Najlepšie žehliace dosky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Žehlenie je pre väčšinu nepríjemnou činnosťou, ktorá sa vykonáva len z povinnosti. Výberom vhodnej žehličky a žehliacej dosky však táto činnosť vôbec nemusí byť utrpením. Pokiaľ kvalitnú žehličku už vlastníte, je na čase zaobstarať si aj kvalitnú žehliacu dosku, ktorá vie žehlenie uľahčiť. Navyše s takouto doskou vás nebude bolieť chrbát či krčná chrbtica a žehliť môžete bez problémov v sede aj postojačky.

Ako vybrať žehliacu dosku?

Hoci sa vám môže zdať, že žehliaca doska je jednoduchý výrobok a všetky dosky sú rovnaké, ste na omyle. Každá doska má svoje špecifiká a existujú aj také, ktoré vám okrem pohodlného a bezpečného žehlenia poskytnú výhody navyše. Pri výbere správnej žehliacej dosky by ste sa preto nemali unáhliť a mali by ste sledovať niekoľko podstatných parametrov. K dôležitým parametrom patrí stabilita dosky, kvalitná konštrukcia, veľkosť žehliacej a odkladacej plochy, variabilne nastaviteľná výška dosky a ďalšie. My sa na jednotlivé parametre pozrieme bližšie.

Ešte predtým, než sa pustíte do výberu samotnej žehliacej dosky, pozrite sa do svojej skrine, akú žehličku vlastníte. Existujú totižto viaceré typy, k tým hlavným patria bežné žehličky, naparovacie žehličky a parné generátory. Žehličky majú rôzne veľkosti aj hmotnosť a pokiaľ máte parný generátor, bude pre vás vhodná žehliaca doska väčších rozmerov. Nezabúdajte ani na odkladaciu plochu, tá by mala byť pri použití s parným generátorom taktiež väčšia.

Najlepšie žehliace dosky

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Total Reflect Plus   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Brabantia C PerfectFlow   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Lamart LT8039   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Vileda Star Plus   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Braun IB 3001   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt

Žehliace dosky – recenzie

Súčasné žehliace dosky ponúkajú množstvo praktických funkcií navyše, ktoré uľahčia a urýchlia žehlenie. Na trhu je veľa produktov od jednoduchých dosiek na žehlenie až po tie, ktoré v sebe skrývajú viacúčelovosť. Aby ste sa v žehliacich doskách lepšie zorientovali, prinášame vám krátke recenzie na vybrané produkty. Ako obstáli jednotlivé modely v našom teste kvality? To sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Ako vybrať žehliacu dosku

V úvode sme naznačili, že pri výbere správnej žehliacej dosky treba zohľadniť niekoľko podstatných parametrov. Aby doska spĺňala svoj účel a pracovalo sa vám s ňou pohodlne, zamerajte sa najmä na tieto parametre.

Stabilita a konštrukcia žehliacej dosky

Kvalitná žehliaca doska by mala mať odolnú konštrukciu a hlavne stabilitu. Vďaka tomu sa vám žehliaca doska počas práce neprevráti, nebude sa kývať zo strany na stranu či šmýkať po podlahe. Stabilná doska navyše zaručuje bezpečnosť a pohodlnosť pri žehlení. Horšou stabilitou trpia najmä lacnejšie modely a dosky s nižšou hmotnosťou. Hoci je nízka hmotnosť lákavá z hľadiska ľahkého prenášania dosky, radšej vsaďte na tú s väčšou hmotnosťou, ktorá má pevnú a stabilnú konštrukciu. Stabilitu dosky okrem jej konštrukcie zaručujú aj nožičky opatrené protišmykovými krytkami. Niektoré drahšie modely ponúkajú funkciu automatického prispôsobenia sa nerovnostiam podlahy.

Hmotnosť žehliacej dosky

Ako sme už naznačili, hmotnosť žehliacej dosky súvisí so stabilitouPríliš ťažké dosky sa vám budú zle prenášať, preto voľte dosky strednej hmotnosti. Kedysi boli žehliace dosky vyrábané z dreva, no drevená žehliaca doska bola príliš robustná, ťažká a navyše sa s ňou nežehlilo efektívne. V súčasnosti sa dosky vyrábajú z kovu, čo zabezpečuje nižšiu hmotnosť i ľahšiu manipuláciu a uskladnenie. Ideálna žehliaca doska by preto mala mať primeranú hmotnosť, aby sa zachovala jej stabilita, no zároveň ste ju mohli ľahko prenášať z miesta na miesto.

Žehliaca doska s odkladacím priestorom na bielizeň

Nastavenie výšky žehliacej dosky

Každá žehliaca doska by mala disponovať nastaviteľnou výškou. Pozor, nie pri každom modeli to platí, preto sa zamerajte na tie, ktoré túto možnosť ponúkajú. Pri správne nastavenej výške predídete bolestiam chrbta či krčnej chrbtice a menej budu zaťažené aj vaše ramená. Či už radi žehlíte postojačky alebo posediačky, žehlenie by pre vás nemalo byť utrpením a najmä by ste sa nemali hrbiť. Vďaka modelom s variabilnou výškou sa navyše pri žehlení môžu striedať viacerí členovia domácnosti. Žehliace dosky by mali byť na úrovni bokov (pri žehlení v stoji), vtedy sa najľahšie používajú a nezaťažujú váš chrbát. Niektoré modely ponúkajú obmedzené nastavenie výšky, kde môžete vyberať len z troch vopred určených výšok, iné sú oveľa flexibilnejšie. Pri výbere sledujte rozmedzie nastavenia výšky, to zväčša býva od 70 do 100 centimetrov.

Mechanizmus rozkladania a skladania dosky

Aby sa vám s doskou ľahko manipulovalo, mali by ste sa zamerať na mechanizmus rozkladania a skladania, ktorý zároveň slúži aj na nastavenie výšky. Na trhu sa môžete stretnúť s tromi typmi rozkladania, ide o ručné, automatické a automatické s obmedzením (poloautomatické).

  • Ručné rozkladanie a skladanie – patrí k najčastejším spôsobom a disponujú ním všetky lacné modely. Manipulácia nie je zložitá, len dosku zacvaknete do zubového držiaka stojana. To, koľko má stojan zubov, znamená tiež počet výškových polôh. Takýto mechanizmus nepatrí k najbezpečnejším, pretože hrozí pri náklone dosky jej rozloženie.
  • Automatické rozkladanie a skladanie – je výsadou modelov strednej a vyššej triedy. Tieto modely sú vybavené aretačnou páčkou, ktorú len jednoducho stlačíte a doska sa vďaka tomu rozloží, zloží alebo plynulo nastaví do vami požadovanej výšky. Ide o pohodlné, rýchle a obľúbené riešenie.
  • Automatické rozkladanie a skladanie s obmedzením (poloautomatické) – aj v tomto prípade je doska vybavená automatickým mechanizmom s aretačnou páčkou. Rozdielom je to, že dosku môžete zaaretovať len do vopred daných polôh. Ide v podstate o kombináciu mechanického a automatického spôsobu.

Veľkosť žehliacej plochy

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere vhodnej žehliacej dosky je veľkosť žehliacej plochy. Tá by mala byť dostatočne veľká, aby sa vám s ňou pohodlne pracovalo. Platí, že čím väčšia je žehliaca plocha, tým pohodlnejšie sa žehlí, pretože oblečenie nemusíte po doske často posúvať. Väčšiu žehliacu plochu oceníte najmä vtedy, keď sa vo vašom šatníku nachádzajú rozmerné kusy oblečenia. Od kúpy žehliacej dosky s veľkou plochou vás môže odradiť jedine to, ak máte v domácnosti menšie priestory a takáto doska by sa vám zle skladovala. V rámci pracovnej plochy zohľadnite ako dĺžku, tak i šírku dosky. Ak často žehlíte šaty, posteľnú bielizeň, prípadne záclony, širokú pracovnú plochu rozhodne oceníte. Šírka žehliacej dosky by mala byť minimálne 30 centimetrov.

Veľkosť žehliacej plochy žehliacej dosky

Plocha na odkladanie žehličky

Rovnako dôležitým parametrom je plocha určená na odkladanie žehličky. Tá by mala byť dostatočne veľká a najmä stabilná, aby sa vám z nej žehlička náhodne nezošmykla. Predídete tak nechcenému zraneniu či poškodeniu žehličky alebo podlahy. Na trhu sa stretnete s modelmi, ktoré majú odkladaciu plochu pevne zabudovanú v konštrukcii dosky, ale aj s modelmi, ktorých odkladacia plocha sa vysúva. Lepšou voľbou bude model s pevne zabudovanou odkladacou plochou, pretože výsuvná plocha je často nestabilná a horšie sa s ňou manipuluje. Pri výbere dosky sledujte okrem veľkosti odkladacej plochy tiež jej tvar a umiestnenie. Vopred si zistite, či na plochu môžete okrem klasickej žehličky odkladať i naparovaciu, prípadne parný generátor.

Výplň a poťah žehliacej dosky

Optimálne polstrovanie žehliacej dosky sa pohybuje od 3 do 8 centimetrov. V lacnejších modeloch sa ako výplň používa pena, ktorá však časom môže stratiť svoj tvar. Ideálnejšou voľbou je silná plsť alebo vlákno z kvalitnej bavlny. Nemenej podstatný je poťah dosky, materiál by mal prepúšťať paru, mal by mať hladký povrch a odolnosť voči spáleniu. Poťah by ste mali vedieť ľahko čistiť, teda prať podľa pokynov výrobcu. Na trhu narazíte na reflexné poťahy, ktoré uľahčujú žehlenie, pretože teplo a paru odvádzajú späť do oblečenia. Obľúbenou voľbou sú poťahy z bavlny potiahnuté teflónom alebo silikónom, pretože sa ľahko čistia a zabraňujú prilepeniu oblečenia.

Extra príslušenstvo a funkcie navyše

Niektoré modely majú vo svojej výbave extra príslušenstvo alebo disponujú funkciami navyše. Rátajte, že za takéto žehliace dosky zaplatíte vyššiu sumu, odmenou však bude rýchle a pohodlné žehlenie. S akými doplnkami sa môžete stretnúť?

  • Vodiaca anténa na kábel – šnúra sa vám pri žehlení nebude motať a nebude vám prekážať na žehliacej ploche. Vodiace antény spravidla fungujú iba s tenšími šnúrami bežných žehličiek, so šnúrami parných generátorov si už neporadia.
  • Integrovaná elektrická zásuvka – súčasťou je aj predlžovačka, preto máte zabezpečenú maximálnu flexibilitu, vďaka nej môžete žehliť prakticky kdekoľvek. Vysoká mobilita poteší tých, ktorí radi žehlia uprostred miestnosti.
  • Detská poistka – bráni samovoľnému a náhodnému zloženiu dosky pri jej prenášaní. Vďaka zámku ostane doska zatvorená, čo oceníte, pokiaľ máte v domácnosti malé deti.
  • Protišmykové koncovky nožičky – väčšina žehliacich dosiek takýmito koncovkami disponuje, avšak dajú sa dokúpiť aj samostatne. Nožičky opatrené protišmykovými koncovkami zaručia väčšiu stabilitu dosky a aj to, aby vám doska nepoškodila podlahu.
  • Rukávnik na žehlenie – súčasťou balenia niektorých žehliacich dosiek je praktický rukávnik. Ten využijete pri žehlení rukávov a vhodný je najmä na žehlenie košieľ, blúzok a podobne. Pomocou neho sa vám rukávy budú žehliť oveľa komfortnejšie.

Žehliaca doska s vežiakom na odkladanie vecí

Stretnúť sa môžete aj s odkladacou poličkou na vyžehlenú bielizeň, závesným stojanom, ktorý pomáha udržať oblečenie bez záhybov či kolieskami, ktoré uľahčia prenášanie dosky. Pri drahších modeloch patria k vymoženostiam schodíky alebo stoličky.

Správna starostlivosť o žehliacu dosku

Samotná žehliaca doska si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Po každom vyžehlení je ideálne zložiť ju a odložiť na vhodné miesto. V byte tak máte viac priestoru, nezavadzia vám a nehrozí ani jej pád nechceným a nečakaným nárazom do nej. Starať by ste sa však mali o poťah žehliacej dosky, keďže ten prichádza do neustáleho kontaktu so žehličkou aj s oblečením. Poťahy, ktoré sú vyrobené zo stopercentnej tkaniny, resp. bavlny, sa môžu vložiť do práčky a vyprať pri nízkej teplote. Čo sa týka prania, vždy by ste sa mali riadiť pokynmi výrobcu, predídete tak prípadnému poškodeniu. Odborníci odporúčajú, aby ste poťah žehliacej dosky pravidelne čistili nastriekaním jemného čistiaceho prostriedku, následne vyčistili kefkou a pretreli navlhčenou handričkou. Nezabúdajte, že žehliaca doska má určitú nosnosť, preto na ňu nepokladajte ťažšiu žehličku alebo parný generátor než je povolené.

Obľúbené značky žehliacich dosiek

Najobľúbenejšou žehliacou dosku je podľa porovnávacieho portálu Heureka Brilanz Euro so zásuvkou. Táto doska je v súčasnosti najpredávanejšou a odporučilo ju 15 zákazníkov, jej celkové hodnotenie je výborné, pretože si vyslúžila 95% spokojnosť. Ak prihliadneme len na hodnotenie používateľov, 100% získala ViledaTotal Reflect Plus. Najlepšia žehliaca doska na základe hodnotení je v top päťke v rámci predajnosti.

Plocha na odkladanie žehličky na žehliacej doske

V rámci predajnosti i hodnotenia spotrebiteľov výborne obstála aj žehliaca doska Brilanz Professional. Okrem vyššie spomenutých patria k veľmi obľúbeným a osvedčeným značkám žehliacich dosiek aj Leifheit, Lamart, Philips, Braun, Kärcher či Bosch.

Ceny žehliacich dosiek a kde ich kúpiť

Najlacnejšie žehliace dosky kúpite za cenu pod 20 eur. Aktuálne patrí k najlacnejším doskám na trhu v rámci internetových obchodov drevená žehliaca doska Brilanz, za ňu zaplatíte len 12 eur. Ako sme však v našom článku uviedli, drevené dosky nie sú príliš vhodným materiálom. Lacné žehliace dosky majú spravidla labilnejšiu konštrukciu.

Kvalitnejšie kovové žehliace dosky začínajú na sume okolo 30 eur. Dosky zo strednej triedy zoženiete za ceny od 50 do 100 eur. Pri nich si môžete byť istí ich kvalitou, stabilitou, veľkou žehliacou plochou aj funkciami a doplnkami navyše. Cena najdrahšej žehliacej dosky sa môže vyšplhať až na 1 000 eur, v tomto prípade však ide o profesionálnu žehliacu dosku, ktorá by v domácnosti nemala dostatočné využitie.

Žehliace dosky ponúkajú najznámejšie kamenné aj internetové obchody ako AlzaDatartHej4Home a mnohé ďalšie. Kvalitné žehliace dosky si bez problémov zaobstaráte aj v nábytkárskom obchode Ikea. Základné a cenové dostupné dosky zoženiete tiež v bežných obchodných reťazcoch, akými sú TescoKaufland alebo Lidl.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Pokiaľ sa ani po našom návode, ako si vybrať správnu žehliacu dosku, neviete rozhodnúť, skúste si prečítať odpovede na najčastejšie kladené otázky. Možno vám práve tie napovedia, po ktorom modeli by ste mali siahnuť.

Môžem pre parný generátor použiť akýkoľvek typ žehliacej dosky?

Pre parný generátor sa odporúča použiť taký typ dosky, ktorá má na to uspôsobený držiak. Keďže parný generátor je ťažší než klasická žehlička, odkladacia plocha musí byť pevná a stabilná. Väčšina výrobcov pri žehliacich doskách uvádza, či je vhodná aj na umiestnenie parného generátora.

Ak žehliaca doska nemá odkladaciu plochu, môžem žehličku položiť na žehliacu plochu?

Žehličku môžete položiť na žehliacu plochu, avšak vždy ju pokladajte kolmo na dosku. Pamätajte si, že zapnutú žehličku nemôžete umiestniť žehliacou plochou na dosku, pretože by mohla prepáliť poťah, v tom horšom prípade, ak by ste ju nechali na ploche príliš dlho, by mohlo dôjsť k požiaru.

Aká by mala byť minimálna šírka žehliacej plochy?

Čím je žehliaca plocha dlhšia a širšia, tým sa vám bude ľahšie a pohodlnejšie žehliť. Ak si však nemôžete kvôli menším priestorom zaobstarať veľkú žehliacu dosku, siahnite po tej, ktorej šírka je minimálne 30 centimetrov.

Oplatí sa mi investovať do rukávnika?

Niektoré modely žehliacich dosiek majú rukávnik v cene, a tak nemusíte nič dokupovať. Ak ste si vybrali model, ktorý rukávnik nemá, no časom ste zistili, že by ste ho chceli mať, nie je to problém. Rukávnik sa dá kúpiť od 8 eur, preto nie je náročnou finančnou investíciou.

Vaše hodnotenie:
(90.4%)
Dátum publikovania: 02.09.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

15/06/2022 09:16
Katka G.

Mám žehliacu dosku Gimi Leo, bola za dobrú cenu a má pekný jednoduchý dizajn. Žehliaca plocha je dostatočne veľká a výška je nastaviteľná od 70 do 95 cm. Zloženie dosky je jednoduché. Súčasťou dodávky bol aj bavlnený poťah s plstenou podložkou. S doskou som zatiaľ spokojná, dúfam, že bude stabilná aj po rokoch používania.

17/11/2021 17:34
Lucia

Som sklamaná zo žehliacej dosky Leifheit Airboard Premium, za tie peniaze som čakala niečo viac. Doska je nestabilná a plast v podklade sa odlepuje. Vzhľad je naozaj lacný. K plusom patrí možnosť nastaviť výšku, dostatočne veľká žehliaca plocha a držiak prívodového kábla.

25/07/2021 10:58
Domča

Hľadala som jednoduchú žehliacu dosku za rozumnú cenu a toto splnila doska Brilanz Porty. Používam ju len občasne, preto by som si zbytočne priplácala za lepší model. Je vhodná na domáce žehlenie a vyhovuje mi jej rozmer aj váha. Doska vyzerá pekne, no treba potvrdiť komentáre niektorých používateľov, že je labilná. Myslím si, že je to spôsobené nízkou váhou dosky, preto nie je zaručená stopercentná stabilita. Vhodnejšie je dosku umiestniť na koberec alebo podložku, pretože na podlahe sa môže šmýkať. Doska je nižšia a mne to úplne vyhovuje, pretože aj ja som nižšieho vzrastu. Ako vravím, pre občasné použitie je vyhovujúca, no ak chcete žehliť často a veľa, radšej sa poobzerajte po drahšom produkte.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok