Najlepšie domáce pekárne 2024 – recenzie, test, porovnanie

Domáca pekáreň vám pripraví vláčny a výborne prepečený chlebík s chrumkavou kôrkou. Vyberať by ste si ju mali podľa počtu členov rodiny – max. hmotnosť upečeného bochníka je totiž rôzna, prihliadať samozrejme treba aj na dostatočne vysoký príkon. Ideálny spotrebič vám ponúka hneď niekoľko funkcií. Pri výbere pekárničky by ste sa preto mali zaujímať o jej funkcie a variabilitu využitia. Môže vám totiž pomôcť s ďalšími gastronomickými úlohami – od varenia džemov cez prípravu kysnutého cesta na koláče až po pečenie korpusov, sladkého pečiva, bagiet, sekanej... 

Domáci chlieb

Nie každá pekáreň však dokáže upiecť bezlepkový chleba a bagety. Ak takéto pečivo plánujete pripravovať, vyberte si taký model, ktorý týmito funkciami disponuje. My sa vám pokúsime s výberom troška pomôcť. Zostavili sme pre vás rebríček tých najlepších spotrebičov v tejto kategórii. Spriemerovali sme dostupné výsledky testov z domácich aj zahraničných zdrojov, zohľadnili recenzie a vaše skúsenosti. Výsledkom je nasledujúca tabuľka

Najlepšie domáce pekárne

Názov Hodnotenie Detail
Tefal PF 220838   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Tefal PF 611838   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Sencor SBR 1040WH   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Sencor SBR 1040WH   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
ETA 7149 90040   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Domáce pekárne – recenzie

Rozmýšľate nad kúpou domácej pekárne? Okrem parametrov sledujte pri výbere aj recenzie jednotlivých modelov. Aby sme výber čo najviac uľahčili, vyskúšali sme zopár obľúbených modelov a o svoje skúsenosti sa podelíme v recenziách.

Ako vybrať domácu pekáreň

Voňavý, chrumkavý a čerstvý domáci chlieb, kedykoľvek si spomeniete. Aj vás láka táto predstava? Nemusíte každé ráno utekať do pekárne, vašu túžbu po vždy čerstvom chlebíku do bodky splní domáca pekáreň. Viete, čo všetko ponúka, ako si vybrať tú najlepšiu, ktoré parametre si všímať? Poradíme vám!

Nedôverujete chlebu, ktorý dostať bežne v potravinách? Ak chcete vedieť, čo vkladáte do úst, túžite piecť chlieb z poctivých surovín a mať ho na stole za relatívne krátky čas, domáca pekáreň je určená presne pre vás. Stačí do nej vložiť potrebné suroviny, nastaviť program a viac sa o nič netreba starať. Chlieb, ktorý si upečiete doma je zdravší a lacnejší. Navyše, ak trpíte intoleranciou na lepok, upiecť si môžete aj chlieb bezlepkový.

Z čoho piecť?

Ak si pečenie chleba doma predstavujete tak ako v pekárni, sklameme vás. Alebo skôr potešíme? Pripraviť domáce pečivo, vianočku či chlieb v domácej pekárni zvládne aj začiatočník.

Zdravý chlieb

Kúpiť si môžete hotovú zmes na celozrný, pohánkový, bylinkový, cibuľový či sladký banánový chlieb. Verte, že po čase začnete doma experimentovať a recepty prispôsobovať presne tomu, čo má vaša rodina najradšej.

Pomocník pri bezlepkovej diéte

Bezlepkové pečivo je v obchodoch nielen výrazne drahšie ako to klasické, často je aj chuťovo nevýrazné. Pečenie chleba a pečiva z bezlepkových surovín si síce bude vyžadovať istý tréning a chuť experimentovať, vo výsledku však budete nadšení. Väčšina pekární dnes disponuje programom pre bezlepkové pečivo, alebo možno použiť niektorý z "rýchlych" programov.

Premyslite si, či ju potrebujete

Pred samotnou kúpou domácej pekárne si položte zásadnú otázku, či ju potrebujete a reálne využijete, alebo ju len chcete a po čase zapadne vo vašej kuchyni prachom. Ak jete pekárenské výrobky len občas, nechajte si poradiť nielen predajcom, ale zvážte aj názory ľudí, ktorí domácu pekáreň využívajú.

Funkcie domácej pekárne

A nielen na pečenie chleba. Budete prekvapení, ale tento kuchynský spotrebič toho zvládne oveľa viac.

Dôležité parametre

Ak ste skalopevne presvedčení o tom, že vaša domácnosť pekáreň ocení a využije, venujte pozornosť parametrom, ktoré sú dôležité. Viete, čo je dôležité si všímať?

 • Veľkosť chleba – o tvare a veľkosti chleba rozhoduje vanička na pečenie. V menších upečiete chlieb veľkosti kocky, väčšie majú tvar kvádra. V domácej pekárni upečiete chlieb s hmotnosťou 500 až 1 800 g.
 • Materiál – ak chcete piecť kvalitný chlieb, kúpte si pekáreň z kvalitného materiálu. Službu vám urobia aj lacnejšie typy, myslite však na to, že plast sublimuje a ideálnou voľbou nie je ani hliník. Investujte do nerezu, ktorý je nezničiteľný a predovšetkým neškodný, alebo pekárne s keramickou formou, ktorá sa ľahko udržiava a chlieb sa nezvykne prilepiť.
 • Programy – nie je dôležitý počet ale ich rozmanitosť. Niektoré typy domácich pekárni slúžia výlučne na pečenie chleba, v iných sa dá piecť pečivo, pizza či dokonca domáci džem a jogurt. Väčšina pekárni má aj program na prípravu bezlepkových zmesí, nájdu sa aj pekárne s programom automatického dávkovania surovín, udržaním teploty či nastavením prepečenia kôrky.
 • Spotreba – ak vás zaujíma spotreba, neriaďte sa príkonom. Pekáreň nejde počas celej doby prípravy chleba na plný výkon. Najviac samozrejme spotrebuje počas pečenia, ale je to stále 5x menej, ako v prípade rúry.
 • Rozmery – Ak sa chystáte piecť chlieb pravidelne, pekáre by mala mať v kuchyni stabilné miesto. Vyberte si teda takú, ktorá sa hodí do vašej kuchyne nielen dizajnom ale i rozmerom. Hmotnosť domácej pekárne je od 5 do 8 kg.
 • Počet hnetačov – v prípade tohto parametra sa názory spotrebiteľov rôznia. V zásade platí, že počet nie je dôležitý, keďže jednohákové aj dvojhákové si s cestom poradia rovnako, rozdiel je len vo výške chleba a v tom, koľko „dier“ v chlebe budete mať. Hnetače sa totiž musia z cesta vybrať po upečení.
 • Odložený štart – kým vy spíte, vo vašej kuchyni sa pečie chlieb. Áno, skutočne sa môžete zobúdzať na vôňu čerstvého pečiva či chlebíka. Väčšina domácich pekární má funkciu odloženého štartu. Vyberte si zároveň takú, ktorá nerobí veľký hluk.

Špeciálne funkcie domácej pekárne

Pri výbere určite zohľadnite aj špeciálne funkcie jednotlivých pekární. Viacero z nich pri používaní určite oceníte.

 • Displej – Informácie o stave prípravy chleba.
 • Zvukový signál – Informácia o dokončení jednotlivých krokov prípravy chleba.
 • Veľkosť bochníka – Prispôsobí veľkosť vašim potrebám.
 • Prepečenie kôrky – Rôzne prepečená kôrka, od svetlej po tmavú.
 • Sklopné hnetacie háky – Nezanechávajú diery v hotovom chlebe.
 • Udržiavanie teploty po dopečení – Chlieb je teplý i hodinu po dopečení.
 • Pamäť pri výpadku elektriny – Po obnovení elektriny automaticky pokračuje v programe.
 • Príslušenstvo – Na bagety, žemle, sladké pečivo.
 • Priehľadné veko – Na sledovanie priebehu miesenia, kysnutia a pečenia.

Cena a značky domácich pekární

Medzi obľúbené a predávané značky domácich pekární patria Tefal, Eta, Panasonic či Klarstein. Ceny sa pohybujú od 70 eur pri lacnejších modeloch, 70 až 120 eur za strednú triedu, najkvalitnejšie modely, ktoré často používajú aj profesionáli stoja aj okolo 250 eur a viac.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Upiecť si domáci chlebík nikdy nebolo jednoduchšie. Pomocou domácej pekárne to zvládne vskutku každý. Pri jej výbere rozhodujú nielen technické vlastnosti a parametre, ale aj praktické využitie. Pred kúpou domácej pekárne si odpovedzte na niekoľko dôležitých otázok:

Akú kapacitu domácej pekárne potrebujem?

Objem pekárne sa pohybuje v rozmedzí 800 až 1 600 gramov. Vyberať treba podľa toho, pre koľko osôb plánujete piecť. Ak je vás v domácnosti viac, zvoľte si radšej väčší objem. Niektoré modely umožňujú voľbu veľkosti bochníka, dá sa v nich teda pripraviť aj menší bochník.

Z akého materiálu by mala byť vyrobená nádoba na pečenie?

Najčastejšie sa nádoba na pečenie vyrába z teflónu, ktorý je cenovo výhodný a nenáročný na údržbu. Jeho nevýhodou je, že sa môže ľahko poškrabať. Ďalšou možnosťou je nerez, ktorý je síce odolný, ale má horšie nepriľnavé vlastnosti. Najlepšou voľbou je keramika, ktorá je vysoko odolná a jednoducho sa čistí.

Jednoháková alebo dvojháková pekáreň? Ktorá je lepšia?

Závisí to od toho, aký chlieb plánujete piecť. Jednoháková vám postačí na upečenie menších bochníkov chleba. Pekáreň s 2 hákmi zvládne pripraviť väčšie bochníky, ale tiež koláče alebo rožky.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Zoznam článkov

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Black Friday Slovensko 2023 – Čierny piatok 24.11.2023

Zľavy a výpredaje počas Black Friday alebo Cyber Monday sa udomácnili aj v našich končinách. Tieto obdobia výpredajov a akciových ponúk sú aktuálne počas jesennej – zimnej nákupnej sezóny. Dokáže spotrebiteľ ušetriť nakupovaním v tomto období? Sú ceny naozaj výhodnejšie? Ako postupovať pri... Prečítať článok

Domáca pekáreň recepty: celozrnný, zemiakový chlieb, vianočka, bagety

Domáca pekáreň recepty: celozrnný, zemiakový chlieb, vianočka, bagety

Domáca pekáreň neslúži len na prípravu chleba. Vaše možnosti sa síce odvíjajú od jej funkcií, novšie modely však spravidla disponujú rôznymi samostatnými programami na hnetenie, kysnutie, pečenie sladkého/slaného pečiva, prípravu jogurtov, marmelád či pizze. V našom článku sa dozviete,... Prečítať článok

Vaše hodnotenie:
(88.4%)
Dátum publikovania: 27.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

31/07/2022 12:25
Evička

Kenwood BM 450 je moja druhá pekáreň takéhoto typu. Škoda, že sa nedajú dokupovať náhradné diely ako vanička na pečenie a podobne. Výhodou je jednoduché nastavovanie, nízka hlučnosť, veľmi malá spotreba energie aj dotykový panel pod sklom. Vadí mi nepríjemné pípanie a že základný chlieb je aj pri nastavení tmavej kôrky stále svetlý, no vplyv na chuť to nemám, takže spokojnosť.

24/05/2022 10:22
Karin

Som vďačná za pekáreň ETA 2149 90021 Harmony II. Používanie je úžasné jednoduché, k dispozícii je veľké množstvo receptov a chlieb sa mi vždy vydarí, keď sa riadim receptom. Chlieb je chutný aj kôrka je fajn. Odkedy máme pekáreň, prestali sme kupovať chlieb v obchode. Myslím si, že ETA je tradične kvalitná značka.

05/01/2022 10:50
Alenka

Rohnson R-2098 Mr. Baker pečie veľmi dobre, ale chýba mi podrobnejšie napísaný návod. Nedozvedela som sa čas pri programe, ako dlho trvá napr. kysnutie, hnietenie či pečenie atď. Navyše pre staršieho človeka je ťažké nasadiť pečúcu nádobu na miesto. Za tú cenu je to však pekná domáca pekárnička.

15/11/2021 18:02
Júlia

Výborná domáca pekárnička je Delimano Joy. Ľahko sa ovláda a kôrky na chlebíku sú chrumkavé a chutné. Chlieb je upečený rýchlo a môžem si tu skúšať aj vlastné recepty. Super je, že odpadáva nutnosť ručného hnietenia cesta. Dizajn je tiež super, výber programov aj cena.

10/11/2021 18:48
Denisa

Kvalitná a za rozumnú cenu je ETA Harmony II. Chlieb sa mi vydarí vždy, keď ho robím podľa receptu. Funkcie sú postačujúce. Kúpu neľutujem a v domácnosti nám všetkým chutí pripravený chlebík. Teraz si nemusíme kupovať, ale urobíme si sami vždy, keď naň máme chuť.

12/07/2021 20:19
Maťka

Hľadala som domácu pekáreň, ktorá nepresiahne sumu 100 eur. Nechcela som investovať viac, nakoľko som si spočiatku nebola istá, či takýto spotrebič v našej domácnosti poriadne zužitkujeme. Rozhodla som sa pre model TEFAL PF 220838 a neľutujem to. Pekáreň sa jednoducho obsluhuje a nastavenia sú tiež zrozumiteľné, obsluhu dokonca zvládne aj dieťa. Chod je tichý a funkčne je rovnako všetko v poriadku. Páči sa mi minimalistický dizajn, skvelý výber programov a výborná chuť upečeného pečiva. V pekárni sa treba naučiť piecť, nájsť správny recept a program a potom to už ide bez problémov. Súčasťou balenia bola knižka s receptami, kde je všetko pekne stručne napísané. Sú tu aj recepty na bezlepkový chlieb. Nakoľko je táto pekáreň veľkostne menšia než ostatné, je ideálnou voľbou do malej kuchyne.

11/07/2021 09:39
Beáta

Mám domácu pekáreň Bravo B 4262, ktorá je vhodná aj na bezlepkové pečenie. V rámci pomeru ceny a kvality ide o šikovnú pekáreň, ktorá však má aj zopár nedostatkov. Popis jednotlivých tlačidiel by mohol byť výraznejší, pretože napríklad starší ľudia by mohli mať problém s prečítaním. Čo sa týka samotného pečenia, pekáreň je výborná. Pečiem v nej niekoľko druhov chleba z rôznych druhov múky. Rada experimentujem, preto používam ražnú, pšeničnú aj bezlepkovú múku. Pekáreň si poradí so všetkými bežnými surovinami. Používam pri pečení klasicky mlieko, maslo, vajíčka, olej a droždie. Výhodou tejto pekárne sú dva miešacie háky a možnosť nastavenia veľkosti a prepečenia. Páči sa mi veľa programov, ľahké čistenie a materiál, ktorý sa nelepí, pretože chlieb sa krásne vyklopí. Pre mňa je to skvelý pomocník do domácnosti, preto ju odporúčam všetkým, ktorí majú radi domáce pečivo. Odkedy mám túto pekáreň, do obchodu už na pečivo nechodím.

25/01/2019 10:41
Ket

Ja som si kúpila pekárničku ETA Delicca mini 8149 vraj pre pečenie chleba 500, 750 a 1000g. Stáva sa že aj 500g cesta pretečie cez nádobku. Je nepredstaviteľné aby sa v nej piekol chlieb väčšieho objemu. Osobne nám stačí pol kilový chlieb ale som sklmaná že nie je možné upiecť väčší chlebík.

17/01/2019 20:27
Vysoky Japonec

Najslabším miestom každej pekárne je miesto, kde je otočne upevnená miešacia lopatka (tu ju nazývajú bohemizmom hnětač). Je to také ložisko, ktoré obsahuje elastické tesnenia, a zároveň musí vydržať pekelné teploty, ktoré spôsobujú starnutie a eróziu tesnení. Mal som pekáreň Concept. Je to jedno, pretože rovnaké obdľžnikové nádoby používa viac výrobcov. Počas 4 rokov som v rámci reklamácie vymenil vaničku. Na pôvodnej vaničke, neskôr aj na vymenenej, bola rovnaká chyba - začalo tiecť cez vymrvené tesnenie. Tretiu vaničku som si chcel kúpiť (7€) ale jednoducho už neboli k dispozícii. Asi ich vyminuli na plnenie reklamácií. Chlieb som v nej piekol obdeň, niekedy denne. Chcem v tom pokračovať, preto pri výbere budem pátrať tak, aby som sa vyhol spomenutému problému.

25/11/2018 19:30
JuliaW

Pre mňa je srdcovou záležitosťou moja pekáreň na chlebík kult X (: Vybrala som si ju kvoli viacerym šikovným funkciám, z ktorých sa mi najviac páči "dobré ráno", kde nastavený časovač začne piecť chlieb v raňajších hodinách, tak aby sme sa vkľude prebudili do prevoňanej kuchyne a mohli si vychutnať teplý chlieb. Okrem toho je možné si nastaviť aký chlieb chceme - svetlý, stredne tmavý alebo tmavý. A tiež si možeme vybrať aký veľký chlieb chceme.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok