Najlepšie miešačky 2024 – recenzie, test, porovnanie

Miešačka je zariadenie, ktoré sa zíde pri každom dome a na každej záhrade. Využijete ju ako pri väčších stavebných prácach, tak i pri menších opravách či dokonca pri vytváraní dekoratívnych chodníčkov v bylinkovej záhradke, výrobe odliatkov, alebo dizajnových kvetináčov.

Ako vybrať miešačku?

Premýšľate nad jej kúpou? Pokúsime sa vám poradiť, ako na to.

Najlepšie miešačky

Názov Hodnotenie Detail
Lescha EUROMIX 125/230V   ✔   VÍŤAZ TESTUZobraziť produkt
Scheppach MIX 180   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIEZobraziť produkt
Hecht 2117   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBAZobraziť produkt
Fieldmann FDSM 200120-E   ✔   DNES V AKCIIZobraziť produkt
Strend Pro CMX12   ✔   DOBRÉ RECENZIEZobraziť produkt

Miešačky – recenzie

Vyskúšať raz je lepšie ako 100-krát čítať. Ak i vás zaujímajú podrobnejšie informácie o jednotlivých produktoch a potrebujete počuť aj názory ostatných, pripravili sme si pre vás prehľadné recenzie niekoľkých miešačiek, ku ktorým pripájame taktiež súhrn skúseností samotných zákazníkov.

Typy miešačiek

Aby sme vám výber trochu zjednodušili, miešačky sme pre vás rozdelili do 3 kategórií. Počítajte však s tým, že predajcovia nemusia produkty popisovať presne takto. Orientuje sa teda skôr podľa konkrétnych parametrov a spôsobu, akým budete miešačku využívať.

Hobby miešačka

Ide o miešačky s objemom do 120 l, s príkonom 220-230 V a výkonom do cca 550 W – tieto parametre sú naozaj iba orientačné, môžu sa líšiť od produktu k produktu. Sú vhodné na občasné práce, pri ktorých potrebujete využiť menšie množstvo betónu. Nie sú uspôsobené na niekoľkohodinovú nepretržitú prevádzku a preťažovanie obrovským množstvom betónovej zmesi na jedno „miešanie“.

Stavebná miešačka

Do tejto kategórie môžeme zaradiť miešačky s objemom od 120 do 200 l, výkonom okolo 800 až 1 050 W a napájaním na 220-230 V. Patria taktiež k zariadeniam na domáce využitie, oceníte ich však pri väčších stavebných projektoch, napríklad pri realizácii celej prístavby. Pracujú pri vyšších otáčkach a majú dlhšiu výdrž.

Objem stavebnej miešačky

POZOR: Hobby a stavebné miešačky predajcovia zvyčajne skutočne neodlišujú. Preto sa nečudujte, keď vám nebudú rozumieť.

Profi miešačka

Tu už hovoríme o strojoch s omnoho väčším objemom, približne od 300 l vyššie. Sú určené hlavne pre profíkov, teda na stavby. Ak sa však chystáte svojpomocne postaviť celý dom, určite budete potrebovať tento typ miešačky. Ich cena sa pohybuje od cca 800 eur vyššie, majú výkon nad 1 050 W, teda i vyššiu spotrebu, a na ich zapojenie je nutná trojfázová zásuvka (380 V).

Ručná miešačka

Ručná miešačka nie je miešačkou v pravom slova zmysle, pre úplnosť informácií ju však spomenieme. Ide o špeciálny nadstavec, ktorý pripojíte do vŕtačky a betón vymiešate „ručne“. Môžete ju využiť taktiež na prípravu práškových lepidiel či omietky. Tento postup je vhodný len na skutočne drobné práce, napríklad na menšie opravy základov. Na jedenkrát si pomocou ručnej miešačky pripravíte max. 60 l betónu, čo zodpovedá objemu jedného klasického fúrika.

Dôležité parametre pri výbere miešačky

Miešačky sú v prapodstate veľmi jednoduché zariadenia. Sú poháňané elektromotoromozubený veniec prenáša silu na bubon, ktorý sa vďaka tomu roztočí, a vo vnútri bubna sa nachádzajú lopatky, ktoré miešajú štrk, piesok, cement a vodu. Spôsob ovládania a celkové prevedenie sú taktiež na väčšine zariadení úplne rovnaké. Na čo sa teda zamerať pri výbere? Hlavne na to, čo bude pri práci vyhovovať vám.

Rozmery a hmotnosť

Nebudeme vám klamať, rozmery miešačky nemáte ako ovplyvniť, sú vždy priamo úmerné jej objemu. Tento parameter preto nie je pri výbere až taký podstatný. Na druhej strane by ste naň mali myslieť z hľadiska vašich priestorových možností, teda toho, koľko voľného úložného priestoru máte k dispozícii. Veľké miešačky sú zároveň náročnejšie na prenos. Klasické rozmery sú 1,5 metra do šírky, výšky aj hĺbky. Hobby modely s objemom okolo 60 litrov môžu byť aj menšie.

Závit hobby miešačky

Hmotnosť závisí taktiež od jej objemu a celkových rozmerov. Priemerná váha 120-litrového stroja sa pohybuje okolo 50 kg. Skutočne veľké miešačky však môžu vážiť aj viac ako 150 kilogramov.

Stabilita miešačky

Nestabilná miešačka nie je dobrá miešačka. Čím výkonnejší je daný model, tým robustnejšiu konštrukciu musí mať. Inak by sa betón po jej zapnutí vylial všade, len nie tam, kde ho chcete mať. Základom je dostatočne pevný a ťažký podvozok. Ak by ste si predsa len zaobstarali kúsok s horšou stabilitou, túto nedokonalosť môžete vyriešiť jeho podložením, umiestnením na rovnú a pevnú plochu alebo zaťažením.

POZOR: Aj tá najstabilnejšia miešačka musí byť pri práci umiestnená na rovnom podklade. Maximálny povolený sklon povrchu je 10 °.

Spôsob obsluhy, materiál a bezpečnostné prvky

Drvivá väčšina miešačiek sa ovláda úplne rovnako. Na vyklopenie bubna slúži otočné koleso na bočnej strane. To by malo byť vybavené vlastnou prevodovkou, vďaka ktorej nemusíte váhu betónu preklápať len vašou silou. Na menších miešačkách môže koleso nahrádzať páka. Pri presúvaní oceníte dostatočne veľké a pevné kolieska, ktoré by mali byť pogumované a protišmykové a rukoväte na pohodlné uchopenie. Tieto „doplnky“ nájdete na úplne všetkých modeloch, líšia sa iba prevedením.

Konštrukcia, bubon aj miešacie lopatky musia byť vyrobené z odolných materiálov. Najčastejšie ide o oceľ, kov a rôzne iné zliatiny. Pri výbere by ste si mali všímať najmä hrúbku, resp. silu stien na bubne. Čím hrubšie, tým odolnejšie a kvalitnejšie, ale i drahšie. Pozor, skutočne lacné miešačky s veľmi tenkými stenami toho skutočne nevydržia najviac.

Plnenie stavebnej miešačky

V miešačke sa ďalej nachádza ozubené koleso (veniec), ktoré prenáša silu z motora na bubon. Najkvalitnejšie vence sú vyrábané z pevnej ocele, je však pravda, že k ich poruchám nedochádza až tak často. Miešačky nezvyknú mať žiadne špeciálne bezpečnostné prvky, ako je napríklad automatické vypnutie pri preťažení. Základom je ochrana pred vodou a vlhkosťou, ktorá sa musí nachádzať na motore (najčastejšie ide o železný kryt), celej elektroinštalácii a ideálne aj na ovládacích prvkoch.

Ako vybrať miešačku podľa objemu bubna

Objem bubna je asi najdôležitejším parametrom. Musíte počítať s tým, že miešačku nie je možné naplniť až po okraj. Napríklad v bubne s objemom 120 l pripravíte na jedenkrát iba cca 80 l betónu. Na druhej strane je nerozumné miešať 30 litrov betónu na výrobu kvetináča v 200 l profi miešačke, ktorá žerie omnoho viac elektriny. V nasledujúcich riadkoch si uvedieme približnú spotrebu betónu na niektoré bežné stavebné práce. Na základe týchto údajov si urobíte lepšiu predstavu o tom, ktorá z miešačiek by pre vás mala byť postačujúca.

TIP: Pri výbere si všimnite aj priemer otvoru na bubne. Minimom pri menších miešačkách je cca 270 mm.

Stavebná miešačka 60 l

Tieto modely sú skutočne maličké. Sú vhodné na občasné a skutočne drobné práce, napríklad na spomínanú výrobu betónových kvetináčov alebo dekoratívnych, teda úzkych a nízkych múrikov v záhradke. Pre lepšiu predstavu, 60 litrov betónu potrebujete na stavbu 2-metrového, 15 cm širokého múrika či základu s výškou 20 cm, čo vychádza na asi 2 až 3 naplnenia takto malej miešačky.

Stavebná miešačka 120 l

120 litrov sa vám môže zdať ako celkom veľký objem, veď zodpovedá 2 plným klasickým fúrikom, možno vás však prekvapíme. Na vyliatie cementového poteru na plochu 2 m², s hrúbkou 5 cm potrebujete až 100 litrov betónu. Miešačky s takýmto objemom sú preto vhodné na stredne veľké stavebné projekty, v núdzovej situácii vám teoreticky postačia aj na vyliatie celej základovej dosky. Oceníte ich však hlavne pri opravách či stavbe menších základov, napríklad na voliére pre psa alebo skleníka.

Oranžová stavebná miešačka strednej veľkosti

Stavebná miešačka 160 l/Stavebná miešačka 180 l

Medzi 160 a 180 l bubnom nie je až taký veľký rozdiel, preto tieto dva typy spojíme do jednej kategórie. Tieto miešačky patria k tým väčším, stále ich však využijete aj pri bežných prácach okolo domu a na záhrade. Nehovoríme teda o strojoch vhodných len na stavby. Môžete ich používať pri vylievaní základového pásu či dosky, pri stavbe trošku väčších múrikov, alebo stĺpikov (napr. stavba záhradného altánku, prístavba s rozmermi cca 5 x 2 m). Jeden príklad na záver: na stavbu 5 m základu so šírkou aj výškou 30 cm potrebujete približne 450 litrov betónovej zmesi.

Stavebná miešačka 200 l/Stavebná miešačka 250 l

Toto sú, v podstate, posledné 2 možnosti na domáce použitie. Na základe predošlých informácií máte už akú-takú predstavu o približnej spotrebe betónu, preto je vám určite jasné, že ich nevyužijete pri maličkých projektoch. Ak sa však chystáte na novú prístavbu, betónovanie základov pod veľký bazén alebo stavbu priestrannej terasy, takto veľká miešačka vám padne vhod.

Napätie a príkon

Ďalší, veľmi dôležitý parameter. Vo vašom dome môžete bez najmenších pochýb do zástrčky zapojiť akúkoľvek miešačku s príkonom 220-230 V. Ide o klasický príkon, ktorý využíva drvivá väčšina domácich spotrebičov. 380 alebo 400 V je už však trojfázový prúd, ktorý sa nenachádza všade. Ak teda „nevlastníte“ trojfázovú zásuvku, miešačku s takto vysokým príkonom nespojazdníte.

TIP: Miešačky s príkonom 220-230 V je možné zapojiť aj na benzínový generátor.

Miešačka 220-230 V

Na klasický príkon funguje väčšina stavebných miešačiek na domáce použitie s výkonom od 200 do 1 050 W. Hovoríme najmä o modeloch s 60 až 200 l objemom. Miešačky s napätím od 200 do 500 W patria k tým menej výkonným, práca s nimi preto trvá o čosi dlhšie a sú vhodné hlavne na občasné a menej náročné práce. Výkon nad 600 W môžeme označiť za celkom dostatočný, otáčky na týchto miešačkách však stále nedosahujú rovnakú „silu“ ako tie profesionálne.

Plnenie miešačky

Miešačka 380 V/Miešačka 400 V

Tento druh stavebných miešačiek patrí už do kategórie „profi“. Fungujú pri vyššom napätí (nad 1 050 W), vďaka čomu majú omnoho vyšší výkon a otáčky, rýchlejší štart, poradia si s väčšou váhou a zväčša môžu pracovať aj dlhšiu dobu bez prestávky.

TIP: Ak by ste zatúžili po takto výkonných strojoch, no v dome nemáte trojfázovú elektrickú prípojku, môžete si ju nechať urobiť. Takýto špás vás vyjde od približne 200 a viac eur, a to v závislosti od mnohých faktorov, ktoré si radšej dopredu overte u vášho dodávateľa elektrickej energie.

Malý prehľad sortimentu a cien od obľúbených predajcov

Na trhu existuje množstvo miešačiek rôznych značiek. My sme pre vás vybrali niekoľkých predajcov, u ktorých tieto zariadenia zákazníci vyhľadávajú veľmi často. Pripájame prehľad ich sortimentu a samozrejme i cien. Konkrétna ponuka sa môže líšiť dnes a o týždeň, preto tieto informácie berte len ako orientačné.

Miešačky Hecht

Značka Hecht je garanciou kvality, o čom svedčia aj ceny ich miešačiek. Najlacnejší model so 120 l objemom stojí približne 170 eur. Ďalej si môžete si vybrať spomedzi zariadení s objemom 140 a 180 l až po tie 200-litrové s výkonom 1 050 W za necelých 360 eur. Dobrá správa, všetky miešačky Hecht zapojíte do klasickej 230 V zásuvky.

OBI a Hornbach miešačky

V ponuke predajcu Hornbach nájdete miešačky značky Hecht, M.A.T. a YAE. Ceny sa pohybujú od 140 do cca 270 eur. V Hornbachu je dostupná aj maličká, len 63-litrová miešačka, najväčší model má objem 180 l. Môžete si tu taktiež zakúpiť malé aj veľké prehadzovacie sitá.

Ponuka v OBI je podstatne menšia, aktuálne máte na výber iba z 3 modelov, a to s objemom 63, 125 a 160 l. V porovnaní s predchádzajúcim obchodom sú ceny o niečo vyššie. Až na najmenší model, ktorý stojí okolo 140 eur, tu za miešačku zaplatíte 2 až 3 stovky.

AL-KO miešačka

AL-KO v skutočnosti predáva iba jeden model, konkrétne miešačku Top 1 402 Hr s objemom 132 l, príkonom 230 V a výkonom 600 W. Rozhodli sme sa ju však spomenúť, keďže o produkty značky AL-KO javia zákazníci obzvlášť veľký záujem. Cena tejto miešačky je 200 až 270 eur, a to v závislosti od konkrétneho predajcu.

Tipy na správnu údržbu miešačky

Pamätajte, že ani tá najkvalitnejšia a najdrahšia miešačka neprežije bez príslušnej starostlivosti. Nemusíte ju leštiť, nejakú tú pozornosť by ste jej však mali venovať po každom použití. Toto sú hlavné zásady, vďaka ktorým nebudete musieť tohto pomocníka vymieňať každé 3 roky.

  • Po každom použití by ste mali najmä bubon miešačky okamžite opláchnuť – ešte predtým, ako stihne betón stuhnúť. Nemusíte používať žiadne čistiace prostriedky, silný prúd vody je úplne postačujúci.
  • Pri vyplachovaní bubna sa sústreďte najmä na lopatky, ktoré musia ostať úplne čisté.
  • Ak sa vám podarí na umytie zabudnúť a betón stuhne, máte dve možnosti. Môžete použiť špachtľu a jednotlivé kúsky postupne odbiť. Druhý spôsob je o čosi rýchlejší. Do miešačky nasypte štrk s väčšou frakciou a nechajte ju bežať asi 10 až 15 minút.
  • Miešačka musí byť pred odložením čistá a suchá, aby nezhrdzavela.
  • Pohyblivé časti miešačky je dobré čas od času namazať.
  • Pri skladovaní otočte bubon vždy smerom dole. Tým zabránite prípadnému hromadeniu vlhkosti, vody alebo nečistôt a následnému hrdzaveniu.
  • Miešačku skladujte na suchom mieste, nízke či vysoké teploty týmto strojom nerobia veľké problémy.

TIP: Ak sa chcete chrániť pred odstraňovaním osích hniezd z bubna miešačky, mali by ste ho pri skladovaní zakryť. Osy tento priestor milujú!

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Kedy je kúpa miešačky rozumnou investíciou, koľko tieto stroje stoja a môžu sa vôbec pokaziť? Odpovede na otázky, ktoré trápia možno i vás, vám ponúkame v nasledujúcich riadkoch.

Koľko stojí miešačka?

Cena miešačiek sa začína na 120 eurách. Lacnejšie kúsky nájdete iba v naozaj dobrej akcii. Horný strop pre miešačky na domáce použitie je približne 400 eur. Profi stroje môžu stáť aj viac ako tisícku.

Kedy sa oplatí zainvestovať do miešačky?

Každý majiteľ rodinného domu a záhrady bude miešačku potrebovať minimálne raz v živote, to vám vieme garantovať. Takúto väčšiu investíciu by ste mali urobiť však až vtedy, ak toto zariadenie využijete aspoň raz za sezónu. Pokiaľ však máte nejaké eurá navyše, určite jej kúpu neoľutujete aj pri menej častom používaní.

Môže sa miešačka pokaziť?

Tak ako každý iný stroj, sa môže pokaziť aj miešačka. K najčastejším problémom patrí poškodenie lopatiek a pretrhnutie klinového remeňa. V prvom prípade si neporadíte bez špecializovaného servisu. Klinový remeň si však viete kúpiť za necelých 10 eur a vymeniť svojpomocne.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)
Dátum publikovania: 22.06.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 18.04.2024

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

22/06/2022 13:05
Ičo

Maximálna spokojnosť so Strend Pro CMX12. Na hobby použitie úplne ideálna miešačka, bežné práce okolo domu zvláda s prehľadom. Páči sa mi tichý chod, kompaktná veľkosť, čiže aj jednoduchosť uskladnenia.

27/11/2021 20:26
Boris

M.A.T. 793003 v pohode umieša maltu, dá sa ľahko pre svoj rozmer upratať a uskladniť. Ideálna je na také kutilské práce okolo domu a podobne. Je to oveľa pohodlnejšie, než miešať maltu v kýbliku vŕtačkou. Vzhľadom k menšej veľkosti miešačky sa horšie triafa lopatou.

07/10/2021 08:17
Peter

Mam miesacku scheppach mix 160. Ked bola nova, viac menej stacila na mensie prace. Z osobnej skusenosti s nou miesat viac ako 1 kubik betonu je uz celkom velka robota. V navode a recenziach bolo pisane, ze je 2 furikova, ale realne je tak 1.2 az 1.5 furikova. Ak ma byt beton kvalitny, nesmie byt riedky, v tomto pripade je miesacka tak na 1 furik. Tieto miesacky maju jednu zasanu konstrukcnu nevyhodu a tou je remenovy prevod ktory je znacne poddimenzovany. Po dvoch rokoch zacal remen presmykovat a vysledok je taky ze motor bezi, ale miesacka sa pri vysypani obcas zastavi. Jednoducho ten remen ten vykon motora neprenesie. To oznacenie 160 znamena, ze objem bubna je 160 litrov, ale to je celkovy objem bubna. Pri miesani betonu ste schopny umiesat polovicu objemu bubna.

27/07/2021 19:09
Gregor

Šikovná miešačka je SCHEPPACH MIX 180 a za danú cenu sa oplatí. Dokáže spraviť takmer dva fúriky, ľahko sa prenáša, len škoda, že vyrába troška menej slaný betón. Celkovo som s ňou však spokojný. Miešačka je málo hlučná, jej prvotná montáž bola rýchla a jednoduchá. Páči sa mi aj dizajn miešačky, stabilnosť či dostatočne veľký bubon na materiál. Väčšinou dávam miešačke riadne zabrať a vkuse ide aj 8 hodín. Zatiaľ to zvláda bez zaváhania a akýchkoľvek problémov. Páči sa mi, že bubon má dizajn lopatiek, ktoré eliminujú premiešané oblasti materiálu, bubon navyše môže byť zaistený v polohe miešania, vyprázdňovania alebo uskladnenia. Oceňujem špeciálne vystužené dno a tiež fakt, že silný motor nemá problém rozbehnúť ani plnú miešačku. Túto miešačku odporúčam pre domáce práce aj pre profesionálne použitie.

Pridať komentár


Posledné články
Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Sortiment murovacích mált Ytong je šitý na mieru materiálu aj účelu murovania

Okrem  murovacej malty Ytong ponúka spoločnosť Xella na murovanie pórobetónových stien a priečok tiež zakladaciu... Prečítať článok

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok