Najlepšie ultrazvukové čističky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Viete, čo za zariadenie ultrazvuková čistička je? Ak uvažujete nad jej kúpou, zrejme viete, na čo slúži, no ak chcete vedieť viac a potrebujete pomôcť s výberom, v našom článku vám poradíme. Ultrazvuková čistička je veľmi šikovné zariadenie, ktoré dokáže veľmi efektívne čistiť malé a často používané predmety – hodinky, šperky, okuliare, kozmetické náradie a mnoho iného. V čom sú jej výhody? Ako postupovať pri výbere?

Ako vybrať ultrazvukovú čističku?

Moderné technológie šetria čas a ultrazvuková čistička je presne takýmto druhom technológie. Ich princíp je pritom vskutku jednoduchý. Pravdou je, že nejde o nejaký prelomový vynález, ktorý by sa objavil práve teraz alebo pred rokom. V istých odvetviach sa ultrazvuková čistička používa už niekoľko rokov. A hoci v domácnostiach nie je tento šikovný pomocník ešte príliš rozšírený, vedzte, že ak ho budete mať doma, radi jeho funkciu využijete. Čo rozhoduje o výbere kvalitnej a spoľahlivej ultrazvukovej čističky?

Najlepšie ultrazvukové čističky

Názov Hodnotenie Detail
Jeken 5700A   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Geti GUC 601 0,6 l   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Ultrazvuk Laboratory 1,3   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sanitas SUR 42   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Dema 61025D   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt

Čo to ultrazvuková čistička je?

Ultrazvuková čistička je na prvý pohľad malá nádoba s niekoľkými tlačidlami. Čo je však ultrazvuková čistička v skutočnosti?

Skutočne je to nádoba, ktorá je však veľmi praktickým pomocníkom aj v domácnosti. Používa sa na čistenie predmetov, ktoré sa pomerne náročne a často čistia. Alebo pri predmetoch, ktoré potrebujete udržiavať čisté. Reč je napríklad o okuliarochšperkoch, kozmetickom náradí, zubných protézach, pečiatkach, príboroch, starých minciach, kľúčenkách, kľúčoch, odznakoch, ventiloch, tryskách, kovových súčiastkach a pod.

Ako ultrazvuková čistička funguje?

Zrejme vás neprekvapí, že hlavnú rolu pri čistení zohráva ultrazvuk. Ide však o kombináciu fyzikálno-chemických procesov. Dôležitý je ultrazvukový menič, ktorý premieňa vysokofrekvenčné tóny z elektrického generátoru na kmity.

Čistenie okuliarov v ultrazvukovej čističke

Druhou podstatnou časťou je kvapalina, resp. voda umiestnená v nádobe. Množstvo závisí od kapacity zariadenia. Ultrazvuk prechádza touto kvapalinou a tvorí milióny mikrobubliniek. Práve aktivita týchto bubliniek sa stará o proces čistenia daných predmetov. Tieto bublinky sú maximálne šetrné a nijakým spôsobom neohrozujú vlastnosti daného predmetu. Vplyvom zmien akustického tlaku a podtlaku v uzavretej nádobe tak dochádza k efektívnemu čisteniu. Nebojte sa, proces čistenia prebieha v takmer absolútnej tichosti.

Kde sa najčastejšie takáto čistička využíva?

V úvode sme spomínali, že ultrazvuková čistička nie je žiadnym prelomovým objavom spred pár rokov. Už dlhšiu dobu sa využíva v určitých oblastiach, kde je čistota niektorých predmetov veľmi dôležitá. Napríklad ultrazvukové čističky využívajú aj vo finančnom sektore na čistenie mincí alebo v kaderníctvachkozmetických salónoch či v IT sektore na čistenie CD, DVD a rôznych súčiastok. Najčastejšie to však je:

  • farmaceutický priemysel,
  • zdravotníctvo,
  • chemické laboratóriá,
  • hodinárstvá,
  • dielne,
  • domácnosti,
  • ušetrí množstvo času,
  • proces čistenia je jednoduchý a slúži aj ako prevencia proti znečisteniu,
  • kvalitný výsledok čistenia,
  • ekologické čistenie,
  • cenovo dostupná,
  • viacúčelové využitie.

Na čo dávať pri používaní pozor?

Do ultrazvukovej čističky by nikdy nemali ísť predmety, ktoré nie sú vodotesné alebo prípadne obsahujú ďalšiu kvapalinu. Mobilné telefónyslúchadlá, mp3 prehrávače, nevodotesné hodinky alebo iná drobná elektronika. Práve takéto predmety môžu zmeny akustického tlaku a podtlaku fatálne poškodiť. Rovnako tak kvapalinu vylievajte a nalievajte do zariadenia v čase, keď nie je pripojené do elektrickej siete.

Profesionálna ultrazvuková čistička

Odporúčame použitie demineralizovanej vody. Ak takú nekúpite, stačí pustiť čističku a dvoma či troma cyklami vodu demineralizujete. Zbytočne však čističku bez účelu nepúšťajte. Pozor takisto dávajte na to, aby predmety neboli v nádobe príliš dlhú dobu.

Vyberáme ultrazvukovú čističku

Už viete, čo ultrazvuková čistička je, na čo sa používa, kde sa používa najčastejšie, aké sú jej výhody a viete aj to, na čo si dávať pri jej používaní pozor. Teraz je však dôležité vedieť, podľa čoho si ultrazvukovú čističku vybrať.

Podstatné je mať prehľad o parametroch, ktoré nám o kvalitách čističky hovoria. Kritérií je viac, no medzi najdôležitejšie rozhodne patrí účel využitia čističky, a teda, kde ju budete využívať. Rolu zohráva i cena, následne je dôležitý i objem a z hľadiska efektivity čistenia je veľmi podstatná frekvencia ultrazvuku. Ďalej sú to napríklad funkcie ako časovač či nastavenie ohrevu kvapaliny.

Účel používania

Ste hodinár? Pracujete v kancelárii? Opravujete počítače? Alebo chcete ultrazvukovú čističku pre vašu farmaceutickú firmu? Skutočne, ultrazvuková čistička si svoje miesto nájde na mnohých frontoch. Aby sme vám výber, čo možno najviac uľahčili, vytvoríme dve hlavné kategórie.

  • Pre domácnosti – ide o využívanie ultrazvukovej čističky doma na občasné čistenie okuliarov, kľúčov, klúčeniek, príborov a možno nejakých tých kovových drobností. Takéto čističky sú zvyčajne kombináciou plastového tela a nerezovej nádoby. Predpokladá sa používanie do 4 hodín denne.

Ultrazvuková čistička do domácnosti

  • Priemysel – tu je výber omnoho pestrejší a takáto čistička býva spravidla väčšia, odolnejšia (nerezová oceľ so zvarmi) a vydrží v prevádzke nepretržite. Pochopiteľne, takéto ultrazvukové čističky sú aj drahšie, no pre využitie v domácnostiach viac-menej zbytočné.

Objem nádoby

Toto kritérium súvisí práve s účelom, na ktorý budete čističku používať. Ak chcete čistiť šperky, občas hodinky alebo okuliare, odporúčame objem nádoby aspoň od 0,6 litra vyššie. Menšie objemy môžu byť problematické z pohľadu vkladania predmetov. Alebo nemusí byť dostatočná hĺbka a predmet tak nie je ponorený v kvapaline. Medzi tie väčšie patria čističky s objemom nádoby od 3 do 6 litrov a viac. Väčší objem znamená i väčšiu výšku a tým pádom lepšia možnosť ponoru. V ponuke nájdete aj čističky s objemom viac ako 15 či 20 litrov.

Frekvencia ultrazvuku

Pri výbere ide o najdôležitejší parameter vôbec. Práve od neho závisí to, do akej miery budete s čistením spokojní. Rozhodne si nemyslite, že čím viac, tým lepšie. V prípade ultrazvukovej frekvencie to tak úplne nie je. Tu v zásade platí, čím nižšia frekvencia je, tým dôkladnejšie je daný predmet vyčistený.

Biela ultrazvuková čistička do domácnosti

V prípade vysokej frekvencie ultrazvuku, využijete jej funkciu napríklad na celokovové diely, ale aj okuliare a bežné predmety v domácnosti. Čistenie pri nízkej frekvencii si poradí s poriadne zájdenými nečistotami i mastnotou. Pri strednej frekvencii je využitie flexibilné. V podstate ide o univerzálnu frekvenciu čistenia ultrazvukom a je pomerne šetrná. Poradí si s nečistotou pri väčšine predmetov. Vysoká frekvencia čistenia je najšetrnejšia a používa sa hlavne pri čistení niektorých počítačových komponentov či krehkých súčiastok.

Na výber sú jednofrekvenčné alebo dvojfrekvenčné čističky. Tie vám umožňujú zmenu frekvenčného rozsahu v širšom pásme do 20 do 40 kHz. Priemyselné majú dokonca tri frekvencie.

  • Nízka frekvencia od 20 – 28 kHz
  • Stredná frekvencia od 35 – 40 kHz
  • Vysoká frekvencia od 45 – 180 kHz

Časovač a ohrev

Väčšina ultrazvukových čističiek má nastaviteľné tri parametre. Výkon, resp. frekvenciu ultrazvuku sme už spomenuli. Tými zvyšnými je čas čistenia a ohrev vody. Čas čistenia daného predmetu v čističke závisí od stupňa znečistenia a druhu znečistenia. Dĺžka umývacieho cyklu je model od modelu iná. Niektoré ultrazvukové čističky ponúkajú viaceré cykly, ktoré nastavujete časovačom od 1 až po 10 minút a viac. Predmet po cykle vždy skontrolujte. Ak je čistý, netreba ho zbytočne v čističke držať.

Priemyselná ultrazvuková čistička

Ultrazvukové čističky, ktoré majú výhrevné teleso, umožňujú zohrievať samotnú kvapalinu. Väčšinou však ide o priemyselné ultrazvukové čističky. Teplota kvapaliny by mala dosahovať maximálne 50 – 60 °C. Úlohou zahriatia kvapaliny je odmastenie predmetov. Vyššia teplota nemá pri ultrazvukovom čistení zmysel. Účinnosť čistenia tým nenarastá.

Príslušenstvo

Podstatné je, aby ste pri výbere siahli po zariadení, ktoré bude mať všetko, čo budete potrebovať. Čo by ultrazvukovej čističke nemalo chýbať?

  • Krycie veko – praktický doplnok, ktorým väčšina ultrazvukových čističiek vybavená je. Vďaka veku je kvapalina chránená a zároveň aj počas procesu čistenia je účinnosť pri uzatvorenej nádobe vyššia. Veko býva zvyčajne priehľadné, čo vám umožňuje sledovať čistiaci proces.
  • Vnútorný kôš – slúži na vkladanie predmetov do čističky. Predmety tak nedochádzajú do kontaktu priamo s povrchom nádoby.
  • Chemický koncentrát – hlavným a najúčinnejším prostriedkom na čistenie je voda, a to platí aj v prípade ultrazvukovej čističky. Do samotnej vody sa však odporúčajú pridávať čistiace koncentráty, ktoré proces umývania a jeho výsledok skvalitňujú. Ideálne je riediť pomer vody a čistiaceho prostriedku 1:5 a pri silnejšom znečistení 1:3.

Cena

Pri kúpe ultrazvukovej čističky sa dnes pohodlne zmestíte do 50 eur. Pre bežné použitie v domácnosti sú jej funkcie postačujúce. Frekvencia čistenia je väčšinou vyššia (40 kHZ a viac). Zájdené nečistoty môže teda odstraňovať dlhšie, no takisto efektívne. Objem sa pohybuje od 0,6 do 1 litra.

Od 50 do 150 eur už zoženiete ultrazvukové čističky s väčším objemom (aj okolo 3 litrov) a nižšou frekvenciou. Od 150 do 300 eur zoženiete profesionálne priemyselné ultrazvukové čističky s veľkým objemom okolo 3 až 15 litrov. Väčšinou ide o celonerezové zariadenia. No a drahšie sú určené pre segment zdravotníctva a farmácie. Ide v zásade o medicínske ultrazvukové čističky. Najdrahšie ultrazvukové čističky môžu stáť aj viac ako 2 000 eur.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Hodinky, šperky, okuliare, kozmetické náradie, kľúče – to sú len niektoré z predmetov, ktoré môžete pomocou ultrazvukovej čističky udržiavať dokonale čisté. Ako postupovať pri výbere tohto praktického pomocníka, už viete. Ešte pred jeho samotnou kúpou by ste si mali položiť niekoľko otázok, týkajúcich sa praktického využitia stroja. Na tie najčastejšie vám odpovieme:

Koľko predmetov môžeme naraz vložiť do čističky?

To závisí od znečistenia predmetov a počtu košíkov. Viackošíkové čističky, prirodzene, umožňujú efektívne čistenie väčšieho množstva znečistených predmetov.

Ktoré materiály sú vyslovené vhodné na ultrazvukové čistenie?

Takmer všetko, čo je tvrdé, je na ultrazvukové čistenie vhodné. Hodia sa napr. kov, sklo, plast, pri čistení nedochádza k ich poškodeniu. Napr. drevo na ultrazvukové čistenie vhodné nie je.

Koľko vydrží čistička v prevádzke?

V čističke sa nachádzajú rôzne opotrebovateľné diely (napr. zabudované žiariče), ktoré treba občas vymeniť. Závisí to od toho, ako často budete stroj používať. Bez servisného zásahu vám však môže čistička vydržať pokojne aj 10 až 15 rokov.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 30.01.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

03/11/2022 01:09
Milan

Dobrý deň má niekto skúsenosti s čističkami na účely výroby lipozomálneho vitamínu C ?
Aké tipy sú na toto pre domácnosť vhodné?

20/06/2022 17:00
Boris

Jeken 5700A ide super. Bola to dobrá kúpa a som spokojný, vyhovovali mi parametre tohto produktu. Čistiť sa dajú rôzne predmety, ja som prístroj kupoval hlavne na čistenie okuliarov. Plusom je dotykové ovládanie, viacero možností časovania atď.

31/05/2022 22:56
Peter B.

Geti GUC 601 má tichý chod a prehľadný displej. Čistí podľa mojich predstáv. S výrobkom som preto spokojný. Oceňujem možnosť nastavenia rôznych časových dĺžok čistenia a jednoduché ovládanie. Najčastejšie čistím okuliare.

14/11/2021 17:08
Fero

Pri čističke Jeken 5700A mi vyhovovali technické parametre, čistí fakt super a jej využitie je široké. Zariadenie je dostatočne šetrné pri čistení skiel okuliarov, čo bol môj primárny dôvod kúpy. Vyhovuje mi aj uzavretý a kompaktný tvar čističky a s nedostatkom som sa zatiaľ nestretol.

23/07/2021 21:19
Jožko

Mám ultrazvukovú čističku Sanitas SUR 42, ktorá vynikajúco čistí zubnú náhradu a to všetko bez použitia chemických prípravkov. Cena bola veľmi dobrá, no trocha mi prekáža vyššia hlučnosť. Okrem zubnej náhrady ju používam aj na čistenie okuliarov. Manželka si občas vyčistí strieborné šperky, avšak vtedy používa teplú vodu v kombinácii s Jarou. Celkové prevedenie prístroja je dobré a ovládanie je jednoduché. Čistička je navyše skladná, preto nezaberá v domácnosti príliš veľa miesta. Zatiaľ funguje bez problémov, a tak ju odporúčam.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok