Najlepšie grily 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Chceli by ste nový elektrický, plynový alebo gril na uhlie, ale neviete si vybrať z veľkého množstva produktov na našom trhu? Ani sa vám nečudujeme. Vyberať je naozaj z čoho a každý predajca sa snaží predať presne to, čo potrebuje. Ako sa ale zorientovať a vybrať správne? Skúste to s nami.

Domáce grilovanie

Pripravili sme pre vás tabuľku najlepších elektrických grilov, ktoré sú momentálne k dispozícii. Preštudovali sme si výsledky domácich aj zahraničných nestranných testov, recenzií a hodnotení používateľov. Všetko sme potom upratali do jednej prehľadnej tabuľky, kde nájdete niekoľko najobľúbenejších a najkvalitnejších modelov grilov.

Najlepšie elektrické grily

Názov Hodnotenie Detail
Sage BGR820   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Tefal GC712D34   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Tefal GC714834   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Sencor SBG 106BK   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Catler GR 7010   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Najlepšie plynové grily

Názov Hodnotenie Detail
G21 Mexico   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
Jamie Oliver Classic 3S   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
G21 California   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Weber Genesis II   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Fieldmann FZG 3102   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Najlepšie grily na uhlie

Názov Hodnotenie Detail
Weber Master Touch GBS   ✔   VÍŤAZ TESTU Zobraziť produkt
G21 Kentucky   ✔   VÝPREDAJ Zobraziť produkt
Fieldmann FZG 1009   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Fieldmann FZG 1004   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Meat Machine   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Grily – recenzie

Leto a grilovanie jednoducho patria k sebe. Aby však bol z grilovania zážitok, treba si vybrať vhodný nástroj, s ktorým vám to pôjde od ruky. Pozreli sme sa na rôzne elektrické i plynové grily a ponúkame vám ich recenzie v hlavnými plusmi aj mínusmi jednotlivých modelov.

Ako vybrať gril

Elektrický, plynový alebo gril na uhlie? Ako si vybrať správne? Kritéria, ktoré ovplyvňujú výber grilu sú natoľko obsiahle, že to vôbec nie je jednoduché.

Elektrický gril

Pripravili sme pre vás návod, ako si jednotlivé grily vybrať. Pri elektrickom grile je okrem výkonu dôležitá aj možnosť nastavenia teploty grilu. Pri grile na drevené uhlie a brikety sa treba pozerať na to, či je gril vybavený špeciálnou funkciou ľahkého zapálenia a uhasenia. Pri plynovom grile je dôležitá veľkosť horáku i funkcie a príslušenstvo.

Elektrický gril

Jeho nevýhodou je to, že bez elektrickej energie sa nepohnete. Elektrický gril môžete použiť aj ako interiérový gril, ľahko sa s ním manipuluje a rovnako ľahko sa ovláda. Grilovať s ním môžete v karavane, byte či na balkóne paneláku. Elektrický gril je často vybavený reguláciou teploty, nepriľnavým povrchom a miskou na odkvapkávanie tuku.

Parametre výberu elektrického grilu

Pokiaľ vám elektrický gril vyhovuje a nevadí vám, že s jeho použitím prichádzate o atmosféru záhradného grilovania, mali by ste sa pri jeho výbere zamerať na nasledujúce parametre.

 • Výkon grilu – pokiaľ chcete pripravovať na grile nielen zeleninu a zapekané bagety, ale aj mäso, potom budete potrebovať spotrebič s väčším výkonom. Od výkonu záleží rýchlosť zohratia, ale aj to, že teplota pri kontakte so studenými potravinami nepoklesne. Grilovanie si budete skutočne užívať s príkonom minimálne 2 000 W.
 • Veľkosť grilovacej plochy – toto kritérium je viac menej individuálnou záležitosťou. Pred kúpou spotrebiča si treba premyslieť, ako často budete gril používať a pre koľkých ľudí budete na ňom pripravovať jedlo. Profesionálnejšie spotrebiče bývajú väčšie ako tie menej kvalitné, preto ak vás nedostatok miesta netrápi, zvoľte si model s čo najväčšou grilovacou plochou.
 • Možnosť nastavenia teploty grilu – vybrať si môžete z grilov s otočným termostatom a z tých, ktoré majú niekoľko prednastavených možností. Niektoré grily disponujú LCD displejom, na ktorom môžete sledovať info o aktuálnej teplote grilu.
 • Materiál grilovacej plochy – rošt/grilovacia mriežka môže byť z chrómu, keramiky, liatiny či kameňa. Niektoré grily dokonca umožňujú výmenu dosiek. Ak máte tú možnosť, radšej si priplaťte a zvoľte si kvalitnejší a ľahko čistiteľný materiál.
 • Materiál a dizajn – tie najlacnejšie grily sú vyrábané z plastu, intenzívne používanie nevydržia viac ako 2 – 3 roky. O niečo kvalitnejšie sú grily z tvrdého plastu s kovovými časťami. K tomu najlepšiemu patria grily z ušľachtilých kovov a nerezovej ocele. Takýto gril vám vydrží nielen pár rokov.
 • Senzory – grily so senzormi na kontrolu prípravy mäsa a automatickou reguláciou teploty oceníte v prípade, že s grilovaním ešte len začínate a chcete mať steak pripravený čo najlepšie.
 • Špeciálne funkcie – grily môžu disponovať nastaviteľným sklonom či výškou grilovacej plochy, časovačom, ale napríklad aj miskou na odchytávanie vytekajúceho tuku.

Gril na drevené uhlie či brikety

Gril, drevo, uhlie či brikety k sebe neodmysliteľne patria. Tento typ grilu je cenovo najprístupnejší, rovnako však ponúka rôzne vymoženosti. Vybrať si môžete modely s otočnými roštami, uzatvárateľnými poklopmi s vetraním či prípravnými pultami. Aj v prípade tejto klasiky prihliadajte pri výbere na niekoľko dôležitých vecí.

Parametre výberu grilu na drevené uhlie a brikety

V prípade, že ste sa rozhodli pre tento typ grilu, zaujímajte sa pri výbere o to, či má gril výškovo nastaviteľný rošt, či obsahuje vzduchové otvory a popolník na odpad, ale aj o to, z akého materiálu je vyrobený. Najčastejšie sú tieto grily vyrobené z liatiny, ktorá je síce pomerne ťažká, zato trvácna.

Gril na brikety

Palivo si môžete vybrať podľa svojich preferencií – buď drevené uhlie, brikety, alebo v niektorých prípadoch aj drevo. Nemali by ste však na nich šetriť, pretože lacné napodobeniny nedisponujú takou výhrevnosťou ani trvácnosťou ako originál. Nezabudnite sa opýtať aj na možnosti ľahkého zapálenia a uhasenia grilu, v prípade, že budete musieť grilovanie z akéhokoľvek dôvodu ukončiť, túto funkciu oceníte.

Plynový gril

Za plynový gril si treba trochu priplatiť, ale ide o investíciu, ktorá sa vám rýchlo vráti. Plynové palivo je lacnejšie ako drevené uhlie či brikety. Plynové grily sú kvalitné, pokrmy sa na nich pripravujú rýchlo, ovládanie pomocou tlačidiel je nenáročné. Na čo si treba posvietiť pri jeho výbere?

Parametre výberu plynového grilu

Pri kúpe plynového grilu by ste sa mali zaujímať o materiál, z ktorého je gril vyrobený, ale aj o typ horáku, veľkosť grilu či jeho výkon.

 • Typ horáka – ide o jeden z najpodstatnejších parametrov výberu. Vyberať si môžete z tzv. lávových grilov či klasických kovových (nerezových) profilov. Lávové grily majú niekoľko nevýhod – plynové horáky zahrievajú kamene, ktoré následne odovzdávajú teplo, tuk z jedla steká na rozžeravené lávové kamene a vytvára nepríjemný zápach. Kamene treba pomerne často meniť. Klasické kovové (nerezové) profily sú vhodnejšie, keďže rovnomerne rozvádzajú teplo a tým zabezpečujú rovnomerné grilovanie pokrmov. Grilovacie rošty sú v plynových griloch umiestnené tak, aby sa odkvapkávajúci tuk nedostal k horákom a nepriháral. Tuk a šťava odkvapkávajú do zberných nádob na dne grilu, ktoré treba priebežne čistiť. Podskupinou plynových grilov sú RBS (radiant burner system) grily vybavené keramickými horákmi umiestnenými po bokoch grilu.
 • Veľkosť grilu – veľkosť je aj v tomto prípade subjektívnym parametrom. Vy musíte vedieť, aký veľký gril potrebujete, ako často a pre koľkých ľudí ho budete používať. Veľkosť grilov úzko súvisí s jeho cenou. Tie menšie sú zvyčajne aj lacnejšie, navyše sú spratnejšie a dokáže si ich každý poskladať bez problémov aj sám. Stredné a väčšie grily sú síce drahšie, ponúkajú však aj viac výhod – viac horákov (hlavné, bočné), viac priestoru a viac funkcií.
 • Výkon grilu – pri plynových griloch je výkon priamo úmerný veľkosti, váhe a cene grilu. Pre menšie rodinné grilovačky vám postačí výkon do 5 kW, na grilovanie pre viac osôb si zaobstarajte gril do 10 kW, nad 10 kW už ide o veľkokapacitné grily.
 • Materiál – plynové grily sú najčastejšie vyrábané z kombinácie kovu, smaltu a zliatiny, prípadne nerezu. Od druhu materiálu potom závisí nosnosť a hmotnosť grilu. O odolnosť materiálu sa zaujímajte v prípade, že bude gril používaný častejšie, prípadne bude vystavený vplyvom počasia. Pripravte sa na to, že plynové grily vážia od 20 do 80 kg.
 • Funkcie a príslušenstvo – na plynovom grile by určite nemala chýbať možnosť regulácie teploty. Niektoré obsahujú bočný varič, ktorý môžete použiť na zohrievanie polievok či omáčok. K príslušenstvu patrí nádoba na odkvapkávanie tuku, táto funkcia sa označuje Flame Tamer. Nad horákmi je umiestnený kovový profil, ktorý pri grilovaní odvádza tuk do nádobky. Súčasťou grilov býva aj odkladací priestor či pracovná doska na dokončovacie práce. Moderné plynové grily disponujú tiež teplomerom (termosondou).

Údržba grilu

Pri elektrických griloch je údržba jednoduchšia ako pri klasických griloch na uhlie. Dosky sa dajú vybrať a umyť buď v umývačke, alebo pod tečúcou vodou.

Plynový gril

Masívnejšie grily, ktoré potrebujú lepšie rozvádzať teplo, majú dosky pripevnené na pevno. Pokiaľ si kupuje gril s výkonom nad 2 000 W, odnímateľné dosky nečakajte.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kúpe nového grilu zodpovedá prieskum a zvažovanie všetkých za a proti. Potrebujem elektrický, plynový alebo gril na uhlie? Čo všetko musí gril obsahovať? To sú len niektoré z častých otázok, ktoré si kladiete pred kúpou. Na najčastejšie otázky ohľadom grilov sme sa rozhodli odpovedať. Ak vás zaujíma ešte niečo, napíšte nám do komentárov pod článkom.

Produkuje elektrický gril dym?

Keďže nedochádza k spaľovaniu uhlia ani plynu, pri grilovaní na elektrickom grile sa dym neprodukuje. Tepelnou úpravou pokrmov môže vzniknúť mierny dym porovnateľný s varením či smažením na sporáku.

Ako gril čistiť?

To súvisí s tým, aký typ grilu si vyberiete. Na údržbu sú najnáročnejšie grily na drevené uhlie. Po grilovaní sa treba zbaviť popola, vyčistiť grilovaciu vaňu od prachu a pripečeného tuku, potrebné je taktiež vyčistiť rošt. Najideálnejšie je čistiť gril hneď potom, ako vychladne. Postačí vám sprej na čistenie grilov a kefa. Pri plynovom grile stačí vyčistiť iba rošt. Elektrický gril stačí po použití zbaviť dosiek a dať ich opláchnuť.

Ktoré značky grilov sú najlepšie?

K najkvalitnejším sa radia grily Weber, Campingaz, Tefal a Cadac. Dobrým hodnoteniam zo strany používateľov sa tešia grily G21, Klarstein, ale napr. aj Fieldmann.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Zoznam článkov

Ako vyčistiť pripálený plynový, elektrický a gril na uhlie, triky na čistenie roštu na gril

Ako vyčistiť pripálený plynový, elektrický a gril na uhlie, triky na čistenie roštu na gril

S letom prichádza aj obdobie posedení na záhrade a grilovania. Po horúcom dni dobre padne vymeniť sporák v rozhorúčenej kuchyni za gril na terase. Lenže grilovanie nie je len o všetkých šťavnatých dobrotách, ktoré si pripravíte, ale aj o následnom čistení a údržbe grilu. Keďže nejde o práve... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 12.06.2016
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

29/11/2021 10:19
Patrícia

Tefal Optigrill+ XL je skvelý pomocník. Prístroj má kvalitné prevedenie, skvelé funkcie a jednoduché ovládanie. Príprava jedla je rýchla, cena primeraná a údržba ľahká. Zvykneme grilovať ryby, mäso, zeleninu aj toasty a zakaždým bol perfektný výsledok na prvý pokus. :-) Automatické programy sú dobrou pomôckou. Jediným mínusom je kratší kábel, ale to sa dá vyriešiť predlžovačkou.

28/10/2021 11:04
Boris

Praktický gril s dobrým mechanickým prevedením je Weber Original KETTLE. Páči sa mi, že výrobca myslel aj na detaily a nechýba tu teplomer. Gril sa dobre čistí a je stabilný. Za nevýhodu vnímam vyššou cenu, no aj napriek tomu ho odporúčam, pretože sa oplatí.

28/10/2021 10:30
Ferino

Celkom kvalitne spracovaný gril, ktorý sa ľahko premiestňuje na potrebné miesto, je Klarstein Tomahawk. Vadí mi však, že priložený regulátor bol na nemeckú bombu. Takže najskôr som zháňal redukciu, s ktorou bol veľký problém, no napokon som našiel za pár eur. Druhou alternatívou je kúpiť si nový regulátor na slovenskú bombu a hadičku a sám si to poskladať. Škoda, že výrobca v rámci slovenského predaja nemyslel na tento fakt.

28/10/2021 09:44
Roman

Vynikajúci gril je CATLER GR 7020, ktorý má vynikajúci pomer funkcií a ceny. Jediné, čo mi vadí, je fakt, že nie je možné nastaviť šírku medzi doskami. Gril používam aj ako toustovač. Rýchlosť nahrievanie je dobrá, pre bežné používanie je to veľmi fajn gril.

09/10/2021 16:40
Nin

baby my máme tiež od nich :D všetcia známy kupujú len túto značku :D u nás zase je kotlový plynový gril LEON

09/10/2021 16:39
Bea

my máme keramický Gril Dellinger Kamado, je krásny a navyše sa na ňom super griluje

05/10/2021 14:36
Soňa

Na záhrade máme plynový gril dellinger, muž je s ním spokojný, nemenil by ho.

29/07/2021 22:01
Alina

Do domácnosti sme si kúpili elektrický gril Sencor SBG 106BK a pre bežné použitie je úplne postačujúci. Je to spoľahlivý výrobok za skvelú cenu, ktorý sa jednoducho inštaluje a poskytuje rýchly ohrev plochy. Za tie peniaze ponúka výborný pomer ceny a kvality, pretože griluje podľa očakávania. Má dve dostatočne veľké grilovacie plochy s rozdielnymi povrchmi a odtokový žliabok na tuk, ktorý tečie priamo do zbernej nádoby. Škoda len, že grilovacia doska nie je odnímateľná a teda ju nemôžem umývať v umývačke riadu. Gril bez problémov ugriluje mäso aj zeleninu a príprava pokrmov je rýchla. Keďže je plocha rozdelená, môžem súčasne pripravovať dve rozdielne suroviny. Jedlo viem rýchlo pripraviť pre štyri až päť osôb a pri elektrickom grile navyše odpadá starosť o uhlie. Najväčším benefitom je, že v domácnosti ma neobťažuje žiaden dym a ani smrad a myslím si, že takáto príprava jedla je zdravšia. Pri čistení odporúčam nenechať tuk zaschnúť, ale vytrieť ho hneď papierovou kuchynskou utierkou a potom umyť pod tečúcou vodou v kombinácii s nejakým saponátom. Celkovo som s výrobkom nadmieru spokojná.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok