Najlepšie digitálne detské kojenecké váhy 2024 – recenzie, test, porovnanie, skúsenosti

Digitálne detské váhy sú skvelou pomôckou pre všetky mamičky, ktoré vďaka nim dokážu presne kontrolovať váhu svojej malej ratolesti a sledovať tak, či je vývin dieťaťa správny.

Digitálna kojenecká váha

Na trhu nájdete množstvo rozličných modelov kojeneckých váh, a preto sme si pripravili zoznam piatich váh, ktoré sa tešia veľkej obľube u zákazníkov a dobré výsledky dosahujú aj v testovaniach.

Najlepšie kojenecké váhy

Názov Hodnotenie Detail
Esperanza EBS019   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Beurer BY 80   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
VitalPeak VP-BS100   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Laica PS3001   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt

Kojenecké váhy – recenzie

Detské kojenecké váhy sú podľa niektorých mamičiek nevyhnutnou záležitosťou, podľa iných zas nie sú vôbec potrebné. Pokiaľ však chcete mať o vývoji svojho drobca prehľad a chcete pravidelne kontrolovať, či priberá, ako má, bez nich sa nezaobídete. S ich výberom vám chceme pomôcť čo najviac, preto sme sa rozhodli sa pozrieť na niektoré z obľúbených modelov kojeneckých váh. Dúfame, že vám naše recenzie budú pri výbere nápomocné.

Účel kojeneckých váh

Niektorí tvrdia, že kojenecké váhy nepatria do základnej výbavy mamičiek – z časti môžeme súhlasiť. Ak sa však na to pozrieme z tej druhej strany, tak kontrolovanie váhy dieťaťa, najmä v jeho prvých týždňoch života, je veľmi dôležitá činnosť. Mnohé mamičky podľa týchto váh zisťujú, či je dieťa dostatočne najedené alebo pravidelne kontrolujú ich váhu a sledujú tak ich vývin.

Váženie kojenca na digitálnej váhe

Prečo u dieťaťa sledovať novorodeneckú hmotnosť

Počas prvých 4 mesiacov priberie bábätko až 700 g za mesiac. V ďalšom štvrťroku je to trochu menej, asi 500 až 600 g mesačne, a posledné 4 mesiace pred dovŕšením 1 roka priberie každý mesiac o 300 až 400 g. Práve hmotnosť dieťaťa hovorí o jeho zdravotnom, ale i psychickom stave, preto nie je na škodu, ak o nej budete mať priebežný prehľad. Váženie vám navyše prezradí i to, akú časť potravy skutočne „zužitkuje“ telíčko vášho bábätka.

Pri vážení majte na mysli jedno, nie každé dieťa spadá do tabuľkovej novorodeneckej hmotnosti. Odchýlky, náhly, ale iba malý úbytok na hmotnosti alebo pomalšie priberanie nie sú nevyvrátiteľným dôkazom, že je to s vaším dieťaťom vážne. Kojenecká váha by mala slúžiť práve na kontrolu a včasnú diagnostiku prípadných problémov. Takže žiadna panika, ale rozumné váženie.

Typy dojčenských váh

Dojčenskú váhu si asi väčšina mamičiek predstaví ako plytkú vaničku položenú na stojane. Presne takto vyzerá akýsi základný model, výber je však bohatší. Bohužiaľ, na slovenskom trhu nie je ponuka novorodeneckých váh príliš široká. Dostupné sú iba tie digitálne a mechanické. Ak by ste však zatúžili po niečom pokrokovejšom, vždy môžete využiť nákup cez zahraničné e-shopy.

Digitálna dojčenská váha

Digitálne dojčenské váhy sú medzi mamičkami najpoužívanejšie. Patria k cenovo dostupným, ich obsluha je jednoduchá, majú praktické rozmery, nízku hmotnosť a celé váženie trvá iba niekoľko sekúnd. Váha dieťatka je rozložená rovnomerne na celej ploche vaničky, zachytená viacerými senzormi, digitálne spracovaná a následne zobrazená na LCD displeji. Najväčším mínusom je náročnejšie váženie detičiek, ktoré neobstoja na jednom mieste ani minútu. To neplatí o váhach s funkciou „HOLD“.

Digitálna dojčenská váha

Mechanická dojčenská váha

Mechanické dojčenské váhy využívajú prevažne pediatri, ich dostupnosť pre osobné účely je však u nás obmedzená. Výhodou sú podstatne presnejšie údaje o hmotnosti bábätka,  jednoduchšie váženie neposedných jedincov, nižšie prevádzkové náklady a menšia poruchovosť. Medzi nevýhody patrí vyššia cena, náročnejšia obsluha a väčšie rozmery.

Závesná dojčenská váha 

Závesné váhy spomíname skôr pre zaujímavosť, keďže takéto váženie bábätka nepatrí k jednoduchým, no hlavne ani k bezpečným spôsobom. Ide o klasický závesný systém s háčikom, na ktorý pripevníte napríklad vrecko z plienky. Do nej vložíte bábätko a vážite. Závesné váhy sú dostupné aj u nás, nejde však o originálne novorodenecké pomôcky. Za jedinú výhodu by sme mohli označiť nízku cenu.

Váha pre mamičku a bábätko (Baby & Mommy scale)

Baby & Mommy scales alebo viacúčelové váhy sú veľmi praktickou záležitosťou. Ide o normálnu digitálnu váhu, na ktorú sa postavíte s dieťaťom v náručí, ona sama odpočíta vašu hmotnosť a následne zobrazí len hmotnosť bábätka. Druhou verziou Baby & Mommy modelov je špeciálna násadka (vanička), ktorú pripevníte na váhu. Obrovskou výhodou je, že takúto pomôcku nemusíte predať alebo vyhodiť po niekoľkých rokoch, pretože sa na nej môžu vážiť bábätká, väčšie deti aj dospelí.

Baby & Mommy scale – váha pre mamičku a  bábätko

Hlavnou nevýhodou je nedostupnosť na slovenskom trhu. Ak vás však takéto riešenie zaujalo, máme pre vás 2 tipy na alternatívy. Prvou je kojenecká váha LAICA 2 v 1 s nosnosťou do 20 kg, z ktorej môžete odobrať vaničku a postojačky vážiť aj väčšie deti. Druhou alternatívou je kojenecká váha Baby Ono 2 v 1, ktorá funguje na rovnakom princípe, jej nosnosť je však až 50 kg.

Vanička s novorodeneckou váhou (Aquascale)

Vanička, ktorá počas kúpania odváži vaše bábätko? Áno, takéto sciencefiction skutočne existuje, bohužiaľ, ani v tomto prípade nie u nás na Slovensku. Dobrou správou je, že Aquascales dostanete napríklad na AliExpresse, a to už od 20 eur. Výhodou takéhoto váženie je šetrenie času, no i jednoduchšie upokojenie bábätka. Teplá voda a dotyky mamičky sú predsa len príjemnejšie ako studená plastová vanička, na ktorej vás niekto z nepochopiteľných dôvodov núti ležať bez pohnutia.

Aké parametre zvážiť pri výbere novorodeneckej váhy

Všetky váhy majú svoju nosnosť, funkcie a rozmery. Tie pre novorodencov by mali byť navyše bezpečné a praktické, pretože odvážiť neustále vrtiace sa dieťa, nie je na skle maľované. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na všetky dôležité parametre, ktoré by ste mali zvážiť pred konečným rozhodnutím.

Technické parametre

  • Nosnosť: Na drvivej väčšine novorodeneckých váh môžete vážiť detičky s váhou do 20, výnimočne až do 25 kg. To zodpovedá priemernej váhe 5-ročného dieťaťa.
  • Hmotnosť: Aj váha má svoju váhu, ktorá sa bežne pohybuje okolo 2 až 3 kg. Na oko zanedbateľný parameter, myslite však na to, že ak ju budete chcieť prenášať, je lepšie vlastniť takú, ktorú bez problémov unesiete. Na druhej strane, ťažšie váhy lepšie „stoja“ na mieste.
  • Rozmery: V závislosti od rozmerov váhy sa vám do nej vaše bábätko zmestí pohodlne alebo menej pohodlne. Klasická dĺžka je 50 – 60 cm a šírka 30 – 40 cm. Výška sa líši pri váhach, ktoré sú položené priamo na podložke a pri tých, ktoré majú pod sebou stojan. Tento údaj však pre vás nie je až taký podstatný.

Mechanická dojčenská váha

  • Prenosnosť a skladnosť: Tento parameter súvisí taktiež s rozmermi. Prenosnosť vás nemusí veľmi zaujímať. Je len málo pravdepodobné, že váhu budete pravidelne nosiť na dovolenku. Skladnosť, to už je iné. Myslite na to, že ide o celkom veľkú pomôcku, ktorú pri vážení potrebujete umiestniť na pevný a stabilný podklad a po ňom niekde skladovať.
  • Napájanie: Je to síce neobvyklé, no sem-tam narazíte aj na váhy, ktoré je potrebné pomocou kábla zapojiť do elektrickej zásuvky. Častejším riešením je napájanie batériou alebo batériami (väčšinou 1 až 3 AA alebo AAA batérie). Naša rada znie: „určite si zaobstarajte váhu s batériou“. Upokojiť drobca vám dá zabrať aj bez toho, aby ste museli neustále kontrolovať kábel.
  • Presnosť merania: Maximálne prípustná odchýlka pri novorodencoch je 5 g.

Dizajn, bezpečnostné prvky a údržba

Pri novorodeneckých váhach je dizajn úzko spojený s bezpečnosťou, spôsobom údržby i praktickou stránkou veci. Preto mu venujte pozornosť aj napriek tomu, že si nepotrpíte na štýlovú detskú výbavičku. 

  • Protišmyková úprava: Ak natrafíte na váhu, ktorá nie je zo spodnej strany protišmyková, nekupujte ju. Dieťa pravdepodobne nebudete vážiť na zemi, ale na vyvýšenom mieste. No a „lietajúca“ váha naozaj nie je bezpečná.
  • Tvar vaničky: Na váhach sa väčšinou nenachádzajú žiadne bezpečnostné popruhy, takže jedinou zábranou je práve vanička. Preto by mala mať vyvýšené a správne tvarované okraje. Dieťa do nej musí, a to doslova, zapadnúť.
  • Materiál – povrchová úprava vaničky: Na výrobu vaničiek sa používajú rôzne druhy plastu. Plast však nie je pri kontakte s holým telíčkom príjemný. Ak nechcete vaše dieťa stresovať chladom a nepohodlným ležaním, poobzerajte sa po vaničke s čalúnením z mäkkej peny.
  • Údržba: Súvisí najmä s prevedením vaničky. Či už čalúnenie má alebo nie, jej povrch musí byť ľahko umývateľný. Bavlna alebo iné savé materiály nie sú vhodné.
  • Displej: LCD displej sa nachádza na väčšine váh, zároveň ide o jedno z najlepších riešení. Pri výbere si všimnite najmä jeho veľkosť. Výsledok by ste mali vidieť bez toho, aby ste sa museli k displeju nakláňať.
  • Zobrazenie výsledku: Dôležitá je taktiež forma, v akej dokáže daný displej zobraziť odvážený výsledok. Aby ste dosiahli čo najpresnejšie merania, minimom sú 3 desatinné miesta.

Funkcie váh pre novorodencov

Váha musí vážiť, a to čo najpresnejšie, okrem toho však môže disponovať aj niekoľkými veľmi praktickými funkciami. Tie nasledujúce môžete nájsť najmä na váhach digitálnych. Tým ostatným sa nebudeme venovať, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou siahnete aj vy práve po tomto riešení.

Mechanická dojčenská váha – funkcie

  • Funkcia TARA: Poznáte ju z klasických kuchynských váh, na ktorých nemôžete odvážiť múku bez použitia misky. Funguje to úplne rovnako. Najprv odvážite detskú plienku alebo oblečenie, ktoré bude mať na sebe počas váženia. Následne všetky pakšamenty „pripevníte“ na dieťa, pričom váha sama vypočíta tento rozdiel a zobrazí reálny výsledok, teda váhu vášho drobca.
  • Funkcia HOLD: Tlačidlo HOLD, STOP BUTTON alebo WEIGHT LOCK je skutočne nevyhnutnou funkciou. Našťastie, nachádza sa na väčšine novorodeneckých váh. Po jeho stlačení nebudú čísla na displeji blikať ako divé vtedy, keď sa vaše dieťa bude prevaľovať zo strany na stranu. Váha vystihne ten správny moment a bábätko odváži až vtedy, keď sa „stopne“.

Ďalšie nápomocné doplnky a funkcie

  • Spôsob váženia: Na väčšine váh môžete dieťa vážiť v ľahu, na niektorých však i v stoji alebo sede. Čím viac možností máte, tým lepšie.
  • Váha s metrom: Na váhach sa môže nachádzať aj meter, na ktorom je možné bábätko pri vážení rovno odmerať. Nájdete ho na vyvýšenom okraji, niektoré modely majú samostatné rameno.
  • Zabudovaná pamäť: Umožňuje vám uchovávať výsledky váženia, vďaka čomu budete mať lepší prehľad o zdravotnom stave vášho bábätka. Všimnite si hlavne počet pamäťových miest. Tradične je ich aspoň 10.
  • Prepojenie s aplikáciou: Niektoré váhy disponujú možnosťou prepojenia s Wi-Fi, a teda i aplikáciou. Tá väčšinou slúži na uchovávanie výsledkov, ktoré si môžete vkladať do prehľadných tabuliek či grafov.
  • Nastavenie jednotky: My Slováci sme zvyknutí na kilogramy, na niektorých váhach si však mernú jednotku môžete prepnúť aj do libier alebo uncí.
  • Kontrolky: Na váhe sa môže nachádzať indikácia vybitej batérie alebo preťaženia.
  • Automatické vypnutie: Veľmi nápomocná funkcia, vďaka ktorej nemusíte batérie vymieňať každý týždeň.
  • Interaktívne váhy: Sem-tam narazíte na váhy, ktoré dokážu prehrávať upokojujúce melódie. Ak má vaše bábätko rado hudbu, táto funkcia vám môže pomôcť s jeho upokojením pri vážení. 
  • Automatická kalibrácia: Určite siahnite po váhe s touto funkciou. Manuálna kalibrácia vám celý proces váženia podstatne skomplikuje.

Test detských váh – tipy na obľúbené značky

Aby sme vám výber uľahčili ešte o niečo viac, zalovili sme medzi recenziami kojeneckých váh a vybrali tie, ktoré zákazníci považujú za spoľahlivé, kvalitné a zároveň i cenovo dostupné. Ako prvé stoja za zmienku kojenecké váhy Beuer. Ide o digitálne nízke váhy, ktoré disponujú funkciami TARA aj HOLD, majú nosnosť do 20 kg a ich cena je veľmi prívetivá. Kúpite ich za 40 až 90 eur. Ďalšími populárnymi produktami sú kojenecké váhy Baby Ono a LAICA. Cenovo sú na tom podobne ako predošlá značka, čo platí aj o hodnotení zákazníkov.

Digitálna dojčenská váha na váženie novorodencov

Ako spotrebiteľky prívetivá sa ukazuje taktiež kojenecká váha Zelmer, ktorá stojí iba necelých 30 eur. Má veľmi zaujímavý dizajn a prehráva melódie. Zákazníci ju hodnotia tesne nad 90 %. Nejde o žiadneho váhového predátora, z hľadiska pomeru ceny a kvality je však dobrou voľbou.

Kojenecká váha – návod na použitie

Samotné váženie by ste mali zvládnuť ľavou zadnou aj vtedy, keď s ním nemáte žiadne skúsenosti. Váhu položte na rovnú a stabilnú podložku, zapnite ju a uistite sa, že je vynulovaná. Z bábätka by ste mali „dať dole“ všetko, čo na ňom nemusí byť. Najlepšie je váženie naholo, maximálne s plienkou. Ak máte váhu s funkciou TARA, tento detail nemusíte riešiť. Dieťa uložte na chrbát a čakajte, kým sa prestane mrviť. Vždy ho pridržiavajte rukou! Ako sme si povedali, váhy nemajú žiadne bezpečnostné pásy.

A ešte jeden tip na záver. Na internete natrafíte na desiatky rád o tom, kedy a ako často vážiť bábätko. Presné intervaly a počty neexistujú, môžeme vám však zodpovedne povedať, že každodenné váženie alebo ešte horšie, váženie pred a po každom jedle, je istá vstupenka na psychiatriu. Jedno až dve odváženia za týždeň, to môžeme pokladať za akýsi zdravý priemer.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko odpovedí na často kladené otázky súvisiace s kojeneckými váhami, konkrétne s ich kalibráciou a cenou.

Je rozumné ušetriť kúpou použitej kojeneckej váhy?

Nie je. Váha z druhej ruky môže mať problémy s kalibráciou, takže vaše dieťa neodváži správne a presne. To isté platí aj o prenájme kojeneckých váh.

Ako skontrolovať kalibráciu kojeneckej váhy?

Uistite sa, že je na váhe nastavená 0 a odvážte kilogram múky, cukru alebo použite ľahšie závažie.

Koľko stoja digitálne kojenecké váhy?

Za akýsi priemer môžeme označiť cenu od 40 do 100 eur. Samozrejme, natrafíte aj na 400-eurové váhy, tie sa však dajú pokladať za zbytočný nadpriemer, ktorý v domácich podmienkach nie je nevyhnutnosťou.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(89.8%)
Dátum publikovania: 22.05.2019
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/12/2021 20:18
Kamila

Váhu Tanita BD 590 som kúpila na základe odporúčania od nášho detského lekára. Funguje skvele. Predtým sme mali váhu značky AGU a s ňou sme neboli spokojní. Táto váha je veľmi dobrá, meria presne a je vhodná na váženie bábätka pred a po dojčení. Super je, že dokáže spriemerovať váhu, takže sa hodí aj pre nepokojné bábätká. Nevýhody nemá žiadne.

04/10/2021 10:25
Dagmar

Zaujala nás váha BAYBY BSB 4050, ktorá má pekný vzhľad a súčasťou balenia bola aj praktická vanička. Váha je skladná, no postrehli sme, že váženie nie je celkom presné. Z váhy máme zmiešané pocity.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok