Najlepšie webkamery 2024 – recenzie, test, porovnanie

Ak sa rozhodujete pre možnosť zakúpenia si webkamery, mali by ste mať predovšetkým jasno, na aký účel a na akom zariadení plánujete webkameru využívať. Všeobecne výber webkamery nepodlieha nekonečnému množstvu technických parametrov, ktoré by bolo potrebné riešiť. Zorientovať sa však v základných parametroch a takisto spoznať, aké funkcie webkamera PC ponúka, sa určite zíde.

Ako vybrať webkameru?

Webkamera sa využíva predovšetkým na realizáciu komunikácie prostredníctvom rôznych aplikácií ako SkypeZoomMessenger, ale aj mnoho iných, pri ktorých používateľ vyžaduje vizuálnu interakciu. V takom prípade sa pracovná či súkromná komunikácia prostredníctvom video hovoru môže stať štandardom. V prípade, že váš monitor pri stolovom počítači alebo notebook nemá integrovanú webkameru, rozhodne sa vám rady pri jej výbere zídu.

Skôr, ako začneme konkrétnymi parametrami, ktoré si pri výbere treba všímať, poďme si ich vymenovať. Najdôležitejším parametrom spomedzi všetkých je určite rozlíšenie, ktoré v zásade definuje kvalitu obrazu. Zabúdať netreba ani na rýchlosť snímania, kvalitný mikrofón a kvalitná webová kamera by mala zvládnuť aj zaostrovanie. Ďalej sú tu funkcie ako zoom či prisvietenie za pomoci LED svietidla. U mnohých používateľov zohráva rolu i spôsob uchytenia webkamery.

Najlepšie webkamery

Názov Hodnotenie Detail
Logitech C920   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Kandao Meeting   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Yenkee Quadro YWC 200   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Retoo Web cam   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Webkamery – recenzie

Video hovory sa bez dobrej webkamery nezaobídu. Kamera s vysokým rozlíšením, dobrým mikrofónom a optickou stabilizáciou vám, resp. vášmu konverzačnému partnerovi zabezpečí detailné zábery vás a vášho okolia. Či už rozmýšľate nad širokouhlou webkamerou, Wi-Fi alebo USB webkamerou, najlepšie by bolo vyskúšať viacero produktov, aby ste sa vedeli v parametroch zorientovať. Keďže by to bolo časovo i finančne náročné, urobili sme to za vás. Dúfame, že vám naše recenzie s výberom pomôžu.

Rozlíšenie webkamery

Rozlíšenie webkamery k PC je základným kvalitatívnym parametrom, ktorý definuje kvalitu obrazu. Platí pravidlo, že čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz a jeho kvalita vyššia. Samozrejme, vyššia býva spravidla i cena. Záleží teda na vás, aké máte požiadavky na samotný video hovor. S vyšším rozlíšením rastie aj náročnosť na hardvér – výkon počítača. Dnes však väčšina počítačov bez problémov zvláda obraz v kvalite FULL HD.

Kvalitu obrazu ovplyvňuje aj rýchlosť pripojenia k internetu, resp. internetového pripojenia. Ak viete, že kvalita internetového signálu je horšia, postačí vám aj kamera s menším rozlíšením, napríklad 640x480. Ak však túžite po HD, obzerajte sa po rozlíšení aspoň 1 280x720. Náročnejší používatelia, ktorí túžia po kvalitnom a čistom obraze a obe strany disponujú spoľahlivým internetovým pripojením, rozlíšenie 1 920x1 024, 1 920x1 080 vo FULL HD bude presne to, čo hľadajú.

Počet snímok

Rýchlosť snímania videa alebo FPS je taktiež dôležitým parametrom, ktorý súvisí aj s rozlíšením a kvalitou samotného obrazu. Prirodzene, čím viac snímok dokáže webová kamera urobiť počas jednej sekundy, tým je obraz plynulejší a lepšie vykresľuje aj prípadné pohyby, ktoré webkamera s minimálnym oneskorením zachytí.

Webkamera k PC

Množstvo webkamier k PC disponuje hodnotou na úrovni 20 – 30 FPS. Rozhodne sa nemusíte báť, že by táto hodnota nebola dostačujúca. Pre bežné video hovory je tento počet snímok dostatočný. Samozrejme, keďže FPS vypovedá o počte snímok prehraných počas jednej sekundy, obraz pri horšom internetovom pripojení a menšom počte snímok môže byť trhaný. Ak máte teda na kvalitu obrazu väčšie požiadavky, investovať sa oplatí do webkamery s aspoň 60 FPS.

Snímky vyhotovuje snímač webkamery. Existujú dva základné typy snímačov s označením CMOS a CCD. Prvý menovaný typ nie je stavaný na vyššie rozlíšenie, zvyčajne sú ním vybavené lacnejšie webkamery. Tieto kamery sú pomerne citlivé na svetlo a celková kvalita rozlíšenia je nižšia ako i počet snímok. CCD je naopak kvalitnejší z tejto dvojice, má lepšiu svetelnú citlivosť, lepšie ostrenie a používa sa u drahších webkamier.

Zaostrovanie

Ako pri väčšine kamier či fotoaparátov, môže webkamera disponovať funkciou ostrenia. Otázkou je, akým spôsobom je zaostrovanie obrazu riešené. Môže ísť totiž o automatické ostrenie, tzv. autofocus, čo znamená, že kamera zaostruje automaticky a vy tak máte istotu, že obraz na kamere je vždy kvalitný a ostrý. Samozrejme, aj tu môže byť automatické ostrenie viac či menej presné. Druhým spôsobom je klasické manuálne ostrenie. Nastaviť tak musíte šošovku ručne. Väčšinou ide o otočný regulátor alebo otočný prstenec na šošovke kamery. Ak však meníte často vzdialenosť od kamery, kvalita ostrosti sa môže zmeniť a vy tak musíte opäť zaostriť ručne.

Mikrofón

Či by mala mať webkamera integrovaný mikrofón? Samozrejme, je to na vašom uvážení, väčšina používateľov využíva mikrofón zabudovaný v notebooku, počítači alebo má headset, ktorý má svoj mikrofón. Človek však nikdy nevie a integrovaný mikrofón vo webkamere sa z času na čas môže hodiť. Kamera sa tak stáva multifunkčným zariadením a zastrešíte ňou tak úplne celý video hovor aj s audio funkciou. Kvalita integrovaného mikrofónu však často nedosahuje také kvalitatívne požiadavky, ktoré používateľ zvyčajne vyžaduje. Vtedy je lepšou voľbou zainvestovať do externého mikrofónu.

Webkamera s automatickým zaostrovaním

Spôsob uchytenia

Detail, ktorý však môže zohrávať veľmi dôležitú rolu pri výbere webovej kamery k vášmu počítaču. Nie je totiž úplne jedno, akým spôsobom uchytenia zariadenie disponuje. Najčastejšie ide o dva spôsoby. Prvým je webkamera s klipom, ktorý jednoducho pripevníte napríklad na rám monitora. Prípade môže ísť o sťahovaciu skrutku, ktorou webkameru pripevníte.

Druhou možnosťou je webkamera so stojanom. Táto webkamera disponuje platformou, resp. stojanom, na ktorej webkamera stojí. Položiť ju môžete teda na stôl, poličku alebo na iné vhodné miesto. Nevýhodou môže byť, že ak sa chcete pozerať do kamery, môžete strácať kontakt s monitorom. V prípade, že nie je potrebné sa počas video hovoru pozerať do kamery, túto „nevýhodu“ nemusíte brať do úvahy.

Ďalšie vlastnosti a funkcie

  • Rozhranie – webkamery využívajú rôzne rozhranie. Lacné webkamery využívajú USB 1.1, ktoré postačuje na adekvátnu prenosovú rýchlosť. Lepšie webkamery disponujú rozhraním USB 2.0, ktoré je pre lepšiu prenosovú rýchlosť nevyhnutné. Úplne najlepšie webkamery disponujú USB 3.0 výstupom. Niektoré dokonca disponujú aj bluetooth rozhraním. Bluetoothom následne musí byť vybavený aj váš počítač alebo notebook.
  • Prisvietenie – ak viete, že sa pri realizácii video hovoru budete nachádzať v prostredí s horším osvetlením alebo nebudú svetelné podmienky ideálne, v takom prípade je vítané, ak je kamera vybavená LED diódou/diódami a umožňuje prisvetlenie počas videokonferencie.

Čierna webkamera so stojanom

  • Potlačenie šumu – touto funkciou je vybavená väčšina webových kamier, u tých lacnejších však ich účinok nie je taký badateľný. Samozrejme, kamera alebo váš audio set musí byť vybavená duálnym mikrofónom, ktorý počas video hovoru potlačí okolité zvuky a šum.
  • Zoom – bez straty ostrosti a kvality obrazu dokáže zoom priblížiť. Ide o optický zoom, nie digitálny.
  • Diaľkové ovládanie – perfektný spôsob, akým možno internetovú kameru ovládať. Nemusíte sa kamery ani dotknúť alebo otvárať ovládacie prvky v softvéri počítača. Ovládačom môžete zaostrovať, zoomovať, prípadne ju aj vypnúť. Dokonca zapnúť aj prisvietenie.
  • Výstup na slúchadlá – niektoré kamery sú vybavené 3,5 mm jack konektorom pre pripojenie slúchadiel priamo do kamery.

Cena webovej kamery

Obstarávacia cena kamery nie je vôbec vysoká. Pochopiteľne sa cena odvíja od nárokov, ktoré na toto zariadenie máte. Cena v istej miere informuje užívateľa práve o celkovej kvalite obrazu i zvuku, ktorý môže počas video hovoru očakávať.

Ak nepatríte medzi náročných používateľov a ide vám iba o príležitostné spojenie sa s niekým na diaľku, webkamera do 20 eur s nižším rozlíšením vaše nároky určite splní. Menší počet snímok však nemôže sľubovať práve plynulý obraz.

Druhou možnosťou, zlatou strednou cestou sú webkamery v cenovom rozpätí od 20 do 40 eur. Tu už je možné sa baviť o HD kvalite obrazu 1 280x1 024 alebo 1 280x720 pixelov. Môžu disponovať napríklad funkciou potlačenia šumu i manuálnym ostrením. Vyšší bude i počet snímok (FPS).

Následne sú tu FULL HD webkamery na cenovej úrovni od 50 do 150 eur. Tu vám už kvalita obrazu vrásky robiť nebude. Rozlíšenie 1 920x1 024 a viac je viac ako dostačujúce i pre náročnejších používateľov. Počet snímok videa je až 60 FPS.

Drahšie webkamery nad hranicou 150 eur sú už výhradne určené pre profesionálne účely. Najčastejšie ide o dôležité videokonferencie. V tejto kategórii dokonca môže byť webkamera vybavená bluetooth a rozlíšenie spracuje i obraz 4K.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Aj taká drobnosť, ako výber webkamery, môže niekomu robiť vrásky na čele. Prezradili sme vám, čo všetko si všímať pri jej výbere. Na záver vám odpovieme ešte na pár častých otázok, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní a i samotnej kúpe.

Môžem webkameru použiť na PC aj na televízor?

Áno, môžete. Pokiaľ používate televízor aj na internetovú komunikáciu, môžete uskutočňovať videohovory prostredníctvom webkamery aj na tomto zariadení.

Môžem webkameru používať pri horšom osvetlení?

Webkameru môžete používať aj v šere, avšak utrpí tým kvalita obrazu. Pre kvalitný záznam je totiž dobré osvetlenie nevyhnutnosť. Vyriešiť sa to dá zakúpením modelu s LED diódami alebo nočným režimom.

Čo všetko nájdem v balení?

To, aké príslušenstvo sa s webkamerou dodáva, by malo byť uvedené pri každom výrobku. Súčasťou balenia býva inštalačné CD s manuálom a ovládačmi. V závislosti od modelu sa môže v balení nachádzať aj ďalší software alebo slúchadlá (ak ide o set určený na videokonferencie).

Vaše hodnotenie:
(90%)
Dátum publikovania: 12.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 08:55
Vlado

Webkamera Logitech C505 ma zaujala svojim elegantným dizajnom. Rozlíšenie je dostatočné pre bežné domáce používanie. Páči sa mi integrovaný mikrofón a to, že prenos hlasu je celkom kvalitný. Zorné pole - uhol - je 60, čo je dostatočné. Plus dávam aj za funkciu automatickej korekcie svetla. Kábel je dostatočne dlhý - 2 metre. S kúpou som spokojný.

11/10/2021 09:20
Roman

Kvalitnú robustnú konštrukciu má kamera Logitech, vyzdvihujem, že uchytenie na notebook je stabilné a obraz je v tejto kategórii prijateľný. Škoda, že výrobca nepridal aj krytku na kameru, keď ju práve nepotrebujem používať, bolo by to fajn. Ale môžem ju len odporučiť.

20/09/2021 21:54
Dodo

Video kameru som kúpil synovi kvôli online vyučovaniu počas lockdawnu. Spoločne sme vybrali kameru Xiaomi W88 S Full HD 1080p a je s ňou spokojný. Inštalácia bola jednoduchá a kvalita obrazu aj zvuku je na úrovni. Kamera navyše pekne vyzerá a má Full HD rozlíšenie, čo je na dané účely v poriadku.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok