Najlepšie rebriny na cvičenie do domu na stenu – Decathlon, Insportline, Sportisimo

Kto by si nepamätal na staré dobré rebriny v školskej telocvični? Aj vás musela telocvikárka upozorňovať, aby ste neliezli až hore? My sa vás pokúsime presvedčiť o opaku, pretože práve rebriny zažívajú svoj veľký comeback. Toto retro cvičebné náčinie sa v domácnostiach objavuje čoraz častejšie, pričom spĺňa úlohu multifunkčného športového zariadenia.

Ako vybrať rebriny?

Preto vám prezradíme, prečo uvažovať nad jeho kúpou, ako ho vyberať a ako na ňom správne cvičiť.

Najlepšie rebriny

Názov Hodnotenie Detail
inSPORTline Directline   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
inSPORTline Dremar   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
SportAktiv Dremar   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Master Ribs 5   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt
Timeless Tools Rebriny   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Rebriny – recenzie

Veríme, že vám náš návod na výber rebrín do domácnosti pomôže nájsť ten najlepší kúsok na svete. Okrem neho sme sa pre vás rozhodli spísať aj podrobné recenzie, v ktorých sme si posvietili na niekoľko konkrétnych produktov.

Prečo uvažovať nad kúpou rebrín do bytu

Prečo vlastne kupovať rebriny do bytu? Pretože ide o neskutočne multifunkčné športové náčinie, ktoré môžete využiť za účelom vykonávania kompenzačných, silových, strečingových, rehabilitačných aj zdravotných cvikov. Na rebrinách pritom môžu cvičiť deti, dospelí aj ľudia v pokročilom veku. Ich výhodou je taktiež to, že náročnosť tréningu si môžete prispôsobiť úplne na mieru. Rebriny zároveň nestoja majland ako iné multifunkčné hrazdy či športové stojany a nezaberajú ani veľa miesta. To sú v skratke dôvody, prečo by ste nad ich kúpu mali určite aspoň uvažovať. 

INFO: Mnohí fyzioterapeuti pokladajú práve cvičenie na rebrinách za veľmi účinnú podpornú terapiu počas rekonvalescencie, napríklad po úraze končatiny, ktorá bola liečená dlhšie ako 1 mesiac, v dôsledku čoho došlo k značnému ochabnutiu jej svalstva.

Rebriny sú výborné aj pre pacientov, ktorí trpia problémami s chrbticou. Môžete na nich vykonávať variabilné cviky, pričom pracujete iba s vlastnou váhou tela. Náročnosť cvičenia je teda priamo úmerná vašim fyziologickým možnostiam, vďaka čomu existuje iba minimálne riziko preťaženia. Pravidelné cvičenie na rebrinách, pri ktorom dochádza k správnemu natiahnutiu skrátených a posilneniu oslabených svalov na chrbtici, je podľa odborníkov vhodné najmä na korigovanie vývinu skoliózy a regresiu lordózy i kyfózy.

Typy rebrín na cvičenie

Rebriny sa dajú rozdeliť podľa viacerých kritérií. My sme si zvolili delenie na základe použitých materiálov a príslušenstva. Ani jedna z nasledujúcich kategórií nie je lepšia alebo horšia. Jednotlivé vlastnosti rebrín však môžu byť pre niekoho vyhovujúce a pre niekoho zas nie. Tak ako pri inom športovom náčiní, by ste sa mali aj v tomto prípade orientovať hlavne podľa vašich osobných požiadaviek.

Drevené rebriny na cvičenie

Drevené rebriny na cvičenie sú stará dobrá klasika, ktorú si každý pamätá ešte zo školských čias. Aj dnes patria k veľmi častej a obľúbenej voľbe zákazníkov. Drevo je príjemný materiál, čo oceníte z praktického aj estetického hľadiska. Drevené priečky na rebrinách zvyknú byť iba vybrúsené a naolejované, avšak nie lakované. Takéto riešenie je zároveň najlepšie, pretože nalakované priečky môžu byť klzké. Lak sa navyše pri častom používaní časom poškodí a odpadne, čo zhorší ich kvalitatívne vlastnosti.

Cvičenie na drevených rebrinách

Cena drevených rebrín sa, v závislosti od ich rozmerov a kvality, pohybuje v rozmedzí od 70 do 300 eur. No, a keď už sme pri tej kvalite, tak sa presunieme k najdôležitejšiemu parametru, ktorým je druh dreviny a taktiež to, či ide o masívne drevo alebo lepenú preglejkuMasívne drevo je drahšie, pevnejšie, odolnejšie, kvalitnejšie a má dlhšiu životnosť. Preglejka je naozaj lacná, má nižšiu nosnosť, je menej odolná, náchylná na poškodenie i deformáciu a má podstatne kratšiu životnosť. Z hľadiska materiálov sa najčastejšie stretnete s rebrinami bukovými, borovicovými a smrekovými.

  • Smrekové rebriny: Ide o najlacnejšiu, avšak nie najlepšiu voľbu. Smrekové drevo je veľmi mäkké, tieto rebriny sú preto zväčša určené iba pre deti (majú nižšiu nosnosť). Smrek navyše časom zvykne meniť farbu, potrebuje pravidelnú údržbu, je náchylný na vlhkosť a zmeny teplôt.
  • Borovicové rebriny: Borovicové drevo je zlatou strednou cestou. Je tvrdšie ako smrek, no i napriek tomu ide stále o mäkký typ dreviny, ktorý nemusí vydržať extrémne vysokú záťaž. Výhodou borovice je jej nízka cena.
  • Bukové rebriny: Buk patrí do skupiny tvrdších drevín, preto ide o najlepšiu voľbu. Má dlhšiu životnosť, drevo je odolnejšie a aj jeho údržba je menej náročná.

INFO: Pomerne často natrafíte na rebriny, ktoré sú vyrobené z viacerých druhov dreva.

Kovové rebriny na cvičenie

Do kategórie kovových rebrín patria kúsky vyrobené z rôznych druhov kovu. Najčastejšie sa stretnete s oceľou alebo obyčajným železom. Drahšie modely môžu mať v kovovom ráme, resp. v bočniciach, osadené priečky z nerezovej ocele, ktorá je ľahká, odolná a jednoduchá na údržbu.

Kovové rebriny majú vo všeobecnosti vysokú nosnosť a dobrú stabilitu. Všimnite si však údaj o priemere (profile) rúrok na bočniciach aj priečkach. Kovové, ale príliš tenké rúrky môžu mať totiž v konečnom dôsledku horšie vlastnosti ako smrekové priečky. Cena kovových rebrín sa začína na cca 100 a končí na 600 eurách. Samozrejme, nie je vylúčené, že narazíte aj na podstatne lacnejšie kúsky.

Kombinované rebriny

Kombinované rebriny môžu mať kovové bočnice, v ktorých sú osadené drevené priečky alebo drevené bočnice a kovové priečky. Ide o veľmi dobré riešenie, pretože kombinácia kovu a dreva stojí za veľmi dobrými vlastnosťami tohto náčinia – má vysokú nosnosť, je odolné, jednoduché na údržbu a nie je príliš ťažké. Cena kombinovaných rebrín môže byť naozaj rôzna. Niektoré, najmä menšie modely kúpite i za menej ako 100 eur, tie rozmernejšie a kvalitnejšie aj za viac ako 500.

Rebriny pre deti

Rebriny pre deti môžu byť vyrobené z dreva, kovu alebo kombinácie týchto materiálov. Pod týmto pojmom sa však ukrývajú najmä modely, na ktorých sa okrem samotnej rebriny nachádza i lezecká sieť a rôzne ďalšie doplnky, napríklad lanový rebrík, kruhy či hojdačka. Cena takýchto rebrín je v porovnaní s tými klasickými podstatne vyššia. Pohybuje sa od 300 eur vyššie.

Kovové rebriny pre deti

Druhou kategóriou detských rebrín sú obyčajné kúsky z dreva alebo kovu, ktoré sú nižšie, užšie a majú menšiu nosnosť, takže po nich môžu liezť naozaj iba deti. Ak chcete toto športové náčinie zaobstarať vyslovene pre drobcov, ide o veľmi rozumnú voľbu. Obyčajné detské rebriny sú totiž lacnejšie.

Rebriny s hrazdou

Drvivá väčšina ľudí, ktorí si zaobstarajú rebriny, ich využíva aj na upevnenie hrazdy. Pokiaľ to máte v pláne i vy, odporúčame vám, aby ste sa poobzerali rovno po rebrinách s hrazdou. Takto ušetríte pár eur, navyše nebudete musieť hľadať hrazdu, ktorá je kompatibilná s vašimi rebrinami. Pri kúpe sa zamerajte na tieto parametre:  

  • Hrazda môže byť na rebrinách priskrutkovaná napevno alebo ju môžete kedykoľvek odpojiť a opäť nasadiť.
  • Napevno integrovaná hrazda je riešenie, ktoré je bezpečnejšie, keďže neexistuje šanca, aby sa počas cvičenia uvoľnila alebo hýbala. Nevýhodou je, že ak chcete robiť napríklad zhyby až na poslednej priečke, hrazda vám môže prekážať.
  • Odnímateľnú hrazdu oceníte vtedy, keď chcete rebriny využívať od prvej až po poslednú priečku alebo po nich budú loziť aj deti. Počítajte s tým, že takáto hrazda môže mať menšie problémy so stabilitou.
  • Kovové hrazdy majú tvar klasickej hrazdy, s ktorou sa stretnete napríklad na multifunkčných posilňovacích stojanoch. Zväčša majú vyššiu nosnosť a polohu tyče na nich môžete korigovať.
  • Drevené hrazdy sú robustnejšie. Obvykle na nich nájdete 2 až 4 priečky, ktoré slúžia na uchopenie – zavesenie. Nimi nemôžete hýbať, takže si musíte vystačiť s prednastaveným rozložením.
  • Všimnite si tiež to, na ktoré časti rebrín môžete hrazdu zavesiť, a to v prípade pevnej aj odnímateľnej hrazdy. Na niektorých modeloch ju môžete upevniť len na úplne poslednú, na iných na ktorúkoľvek priečku. Druhé riešenie je vhodné aj pre deti, ktoré nemôžu cvičiť vo výške okolo 2 metrov.
  • Posledným dôležitým parametrom je nosnosť hrazdy. Kovové modely zväčša unesú max. 150 kg, drevené o niečo menej, cca 120 kg.

Kompatibilita hrazdy na rebriny

Ak si chcete hrazdu na rebriny kúpiť samostatne, musíte sa pozerať na jej kompatibilitu s daným modelom. Ľahšie zoženiete kovové modely, ktoré dostanete i v bežných športových obchodoch. Ponúka ich napríklad inSPORTline, eFitness či GymBeam. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 25 do 150 eur. Drevené hrazdy na rebriny sú dostupné iba v špecializovaných obchodoch, ako je rebriny.sk či fubo.sk. Drevené hrazdy stoja okolo 70 – 80 eur.

TIP: Nemusí to platiť vždy, väčšinou sú však s rebrinami kompatibilné všetky závesné hrazdy.

Rebriny s príslušenstvom

Za rebriny s príslušenstvom zaplatíte viac, zároveň však máte istotu, že budú s daným príslušenstvom kompatibilné a unesú jeho hmotnosť. Najčastejšie sa stretnete so závesnými lavicami, už spomínanými hrazdami a rôznymi doplnkami pre deti – hojdačky, rebríky, kruhy atď. Samozrejme, športové náčinie, ktoré sa dá upevniť na rebriny, si môžete dokúpiť aj samostatne. Pri výbere si však určite nezabudnite všimnúť kompatibilitu s daným modelom. Rozhodujúcimi parametrami sú nosnosť, výška i šírka rebrín a rozostupy medzi priečkami.

Drevené rebriny na cvičenie

Umiestnenie rebrín na cvičenie

Rebriny sú celkom rozmernou cvičebnou pomôckou, na ich umiestnenie preto myslite už pred kúpou. V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime poradiť, aké modely sa hodia najviac do detskej izby, obývačky, domácej telocvične či na záhradu a tiež to, ktorá z miestností vo vašom príbytku je na umiestnenie rebrín najvhodnejšia.

Rebriny do izby

Rebriny do izby umiestnia všetci, ktorí v byte či dome nemajú samostatnú miestnosť na cvičenie. V prvom rade myslite na to, že v ich okolí musíte ponechať dostatok priestoru. Koľko presne, to zistíte celkom jednoducho. Najviac miesta pred rebrinami budete potrebovať pri zdvíhaní nôh pri zavesení, preto si sadnite na zem, vystrite nohy a odmerajte ich. Napr. ak vaše nohy merajú 70 cm, pred rebrinami by ste mali ponechať aspoň 85 cm voľného priestoru.

TIP: Ak nemáte po ruke meter, môžete sa orientovať podľa tejto pomôcky: priemerná dĺžka nôh je 70 až 80 cm, pričom nohy predstavujú cca 62 % z vašej celkovej výšky.

Ak chcete na rebrinách vykonávať aj omnoho náročnejšie cvičenia, pri ktorých do vodorovnej polohy dostanete celé telo, budete potrebovať omnoho viac miesta. To isté platí aj v prípade, keď budete k rebrinám pripájať ďalšie príslušenstvo, napríklad lavičku na zhyby. Za všeobecne vhodné izby môžeme označiť obývačku, spálňu, chodbu alebo pracovňu. Zlým riešením nemusí byť ani dostatočne priestranná kuchyňa, do ktorej sa však hodia skôr kovové rebriny. V kuchyni sa totiž zrážajú pary, čo môže drevo poškodiť.

TIP: Ak chcete rebriny umiestniť do menšej izby, odporúčame vám siahnuť po kompaktnejšom modeli, ktorý nie je širší ako 60 cm a jeho hĺbka nepresahuje 16 cm.

Rebriny do detskej izby

Ak chcete umiestniť rebriny priamo do detskej izby, myslite taktiež na priestor. Deti sú živé a nepozorné, preto v ich okolí musíte ponechať omnoho viac voľného miesta. V tomto prípade sa nedá vypočítať presne, pretože je len veľmi ťažké odhadnúť, do akých krkolomných polôh sa deti dokážu poskladať a vystrieť. Zlaté pravidlo však znie, že v okolí rebrín, a to minimálne vo vzdialenosti 1 metra, by sa nemali nachádzať žiadne poličky, skrinky, koše s hračkami, hrany postele, zárubne a ani okná, jednoducho nič, na čo môže dieťa spadnúť, do čoho môže naraziť alebo sa o to udrieť, alebo čokoľvek, čo môže spadnúť na dieťa.  

POZOR: Rebriny určite neumiestňujte priamo za posteľ. Je síce mäkká, jej hrany však nie.

Rebriny do telocvične

Ak máte svoju vlastnú telocvičňu, ste šťastným človekom, a ak je dostatočne priestranná, vo výbere rebrín sa nemusíte obmedzovať takmer vôbec. Výhodou takéhoto umiestnenia je i viac možností, ako môžete rebriny využiť. Ak si k nim dokúpite lavičku na zhyby, kruhy alebo laná, premeníte ich na veľmi multifunkčné športové zariadenie.

Cvičenie na rebrinách pre dospelých

Opatrní buďte iba v tom prípade, keď sa vaša súkromná telocvičňa nachádza v suteréne, poprípade na povale. Do priestorov, ktoré sú nadmerne vlhké, suché, chladné alebo v nich zvykne výrazne kolísať teplota, by ste si mali zaobstarať kovové rebriny. Drevo totiž takéto podmienky nemusí prežiť v najlepšom zdraví.

Outdoor rebriny

Outdoor rebriny, teda modely, ktoré môžete umiestniť do exteriéru, sú v zásade vyrábané z kovu. Aby však boli skutočne odolné voči dažďu, slnku, vetru, mrazu a ďalším vonkajším vplyvom, musí ísť o legovanú oceľ, poprípade iný nehrdzavejúci kov. Outdoor rebriny sú dostupné v 2 verziách. Buď si môžete zaobstarať model, ktorý je nutné ukotviť do steny, alebo siahnuť po rebrinách, ktoré je možné zapustiť priamo do zeme.

  • V prvom prípade máte pomerne obmedzené možnosti. Rebriny je možné upevniť na fasádu domu, poprípade do altánku, garáže či kôlne. Nezabudnite na nosnosť danej steny a tiež na to, že ani nehrdzavejúca oceľ by nemala byť vystavená nadmernému kontaktu s vodou (napr. priamo pod odkvapom).
  • Rebriny, ktoré zapustíte do zeme, musíte zabetónovať, čo vám pridá dosť roboty. Na druhej strane nie ste obmedzení konkrétnym miestom. V oboch prípadoch je určite lepšie, ak sa bude nad rebrinami nachádzať aspoň nejaká strieška. Pod ňou totiž môžete cvičiť aj počas dažďa.

POZOR: Uvedomte si, že rebriny v exteriéri môžete využívať len počas istej časti roka. Toto riešenie preto nemusí vyhovovať každému.

Domáce rebriny – najdôležitejšie parametre

Keď si vyberiete vhodný typ rebrín a budete mať jasno aj v tom, kde presne ich umiestnite, môžete prejsť k ďalšej dôležitej časti výberu, teda ku konkrétnym parametrom. Medzi tie, ktoré by ste si mali všímať ako prvé, patrí nosnosť, rozmery, hmotnosť a typ konštrukcie. Nezabudnite ani na kvalitu, tvar, materiál a umiestnenie priečok, spôsob montáže, cenu a vhodné príslušenstvo.

Nosnosť

Nosnosť rebrín sa odvíja najmä od použitého materiálu. Kovové modely na domáce použitie zväčša unesú maximálne niečo okolo 150 kg, tie profesionálne však i viac ako 200Drevené a kombinované rebriny zvyknú mať nosnosť od 120 do 150 kg. To, čo je postačujúce pre vás, závisí od vašej hmotnosti. Vo všeobecnosti platí, že akékoľvek športové náčinie by malo mať nosnosť aspoň o 20 kg vyššiu, ako je vaša váha.

Outdoorové drevené rebriny

Ak sa chystáte na rebriny upevniť aj príslušenstvo (detská hojdačka či rebrík, lavička, hrazda atď.), nezabudnite si všimnúť údaj o maximálne povolenej hmotnosti príslušenstva. Napr. na kvalitné rebriny s nosnosťou nad 150 kg, môžete zväčša pripevniť náčinie s max. váhou 80 kg.

Hmotnosť

Základné modely vážia 18 až 20 kg, tie s hrazdou alebo iným príslušenstvom zväčša 25 až 60 kg. Kovové rebriny zvyknú byť ťažšie, čo však nie je pravidlom, pretože ani také masívne drevo nie je najľahšie. Na hmotnosť rebrín myslite hlavne kvôli nosnosti steny, na ktorú ich upevníte. Ak sa vo vašom príbytku nachádzajú panely, porothermy či iporky, poprípade sadrokartónové steny, budete potrebovať skutočne ľahučké rebriny. Klasická tehla toho zvládne o čosi viac.

Rozmery a inštalačná výška

Priemerná výška rebrín sa pohybuje okolo 230 cm. Výnimkou sú iba modely pre deti, ktoré môžu byť podstatne nižšie. Šírka rebrín je zväčša 65 – 80 cm. Dostupné sú i produkty so špecifickými rozmermi, napríklad 218 x 80, 220 x 80, 240 x 90 či 250 x 50 cm.  

Pri nákupe si nezabudnite všimnúť údaj o inštalačnej výške. Ten hovorí o minimálnej, poprípade i maximálnej výške stropu v danej miestnosti. Pri modeloch do steny sa tradične stretnete s inštalačnou výškou od 240 cm vyššie (strop sa musí nachádzať minimálne vo výške 240 cm). Keď sa rozhodnete pre rebriny, ktoré sa montujú medzi podlahu a strop, musíte si všimnúť aj maximálnu inštalačnú výšku, ktorá je väčšinou do 280 cm.

Hĺbka rebrín  

Hĺbka rebrín hovorí o tom, ako ďaleko od steny sa nachádzajú po namontovaní. V podstate ide o akúsi pomyselnú hrúbku bočníc. Klasická hĺbka sa pohybuje okolo 20 – 25 cmKompaktnejšie modely zvyknú mať menšiu hĺbku, od 10 do 16 cm. Ak máte doma dostatok priestoru a nemusíte premýšľať nad každým centimetrom štvorcovým, odporúčame vám siahnuť po rebrinách s väčšou hĺbkou. Za priečkami vám ostane totiž viac miesta, preto ich uchopíte pohodlnejšie. Navyše vám nehrozí, že si o stenu ošúchate hánky. Logicky, do menších bytov sú lepším riešením rebriny s menšou hĺbkou.

Priečky

Priečky patria k najdôležitejšej časti rebrín. Pri výbere by ste sa mali zamerať na materiál, ich tvar, umiestnenie, rozteč a spôsob kotvenia. Pri písaní týchto riadkov sme preštudovali množstvo rôznych popisov rebrín. Bohužiaľ, všetky spomínané údaje uvádza skutočne iba málokto. Preto, ak si chcete byť istí ich kvalitou, odporúčame vám, aby ste sa na tieto parametre opýtali osobne.

Materiál priečok

Drevené priečky môžu byť vyrobené zo smrekového, borovicového, dubového alebo jaseňového dreva. Prvé 2 spomínané dreviny sú najhoršou voľbou, pretože sú veľmi „krehké“ a náchylné na zlomenie. Bukové priečky sú na tom o čosi lepšie, najlepšou voľbou je však jaseň, ktorý je zo všetkých spomínaných drevín najodolnejší. Drevené priečky sú príjemné na dotyk, nešmýkajú sa, pri zlej povrchovej úprave vám z nich však môže do ruky vojsť trieska.

Drevené rebriny s príslušenstvom

Kovové priečky sú nepochybne odolnejšie, v podstate sa dajú opísať ako nezničiteľné. Pri dotyku sa však nevyhnete studenému pocitu, navyše sa môžu celkom nepríjemne kĺzať v dlaniach. Výhodou je veľmi jednoduchá údržba. Dôležitá je taktiež ich povrchová úprava. Obyčajný lak sa časom zošúcha, čo rebrinám uberie na estetike aj funkčnosti. Lepším riešením je preto špeciálne vypaľovaný práškový lak komaxit.

TIP: Za najlepšiu voľbu sú považované nerezové priečky. Dajte si však pozor na ich priemer. Ak sú totiž vyrobené napríklad z hliníka a sú zároveň veľmi tenké, pod váhou sa môžu deformovať.  

Tvar a priemer priečok

Na drvivej väčšine rebrín sa nachádzajú okrúhle priečky. Na jednoduché cvičenie alebo pre deti sú úplne postačujúce, pokiaľ sa však chcete venovať náročnejšiemu tréningu, odporúčame vám siahnuť po oválnych priečkach, ktoré môžete lepšie uchopiť do dlaní. Priemer priečok sme spomenuli už niekoľkokrát. Za postačujúce minimum sa dá považovať horizontálny priemer 30 – 40 a vertikálny priemer 50 mm. Tenšie priečky budú mať automaticky nižšiu nosnosť a budú náchylnejšie na poškodenie.

Počet a rozmiestnenie priečok

Na rebrinách zväčša nájdete 8, 10 alebo 12 priečok. Ich počet závisí hlavne od výšky rebriny a ich rozmiestnenia. Určite je dobré, ak si môžete ku danému modelu priečky dokúpiť. Ďalším dôležitým parametrom sú rozostupy alebo tzv. rozteč. Rebriny s hustým usporiadaním priečok majú rozteč okolo 15, 18 až 21 cm. Takéto riešenie je vhodné hlavne pre deti, ktoré budú po rebrinách prevažne loziť.

Rozostupy medzi priečkami na rebrinách, ktoré chcete využívať na cvičenie, môžu byť rôzne, pričom ide o veľmi individuálny parameter. Pri istých druhoch cvikov totiž potrebujete priečky hneď vedľa seba, pri iných pokojne i vo vzdialenosti 30 cm. Najlepším riešením sú preto rebriny s nastaviteľnou roztečou.

Kotvenie priečok

Priečky môžu byť do bočnice upevnené 2 spôsobmi. Prvým je iba malý otvor, do ktorého sa priečka osadí a následne priskrutkuje skrutkou. S týmto riešením sa stretnete hlavne pri lacnejších rebrinách, pričom je jedno, či sú drevené alebo kovové. Nevýhodou takéhoto kotvenia je menšia stabilita. Skrutky sa navyše môžu časom alebo pod váhou uvoľniť, čo sa môže skončiť i tragicky.

Deti cvičiace na drevených rebrinách s príslušenstvom

Na kvalitných rebrinách sú priečky upevnené v otvoroch, ktoré prechádzajú celou bočnicou – priečka z nej trčí z vonkajšej strany. Ani v tomto prípade sa nevyhnete použitiu skrutiek, ak by však i došlo k ich uvoľneniu, nič hrozné sa nestane.

Montáž rebriny: rebriny na stenu verzus rebriny medzi strop a podlahu

Rebriny sa upevňujú 2 spôsobmi, a to na zvislú stenu alebo medzi podlahu a strop. Lacnejšie kovové rebriny na stenu majú na bočniciach pliešky, ktoré do nich iba priskrutkujete a následne upevníte do steny. Lepším riešením sú privarené kovové L-ká, ktoré prispievajú k lepšej stabilite a vyššej nosnosti rebrín. Úplne najlepšie sú však kovové profily, ktoré sú súčasťou bočníc (nie sú k nim privarené). Ide o jeden celok, ktorý sa nemá ako poškodiť či uvoľniť.

POZOR: Ak plánujete na rebriny upevniť hrazdu, mala by jednoznačne disponovať aspoň privarenými kovovými profilmi v tvare písmena „L“.

Drevené rebriny sa o stenu väčšinou prichytávajú pomocou klasických L-kových profilov, ktoré do bočnice aj do steny iba priskrutkujete. Podobne ako v predošlom prípade ide o menej bezpečnú verziu. Bohužiaľ, s iným riešením sa pri drevených rebrinách nestretnete. Druhým riešením sú rebriny, ktoré majú na spodnej aj vrchnej strane výsuvné nožičky. Tie pomocou skrutiek upevníte o podlahu a strop. Tieto modely môžete umiestniť kdekoľvek, teda pokojne i do stredu miestnosti. Ich výhodou je, že nemusíte pozerať na nosnosť a materiál steny. Problémom môže byť vaša podlaha a strop – rebriny musíte uchytiť do pevného bodu, napríklad do trámu na strope, inak by z neho mohli „vypadnúť“.

Príslušenstvo k rebrinám

Ak si kúpite rebrinu bez príslušenstva, časom si budete chcieť určite nejaké dokúpiť. Možno vás to prekvapí, no možností máte viac než dosť.

  • Závesná lavica na rebriny: Ide o klasickú lavicu, na ktorej môžete precvičovať sed-ľah a jeho rôzne obmeny. Lacné závesné lavice s nižšou hmotnosťou sú zväčša vyrobené z dreva. Na kovové rebriny môžete upevniť aj lavice z kovu s mäkkou chrbtovou opierkou.
  • Gymnastické kruhy: Ide o zmenšeninu klasických gymnastických kruhov, s ktorými sa stretnete v telocvičniach. Na kruhoch môžete precvičovať stovky cvikov, napríklad kľuky (push-ups), zhyby (pull-ups), dips kľuky či muscle-up.
  • Inverzné topánky: Hrubé manžety vyrobené z pevného, no mäkkého materiálu, ktoré zavesíte na hornú priečku rebriny a upevníte okolo členkov. Inverzné topánky slúžia na precvičovanie cvikov v obrátenej polohe – hlavou dole (napr. brušáky).
  • Gumové pásy (expander): Fitness pomôcka so širokými možnosťami využitia. Môžete s ňou posilňovať rôzne časti tela, najmä ruky a nohy, slúži aj na popreťahovanie svalstva a zdravotné cvičenie na chrbticu (SM system).
  • Multitrainer: Ide o súpravu viacerých pásov a gúm, ktoré fungujú na princípe posilňovania s vlastnou váhou tela.
  • Balančná podložka: Je výborná na tréning koordinácie a precvičenie stabilizačných svalov.
  • Žinenka: Odporúčame vám ju používať hlavne pri cvikoch, ktoré vykonávate dole hlavou alebo vo výške. Žinenky sú výborné aj pre deti.
  • Detské príslušenstvo: Jeho ponuka je naozaj pestrá. Deťom môžete k rebrinám dokúpiť lanové rebríky, hojdačky rôznych tvarov, laná alebo siete na lezenie.  

Cena domácich rebrín

Ceny domácich rebrín sa pohybujú od 70 do 600 eur. Pýtate sa, v čom spočíva takýto priepastný rozdiel? Nikde inde ako v kvalite, použitých materiáloch a doplnkoch. Rebriny v cenovej kategórií od 70 do 150 eur sú zväčša vyrobené z lepenej preglejky, majú nižšiu nosnosť, do steny sa kotvia iba pomocou priskrutkovaného L-kového profilu, bočnica aj priečky majú malý priemer, priečky nie je možné dokupovať ani nastaviť ich rozostupy a ich súčasťou nie je žiadne príslušenstvo.

Cviky na rebrinách

Druhou kategóriou sú rebriny s cenou od 150 do 300 eurTo už hovoríme o celkom kvalitných produktoch, ktoré sú na domáce použitie ako stvorené. Väčšinou sú dostatočne pevné, nosnosť je tiež postačujúca, kotvenie bezpečné, priečky sa dajú nastaviť aj dokúpiť a na rebrinu môžete upevniť aspoň ľahšie príslušenstvo. Najdrahšie modely s cenou nad 300 eur sa dajú nazvať ako profesionálne rebriny, ktoré ulahodia aj najnáročnejším športovcom. Spravidla ide o rebriny kovové, ktoré znesú pripevnenie ťažkého príslušenstva, ich súčasťou je hrazda, sú vyrobené z odolných materiálov s kvalitnou povrchovou úpravou a majú bezpečne upevnené, nastaviteľné priečky, ktoré je možné aj dokupovať.

Ako cvičiť na rebrinách

Predtým, ako sa dostaneme k niekoľkým tipom na zaujímavé cvičenia na rebrinách, vás oboznámime s bezpečnostnými zásadami, ktoré by ste mali pri tejto aktivite dodržiavať. Základom je používanie kvalitných rebrín s primeranou nosnosťou, ktoré sú správne ukotvené v stene alebo strope a podlahe. Ostatné je už iba na vás.

  • Obuv: Na rebriny si vezmite kvalitnú obuv, ktorá je spevnená hlavne v oblasti členkov. Noha vám v nej musí dobre sedieť, zároveň však musíte mať dostatočný cit v chodidlách.
  • Oblečenie: Ideálnym riešením je funkčné oblečenie, ktoré prilieha k telu. Zvonové nohavice na jogu či voľné tričká nie sú vhodné, pretože sa môžu veľmi ľahko omotať o rebriny.
  • Priestor: O tom, že pri cvičení na rebrinách musíte okolo seba ponechať dostatok priestoru, sme už hovorili. Ide však o jedno z najdôležitejších bezpečnostných pravidiel, preto vám ho pripomíname ešte raz. V blízkosti rebrín by sa nemal nachádzať žiaden nábytok, sklenené predmety, vrátane okien, pootvorené dvere, ostré hrany ani veci, ktoré môžete zhodiť alebo na vás môžu spadnúť.
  • Cviky: Náročnosť cvikov vždy prispôsobte vašim možnostiam a skúsenostiam. Opatrní buďte najmä pri cvikoch vo výške a tiež tých, ktoré sa vykonávajú „dole hlavou“.

Cviky na rebrinách pre dospelých

Keď už sme vám vysvetlili, prečo vlastniť a ako vybrať rebriny, bolo by od nás nefér neprezradiť aspoň niekoľko základných cvikov, ktoré na nich môžete precvičovať. Vybrali sme pre vás také, ktoré sú zamerané na jednotlivé partie na celom tele. Cviky na rebrinách sú však v súčasnosti obrovským hitom, preto určite nebudete mať núdzu o inšpiráciu.   

Prednožovanie vo vise na rebrinách

Tento cvik je veľmi efektívny, navyše ho môžete variovať rôznymi spôsobmi – nohy pokrčené v kolenách sú vhodné pre menej zdatných športovcov, vystreté nohy vám dajú zabrať o čosi viac. Prednožovanie vo vise je zamerané na tréning spodnej časti brušných svalov, driekového a bedrového svalu, hrebeňového a priameho svalu na stehnách a rozhýbanie ohýbačov bedrového kĺbu.

Ako na to:

  • Postavte sa chrbtom k rebrine
  • Vzpažte ruky a uchopte priečku na rebrine – ruky majte na šírku ramien
  • Nohy zdvíhajte pomaly a plynule do bodu, keď budú vaše stehná vo vodorovnej polohe
  • Nohami nikdy nešvihajte, musíte ich zdvihnúť silou
  • Telo musí byť spevnené, nesmiete sa kývať do strán
  • Ak ste dostatočne fyzicky zdatní, nohy môžete ťahať ešte vyššie
  • Pri variácii s pokrčenými nohami si môžete o seba zakliesniť členky
  • Nezabudnite na správny počet opakovaní
  • Ak vám váha vašich vlastných nôh nebude postačovať, použite členkové závažia
  • Dôležité je aj správne a plynulé dýchanie – nádych pri zdvíhaní a výdych pri spúšťaní nôh

Kľuky na rebrinách

Kľuky na rebrinách môžete robiť 2 spôsobmi. Prvým je, že sa rukami chytíte priečky a nohy necháte položené na zemi. Druhá verzia vyzerá tak, že do priečok „zaseknete“ vaše nohy a ruky opriete o podložku pred rebrinami.

Kľuky na rebrinách

Obe verzie tohto cviku sú veľmi efektívne na precvičenie:

  • Hrudného svalstva
  • Chrbtového svalstva
  • Brušného svalstva
  • Sedacieho svalstva
  • Svalov na ramenách
  • Bicepsov a tricepsov
  • Predných pílovitých svalov
  • Svalov na nohách

Výstupy, výpady a výpony na rebrinách

Všetky 3 cviky dajú zabrať vášmu zadku a nohám. Ak chcete cvičenie zamerať práve na tieto partie, odporúčame vám zostavu vyskladať tak, že výstupy, výpady a výpony budú nasledovať hneď po sebe. V začiatkoch tréningu je však dobré, ak necháte nohám a zadku trochu vydýchnuť.

Výpony

  • Postavte sa na spodnú priečku tvárou k rebrine
  • Rukami sa chyťte priečky pred alebo mierne nad vaším hrudníkom a začnite opakovať pohyb, pri ktorom sa postavíte na špičky
  • Pozor, ruky slúžia len na pridržiavanie, celú váhu tela dvíhate len a len nohami
  • Tento cvik môžete robiť obojnožne alebo na jednej a potom na druhej nohe
  • Výpony posilnia hlavne lýtkové svalstvo

Výstupy

  • Postavte sa čelom k rebrine
  • Chodidlo jednej nohy položte na priečku, ktorá sa nachádza vo výške vášho kolena
  • Rukami sa chyťte priečky nad hlavou
  • Vytlačte sa smerom hore tak, aby ste mali obe nohy vystreté
  • Pozor, vytláčajte sa iba nohami, ruky slúžia opäť len na pridržiavanie
  • Zvoľte si primeraný počet opakovaní a nohy následne vystriedajte

Výpady

  • Otočte sa chrbtom k rebrine
  • Chodidlo jednej nohy zakliesnite o priečku tak, aby ste mali koleno v takmer 90 ° uhle
  • Druhou nohou urobte drep smerom dopredu
  • Nohy po príslušnom počte opakovaní vymeňte a cvik zopakujte

Cvičenie na rebrinách pre deti

Aj deti, a to už od veku 6 mesiacov, môžu na rebrinách cvičiť, nielen loziť hore-dole. Je však dobré, keď im túto aktivitu čo najviac zatraktívnite a zároveň prispôsobíte ich veku i schopnostiam. Tu je niekoľko tipov na športové aktivity, ktoré sú pre vašich drobcov ako stvorené. Môžete ich, samozrejme, obmieňať, vždy však iba tak, aby neboli pre dieťa príliš náročné alebo nebezpečné.

Športové aktivity na rebrinách pre deti od 7 mesiacov

  1. Visenie na priečkach
  • Začnite visením tvárou otočenou k rebrinám
  • Dieťa sa pevne chytí priečky, ktorá sa nachádza len mierne nad jeho hlavou
  • Vy ho po celý čas pridržiavate v oblasti hrude
  • K viseniu naopak, teda chrbtom k rebrinám, pristúpte až potom, ako vaše dieťa zvládne prvý level
  1. Naťahovanie o rebriny
  • Tento cvik je vhodný pre deti, ktoré vedia samostatne sedieť. Je výborný na pretiahnutie svalstva na nohách aj chrbtici a posilňovanie rúk.
  • Drobca posaďte na žinenku tvárou smerom k rebrine
  • Motivujte ho, aby sa rúčkami dotklo priečky
  • Na tento účel môžete použiť aj rôzne odmeny, napríklad hračku upevnenú na rebrine
  • Na chrbátik môžete i mierne zatlačiť, nikdy však nie nasilu

Športové aktivity na rebrinách pre deti od 8 mesiacov

Väčšina detí sa v tomto veku začína učiť chodiť alebo svoju chôdzu zdokonaľuje. Namiesto zastaralého a nie najzdravšieho chodítka môžete použiť práve rebriny.

  • Dieťa posaďte čelom k rebrine
  • Nechajte ho, aby sa chytilo priečok a postupne šplhalo hore – kým sa postaví na nohy
  • Ak by váš drobec chcel na rebrinu naozaj vyliezť, môžete mu to dovoliť, avšak iba za neustáleho istenia z vašej strany

Športové aktivity na rebrinách pre deti od 2 rokov

V tomto veku už môže vaše dieťa na rebrinách vykonávať pomerne veľa aktivít. Určite však nezabúdajte na bezpečnosť. Dieťa nesmie na rebrinách nikdy cvičiť samo, mali by ste ho neustále istiť a nepreceňovať jeho schopnosti, ktoré sú veľmi individuálne.

  • Visenie na rebrine s visiacimi nohami: Tento cvik môže dieťa vykonávať tvárou aj chrbtom k rebrine. Je výborný na posilnenie rúk a pretiahnutie celého tela. Cieľom by malo byť postupné predlžovanie času visenia.
  • Drepy na rebrine: Dieťa sa postaví na spodnú priečku rebriny, rukami uchopí priečku, ktorá sa nachádza vo výške jeho hrude, v tejto polohe urobí drep a následne sa rukami pritiahne späť do stoja. Toto cvičenie je výborné na tréning koordinácie, stability a posilňovanie celého tela.
  • Prednožovanie na rebrine: Cvik, ktorý sme si opísali vyššie, môžu vykonávať aj takto malé deti. Nohy držia ohnuté v kolenách, pričom nemusia visieť úplne spevnené. 2 až 3 opakovania bez pauzy sú viac než dosť. Prednožovanie na rebrine je výborné na posilňovanie brušného svalstva.
  • Zanožovanie: Ide o obmenu predošlého cviku. Dieťa robí to isté, rozdiel spočíva iba v tom, že je k rebrine otočené tvárou a nohy zanožuje.
  • Prehýbanie: Dieťa sa postaví na spodnú priečku, k rebrine je otočené chrbtom a vzpaženými rukami uchopí priečku nad hlavou. Následne sa čo najviac prehne smerom dopredu. Takto si ponaťahuje svaly na chrbte a posilní ruky i nohy.
  • Rúčkovanie smerom nadol: Dieťa sa postaví pred rebrinu na vzdialenosť predpažených rúk. Uchopí priečku, ktorá je rovno pred ním a postupne rúčkuje smerom nadol. Takéto rúčkovanie je výborné na preťahovanie svalstva na celom tele.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kde kúpiť, ako sa starať a kto každý môže cvičiť na rebrinách? Na najčastejšie otázky zákazníkov vám odpovieme v nasledujúcich odstavcoch.

Kde kúpiť rebriny?

Ak hľadáte niečo kvalitnejšie, odporúčame vám navštíviť e-shop rebriny.sk. Kvalitné rebriny v rôznych cenových reláciách ponúka taktiež inSPORTline. Na lacnejšie kúsky sme natrafili i predajcov eFitness.sk, Decathlon.sk, najlacnejsisport.sk, fubo.sk a vidaxl.sk.

Od akého a do akého veku je vhodné cvičenie na rebrinách?

Spodná hranica je cca 5 – 6 mesiacov. Aby mohlo dieťa cvičiť na rebrinách, musí vedieť samo držať hlavičku a mať ako-tak vyvinuté svalstvo. Horná veková hranica však neexistuje. Na rebrinách môžu cvičiť všetci, ktorí sa na to cítia.

Ako sa starať o rebriny?

Starostlivosť o kovové rebriny spočíva v pravidelnom utieraní prachu a kontrole ich jednotlivých častíDrevené rebriny je dobré z času na čas ošetriť špeciálnym prípravkom na drevené športové náčinie, ktorý nesmie zanechávať mastný film na ich povrchu.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 21.10.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 08:57
Ondro

Vynikajúce rebriny sú Benchmark Energy, hoci som sa potrápil so zmontovaním prístroja. Oceňujem, že nebolo treba vŕtať do steny. Je to variabilný produkt, pretože si na ňom môžem zacvičiť širokú škálu rôznych cvikov. Spracovanie je kvalitné, preto odporúčam.

14/08/2021 20:15
Silvo

Vsadili sme na drevené rebriny inSPORTline Dremar, ktoré majú lakovaný povrch a vyzerajú pekne. Oceňujeme prírodný štýl, jednoduchú montáž aj nenáročnú údržbu. Pred kúpou si treba poriadne vymerať voľné miesto a zvoliť správnu výšku. Páči sa nám, že rebriny umožňujú väčšiu vzdialenosť od steny vďaka širším bočným dielom. Celkové dielenské spracovanie je dobré, hoci sú tu občasné chybičky krásy. Dúfam však, že to nebude mať výrazný vplyv na životnosť rebrín. Zaťaženie 100 kg zvládajú bez problémov. Na rebrinách sa nám dobre cvičí, využívame ich celá rodinka - ja, manželka aj naše dve deti. Je to aj skvelá rehabilitačná pomôcka, ku ktorej sa dajú dokúpiť ďalšie cvičebné pomôcky. Plus dávame za bukové drevo, ktoré pôsobí mohutne a odolne a za rozmery vhodné aj pre vyššie osoby.

14/08/2021 14:32
Rišo

Mám rebriny Marbo Sport MH-U204 s rozmerom 230 x 81 cm, na ktorých si cením pevnú a stabilnú železnú konštrukciu aj peknú farebnú kombináciu, ktorá mi oživila domácnosť. Čo hodnotím vysoko pozitívne je, že pri skladaný všetko sedelo presne na milimeter a nič nebolo potrebné dopasovať na správne miesto. Rebriny sú natoľko pevné, že unesú aj vyššiu váhu. Robustná konštrukcia je zárukou dlhej životnosti a veľmi dobre sa s nimi manipuluje. Spĺňajú všetko, čo som od nich očakával. Sú vhodné ako do bytu, tak aj do domu. Som spokojný, pretože sa na nich veľmi dobre cvičí a sú vhodné aj pre rehabilitačné účely.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok