Najlepšie cestovné postieľky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Cestovné postieľky „fungujú“ úplne rovnako ako tie, ktoré máte doma. Sú však podstatne ľahšie, vyrobené z ľahko umývateľných materiálov a čo je hlavné, môžete ich poskladať do kompaktných rozmerov a zbaliť do tašky. Väčšina z nich je vybavená aj rôznymi praktickými doplnkami, ako je sieťka proti hmyzu, ochranná strieška či prebaľovací pult. Cestovnú postieľku teda môžete využívať taktiež ako ohrádku na hranie v domácnosti či na záhrade.

Ako vybrať cestovnú postieľku?

Uvažujete nad jej kúpou? Poradíme vám, ako na to.

Najlepšie cestovné postieľky

Názov Hodnotenie Detail
Kinderkraft Joy   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Nuna Sena   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Zopa Lely   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Petite & Mars Koot   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Bomimi Mondo   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Cestovné postieľky – recenzie

Návod je návod, naše recenzie konkrétnych cestovných postieľok, v ktorých vám povieme o všetkých ich pozitívach aj negatívach, vám však môžu pri výbere pomôcť ešte viac. Teda, aspoň v to dúfame.

Ako vybrať detskú cestovnú postieľku

V prvej časti nášho návodu sa pozrieme na najdôležitejšie parametre, ktoré by ste pri výbere detskej cestovnej postieľky nemali určite prehliadnuť, pričom sa pozrieme aj na ich špeciálne funkcie a doplnky. V závere sme si pre vás pripravili malý prehľad cien a niekoľko tipov na kvalitné cestovné postieľky pre detičky.

Vek dieťaťa a nosnosť cestovnej postieľky

Či už budete kupovať detskú postieľku do domácnosti alebo na cesty, nosnosť je prvým dôležitým, ak nie najdôležitejším parametrom. Vo všeobecnosti môžete využívať cestovné postieľky od narodenia do veku okolo 5 rokov. O všetkom však rozhoduje hmotnosť vášho dieťaťa. Najčastejšie sa stretnete s cestovnými postieľkami s nosnosťou do 15, 20 alebo 25 kg. Ak máte dvojičky, alebo ak chcete postieľku využívať naozaj od prvých mesiacov života vášho dieťatka, odporúčame vám siahnuť po niektorom z nasledujúcich riešení.

Cestovné postieľky pre dvojičky

Ak máte dvojčatá alebo 2 deti v podobnom veku a chcete, aby boli na cestách spolu, poobzerajte sa po cestovnej postieľke pre dvojičky. Tieto modely majú nosnosť až okolo 30 kg. Samozrejme, takúto postieľku si môžete zaobstarať aj vtedy, keď máte iba 1 dieťa, plánujete ju však využívať dlhšie ako 5 rokov. Cena týchto modelov zväčša prekračuje 100 eur.

Cestovné postieľky pre deti od narodenia

Na prvý pohľad sa môže zdať, že každá cestovná postieľka je vhodná pre deti od narodenia. To áno, ak ju však chcete využívať čo najpohodlnejšie už počas prvých mesiacov života vášho drobca, odporúčame vám siahnuť po modeli so závesným lôžkom. To upevníte na vrchný rám postieľky, takže bábätko budete mať, doslova, po ruke.

Cestovná postieľka pre najmenšie deti

Závesné lôžko si môžete dokúpiť i samostatne a upevniť ho na, resp. do akejkoľvek cestovnej, ale i klasickej detskej postieľky. Cena lôžok sa pohybuje okolo 10 až 20 eur. Väčšinou natrafíte na modely, ktoré prekryjú celú plochu postieľky, preto si všimnite ich rozmery. Nezabudnite ani na nosnosť, ktorá len málokedy prekročí 10 kg.

Rozmery cestovnej postieľky

Pri cestovných postieľkach by ste sa mali zamerať na 2 údaje o rozmeroch, a to na rozmery rozloženej a zloženej postieľky, keďže ju budete s najväčšou pravdepodobnosťou prevážať v aute či inom dopravnom prostriedku. Rozložené cestovné postieľky sa veľkosťou zásadne nelíšia od tých klasických. Väčšinou ide o rozmery, ktoré sa pohybujú okolo 130 x 66 x 75 cmVeľkosť poskladanej postieľky môže byť rôzna, najčastejšie natrafíte na kúsky s rozmermi  76 x 20 x 20, 70 x 24 x 22 či 79 x 22 x 21 x cm.

Hmotnosť cestovnej postieľky

Hmotnosť detských cestovných postieľok súvisí taktiež s ich kompaktnosťou. Čím ťažšia je postieľka, tým náročnejší bude jej prenos. Priemerná hmotnosť tohto detského „nábytku“ sa pohybuje v rozmedzí od 8 do 11 kg. Je logické, že budete chcieť siahnuť po čo najľahšej alternatíve, myslite však na to, že príliš nízka hmotnosť môže spôsobiť zhoršenú stabilitu postieľky.

Konštrukcia cestovnej postieľky

Cestovná postieľka sa skladá z 2 hlavných častí, a to nosnej konštrukcie a bočných stienKonštrukcia musí byť pevná a zároveň ľahká, preto vám odporúčame siahnuť po ľahkých, avšak odolných kovoch. Lacnejšie modely zvyknú byť vyrábané z ocele, tie drahšie z hliníka. Na väčšine z nich nájdete aj plastové časti. Z plastu by však určite nemala byť vyrobená podstatná časť konštrukcie.

Všimnite si aj to, ako vyzerá dno postieľky. To musí byť naozaj pevné, aby sa pod dieťaťom neohýbalo. Poslednou časťou konštrukcie sú nožičky. Ak sa cestovnú postieľku chystáte využívať aj v exteriéri, mali by ste si zaobstarať kúsok s nehrdzavejúcimi nožičkami, ktorým nerobí problém mokrá tráva ani blato.

Bočné steny a údržba cestovnej postieľky

Bočné steny sa vyrábajú z nepremokavých, pevných, rýchloschnúcich a umývateľných materiálov, ako je nylon, polyamid, polyester či PVC, pričom všetky tieto verzie sa dajú pokladať za prijateľné. Veľmi často sa stretnete so stenami so sieťoviny, v podstate sa nachádzajú na takmer každej postieľke. Rozdiel spočíva iba v ich počte. 2 steny zo sieťoviny sú možno lepšou verziou, pretože 4 „otvorené“ strany môžu byť pre dieťa nepríjemné aj pri miernom vánku.

Sivá cestovná postieľka pre chlapca

INFO: V prípade „plastových“ materiálov sa pokúste dopátrať k informácii o tom, či sú BPA FREE.

Na väčšine cestovných postieľok nájdete na bočnej stene otvor so zipsom. Dieťa tak môže samo vliezť do alebo vyliezť z postieľky. Tento doplnok je určite veľmi príjemným detailom, avšak hlavne pri starších drobcoch. Bočné steny sú vždy pripevnené na, resp. okolo horného rámu. Táto časť postieľky by mala byť „ošetrená“ mäkkými chráničmi, ktoré zabránia vzniku úrazu. Ak sa na nej nenachádzajú, určite vám odporúčame popremýšľať nad ich dokúpením. V neposlednom rade neprehliadnite informáciu o spôsobe údržby. Kvalitná cestovná postieľka musí byť 100 % umývateľná vodou a čistiacim prostriedkom.

Bezpečnosť a praktická stránka cestovnej postieľky

Pre vaše dieťa je najdôležitejšia bezpečnosť, vy by ste sa mali pozerať aj na praktickú stránku „veci“. Tieto 2 na prvý pohľad nesúvisiace parametre spolu v skutočnosti súvisia veľmi. Predtým, ako sa necháte ohúriť nápismi v zmysle „špeciálny systém rýchleho skladania a rozkladania“, si všimnite aj údaj o systéme, ktorý zabráni nechcenému zloženiu postieľky. Najčastejšie natrafíte na tzv. Double Lock System, teda dvojitú ochranu pred nechceným zložením. Inak povedané, každý model, ktorý sa skladá a rozkladá veľmi jednoducho, by mal byť vybavený kvalitnými bezpečnostnými poistkami proti nechcenému zloženiu.

Ďalším parametrom, ktorý súvisí s vaším pohodlím aj bezpečnosťou dieťaťa, sú nôžky, resp. kolieska. Na väčšine cestovných postieľok nájdete 6 nožičiek, pričom na 2 z nich sú upevnené kolieska. Ich prítomnosť je pozitívna, pretože kolieska zjednodušujú presuny, určite sa však ubezpečte, že ich môžete zamknúť či zablokovať.

POZOR: Ak budete kupovať postieľku v kamennom obchode, odskúšajte si aj jej stabilitu, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou bezpečnostných prvkov.

Polohovateľné cestovné postieľky

S „praktickosťou“ súvisí aj možnosť polohovania detskej postieľky. Na takéto modely natrafíte skôr zriedka, existovať však existujú. Ich polohovanie nie je polohovaním v pravom slova zmysle. V praxi ide o to, že je možné nastaviť výšku matraca. Túto funkciu využijete hlavne pri úplne maličkých detičkách, ktoré potrebujete mať uložené trochu vyššie.

Polohovateľná cestovná postieľka vhodná pre chlapcov

TIP: Polohovateľná postieľka, ktorá nás pri našom pátraní celkom zaujala, je napríklad model Caretero Basic Plus za cenu okolo 60 eur.

Doplnky k cestovnej postieľke

Doplnky k cestovnej postieľke si môžete buď dokúpiť, alebo ich dostať už spolu s ňou. Druhá možnosť je, samozrejme, lepšia, pretože vás odbremení od ďalších finančných výdavkov a komplikovaného hľadania jednotlivých drobností.

  • Moskytiéra: Vaše dieťa ochráni pred hmyzom, ale i rôznymi „prírodnými nečistotami“, ako je napríklad padajúce lístie. Moskytiéra sa upevňuje na vrchný rám postieľky a zakrýva celú jej plochu. Samostatnú moskytiéru kúpite za cca 30 eur.
  • Strieška: Slúži ako tienidlo pred slnkom. Všimnite si možnosti jej odmontovania a taktiež rozmery. Niektoré striešky spĺňajú skôr funkciu módneho doplnku a nie funkčnej pomôcky, pretože majú extrémne malé rozmery.
  • Cestovná taška: Slúži na prenos zloženej postieľky. Určite vám odporúčame siahnuť po modeloch s cestovnou taškou. Tá vám totiž nielen zjednoduší prenos, ale taktiež ochráni samotnú postieľku.
  • Prebaľovací pult: Nájdete ho na okraji postieľky. Nejde o pevný, ale rozkladací pult s vystuženou konštrukciou, ktorý je vyrobený z pevnej látky. Nezabudnite na to, že pult využijete len pri menších deťoch, pretože jeho nosnosť zväčša nie je veľmi vysoká (cca 10, max. 15 kg). Pevné pulty sa nachádzajú len na postieľkach za 150 a viac eur.
  • Závesné lôžko: Poznáme 2 typy závesných lôžok. Prvou alternatívou sú kúsky, ktoré „prekrývajú“ celú plochu postieľky. Ich výhodou je, že, neexistuje riziko prepadnutia dieťaťa, nevýhodou zas menšie pohodlie, keďže hovoríme iba o pevnejšej plachte zavesenej vo vzduchu. Druhou verziou sú menšie lôžka s výstužou, ktoré pripomínajú klasickú detskú kolísku. Toto riešenie je lepšie z hľadiska pohodlia, avšak horšie z hľadiska bezpečnosti. Navyše, menšie závesné lôžka sú vhodné iba pre úplne malé detičky.
  • Hračky: Na postieľkach môžete nájsť kolotoče, rôzne zavesené plyšáky, hrkálky, loptičky či pískajúce knižky. Určite je fajn, keď sa dieťa má s čím zabaviť, na druhej strane, hračky môžete do postieľky nainštalovať i vy.
  • Rukoväte: Hovoríme o rukovätiach, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane postieľky a slúžia na to, aby sa dieťa pomocou nich mohlo postaviť.

Cestovná postieľka s matracom

Jedným z doplnkov cestovných postieľok je matrac. Keďže ide o ich veľmi dôležitú súčasť, budeme mu venovať samostatnú pozornosť. Prezradíme vám, že matrac dostanete spolu s drvivou väčšinou postieľok. Bohužiaľ, využije ho len málokto z vás. Originálne matrace zvyknú byť pomerne tvrdé, pretože majú hrúbku cca 1, maximálne 2 cm, čo je vskutku málo. Riešením môže byť dokúpenie doplnkového detského matraca alebo kúpa úplne nového matraca. Ten originálny vám môže, teoreticky, vyhovovať vtedy, keď postieľku využijete len ako ohrádku na hranie.

Cena cestovnej postieľky

Cestovné postieľky sa dajú rozdeliť do 3 kategórií, a to na tie za cenu do cca 60, od 60 do 100 a nad 100 eur. Pri hľadaní konkrétnych produktov a po ich bližšom preskúmaní sme prišli na to, že cena priam dokonale kopíruje kvalitatívne vlastnosti cestovných postieľok.

Lacné cestovné postieľky do 60 eur

V tejto kategórii nájdete základné modely bez príslušenstva a, bohužiaľ, mnohokrát i bez základných bezpečnostných funkcií. Samozrejme, môžete natrafiť aj na mnohé svetlé výnimky, teda na veľmi lacné kúsky, ktoré sa kvalitou vyrovnajú aj tým podstatne drahším. Ak hľadáte model v tejto cenovej kategórii, odporúčame vám navštíviť napríklad web Brendon.sk, kde nájdete mnohé cestovné postieľky s cenou do 50 eur. Veľmi lacné a spotrebiteľsky prívetivé sú taktiež cestovné postieľky Touragoo, Petite&Mars a Zopa.

TIP: Ak chcete kvalitný model za nízku cenu, poobzerajte sa po cestovných postieľkach na Bazoši. V čase prípravy nášho návodu sme natrafili na viac ako 10 postieľok za cenu do 50 eur, ktoré však pôvodne stáli viac ako 80 – 100 eur.

Cestovné postieľky od 60 do 100 eur

Cestovné postieľky za cenu od 60 do 100 eur môžeme označiť za zlatú strednú cestu. Spravidla disponujú všetkými praktickými i bezpečnostnými funkciami, majú nízku hmotnosť, kompaktné rozmery a mnohokrát k nim dostanete aj veľmi bohaté príslušenstvo vrátane prebaľovacieho pultu, striešky či moskytiéry. Do tejto kategórie patria napríklad cestovné postieľky Kinderkraft či Caretero.

Cestovné postieľky nad 100 eur

Modely s cenou nad 100 eur, ktorá sa môže vyšplhať až na 2 stovky, sú akýmisi BMW-čkami medzi cestovnými postieľkami. Hlavný rozdiel spočíva v použitých materiáloch, celkovej kvalite a záruke. Ich konštrukcia je zväčša vyrobená z hliníka, steny sú odolné voči oderu, na okrajoch sa nachádzajú špeciálne vystužené mäkké chrániče, hmotnosť je extrémne nízka (iba okolo 4 – 5 kg) atď. Ak je súčasťou takto drahej postieľky aj prebaľovací pult, je v zásade pevný, teda i stabilnejší. Originálne matrace sú výrazne hrubšie, vyrobené z pamäťovej peny a majú prateľný poťah.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme si pre vás pripravili odpovede na často kladené otázky o cestovných postieľkach. Poradíme vám napríklad v tom, či je rozumné kupovať použitú postieľku, alebo v tom, ako sa o ňu starať.

Môžem používať cestovnú postieľku namiesto tej klasickej?

Môžete, odporučiť vám to však nemôžeme. Cestovné postieľky nemajú rošt a spánok na tvrdej, rovnej „doske“ nie je najzdravší. Problémom môže byť i horšia stabilita a menšia odolnosť materiálov, ktoré sa pri častom používaní opotrebujú rýchlejšie.

Ako sa starať o cestovnú postieľku?

Pred každým odložením ju poriadne vyčistite. Ak to výrobca povoľuje, použite hubku, vodu a neagresívny čistiaci prostriedok. Následne nechajte postieľku dôkladne preschnúť. Keď budete postieľku využívať aj v exteriéri, nezabudnite z jej nožičiek odstrániť hrubé nečistoty, ako je hlina čí lístie.

Je rozumné kupovať cestovnú postieľku z druhej ruky?

Detské postieľky z druhej ruky nie sú vo všeobecnosti považované za najšťastnejšiu voľbu. Tie cestovné sú však výnimkou. Dajú sa totiž dobre vyčistiť, navyše v nich nemusíte používať originálny matrac.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89%)
Dátum publikovania: 24.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

19/07/2022 21:01
Lucia Z.

Máme postieľku Koelstra T5, odporučila nám ju známa. Myslím, že dokáže uspokojiť aj náročnejších používateľov. Plusom je premyslená koncepcia, nadčasový dizajn aj minimalistické farby. Materiály vyzerajú, že budú mať dlhú životnosť, ale to uvidíme až časom. Skladanie aj rozkladanie postieľky je nenáročné. Hmotnosť je necelých 10 kg, čo je prijateľné. Matrac je vysoký 3 cm. Môžeme ju jednoznačne odporučiť.

05/12/2021 21:02
Lujza

Petite&Mars Koot je na cestovnú postieľku dosť pevná, tak verím, že čo to vydrží. Niekedy trocha bojujem so skladacím mechanizmom, ale asi to chce len cvik. Pomer ceny a výkonu je super. Skvelý je tiež matrac. Pozitívne vnímam aj otvor v prednej časti, kadiaľ je možné lezenie dovnútra. Postieľka navyše vyzerá pekne.

05/12/2021 20:24
Anna

Na postieľke Kinderkraft Joy Blue s ami páči multifunkčnosť, skladnosť a dobrý pomer ceny a kvality v porovnaní s inými cestovnými postieľkami. Z celej sady je jediný nekvalitný kolotoč, ani neviem, kam mám dať do neho baterky. Škoda, že matrac pre bábätko nie je súčasťou dodávky, ale treba ho dokúpiť zvlášť. Postieľka je ľahká, priestranná a dobre sa s ňou manipuluje.

04/10/2021 09:52
Paula

Ľahká, prenosná a skladná postieľka je Zopa Camping 2. Vyhovuje nám po všetkých stránkach a oceňujem aj vyššiu nosnosť (20 kg) než majú iné konkurenčné postieľky. Super sú tiež kolieska a bočné vrecko na drobnosti.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok