Najlepšie sušiaky na bielizeň domov i do záhrady 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Sušiak na bielizeň je súčasťou takmer každej domácnosti. Ide o skladného pomocníka, ktorý sa dá umiestniť kamkoľvek, do kúpeľne, obývačky, na balkón i do záhrady. Ponuka sušiakov je bohatá, vyberať si môžete z modelov určených do exteriéru i do interiéru.

Rozkladací sušiak na bielizeň do interiéru

Vhodný sušiak sa preto dá nájsť do každého bytu či domu. Poradíme vám, ktoré parametre sú pri výbere sušiaka dôležité, a predstavíme vám niekoľko obľúbených modelov.

Najlepšie sušiaky na bielizeň

Názov Hodnotenie Detail
Leifheit Pegasus 200   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Vileda Extra   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Vileda Magnum   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Leifheit Tower   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Leifheit Linomatic 600   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt

Ako vybrať sušiak na bielizeň

Nájsť ten najlepší sušiak na bielizeň nemusí byť vôbec náročné. Stačí zvážiť, či chcete sušiť vonku alebo vnútri, zohľadniť priestorové možnosti a to, ako často periete. Rozhodujúca je tiež celková dĺžka šnúry na sušenie, použité materiály, rozmery sušiaka v zloženom aj rozloženom stave či nosnosť.

Rozdelenie sušiakov na bielizeň

Základné rozdelenie sušiakov je na vonkajšie a interiérové, resp. domáce sušiaky na bielizeň. Tie sa ďalej delia podľa umiestnenia a tvaru.

Otočný sušiak na bielizeň do záhrady

Vonkajšie sušiaky na bielizeň

Tento typ sušiakov je vhodnou voľbou pre ľudí bývajúcich v dome, ktorí majú záhradu, resp. dvorček, ale aj pre ľudí bývajúcich v byte, ktorí chcú bielizeň sušiť na balkóne či okne. Výhodami sušenia vonku sú rýchlo preschnutá bielizeň a jej svieža vôňa. Sušením vonku sa tiež vyhnete hromadeniu vlhkosti v domácnosti.

  • Otočný sušiak na bielizeň – ide o záhradný sušiak na bielizeň, ktorý disponuje otočnou konštrukciou. Nosná tyč sušiaka sa zapustí do zeme, aby pevne držal na mieste a vrch, najčastejšie so 4 bočnými ramenami, na ktorých sú natiahnuté šnúry, sa dá otáčať, aby ste sa pri vešaní bielizne zbytočne nenachodili. Treba myslieť aj na nastavenie výšky, aby ste na šnúry pohodlne dočiahli.
  • Sušiak na balkón/okno – vonkajší sušiak na prádlo na okno alebo balkón sa buď namontuje do okna, alebo na zábradlie balkóna. Má hmotnosť 2 až 4 kg a rozpätie sušiaka sa zvyčajne dá nastaviť. Pri výbere tohto typu je dôležitá predovšetkým nosnosť sušiaka, aby sa pod váhou bielizne neprehol/nezlomil.
  • Sušiak na stenu – buď má podobu obdĺžnikového puzdra s navíjacím mechanizmom, alebo má tvar ako otočný sušiak, avšak s tým rozdielom, že nemá nosnú tyč, ale sa pomocou držiaka inštaluje na stenu. Sušiaky s obdĺžnikovým puzdrom majú v základnej lište 4 až 6 šnúr s dĺžkou cca 4 m. Na ich umiestnenie sú potrebné 2 protiľahlé steny, ktoré musia byť od seba vzdialené menej ako max. dĺžka šnúr. Najvhodnejšie sú na balkón.

Domáce sušiaky na bielizeň

Pokiaľ záhradu a možno ani balkón nemáte, mali by ste uvažovať nad domácimi sušiakmi na bielizeň, ktoré vám počas chladných mesiacov so sušením bielizne značne pomôžu.

  • Stojanový sušiak na bielizeň – ide o najbežnejší typ sušiaka do domácnosti. Takýto sušiak je zvyčajne rozkladací, po rozložení naň zmestíte min. 1 práčku bielizne. Stojanový sušiak zaberá dosť veľa miesta, keď je plne naložený, ťažko sa s ním manipuluje.

Stojanový sušiak na bielizeň

  • Vežový/vertikálny sušiak na bielizeň – vysoký sušiak na prádlo sa výborne hodí na sušenie menších kusov oblečenia. Rozmery základne sú menšie, bielizeň sa vešia na niekoľko poschodí stojacich nad sebou. V porovnaní so stojanovým sušiakom je šetrnejší k priestoru. Drahšie vežové sušiaky bývajú vybavené výsuvnými prvkami na zavesenie košieľ (tričiek, šiat) a "poschodia" sa dajú odňať.
  • Stropný sušiak na bielizeň – keďže pri strope sa hromadí najviac tepla, oblečenie tam schne rýchlejšie. Konštrukcia sušiaka sa pripevní na strop a pomocou vodiacich šnúr si, podobne ako pri žaluziách, spúšťate tyče (cca 1 – 2 m), na ktoré vešiate bielizeň. Stropný sušiak na prádlo je vhodný napr. do kúpeľne či väčšieho šatníka.
  • Sušiak na bielizeň nad vaňu – tento polohovateľný sušiak sa umiestňuje na hrany vane po jej šírke, konštrukciou pripomína striešku. Vhodný je na sušenie uterákov a oblečenia, ktoré sa krčí. Vlhké a teplé prostredie záhyby vyhladí a vy sa nebudete musieť zaoberať žehlením. Dajte si však pozor na dostatočné vetranie kúpeľne.
  • Sušiak na bielizeň na stenu – môže ísť o zvinovací sušiak na bielizeň, rám s pevne stanovenou šírkou šnúr, ktorý sa pripevní na stenu a zvyčajne sa dá sklopiť, ale aj o konštrukciu podobnú vonkajšiemu sušiaku na stenu s menším rozpätím šnúr. Zvinovaci sušiak na prádlo (môžete ho použiť aj vonku) kladie minimálne nároky na priestor. Pripevňuje sa na 2 protiľahlé steny s tým, že po použití sa dajú šnúry navinúť späť.
  • Radiátorový sušiak na bielizeň – je to jednoduchá obdĺžniková konštrukcia s pevnou alebo nastaviteľnou šírkou, ktorá sa dá zavesiť na radiátor. Najčastejšie sa používa počas zimy, kedy bielizeň rýchlo preschne vďaka teplu z radiátora a zároveň zvlhčí suchý vzduch v miestnosti.

Radiátorový sušiak na bielizeň

  • Elektrický sušiak na bielizeň – vyzerá ako stojanový alebo vertikálny sušiak na bielizeň, ktorého rúry sú vyhrievané na teplotu približne 45 – 60 °C, čím dochádza k rýchlejšiemu schnutiu bielizne. Treba rátať s vyššou cenou a spotrebou energie.

Veľkosť sušiaka

Pri rozhodovaní o veľkosti sušiaka si musíte odpovedať na 2 otázky. Koľko členov má vaša domácnosť? Ako často periete? Pokiaľ periete zvyčajne 2 – 3 práčky za týždeň, postačí vám bežný stojanový či vertikálny sušiak. Ak máte malé deti alebo športujete, teda periete každý či druhý deň, budete potrebovať sušiak do interiéru aj na balkón s väčšou dĺžkou šnúr. Na jednu práčku s bubnom na 5 – 6 kg bielizne budete potrebovať cca 10 m šnúr, samozrejme, podľa druhu opratej bielizne.

Dôležitá je dĺžka šnúr, pretože na rozmernejšie kusy bielizne (deky, posteľná bielizeň) budete potrebovať viac miesta, ale aj vzdialenosť medzi šnúrami. Ak sú šnúry blízko pri sebe, s bielizňou sa nielen horšie manipuluje, ale aj schne rýchlejšie.

Sušiak na bielizeň na stenu

Rozmery

Ak nemáte doma veľa priestoru, rozmery sušiaka budú pre vás podstatným parametrom. Nielen v rozloženom, ale aj zloženom stave, pretože sušiak po použití budete chcieť niekde uskladniť.

Konštrukcia a nosnosť

Je prirodzené, že konštrukcia sušiaka by mala byť pevná, všímajte si však aj jej kvalitu. Sušiaky sú vyrobené zvyčajne z kovu (oceľ či hliník), doplnené o plastové časti. Ak máte tú možnosť, skúste sušiak ešte pred kúpou rozložiť a pozrieť si jednotlivé spoje, či plastové časti na kove nedržia len silou vôle. Zaujímajte sa aj o nosnosť, pretože mokrá bielizeň váži viac ako suchá. Radšej si voľte sušiaky s vyššou nosnosťou, aby ťažkú mokrú bielizeň uniesli. Napr. u sušiakov do okna cca 40 kg a balkónových max. nosnosť 60 kg.

Cena

Sušiaky na bielizeň si môžete kúpiť už od 4 eur vyššie, najlacnejšie sú sušiaky na radiátor. V kategórii do 20 eur nájdete sušiaky do domácnosti a na balkón, napr. na radiátor, stropné či stojanové. Vo vyššej cenovej kategórií do 60 eur si už môžete vyberať z kvalitných vonkajších sušiakov i stojanových a vertikálnych, ktoré sú stabilnejšie a ponúkajú väčšiu dĺžku šnúr. Náročnejší spotrebitelia budú potrebovať na sušiak 60 eur a viac. V tejto cenovej kategórie sa nachádzajú robustné záhradné sušiaky vyznažujúce sa vysokou kvalitou a odolnosťou, ale napr. aj čoraz obľúbenejšie elektrické sušiaky.

Sušiak na prádlo do záhrady

Obľúbené značky

Či už sa rozhodne kúpiť sušiak na prádlo v Merkury Markete, Lidli, Möbelixe, Jysku alebo vaše kroky povedú do Kauflandu, prípadne do Kinekusu, mali by ste sa obzerať po overených značkách, pri ktorých neprerobíte. K obľúbeným výrobcom kvalitných sušiakov na prádlo sa radia Leifheit a Vileda. Ponúkajú nielen široký výber sušiakov, ale často sa objavujú aj na popredných miestach v testoch sušiakov. Aquapur sušiak na prádlo, či už stojanový alebo záhradný otočný, ktorý predáva Lidl, je podľa mnohých používateľov tiež dobrou voľbou.

Ako vyrobiť sušiak na prádlo

Zlomil sa vám sušiak na bielizeň a nechce si kupovať nový? Môžete si ho pokojne vyrobiť. Postačia vám na to obyčajné PVC rúrky a tvarovky. Štyri hrubšie rúry budete potrebovať ako základ a niekoľko menších na vešanie bielizne. Do 2 dlhších hrubších rúr urobte diery veľkosti menších rúrok a tie do nich vložte, posledné dve rúrky umiestnite na jeden a druhý koniec pomocou tvaroviek. Tvarovky by mali byť zahnuté a mať 3 otvory, aby sa do nich dala nasadiť hlavná hrubšia rúra, posledná na vešanie a hrubšia nosná rúra. Ďalšie 2 hrubšie rúry totiž treba nasadiť tak, aby ste zboku vytvorili trojuholník, spodnú stranu vytvoríte taktiež pomocou tvaroviek s použitím kratších rúrok. Výsledkom by mala byť trojhranová konštrukcia, ktorej prepona, teda najdlhšia strana so "šnúrami", bude slúžiť na umiestnenie bielizne.

Sušiak na bielizeň na balkóne

Najčastejšie otázky a odpovede – FAQ

Výber sušiaka na bielizeň nie je žiadna veda, však? Postup už poznáte, stále však máte otázky, ktoré by vám rozhodovanie mohli ešte viac uľahčiť. Pripravili sme si pre vás rubriku, v ktorej budeme na otázky, ktoré nám zasielate mailom a do komentárov odpovedať. Ak sa chcete ešte niečo opýtať, k dispozícii sú vám komentáre pod článkom.

Z akého materiálu by mal byť vonkajší sušiak?

Keďže vonkajšie sušiaky by mali odolávať vplyvom počasia, je dôležité, aby ste stavili na kvalitu. Najlepšou voľbou je odľahčený hliník alebo nehrdzavejúca oceľ v kominácii s UV odolným plastom. Kovové časti by mali mať práškovú úpravu či pozinkovanie. Obzerajte sa po takom sušiaku, ktorý má vysokú nosnosť, pevnú konštrukciu, ktorá odolá náporom vetra, je nehrdzavejúci a nechýbajú mu rôzne možnosti nastavenia.

Postačí mi jeden sušiak na sušenie vonku aj doma?

Ak si vyberiete vhodný model, tak áno. Sušiaky sa líšia v odolnosti voči nepriaznivým vplyvom počasia, preto ak nechcete kupovať dva sušiaky, zvoľte si taký, ktorý je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie a je dostatočne odolný a pevný.

Oplatí sa investovať do drahšieho sušiaka?

Vzhľadom na to, že drahšie sušiaky majú zvyčajne nielen pevnejšiu konštrukciu, ale aj rôzne prídavné prvky, investovať sa oplatí. Niektoré disponujú háčikmi na zavesenie košieľ, niektoré ponúkajú automatické napnutie šnúr či praktické klipy na spodnú bielizeň a ponožky. Závisí to, samozrejme od toho, čo od sušiaka očakávate. Bielizeň vám uschne aj na sušiaku za 10 eur, avšak je otázne, ako dlho vám vydrží a či ponúka niečo navyše.

Staršie modely, ktoré už nie sú v predaji

Vaše hodnotenie:
(90.8%)
Dátum publikovania: 01.09.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 21:11
Katka K

Mám 3 poschodový sušiak prádla TRIOETAGE ROBUSTON z Dedry. Zmestí sa veĺa prádla, zaberie málo miesta. Veľká nevýhoda je, že sa vysúvajú tyče, rozpadá sa, je dosť nestabilný oproti iným výrobcom. Porovnwvala som u susedov. Cena nezodpovedá kvalite.

21/06/2022 08:02
Lenka

Leifheit Linomatic 600 je naozaj kvalitný. Je pevný a stabilný, zmestí sa sem dostatok bielizne. Manipulácia je pohodlná. Škoda, že v balení nebol vrták do zeme, čiže sa musel zabetónovať. Až tento nedostatok som spokojná.

31/05/2022 23:08
Darinka

VILEDA Mixer je super skladný sušiak, ideálny pre menší priestor. Je maximálne skladný, no na väčšie kusy oblečenia je nutné časť zložiť, čím sa príde o plochu na ďalšie kusy bielizne. Možno sa to nezdá, ale na sušiak sa dá povešať viac bielizne než na klasický horizontálny sušiak. Plusom je, že sušiak je pojazdný, preto sa dá ľahko presúvať.

28/12/2021 19:24
Veron

Výhodou sušiaka Leifheit Classic 100 Easy sú jeho rozmery. Sušiak je stabilný a zmestí sa mi sem dostatok bielizne (celá práčka). Inak je dosť skladný, môžem ho položiť aj do vane. Manipulácia s ním je jednoduchá, takže žiadnu chybu som na ňom nenašla, odporúčam.

28/11/2021 10:37
Alena

VILEDA Mixer je malý a spratný sušiak, veľkosť je pre mňa akurát a v pohode sa dá použiť len jedna noha. Konštrukcia je troška chatrnejšia, no ak ho príliš nezaťažím, je to fajn. Do bytu je to ideálny kúsok na zimné mesiace, keď nemôžem sušiť bielizeň vonku alebo na balkóne. Pre jednoduchšie používanie sú tu kolieska. Uvidíme, koľko mi vydrží.

14/11/2021 16:31
Slávka

Sušiak Leifheit Linomatic 600 sa pohodlne rozkladá aj skladá, šnúry sa mi zdajú troška labilnejšie, ale zatiaľ sú v pohode, uvidím časom. Držiak je dostatočne veľký cca. na tri práčky, ale rozhodne nie na šesť, ako je deklarované.

23/07/2021 20:29
Bibika

Mám veľký sušiak Vileda King, ktorý poskytuje až 20 metrov na bielizeň. Sušiak je stabilný, má pevnú konštrukciu a hrubšie závesné tyčky. Páčia sa mi kolieska pre ľahšie prenášanie, aj keď je zaťažený množstvom bielizne. Plus dávam za zámok, respektíve za klip na uzamknutie krídel. Na sušiak sa mi bez problémov zmestia tri várky prania a oceňujem tiež samostatný vešiak na drobné veci. Rovnako vyzdvihujem, že sušiak je vyšší než iné takéto produkty. Je to dobré z toho hľadiska, že povešaná bielizeň sa mi neťahá po zemi. Verím, že sušiak mi bude dlho slúžiť bez akýchkoľvek problémov.

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok