Niekedy bola tlačiareň niečo špeciálneho, čo mali iba veľké firmy. Dokumenty sme si chodili vytláčať a kopírovať do špecializovaných predajní. Doba sa ale zmenila a tlačiareň je súčasťou takmer každej domácnosti. Ceny sú nízke a tlačiareň si môže dovoliť naozaj každý, či už atramentovú alebo laserovú. V našom katalógu nájdete aj multifunkné zariadenia s viacerými funkciami.

Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2021 – recenzie, test, porovnanie

Najlepšie laserové a atramentové tlačiarne 2021 – recenzie, test, porovnanie

Aby sme vám výber tlačiarne uľahčili, prinášame vám výber toho najlepšieho, čo si môžete v dnešnej dobe kúpiť. Rebríček najlepších tlačiarní je výsledkom porovnávacích testov, ktoré odzrkadlujú výsledky domácich aj zahraničných testov. Prešli sme si desiatky diskusií o tlačiarňach, prečítali sme stovky recenzií. Dúfame, že vám náš rebríček pomôže. Rovnako sme pre vás pripravili... Prečítať článok

Dôvody, prečo mať doma tlačiareň: Výhody a nevýhody domácej atramentovej a laserovej tlačiarne

Dôvody, prečo mať doma tlačiareň: Výhody a nevýhody domácej atramentovej a laserovej tlačiarne

Tlačiareň je praktické zariadenie, ak potrebujete častejšie tlačiť dokumenty, prípadne fotografie. Dnes sú už tlačiarne multifunkčné a okrem tlače a kopírovania bez problémov zvládnu aj skenovanie a následné odosielanie oskenovaných dokumentov cez email alebo fax. Moderné tlačiarne sa... Prečítať článok

Ako vybrať tlačiareň?

Jednou z najčastejšie kupovaných periférií k počítaču je tlačiareň. Ceny týchto zariadení sú už dostupné nielen pre organizácie, ale aj obyčajných spotrebiteľov do domácnosti. Pred nákupom tlačiarne si určite kladiete otázku, akú tlačiareň kúpiť? Medzi hlavné kritéria pri výbere, ktoré by ste mali zvážiť, patrí, ako často budete tlačiť a v akom množstve? Postačí vám tlačiareň alebo budete aj kopírovať a skenovať? Je pre vás dôležitá farebná tlač alebo si vystačíte s čiernobielou tlačou? Aké pripojenie k tlačiarni preferujete alebo potrebujete? A na koniec si overte náklady na tlač spojené, samozrejme, s nákupom náplní. Práve náplne sú neraz investíciou, ktorá sa v konečnom dôsledku predraží aj pri inak cenovo veľmi výhodnej tlačiarni.

Tlačiareň

Pokúsime sa vám zhrnúť pár parametrov, s ktorými sa pri nákupe tlačiarni môžete stretnúť. Okrem 3D tlačiarní, ktoré sa na trhu objavujú len sporadicky a cenovo sú nákladné, sa stretnete s tlačiarňami podľa technológii (spôsobu) tlače.

Spôsoby tlače

Ihličkové - Tieto tlačiarne sa používajú zväčša vo firmách, kde sú prioritou nízke náklady a dlhá životnosť. Pre domáce využitie nie sú príliš vhodné, kvôli nižšej kvalite tlače a vyššej hlučnosti.

Atramentové - Najrozšírenejšie tlačiarne v domácnosti, kvôli dobrému pomeru ceny tlačiarne, ako aj výberu funkčnosti. Môžete si vybrať tlačiareň s funkciou tlače alebo multifunkčnú tlačiareň s funkciou kopírky a skeneru. Výhodou je dostupná cena, funkčnosť a výborná kvalita tlače. Nevýhodou údržba a výmena náplní, čo je spojené s ďalšími nákladmi.

Laserové - Laserové tlačiarne sa pomaly dostávajú aj do domácnosti a vytláčajú tak veľmi obľúbené atramentové multifunkčné tlačiarne. Vhodné sú na tlačenie veľkého objemu a ich výhodou je vysoko kvalitná tlač, tichá prevádzka a nízke náklady na tlač, hlavne z dlhodobého hľadiska. Nevýhodou vyššia nákupná cena tlačiarne.

Dôležité parametre

Kvalita tlače - Uvádza sa v DPI, čo je základná veličina tlače, údaj o maximálnom rozlíšení. Čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejšia výsledná tlač. Kvalitné tlačiarne majú 1 200 DPI, čo je maximálne rozlíšenie, aké zvládne ľudské oko. Na prevažne čierno-bielu tlač vám však postačí aj tlačiareň s rozlíšením 600 DPI.

Rýchlosť tlače - Uvádza sa počtom vytlačených strán za minútu. Tento údaj je podstatný pri veľkom objeme tlače, kedy potrebujete za určitý čas vytlačiť čo najviac tlače.

Duplex - Tlačiareň dokáže tlačiť obe strany naraz bez zásahu užívateľa.

Formát papiera - Maximálna veľkosť papiera. Najčastejšie je to A4, ale niektoré tlačiarne zvládajú aj formát A3.

Laserové tonerya atramentové náplne - Zistite si náklady na náhradné náplne. Práve od ceny náhradných náplní sa odvíjajú celkové náklady na tlač.

Kapacita zásobníka - Množstvo papierov, ktoré sú v tlačiarni pripravené pre tlač.

PictBridge - Funkcia pre tlač priamo z fotoaparátu alebo mobilu.

Médiá - Možnosť tlače aj na médiá, ako sú CD a DVD nosiče.

Pripojenie - Väčšinou sa tlačiareň pripája k PC pomocou káblu, ale existujú aj modely s WiFi pre bezdrôtové pripojenie, kedy môžete priamo z mobilu alebo notebooku zasielať príkaz na tlač.

Multifunkčnosť - Pri multifunkčných tlačiarňach môžete okrem tlač využívať aj kopírku, skener a fax.