Najlepšie ohrievače fliaš 2024 – recenzie, test, porovnanie

Je pre vás neustále ohrievanie fliaš s mliekom hotovou nočnou morou? Každá mamička či otecko vie, že je to poriadna otrava, a to hlavne vtedy, ak kŕmite aj počas noci alebo sa musíte naraz postarať o viacero hladných krkov.

Ako vybrať ohrievač fliaš?

Ohrievače fliaš vám v tomto smere podstatne uľahčia život. Pozrite sa, ako a podľa čoho vybrať ten správny.

Najlepšie ohrievače fliaš

Názov Hodnotenie Detail
Baby Ono Honey 2v1   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Beurer BY 52   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Lovi   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Béaba Bibexpresso 2v1   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Ohrievače fliaš – recenzie

Pri výbere akéhokoľvek elektronického spotrebiča je potrebné pozerať na dôležité technické parametre, jeho funkcievýhody a nevýhody. Ohrievače fliaš síce nestoja celý majland, na druhej strane nejde ani o najmenšiu investíciu. Preto sme si posvietili na niekoľko modelov za vás. Prostredníctvom našich recenzií vám predstavíte zopár obľúbených produktov spolu s ich najväčšími prednosťami a tiež prípadnými nedostatkami.

Načo slúžia ohrievače fliaš

Ohrievače fliaš slúžia na ohriatie mlieka, čaju, iného nápoja alebo i pokrmov pre deti, čo nám napovedá už ich názov. Každý rodič, ktorý absolvoval pravidelné ohrievanie mlieka vie, že táto činnosť sa po chvíľke stane, povedané mierne, otravnou. Do ohrievača iba vložíte fľašu s mliekom či iným nápojom, nastavíte si vhodný čas, alebo teplotu, a za niekoľko minút môžete kŕmiť. Určite nebudeme ďaleko od pravdy, ak povieme, že každá pomoc a urýchlenie vašich rodičovských povinností sú pri malom dieťati obrovským plusom.

Prečo si zaobstarať ohrievač fliaš

Ohrievače fliaš a detskej stravy vám v prvom rade uľahčia život. V závislosti od konkrétneho typu zariadenia môžete mlieko nielen ohriať, ale i rozmraziť alebo uchovávať dlhšiu dobu pri vami stanovenej teplote. Niektoré ohrievače majú aj funkciu sterilizovania fliaš, cumlíkov a inej detskej výbavičky určenej na kŕmenie.

Ohrievač fliaš slúži na ohrievanie mlieka a iných pokrmov

Ohrievače sú populárne tiež kvôli ich zdravotnej stránke a bezpečnosti. Kvalitné modely na klasickom režime ohrievajú nápoje alebo jedlo na maximálne 40 °C, čo je hraničná teplota, pri ktorej začínajú degradovať enzýmy, vitamíny a iné živiny. Sú taktiež nepochybne bezpečnejšie i pre vás. Voda alebo vodná para sa síce ohrievajú na vyššie teploty, nie však na také ako v obyčajnom hrnci na sporáku.

Na aké parametre pozerať pri výbere ohrievača

  • Rýchlosť ohrievania: To, ako rýchlo ohrejete tekutinu vo fľaši, závisí od výkonu ohrievača. Čím vyšší, tým rýchlejšie ohrievanie. Akýsi priemer je ohriatie 150 ml tekutiny s izbovou teplotou za 5 minút. Parné ohrievače fungujú vo všeobecnosti rýchlejšie ako tie na princípe vodného kúpeľa, nie je to však pravidlom.
  • Veľkosť a tvar fľaše: 150 – 200 ml fľaše sú najbežnejšími modelmi, preto sa vojdú bez problémov do väčšiny ohrievačov. Niektoré sú však vhodné aj na ohrev objemnejších fliašDôležitý je tiež ich tvar. Detské fľaštičky sú väčšinou rovné alebo oblé. Ak používate nejakú vychytávku, overte si dopredu, či ju „natlačíte“ do vášho ohrievača.
  • Materiál fľaše: Do väčšiny zariadení môžete vložiť fľaše plastové aj sklenené. Hlavne medzi lacnejšími ohrievačmi sa však nájdu aj výnimky. Tento údaj si preto overte už pred nákupom. Užitočnou je i možnosť ohrevu alebo rozmrazovania jedla vo vrecúškach.
  • Veľkosť a váha: Keď chcete mať zariadenie postavené na jednom mieste, môžete siahnuť aj po tých ťažších a väčších. Pokiaľ však zvyknete chodievať napríklad na chalupu a ohrievač si chcete brávať so sebou, vyberajte si ľahšie a menšie modely, ktoré nemajú milión zbytočných doplnkov.
  • Kontrolky a zvuková signalizácia: Jednoznačne by ste si mali vybrať ohrievač, ktorý vás upozorní na ukončenie režimu ohrievania alebo dochádzajúcu vodu v zásobníku. Pri drahších modeloch ide o samozrejmosť, pri tých lacnejších však nie.
  • Bezpečnostné prvky: Veľmi praktická je funkcia automatického vypnutia ohrievača pri prázdnom zásobníku.
  • Režimy: Vyšší počet režimov vám poskytuje možnosť presnejšieho ohrievania tekutiny.
  • Displej: Drahšie modely zvyknú mať aj displej. Nie je to nevyhnutnosť, zároveň však celkom praktická funkcia.
  • Uchovávanie potravín: Táto funkcia je extrémne nápomocná. Niektoré ohrievače dokážu udržiavať tekutinu teplú len po určitú dobu, väčšinou sú to 2 – 3 hodiny. Niektoré majú však i špeciálny režim. Pri ňom je ohrievač zapnutý a tekutinu priebežne ohrieva počas 10 hodín alebo vami zvoleného času.

Základné a doplnkové funkcie ohrievačov fliaš

Základné modely elektrických ohrievačov slúžia len na ohrev tekutiny vo fľaši. Môžu mať 1 až 4 režimy, pričom ju každý z nich ohrieva na určitú teplotu. Väčšinou ide o rozmedzie medzi 25 °C až 40 °C. Ak už sa však do tohto pomocníka rozhodne zainvestovať, nie je na škodu popremýšľať nad drahším, no multifunkčnejším zariadením. Medzi veľmi užitočné funkcie ohrievačov patria:

  • Rozmrazovanie tekutiny: Za pomerne krátky čas môžete rozmraziť mlieko a iné tekutiny, a to bez toho, aby sa z nich stratili dôležité živiny.
  • Ohrev jedla: V niektorých zariadeniach môžete okrem fliaš ohrievať aj jedlo. Pozor, nejde o náhradu mikrovlnky. Stejk pre dospeláka takto ohriať nemôžete. Detskú výživu alebo kašičku áno.
  • Sterilizácia: Sterilizátor a ohrievač v jednom je asi tá najpraktickejšia kombinácia. Každú fľašku alebo cumlík je potrebné pravidelne dôkladne dezinfikovať.

Ohrievače fliaš pre deti do auta a iné druhy

Ohrievače fliaš by sme mohli rozdeliť do dvoch väčších skupín, a to na tie, ktoré fungujú na princípe vodného kúpeľa a tie, ktoré nápoje ohrievajú vodnou parou. Ďalej si môžete vybrať zo zariadení elektrických, neelektrických, cestovných alebo tých, ktoré sú prednostne určené na domáce využitie.

Ohrievač destkých fliaš na princípe vodného kúpeľa

Ohrievače na princípe vodného kúpeľa

V týchto zariadeniach je fľaša ohrievaná teplou vodou, ktorá prúdi priamo okolo nej. V porovnaní s parnými ohrievačmi sú tie na princípe vodného kúpeľa o čosi pomalšie. Nemajte strach, nehovoríme o žiadnych závratných časoch. Elektrický ohrievač na 230 V ohreje 200 ml tekutiny s izbovou teplotou za približne 4 – 5 minút. Výhodou je hlavne rovnomerný ohrev nápoja či jedla a tiež nižšia teplota cirkulujúcej vody. Vďaka tomu je takmer nemožné, aby sa fľaštička prehriala zvonku. Popáliť sa teda nemôže vaše dieťa, no ani vy pri manipulácii s ohrievačom.

Ohrievače na princípe vodnej pary

Varná doska alebo iné vykurovacie teleso ohrieva vodu, ktorá sa nachádza v samostatnom priestore, teda nie priamo pri fľaši. Tú ohrieva len vodná para. Tieto typy ohrievačov patria k podstatne rýchlejším a majú menšiu spotrebu vodyNevýhodou je vyššia teplota pary, ktorá môže presiahnuť aj 40 °C. V dôsledku toho môže dôjsť k nadmernému ohriatiu vonkajšej časti fľaše, vášmu popáleniu a strate živín.

Vo všeobecnosti je parný ohrev fliaš alebo jedla považovaný aj za o čosi menej rovnomerný. Pri týchto typoch ohrievačov preto nápoj alebo pokrm vždy premiešajte, jeho teplotu skontrolujte „ručne“ a nezabudnite na kontrolu toho, či nie sú fľaša alebo cumlík príliš horúce.

Domáce elektrické ohrievače

Pod pojmom „domáce“ elektrické ohrievače máme na mysli tie, ktoré sú určené hlavne na domáce využívanie, teda nie na cestovanie. Môžu fungovať na princípe vodného kúpeľa alebo vodnej pary. Zapojíte ich do klasickej zásuvky s napätím 230 V (nepotrebujete žiadne adaptéry). V porovnaní s cestovnými ohrievačmi bývajú väčšie, ťažšie a zvyknú mať i rôzne doplnkové príslušenstvo.

Cestovné ohrievače fliaš

Majú menší rozmer a váhu. Hlavný rozdiel však spočíva v spôsobe ich napájania a aj ohrievania. Fungujú na 12 V, a to z dôvodu, aby ste ich mohli pripojiť priamo na autobatériu. Namiesto klasického majú kábel s koncovkou, ktorú zapojíte do auto-zapaľovača.

Cestovný ohrievač detských fliaš

Ohrievače fliaš do auta nefungujú na princípe vodného kúpeľa ani vodnej pary, fľaše ohrievajú takpovediac na sucho. Kvôli tomu je čas zohrievania podstatne dlhší, hovoríme o cca 20 minútach. Kompromisom sú kombinované ohrievače, ktoré je možné napojiť do klasickej zásuvky aj na autobatériu. Vo všeobecnosti bývajú o čosi menej výkonné. Pri slabšom napájaní na 12 V je čas ohrevu taktiež podstatne dlhší.

Neelektrické ohrievače

V podstate ide o klasickú termosku, do ktorej si doma nalejete teplú vodu. Keď budete chcieť ohriať mlieko, vylejete ju do nádoby, ktorá je súčasťou ohrievača, a fľašu do vody ponoríte. Možno si hovoríte, že medzi takýmto ohrievačom a obyčajnou termoskou nie je žiadny rozdiel. Ten spočíva hlavne v praktickej stránke. Termoska a plastová nádoba na ohrievanie fľaše sú poskladané pokope, takže so sebou nemusíte nosiť desať samostatných „súčiastok“.

Ako sa o ohrievač starať

Konkrétny postup, ako sa starať o váš ohrievač, nájdete priamo v pribalenom návode. Vždy sa držte práve týchto informácií, pretože jednotlivé typy zariadení môžu mať aj odlišnú údržbu. Toto sú akési všeobecné základy, vďaka ktorým vášmu ohrievaču predĺžite životnosť a zároveň predídete zbytočným poruchám.

  • Vodu zo zásobníka by ste mali vyliať po každom ohreve. Pri niektorých ohrievačoch sa voda dolieva až potom, ako na nich začne blikať kontrolka. Tak či onak, nemala by v zariadení stáť príliš dlho bez toho, aby ste ho používali. Časom sa v ňom môže usadiť vodný kameň.
  • Po každom použití ohrievač dôkladne poutierajte. Pred akýmkoľvek čistením zariadenie odpojte z elektriny a počkajte, kým vychladne.
  • Na čistenie používajte neagresívne čistiace prostriedky alebo vlhčené utierky. Nevhodné sú abrazívne prípravky a rozpúšťadlá.
  • Cca raz za týždeň ohrievač prepláchnite čistou vodou aj zvnútra. Ak je to možné, poutierajte ho tiež vlhkou handričkou alebo špongiou.

Nezabudnite na pravidelné odvápňovanie

Raz za čas by ste mali váš ohrievač odvápniť pomocou špeciálneho prípravku alebo obyčajného octu. Ako často presne nájdete priamo v návode. Ak na túto informáciu nenatrafíte, odvápňujte ho rovnako ako rýchlovarnú kanvicu. Minimum je jedno odvápnenie približne raz za pol roka.

Ohrievač detských fliaš treba odvápňovať minimálne raz za pol roka

Ako na to:

  • Vyprázdnite ohrievač a vnútro pretrite handričkou.
  • Nalejte doň jednu šálku octu, ak použijete špeciálny odvápňovač, rozrieďte ho s vodou podľa návodu.
  • Ocot alebo odvápňovač nechajte pôsobiť 30 minút až 24 hodín – konkrétny čas závisí od toho, ako veľmi je ohrievač zanesený vodným kameňom.
  • Ocot vylejte, ohrievač niekoľkokrát vypláchnite čistou vodou a zvnútra utrite handričkou.
  • Naplňte ho vodou a zapnite režim na normálne ohrievanie, nechajte ho bežať aspoň 5 minút.
  • Vodu vylejte a ohrievač ešte raz poutierajte zvnútra i zvonku.

Možné poruchy ohrievačov fliaš

Ohrievače fliaš vo všeobecnosti nepatria k veľmi poruchovým zariadeniam. Sem tam sa však samozrejme nejaká tá chybička môže vyskytnúť. Väčšinou ide o drobnosti, ktoré dokážete odstrániť aj sami. Väčším problémom je porucha termostatu. Ak sa voda ohrieva len na veľmi nízku teplotu alebo sa neohrieva vôbec, skontrolujte všetky kontrolky. Pokiaľ niektorá z nich nesvieti, ide s najväčšou pravdepodobnosťou práve o nefunkčný termostat. Ten si musíte nechať opraviť v servise.

Pozor, ak je ohrievač v záručnej dobe, mali by ste sa najprv informovať o možnostiach opravy priamo u predajcu či výrobcu.

Druhou častou poruchou, ktorá však nie je poruchou v pravom slova zmysle, je pomalší ohrev tekutiny. To, ako rýchlo ohrievač ohreje mlieko, závisí od jeho teploty. Napríklad ak výrobca uvádza, že 150 ml tekutiny s teplotou 5 °C sa ohreje za 5 minút, tento údaj vychádza z predpokladu, že vo väčšine chladničiek sa udržiava teplota okolo 5 °C. Ak je teda vaša chladnička nastavená „silnejšie“, ohrev bude trvať dlhšie. Tento problém môže niekedy dokonca spôsobiť i to, že voda z vodovodu má inú teplotu v lete a v zime. Ohrev s chladnejšou vodou trvá prirodzene dlhšie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ste už takmer rozhodnutí, že ohrievač fliaš je práve tým pomocníkom, ktorý vám dokáže uľahčiť vaše rodičovské povinnosti? Pred konečným výberom vám ešte odpovieme na najčastejšie otázky, ktoré zaujímajú rodičov. 

Aká je minimálna a maximálna teplota ohrevu?

Základné modely ohrievačov zvyknú mlieko alebo potraviny ohrievať v rozmedzí od 30 do 50 °C. Na drahších a pokrokovejších zariadeniach, hlavne na tých, ktoré sú skombinované aj so sterilizátorom, si môžete teplotu nastaviť do 70 až 90 °C.

Môžem pokrm v ohrievači prehriať – musím teplotu pokrmu pred kŕmením skontrolovať aj „ručne“?

Pri nesprávne zvolenom režime alebo neodhadnutí doby ohrievania môžete pokrm pokojne i prehriať. Ohrievač nedokáže premýšľať za vás. V lacnejších zariadeniach, ktoré nemajú časovač alebo konkrétne režimy, musíte teplotu pokrmov odkontrolovať vždy len vy sami (napr. pomocou stopiek). Ohrievače s režimami za vás síce odhadnú čas, no i napriek tomu pokrm vždy skontrolujte aj „ručne stručne“.

Aké fľaše je možné ohrievať v ohrievačoch?

Tento údaj si musíte nájsť priamo na konkrétnom produkte. Vo všeobecnosti však platí, že v ohrievači môžete používať všetky klasické detské fľaše, ktoré sú vhodné na zohrievanie mlieka v hrnci s vodou. A to bez rozdielu, či sú vyrobené zo skla alebo plastu. Dôležitá je tiež veľkosť a tvar. Do väčšiny ohrievačov sa bez problémov zmestia fľaše s objemom 150 alebo 200 ml. Niektoré modely ohrejú aj 330 ml a väčšie fľašky.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 25.05.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/07/2022 20:45
Viktória

Som spokojná s ohrievačom Nuk Thermo Express Plus. V elektrickej zásuvke je ohrev takmer okamžitý a v aute trvá cca. 10 až 15 minút, záleží od veľkosti fľaše. Je to pre mňa úžasný pomocník, nielen doma, ale na cestách a dovolenke. Jedinou nevýhodou je absencia odmerky, predchádzajúci model ju mal.

05/12/2021 20:59
Viola

Philips Avent je dobrý a rýchly pomocník, teplota sa dá ľahko nastaviť a obsluha je jednoduchá. Pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Čas a intenzitu ohrievania je vhodné prispôsobiť množstvu ohrievaného nápoja / pokrmu. Je skvele široký aj na prípravu detskej výživy. Som spokojná.

05/12/2021 09:20
Danuška

Ohrievač fliaš Béaba Bib’ expresso 2v1 Night Blue je super, pretože ohrieva priamo vodu na 37 stupňov a veľmi rýchlo. Vodný kúpeľ je oproti tomu o dosť pomalší. Mínusom je spodný stojanček, ktorý je z ľahkého plastu. S fľaškou sme spokojní, napriek vysokej cene. Šetrí mi čas.

04/10/2021 08:18
Timea

Super ohrievač je Bayby, kým malého prebaľujem, mlieko je hotové a ohriate. Prekvapila ma funkčnosť produktu, pretože okrem ohrievania sa tu dajú sterilizovať aj cumlíky. Oceňujem možnosť nastavenia teploty a že po dosiahnutí zvolenej teploty sa ohrievač sám vypne, no teplotu naďalej udržuje.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok