Najlepšie plynové varné dosky 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Plynové varné dosky sú v byte často jedinou rozumnou voľbou, majú však aj množstvo výhod, s ktorými vás oboznámime. Nemusíte sa ich báť, pretože súčasné modely sú prepracované do detailov a výrobcovia pri nich dbajú na vysokú úroveň bezpečnosti.

Ako vybrať plynovú varnú dosku?

Poradíme vám tiež, ako si vybrať plynovú dosku vhodnú pre vašu domácnosť a predstavíme najobľúbenejšie z nich.

Najlepšie plynové varné dosky

Názov Hodnotenie Detail
Bosch POH6B6B10   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Bosch PPQ7A6B20   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Klarstein Goldflame Domino   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Gorenje GW642ABX   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Electrolux KGS6404SX   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Plynové varné dosky – recenzie

Plynové varné dosky nájdete v ponuke mnohých výrobcov (Mora, Gorenje, Beko, Amica, Electrolux, Solgaz atď.). Či už hľadáte varnú dosku s dvoma, štyrmi alebo piatimi horákmi, mali by ste sa pri rozhodovaní riadiť nielen naším sprievodcom výberom, ale aj recenziami a skúsenosťami spotrebiteľov. Vyskúšali sme niekoľko modelov plynových varných dosiek a pripravili pre vás recenzie. Dúfame, že vám budú pri rozhodovaní nápomocné.

Vysoký výkon, lacné varenie

Práve fakt, že plyn je lacnejší než elektrina, je najväčšou výhodou plynovej varnej dosky. Ročné výdavky na vašu domácnosť s ňou môžu byť o niekoľko desiatok eur nižšie než s elektrickou variantou.

Plynové varné dosky sú dokonca spravidla o niečo výkonnejšie než elektrické a nemusíte čakať na ich rozohriatie na plnú prevádzkovú teplotu – plameň horí okamžite plným výkonom.

Je varenie na plynovej varnej doske lacnejšie?

V domácnosti musíte mať k dispozícii plynovú prípojku, ktorá je síce štandardom v panelových domoch, v rodinných a ani v moderných bytových domoch ju však často nenájdete. Plynovú dosku musí nainštalovať plynár, ktorý vám následne odbornú inštaláciu potvrdí v záručnom liste. V opačnom prípade by vám výrobca záruku neuznal. 

Napriek tomu, že výrobcovia plynových varných dosiek sa snažia robiť ich čo najbezpečnejšie, niektorí ľudia majú z plynu obavu. Predsa len, pri elektrine je riziko výbuchu eliminované a riziko požiaru minimálne. Na druhej strane, na plynovej varnej doske je spravidla plameň jasne viditeľný, riziko, že sa o ňu nechtiac popálite, je teda menšie.

Štandardom sú 4 horáky

Plynové varné dosky sa vyrábajú ako zabudovateľné. Štandardne na nich nájdete 4 horáky pri rozmere 59 × 52 cm, tie postačia pre väčšinu domácností. Ak varíte pre väčšiu rodinu vo viacerých hrncoch či panviciach a máte k dispozícii dostatok miesta, siahnite po väčších modeloch s rozmerom 75 × 52 cm, ktoré sú osadené 5 horákmi. Ak varíte iba sporadicky, postačia vám dosky s 2 horákmi a s rozmermi 30 × 52 cm.

Štvorhorákové plynové varné dosky sú zvyčajne osadené dvoma štandardnými horákmi s výkonom cca 1,7 kW na všeobecné použitie, jedným úsporným horákom s výkonom 1 kW na udržiavanie tepla a jedným extra výkonným, cca 3 kW horákom.

Plynová varná doska s 5 horákmi

Špecialitou je tzv. wok horák, ktorý je určený na veľké panvice typu wok, prípadne veľké hrnce. Vďaka dvojitému plameňu má výkon okolo 3,5 kW a v prípade dosiek s 5 horákmi býva umiestnený v strede.

Posledným typom je špeciálny oválny horák, určený na ohrievanie veľkých grilovacích panvíc.

Horáky môžu byť rozmiestnené rôzne, na niektorých doskách sa veľký horák nachádza vpredu, na niektorých vzadu.

Lakovaná i nehrdzavejúca oceľ alebo čierne sklo

Vyhotovenie povrchu dosky môže byť z lakovanej či nehrdzavejúcej ocele alebo z čierneho skla. Sklo pôsobí elegantným dojmom, no vidno na ňom každý odtlačok prsta a obtiažne sa čistí. Taktiež je krehké a pri nechcenom náraze hrnca o dosku môže prasknúť. 

Všímajte si aj vyhotovenie ochranných mriežok na horákoch. Môžu byť smaltované, tie sú často klzké a hrnce sa po nich môžu šmýkať. Liatinové mriežky majú drsnejší povrch a dokážu akumulovať veľké množstvo tepla, no obtiažnejšie sa čistia.

Plynová doska s povrchom z nehrdzavejúcej ocele

Mriežku môže tvoriť 1 časť, lepšie je, ak je rozdelená na 2 polovice pre ľahšiu manipuláciu. Mnohé plynové varné dosky sú vybavené kruhovými mriežkami okolo horákov. Majú členitejší povrch, ktorý sa obtiažnejšie čistí.

Z konštrukčného hľadiska by mali mať varné dosky vhodný tvar, ktorý zabráni zatečeniu kvapalín do vnútra dosky cez horáky. Pri modeloch, ktoré nie sú odolné voči zatečeniu sa môže stať, že pre dokonalé vyčistenie budete musieť dosku rozoberať.

Ďalšie parametre a funkcie plynových varných dosiek

  • Ovládanie – je spravidla riešené otočnými ovládačmi s plynulou reguláciou prietoku plynu a tým aj výkonu horáka. Niektoré plynové varné dosky sú vybavené aj samostatným ovládačom, ktorý slúži na okamžité zastavenie plynu pre celú dosku. 
  • Skoková regulácia horákov – drahšie modely plynových varných dosiek môžu byť vybavené aj skokovým ovládaním, pri ktorom sa ovládacie prvky neotáčajú plynulo, ale v niekoľkých krokoch. Vďaka tomu si budete istí, že varíte zakaždým s takmer rovnakým výkonom a tým pádom pri takmer rovnakej teplote.
  • Poistka proti úniku plynu – pri náhlom ochladení horáka po zhasnutí plameňa, napr. vplyvom vytečenia hrnca či prievanu uzavrie prívod plynu a zabráni tak jeho úniku.
  • Elektrické zapaľovanie – pomocou elektrickej iskry zapáli horák a vy tak nemusíte hľadať zapaľovač či zápalky. Môže byť ovládaný samostatným tlačidlom alebo priamo otočným ovládačom na reguláciu výkonu horáka.
  • Časovač – ide v podstate o digitálnu kuchynskú minútku, ktorá vás na uplynutie nastaveného času upozorní zvukovým signálom. Nájdete ho iba na najdrahších modeloch.
  • Napojenie na propán-bután – väčšinu varných dosiek môžete používať so zemným plynom i s propán-butánom z tlakovej fľaše. Pre použitie s propán-butánom však musí kvalifikovaný plynár vymeniť trysky (zvyčajne ich nájdete v balení varnej dosky) a nastaviť ich na vhodný tlak
  • LED podsvietenie – niektoré varné dosky sú vybavené podsvietenými ovládacími prvkami, ktoré vám signalizujú, ktorý z horákov je aktívny, resp. horúci.
  • Ovládanie digestora – špecialita najdrahších varných dosiek, ktoré dokážu automaticky zapínať i vypínať digestor pri započatí, resp. ukončení varenia. Niektorí z výrobcov nazývajú túto funkciu Hob²Hood.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

V prípade, že uvažujete nad samostatnou varnou doskou a máte doma plynovú prípojku, vaša voľba by mala padnúť na plynovú varnú dosku. Samozrejme, plynová varná doska má aj svoje mínusy, plusy však jej nedostatky prevážia. Do redakcie nám chodia na túto tému rôzne otázky, ktoré sme sa rozhodli zodpovedať. Ak ste sa nedozvedeli všetko, čo ste potrebovali, napíšte nám do komentárov. Odpovieme čo najskôr.

Aké sú výhody a nevýhody plynových varných dosiek?

Plyn je okamžitý a viditeľný zdroj tepla, ktorého cena je nižšia ako elektriny. Plynové varné dosky sú ľahko ovládateľné a teplo sa rovnomerne rozkladá. Väčšina šéfkuchárov zostáva tejto klasike stále verná, čo svedčí o tom, že varenie na plyne je pohodlné a rýchle. Mínusom je ťažšie čistenie a pomalší ohrev veľkých objemov potravín.

Ako čo najjednoduchšie vyčistím plynovú varnú dosku?

Povrch pohodlne očistíte teplou mydlovou vodou a tkaninou z mikrovlákna. Vyliate potraviny by ste mali čistiť okamžite, po ich zaschnutí môže byť čistenie zdĺhavejšie a menej pohodlné. Stojany, či už z liatiny, smaltu alebo nehrdzavejúcej ocele, namočte do nádoby s horúcou mydlovou vodou, tak bude odstraňovanie pripečených zvyškov o niečo jednoduchšie. Horáky taktiež stačí namočiť do teplej mydlovej vody a vyčistiť pomocou jemnej kefy.

Ktoré plynové varné dosky sú najpredávanejšie?

Obľube sa tešia modely Bosch POH6B6B10, Beko HILG 64220 S a Beko HILG 64220 S. Výborné recenzie má napr. Mora VDP 645 GB1, Beko HILW 64225S a Klarstein Ignito 5. Najpredávanejšie modely nemusia byť vždy to najlepšie, čo trh ponúka, sledujte nielen recenzie, ale aj skúsenosti a recenzie ľudí, ktorí si produkty vyskúšali.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 02.02.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/05/2022 09:43
Gaba

Varná doska Gorenje GW6D42CLI má pekný vzhľad. Chceli sme plynovú, lebo na takú sme zvyknutí. Ovládanie je jednoduché a prebieha cez mechanické gombíky. Plusom je bezpečnostné sklo, poistka plynových horákov aj elektrické zapaľovanie. S výberom sme spokojní.

04/01/2022 18:46
Lívia

Varná doska Beko HILG64220SW ma milo prekvapila. Napriek jej nízkej cene je kvalitne spracovaná. Oceňujem bielu farbu, na ktorej nie je až tak vidno špinu, predtým som mala čiernu dosku a tá bola z hľadiska viditeľnosti špiny katastrofa. S výberom produktu som spokojná, na doske na veľmi dobre varí.

05/11/2021 11:00
Marek

Plynová varná doska Electrolux 600 PRO SpeedBurner má moderný vzhľad a veľmi dobre sa reguluje plameň. Plusom je elektrická iskra, stabilné mriežky či zastavenie prívodu plynu, ak plameň zhasne. Je to skvelý bezpečnostný prvok. Manželka je s doskou spokojná a negatíva nevníma žiadne.

10/07/2021 08:22
Dana

Mám Beko HILG64220S, pretože som hľadala niečo lacné a funkčné. Vzhľad je veľmi pekný a moderný, pretože povrch je z čierneho skla, ktoré vyzerá elegantne a skvele zapadá do mojej kuchyne. Údržba je veľmi jednoduchá a nezaberá mi veľa času. V rámci pomeru ceny a kvality ide o výhodný produkt. Zatiaľ som s ním spokojná, hoci túto varnú dosku používam len niekoľko mesiacov. Oceňujem veľký výkon, integrované zapaľovanie, bezpečnostnú poistku či intuitívne ovládanie.

09/07/2021 07:48
Ľubica

Sťahovali sme sa do nového bytu a chceli sme iné riešenie v kuchyni. Rozhodli sme sa pre zabudované spotrebiče, a tak sme spolu s manželom hľadali vhodnú vstavanú plynovú varnú dosku. Zvolili sme model Bosch POH6B6B10, pretože mal veľmi dobré recenzie. U mňa to bola „láska na prvú pohľad“, pretože doska vyzerá krásne a elegantne. Páči sa mi dobré rozmiestnenie horákov, ovládačov aj celkové kvalitné prevedenie. Vyzdvihujem bezpečnostné poistky či dvojitý horák. Doska sa veľmi ľahko a rýchlo čistí a zatiaľ som s ňou spokojná, hoci používam krátko. Tak uvidím časom, či prídem aj na nejaké nedostatky.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok