Najlepšie solárne nabíjačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Solárna nabíjačka dokáže poslúžiť aj tam, kde iným nabíjačkám, resp. powerbankám jednoducho dôjde šťava. Práve fakt, že solárna nabíjačka využíva pre svoj účel energiu zo slnečného svetla, jej dáva určitú výhodu. Tam, kde nie je prístup k sieti, takéto zariadenie nepochybne má svoj zmysel. Solárna nabíjačka na mobil či na notebook. Pre nabíjanie bežnej elektroniky je toto zariadenie ideálne.

Ako vybrať solárnu nabíjačku?

Ako to už pri moderných technológiách býva a obnoviteľné zdroje sú nepochybne stále technologickým segmentom, ktorý prináša mnoho noviniek, výber treba podriadiť istým parametrom. Solárne kolektory a fotovoltaické články nie sú už tak prelomovým vynálezom, no v rámci obnoviteľných zdrojov sa s touto technológiou stále pracuje. Inak tomu nie je ani v prípade solárnych nabíjačiek.

Pri výbere natrafíte na viac druhov solárnych nabíjačiek, nielen, čo sa technológie týka, ale aj určenia. Solárna nabíjačka na notebook alebo mobilný telefón, solárna nabíjačka autobatérií alebo solárna nabíjačka na turistiku. Na základe istých parametrov ako i vašich preferencií a účelu používania by ste mali získať predstavu o tom, aký druh solárnej nabíjačky potrebujete. Aby ste sa dokázali lepšie pri výbere zorientovať, my vám poradíme.

Najlepšie solárne nabíjačky

Názov Hodnotenie Detail
POWERplus Gibbon ETFE 5 W   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Malapa SO103   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Viking Home Solar Kit RE5204   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
ChoeTech 300 W   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Sandberg Solar Charger 10W   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Typy solárnych nabíjačiek

Solárna nabíjačka funguje v niekoľkých funkčných režimoch, ktoré jej umožňujú použité technológie. V prvom rade môže slúžiť solárna nabíjačka na priame nabíjanie elektroniky alebo autobatérie.

Druhým typom je práve elektrická nabíjačka, ktorá disponuje zabudovaným akumulátorom s určitou kapacitou. Solárnou energiu dokáže tento integrovaný akumulátor nabiť a energiu uchovávať.

Solárne nabíjačky na priame nabíjanie

Tieto nabíjačky nabíjajú vtedy, ak sú vystavené slnečnému žiareniu. Energiu nijakým spôsobom neuchovávajú. Samotný solárny článok teda musí mať dostatočný výkon, aby dokázal nabíjať akumulátor iného elektronického zariadenia. Dôležité je teda si všímať výstupný prúd napätia solárnej nabíjačky a výkon, pretože ten má vplyv na dĺžku doby nabíjania. Tento prúd by mal mať hodnoty minimálne 0,3 až 0,5 A. Samozrejme, hodnota 1 A až 5 A je určite lepšia pre rýchlejšie nabíjanie mobilov či notebookov, menšie hodnoty svojím výkonom nebudú stačiť zariadenie dobíjať, ale skôr poslúžia ako núdzová pomoc. V rámci konektivity prebieha nabíjanie najčastejšie za pomoci klasického USB vstupu prípadne USB – Type C.

Nabíjanie powerbanky pomocou solárnej nabíjačky

Solárne nabíjačky s integrovaným akumulátorom

Veľmi často vyhľadávané typy nabíjačiek. Predovšetkým v rámci outdoorového užívania. Ich výhodou je, že sa môže solárna nabíjačka po celý čas nabíjať na slnku a naplniť tak kapacitu svojho vlastného zabudovaného akumulátora. Aj keď slnko nie je práve na obzore, uchovanou energiu dokážete vašu elektroniku nabíjať. Funguje tak ako powerbanka a aj preto si musíte všímať kapacitu samotnej batérie, ktorú by ste mali prispôsobiť zariadeniu, ktoré budete za pomoci akumulátora najčastejšie nabíjať.

Solárne nabíjačky autobatérií

Prvé dva typy možno využiť na nabíjanie akejkoľvek elektroniky, ak si obstaráte dostatočný výkon nabíjačky. V prípade solárnych nabíjačiek olovených 12 V batérií však platí, že takáto nabíjačka musí byť práve na tento účel. Autobatérie osobných automobilov, nákladných vozidiel, motocyklov či lodí. Ak nie je prístupný iný zdroj energie, solárna nabíjačka môže byť doslova spásou.

Olovená batéria totiž časom stráca svoju energiu predovšetkým počas dlhšej nečinnosti, kedy elektronika pomaly z batérie ťahá energiu. Solárnu nabíjačku tak môžete použiť v prípade núdze alebo pravidelne za jej pomoci zabrániť hĺbkovému vybitiu (podprahovému poklesu kapacity) autobatérie.

Dva druhy solárnych panelov

Solárny panel môže obsahovať klasický fotovoltaický článok alebo monokryštalický. Amorfný fotovoltaický článok má výhodu, že dokáže pohltiť viac solárnej energie. Avšak, nabíjanie trvá dlhšie a zároveň trvácnosť fotovoltaických článkov je nižšia. Naproti tomu je kryštalický článok účinnejší zhruba o 10 až 15 percent, takisto životnosť článkov je vyššia. Jedinou nevýhodou je len horšia schopnosť absorbovania slnečného žiarenia. Oba články tak majú svoje výhody i nevýhody.

Solárna nabíjačka na nabíjanie mobilného telefónu

Výkon solárnej nabíjačky

Tento parameter informuje používateľa o tom, ako rýchlo zvládne solárna nabíjačka samotné zariadenie nabiť. Preto existuje i jednoduché – laické delenie typu: solárna nabíjačka na mobil, solárna nabíjačka autobatérií, solárna nabíjačka na turistku a pod. Výkon sa udáva vo wattoch a podľa toho, akú elektroniku chcete nabíjať, musíte zvoliť i adekvátny výkon. Treba však brať ohľad aj na to, že výkon je uvádzaný za ideálnych svetelných podmienok, ak tak nie je, rýchlosť nabíjania môže byť odlišná.

A aký výkon je ideálny? Od 2 do 5 wattov ide skôr o zariadenia s malou batériou, takéto solárne nabíjačky slúžia skôr ako núdzová poistka. Nabiť nimi môžete staré (bezdotykové) telefóny, mp3 a iné menej náročné zariadenia. Od 5 do 10 wattov už dokážete, nie najrýchlejšie, nabiť napríklad mobilný telefón, GPS navigáciu, fotoaparát alebo kameru. Od 10 do 20 wattov už dokážete solárnou nabíjačkou nabiť aj tablet alebo notebook. Ak chcete nabíjať rýchlo, solárna nabíjačka s výkonom nad 20 wattov je ideálna na nabíjanie energeticky náročnejšej techniky.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Indikácia slnečného svitu – niektoré solárne nabíjačky disponujú LED indikátormi, ktoré vás informujú o intenzite slnečného svitu, ktorý nabíjačka absorbuje. Niekedy vám to môže pomôcť pri nastavení nabíjačky do správnej polohy.
  • Cestovné puzdra – predovšetkým v prípade outdoorových solárnych nabíjačiek je cestovné puzdro veľmi praktické. Dokonca sú puzdra, ktoré majú karabínu. Solárny panel tak môžete pripevniť napríklad na vak a počas chôdze či behu buď to nabíjate integrovaný akumulátor, alebo priamo z neho nabíjate zariadenie, ktoré máte vo vaku.
  • Vodoodolnosť – okrem toho, že môžete mať odolné a vodotesné puzdro i samotná nabíjačka môže byť vodoodolná. Samozrejme, o to viac drahšia.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Solárna nabíjačka je skvelý pomocník v mnohých situáciách. Hodí sa na nabíjanie telefónu na turistike, skvelo poslúži na nabíjanie notebooku, ale môžete ju použiť aj na nabíjanie autobatérie. Rozdelenie solárnych nabíjačiek a základné parametre výberu už poznáte. Na záver ešte odpovieme na často kladené otázky, ktoré by vám mohli byť pri výbere nápomocné.

Môžem so solárnou nabíjačkou nabíjať telefón, aj keď je zamračené?

Áno, môžete, ale rýchlosť nabíjania nebude vysoká. Nabíjanie je najlepšie za priaznivých svetelných podmienok.

Dokáže solárna nabíjačka nabiť telefón, fotoaparát aj autobatériu?

Solárna nabíjačka zvládne nabiť rôznu techniku, závisí to však od jej výkonu. Už vopred by ste si mali preto ujasniť, na čo presne plánujete solárnu nabíjačku používať a podľa toho sa zamerať na jej výkon.

Samostatná solárna nabíjačka alebo solárna nabíjačka s batériou? Ktorá je pre mňa vhodná?

Ak chcete solárnu nabíjačku používať na nabíjanie mobilného telefónu a elektroniky citlivej na stálosť elektrického prúdu, potom je pre vás vhodnejšia solárna nabíjačka so zabudovanou batériou. Napriek tomu, že je solárna nabíjačka s batériou drahšia ako nabíjačka na priame nabíjanie, je vhodnejšia. Vďaka uchovanej energii totiž môžete nabíjať zariadenia aj počas nepriaznivého počasia, prípadne v noci.

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 01.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/07/2022 16:36
Vlado

Zatiaľ maximálna spokojnosť s 4smarts Solar Powerbank Rugged TitanPack Eco. Cena zodpovedá vybaveniu a kvalite. Konštrukcia je odolná a solárne panely sú ľahko odpojiteľné. Plusom je rýchlosť nabíjania aj zabudované svietidlo. Mínusom zas, že indikátory nabitia sú zakryté plastom, ktorý sa ľahko poškriabe. Inak som s produktom spokojný.

09/03/2022 10:43
Milan

Zdanlivo fundovane clanky testy no nic uzitocne. Za kolko hodin nabijem 5w nabiijackou telefon s bateriou xy? To jedine ma zaujima nie neurcite rozpravky. Vyskusal niekto ci nabije 12voltovou nab. telefon? Existuje redukcia? Lebo by nebolo zle mat jednu pre oba volty. Ma 12voltova aj 5 v vystup?
Preco je nabijacka bez baterie nevyhodna? Nema kazdy doma snad powerbanku?
Ked sa powerbanka pripoji, tak sa nestane solarnou nabijackou z bateriou?
Teda prakticke info, a nie stredne cesty ci lidove volby, clovek neni retardovany aby zistil ci je to volba pre neho, staci potrebne info.

07/10/2021 19:20
Walter

Mám solárny panel ChoeTech Foldable, ale testoval som ho pri nevyhovujúcich slnečných podmienkach, tak jeho účinnosť neviem adekvátne posúdiť. Vadí mi však na ňom strašne krátky napájací kábel, no verím, že panel bude fajn.

20/09/2021 21:47
Fero

Kamarát ma nahovoril na kúpu solárnej nabíjačky Allpowers AP- ES-004-BLA a som s ňou spokojný. Za slnečného počasia dokáže pomerne rýchlo nabiť mobil aj prenosný reproduktor. Sú tu dva USB výstupné konektory a telo je vodeodolné. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok