Najlepšie boxerské rukavice 2024 – recenzie, test, porovnanie

Výber vhodných rukavíc na box patrí k jednému z kľúčových faktorov. Ovplyvňujú kvalitu tréningu a majú dopad aj na vašu bezpečnosť. Inak povedané, vhodné boxerské rukavice zvyšujú vaše pohodlie a zároveň znižujú riziko úrazu.

Ako vybrať boxerské rukavice?

V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako vybrať tie najlepšie boxerské rukavice pre začiatočníkov, ale i pokročilých, kúsky vhodné na tréning na vreci a taktiež na sparing v ringu.

Najlepšie boxerské rukavice

Názov Hodnotenie Detail
Venum Elite Boxing   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Venum Challenger 3.0   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Hayabusa T3   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
RDX F7 Ego   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Outshock 900   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt

Boxerské rukavice – recenzie

Zhodnotiť jednotlivé parametre a cenu, to je jedna vec. Vybrať boxerské rukavice, ktoré vám padnú skutočne ako uliate, to už môže byť náročnejšie. Aby sme vám celú problematiku výberu ešte o niečo zjednodušili, pripravili sme si pre vás recenzie niekoľkých konkrétnych produktov.

Ako vybrať najlepšie boxerské rukavice

Pri výbere rukavíc je dôležité zhodnotiť, na čo presne ich budete využívať. Rozhodujúci je druh bojového umenia, no i to, či sa chystáte trénovať na vreci alebo s takzvaným sparing partnerom. Rovnako dôležitý je výber správnej veľkosti a hmotnosti. No a na záver, keď budete mať jasno v týchto parametroch, nezabudnite ani na materiál, celkové prevedenie, dizajn a spôsob viazania. Možno sme vás trošku vystrašili. Všetkými krokmi výberu tých najlepších boxerských rukavíc vás však čo najzrozumiteľnejšie prevedieme už o chvíľku.

Typy boxerských rukavíc

Existujú desiatky, ak nie stovky boxerských rukavíc, nehovoriac o nespočetnom množstve rôznych značiek. Prvú vec, ktorý by ste mali zohľadniť pri výbere, je teda práve to, na čo presne ich budete využívať. Medzi rukavicami na box, boxovanie do vreca alebo na zmiešané bojové umenia sú totiž celkom podstatné rozdiely.

Boxerské rukavice na box

Boxerské rukavice na box sú presne tým, čo si predstavíte ako prvé. Ide o mohutné a nahrubo vystlané rukavice, pri ktorých sú všetky prsty pokope. Oddelený je len veľký palec, avšak ani to nie je pravidlom. Využívajú sa pri klasickom boxe, najmä pri „reálnom boji“ s druhou osobou, teda nie pri tréningu s vrecom, poprípade i iných typoch boxu, ako je thajský box, muay thai či kickbox.

Boxerské rukavice na vrece

Boxerské rukavice na vrece alebo takzvané pytlovky sú určené len na tréning na vreci. V porovnaní s predošlým typom sú o niečo menej vypchané a majú plochejší tvar, pretože vrece nie je až také tvrdé. Vďaka týmto vlastnostiam máte navyše v rukách viac citu. Hlavnou nevýhodou rukavíc na box do vreca je, že sa pomerne rýchlo opotrebujú, za čím stojí neustály stret medzi nimi a vrecom. Na druhej strane zvyknú byť podstatne lacnejšie, takže ich častejšia výmena nie je až taká „bolestivá“.

Boxerské rukavice na vrece – pytlovky

TIP: Ak nechcete investovať do 2 párov boxerských rukavíc (na vrece a na sparing), zaobstarajte si skôr model vhodný na sparing, a to i napriek tomu, že pri ňom pravdepodobne nájdete informáciu: „nepoužívať na box na vreci“. Rukavice na box do vreca sú totiž tvrdšie, preto by ste mohli vášmu partnerovi ublížiť.

Rukavice na MMA

Rukavice na MMA sú úplne samostatnou kategóriou, ktorej v našom článku nebudeme venovať špeciálnu pozornosť. Na rozdiel od predošlých typov rukavíc majú oddelené všetky prsty, takže nimi môžete protivníka pekne krásne uchopiť. Akousi podkategóriou MMA rukavíc sú modely s označením „sparring“. Tie sú určené prednostne na boj so súperom. Vyznačujú sa najmä hrubšou výstelkou.

Ako vybrať správnu veľkosť boxerských rukavíc

Aby ste mohli boxerské rukavice využívať na 100 %, musíte si vybrať ich správnu veľkosť. Dá sa povedať, že tento parameter patrí, v podstate, k tým najdôležitejším. Veľkosť boxerských rukavíc je značená v unciach (oz.), ktoré hovoria o ich váhe. Najbežnejšími veľkosťami sú 8, 10, 12, 14 alebo 16 oz., výnimočne narazíte aj na 6 oz. rukavice. Tieto údaje môžu byť mätúce, a to najmä pre začiatočníkov. Preto si zapamätajte jedno veľmi jednoduché pravidlo: vyššie číslo označuje ťažšie rukavice, ktoré majú hrubšiu výstelku, takže sú mäkšie.

V prípade, keď si pred nákupom nemôžete rukavice vyskúšať (napr. cez e-shop), sa orientujte podľa vašej váhy, hmotnosti a obvodu ruky – dlane.

  • Vaša váha = 40 – 54 kg, obvod dlane = od 13,9 do 16,5 cm, veľkosť rukavíc = 8 oz.
  • Vaša váha = 54 – 68 kg, obvod dlane = od 16,5 do 19,0 cm, veľkosť rukavíc = 10 oz.
  • Vaša váha = 68 – 84 kg, obvod dlane = od 19,1 do 21,5 cm, veľkosť rukavíc = 12 oz.
  • Vaša váha = 84 +, obvod dlane = od 21,6 do 24,1 cm, veľkosť rukavíc = 14 – 16 oz.

Ak si pred nákupom môžete rukavice fyzicky vyskúšať, berte ohľad aj na nasledujúce faktory:

  • Rukavice vás v prvom rade nesmú tlačiť a obmedzovať v pohybe (hovoríme o pohybe dlaní).
  • Vaše končeky prstov by sa mali z vnútornej strany jemne dotýkať rukavíc.
  • Rukavice vám na rukách nesmú „lietať“.
  • Rukavice musia byť dostatočne pevné, zároveň vás však nesmú nikde tlačiť.
  • Pri skúšaní nezabudnite zdvihnúť ruky – v tejto polohe sa vaše prsty trošku „pretiahnu“.

Ako zmerať obvod dlane

Ak si budete kupovať rukavice cez internet, a teda ich vyskúšanie na rukách nebude možné, musíte si zmerať obvod dlaneTakto to urobíte správne:

  1. Použite klasický krajčírsky meter, ktorý môžete okolo dlane jednoducho ovinúť.
  2. Vždy merajte obvod vašej dominantnej dlane (praváci pravú, ľaváci ľavú).
  3. Dlaň pri meraní vystrite, prsty majte pokope.
  4. Dlaň nedržte v kŕči, prsty majú byť rovné, avšak uvoľnené.
  5. Meter omotajte okolo celej dlane, avšak pozor, bez palca, teda okolo 4 prstov.

Ako vybrať správnu veľkosť boxerských rukavíc pre začiatočníkov

Pri výbere správnej veľkosti boxerských rukavíc pre začiatočníkov by ste sa mali orientovať podľa podobných pravidiel, o ktorých sme hovorili vyššie. Jedno „ale“ tu však je. Keďže väčšie rukavice sú i mäkšie, mnohí začiatočníci siahajú po takejto voľbe. Ani v tomto prípade však nesmiete zabúdať na obvod ruky a vašu váhu. Príliš veľké rukavice vám nebudú „sedieť“ na dlaniach, navyše pre vás môžu byť príliš ťažké. Bohužiaľ, neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, o koľko čísel väčšie rukavice budú pre vás vyhovujúce v začiatkoch tréningu. V tomto smere vám preto odporúčame, aby ste si ich vždy vyskúšali.

Dámske boxerske rukavice pre začiatočníkov

Ako vybrať správnu veľkosť boxerských rukavíc: tréning verzus zápas

Poslednou vecou, ktorú potrebujete vedieť pri výbere vhodnej veľkosti rukavíc, je spôsob ich využitia. V preklade, hovoríme o tom, či ich budete využívať iba na sparing tréning alebo taktiež na „skutočný“ boj v ringu. V tomto prípade sa orientujte takto:

  • 8 oz. rukavice – vhodné na tréning pre deti vo veku od 6 do 12 rokov
  • 10 oz. rukavice – vhodné na tréning aj zápasy pre osoby s váhou od cca 45 do 60 kg (najmä pre juniorov)
  • 12 oz. rukavice – vhodné na tréningy pre osoby s váhou 60 až 67 kg
  • 14 oz. rukavice – vhodné na tréningy pre osoby s váhou 67 – 79 kg
  • 16 oz. rukavice – vhodné na tréning pre osoby s váhou nad 79 kg

Zapínanie boxerských rukavíc

Boxerské rukavice sa môžu zapínať 2 spôsobmi, a to šnúrkami alebo suchým zipsom. Podľa mnohých sú rozdiely medzi oboma typmi viazania takmer minimálne. Najväčšou výhodou suchého zipsu je veľmi jednoduché a rýchle upevnenie rukavíc. Túto činnosť navyše zvládnete i sami. Drobnou nevýhodou je, že suchý zips nevydrží všetko, a preto nie je vylúčené, že rukavice počas tréningu trochu povolia.

INFO: Ak je manžeta so suchým zipsom dostatočne široká a pevná, spĺňa taktiež úlohu zápästnej bandáže, ktorá spevní vaše zápästia.

Viazanie šnúrkami využívajú hlavne profesionálni boxeri. Na tréning a pre začiatočníkov sú, viac-menej, zbytočnosťou. V tomto prípade máte 100 % istotu, že sa počas tréningu či zápasu nič neuvoľní. Bohužiaľ, šnúrky si sami zaviažete len na tej rukavici, ktorú si nasadíte ako prvú. S druhou vám bude musieť pomôcť niekto iný.

INFO: Šnúrky nájdete najmä na profesionálnych boxerských rukaviciach, ktoré sú automaticky o niečo drahšie.

Povrchový materiál boxerských rukavíc

Boxerské rukavice sú najčastejšie vyrobené z 2 typov materiálov, a to prírodných alebo syntetických. Pozor, teraz hovoríme iba o ich povrchovej úprave. V prvej kategórii sa stretnete hlavne s hovädzou kožou. Medzi jej plusy patrí pevnosť, odolnosť voči mechanickému poškodeniu, vrátane oderov, dlhá životnosť a do istej miery i lepšia priedušnosť. Pravá koža je využívaná hlavne profesionálmi, pretože takéto rukavice patria k tým najdrahším.

Boxerské rukavice vyrobené zo syntetických materiálov sú podstatne lacnejšie, ale i o niečo menej kvalitné. Na druhej strane, ak ste začiatočníkom, a ak ich chcete využívať len na tréning, mali by vám vyhovovať. Najčastejšie používanými materiálmi sú syntetická koža (PU) alebo vinyl (PVC), medzi ktorými neexistuje príliš veľa rozdielov.

Kožené boxerské rukavice so šnúrkami

Poslednou možnosťou, ktorá je zároveň veľmi dobrým kompromisom, sú boxerské rukavice vyrobené z prírodných aj syntetických materiálov. Pravá koža sa nachádza na najviac namáhanej časti rukavíc, teda na tej, ktorou udierate do vreca alebo sparing partnera. Zvyšok je vyrobený z kože umelej.

Materiál výplne

Najčastejšou výplňou boxerských rukavíc je polyuretánová pena. Výnimočne sa stretnete aj s kombináciami, ako je pena a latex. V tomto smere vám nemôžeme poradiť presne, ktorý z výplňových materiálov je najlepšou voľbou. Základom je, aby boli rukavice pohodlné pre vás.

Niekto môže mať citlivejšie hánky, preto potrebuje skutočne mäkké rukavice. Ako sme si povedali už niekoľkokrát, pri sparing tréningu alebo zápase sa používajú taktiež o niečo mäkšie, a teda i hrubšie rukavice, pri tréningu na vreci vám, naopak, postačia aj tvrdšie kúsky. Preto vám odporúčame, aby ste sa nesústredili ani tak na typ výplňového materiálu, ale na mäkkosť a tvarovanie rukavíc.

Prevedenie a dizajn boxerských rukavíc

S povrchovým materiálom a výstelkou súvisí taktiež priedušnosť boxerských rukavíc. Ak chcete zabrániť nadmernému poteniu dlaní a zároveň aspoň trošku eliminovať nepríjemný zápach, poobzerajte sa po modeloch s dierovaním v oblasti prstov. Na zahodenie nie je ani antibakteriálna vložka, ktorá zabraňuje množeniu patogénov. Pomerne bežne môžete naraziť taktiež na rôzne moderné technológie, ktoré zlepšujú priedušnosť materiálov.

Z hľadiska prevedenia sa zamerajte najmä na to, či je palec pomocou akéhosi lanka pripevnený k zvyšku rukavice. Takéto riešenie do istej miery predchádza vzniku jeho vykĺbenia či natiahnutia. Pri dizajne sa pozastavíme len na chvíľočku. V ponuke predajcov narazíte na modely od výmyslu sveta. Či už chcete ružové boxerské rukavice alebo ste fanúšikom Rockyho, na svoje si určite príde každý z vás.

Ako vybrať boxerské bandáže

Pre dosiahnutie maximálneho komfortu, no i bezpečia budete okrem rukavíc potrebovať taktiež kvalitné boxerské bandáže. Tie v prvom rade chránia vaše dlane a kĺby, ktoré spevnia. Bandáže však spĺňajú ešte jednu funkciu. Ako sme si povedali vyššie, v začiatkoch tréningu s najväčšou pravdepodobnosťou siahnete po ťažších, takže i väčších rukaviciach.

Červené boxerské bandáže

V prípade, že vám bude vyhovovať ich hmotnosť, a teda i hrúbka, no budú príliš veľké, priestor medzi dlaňou a vnútornou stranou rukavice vyplníte práve bandážou. Pri výbere sa pozerajte na jej správnu dĺžku. Zväčša si môžete vybrať medzi 2,5, 3,5, 4,5 alebo 5,5 m verziami. V praxi to funguje tak, že čím je bandáž dlhšia, tým väčší objem získa vaša dlaň.

Ako vybrať boxerské rukavice pre deti

Pri výbere boxerských rukavíc pre deti sa riaďte podľa všetkých rád, o ktorých sme si povedali vyššie. Jediným zásadným rozdielom je ich veľkosť. Vo všeobecnosti platí, že pre juniorov do veku okolo 12 – 14 rokov sú vhodné kúsky s veľkosťou od 8 do 14 oz. Vaše dieťa však nemusí byť, takpovediac, „tabuľkovým prípadom“. Preto je vždy lepšie, ak si rukavice pred kúpou vyskúša.

TIP: Do juniorských boxerských rukavíc nemusíte investovať stovky, ba ani desiatky eur. Lacnejší model zo syntetickej kože bude pre vašu ratolesť úplne postačujúci.

Ako sa starať o boxerské rukavice

Keď budete trénovať poctivo, verte, že vaše rukavice nebudú voňať ako jarné kvety, a to už za veľmi krátky čas. Dlane sú navyše jednou z tých častí tela, ktoré sa pri pohybe potia najviac. Aby ste nepríjemným zápachom neobťažovali váš, no ani nosy ostatných, odporúčame vám nezabúdať na pravidelnú starostlivosť o vaše boxerské rukavice. Tu je niekoľko tipov, ktoré porazia zápach a zároveň rukaviciam predĺžia životnosť.

  • Starostlivosť sa začína už priamo pri tréningu. Pod rukavicami by ste mali mať vždy 100 % čisté bandáže. Okrem toho, že ochránia vaše kĺby, vsiaknu i podstatnú časť potu.
  • Ihneď po skončení tréningu by ste mali rukavice zvonku aj zvnútra pretrieť antibakteriálnym vlhčeným obrúskom. Práve baktérie, ktoré sa množia každou sekundou, totiž stoja za nepríjemným zápachom spoteného oblečenia, ale i častí tela (napr. podpazušia).
  • Počas tréningu nenavlhne iba vnútorná a vonkajšia časť rukavíc, ale taktiež ich výplň. Táto vlhkosť sa bude odparovať dlhšiu dobu. Predtým, ako rukavice odložíte, do nich preto vložte čokoľvek, čo absorbuje vlhkosť a ideálne aj zápach. Môžete použiť textilné vrecko naplnené sódou bikarbónou, cédrové drievka alebo špeciálne vrecúška určené na tento účel. Takúto absorpčnú „výplň“ v rukaviciach nechajte až do ďalšieho tréningu.
  • Boxerské rukavice skladujte na dobre vetranom mieste. Nikdy ich nenechávajte v športovej taške a ani uzatvorená skriňa nie je ideálnym riešením. Najlepšie je, ak ich zavesíte na vzduch a do sucha, napríklad na šnúru.
  • Rukavice môžete, samozrejme, taktiež vyprať, avšak veľmi opatrne. Vlažnou vodou napusťte umývadlo alebo lavór. Pridajte do nej trochu mydla a rukavice vypláchajte v rukách. Potom ich čo najlepšie vyžmýkajte a nechajte vysušiť na dobre vetranom mieste.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

I keď veríme, že sme vám o výbere boxerských rukavíc povedali všetko potrebné, pripravili sme si pre vás ešte niekoľko odpovedí na často kladené otázky spotrebiteľov.

Ako často vymieňať boxerské rukavice?

Ani pri tej najlepšej starostlivosti vám boxerské rukavice nevydržia naveky. Všeobecné pravidlo znie, že by ste ich mali, v závislosti od intenzity používania, vymeniť raz za každých 6 až 12 mesiacov.

Ako prepočítať váhu boxerských rukavíc na gramy?

1 oz. predstavuje 28,3495 g. To znamená, že napríklad rukavice s označením 12 oz. vážia okolo 430 g.

Môžem využívať MMA rukavice aj pri tréningu na vrece?

Pokiaľ sa chcete venovať MMA, tak určite áno. Ani v tomto prípade však nezabudnite, že modely vhodné na tréning na vreci zvyknú byť o niečo tuhšie, preto nie sú vhodné na sparing ani zápas, čo platí aj naopak.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(91%)
Dátum publikovania: 29.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 17:40
Ivana

Syn si vybral rukavice DBX Bushido B-2v10 a je s nimi spokojný, hoci ja si myslím, že na komplexné hodnotenie je ešte príliš skoro. Kupovali sme ich nedávno. Rukavice vyzerajú presne ako na obrázku, sú príjemné na dotyk. Uvidíme pri dlhšom používaní, aká bude ich životnosť.

14/08/2021 15:38
Ilia

Som pozitívne prekvapený z boxerských rukavíc Outshock 500 Ergo, ktoré používam na kondičný tréning aj ľahké sparingy. Pred tým, než som si ich kúpil, priamo v Decathlone som si vyskúšal viacero párov rukavíc aj spolu s boxerským vrecom a napokon som vybral tieto. Na rukách mi veľmi dobre sedia, cítim sa v nich pohodlne a kúpu rozhodne neľutujem. Sú kvalitne spracované, majú pôsobivý vzhľad a navyše výborne tlmia údery. Rovnaké rukavice má aj môj sparing partner a tiež je s nimi spokojný. Myslím si, že cena je adekvátna kvalite spracovania.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok