Najlepšie fotopasce 2024 – recenzie, test, porovnanie

Fotopasca sleduje pohyb zveri a ocenia ju poľovníci, ochranári, rybári, farmári, včelári, ornitológovia, ale aj chalupári a chatári, ktorí chcú chrániť svoj majetok. Základom fotopasce je digitálny fotoaparát, ktorý sa spustí, keď sa niečo alebo niekto v okolí pasce pohne. Váš objekt monitoruje dvadsaťštyri hodín denne sedem dní v týždni.

Fotopasca na von

Výdrž batérie závisí na jej kvalite. Líthiové baterky vydržia bez výmeny aj pol roka. Nastavenie fotopasce umožňuje robenie snímok v konkrétnom čase aj bez toho, aby sa v jej zornom poli niekto pohol. Informáciu o stave sledovaného objektu dostanete, aj keď sa tam nič nedeje.

Najlepšie fotopasce

Názov Hodnotenie Detail
Evolveo StrongVision Mini   ✔   ĽUDOVÁ VOĽBA Zobraziť produkt
Wachman Solar Lite   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
OMG H885   ✔   DOBRÉ RECENZIE Zobraziť produkt
Oxe Panther 4G   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Oxe Gepard II   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt

Ako vám fotopasca pomôže?

Nepovolaní návštevníci sa zvyčajne objavia nečakane (či už v lese alebo pred vaším domom), preto ak nechcete na mieste stále striehnuť, fotopasca sa stane vaším skvelým pomocníkom. Ide o maskovaný digitálny fotoaparát s veľkým dosahom, ktorý zaznamená každý jeden pohyb.

Fotopasca má viacero výhod, okrem toho, že vám priblíži dianie v revíri a pomôže zefektívniť lov, môže chrániť objekty, odhaliť zlodejov či pytliakov, monitorovať chránené hniezda, ale aj počítať zver. Fotopasca funguje ako stráž, pri každom pohybe vás upozorní formou MMS (nastaviť si môžete aj pravidelné fotenie v danom čase) a vy budete mať dokonalý prehľad o dianí zaznamenávaného miesta.

Fotopasca do lesa

Fotoaparát môže zaznamenávať video alebo robiť fotografie (informuje aj o dátume a čase či teplote), podľa toho, čo si vyberiete. Prístroj je prispôsobený tak, aby odolal poveternostným vplyvom a jeho údržba bola minimálna.

Ako funguje fotopasca

Fotopasca by sa dala označiť za veľmi špecifický digitálny fotoaparát, ktorý má vysoký stupeň maskovania a je napevno pripevnený na konkrétne miesto. Fotopasca má navyše senzor pohybu a fotografiu automaticky vyhotoví vtedy, keď jej optika zaznamená pohyb.

Fotopasca má široké využitie a môže sa umiestniť v lese na sledovanie zvierat, v domácnosti alebo v okolí firmy na sledovanie potenciálnych zlodejov či vandalov. Senzor pohybu sa teda aktivuje vtedy, keď popred fotopascu prejde zviera alebo človek. Treba ešte podotknúť, že fotopascou nesmiete snímať verejné priestranstvá. V ich zornom poli by mal byť len váš súkromný pozemok alebo miesto vo voľnej prírode.

Fotopasce majú vodoodolnú a prachuvzdornú konštrukciu, čo ich predurčuje na použitie vo vonkajšom prostredí. Ich šošovky sú osadené v tele, ktoré farebne splýva s prírodou či okolím, a preto sú veľmi nenápadné. K prednostiam fotopascí patrí spomínaný senzor pohybu, ďalej nočné videnie alebo nahrávanie v určitom časovom okamihu.

Na svoj chod nepotrebujú prívodový kábel, pretože sú napájané pomocou vymeniteľných batérií. Záznam z fotoaparátu sa ukladá do internej pamäte, prípadne na SD kartu alebo sa odosiela do cloudového úložiska. Mnohé moderné fotopasce sú vybavené GSM modulom, vďaka ktorému je možné zhotovené záznamy posielať priamo na mobilný telefón prostredníctvom MMS správ alebo na email.

Fotopascu je možné umiestniť prakticky kdekoľvek i na odľahlé miesto. Dôležitým aspektom v rámci fungovania fotopasce je to, že nesníma nepretržite, ale len na základe nejakého pohybu. Vy si môžete v nastaveniach vybrať, ako veľmi má byť senzor citlivý a taktiež si môžete zvoliť, či chcete vytváranie fotografií alebo video záznamov. Reakčný čas od zaznamenania pohybu sa líši od modelu k modelu, no môže byť od 0,1 s až po 2 s. Čím je reakčný čas rýchlejší, tým lepšie pre používateľa, pretože fotopasca dokáže zachytiť aj veľmi rýchlo sa pohybujúce objekty.

Koho chcete fotopascou sledovať

Pred kúpou vhodnej fotopasce by ste sa mali rozhodnúť, koho ňou chcete sledovať. Vo všeobecnosti sa fotopasce delia na tie, ktoré sú určené na sledovanie zvierat vo voľnej prírode a na tie, ktoré sa využívajú pri ochrane majetku a teda sa nimi sledujú prípadní zlodeji či vandali.

Fotopasca na sledovanie zvierat

Kedysi sa fotopasce používali primárne na sledovanie zvierat, až neskôr sa stali populárnymi aj pri ochrane súkromného majetku. Fotopasca pre sledovanie zvierat sa vyznačuje menším počtom funkcií aj menším dosahom. Rozlíšenie snímača je zvyčajne nižšie a čas, kedy je prístroj schopný vyhotoviť snímku, je zas dlhší.

Fotopasca na sledovanie zvierat

Ide v podstate o jednoduchý digitálny fotoaparát, ktorý je osadený v odolnejšom obale, vďaka čomu mu nevadí dážď, vietor, sneh, vlhko, prach či slnko. Farebne je fotopasca prispôsobená okolitému prostrediu, aby nepôsobila rušivo, preto prevládajú farby ako zelená, hnedá, sivá a podobne. Fotopasca reaguje na pohyb a dokáže fotiť aj v noci, hoci nočné snímky nie sú také kvalitné ako za denného svetla. Fotopasce na zver zvyknú využívať viditeľný prísvit, ktorý má vlnovú dĺžku 850 nm. Pri týchto fotopasciach nie je nutné využívať GSM modul, pretože všetky fotky sa ukladajú na SD kartu. Takéto fotopasce si viete zaobstarať za prijateľné ceny.

Ak chcete kvalitnejšiu fotopascu na zver, vhodnou voľbou budú pre vás poľovnícke fotopasce. Tie sú uspôsobené na použitie aj v tých najdrsnejších podmienkach a samozrejmosťou je kvalitné maskáčové prevedenie, aby bolo zabezpečené perfektné ukrytie a zamaskovanie v lese. Poľovnícke fotopasce sú o niečo drahšie, avšak poskytnú vám skvelé výsledky.

Fotopasca na ochranu majetku

Ako sme už naznačili, fotopasce si čoraz častejšie nachádzajú uplatnenie aj pri ochrane súkromného majetku. Ide o pasívny prvok, vďaka ktorému môžete zachytiť prípadného zlodeja alebo vandala.

Tieto modely sú prepracovanejšie, poskytujú praktické funkcie navyše a majú aj vyššie rozlíšenie snímača, aby bolo možné detailne zachytiť osoby pohybujúce sa v okolí vášho majetku. Fotopasca na zlodejov dokáže zachytiť kvalitnú snímku aj počas noci, má teda väčší dosah, zorný uhol aj lepšiu optiku.

Ich neviditeľný prísvit dosahuje vlnovú dĺžku 940 nm, preto ho ľudské oko nie je schopné zachytiť a zlodej tak nemá šancu fotopascu nájsť a následne ju zničiť. Niektoré drahšie fotopasce majú tiež neviditeľný blesk na zvýšenie kvality zhotovených fotografií. Ak chcete, aby bola fotopasca čo najmenej nápadná, môžete siahnuť po mini fotopasci.

Fotopasce určené na ochranu majetku disponujú technológiou, ktorá vám dokáže okamžite zasielať zhotovené snímky. Majú zabudovaný GSM modul, vďaka ktorému vám fotky prídu prostredníctvom MMS alebo emailu a navyše sa ukladajú i v zariadení na SD kartu. Vy tak máte okamžite prehľad o tom, čo sa deje a môžete adekvátne zasiahnuť.

Fotopasca do domu, bytu alebo chalupy sa dá efektívne využiť vo vnútorných aj vonkajších priestoroch. Tieto fotopasce obvykle disponujú možnosťou vypnutia polovice prísvitu, čo je dôležité pri monitorovaní miestnosti v interiéri. Ak fotopasca takúto možnosť nemá, fotografie môžu byť preexponované (takmer biele), čo vám znemožní identifikovať osobu.

Fotopasce na ochranu majetku majú niekoľko výhod oproti kamerovým systémom. Sú menej finančné náročné, nevyžadujú si obsluhu operátora, nemusia byť zapojené v elektrickej sieti, pretože ich napájajú batérie, nevyžadujú si odbornú montáž a ich umiestnenie je prakticky neobmedzené (interiér, exteriér – stĺp, strom a inde), navyše ich môžete podľa potreby prenášať z miesta na miesto.

Druhy fotopascí

Na trhu sa v súčasnosti vyskytuje niekoľko druhov týchto nenápadných pomocníkov. Cena fotopasce je rôzna. Záleží od kvality, pre ktorú sa rozhodnete, a parametrov, ktoré fotopasca zahŕňa. Naučíte sa všetko, čo fotopasca ponúka, a potom skúsite vyšší level. Pascu si určite vyberajte podľa toho, na čo ju potrebujete. Ak chcete fotopascu na stráženie objektu pred zlodejmi, vyberte si takú, ktorá má okamžité posielanie upozornení (SMS či MMS) o pohybe v objekte, ak chcete naživo sledovať, čo sa deje, budete potrebovať Live fotopascu.

Fotopasca s SD kartou

Najpoužívanejšou je v súčasnosti fotopasca s SD kartou. Fotky, ktoré nasnímala, si pozriete len na displeji fotopasce alebo keď ich z SD karty stiahnete do počítača či mobilu. Inak sa k nim nedostanete.

Live fotopasce

Tieto fotopasce sú najdrahšie, ale dianie v okolí fotopasce môžete vďaka internetu sledovať naživo. Sú vhodné najmä na sledovanie zveri. S touto fotopascou vám nič neunikne.

Fotopasca na sledovanie zveri

Fotopasce MMS/GPRS

Poznávacím znamienkom tejto fotopasce je anténa. Ideálna je v prípade, že potrebujete strážiť objekt a nepredpokladáte tam častý pohyb. Fotopasca vám akýkoľvek pohyb oznámi prostredníctvom MMS správy alebo emailom. Odosielanie MMS správ niečo stojí, preto si vyberte paušál, v ktorom máte neobmedzené MMSky. Nikdy neviete, koľko ich za mesiac dostanete, tak si pascu zbytočne nepredražujte.

Wi-Fi fotopasce

Snímky z tejto fotopasce stiahnete aj bez toho, aby ste s ňou manipulovali. O tom, kde ste fotopascu umiestnili, sa nikto nedozvie.

Všetko, čo fotopasce dokážu

Fotopasce urobia snímku, ale dokážu natočiť aj krátke video a tie kvalitnejšie dokonca v HD kvalite. Ku kvalitnejším nočným snímkam sa bez blesku nedostanete. Ak sa bojíte, že blesk odplaší zver a fotopasce na zlodejov si po bliknutí všimne každý neželaný návštevník, nemusíte sa obávať. Moderné fotopasce zaznamenávajú snímky s použitím blesku neviditeľného pre zver a ľudí, čiže zdokumentujú dianie v noci aj za zníženej viditeľnosti bez toho, aby si fotopascu niekto všimol.

Jednou z hlavných výhod fotopascí je to, že fungujú na baterky, ktoré stačí vymienať raz za niekoľko mesiacov. Na svoj chod tak nepotrebujú elektrickú energiu, dajú sa preto umiestniť kamkoľvek. Majú masívnu a odolnú schránku s nenápadným vzhľadom a vodotesnou úpravou, fungujú za akejkoľvek viditeľnosti a počasia. Pohyb dokážu kvalitnejšie fotopasce zaznamenať aj do vzdialenosti okolo 20 m v zornom uhle 50 až 180 stupňov.

Malá nenápadná fotopasca na sledovanie zveri

Pri výbere fotopasce sa pýtajte na:

  • dobu od zaznamenania pohybu po odfotenie (trvá 0,1 až 2 sekundy);
  • prísvit – 850 nm (je silnejší, v noci vidieť červenú diódku, všímavý zlodej ju môže rýchlo odhaliť) alebo 940 nm;
  • dosah pohybového senzora a prísvitu;
  • kvalitu fotiek a videa;
  • zabudovanú obrazovku;
  • rozmery;
  • slovenské alebo české menu.

Akým parametrom a funkciám venovať pozornosť

Pred kúpou vhodnej fotopasce by ste sa mali zamerať na podstatné parametre a funkcie. Čo všetko treba sledovať? K jednotlivým parametrom i funkciám si povieme niečo bližšie, aby ste mali pri výbere ľahšie rozhodovanie.

Konektivita

Pred kúpou si ujasnite, či potrebujete mať snímky z fotopasce okamžite k dispozícii. Ak sledujete zver v prírode, zrejme pre vás táto funkcia nebude nutnosťou a postačí vám záznam. Pokiaľ máte k fotopasci bezproblémový prístup, zvoľte model bez odosielania fotografií. Ušetríte na samotnej fotopasci aj na dátach.

Fotopasca bez funkcie okamžitého odosielania záznamu uloží fotografie i videá na pamäťovú kartu. Tam budú údaje bezpečne uložené, pokiaľ kartu z fotopasce nevyberiete a nevložíte ju do kompatibilného zariadenia. Fotky z fotopasce si môžete prezerať napríklad na mobile, notebooku alebo počítači, ktorý má čítačku pamäťových kariet.

Ak chcete stály kontakt s fotopascou, aby ste mali prehľad, čo sa deje, siahnite radšej po odosielacom type. Spôsobov, akými vám môže fotopasca zaznamenané dáta odosielať, je niekoľko. Drvivá väčšia využíva GSM modul, ktorý funguje prostredníctvom mobilného signálu. Do týchto fotopascí je nutné vložiť SIM kartu a potom si zvoliť formu odosielania cez MMS alebo email. Takýto model sa hodí pri strážení objektu, no nezabudnite, že za odosielanie MMS správ či emailov budete musieť platiť svojmu operátorovi.

Ďalším variantom je cloudové úložisko, z ktorého si môžete zachytené snímky prezerať prakticky kedykoľvek a odkiaľkoľvek, stačí mať pripojenie k internetu. Cloudové úložisko vám poskytne výhodu v tom, že nemusíte premýšľať nad zálohovaním fotografií. Aj pri týchto fotopasciach musíte mať pamäťovú kartu, pretože fotky sa najskôr uložia na kartu a až potom sú odosielané.

Na trhu sú tiež fotopasce, ktoré podporujú Wi-Fi. Ide o špeciálne modely, ktoré pripojíte k routeru a potom fungujú podobne ako IP kamery. Nezabudnite si overiť, akú sieť vami vybraná fotopasca podporuje a aké je dátové pokrytie v lokalite, kde chcete fotopascu umiestniť. Staršie modely využívajú EDGE alebo 3G. Novšie 4G fotopasce (LTE) sú rýchlejšie a spätne podporujú aj siete starších generácií.

Rýchlosť spúšte

Ide o podstatný parameter, pretože od neho závisí, či fotopasca stihne zaznamenať pohybujúci sa objekt. Či už vyberáte fotopascu na zver alebo pre ochranu svojho majetku, je vhodné, aby bola rýchlosť spúšte čo najvyššia. Rýchlosť spúšte sa pri jednotlivých modeloch rôzni, no najčastejšie sa pohybuje od 0,2 do 1,2 sekundy. Aby ste boli s výsledkom spokojní, vyberajte prístroj s rýchlosťou spúšte pod jednu sekundu. Pamätajte si, že zlodej na jednom mieste dlho neobstojí a pri divokej zveri to platí niekoľkonásobne.

Fotopasca v prírode

Vlnová dĺžka diód

Aby mohla fotopasca zaznamenávať fotografie aj počas noci, má integrované špeciálne diódy. Najčastejšie sa používajú diódy s vlnovou dĺžkou 850 nm a 940 nm. Kratšia vlnová dĺžka poskytuje výrazne lepší prísvit na dlhšiu vzdialenosť, avšak pre ľudské oko je viditeľná a rovnako môže vyplašiť zver. Takúto diódu spoznáte podľa červeného svetielka.

Fotopasce s diódami s vlnovou dĺžkou 850 nm sa používajú výhradne na sledovanie zveri, vďaka veľkému dosahu môžete zaznamenávať zver zo vzdialenosti až 20 metrov. Aby červené svetielko fotopasce zvieratá nevyplašilo, je vhodné prístroj umiestniť mimo normálneho zorného pola zvierat, ideálne aspoň do dvojmetrovej výšky.

Fotopasce s diódami s vlnovou dĺžkou 940 nm sú vhodnou voľbou na ochranu majetku. Tieto prístroje sú nenápadné, pretože vysielané spektrum svetla ľudské oko nezachytí a nevšimne si ho ani väčšina zvierat. Takéto diódy sa používajú na kratšie vzdialenosti a sú skvelou ochranou pred zlodejmi, ktorí si vďaka diskrétnosti fotopascu nezaregistrujú. Daňou za nenápadnosť prístroja je horšia kvalita snímok na väčšiu vzdialenosť. Fotopasce s 940 nm sa odporúčajú na sledovanie objektov do maximálnych 10 metrov.

PIR senzor

Úlohou PIR senzora je sledovať pohyb v zornom poli. Ak pohyb deteguje, fotoaparát sa aktivuje a vyhotoví fotografiu alebo video záznam. V parametroch fotopasce si všímajte vzdialenosť, na akú dokáže senzor pohyb zachytiť. Pohyb sa zaznamenáva na základe tepelnej stopy a väčšina modelov dokáže zachytiť človeka na vzdialenosť do 10 metrov. Ak fotopascu umiestnite dva metre nad zemou, zvýšite si vzdialenosť a pohyb bude schopná snímať až do 12 metrov. Lepšie a drahšie fotopasce môžu dosiahnuť až 15 metrov. Pred kúpou si preto premyslite, či je pre vás vzdialenosť podstatná. Ak nie, nemusíte si za fotopascu zbytočne priplácať.

Zorné pole

Predstavuje vopred určený uhol, v ktorom je PIR senzor schopný zaznamenať pohyb. Každý model fotopasce môže mať rozdielny zorný uhol, no najčastejšie sa pohybuje okolo 50 až 60 stupňov. Pre sledovanie väčšej vzdialenosti (10 až 15 metrov) vám dostatočnú ostrosť snímky zaručí zorný uhol od 43 do 60 stupňov. Ak chcete snímať na kratšie vzdialenosti (vhodné pri ochrane majetku pred zlodejmi a vandalmi), ideálny je zorný uhol 100 stupňov. Ten skvele zachytí pohybujúce sa objekty do 5 metrov (maximálne 8 m).

Rozlíšenie

Keďže podstatnú časť fotopasce tvorí fotoaparát, mali by ste si všímať jeho rozlíšenie. Platí, že čím je rozlíšenie väčšie, tým kvalitnejšie a detailnejšie snímky získate. Samozrejme, kvalitu výslednej fotografie ovplyvňuje aj optika a expozičný čas. V nočnom režime alebo pri zhoršených svetelných podmienkach pracuje fotopasca zvyčajne s časom od 1/4 do 1/125 sekundy. Dlhý expozičný čas vedie k rozmazaným fotografiám, preto rátajte s tým, že nočné zábery budú horšie.

Najlacnejšie modely majú rozlíšenie 5 Mpx, so stúpajúcou cenou však stúpa aj rozlíšenie a tie najprepracovanejšie fotopasce dosahujú až 36 Mpx. Tie dokážu zachytiť kvalitné fotografie s množstvom detailov, avšak pre bežné použitie nemusíte kupovať fotopascu s najväčším rozlíšením. Za optimálne rozlíšenie sa považuje 10, 12 alebo 14 Mpx, ktoré je postačujúce pre bežné účely. Rátajte s tým, že čím má fotoaparát väčšie rozlíšenie, tým snímky zaberú viac miesta na pamäťovom médiu.

Zelená fotopasca do exteriéru

Čo sa týka rozlíšenia video záznamov, štandardom je Full HD so zvukom. Pri lacných fotopasciach sa môžete stretnúť aj s nižším rozlíšením a najmä s horšou kvalitou záznamu. Nie každá fotopasca videozáznam ponúka. Preto si premyslite, či vám postačia statické snímky alebo chcete aj obraz so zvukom. Ak už vyberáte fotopascu s video záznamom, kúpte takú, ktorá má spomínané Full HD rozlíšenie, aby bolo možné zvieratá či osoby na zázname ľahko rozoznať.

Pamäť

Niektoré staršie modely fotopascí majú integrovanú pamäť, do ktorej je možné ukladať určitý počet fotografií. Tie novšie však ukladajú záznam na SD alebo microSD kartu. Zaujímajte sa, akú najväčšiu kapacitu pamäťovej karty je možné do prístroja vložiť. Štandardne sa predávajú záznamové médiá vo veľkostiach od 8 GB po 128 GB. Rátajte s tým, že čím má vaša fotopasca väčšie rozlíšenie fotoaparátu, tým budú snímky zaberať viac miesta na karte. Vyberajte preto fotopascu s dostatočnou pamäťou (minimálne 32 GB), vyhnete sa tak častej výmene pamäťovej karty alebo častému mazaniu uložených fotografií či video záznamov.

Napájanie

Fotopasce sú určené na umiestnenie predovšetkým v exteriéri. Často na odľahlých miestach v prírode, kde nie je prívod elektrickej energie. Preto sa napájajú pomocou niekoľkých batérií typu AA. Počet batérií závisí od konkrétneho modelu (obvykle 4 až 12 kusov). Namiesto alkalických batérií odporúčame siahnuť po lítiových, ktoré majú lepšiu výdrž a nevadia im ani nízke teploty počas zimy.

Výdrž batérií závisí od spôsobu a frekvencie používania fotopasce. Ak nemáte GSM modul a pred fotopascou sa len občasne objaví zviera alebo človek, pokojne vám batérie vydržia celý rok. V tom druhom prípade, keď je fotopasca využívaná často a navyše vám odosiela MMS správy alebo emaily, batérie vydržia mesiac alebo dva. Zaobstaranie nových batérií, našťastie, nie je finančne náročná záležitosť.

Ďalšou možnosťou napájania je prikúpenie batériového boxu. V tomto prípade budete potrebovať špeciálny kábel k fotopasci a konektor, ku ktorému batériový box pripojíte. Ak bude vaša fotopasca umiestnená na slnečnom mieste, môžete zvoliť napájanie pomocou solárneho panela.

Pri využití fotopasce na mieste, kde je dostupný zdroj elektrickej energie, vsaďte na externé napájanie. V tomto prípade nemusíte premýšľať nad životnosťou, dobíjaním či výmenou batérií. Takéto napájanie sa dá využiť napríklad pre chaty alebo chalupy. Rovnako ho môžete využiť v domácnosti.

Vzhľad

Fotopasce sa vyrábajú v prírodných farbách a odtieňoch, najčastejšie sa môžete stretnúť so sivou, zelenou, kaki, béžovou, hnedou alebo čiernou. Častou voľbou výrobcov je aj kombinácia spomínaných farieb, prípadne maskovací štýl. Fotopasca musí byť čo najmenej nápadná, aby si ju nevšimlo zviera ani človek. Konštrukcia fotopasce musí byť pevná a odolná, aby odolala poveternostným podmienkam a vrtochom počasia. Ideálne je, ak má takú konštrukciu, ktorú je obtiažne zničiť. Pred kúpou fotopasce si premyslite, kam ju chcete umiestniť a podľa toho zvoľte najideálnejšiu farbu.

Fotopasca v maskovacom štýle

Displej a ovládanie

Ovládanie by malo byť jednoduché a intuitívne. Dostatočne veľký LCD displej zabezpečí dobrú prehľadnosť i čitateľnosť. Je vhodné, ak je displej farebný a má veľkosť aspoň 2 palce. Menší displej je zle čitateľný, väčší zas na fotopasci zaberá príliš veľa miesta.

Ďalšie užitočné funkcie

Pri niektorých prepracovanejších modeloch sa môžete stretnúť s prídavnými funkciami. Ktoré to sú?

  • Časozber – môžete si nastaviť časový úsek, počas ktorého bude fotopasca automaticky snímať zorné pole. Zvoliť môžete aj to, či má prístroj vytvárať fotografie alebo video záznam. Funkcia časozberu sa hodí pre kratšie časové úseky, pretože fotopasca má obmedzenú kapacitu pamäte aj výdrž batérií.
  • Časovač – prostredníctvom tejto funkcie si vyberiete, kedy má byť fotopasca aktívna. Mimo vami stanovenú dobu nebude fotopasca zaznamenávať žiadne fotografie ani video.
  • Diaľkové ovládanie – uľahčuje obsluhu fotopasce, keďže k nej nemusíte chodiť a ručne ju nastavovať. Na diaľku spustíte snímač a vyhotovíte snímku. Táto funkcia sa hodí napríklad poľovníkom pri pozorovaní zveri z posedu.
  • Zámok a držiak – umožňuje prichytiť fotopascu napríklad k stĺpu alebo stromu bez obavy, že by ju niekto ukradol. Zámok aj držiak sa starajú o to, aby bola fotopasca v optimálnej pozícii a nebolo možné jej ľahké zloženie dole. Zvyčajne tieto doplnky nie sú súčasťou dodávky, a preto je nutné si ich dokúpiť samostatne.

K ďalším prednostiam moderných fotopascí patria mobilné aplikácie, cez ktoré sa dajú ovládať, možnosť pripojenia na Wi-Fi sieť, USB port či Bluetooth pripojenie. Všetky tieto funkcie zjednodušujú prácu s fotopascou a najmä prenášanie snímok do mobilu alebo počítača.

Nastavenie fotopasce

Pred prvým použitím je nutné fotopascu správne nastaviť. Nemusíte sa však obávať, pretože fotopascu si dokážete jednoducho spojazdniť sami. Stačí sa riadiť pokynmi výrobcu, ktoré sú uvedené v priloženom návode.

Do fotopasce vložte požadovaný počet batérií (ak tam nie sú). Pri inštalácii otvorte zariadenie a pomocou tlačidiel, ktoré sa nachádzajú vo vnútri, si prispôsobte ovládanie. Postupujte podľa návodu a nastavte si také parametre, ktoré vám najviac vyhovujú. Potom zariadenie zatvorte a umiestnite ho tam, kam potrebujete.

Ako nastaviť fotopascu?

Pri nastavení si môžete zvoliť napríklad typ nahrávania. Vyberať môžete medzi nahrávaním video záznamov alebo statickými fotografiami. Ďalej si zvolíte dĺžku a kvalitu nahrávania, resp. veľkosť a kvalitu fotografie. Nastavte aj citlivosť a senzor pohybu. Fotopascu je možné nastaviť napríklad tak, aby sa spustil záznam len v prípade, ak senzor zaznamená väčší objekt.

Cenové kategórie fotopascí

Cena fotopascí sa odvíja od kvality spracovania, rozlíšenia snímača, dosvitu či prídavných funkcií. Zoženiete ich v širokom cenovom rozpätí od niekoľko desiatok eur až po niekoľko stoviek eur. Čím je fotopasca drahšia, tým je prepracovanejšia a jej výsledné výstupy budú kvalitnejšie.

Najlacnejšia fotopasca stojí okolo 40 eur. Ide o menej prepracovaný model, ktorý vám poskytne základné funkcie a nižšie rozlíšenie 5 Mpx. Ak hľadáte jednoduchú fotopascu na občasné monitorovanie zvierat a nezáleží vám na rýchlosti spúšte, môžete vsadiť na tento model.

Lacné fotopasce, ktoré síce neohúria kvalitou snímania, no svoj účel splnia, sa pohybujú v cenách od 50 do 80 eur. Snímač má zväčša rozlíšenie od 8 Mpx do 12 Mpx. Sú vhodné na snímanie zveri za lepších svetelných podmienok a pri menšej vzdialenosti. Používateľom poskytnú základnú výbavu a jednoduché maskovanie.

Cena kvalitných fotopascí začína na sume 100 eur a pohybuje sa do približných 350 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete fotopasce s dostatočným rozlíšením (12 Mpx a viac) a samozrejmosťou je aj možnosť nahrávania videa. To sa zaznamenáva vo Full HD rozlíšení a v mnohých prípadoch aj so zvukom. Dosvit fotopasce je okolo 15 až 20 metrov, fotopasca má rôzne prídavné funkcie a jej maskovanie je prepracovanejšie, aby bola nenápadná a nevšimla si ju zver či zlodej.

Drahšie fotopasce sú ideálnou voľbou nielen pre poľovníkov, ale aj pre tých, ktorí chcú chrániť svoj majetok pred zlodejmi či vandalmi. Siahajú po nich pokročilejší používatelia, keďže kvôli rôznym prídavným funkciám je obsluha fotopasce o čosi náročnejšia. Tieto fotopasce sú často vybavené GSM modulom, preto dokážu používateľom posielať MMS alebo email. Najpredávanejšia fotopasca bude patriť do cenovej kategórie pohybujúcej sa okolo 100 eur a vyššie.

Špičkové profesionálne fotopasce si kúpite od 400 eur, pričom cena sa môže vyšplhať aj o niekoľko stoviek eur vyššie. Takéto pasce dokážu narušiteľa vyfotografovať okamžite a vďaka dostatočnému osvetleniu z nich získate ostré snímky aj počas noci. Profesionálne fotopasce ponúkajú používateľom množstvo užitočných funkcií a výnimkou nie je ani možnosť ovládania fotopasce na diaľku. Ako sme naznačili, tieto fotopasce využijú najmä profesionáli a pre bežných používateľov by sme odporúčali fotopasce zo strednej cenovej kategórie.

Pokiaľ ste náročný používateľ a jedna fotopasca vám nestačí, môžete siahnuť po setoch. Sety fotopascí získate za zvýhodnené ceny. Ak teda chcete viacero fotopascí, oplatí sa vám kúpiť set. Pokiaľ by ste fotopasce kupovali samostatne, vyšlo by vás to drahšie.

Kde kúpiť fotopascu a obľúbené značky

Fotopasce ponúkajú mnohé internetové aj kamenné obchody. Zaobstaráte si ich v známych obchodoch, akými sú napríklad AlzaDatartMall a ďalšie. Bohatú ponuku fotopascí rôznych cenových kategórií nájdete aj v poľovníckych obchodoch a, samozrejme, v obchodoch, ktoré sa špecializujú priamo na predaj fotopascí. Tam vám vyškolený personál navyše poradí, aká fotopasca bude pre vás najvhodnejšia.

Pokiaľ chcete kvalitnú fotopascu, no zároveň by ste radi ušetrili, možnosťou sú aj bazáre. Na známom portáli bazoš nájdete lacné použité fotopasce, ale aj nové nepoužívané kúsky, ktoré majitelia predávajú z dôvodu nedostatočného využitia. Pred kúpou fotopasce z bazára si ju najskôr poriadne skontrolujte a odskúšajte, aby ste svoju kúpu neskôr neoľutovali.

Či kupujete fotopascu v kamennom alebo internetovom obchode, prípadne v bazári, vyberajte zo značiek, ktoré sú preverené používateľmi a majú kladné hodnotenia. K obľúbeným značkám patria fotopasce Wachman King, Bunaty, Spromise, Bolyguard alebo ScoutGuard. Veľkej obľube sa tešia aj Denver, Bentech, Welltar, Ranger či Suntek.

Recenzie pre nerozhodných

Viete, že fotopascu chcete, ale neviete, pre ktorú sa rozhodnúť? Stavte na recenzie a nechajte si poradiť od zákazníkov, ktorí s fotopascami už nejaké skúsenosti majú. Recenzie prezradia aj to, čo sa v obchode nedozviete. Veľký výber a užitočné informácie nájdete aj na heureke. So svojimi skúsenosťami s jednotlivými produktmi sa tam s vami podelia tí najpovolanejší – zákazníci.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Fotopasca je jedno zo zariadení, ktoré si nevyberáte každý deň. Práčku, televízor či rýchlovarnú kanvicu zoženiete v každom obchode a pravdepodobne k nim nájdete aj množstvo informácií. S fotopascami je to o niečo ťažšie. Na časte otázky spotrebiteľov nájdete odpovede na tomto mieste.

Koľko megapixelov by mala mať fotopasca?

To závisí od toho, aké kvalitné fotografie chcete. Najlacnejšie fotopasce majú optiku s 5 Mpix, najdrahšie zas okolo 20 Mpix. Ideálnym variantom je vsadiť na zlatú strednú cestu, teda na fotopasce s 10 Mpix optikou.

S fotopascami nemám žiadne skúsenosti, oplatí sa vsadiť na lacnejší model?

Ak ide o vašu prvú fotopascu a nie ste práve technický typ, odporúčame zvážiť niektorý z lacnejších modelov. Kvalita snímok by mala byť dostatočná, nastavenie jednoduché.

Akú značku fotopasce kúpiť?

Pokiaľ chcete kvalitu, vsaďte na overené značky. K takým patria napríklad ScoutGuard, Evolveo, Bentech, Denver, Welltar či Apeman. Obľúbené sú napr. aj značky UOvision, Bunaty, Bushnell či Duramaxx.

Staršie modely, ktoré sa už nepredávajú

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 03.11.2020
Dátum poslednej aktualizácie: 19.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

10/07/2022 12:30
Igor D.

OMG H885 robí pekné fotky a fotopascu si zatiaľ nikto nevšimol. Má teda dobré maskovanie. Nastavenie aj zapojenie bolo ľahké. Za túto cenu je to veľmi dobré riešenie. Plus dávam za slušný a celkom stabilný firmware. Výhodou je aj možnosť uzamknutia puzdra, čím sa sťažuje ukradnutie SD karty. Dobrý obraz je aj v noci. Takže spokojnosť.

06/06/2022 08:21
Robo

Čakal so skôr praktické skúsenosti a tie zrejme nemáte.Krity alebo boxy na FP.si vyrábam preto lebo sa nevyrábajú aj z priestorom na externú batériu,ale proti mrazom batériu neochráni ako píšete,len proti mechanickému poškodeniu.A nabíjatelné 1,5v lítiové batérie som z Alíku kúpil ale ma moc neuspokojili.Výkon píšu v mWh.čo je trochu zavádzajúce.Moje 2800mWh AA akumulátory po prepočte majú kapacitu 1866 MAh ale tá kapacita asi nebude reálna.Sú úplne ľahučké,nemajú ani polovicu váhy obyčajnej AA batérie takže čo obsahuje vnútro batérie vedia len Čínsky súdruhovia.

29/10/2021 16:07
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň, ak sa pýtate na to, či je vhodné kupovať batérie z Aliexpressu, nevidíme dôvod, prečo nie. Kryt je dobrý nápad, chráni batérie pred zimou, pokojne ho použite aj na menšie fotopasce, mohli by ste tým zvýšiť výdrž batérií najmä v chladnejších obdobiach.

29/10/2021 10:04
Robert Torok

Zdravím Vás,už niekoľko rokov používam rôzne fotopasce a starám sa aj o kamarátové,takže mám nejaké skúsenosti.Moja otázka smeruje k batériám,na veľkých fotopasciach používam kovové kryty mnou vyrobené a upravené tak aby som mohol používať gelový 6 v.akumulátor.Ale malé fotopasce na 4 batérie používam bez krytu a tam nevydržia baterie dosť dlho.Nabíjatelné majú len 1,2v.a aj plne nabité nevydržia dosť dlho hlavne v zime.Rád by so používal 1,5v.nabýjatelné ale nevidno ich nikde v ponuke okrem Aliexpresu.Chcel by som vedieť Váš názor alebo skúsenosť alebo radu.Robo.

11/10/2021 10:34
Viktor M.

Kvalitná fotopasca v danej cenovej kategórii je Welltar. Možno niekomu bude prekážať kvalita nahraného zvuku, samozrejme, netreba očakávať zázraky. Fotopasca však ide ako hodinky, fotky som nastavil na strednú kvalitu a je to paráda. Nízku ani vysokú kvalitu som zatiaľ neskúšal.

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok