Najlepšie plynové varné dosky 2020 – recenzie, testy, porovnanie

Plynové varné dosky sú v byte často jedinou rozumnou voľbou, majú však aj množstvo výhod, s ktorými vás oboznámime. Nemusíte sa ich báť, pretože súčasné modely sú prepracované do detailov a výrobcovia pri nich dbajú na vysokú úroveň bezpečnosti.

Ako vybrať plynovú varnú dosku?

Poradíme vám tiež, ako si vybrať plynovú dosku vhodnú pre vašu domácnosť a predstavíme najobľúbenejšie z nich.

Najlepšie plynové varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Mora VDP 645 GB1   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Beko HILG 64220 S   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bosch POH6B6B10   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Whirlpool AKR 362 IX   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Bosch PPQ 7A6B20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Vysoký výkon, lacné varenie

Práve fakt, že plyn je lacnejší než elektrina, je najväčšou výhodou plynovej varnej dosky. Ročné výdavky na vašu domácnosť s ňou môžu byť o niekoľko desiatok eur nižšie než s elektrickou variantou.

Plynové varné dosky sú dokonca spravidla o niečo výkonnejšie než elektrické a nemusíte čakať na ich rozohriatie na plnú prevádzkovú teplotu – plameň horí okamžite plným výkonom.

Je varenie na plynovej varnej doske lacnejšie?

V domácnosti musíte mať k dispozícii plynovú prípojku, ktorá je síce štandardom v panelových domoch, v rodinných a ani v moderných bytových domoch ju však často nenájdete. Plynovú dosku musí nainštalovať plynár, ktorý vám následne odbornú inštaláciu potvrdí v záručnom liste. V opačnom prípade by vám výrobca záruku neuznal. 

Napriek tomu, že výrobcovia plynových varných dosiek sa snažia robiť ich čo najbezpečnejšie, niektorí ľudia majú z plynu obavu. Predsa len, pri elektrine je riziko výbuchu eliminované a riziko požiaru minimálne. Na druhej strane, na plynovej varnej doske je spravidla plameň jasne viditeľný, riziko, že sa o ňu nechtiac popálite, je teda menšie.

Štandardom sú 4 horáky

Plynové varné dosky sa vyrábajú ako zabudovateľné. Štandardne na nich nájdete 4 horáky pri rozmere 59 × 52 cm, tie postačia pre väčšinu domácností. Ak varíte pre väčšiu rodinu vo viacerých hrncoch či panviciach a máte k dispozícii dostatok miesta, siahnite po väčších modeloch s rozmerom 75 × 52 cm, ktoré sú osadené 5 horákmi. Ak varíte iba sporadicky, postačia vám dosky s 2 horákmi a s rozmermi 30 × 52 cm.

Štvorhorákové plynové varné dosky sú zvyčajne osadené dvoma štandardnými horákmi s výkonom cca 1,7 kW na všeobecné použitie, jedným úsporným horákom s výkonom 1 kW na udržiavanie tepla a jedným extra výkonným, cca 3 kW horákom.

Plynová varná doska s 5 horákmi

Špecialitou je tzv. wok horák, ktorý je určený na veľké panvice typu wok, prípadne veľké hrnce. Vďaka dvojitému plameňu má výkon okolo 3,5 kW a v prípade dosiek s 5 horákmi býva umiestnený v strede.

Posledným typom je špeciálny oválny horák, určený na ohrievanie veľkých grilovacích panvíc.

Horáky môžu byť rozmiestnené rôzne, na niektorých doskách sa veľký horák nachádza vpredu, na niektorých vzadu.

Lakovaná i nehrdzavejúca oceľ alebo čierne sklo

Vyhotovenie povrchu dosky môže byť z lakovanej či nehrdzavejúcej ocele alebo z čierneho skla. Sklo pôsobí elegantným dojmom, no vidno na ňom každý odtlačok prsta a obtiažne sa čistí. Taktiež je krehké a pri nechcenom náraze hrnca o dosku môže prasknúť. 

Všímajte si aj vyhotovenie ochranných mriežok na horákoch. Môžu byť smaltované, tie sú často klzké a hrnce sa po nich môžu šmýkať. Liatinové mriežky majú drsnejší povrch a dokážu akumulovať veľké množstvo tepla, no obtiažnejšie sa čistia.

Plynová doska s povrchom z nehrdzavejúcej ocele

Mriežku môže tvoriť 1 časť, lepšie je, ak je rozdelená na 2 polovice pre ľahšiu manipuláciu. Mnohé plynové varné dosky sú vybavené kruhovými mriežkami okolo horákov. Majú členitejší povrch, ktorý sa obtiažnejšie čistí.

Z konštrukčného hľadiska by mali mať varné dosky vhodný tvar, ktorý zabráni zatečeniu kvapalín do vnútra dosky cez horáky. Pri modeloch, ktoré nie sú odolné voči zatečeniu sa môže stať, že pre dokonalé vyčistenie budete musieť dosku rozoberať.

Ďalšie parametre a funkcie plynových varných dosiek

  • Ovládanie – je spravidla riešené otočnými ovládačmi s plynulou reguláciou prietoku plynu a tým aj výkonu horáka. Niektoré plynové varné dosky sú vybavené aj samostatným ovládačom, ktorý slúži na okamžité zastavenie plynu pre celú dosku. 
  • Skoková regulácia horákov – drahšie modely plynových varných dosiek môžu byť vybavené aj skokovým ovládaním, pri ktorom sa ovládacie prvky neotáčajú plynulo, ale v niekoľkých krokoch. Vďaka tomu si budete istí, že varíte zakaždým s takmer rovnakým výkonom a tým pádom pri takmer rovnakej teplote.
  • Poistka proti úniku plynu – pri náhlom ochladení horáka po zhasnutí plameňa, napr. vplyvom vytečenia hrnca či prievanu uzavrie prívod plynu a zabráni tak jeho úniku.
  • Elektrické zapaľovanie – pomocou elektrickej iskry zapáli horák a vy tak nemusíte hľadať zapaľovač či zápalky. Môže byť ovládaný samostatným tlačidlom alebo priamo otočným ovládačom na reguláciu výkonu horáka.
  • Časovač – ide v podstate o digitálnu kuchynskú minútku, ktorá vás na uplynutie nastaveného času upozorní zvukovým signálom. Nájdete ho iba na najdrahších modeloch.
  • Napojenie na propán-bután – väčšinu varných dosiek môžete používať so zemným plynom i s propán-butánom z tlakovej fľaše. Pre použitie s propán-butánom však musí kvalifikovaný plynár vymeniť trysky (zvyčajne ich nájdete v balení varnej dosky) a nastaviť ich na vhodný tlak
  • LED podsvietenie – niektoré varné dosky sú vybavené podsvietenými ovládacími prvkami, ktoré vám signalizujú, ktorý z horákov je aktívny, resp. horúci.
  • Ovládanie digestora – špecialita najdrahších varných dosiek, ktoré dokážu automaticky zapínať i vypínať digestor pri započatí, resp. ukončení varenia. Niektorí z výrobcov nazývajú túto funkciu Hob²Hood.

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 02.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 16.12.2019
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Pridať komentár