Najlepšie odsávačky na soplíky a hlieny 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Už pred narodením potomka každý budúci rodič nakupuje výbavu preto, aby ho nič nezaskočilo a bol na všetko pripravený. Odsávačka hlienov, resp. soplíkov by teda rozhodne vo vašej výbave chýbať nemala. Niekedy môžu totiž hlieny v nošteku vášho bábätka poriadne potrápiť. Aké typy odsávačiek na hlien poznáme? V čom sa líšia? Pomôžeme vám vybrať.

Odsávačka hlienov

Samozrejme, v rámci výbavy pre vaše dieťatko existujú ďalšie vecičky a doplnky, ktoré vám prídu potrebnejšie ako samotná odsávačka hlienov. No mali by ste myslieť na všetko a nespoliehať sa na náhodu, že takú vec nikdy potrebovať nebudete.

Najlepšie elektrické odsávačky

Názov Hodnotenie Detail
Haxey NS1   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
BabyOno Elektrická nosná odsávačka   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Canpol Babies Easy&Natural   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Nosiboo Pro   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Miobebee   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie ručné odsávačky a odsávačky na vysávač

Názov Hodnotenie Detail
Baby-Vac Arianna 2   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Petite&Mars Happy Nose   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
AngelCare Nosiboo   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Nosátko Noštek (plast)   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Canpol babies   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt

Odsávačky soplíkov – recenzie

Odsávačka hlienov, odsávačka soplíkov, nosná odsávačka sú synonymá pomocníka na odsávanie hlienov. Prechladnutie, nádcha, a teda aj zahlienená nosová dutina sú v rannom veku bežné. Pravidelne čistenie nošteka dokáže mamičke uľahčiť elektrická/na batérie, ale aj ručná odsávačka soplíkov. Pripravili sme pre vás recenzie obľúbených modelov, aby ste si mohli vybrať najlepšiu odsávačku soplíkov. Ak už máte s týmto pomocníkom skúsenosti, môžete sa o ne podeliť v komentároch. Pomôžete tak ďalším mamičkám pri rozhodovaní.

Je odsávanie hlienov potrebné?

Prechladnutie, nádcha či zahlienená nosová dutina sú u bábätka bežné a v rannom veku sa tomu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhne ani jedno batoľa. Vtedy je potrebné noštek pravidelne čistiť, pretože bábätko nedokáže poriadne dýchať ústami. Navyše, hlien môže zatekať i do ústnej dutiny alebo môže spôsobiť zápal stredného ucha.

Hromadením hlienu sa vytvára v nosovej dutine dieťatka ideálne prostredie pre rozmnožovanie baktérií. Táto živná pôda následne môže spôsobiť spomínané komplikácie alebo vyvolať ďalšiu infekciu. Je pravda, že detičky príliš odsávanie hlienov neobľubujú, no verte, že dieťatku nijak neubližujete. Ide o absolútne bezbolestný proces. To, že dieťa protestuje, je iba signálom toho, že mu to nie je dvakrát pohodlné. Nebojte sa teda, vášmu bábätku odsávačkou hlienov traumu nespôsobíte. Koniec koncov, robíte to pre jeho dobro.

Odsávačka na hlieny pre dieťa

Odsávačka nie je určená iba pre novorodencov a bábätká. Odsávačku môžete použiť i pri dieťati staršom ako 3 roky. Nosovú dutinu dieťaťa vyčistí rýchlo a účinne a vášmu dieťaťu sa bude dýchať omnoho lepšie. Väčšie deti si dokonca dokážu odsávačku v nose pridržať a majú z toho viac zábavy ako stresu.

Správny výber odsávačky hlienov

Mnohí rodičia, ktorí už skúsenosti s odsávačkou majú, preferujú jeden, druhý alebo tretí typ odsávačky. Každému vyhovuje niečo iné. Hadičková, balóniková, elektrická alebo odsávačka na vysávač. Samotné typy si následne popíšeme, no môžete vidieť, že výber je skutočne bohatý.

Každý typ odsávačky hlienov so sebou prináša výhody i nevýhody, ktoré pri vašom výbere môžu zavážiť. Dôležité je poznať, na akom princípe jednotlivé odsávačky fungujú a následne môžete zisťovať, aké s nimi majú ľudia skúsenosti. Na výber teda máte niekoľko druhov odsávačiek. Na Slovensku sa najčastejšie používa práve odsávačka hlienov na vysávač.

Hadičková – ručná odsávačka hlienov

Princíp fungovania hadičkových odsávačiek si s veľkou pravdepodobnosťou pamätajú ešte aj naše staré mamy. Dnes sú tieto odsávačky skôr núdzovým riešením, pretože sú menej efektívne a pre dieťatko menej komfortné.

Hadičková – ručná odsávačka hlienov

Odsávanie funguje na princípe dvoch hadičiek, ktoré sú pripevnené k nádobke s vrchnáčikom. Jedna hadička sa vkladá do nošteka dieťatka. Druhá hadička s rozšíreným koncom sa vkladá do vašich úst. Následne už za pomoci satia vzduchu cez hadičku hlien odsávate. Pri údržbe postačuje nádobku vypláchnuť horúcou vodou. Ich cena je veľmi priaznivá, sú kompaktné, ľahko sa používajú. Na druhej strane majú aj svoje nesporné nevýhody. Pri nesprávnej manipulácii môžu poraniť samotnú nosovú sliznicu.

Výhody

 • Nízka cena
 • Kompaktnosť
 • Jednoduché používanie
 • Bez hluku

Nevýhody

 • Menej komfortné odsávanie
 • Pri neposednom dieťati ťažko použiteľné
 • Dlhšia doba odsávania
 • Menej efektívne

Bálóniková odsávačka hlienov

Názov znie pomerne hravo a opäť platí, že odsávanie hlienov za pomoci tohto druhu odsávačky je veľmi jednoduché. Hlavným strojcom efektivity odsávania je balónik. Ten predtým, ako zavediete nástavec do nošteka, stlačíte. Následne balónik uvoľníte a za pomoci podtlaku, ktorý vytvoril vzduch v balóniku, odsajete hlien.

Bálóniková odsávačka hlienov

Opäť ide o veľmi ekonomickú voľbu za rozumnú cenu. Avšak, ide skôr o núdzové riešenie, keďže takéto odsávačky nevyvinú dostatočný podtlak, aby uvoľnili aj hlieny, ktoré sú hlbšie. S hustým soplíkom si teda príliš neporadíte. Ako súčasť vašej výbavy na dovolenku či výlet určite poslúži viac ako dobre.

Výhody

 • Nízka cena
 • Bez hluku
 • Bezpečné odsávanie
 • Jednoduché použitie

Nevýhody

 • Nie príliš efektívne pri hustom hliene
 • Dlhšia doba odsávania

Elektrická odsávačka hlienov

Na trhu patria k najobľúbenejším a ich použitie si pochvaľujú i mnohé mamičky. Predovšetkým sú elektrické odsávačky omnoho efektívnejšie ako odsávačky ručné. Vôbec sa pritom nemusíte báť, že pôjde o odsávačku, ktorú musíte zapojiť do zástrčky. Buď si vyberiete dobíjateľné odsávačky hlienov, alebo odsávačky, ktoré sú na baterky.

Elektrická odsávačka hlienov

Takéto odsávačky sú výkonné, efektívne a zároveň nie sú príliš hlučné. Plastové telo slúži ako nástavec na držanie a zároveň sú v ňom batérie. Na túto plastovú časť zvyčajne nasadzujete plastovú nádobu určenú na odsatý hlien. Na konci odsávačky je silikónový nadstavec, ktorý už slúži na samotné odsávanie hlienu z nosa. Elektrické odsávačky sú praktické, kompaktné a vhodné i na cesty.

Výhody

 • Nízka hlučnosť
 • Výkonnosť a efektivita (závisí od typu)
 • Kompaktné
 • Ľahké používanie

Nevýhody

 • Vyššia cena

Odsávačky hlienov na vysávač

Tento typ odsávačiek bol najväčším trendom roku 2019. Hoci na druhej strane u detí až takú radosť nevyvolávajú, predovšetkým pre hluk, ktorý vysávač vydáva. Ich účinok však nemožno poprieť.

Odsávačka hlienov na vysávač

Vysávač je hlučný a deťom môže odsávanie znepríjemniť, hoci vždy je to individuálne. Vďaka výkonu vysávača je však tento druh odsávačky najefektívnejší. Obrovskou výhodou je, ak vlastníte vysávač, kde je možná regulácia výkonu, a teda sily ťahu. Či je soplík hustý alebo riedky, zariadenie tohto druhu si s ním hravo poradí.

Odsávačky určené na vysávač sú v podstate špeciálna nadstavce, ktoré sa pripevnia na trubicu vysávača. Dieťa s vysávačom neprichádza do kontaktu! Nemusíte sa teda báť nejakých nečistôt alebo baktérií. Odsávanie je navyše rýchlejšie a údržba veľmi jednoduchá. Proces je bezpečný, koncovky (nadstavce) sú prispôsobené tak, aby sa nedali zaviesť príliš hlboko do nosa a nedôjde tak k poraneniu sliznice. Zároveň však silnejší ťah vysúša sliznicu, a preto je vhodné pred odsávaním sliznicu zvlhčiť. Cenovo váš rozpočet výrazne nezaťažia.

Výhody

 • Nízka cena
 • Efektívnosť odsávania hlienov
 • Bezpečné odsávanie
 • Rýchlosť odsávania

Nevýhody

 • Vysoká hlučnosť (môže pôsobiť odstrašujúco)
 • Nepraktické pri cestovaní

Ako používať odsávačku?

Ako prvé je dôležité povedať, načo si dávať pri odsávaní pozor a až následne prejdeme k správnemu používaniu odsávačky. Veľa závisí i od toho, aký druh odsávačky používate, no všeobecne platia tieto zásady, ktoré by ste mali dodržiavať:

 • Pozor na poranenia sliznice. K tomu môže prísť zavedením nástavca odsávačky hlienov príliš hlboko do nosovej dutiny.
 • Pri odsávaní kontrolujte či dieťatko dokáže správne dýchať.
 • Neodsávajte hlieny príliš často, spôsobuje to vysúšanie nosovej sliznice.

Samotný postup správneho odsávania hlienov nie je náročný, no predsa len treba myslieť na to, že tento proces nemusí byť vášmu dieťatku príliš príjemný.

 • Pred odsávaním sekrét v nose vždy zrieďte za pomoci špeciálnych kvapiek (minerálne, soľné) do nosa. Odsávanie tak pôjde jednoduchšie.
 • Je dobré, ak pri odsávaní dieťatko niečo rozptyľuje. Ideálne nejaká hračka alebo aktivita partnera, ktorý ho zabáva.
 • Ideálne je odsávať soplík pred spaním, maximálne dvakrát do dňa.

Ako si poradiť bez odsávačky?

Odsávačka hlienov nie je to, čo by preferovala každá mamička. V takom prípade nepomôže nič iné ako prepláchnutie nosových dutín dieťatka. To sa robí za pomoci kvapiek v spreji. Ide o špeciálne kvapky, minerálne alebo soľné. Kvapky obsahujú roztok minerálnej alebo morskej vody, ktoré rozpúšťajú sekrét a následne za pomoci vatovej tyčinky ho možno dostať von.

Ručné odsávanie hlienov

Kvapky však nie sú vhodné na dlhodobé používanie. Ak soplík neustupuje, verte, že aj samotný lekár vám odporučí zaobstarať si odsávačku hlienov, ktorá vám zaručí efektívny výsledok. Navyše určite nechcete, aby sa vaše dieťatko s plným noštekom neustále trápilo.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Ohľadom odsávačky soplíkov máte množstvo otázok, čo je dobre. Predsa len treba dbať na bezpečnosť dieťaťa, na to, či odsávačku skutočne využijete a kde všade sa vám zíde. Najčastejšie otázky ohľadom výberu a použitia odsávačiek vám zodpovieme na tomto mieste. Nejde o konečný zoznam, budeme radi, ak svoje ďalšie otázky napíšete do komentárov pod článkom. Odpovieme na ne čo najskôr.

Ako sa o odsávačku soplíkov starať?

Vzhľadom na to, že odsávačky na soplíky prichádzajú do kontaktu s hlienom, ktorý môže byť plný choroboplodných zárodkov, je potrebné sa o ne starať. Už pred prvým použitím by ste mali odsávačku sterilizovať, prípadne aspoň umyť v horúcej vode. Odsávačku treba po každom použití rozobrať a dôkladne umyť, ak je to možné, tak sterilizovať. Pred ďalším použitím by mala byť odsávačka suchá. Na čistenie, teda v prípade, že to výroba neuvádza inak, nepoužívajte alkohol ani dezinfekčné roztoky.

Je odsávanie pomocou odsávačky bezpečné?

Pokiaľ ho robíte správne, odsávanie týmto spôsobom je bezpečné. Koncovku nestrkajte dieťaťu hlboko do nosa, dbajte aj na to, aby sa dieťa pri odsávaní nehýbalo.

Ktorá z odsávačiek je lepšia? Balóniková, hadičková, elektrická alebo odsávačka na vysávač?

Každá z nich je vhodná, avšak závisí to od potrieb dieťaťa i od toho, kde a kedy budete odsávačku používať. Na slabšie hlieny je vhodnejšia balóniková aj hadičková odsávačka, pri strednom hliene vám dobre poslúži elektrická odsávačka a pri hustejších hlienoch je najvhodnejšia odsávačka na vysávač. Na cesty vám odporúčame elektrickú odsávačku, ktorá je prenosná a nenáročná na manipuláciu.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(90.2%)
Dátum publikovania: 17.11.2018
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

05/12/2021 09:29
Ronka

Odsávačka Baby Vac Arianna 2 má výborný tvar a funguje bezproblémovo. Oceňujem náhradný diel a tiež čistiacu kefku, s ktorou je čistenie rýchle a efektívne. Použitie je rýchle a ak túto odsávačku porovnám s predchádzajúcou, táto je oveľa lepšia. Osobne si myslím, že manuálna odsávačka je lepšia než elektrická.

04/12/2021 19:48
Denisa

Odsávačka BabyOno má veľmi slabý výkon. Nemá vôbec žiaden ťah, sotva stačí na obyčajnú vodnatú nádchu. Na hlbší spolík musím aj tak používať ručnú odsávačku a vysávač. Znova by som túto elektronickú odsávačku už nekúpila. K jediným výhodám patrí tichý chod, ergonomický tvar, ktorý dobre padne do ruky a utišujúce melódie.

04/10/2021 10:03
Hilda

Som sklamaná z odsávačky Haxe, vôbec nie je tichá tak, ako to uvádza výrobca a tiež jemne vibruje, čo sťažuje odsávanie. Násadky majú malé otvory, čím nie je možné odsať väčší soplík. Výkon je slabý, čakala som niečo viac.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok