry alebo stacionárne bicykle. Ako je zrejmé, hlavnú rolu zohráva magnet – magnetická brzda. Odpor vzniká práve pôsobením elektromagnetov, ktoré čím sú bližšie k zotrvačníku, tým je záťaž vyššia.

Magnetický trenažér je oproti hydraulickému omnoho tichší a zároveň je i regulácia záťaže plynulejšia. Regulácia je možná mechanická i elektronická. V závislosti od výrobcu a kvality konštrukcie sú cenovo pomerne dostupné. Veľmi autenticky simulujú samotný pohyb reálneho veslovania. Majitelia kvalitných kúskov ocenia určite i dlhú životnosť samotného odporového systému a bezúdržbovosť.

Vodný veslovací trenažér

Pokojne ho možno radiť medzi špičku na trhu. Treba povedať, že v našich fitness centrách natrafíte na tieto zariadenie veľmi zriedkavo. Špecifické sú nielen technológiou, ktorú využívajú, ale i vzhľadom. Odpor a teda úroveň záťaže totiž zabezpečuje voda. V podstate ide o to, aby čo najautentickejšie simulovali priamy kontakt športovca s vodou. Odpor tvoria lopatky, ktoré tlačia proti vode.

Tá je v uzatvorenej nádrži a úroveň odporu sa mení množstvom vody, ktoré v nádrži je a je v obehu. Samozrejme, regulácia záťaže je v tomto prípade menej komfortná, pretože si vyžaduje nie klasické otočenie regulátora, ale dolievanie vody. Zároveň je takýto trenažér i hlučnejší, no zvuk vody nie je otravný, ale skôr autentický. Cenová relácia je však vyššia.

Vzduchovo-magnetický veslovací trenažér

Ide o ideálnu kombináciu. Pri tomto type prístrojov je zotrvačník osadený lopatkami. Tieto veslárske trenažéry sú najviac využívané i profesionálnymi športovcami a vídate ich i v našich posilňovniach. Pri veslovaní je zotrvačník zvislo a lopatky vytvárajú prúd vzduchu, ktorý vás ovieva. Vhodné sú pre vyššie i nižšie postavy a vyznačujú sa kvalitnou a trvácnou konštrukciou. Záťaž sa nastavuje elektronicky priamo na zabudovanom počítači. Veľkou výhodou je práve veľký rozsah pri regulovaní záťaže. Veslovací simulátor veľmi autenticky napodobňuje pohyb tela vo veslici a zapájate pri ňom hornú i spodnú polovicu tela.

Cvičenie na veslovacom trenažéri

Indukčný veslovací trenažér

Menej frekventovaný typ veslárskeho trenažéru. Predovšetkým kvôli cene, ktorá je pri týchto modeloch veľmi vysoká. Ich výhodou však je tichý chod a možnosť nastavenia vysokého stupňa záťaže. Odpor je zabezpečený za pomoci elektromagnetickej indukcie. Regulácia je veľmi plynulá. Vyznačujú sa vysokou životnosťou, robustnou konštrukciou, bezúdržbovosťou a praktickými funkciami.

Regulácia záťaže

Model od modelu sa môže spôsob regulácie odlišovať. Pri lacnejších, ale aj niektorých drahších trenažéroch sa nastavuje záťaž manuálne otočným regulátorom. Táto regulácia však nie je taká plynulá. Takáto regulácia je často u hydraulických veslovacích trenažéroch s piestmi, ale aj pri mnohých magnetických zariadeniach s magnetickou brzdou a odporom.

Ešte menej praktická je regulácia záťaže pri vodných veslárskych trenažéroch. Úroveň záťaže totiž závisí od množstva vody, ktoré je v obehu. K zariadeniam je teda manuál, ktorý presne používateľa informuje, koľko vody, akú záťaž predstavuje. Počas veslovania vás tak limituje funkcia regulácie záťaže. Pri zmene záťaže teda musíte výkon prerušiť. Existujú aj drahšie vodné veslárske trenažéry, kde sa voda dostáva do obehu podtlakom a vypustením odteká do inej nádržky. Ide však o veľmi komplikovaný a nie práve trvácny spôsob regulácie záťaže.

Najlepší spôsob regulácie záťaže je elektronický. Toto nastavovanie prebieha za pomoci počítača (konzoly), ktorým je model vybavený. Rolu zohráva pri regulácii záťaže takisto hmotnosť zotrvačníka (záťažové koleso). Nastaviť si môžete úroveň záťaže veľmi rýchlo a plynulo.

Pojazd veslovacieho trenažéra

V tomto prípade nejde iba o samotnú technológiu pojazdu, ale aj jeho dĺžku. Veslársky trenažér disponuje sedlom, ktoré sa môže po osi pohybovať buď to vďaka plastovým kolieskam, alebo je trenažér vybavený pojazdom s ložiskami. Prvá možnosť je preferovaná u lacnejších modelov. Plastové alebo silikónové kolieska sa prirodzene časom opotrebujú a je potrebné ich vymeniť. Naproti tomu, pojazd s ložiskami je trvácnejší a tichší.

Pojazd veslovacieho trenažéra s plastovými kolieskami alebo s ložiskami

Ak patríte medzi vyšších ľudí, povedzme nad 180 – 185 cm, dôležité je sledovať aj dĺžku pojazdu. Prirodzene, dĺžka pojazdu závisí aj od rozmerov samotného trenažéra. Preto, ak ste vyššej postavy, hľadajte modely, ktoré majú pojazd čo najdlhší. Dĺžka pojazdu totiž limituje váš záber a pri menšej dráhe pohybu môže byť používanie menej komfortné a i menej efektívne, keďže nevykonávate celý rozsah pohybu.

Nosnosť a rozmery konštrukcie

Nosnosť je takisto parametrom, ktorý pri výbere musíte zohľadniť. Masívne profesionálne veslovacie trenažéry si bez problémov poradia s hmotnosťou používateľa aj do 200 kg. Bežne však natrafíte na modely s nosnosťou 100 až 150 kg.

Čo sa rozmerov týka, hlavným ukazovateľom je posed. Výška trenažéra, sedacej plochy by mala byť ideálne aspoň 40 až 60 cm nad zemou. Mnohé trenažéry sú blízko pri zemi, čo automaticky nemusí byť nevýhoda, no pre objemnejších ľudí i všeobecne môže byť používanie komplikovanejšie. Dĺžka konštrukcie súvisí už so spomínaným pojazdom. Ak ste teda vyššej postavy, potrebujete i väčší – dlhší trenažér.

Počítač veslovacieho trenažéra

Konzola, displej alebo počítač veslárskeho trenažéra je súčasťou aj tých najlacnejších trenažérov. Pri základných modeloch zobrazuje počítač zvyčajne základné údaje, ako sú časrýchlosť, spálené kalórie, prejdená vzdialenosť a tepová frekvencia. Displej spravidla nie je ani podsvietený a je napájaný klasickými alkalickými batériami.

Veslovací trenažér s monitorom na domáce použitie

Tie veslovacie trenažéry, ktoré majú napríklad elektronickú reguláciu záťaže, umožňujú jej ovládanie práve na počítači. Takisto ponúkajú aj základné údaje alebo sú vybavené modernejšími a inovatívnejšími konzolami. Displeje bývajú podsvietené a umožňujú vám zvoliť si napríklad predvolené programy. Nastaviť si čas jazdy alebo prejdenú vzdialenosť. Doslova si tak môžete vyskúšať závodné tempo ako na „vode“.

Špecifikom sú napríklad súťažné režimy – keď sa pretekáte sami so sebou a so svojím najlepším výkonom alebo so samotným počítačom. Pri cvičení sa tak spotíte a zároveň i zabavíte. Niektorí výrobcovia dokonca umožňujú využívanie aplikácií, ktoré možno prepojiť s trenažérom a všetko si tak môžete podrobne zaznamenávať.

Cena veslárskeho trenažéra

Záleží predovšetkým od vás, aký rozpočet si na veslársky trenažér vyčleníte a aké máte presne očakávania. Ak však chcete kvalitu a aspoň čiastočne sa chcete priblížiť pocitu jazdy na vode, pripravte sa, že budete mať hlboko do vrecka. Veslovací trenažér nepatrí medzi lacné fitness zariadenia.

Cenové relácie môžeme rozdeliť na tri základné kategórie. Modely nízkejstrednej a vysokej triedy. Ak začneme od najlacnejších modelov, ich cena sa pohybuje na úrovni 200 eur až 400 eur. Najlacnejšie modely, samozrejme, nedisponujú takým kvalitným pojazdom ani technológiou regulácie záťaže. Často doplácajú na lacnejšie materiály a nestabilnú konštrukciu, ktorá sa používaním opotrebuje a začína vydávať nepríjemné zvuky.

Profesionálny model veslarského trenažéra

Modely strednej triedy začínajú nad hranicou 400 eur až do 700 eur. Tu už môžete očakávať kvalitnejšiu konštrukciu i lepšiu spoľahlivosť. Nad hranicou 700 eur už môžeme hovoriť o modeloch vyššej triedy, ktoré by mali byť zárukou kvality a spoľahlivosti. Disponujú kvalitným pohonom, efektívnou technológiou odporového systému a robustnou konštrukciou, ktorá niečo vydrží. Cena profesionálnych modelov sa pohybuje od 1 000 eur až do 3 000 eur a viac. Mať takéto zariadenie doma by však bol až prehnaný luxus. Ideálne je voliť aspoň zlatú strednú cestu.

Spoľahliví výrobcovia

Aj v tomto segmente nájdeme viac či menej spoľahlivých výrobcov, ktorí v rámci cenových tried vyrábajú kvalitné alebo menej kvalitné modely. Rozhodne sa však skôr oplatí investovať do overenej značky, ako do neznámej a prekvapivo lacnej náhrady.

Medzi bežne dostupné a overené značky veslovacích trenažérov patrí inSPORTline, ktorá v rámci segmentu fitness strojov ponúka širokú škálu produktov v rôznych cenových kategóriách. Absolútnou špičkou sú americké značky veslovacích trenažérov ako Concept, ktoré sú veľmi obľúbené aj v našich končinách. Opomenúť však nesmieme ani značku Spirit Fitness alebo nemeckú značku Finnlo či Hammer. Ak by ste hľadali lacnejšie, no možno kvalitnejšie modely, poobzerajte sa po modeloch značiek HMS alebo Capital Sports.

Na čo ešte myslieť pri kúpe?

  • Pred kúpou myslite na to, aké máte priestorové možnosti. Veslovací trenažér je pomerne priestorovo náročným zariadením. Ak by ste chceli miesto ušetriť, informujte sa, či má daný model sklápaciu konštrukciu.
  • Praktické sú taktiež prednastavené alebo používateľské programy či možnosť pripojenia prijímača hrudného pásu.
  • Manipulácii s zariadením pomáhajú transportné kolieska, ak ich váš trenažér má, určite to oceníte.
  • Ak si nie ste istí tým, že dokážete zariadenie poskladať tak, aby fungovalo, oplatí sa, aby vám ho zložil odborník. Vyhnete sa tak prípadným chybám, ktoré by neskôr mohli zariadenie poškodiť.
  • Určite sa informujte u predajcu o predĺženie záruky a možnosti servisu, predovšetkým, ak ide o drahší model. Niektorí výrobcovia dokonca ponúkajú doživotnú záruku na svoje trenažéry iní zasa 3 alebo až 5 rokov.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Veslovací trenažér poskytuje jeden z najlepších možných tréningov – precvičíte si veľkú väčšinu svalov, zlepšíte svoj výkon a aj schudnete. O tom, ako si stroj na cvičenie vybrať, už viete všetko potrebné. Na záver vám odpovieme ešte na pár otázok, týkajúcich sa predovšetkým údržby a výhod veslovacieho trenažéra.

Aká je nosnosť veslovacieho trenažéra?

Nosnosť sa líši od modelu k modelu. Vo všeobecnosti však možno povedať, že max. nosnosť základných modelov je 100 kg. Čím je veslovací trenažér väčší, tým má pevnejšiu konštrukciu a jeho nosnosť sa zvyšuje. Max. nosnosť veslovacieho trenažéra stúpa na 120, 130 až 150 kg.

Aké sú účinky veslovania na telo?

Veslovací trenažér poskytne telu dôkladný tréning zvnútra aj zvonka. Na kompletný jeden záber sú potrebné svaly trupu aj končatín, to znamená, že si vďaka tomu precvičíte svaly celého tela. Pri cvičení stimulujete a posilňujete svoje srdce a pľúca, spaľujete kalórie, čiže chudnete. Výhodou je aj to, že nezaťažujete kĺby, keďže veslujete v sede.

V čom spočíva údržba?

Po cvičení je potrebné stroj poutierať, pretože slaný pot môže byť pre materiály použité na jeho výrobu žieravý. Týmto spôsobom predĺžite životnosť veslovacieho trenažéra a udržíte jeho vzhľad v poriadku celé roky.

Vaše hodnotenie:
(88.6%)
Dátum publikovania: 02.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 04.05.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 07:55
Hans

Za tú cenu je dobrý veslovací trenažér Capital Sports Stream M1. Je pevný a konštrukcia vyzerá kvalitne, no s displejom sa mohol výrobca trocha viac pohrať. Kazí celkový dojem z prístroja. Pri cvičení ho odporúčam položiť na nejakú podložku, ja som ho dal na podlahu a zistil som, že mi ju poškriabal, pretože vpredu chýbajú gumičky.

14/08/2021 08:59
Viktor S.

Hľadal som veslovací trenažér, ktorý bude za rozumnú cenu a zároveň vhodný pre začiatočníkov. Pri parametroch a kritériách pred kúpou som sledoval najmä to, aby mal trenažér automatické prispôsobovanie záťaže podľa tepovej frekvencie a aby nezaberal veľa miesta v rozloženom stave, keďže bývam v menšom byte. Všetko toto splnil model inSPORTline Yukona, ktorý som kúpil a myslím si, že cena zodpovedá kvalite. Kvôli kompaktným rozmerom musel výrobca urobiť zopár kompromisov, no nevnímam ich nejak negatívne. V začiatkoch používania mi napríklad prekážalo, že v prednej polohe kolená prekážajú priamemu pohybu madla, no už som si na to zvykol. Malú výhradu mám aj k stupačkám, kam sa pripínajú nohy, pretože sa zvláštne otáčajú okolo stredovej osi a pri dynamickejšom cvičení mi päty narážajú v krajnej polohe. Možno je to spôsobené tým, že som príliš vysoký. :-) Napriek výhradám som s prístrojom spokojný a pre začiatočníkov je postačujúci. Je tu aj veľký a prehľadný displej, ktorý zobrazuje aktuálne hodnoty a všetky potrebné informácie. Trenažér je super tichý a jeho chod nikoho neruší. Plus dávam za dostatočný rozsah záťaže, ktorá sa dá individuálne naprogramovať, aby si zamakali aj tí skúsenejší. Veľmi dobrá je regulácia odporu a používateľská prívetivosť. So strojom ako takým som spokojný a rád s ním cvičím. Cena je vzhľadom na kvalitné spracovanie a ponúkané funkcie adekvátna.

13/08/2021 08:44
Hugo V.

Som nadšený z veslovacieho trenažéra Concept2 D PM5, pretože nadmieru splnil to, čo som očakával. Prístroj má tichý a plynulý chod, čo je pre mňa podstatné, pretože ho používam v byte a nechcem rušiť susedov. Pôvodne som si kúpil veslovací trenažér od inej značky, no v zákonnej 14 dennej lehote som ho vrátil, pretože som bol z neho sklamaný. Jazda nebola plynulá a tak ma veslovanie nebavilo. Na odporúčanie kamaráta som potom vsadil na Concept2 D PM5 a toto je poriadny rozdiel. Prístroj je veľmi kvalitne spracovaný. A ako sa hovorí, v jednoduchosti je efektívnosť. Kúpu neľutujem.

06/02/2021 21:50
Monika Zavatzka

Dobrý deň nam zaujem o veslovaci trenažer na časte použitie lepšej kvality môžte mi prosom vas odporočiť aby bola cena a kvalita? ĎAKUJE

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok