Najlepšie filtračné kanvice 2024 – recenzie, test, porovnanie

Filtračné kanvice na vodu sa vám môžu zdať ako zbytočnosť – veď voda z vodovodu by mala byť dokonale čistá. Žiaľ, nie vždy je to tak a niektorým ľuďom prekáža aj jej neprirodzená chlórová pachuť.

AKo vybrať filtračnú kanvicu

Poradíme vám, ako kvalitu vody zlepšiť pomocou filtračných kanvíc, akých látok vás títo pomocníci dokážu zbaviť a ako si filtračnú kanvicu vybrať. Predstavíme vám tiež najobľúbenejšie z nich.

Najlepšie filtračné kanvice

Názov Hodnotenie Detail
Aquaphor Provance   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
BWT Vida   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Philips AWP2936BLT/10   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Laica Predator   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt

Filtračné kanvice – recenzie

Brita, Laica, BWT? Náš test ukázal, ktorá z filtračných kanvíc na vodu je najlepšia. O svoje skúsenosti s filtračnými kanvicami sme sa podelili v recenziách. 

Prečo filtrovať?

Pitnú vodu môžete filtrovať z 3 dôvodov:

  • Ochránite svoje zdravie – voda z vodovodu nie je dokonale čistá na celom území Slovenska a môže obsahovať pevné alebo rozpustené škodliviny. Filtračná kanvica vám pomôže zbaviť sa ich. Navyše, niektoré z nich majú filter vybavený tzv. mineralizérom, ktorý vodu obohacuje o horčík. Ide o minerál, nevyhnutný pre správnu funkciu nervovej sústavy i viacerých procesov v ľudskom organizme.
  • Predĺžite životnosť spotrebičov – kvalitná filtračná kanvica dokáže z vody odstrániť aj množstvo vodného kameňa. Ten sa potom neusadzuje na dne rýchlovarnej kanvice či špirálach kávovarov a iných spotrebičov, ktoré využívajú vodu z vodovodu.
  • Zlepšíte chuť nápojov a jedál – filtračné kanvice dokážu vodu zbaviť pachutí po chlóre či iných organických nečistotách. Okrem toho ju však aj zmäkčia. Takto upravená voda výrazne zlepší chuť pripravenej kávy, čaju, iných nápojov či dokonca jedál. Filtrovanie vody je samozrejmosťou napr. v kaviarňach s kvalitnou kávou.

Filtrovanie vody z vodovodu má pozitívny vplyv aj na životné prostredie. Vďaka jej kvalite a chuti nebudete viac musieť kupovať vodu v PET fľašiach.

Základom je filtračná patróna

Filtračná kanvica pracuje na princípe prietoku vody cez filtračnú patrónu. Tá je umiestnená v oddelenej menšej nádržke vo vnútri kanvice. Čas filtrácie (kým voda pretečie cez filter) závisí od typu filtra aj od objemu prefiltrovanej vody. Pri bežných kanviciach s celkovým objemom cca 2,5 l sa pohybuje okolo 2 – 3 min.

Filtračná patróna dokáže vodu zbaviť pevných nečistôt, ťažkých kovov (olovo, ortuť, meď), zápachu po chlóre či sírovodíku alebo železe. Dokáže tiež z vody odfiltrovať chemické látky, ropné látky, pesticídy či častice mikroplastov.

Filtračná patróna filtračnej kanvice

Kanvice na filtrovanie vody však nie sú všemocné a nedokážu premeniť nepitnú vodu na pitnúNemali by ste ich preto používať na vodu, ktorá nie je vhodná na pitie.

Medzi ich ďalšie nevýhody patrí, že môžu do vody uvoľňovať malé množstvo hliníka. Tiež znižujú jej pH zbavujú ju užitočných minerálov (preto niektorí výrobcovia využívajú už spomínaný mineralizér). Nájdu sa dokonca ľudia, ktorým takto upravená voda nechutí. Ak chcete vodu podávať kojencom, filtrácia nebude stačiť a mali by ste ju tak či tak prevariť.

Väčšina filtračných patrón v kanviciach sa skladá z viacerých druhov filtrov:

  • Mechanický filter na vstupe – ide v podstate o veľmi jemné sitko, ktoré odstráni z vody pevné nečistoty, ako napr. usadeniny z potrubia a pod.
  • Iónový menič – je vyrobený zo špeciálnej živice, ktorá znižuje uhličitanovú tvrdosť vody (teda aj riziko tvorby vodného kameňa), pričom vo vode zachováva určité množstvo horčíka a vápnika. Redukuje tiež obsah ťažkých kovov.
  • Aktívne uhlie – je organického pôvodu a vyrába sa najčastejšie zuhoľnatením kokosových škrupín. Aktívne uhlie je známe pre svoju schopnosť absorbovať pachy, vodu teda dokáže zbaviť nepríjemnej pachuti, ktorú spôsobuje napr. chlór či sírovodík. Okrem toho zachytí aj organické nečistoty či pesticídy.
  • Mineralizér – obohacuje vodu o minerály horčíka. Nie je však súčasťou každého filtra.
  • Mechanický filter na výstupe – zabezpečuje poslednú filtráciu usadených nečistôt, ktoré by sa mohli uvoľniť z filtra.

Čím väčší objem, tým lepšie?

Najdôležitejším parametrom filtračných kanvíc je objem. Výrobcovia však zvyknú špecifikovať dva druhy:

  • Celkový objem – ide o objem celej kanvice.
  • Objem prefiltrovanej vody – označuje sa aj ako využiteľný objem a predstavuje max. množstvo vody, ktoré môžete z kanvice získať na 1 raz. Býva cca dvojtretinový oproti celkovému objemu.

Pri výbere je rozhodujúci aj objem kanvice

Objem kanvice by ste mali vyberať podľa využitia. Najčastejšie sú kanvice s objemom 1 – 1,5 l prefiltrovanej vody. Takáto kanvica vám stačí na pitie čerstvej vody, varenie čaju či kávy. Ak máte často návštevy a pripravujete viac kávy, prípadne často varíte polievky, siahnite po objemnejšej filtračnej kanvici. Niektoré majú celkový objem 3,5 l a objem prefiltrovanej vody takmer 2,5 l.

Veľký objem však má aj druhú stránku – ak 3,5 l kanvicu naplníte vodou, bude vážiť vyše 3,5 kg. Manipulácia s ňou bude teda dosť obtiažna. Objemné kanvice majú aj veľké rozmery, sú široké často až 15 cm. Šírka bežných 2,5 l kanvíc je pritom niečo okolo 10,5 cm, takže ich môžete uskladniť na vnútornej strane dverí chladničky. Príliš objemné kanvice sa však do bežných chladničiek nezmestia, budete sa preto musieť rozlúčiť s chladenou filtrovanou vodou, prípadne si vodu preliať do fľaše a chladiť v nej.

Dizajn nie je všetko

Niektorí výrobcovia si dávajú záležať na vzhľade filtračných kanvíc, dizajn by mal však byť predovšetkým praktický. Všímajte si preto, z akého materiálu je kanvica vyrobená. Hoci je väčšina z nich z plastov, nie každý plast je vhodný pre styk s potravinami. Nemali by obsahovať BPA látky alebo iné škodliviny, čo však nie je u lacných kanvíc menej známych značiek vždy zaručené.

Kanvica by mala mať aj protišmykovú úpravu dna, prípadne gumové nožičky. Samotný plast je totiž na niektorých povrchoch šmykľavý. Dôležitý je aj tvar filtračnej kanvice – tie s príliš zaobleným dnom nemusia byť stabilné, hneď ako ich naplníte vodou. Vďaka vysokému ťažisku ich môžete nechtiac zhodiť.

Dizajn kanvice nie je pri výbere rozhodujúci

Samostatnou kapitolou je plnenie kanvice. Pri niektorých modeloch musíte najprv odobrať viečko, iné sú vybavené nalievacou klapkou. Tá môže byť ovládateľná buď pomocou palca na ruke, ktorou držíte kanvicu, alebo sa otvorí automaticky pod tlakom prúdu vody. Tento systém však nemusí byť úplne spoľahlivý a pri nalievaní vám môže vytiecť určité množstvo vody mimo kanvice.

Nie každá kanvica je vhodná do umývačky riadov. Aj z niektorých, ktoré vhodné sú, musíte pred umývaním odstrániť niektoré súčasti (viečko, indikátor opotrebenia filtra a pod.).

Životnosť filtra postráži indikátor

Filtračné patróny vo filtračných kanviciach majú obmedzenú životnosť. Tá závisí od typu filtra a výrobcovia ju špecifikujú v litroch prefiltrovanej vody alebo v časovom období. Štandardom je 100 – 150 l alebo 4 – 6 týždňov.

Niektoré kanvice sú vybavené indikátorom opotrebenia filtra. Ten však často nemeria objem prefiltrovanej vody – najjednoduchší má podobu mechanického počítadla, na ktorom si nastavíte dátum výmeny filtra. Elektronický indikátor môže mať podobu viacfarebnej LED, prípadne displeja, ktorý zobrazuje prúžky symbolizujúce počet týždňov do konca životnosti filtra. V prípade, že kanvicu nepoužívate často, budú však takéto indikátory založené na odpočítavaní času pomerne nepresné.

Životnosť filtra filtračnej kanvice

Mnohé modely filtračných kanvíc sú kompatibilné iba s jedným typom filtra, do niektorých však pasuje viac druhov. Ich výhoda teda spočíva v lepšej dostupnosti náhradných filtrov.

Cena filtrov je závislá od ich typu, kanvice známych značiek (napr. Brita) majú filtre drahšie. Cena však závisí aj od počtu ks v balení, oplatí sa vám teda kupovať čo najväčšie balenie. Filtre pribaľujú výrobcovia aj ku kanviciam, nákupom balenia s viacerými filtrami môžete tiež ušetriť nejaké to euro. Filtre do kanvíc zvučnejších značiek sú dostupné v desiatkach e-shopov, obchodov s domácimi potrebami a dokonca i v hypermarketoch. Pri lacných kanviciach to nemusí byť samozrejmosťou.

Obľúbené značky filtračných kanvíc

Asi najznámejšie filtračné kanvice vyrába nemecká značka Brita. V ponuke majú kanvice s rôznym objemom a využívajú kvalitné filtre Maxtra+, ktoré sú dobre dostupné,

Okrem nich nájdete v slovenských e-shopoch aj kanvice značiek BWTAquaphor či Laica. Niektoré filtračné kanvice Laica sú vybavené aj prídavným GermStop filtrom, ktorý vodu zbaví mikroorganizmov a chemikálií.

Alternatívy k filtračným kanviciam

Okrem klasickej filtračnej kanvice nájdete na trhu aj filtračné karafy. Na rozdiel od kanvíc nie sú také praktické a nalievanie z nich nie je také pohodlné, vynikajú však elegantným dizajnom.

Ďalšou alternatívou sú filtračné fľaše, ktoré sú uzatvárateľné a môžete ich vziať so sebou do práce, do školy či na turistiku. Ich nevýhodou je pomerne malý objem (cca do 1 l).

Ak hľadáte rýchlejšie riešenie filtrácie pre väčšie množstvo vody, môžete siahnuť po tzv. pultovom filtri. Ide v podstate o malú vodnú nádrž, ktorá má pomerne veľký prietok vody. Alternatívou je tiež malý filter priamo na kohútiku vodovodnej batérie alebo vodný filter pod drez.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Rozhodli ste sa pre filtračnú kanvicu na vodu? Od jej kúpy vás nebudeme odrádzať. Toto zariadenie má totiž množstvo výhod – nielen čo sa vášho zdravia týka, ale aj životnosti spotrebičov. Ešte pred kúpou filtračnej kanvice by ste si mali položiť niekoľko základných otázok.

Aké minerály sa filtrovaním z vody odstraňujú?

Filtrovaním vodu zbavíte minerálov, ktoré negatívne vplývajú na jej tvrdosť a tvorbu vodného kameňa. Ak sa obávate, že z vody týmto spôsobom odstránite aj dôležité minerály, nemusíte mať obavu. Na dôležité minerály filtrovanie nemá vplyv.

Je filtrovaná voda vhodná pre deti?

Áno, filtrovaná voda bez obsahu ťažkých kovov je pre dieťa vskutku vhodná. Filtrovanú vodu môžete použiť aj na prípravu kojeneckej stravy, musíte ju však prevariť.

Prečo čaj a káva chutia lepšie s filtrovanou vodou?

Čím vyšší je pomer vodného kameňa vo vode, tým nižšia je schopnosť vody rozpúštať. Preto sa v neprefiltrovanej vode nemôže prejaviť aróma kávy a čaju naplno. Vďaka nízkemu obsahu vodného kameňa v prefiltrovanej vode je to možné, preto chutí čaj a káva o niečo viac.

Vaše hodnotenie:
(88.2%)
Dátum publikovania: 25.03.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 15.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

23/08/2022 08:19
Maťo

Kúpili sme lacnú kanvicu BWT Vida 2,6 l a pitnú vodu pripravuje kvalitne. Má dobrý filter a aj náhradné nie sú až tak drahé v porovnaní s inými. Používanie je pohodlné a rozdiel vo vode je cítiť. Škoda, že tento model nemá digitálne počítadlo, ale len valčeky s dňami a mesiacmi, na ktorých si treba nastaviť dátum nasledujúcej výmeny filtra. Za mňa trocha nepraktické riešenie, ale vzhľadom na cenu kanvice to berie v pohode. Voda nepáchne po chlóre, výhodou je väčší objem nádoby. Na žiadne zásadné nevýhody sme zatiaľ neprišli.

13/08/2022 10:08
Janka S.

Xiaomi Mi Water je síce drahšia kanvica oproti iným podobným produktom, ale najviac sa mi páčil jej dizajn. Mám rada minimalizmus a jednoduchosť. Náhradné filtre sú tiež drahšie, ale vydržia pomerne dlho. Plusom je, že filtre majú až sedem vrstiev a nechýba im antibakteriálna ochrana a tiež mineralizácia horčíkom, čo je za mňa super. Mínusom je spomínaná vyššia cena filtrov aj samotnej kanvice a tiež horšia dostupnosť filtrov.

20/06/2022 16:42
Vikina

Kanvica Philips AWP2970/10 je za mňa super, krásna je už na prvý pohľad. Cena výborná, ale doženie sa to na filtroch, keďže tie sú pomerne drahé. No ak chcem čistú vodu, iné mi neostáva. :-) Objem 2,5 litra stačí, ale rátajte s tým, že prefiltrovanej vody bude menej.

31/05/2022 22:24
Mirka

Kanvica Laica Light Graffity je elegantná, praktická a funguje na sto percent. V kuchyni nezaberie veľa miesta. Cena je prijateľná a objem akurát. Samozrejme, treba rátať, že prefiltrovanej vody bude menej, než koľko do nej reálne nalejete.

23/03/2022 21:46
vitkovak

s značkou Brita luna som aj ja spokojná

21/03/2022 08:29
maria

vodu filtrujem každodenne

20/03/2022 18:06
kikab

ja mám doma značku brita aluna

19/03/2022 16:36
zuzka

philips máme aj my

14/03/2022 11:43
adka

veľmi praktická vec

05/03/2022 16:00
janka

u nás doma veľmi využívateľna vecička, používame ju každý deň

02/03/2022 19:44
kbenik

vodu iba z filtračnej kanvice

07/12/2021 14:06
Inga

rodicia piju vodu len z nej

03/12/2021 12:36
Bea

ja pouzivam filtracnu kanvice dennodenne

01/12/2021 19:44
Nin

ja som este asi neprisla na chut vode ktora prejde cez tuto kanvicu

28/11/2021 10:45
Tatiana

Philips je super kanvica a krásna už na prvý pohľad. Len škoda, že filtre sú dosť drahé a nenašla som žiadnu lacnejšiu alternatívu. Filtračné účinky sú však veľmi dobré. Nechýba tu digitálny časovač, ktorý upozorní na nutnosť výmeny filtra. Objem 2,5 litra je úplne postačujúci.

14/11/2021 18:37
Kamilka

Kanvica Brita Elemaris Meter XL je praktická a vyzerá skvele. Má otvor, kde sa leje voda bez toho, aby som musela dať dole vrch. Vodou ju musím napĺňať na viackrát kvôli jej väčšiemu objemu. Voda chutí lepšie, čistejšie a zdravšie. Prefiltrovaná je veľmi rýchlo.

24/07/2021 09:42
Uršuľa

Odporúčam filtračnú kanvicu LAICA J31-BA, s ktorou mám dobré skúsenosti a používam ju už viac než polroka. Kanvica má dostatočný objem 2,3 litra, no nenechajte sa zmýliť, pretože prefiltrovaním získate len 1,2 litra filtrovanej vody. :-) Na tejto kanvici ma zaujala cena, ktorá je nižšia než 20 EUR, tiež elegantné prevedenie a štíhle telo, ktoré nezaberie veľa miesta na kuchynskej linke. Kanvica sa prakticky ovláda a zatiaľ funguje na sto percent. Voda je zbavená všetkých nežiadúcich látok a keďže filtráciou sa odstraňuje aj vodný kameň, prefiltrovaná voda je vhodná do rýchlovarných kanvíc či kávovarov. Voda má oveľa lepšiu chuť, a preto som spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok