Najlepšie lyžiarske okuliare 2024 – recenzie, test, porovnanie

Lyžiarske okuliare by mali byť vo výbave každého lyžiara. To platí aj pre rekreačných či občasných športovcov. Kvalitné okuliare ochránia váš zrak pred mechanickým poškodením aj pred škodlivým UV žiarením, snehom, hmlou alebo vetrom. Navyše vám pomôžu zlepšiť viditeľnosť za nepriaznivých svetelných podmienok a tým umocnia váš zážitok z lyžovania.

Ako vybrať lyžiarske okuliare?

Ak zvažujete kúpu lyžiarskych okuliarov, náš sprievodca výberom vám poradí, na aké parametre by ste sa mali pred kúpou zamerať. Prezradíme vám, prečo sú kvalitné lyžiarske okuliare dôležité, po akých okuliaroch siahnuť, ak nosíte dioptrie, či ako sa o okuliare správne starať, aby vám čo najdlhšie slúžili. Nezabudli sme pre vás pripraviť päť tipov na vybrané produkty, ktoré sa môžu stať vhodným kandidátom na kúpu a ani na odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov.

Najlepšie unisex lyžiarske okuliare

Názov Hodnotenie Detail
Uvex Athletic Cv   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Oakley O Frame 2.0 Pro   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Brother B259   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Oakley Line Miner   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
POC Ora Clarity   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt

Najlepšie detské lyžiarske okuliare

Názov Hodnotenie Detail
Bollé Royal   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Relax DE-VIL HTG65H   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Julbo Cyclon   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Giro Buster   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Scott Agent jr.   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Lyžiarske okuliare – recenzie

Aby bolo vaše rozhodovanie, po ktorých lyžiarskych okuliaroch siahnuť, ľahšie, pripravili sme pre vás päť tipov na okuliare od osvedčených značiek. Ako jednotlivé modely obstáli v našom mini teste? Zamerali sme sa na parametre okuliarov, ale aj na ich plusy a mínusy.

Prečo si kúpiť lyžiarske okuliare?

Niektorí ľudia využívajú pri lyžovaní klasické slnečné okuliare, ide väčšinou o ľudí, ktorí s lyžovaním ešte len začínajú a nevedia, že takéto okuliare ich dostatočne neochránia. Ak chcete lyžovať pravidelne, vo výbave by vám nemali chýbať kvalitné lyžiarske okuliare.

Lyžiarske okuliare vás dokonale ochránia pred snehom, vetrom alebo hmlou. Vaše oči, samozrejme, chránia aj pred nebezpečným UV žiarením alebo pri neočakávanom páde či náraze. Bežné slnečné okuliare sa aj po miernom náraze zvyknú ľahko rozbiť, to pri kvalitných lyžiarskych okuliaroch nehrozí, pretože sú oveľa odolnejšie.

Lyžiarske okuliare okrem samotných očí chránia aj časť vašej tváre. Bežné okuliare navyše dokážu filtrovať UV žiarenie len v obmedzenom množstve, a preto váš zrak nechránia tak spoľahlivo. Nezabúdajte, že na horách je slnko prudké a intenzívne, a tak je investícia do kvalitných lyžiarskych okuliarov nutnosťou.

Okuliare určené na lyžovanie dokážu efektívne zamedziť i podráždeniu alebo mechanickému poškodeniu očí vetrom či prúdom vzduchu pri rýchlej jazde. Rovnako dobre ochránia pred odlietavajúcimi kryštálikmi ľadu či pred vetvami stromov, ktoré sa vám môžu nečakane postaviť do cesty počas rýchleho zjazdu.

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Výber lyžiarskych okuliarov vôbec nie je jednoduchý, pred kúpou musíte sledovať niekoľko parametrov a mali by ste zvážiť aj to, za akého počasia ich budete najčastejšie používať. Je dôležité, aby vám okuliare perfektne sedeli, poskytovali vám dobrý výhľad do všetkých strán, chránili vaše oči a počas jazdy sa vám nezahmlievali. Postupne vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, na ktoré sa treba pred kúpou zamerať.

Materiál okuliarov

Rám okuliarov sa vyrába väčšinou z plastu, tie najlacnejšie modely sú z bežného plastu, ktorý je málo odolný, a preto vám po takýchto okuliaroch neodporúčame siahnuť. Radšej si priplaťte za lyžiarske okuliare, pri výrobe ktorých bol použitý polykarbonát. Rám priezorov musí poskytovať dostatočnú ochranu očí pred neočakávaným pádom, ale aj pred prekážkami, ktoré sa môžu nachádzať na svahu. Rámček by mal byť pružný a je vhodné, ak majú okuliare mäkkú penovú vložku po celom obvode, resp. vo všetkých bodoch nárazu.

Lyžiarske okuliare s polykarbonátovým rámom

Sklá musia v ráme dobre sedieť a nemôžu pri prvej miernej kolízii prasknúť. Čo sa týka šošoviek lyžiarskych okuliarov, rovnako platí, že si radšej priplaťte za tie z polykarbonátu. Sú odolnejšie voči nárazu a pri páde je minimalizované riziko úrazu, ku ktorému by mohlo dôjsť po rozbití skiel. Existujú cylindrické aj sférické typy priezorov, pričom sférické sú zakrivené vo vertikálnej aj horizontálnej osi, vďaka čomu majú lepšiu optiku. Je vhodné, ak sú okuliare jednoduché a perfektne vám pasujú k tvári, netlačia vás, no zároveň vám neodstávajú od tváre. Niektorí výrobcovia pridávajú na povrch skiel takzvanú anti-scratch úpravu, ktorá minimalizuje riziko poškriabania.

Veľkosť rámčeka

Aby ste sa pri lyžovaní cítili dobre, lyžiarske okuliare vám musia sedieť. Rám by mal byť rovnomerne rozložený na tvári a nikde by vás nemal tlačiť. Dbajte na to, aby vás netlačil ani na nose, pretože okuliare budú ovplyvňovať aj vaše dýchanie.

Rámčeky okuliarov sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach, ak zvolíte nesprávnu veľkosť, nebudú vám rovnomerne priliehať k tvári, čím strácajú svoju účinnosť. Štandardne sa lyžiarske okuliare vyrábajú v niekoľkých pánskych, dámskych i detských veľkostiach a na trhu natrafíte aj na takzvané unisex okuliare.

Pánske lyžiarske okuliare majú väčší rámček, ktorý perfektne sedí mužom a širším tváram. Dámske lyžiarske okuliare prinášajú elegantný dizajn a sú o niečo užšie, aby sa rámček prispôsobil menším ženským tváram. Detské lyžiarske okuliare majú malý rámček a väčšinou ich zoženiete v rôznych farbách, aby svojím dizajnom zaujali aj najmenších lyžiarov. Unisex lyžiarske okuliare sa vyrábajú s rámčekom strednej veľkosti a takým farebným vyhotovením, ktoré pristane každému bez rozdielu pohlavia.

Okrem rozdelenia okuliarov podľa toho, komu sú určené, sa môžete stretnúť i s delením podľa veľkosti tváre. Tu rozlišujeme tri veľkosti, a síce veľké, stredné a malé tváre. Malé lyžiarske okuliare sú vhodné pre deti alebo pre ženy a mužov s drobnejšou tvárou. Stredné lyžiarske okuliare majú takú veľkosť rámčeka, ktorá sedí väčšine lyžiarov a veľké lyžiarske okuliare sú ideálne pre väčšie tváre alebo pre tých lyžiarov, ktorí obľubujú veľké okuliare v kombinácii s veľkými sklami.

Poznáme aj nonframe lyžiarske okuliare, ktoré dosahujú najlepšie zorné pole. Ide o špeciálny druh okuliarov s redukovaným alebo takmer kompletne odstráneným rámčekom. K ich výhodám patrí perfektné periférne videnie, jednoduchá výmena skiel a lepšie tesnenie, ktoré zamedzuje nežiaducim prienikom vzduchu.

Nezabudnite, že okuliare by mali byť jednoduché a rám vám musí skvele pasovať k tvári. Ak siahnete po zlej veľkosti, okuliare vám nebudú držať alebo vás budú tlačiť. Pri zlej veľkosti rámčeka budete mať obmedzený výhľad či otlačený nos. Pre vaše pohodlie je vhodné, ak majú okuliare tvárovú penu z mäkkého materiálu.

Zakrivenie a úprava priezoru

Priezor je sklo okuliarov, cez ktoré sa pozerá lyžiar. Rozlišuje sa podľa zakrivenia, farby a svetelnej priepustnosti. Zakrivenie skiel môže byť ploché (cylindrické) alebo sférické. Pri cylindrickom type sú sklá zakrivené len v jednom smere. Ide o lacnejšiu technológiu, ktorá oproti sférickému priezoru neposkytuje taký dobrý periférny výhľad a okuliare navyše viac skresľujú. Okuliare so sférickým sklom sú zakrivené vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Vďaka tomu menej skresľujú a ponúkajú i lepšie periférne videnie. Rátajte však s tým, že za takéto okuliare si priplatíte o čosi viac. Pamätajte si, že aj tie najlacnejšie sférické priezory sú lepšie než ploché priezory.

Priezory lyžiarskych okuliarov

Rozdiely v prevedení priezorov majú zásadný vplyv na optické vlastnosti okuliarov. Okrem zakrivenia skiel sledujte aj povrchovú úpravu či farbu skiel. Stretnúť sa môžete napríklad so zrkadlovou povrchovou úpravou priezoru, ktorá odráža viac svetla od svojho povrchu. Z toho logicky vyplýva, že prepúšťa menej svetla k očiam, a preto sa hodí tam, kde páli slnko. Zrkadlové sklá sú ideálne pre lyžovanie vo vysokých horách, kde zvykne byť ostré slnko.

Vhodnou povrchovou úpravou priezorov lyžiarskych okuliarov je polarizačná antireflexná vrstva, ktorá neprepúšťa k očiam slnečné lúče odrazené od snehu. Polarizované priezory lepšia bránia pred nepríjemným oslepením z prudkého slnka a minimalizujú únavu očí. Takéto sklá slúžia ako ochrana i pred odleskom svetla z plôch, akými sú napríklad vodné hladiny či rôzne zamrznuté plochy.

Samozrejmosťou každých okuliarov určených pre lyžovanie by mala byť UV ochrana. Tá je dôležitá najmä pri horskom a vysokohorskom lyžovaní. Je dobré, ak majú priezory okrem UVA, UVB a UVC ochrany aj prídavnú zložku, ktorá tlmí modrú časť farebného spektra.

Svetelná priepustnosť

Pri výbere lyžiarskych okuliarov nezabudnite sledovať aj svetelnú priepustnosť priezorov. Tento parameter určuje, do akých podmienok je priezor najvhodnejší. Priezor s malým percentom prepusteného svetla (do 20 %) sa hodí do jasného slnečného počasia. Naopak, vysoká svetelná priepustnosť (okolo 90 %) je ideálnou voľbou pre zamračené dni alebo do hmly. Lyžiarske okuliare s čírym sklom sú určené pre nočné lyžovanie. Tieto okuliare prepúšťajú 100 % viditeľného svetla.

Pre lepšie zorientovanie sa v rámci svetelnej priepustnosti jednotlivých priezorov vám prinášame praktickú tabuľku.

Označenie Priepustnosť Vhodné počasie
S0 100 % – 90 % veľmi zamračené, intenzívne sneženie, nočné lyžovanie
S1 89 % – 43 % zamračené, šero, silná hmla
S2 43 % – 18 % slabá hmla, ľahké sneženie, univerzálna voľba
S3 18 % – 8 % jasno až polojasno
S4 8 % – 3 % slnečno a jasno

Sfarbenie priezorov

Vnímanie farieb je u každého individuálne, pred kúpou si preto vyskúšajte okuliare v niekoľkých farebných prevedeniach. Výrobcovia ponúkajú širokú paletu farieb, pričom v rámci farebného spektra existujú farby, ktorú zlepšujú kontrast.

Priezory so žltým, oranžovým, ružovým alebo červeným sfarbením zvyšujú kontrast a blokujú viac z modrého konca farebného spektra. Lyžiar s takýmito okuliarmi lepšie vníma kontúry, prekážky či predmety na svahu. Navyše, sneh nepôsobí agresívne a oslepujúco. Hodia sa aj do hmly či ľahkého sneženia.

Lyžiarske okuliare s polarizačnou antireflexnou vrstvou

Tmavé priezory (napr. modré, fialové, zelené, šedé) sú vhodné do slnečných dní. Tieto farby rovnomerne tlmia farebné spektrum, preto cez ne lyžiar vidí prirodzene bez väčšieho skreslenia. Oči nie sú za jasného počasia namáhané a lyžiarov zrak sa vďaka tomu rýchlo neunaví.

Farbu priezoru vyberajte podľa svetelných podmienok, v ktorých sa najčastejšie zvyknete lyžovať. Pri výbere nezabúdajte i na citlivosť svojich očí, pretože tá je u každého iná.

Vymeniteľné priezory

Ak lyžujete v rozličných svetelných podmienkach, je vhodné siahnuť po okuliaroch, ktoré majú vymeniteľná sklá. S takýmito okuliarmi si môžete zvoliť optimálny priezor podľa aktuálneho počasia. Nemusíte mať teda pri sebe viacero okuliarov, ale stačí mať len viacero rozličných skiel. Pri kúpe lyžiarskych okuliarov s vymeniteľným priezorom skontrolujte, ako ľahko a rýchlo sa dá sklo vymeniť. S vhodnými sklami sa bez obmedzení môžete lyžovať za rannej hmly, počas jasného dňa aj podvečer, keď ubúda svetlo.

Niekomu neustále vymieňanie skiel nevyhovuje. Výrobcovia preto mysleli aj na takýchto ľudí a prišli s okuliarmi s fotochromatickou úpravou. Takéto priezory reagujú na okolité svetlo a samy upravujú svoju priepustnosť. Na základe množstva prichádzajúceho svetla sa potom dokážu automaticky stmaviť alebo naopak rozjasniť. Pri lyžiarskych okuliaroch s fotochromatickou úpravou si dajte pozor na lacné modely, tie môžu na zmenu svetla reagovať príliš pomaly, čo potom lyžiarovi zníži komfort počas jazdy.

Zahmlievanie skiel

Pri priezoroch je veľmi dôležité všímať si aj systém odhmlievania. Mať počas jazdy zahmlený výhľad je nepríjemné a hlavne nebezpečné. S nedostatočným odhmlievaním sa stretávame predovšetkým pri príliš lacných modeloch lyžiarskych okuliarov.

Zahmlievaniu sa dá predchádzať takzvanou anti-fog vrstvou. Ide o základnú technológiu, keď je počas výroby na povrch priezoru nanesený tenký ochranný film. Práve ten má zahmlievaniu predchádzať.

V predchádzaní nežiaduceho zahmlievania pomáha aj dobrá ventilácia. Okuliare s kvalitným odvetrávacím systémom často nepotrebujú žiadnu ďalšiu špeciálnu povrchovú úpravu. Vetracie otvory sa zvyčajne nachádzajú v rámčeku, pevne priliehajúcom na tvár a niekedy aj v samotnom priezore. Najlepšie lyžiarske okuliare môžu mať i malý vetráčik napájaný batériou. Systém odvetrávania si vyberajte podľa toho, ako veľmi sa zvyknete pri lyžovaní potiť. Vetracie otvory by mali byť umiestnené tak, aby zabezpečili dobré odvetrávanie, no zároveň tak, aby ste necítili počas športovania „prievan“.

Vhodné okuliare na lyžiarsky svah

K minimalizovaniu zahmlievania prispieva taktiež dvojitý priezor. Ten funguje na princípe vzduchovej tepelnej izolácie, keďže medzi jeho dvoma šošovkami je zatavená malá vrstva vzduchu. Vďaka tomu medzi vnútorným a vonkajším povrchom priezoru nedochádza k veľkým tepelným rozdielom. Práve teplotné rozdiely sú totižto príčinou zahmlievania. Ak vám to váš rozpočet dovolí, siahnite po lyžiarskych okuliaroch s dvojitým priezorom.

Kompatibilita s prilbou

Kompatibilita lyžiarskych okuliarov s prilbou je zásadným parametrom pri výbere. Väčšina výrobcov síce uvádza, že ich okuliare sú kompatibilné s prilbami dostupnými na trhu, no lepšie je pred kúpou si to overiť. Ani nákup okuliarov a prilby od rovnakej značky totižto nie je zárukou, že budú k sebe stopercentne pasovať. S nekompatibilitou sa môže stretnúť napríklad vtedy, ak máte starší model prilby, ku ktorému dokupujete novší model okuliarov.

Aby ste sa pri lyžovaní cítili komfortne, rám okuliarov musí pasovať k prilbe. Medzi okuliarmi a prilbou by nemal byť príliš veľký priestor, pretože by vám na vrchnú časť tváre mohol fúkať nepríjemný ľadový vietor. Pamätajte si, že prilba vám nesmie tlačiť okuliare na nos.

Lyžiarske okuliare kompatibilné s prilbou majú upínací pásik posunutý viac dopredu, aby bolo zabezpečené dobré kopírovanie tvaru prilby. Bočné silikónové pásiky by zároveň mali brániť šmýkaniu sa okuliarov. Pri niektorých modeloch okuliarov je dôležité skontrolovať, či pracka nastaviteľného pásika sedí s klipom v zadnej časti, pretože mnohé prilby majú vzadu klip pre uchytenie. Ak vaša prilba takýto klip nemá, skúste si vybrať okuliare, ktoré majú pogumovaný pásik, takýto pogumovaný materiál po prilbe nebude kĺzať.

Odporúčame kupovať lyžiarske okuliare spolu s prilbou, aby bola zaistená stopercentná kompatibilita. Ak prilbu už máte a zháňate len okuliare, zoberte si prilbu so sebou do obchodu a skúšajte ich spolu.

Lyžiarske okuliare OTG

V dnešnej dobe nemajú problém kúpiť si lyžiarske okuliare ani ľudia, ktorí nosia dioptrické okuliare. Ak teda trpíte očnou vadou a nosíte dioptrie, poobzerajte sa po takzvaných OTG lyžiarskych okuliaroch. OTG (over the glasses) umožňujú súčasné nosenie dioptrií aj lyžiarskych okuliarov. Sú o niečo väčšie i hlbšie a v ich ráme nájdete bočné drážky, do ktorých zapadnú postranné rámiky dioptrických okuliarov. Nemusíte mať obavy, dioptrické okuliare sa do lyžiarskych pohodlne zmestia a nebudú vás na tvári tlačiť.

Riešením pre ľudí s dioptriami môže byť aj prilba so štítom, na ktorej práve štít nahrádza funkciu lyžiarskych okuliarov a dioptrie sa podeň bez problémov zmestia. Ďalšou alternatívou sú lyžiarske okuliare s dioptrickým klipom. Takéto okuliare sú špeciálne prispôsobené potrebám športovcov s chybou zraku. Vďaka špeciálnemu klipu majú okuliare široké možnosti použitia. Priamo do klipu je možné osadiť dioptrické sklá, pričom ergonomický tvar lyžiarskych okuliarov s dioptrickým klipom zabraňuje podfukovaniu vzduchu popod sklá okuliarov. Okuliare navyše dobre priliehajú k tvári, čím je počas lyžovania zabezpečený potrebný komfort.

Správna údržba lyžiarskych okuliarov

Aby vám lyžiarske okuliare čo najdlhšie bez problémov slúžili, je potrebné sa o ne správne starať. Prenášajte ich vo vhodnom obale, ktorý zabráni poškodeniu. Ak máte sklá okuliarov z vnútornej strany mokré, nemali by ste ich čistiť nevhodnou handričkou ani vreckovkou, pretože by sa mohla poškodiť vrstva proti zahmlievaniu. Lepšie je nechať okuliare vysušiť na teplom a suchom mieste. Pokiaľ máte k dispozícii špeciálnu handričku na okuliare, väčšinou ju výrobca dodáva ako súčasť puzdra, môžete ju použiť na jemné osušenie skiel priezorov. Dbajte na to, aby bola handrička vyrobená z mikrovlákna a nepúšťala žiadne chlpy či vlákna, ktoré by mohli sklá poškodiť.

Lyžiarske okuliare s antireflexnou vrstvou

Zopár dobrých rád pre správny výber

  • Lyžiarske okuliare nikdy nekupujte len podľa dizajnu. Okrem toho, že sa vám páčia, musia vám aj dobre sedieť. To, ako sa v okuliaroch cítite, je pri výbere podstatné. Pri skúšaní skúste zakrútiť hlavou do všetkých strán a nebojte sa ani prudších pohybov. Ak okuliare držia na svojom mieste, nešmýkajú sa a ani vás nikde netlačia, našli ste správny model.
  • Pri výbere vhodných lyžiarskych okuliarov sa neponáhľajte a ak je to možné, vyskúšajte si čo najviac modelov. Len tak zistíte, ktorý vám sedí najlepšie a v ktorom sa cítite najpohodlnejšie. Pri skúšaní skúste vyjsť pred predajňu na denné svetlo alebo sa aspoň pozrite cez okno von. Ak kupujete číre šošovky, ktoré sú určené pre nočné lyžovanie, vyskúšajte si ich v tmavej miestnosti s jednou žiarovkou. Takýmto spôsobom zistíte, čí vás svetlo na zjazdovke nebude nepríjemne oslňovať.
  • Nepodceňujte škodlivé ultrafialové svetlo a vyberajte také lyžiarske okuliare, ktoré majú stopercentnú ochranu pred UVA a UVB lúčmi. Dlhodobé vystavovanie očí žiarivému slnku bez adekvátnej ochrany vám môže spôsobiť zdravotné problémy. Obzvlášť to platí pri lyžovaní sa vo vysokohorskom prostredí, kde dokáže byť slnko intenzívne.
  • Pri výbere vhodných okuliarov si skontrolujte periférne videnie. Uistite sa, že s nasadenými okuliarmi dobre vidíte do všetkých strán. Ideálne je, ak majú okuliare periférne videnie 180 stupňov zo strany na stranu, čiže aj do bokov.
  • Lacnejšie lyžiarske okuliare sa vyrábajú z bežného plastu, tento materiál nie je odolný voči nárazu a pri páde by ste sa mohli nepríjemne zraniť. Preto nešetrite a uprednostnite bezpečnosť. Siahnite po okuliaroch, ktoré majú šošovky z polykarbonátu. Ten je oveľa odolnejší než klasický plast. Čo sa týka rámčeka, zvoľte pružnejší, pretože zníži riziko zlomenia sa počas pádu. Je vhodné, ak majú okuliare penovú vložku vo všetkých bodoch nárazu.
  • K drvivej väčšine lyžiarskych okuliarov prikladá výrobca aj ochranné vrecko, ktoré slúži na transport a čistenie okuliarov. Dokúpte si však radšej tvrdé ochranné puzdro, v ktorom budú vaše okuliare vo väčšom bezpečí a nebude im hroziť skoré zničenie či poškriabanie. Na čistenie okuliarov používajte handričku z jemného mikrovlákna.
  • Je dobré, ak okuliare kupujete v predstihu. Z finančného hľadiska sa vám neoplatí nákup priamo v lyžiarskom stredisku, pretože tam sú okuliare predražené a navyše nemáte k dispozícii toľko rôznych modelov. Okuliare preto vyberajte v osvedčenom obchode, prípadne v špecializovanom obchode s lyžiarskym vybavením. Ochotný a vyškolený personál vám navyše poradí s výberom.

Cena a obľúbené značky

Cena lyžiarskych okuliarov začína už pod 10 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete jednoduché lyžiarske okuliare, ktoré sú určené deťom a poskytnú len základnú ochranu. Pri výrobe lacných okuliarov boli použité menej kvalitné materiály a takéto lyžiarske okuliare ponúkajú menej známi výrobcovia.

Za kvalitné okuliare, ktoré sú obľúbené medzi spotrebiteľmi, si treba priplatiť. Popularite sa tešia okuliare v cenovom rozpätí od 30 do 170 eur. Ide o široké rozpätie, v ktorom si vhodný model nájdu začiatočníci, občasní rekreační lyžiari aj tí, ktorí chodia na svahy o čosi častejšie. V tejto cenovej kategórii sa už stretnete aj s osvedčenými svetovými výrobcami. Tieto okuliare vás ochránia dokonalejšie, a preto sa za ne oplatí priplatiť si.

Najdrahšie lyžiarske okuliare stoja niekoľko stoviek eur, tie sú ideálnou voľbou pre profesionálnych lyžiarov. Hrdia sa špičkovou kvalitou i skvelými ochrannými funkciami. Pre bežných občasných lyžiarov by boli zbytočne nákladnou investíciou.

K obľúbeným a často kupovaným značkám lyžiarskych okuliarov patria napríklad Oakley, Smith, Bollé, Salomon, Atomic či Rossignol. Veľkej popularite sa tešia taktiež Uvex, Carrera, Roxy, Blizzard, POC alebo Quiksilver.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme pre vás pripravili odpovede na často kladené otázky spotrebiteľov. Dozviete sa napríklad to, či potrebujete viacero okuliarov, ak chcete lyžovať za rôzneho počasia, aké okuliare si vybrať, ak nosíte dioptrie, alebo čo robiť v prípade, ak sa vám lyžiarske okuliare rosia a zahmlievajú.

Nestačia mi na lyžovanie obyčajné slnečné okuliare?

Občas môžete na svahu stretnúť ľudí s klasickými slnečnými okuliarmi, avšak neodporúča sa to. Okuliare totižto nemajú chrániť len pred snehom či nebezpečným slnečným UV žiarením, ale aj počas nečakaného pádu. Kvalitné lyžiarske okuliare pri páde ochránia vaše oči i časť tváre. Bežné okuliare sa zvyknú po náraze ľahko rozbiť. Navyše, klasické okuliare dokážu filtrovať UV žiarenie len v obmedzenom množstve, a preto nechránia tak spoľahlivo.

Čo je priezor pri lyžiarskych okuliaroch?

Priezor je sklo okuliarov, cez ktoré sa pozerá lyžiar. Rozlišuje sa podľa zakrivenia, svetelnej priepustnosti aj farby. Ide o veľmi dôležitý parameter pri výbere lyžiarskych okuliarov, pretože od kvality a parametrov skla závisí to, ako dobre cez ne bude lyžiar vidieť.

Existujú lyžiarske okuliare aj pre tých, ktorí nosia dioptrické okuliare?

Pre ľudí, ktorí nosia dioptrie, sú k dispozícii lyžiarske okuliare OTG (over the glasses). Tie sa dajú nosiť cez bežné okuliare, a to bez straty komfortu. Lyžiar by sa s nimi mal cítiť pohodlne, preto pri OTG okuliaroch nepodceňte správny výber. Lyžiarske okuliare na dioptrické je nutné pred kúpou vyskúšať, aby vám perfektne sadli a nikde vás netlačili.

Potrebujem viacero okuliarov, ak chcem lyžovať za rôzneho počasia?

Na trhu je v ponuke mnoho lyžiarskych okuliarov s fotochromatickou funkciou. Tie fungujú tak, že sú schopné reagovať na okolité prostredie, čím dokážu svoje zafarbenie prispôsobiť aktuálnemu počasiu. Ak chcete lyžovať za slnečného počasia, ale aj počas hmly, fujavice alebo v noci, siahnite po lyžiarskych okuliaroch s fotochromatickou funkciou, prípadne po tých, ktoré majú vymeniteľné sklá.

Čo mám robiť, ak sa mi zahmlievajú okuliare?

Rosenie a zahmlievanie okuliarov je veľmi nepríjemná vec, ktorá však mnohokrát nesúvisí s kvalitou šošoviek. K zahmlievaniu môže dochádzať aj pri nesprávnom zaobchádzaní zo strany spotrebiteľa. Neodporúča sa po každej jazde dávať okuliare hore a dole, teda z tváre na čiapku a späť. Taktiež by ste si okuliare nemali zosúvať na krk a dýchať na ne cez šál. Vodná para môže v tomto prípade skondenzovať, aj napriek tomu, že okuliare sú opatrené potrebnými ochrannými vrstvami. Vrstva proti zahmlievaniu, ktorou sú potiahnuté sklá, sa môže poškodiť, ak okuliare neprimerane často a hlavne nešetrne utierate. Sklá treba čistiť minimálne a používať na to čo najjemnejšiu handričku.

Môžem lyžiarske okuliare kupovať samostatne?

Lyžiarske okuliare sa odporúča kupovať spolu s prilbou. Ak ich kupujete samostatne, môže sa stať, že navzájom nebudú kompatibilné. Pokiaľ prilbu už máte, doneste si ju do obchodu, v ktorom budete kupovať okuliare. Prilba nesmie okuliare tlačiť príliš na nos, pretože by vám to počas jazdy mohlo spôsobiť problémy s dýchaním. Pozor si dávajte aj na okuliare, ktorých popruh je nutné vzadu spojiť sponou. Táto spona nemusí sedieť v držiaku okuliarov, ktorý sa nachádza v zadnej časti prilby. Lyžiarska prilba s okuliarmi si jednoducho musia dokonale sadnúť, aby ste mali z lyžovania radosť a cítili ste sa komfortne.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 02.12.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 11.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

18/10/2021 19:55
Marika

Okuliare Husky KIDS G9 sme zatiaľ nestihli vyskúšať na svahu, no vyzerajú v pohode. Myslím si, že za tú cenu to bola fajn kúpa, aj keby slúžia len jednu až dve sezóny.

18/10/2021 17:12
Richard

Bollé Mojo ma presvedčili svojou cenou aj kvalitou spracovania. Majú síce troška tmavšiu farbu skla, než som čakal, ale sú v pohode. Lyžuje sa mi v nich perfektne a už sa teším na sezónu, keď ich opäť prevetrám. :-)

18/10/2021 11:00
Tamara

Aj keď okuliare Bollé Scarlett nie sú určené na dioptrické, mne sadli skvele. Cením si, že okuliare sa nezahmlievajú a mám dobrý rozhľad na všetky strany. Pod popruhom je silikónový pásik, čo zabezpečuje, že sa nekĺžu z prilby dole. Sú presne také, aké som potrebovala.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok