Najlepšie domáce pekárne 2020 – recenzie, test, porovnanie

Domáca pekáreň vám pripraví vláčny a výborne prepečený chlebík s chrumkavou kôrkou. Vyberať by ste si ju mali podľa počtu členov rodiny – max. hmotnosť upečeného bochníka je totiž rôzna, prihliadať samozrejme treba aj na dostatočne vysoký príkon. Ideálny spotrebič vám ponúka hneď niekoľko funkcií. Pri výbere pekárničky by ste sa preto mali zaujímať o jej funkcie a variabilitu využitia. Môže vám totiž pomôcť s ďalšími gastronomickými úlohami – od varenia džemov cez prípravu kysnutého cesta na koláče až po pečenie korpusov, sladkého pečiva, bagiet, sekanej... 

Domáci chlieb

Nie každá pekáreň však dokáže upiecť bezlepkový chleba a bagety. Ak takéto pečivo plánujete pripravovať, vyberte si taký model, ktorý týmito funkciami disponuje. My sa vám pokúsime s výberom troška pomôcť. Zostavili sme pre vás rebríček tých najlepších spotrebičov v tejto kategórii. Spriemerovali sme dostupné výsledky testov z domácich aj zahraničných zdrojov, zohľadnili recenzie a vaše skúsenosti. Výsledkom je nasledujúca tabuľka

Najlepšie domáce pekárne

Názov Hodnotenie Detail
Delimano Joy   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Tefal New Baguette PF610138   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Tefal PF 611838   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Girmi MP20   ✔   NÁŠ TIPZobraziť produkt
Bravo B-4262   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Ako vybrať domácu pekáreň

Voňavý, chrumkavý a čerstvý domáci chlieb, kedykoľvek si spomeniete. Aj vás láka táto predstava? Nemusíte každé ráno utekať do pekárne, vašu túžbu po vždy čerstvom chlebíku do bodky splní domáca pekáreň. Viete, čo všetko ponúka, ako si vybrať tú najlepšiu, ktoré parametre si všímať? Poradíme vám!

Nedôverujete chlebu, ktorý dostať bežne v potravinách? Ak chcete vedieť, čo vkladáte do úst, túžite piecť chlieb z poctivých surovín a mať ho na stole za relatívne krátky čas, domáca pekáreň je určená presne pre vás. Stačí do nej vložiť potrebné suroviny, nastaviť program a viac sa o nič netreba starať. Chlieb, ktorý si upečiete doma je zdravší a lacnejší. Navyše, ak trpíte intoleranciou na lepok, upiecť si môžete aj chlieb bezlepkový.

Z čoho piecť?

Ak si pečenie chleba doma predstavujete tak ako v pekárni, sklameme vás. Alebo skôr potešíme? Pripraviť domáce pečivo, vianočku či chlieb v domácej pekárni zvládne aj začiatočník.

Zdravý chlieb

Kúpiť si môžete hotovú zmes na celozrný, pohánkový, bylinkový, cibuľový či sladký banánový chlieb. Verte, že po čase začnete doma experimentovať a recepty prispôsobovať presne tomu, čo má vaša rodina najradšej.

Pomocník pri bezlepkovej diéte

Bezlepkové pečivo je v obchodoch nielen výrazne drahšie ako to klasické, často je aj chuťovo nevýrazné. Pečenie chleba a pečiva z bezlepkových surovín si síce bude vyžadovať istý tréning a chuť experimentovať, vo výsledku však budete nadšení. Väčšina pekární dnes disponuje programom pre bezlepkové pečivo, alebo možno použiť niektorý z "rýchlych" programov.

Premyslite si, či ju potrebujete

Pred samotnou kúpou domácej pekárne si položte zásadnú otázku, či ju potrebujete a reálne využijete, alebo ju len chcete a po čase zapadne vo vašej kuchyni prachom. Ak jete pekárenské výrobky len občas, nechajte si poradiť nielen predajcom, ale zvážte aj názory ľudí, ktorí domácu pekáreň využívajú.

Funkcie domácej pekárne

A nielen na pečenie chleba. Budete prekvapení, ale tento kuchynský spotrebič toho zvládne oveľa viac.

Dôležité parametre

Ak ste skalopevne presvedčení o tom, že vaša domácnosť pekáreň ocení a využije, venujte pozornosť parametrom, ktoré sú dôležité. Viete, čo je dôležité si všímať?

 • Veľkosť chleba – o tvare a veľkosti chleba rozhoduje vanička na pečenie. V menších upečiete chlieb veľkosti kocky, väčšie majú tvar kvádra. V domácej pekárni upečiete chlieb s hmotnosťou 500 až 1 800 g.
 • Materiál – ak chcete piecť kvalitný chlieb, kúpte si pekáreň z kvalitného materiálu. Službu vám urobia aj lacnejšie typy, myslite však na to, že plast sublimuje a ideálnou voľbou nie je ani hliník. Investujte do nerezu, ktorý je nezničiteľný a predovšetkým neškodný, alebo pekárne s keramickou formou, ktorá sa ľahko udržiava a chlieb sa nezvykne prilepiť.
 • Programy – nie je dôležitý počet ale ich rozmanitosť. Niektoré typy domácich pekárni slúžia výlučne na pečenie chleba, v iných sa dá piecť pečivo, pizza či dokonca domáci džem a jogurt. Väčšina pekárni má aj program na prípravu bezlepkových zmesí, nájdu sa aj pekárne s programom automatického dávkovania surovín, udržaním teploty či nastavením prepečenia kôrky.
 • Spotreba – ak vás zaujíma spotreba, neriaďte sa príkonom. Pekáreň nejde počas celej doby prípravy chleba na plný výkon. Najviac samozrejme spotrebuje počas pečenia, ale je to stále 5x menej, ako v prípade rúry.
 • Rozmery – Ak sa chystáte piecť chlieb pravidelne, pekáre by mala mať v kuchyni stabilné miesto. Vyberte si teda takú, ktorá sa hodí do vašej kuchyne nielen dizajnom ale i rozmerom. Hmotnosť domácej pekárne je od 5 do 8 kg.
 • Počet hnetačov – v prípade tohto parametra sa názory spotrebiteľov rôznia. V zásade platí, že počet nie je dôležitý, keďže jednohákové aj dvojhákové si s cestom poradia rovnako, rozdiel je len vo výške chleba a v tom, koľko „dier“ v chlebe budete mať. Hnetače sa totiž musia z cesta vybrať po upečení.
 • Odložený štart – kým vy spíte, vo vašej kuchyni sa pečie chlieb. Áno, skutočne sa môžete zobúdzať na vôňu čerstvého pečiva či chlebíka. Väčšina domácich pekární má funkciu odloženého štartu. Vyberte si zároveň takú, ktorá nerobí veľký hluk.

Špeciálne funkcie domácej pekárne

Pri výbere určite zohľadnite aj špeciálne funkcie jednotlivých pekární. Viacero z nich pri používaní určite oceníte.

 • Displej – Informácie o stave prípravy chleba.
 • Zvukový signál – Informácia o dokončení jednotlivých krokov prípravy chleba.
 • Veľkosť bochníka – Prispôsobí veľkosť vašim potrebám.
 • Prepečenie kôrky – Rôzne prepečená kôrka, od svetlej po tmavú.
 • Sklopné hnetacie háky – Nezanechávajú diery v hotovom chlebe.
 • Udržiavanie teploty po dopečení – Chlieb je teplý i hodinu po dopečení.
 • Pamäť pri výpadku elektriny – Po obnovení elektriny automaticky pokračuje v programe.
 • Príslušenstvo – Na bagety, žemle, sladké pečivo.
 • Priehľadné veko – Na sledovanie priebehu miesenia, kysnutia a pečenia.

Cena a značky domácich pekární

Medzi obľúbené a predávané značky domácich pekární patria Tefal, Eta, Panasonic či Klarstein. Ceny sa pohybujú od 70 eur pri lacnejších modeloch, 70 až 120 eur za strednú triedu, najkvalitnejšie modely, ktoré často používajú aj profesionáli stoja aj okolo 250 eur a viac.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Upiecť si domáci chlebík nikdy nebolo jednoduchšie. Pomocou domácej pekárne to zvládne vskutku každý. Pri jej výbere rozhodujú nielen technické vlastnosti a parametre, ale aj praktické využitie. Pred kúpou domácej pekárne si odpovedzte na niekoľko dôležitých otázok:

Akú kapacitu domácej pekárne potrebujem?

Objem pekárne sa pohybuje v rozmedzí 800 až 1 600 gramov. Vyberať treba podľa toho, pre koľko osôb plánujete piecť. Ak je vás v domácnosti viac, zvoľte si radšej väčší objem. Niektoré modely umožňujú voľbu veľkosti bochníka, dá sa v nich teda pripraviť aj menší bochník.

Z akého materiálu by mala byť vyrobená nádoba na pečenie?

Najčastejšie sa nádoba na pečenie vyrába z teflónu, ktorý je cenovo výhodný a nenáročný na údržbu. Jeho nevýhodou je, že sa môže ľahko poškrabať. Ďalšou možnosťou je nerez, ktorý je síce odolný, ale má horšie nepriľnavé vlastnosti. Najlepšou voľbou je keramika, ktorá je vysoko odolná a jednoducho sa čistí.

Jednoháková alebo dvojháková pekáreň? Ktorá je lepšia?

Závisí to od toho, aký chlieb plánujete piecť. Jednoháková vám postačí na upečenie menších bochníkov chleba. Pekáreň s 2 hákmi zvládne pripraviť väčšie bochníky, ale tiež koláče alebo rožky.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(87.8%)
Dátum publikovania: 27.03.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 21.09.2020
Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

25/01/2019 10:41
Ket

Ja som si kúpila pekárničku ETA Delicca mini 8149 vraj pre pečenie chleba 500, 750 a 1000g. Stáva sa že aj 500g cesta pretečie cez nádobku. Je nepredstaviteľné aby sa v nej piekol chlieb väčšieho objemu. Osobne nám stačí pol kilový chlieb ale som sklmaná že nie je možné upiecť väčší chlebík.

17/01/2019 20:27
Vysoky Japonec

Najslabším miestom každej pekárne je miesto, kde je otočne upevnená miešacia lopatka (tu ju nazývajú bohemizmom hnětač). Je to také ložisko, ktoré obsahuje elastické tesnenia, a zároveň musí vydržať pekelné teploty, ktoré spôsobujú starnutie a eróziu tesnení. Mal som pekáreň Concept. Je to jedno, pretože rovnaké obdľžnikové nádoby používa viac výrobcov. Počas 4 rokov som v rámci reklamácie vymenil vaničku. Na pôvodnej vaničke, neskôr aj na vymenenej, bola rovnaká chyba - začalo tiecť cez vymrvené tesnenie. Tretiu vaničku som si chcel kúpiť (7€) ale jednoducho už neboli k dispozícii. Asi ich vyminuli na plnenie reklamácií. Chlieb som v nej piekol obdeň, niekedy denne. Chcem v tom pokračovať, preto pri výbere budem pátrať tak, aby som sa vyhol spomenutému problému.

25/11/2018 19:30
JuliaW

Pre mňa je srdcovou záležitosťou moja pekáreň na chlebík kult X (: Vybrala som si ju kvoli viacerym šikovným funkciám, z ktorých sa mi najviac páči "dobré ráno", kde nastavený časovač začne piecť chlieb v raňajších hodinách, tak aby sme sa vkľude prebudili do prevoňanej kuchyne a mohli si vychutnať teplý chlieb. Okrem toho je možné si nastaviť aký chlieb chceme - svetlý, stredne tmavý alebo tmavý. A tiež si možeme vybrať aký veľký chlieb chceme.

Pridať komentár