Najlepšie tlakové hrnce 2024 – recenzie, test, porovnanie

Čoraz častejšie sa stretávame s tlakovými hrncami, ktoré môžeme označiť ako nepodarky. Niektoré majú nekvalitné dvojité dno, iné nepraktické uzatváranie, ďalšie zas nekvalitné silikónové tesnenia, ktoré dlho nevydržia. Aby sme predišli sklamaniam, pripravili sme pre vás zoznam najlepších tlakových hrncov, ktoré sú overené používateľmi a nezávislými testami.

Varenie v tlakovom hrnci

Pozbierali sme testy tlakových hrncov, užívateľské recenzie, komentáre v diskusiách a všetko sme spojili. Toto je výsledok, najlepšie tlakové hrnce pre tento rok.

Najlepšie tlakové hrnce

Názov Hodnotenie Detail
Tefal Secure 5 Neo   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Tefal P4624967   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt
Berghoff Vita   ✔   PRE NÁROČNÝCHZobraziť produkt
Tescoma Grandchef 6 l   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTAZobraziť produkt
Orion Profi 5 l   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt

Ako vybrať tlakový hrniec

Bez tlakového hrnca sa kedysi nezaobišla žiadna domácnosť. Hoci sa s príchodom moderných technológie používa čoraz menej, z pultov predajní nevymizol. S tlakovým hrncom môžete pri príprave jedla ušetriť veľa času a energie. Ak neviete, ako si tlakový hrniec vybrať, poradíme vám. Dôležité sú nielen objem a materiál, ale aj bezpečnostné prvky.

Výhody tlakového hrnca

Tlakové hrnce využijete okrem dusenia ryže či mäsa aj na rýchlu prípravu hlbokomrazených potravín, zaváranie či prípravu viacerých druhov jedla naraz (vďaka oddeľovacej prepážke).

Doba varenia je v tlakovom hrnci kratšia minimálne o polovicu, v závislosti od druhu pokrmu. Napríklad bravčové mäso v bežnom hrnci dusíte približne 60 – 70 min, v tlakovom hrnci ho máte urobené za pol hodiny, šošovicu v bežnom hrnci varíte asi 30 min., v tlakovom vám postačí 5 až 10 min.

Výhodou varenia v tlakovom hrnci je tiež to, že sa z jedla nevytráca vlhkosť. Pokrm zostáva šťavnatejší a nevytráca sa z neho toľko vitamínov a minerálnych látok ako pri bežnom varení.

Bezpečnostné prvky

Bežné tlakové hrnce spravidla disponujú ovládacím ventilom na nastavenie varenia bez tlaku, s tlakom, resp. s možnosťou nastavenia úrovne tlaku. Ventil pri prekročení úrovne tlaku vypustí čas pary, aby sa dostal na požadovanú hranicu. Tlakový hrniec by mal obsahovať taktiež poistný pretlakový ventil, ktorý v prípade, že ovládací ventil zlyhá (kvôli opotrebeniu či upchatiu), vypustí prebytočný tlak. Samozrejmosťou by mala byť aj bezpečnostná poistka proti otvoreniu v prípade, že je hrniec pod tlakom.

Para z hrnca

Pokrievka má zvyčajne niekoľkonásobnú poistku a kvalitné tesnenie, ktoré sú zárukou toho, že bude pokrievka držať pevne e odolá návalom tlaku vo vnútri hrnca. V prípade zlyhania ventilov by zvýšený tlak unikol práve cez tesnenie pokrievky, ktoré je slabšie ako plášť hrnca.

K bezpečnostným prvkom sa radia aj rukoväte hrnca – mali by byť pohodlné, pevné a izolované. Samotný hrniec je dosť ťažký, preto by vďaka nim mala byť manipulácia s ním jednoduchšia.

Pred prvým použitím si treba naštudovať návod, aby ste minimalizovali bezpečnostné riziko spôsobené neodbornou manipuláciou s tlakovým hrncom. Tlakový hrniec spolu s jeho komponentmi sú vždy testované na omnoho vyšší tlak, než aký je maximálny možný tlak pri varení. Preto ak s ním budete pracovať podľa návodu, nemusíte sa ničoho obávať.

Materiál

Na výber máte z tlakových hrncov vyrobených z hrubého hliníka s vhodnou povrchovou úpravou a nerezovej ocele. Oceľ je vhodnejšia, keďže je nielen pevná, tvrdá a odolná proti poškrabaniu, ale je tiež antibakteriálna a chuťovo neutrálna – neabsorbuje do seba chute jedla. V prípade, že vlastníte indukčný šporák, radšej si vopred overte, či daný hrniec je na konkrétny spôsob ohrevu vhodný.

Objem je dôležitý

Pri výbere myslite na to, že hrniec by ste mali zaplniť maximálne do dvoch tretín, v prípade potravín, ktoré zväčšujú svoj objem (ryža, cestoviny a pod.) len do polovice. Pre prípravu jedla v tlakovom hrnci je tiež nutné vždy použiť určité množstvo vody (v závislosti od množstva surovín a teploty varenia). Treba preto rátať s rezervou v objeme.

Tlakový hrniec

Vybrať si môžete z hrncov s objemom 2,5 až 8 l. Ak potrebujete hrniec len pre seba, prípadne aj pre partnera či partnerku, vystačíte si s objemom do 5 l. Pre štvorčlennú rodinu je vyhovujúci hrniec do 6 l a pre veľkú rodinu a ľudí, ktorí pravidelne varia väčšie množstvo jedla, sa hodí ten s objemom 8 l.

Cena

Tlakový hrniec s malým objemom zoženiete od 50 eur, za kvalitnejšie je to 100 eur a viac. Skutočne špičkové výrobky sú o niečo drahšie, ich ceny sa pohybujú okolo 200 eur a viac. Zvážte, koľko chcete investovať do daného výrobku a či sa vám viac neoplatí si priplatiť a získať hrniec od overeného výrobcu kuchynského riadu.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na čo by ste nemali zabudnúť pri výbere tlakového hrnca? Okrem technických vlastností a parametrov sa mnohí zaujímate o cenu a bezpečnostné prvky. Položiť by ste si však mali aj otázky týkajúce sa používania tlakového hrnca. Na tie najčastejšie vám ponúkame odpovede:

Aký objem tlakového hrnca si mám zvoliť?

Musíte najprv zvážiť, pre koľkých ľudí plánujete variť. Tlakové hrnce pre jednotlivcov sa pohybujú v objeme okolo 4 litrov. Trojčlennej rodine vystačí 6-litrový hrniec.

Z akého materiálu sú vyrobené najlepšie tlakové hrnce?

Tlakové hrnce sa vyrábajú z kovových zmesí, hliníka, keramiky a nerezu. Najvhodnejším materiálom je nerezová oceľ. Okrem toho, že nepohlcuje pachy a nie je zdraviu škodlivá, sa aj jednoducho čistí.

Aké sú najbežnejšie problémy s tlakovými hrncami?

Hrniec by ste mali používať iba na účely, ktoré sú popísané v návode, inak môže dôjsť k jeho poskodeniu. Najčastejšími poruchami sú nedoliehanie veka, únik pary a tepla, nefunkčnosť poistiek.

Vaše hodnotenie:
(87.4%)
Dátum publikovania: 05.10.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

21/06/2022 10:14
Renča

Lamart Pression 6 l je výborný tlakový hrniec, má pohodlné ušká po krajoch, vďaka čomu sa dobre prenáša aj sa s ním manipuluje. Varenie v ňom je rýchle. Navyše je hrniec pekný a elegantný. Mám z neho radosť. Skladovanie je bezproblémové.

31/05/2022 10:40
Zuzka S.

Tefal Clipso Minút Perfect fakt perfektne premyslený spôsob ovládania. Dizajn aj spracovanie výrobku sú na jednotku. Potešila ma aj minútka. Toto je zatiaľ najlepší tlakový hrniec, aký som mala. :-) Výhodou je aj sitko a že skracuje čas varenia. Zatváranie aj otváranie hrnca je jednoduché. Mínusom je snáď len vyššia cena, no investícia sa mi oplatila.

11/12/2021 08:27
Zdenka

Hrniec Tefal Clipso Minut Perfect skracuje čas varenia. Zatváranie a otvárenie hrnca je ľahké a vadí mi v podstate len vyššia cena, ale za kvalitu sa platí. Manipulácia s hrncom je jednoduchá a páči sa mi aj časovač. Myslím si, že každá majiteľka bude spokojná.

29/11/2021 09:34
Veronika

BANQUET Allegro 3,5 l je kvalitný menší hrniec za super cenu. Funguje ako má, rýchlosť uvareného mäsa je veľmi dobrá. Zdá sa mi, že hrniec je úsporný. Je ľahučký, skladný a jednoducho umývateľný. Zatváranie a otváranie je troška tuhšie, možno časom to poľaví. S kúpou som spokojná.

21/07/2021 19:32
Pepo

Kvalitný hrniec za slušnú cenu je Tefal Neo v2. Oceňujem ľahkú manipuláciu, jednoduché zatváranie, sito na varenie v pare či vypúšťanie pary. Údržba je tiež fajn. Tento hrniec používam už roky a oproti starému, ktorý som mala predtým, sa v tomto uvarí oveľa rýchlejšie. V hrnci varím všetko možné a výsledky sú zakaždým super. Je to šikovný pomocník do každej domácnosti, ktorý dokáže ušetriť čas aj energiu, preto ho odporúčam.

23/11/2018 11:47
Kovalickova

Práve flirtujem s myšlienkou zaobstarať si domov tlakový hrniec fissler vitavit od kuliny s objemom 4,5 litra. Oslovila ma funkcia bezpečného samoodtlakovania hrnca a tak by ma zaujímalo či ho niekto z Vás náhodou nemá alebo nepozná. Ďakujem

Pridať komentár


Posledné články
Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Značka Remington: Dokonalá starostlivosť o vaše vlasy

Vlasy sú mnohými považované za korunu krásy a preto by ste im mali venovať náležitú starostlivosť. Či už túžite po rovných... Prečítať článok

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok