Najlepšie elektrické autíčka 2024 – recenzie, test, porovnanie

Elektrické autíčka patria k drahším hračkám, preto je dobré nekúpiť to prvé, na čo narazíte v hračkárstve alebo e-shope s detskou elektronikou.

Ako vybrať elektrické autíčko?

Pokúsime sa vám poradiť, na aké parametre sa zamerať pri výbere, od akého veku je elektrické autíčko vhodné, čo hovoria o niektorých modeloch samotní spotrebitelia a aký je rozdiel medzi značkovými a neznačkovými produktmi.

Najlepšie elektrické autíčka

Názov Hodnotenie Detail
Beneo Mercedes G   ✔   NAJPREDÁVANEJŠIE Zobraziť produkt
Jeep Grand Cherokee   ✔   ZLATÁ STREDNÁ CESTA Zobraziť produkt
Buddy Toys BEC 8111 Mercedes-Benz   ✔   NÁŠ TIP Zobraziť produkt
Peg-Pérego John Deere Gator HPX   ✔   PRE NÁROČNÝCH Zobraziť produkt
Buddy Toys BEC 8135 Lamborghini   ✔   DNES V AKCII Zobraziť produkt

Elektrické autíčka – recenzie

Prezreli ste si desiatky detských elektrických autíčok a ešte stále nepadlo konečné rozhodnutie ani na jedno z nich? Pre všetkých nerozhodných sme si pripravili recenzie produktov, ktorými sa vám pokúsime pomôcť s výberom toho NAJ autíčka.

Ako vybrať elektrické detské vozidlo podľa veku

Vek dieťaťa je najdôležitejším parametrom pri výbere akejkoľvek hračky. Ak príliš malému dieťaťu zakúpite autíčko, ktoré nebude schopné ovládať z dôvodu nedostatočne vyvinutých senzomotorických schopností, hra ho nezaujme, navyše bude nebezpečná, pretože nestihne včas zabrzdiť alebo „vybrať zákrutu“. Preto nezabúdajte na vek, no ani na individuálne schopnosti vášho dieťaťa

Autíčko pre deti od 1 roka

Vo veku od 1 do 3 rokov vám odporúčame používať neelektrické autíčka, teda klasické odrážadlá, poprípade autíčka s pedálmi. Takto maličké deti majú motoriku ešte na veľmi nízkej úrovni. Elektrické autíčko by pre ne preto predstavovalo skôr stres. Ak im chcete dopriať zážitkovú jazdu v mini aute, vezmite ich na autodróm a šoférujte vy.

Elektrické autíčko pre deti od 3 do 5 rokov

Deti v tomto veku začínajú zvládať aj komplikovanejšie úkony. Elektrické autíčko s jedným pedálom (brzda aj plyn), dvoma rýchlostnými prevodmi a poprípade i možnosťou cúvania je preto ideálne. Bezpodmienečne siahnite po modeli, ktorý môžete plne ovládať aj cez diaľkové ovládanie, aby ste predišli prípadnej nehode. Klaksón, svetlá a spätné zrkadielka sú iba plusom.

Elektrické autíčko pre 2 deti

Elektrické autíčko pre väčšie deti

Ak chcete takúto hračku zaobstarať väčším deťom, zamerajte sa najmä na nosnosť a rozmery autíčka. Z hľadiska funkcií môžete pre 6-ročné a staršie deti vyberať čokoľvek. Takto „starí“ drobci by mali zvládnuť aj pokrokovejšie úkony, ako je ovládanie 2 pedálov a jazdu v náročnejšom teréne. Diaľkové ovládanie už nie je vyslovene nevyhnutné, nie je však ani na škodu.

Dizajn elektrického autíčka: jeep alebo „osobák“?

To, či sa rozhodnete pre model imitujúci jeep alebo osobné auto, je iba na vás a na vašom drobcovi. Je však pravda, že dizajn autíčka rozhoduje sčasti aj o jeho vlastnostiach, konkrétne o bezpečnosti. Tak, ako je jazda na skutočných cestách bezpečnejšia vo väčšom a mohutnejšom vozidle, je to aj pri detských modeloch. Viac „plechu“ a priestoru okolo dieťaťa sú veľmi pozitívnymi faktormi pri prípadnom náraze do obrubníka či iného predmetu. Robustnejšie autíčka zvyknú mať i lepšiu stabilitu.  

TIP: Z hľadiska dizajnu si všimnite aj detaily, ako je možnosť otvorenia dverí (neotvárajú sa na všetkých autíčkach), lakovaná karoséria či kožené sedadlá.

Osobné verzus terénne elektrické autíčko

Nenechajte sa pomýliť dizajnom. To, že autíčko imituje terénne auto, ešte neznamená, že má pohon na všetkých 4 kolesách a naopak, nie každý sedan či hatchback je určený len na jazdu po rovnej asfaltovej ceste. To je, mimochodom, hlavný rozdiel medzi 2 x 2 a 4 x 4 modelmi. Pri výbere sa zamerajte na to, kde bude autíčko využívané najčastejšie.

Červené terénne elektrické autíčko

Elektrické autíčko 2 x 2

Ide o najbežnejší typ elektrického autíčka pre deti. 2 x 2 znamená, že je vybavené 2 motormi, pričom každý z nich poháňa jedno zo zadných kolies. V preklade, takéto autá majú pohon len na zadných kolesách. Sú vhodné na jazdu po rovnom a nenáročnom teréne, teda na betónovú alebo asfaltovú cestu. Za suchého počasia by však mali zdolať aj rovný pokosený trávnik či štrkovú cestičku. Mierne stúpanie do kopca by im taktiež nemalo robiť problém.

INFO: Niektoré, najmä lacnejšie modely môžu mať iba 1 motor, ktorý poháňa iba 1 zo zadných kolies. Takéto autíčka sú vhodné na skutočne rovnučké cesty alebo do interiéru, môžu byť i trošku ťažkopádne pri ovládaní.

Elektrické autíčko 4 x 4 

4 x 4 znamená, že autíčko disponuje 4 motormi a každý z nich poháňa 1 koleso. Rovnako ako pri skutočných 4 x 4 vozidlách ich deti môžu využívať aj v náročnejšom teréne, ako je zablatená lesná cesta alebo hrboľatá lúka s vyššou trávou. Samozrejme, dá sa s nimi jazdiť aj po asfalte alebo obývačke.

TIP: Medzi detskými elektrickými autíčkami natrafíte aj na také rarity, ako je 4 x 4 bugina na XXL kolesách, ktorá je do náročného terénu ako stvorená.

Detské auto 6 x 6

Detské auto s pohonom 6 x 6 je pomernou novinkou. Na slovenskom trhu sa objavilo len pred menej ako 2 rokmi. Ako inak, ide o zmenšeninu povestného Mercedesu G63 AMG 6 x 6. Má šesť 45 W motorov, logicky, 6 poháňaných kolies s pneumatikami EVA AIR, je dvojmiestne, má 5-bodový bezpečnostný pás a ide rýchlosťou 5 až 8 km/hod. To, že je vhodné aj do skutočne náročného terénu, asi nie je potrebné špeciálne zdôrazňovať. Skutočnou vychytávkou je však nosnosť až do 110 kg, takže nejde o čisto detské elektrické autíčko. Teraz vás trochu schladíme, cena Mercedesu G63 AMG 6 x 6 sa pohybuje okolo 400 eur.

Elektrické autíčka – dôležité parametre

Keď si vyberiete konkrétny typ, značku aj dizajn, môžete pristúpiť k jednotlivým parametrom. Základom je batéria a jej výdrž, bezpečnostné prvky, druh pneumatík, nosnosť, rozmery a ešte niekoľko drobností. A ešte jedna rada. Jazda na elektrickom autíčku je nepochybne lákavá aj pre dospelých. Pri výbere však nezabúdajte, že autíčko kupujete najmä vášmu dieťaťu, preto sa snažte parametre prispôsobiť jemu, nie vám.

Elektrické osobné autíčko 2 x 2

Batéria a jej výdrž

Silnejšia batéria, dlhšia jazda, slabšia batéria, kratšia jazda. To je absolútny základ, ktorý potrebujete vedieť o batériách do elektrických autíčok. Úplne najčastejšie sa stretnete s modelmi s 12 V/4 Ah batériou. Ďalšími možnosťami sú 6 V/4,5 Ah, 12 V/10 Ah, 12 V/7 Ah.

Častou chybou kupujúcich je, že pozerajú na prvé číslo, teda na volty. Na to, ako dlho bude môcť váš drobec jazdiť s autíčkom na jedno nabitie batérie, však rozhoduje práve to druhé, teda ampérhodina. Modely so 4 Ah batériou vydržia v prevádzke cca 1,5, tie s 10 Ah až 3 hodiny. Nezabudnite, že výkonnejšia batéria si vyžaduje aj dlhšiu dobu nabíjania. Napríklad 12 V/10 Ah batériu musíte nabíjať od 5 do 8 hodín, tú s výkonom 4 Ah iba 6.

TIP: Pri kúpe elektrického autíčka neprehliadnite údaj o tom, či je batéria vymeniteľná a či je súčasťou balenia aj spolu s nabíjačkou. Táto na oko nepodstatná položka vás bude dokopy stáť minimálne 60 eur.

Nosnosť autíčok

Nosnosť elektrických autíčok sa klasicky pohybuje okolo 30 – 35 kg. Modely pre menšie deti unesú iba 25 kg, ako sme si povedali pri 6 x 6 autíčku Mercedes, výnimočne je to aj viac ako 100 kíl. Autíčka s XXL nosnosťou môžu využívať ako odrastené deti, tak i dospelí s „normálnou“ váhou. Pri výbere tých naozaj detských pozerajte na vek dieťaťa, ale i na jeho váhu. Napríklad chlapci vo veku 4 rokov môžu vážiť iba 13, ale i 22 kg, 5-ročné dievčatká zas od 14 do 25 kg.

Hmotnosť a rozmery

Elektrické autíčka majú hmotnosť od cca 15 do 30 kg. To je akýsi priemer, výnimkou však nie sú ani kúsky ťažšie ako 40 kg. Tie zvyknú byť trochu stabilnejšie, takpovediac, lepšie sedia na ceste. Musíte však počítať s náročnejším prenosom. Predsa len, ťahať 30 kíl po schodoch až na 5 poschodie, to nie je ľahká výzva ani pre statného otecka, nie to pre útlučkú maminu. Nenechajte sa pomýliť, ťažšie modely nemusia mať automaticky vyššiu nosnosť.

Jazda v elektrickom autíčku pre deti

Tradičná dĺžka detských autíčok sa pohybuje okolo 100 až 130 cm. Zmenšeniny jeepov či SUV-čiek zvyknú byť hranatejšie, teda i kratšie, sedany a hatchbacky zas dlhšie. Šírka a výška sa spravidla príliš nelíšia. Najčastejšie ide o rozmedzie medzi 50 až 70 cm.

Ak máte deti 2, tak budete určite premýšľať nad 2-miestnym modelom. Sedadlá na väčšine autíčok sú dostatočne široké na to, aby si na ne sadli 2 drobci. Skutočný rozdiel sa skrýva v umiestnení volantu. Ak sa nachádza v strede, ide o 1-miestne autíčko, ak je čo najviac naľavo, tak sa pozeráte na 2-miestny model.

Minimálna a maximálna rýchlosť, počet prevodov a výkon motora  

Elektrické autíčka majú bežne 3 prevody – 2 rýchlosti pri jazde vpred a 1 pri jazde vzad. Výnimočne však natrafíte aj na modely so 4 prevodmi – rýchly a pomalý vzadu aj vpreduMaximálna „povolená“ rýchlosť len málokedy presiahne 8 km/hod., tá minimálna sa pohybuje medzi 3 až 5 km/hod. V tomto smere si teda, v podstate, nemáte z čoho vyberať, čo je však dobré. Buďme k sebe úprimní, koľko rodičov pri pohľade na dizajnové elektrické autíčko zabudnú, že ho kupujú deťom a nie sebe?

Pri motoroch sa pristavíme iba na chvíľku. Samozrejme, platí, že čím silnejší motor, tým väčší výkon, v tomto prípade však nie je o čom špekulovať. Autíčko môže jazdiť max. 8-kilometrovou rýchlosťou, takže 2 000 W motor by mu bol nanič. Pri väčšine autíčok sú využívané 2 alebo 4 30 až 45 W motory.

Brzdy

Všetky modely elektrických autíčok majú iba 1 pedál, ktorý slúži na pridávanie plynu aj brzdenie. Jediným modelom s dvoma samostatnými pedálmi na zrýchľovanie a brzdenie, na ktorý sme narazili pri našom pátraní, je výhradne spomínaný Mercedes G63 AMG 6 x 6. Plynovo-brzdiaci pedál funguje nasledovne: pri stlačení autíčko zrýchľuje a keď dá dieťa nohu dole, tak začne automaticky spomaľovať.

Elektrické terénne auto pre 2 deti

TIP: Pri výbere si všimnete údaj o funkcii plynulého rozbehu. Pre neskúsených vodičov, ktorými sú asi všetky deti, ide o veľmi podstatný parameter.

Kolesá – pneumatiky

Na výber máte 2 typy kolies, a to plastové s gumeným pásom a mäkké penové EVA kolesá. Prvý variant je lacnejší, no hlučnejší, má podstatne kratšiu životnosť a je náchylný na poškodenie (defekt). EVA kolesá z kopolymérov svojimi vlastnosťami kopírujú normálne pneumatiky. Sú drahšie, avšak i kvalitnejšie, tichšie, primerané tvrdé, no zároveň mäkké a elastické (lepšia priľnavosť k povrchu), sú odolné voči UV žiareniu, majú dlhú životnosť a vďaka mikroporéznej štruktúre sa im defekty, viac-menej, vyhýbajú.

Diaľkové ovládanie a bezpečnostný pás

Bezpečnostný pás je nevyhnutnosťou. Patrí k základným bezpečnostným prvkom, tak ako diaľkové ovládanie. Ovládač slúži na to, aby ste vy dospelí, mohli autíčko ovládať na diaľku. Je neoddeliteľnou súčasťou všetkých modelov pre drobcov od 2 rokov. Na tých pre staršie deti ho však už nájsť nemusíte.

Základnou funkciou diaľkového ovládania je núdzové zastavenie autíčka na diaľku. Pri drahších kúskoch však môžete ovládať i volant. Táto funkcia je veľmi praktická nielen z hľadiska bezpečnosti. Predsa len, sedieť si len tak v autíčku, nič neriešiť a nechať sa voziť, to je sen aj nás dospelých. Deti si preto takúto formu zábavy užijú dvojnásobne.

Typy ovládačov:

  • Ovládače s anténou majú viac nevýhod ako výhod, jediným plusom je nižšia cena. Takýto ovládač funguje iba po zapnutí tlačidla na palubnej doske autíčka. Problémom je, že väčšinou funguje na princípe „jedno alebo druhé“. Ak ho aktivujete, dieťa môže iba otáčať volantom, brzdenie či zrýchľovanie je len na vás. Naopak, ak je autíčko plne ovládateľné vodičom, cez diaľkové s ním ani nepohnete. No a ešte jeden mínus, pri starších modeloch sa môže veľmi ľahko stať, že ovládač „chytí“ signál iného elektrického autíčka vo vašej blízkosti a vy budete ovládať iné dieťa, kým to vaše nabúra do stromu.
  • Bluetooth ovládače bez antény sú novším a lepším riešením. Ovládajú v zásade iba to správne autíčko (prepojenie na susedovo je nemožné), disponujú možnosťou kombinovaného riadenia, pri ktorej môžete autíčko plne ovládať vy aj šofér.

Biele elektrické autíčko pre 1 dieťa

Doplnky a detaily

K základnej výbave väčšiny autíčok patria predné aj zadné svetlá (na drahších modeloch sa nachádzajú LED svetlá, na skutočne drahých xenónové svetlomety), klaksón a spätné zrkadlá. Môžu však disponovať aj rôznymi vylepšovákmi, ako sú LED prvky na palubnej doske či rádio s nastaviteľnou hlasitosťou (FM, prepojenie s USB kľúčom alebo SD kartou). Z hľadiska prevedenia tu máme aj ďalšie detaily. Asi najpodstatnejším je výškovo nastaviteľné sedadlo. Praktické je taktiež „ozvučenie“ motora, vďaka ktorému jednoduchšie rozlíšite naštartované a nenaštartované autíčko.

Rozdiely medzi licencovanými, certifikovanými a najlacnejšími elektrickými autíčkami bez značky

Je prirodzené, že model s označením „licencované“ v človeku vzbudí väčšiu dôveru. Licencia však nie je synonymom k certifikátu bezpečnosti. Ak je na autíčku značka BMW, Mercedes či Audi, ide o licencovaný produkt, na ktorom môžu byť oficiálne používané logá veľkých výrobcov. O bezpečnosti hovorí európska norma – certifikát CE. Ten získajú len tie produkty, ktoré boli odborne posúdené a spĺňajú požiadavky Európskej únie týkajúce sa bezpečnosti, zdravia a ochrany životného prostredia.

No a nakoniec tu máme „neznačkové“ a zároveň najlacnejšie elektrické autíčka, ktoré však vôbec nemusia byť horšie. Ak majú certifikát CE, sú rovnako kvalitné a bezpečné, len sa pred vašimi priateľmi nebudete môcť chváliť, že vaše dieťa jazdí na Audine.

Malý prieskum zákazníckych recenzií elektrických autíčok Audi a Mercedes

Názory ľudí, ktorí mohli konkrétne elektrické autíčka odskúšať, takpovediac, na vlastnom dieťati, sú pri výbere taktiež veľmi nápomocné. Preto vám odporúčame, aby ste si pred kúpou urobili aj malý prieskum medzi zákazníckymi recenziami. My sme sa pozreli na dva modely. Vybrali sme lacnejšie elektrické autíčko Audi TT RS, ktoré stoji okolo 150 eur, a najdrahší možný variant, elektrické autíčko Mercedes G63 AMG 6 x 6 s cenou nad 400 eur.

Recenzie a skúsenosti s Audi TT RS

Audi TT RS zákazníci si pochvaľujú. Za plusy považujú výkonné motory a jednoduché ovládanie. Jediné negatívum, ktoré sme našli je, že Audi je zjavne celkom náročné na zmontovanie. O Mercedese G63 AMG 6 x 6 sme si už čo – to povedali, „prekvapivo“, milujú ho deti aj dospelí. Pochvaľujú si výkon, pohon všetkých 6 kolies a dobrú stabilitu. Na negatívne hodnotenia sme nenarazili.

Recenzie a skúsenosti s elektrickým autíčkom Mercedese G63 AMG 6 x 6

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Akú údržbu potrebuje elektrické autíčko, ide o vhodnú detskú hračku a ako včas odhaliť vybitú batériu? Na časté otázky vám odpovieme v nasledujúcich riadkoch.

Ako sa starať o elektrické autíčko?

Tieto hračky môžeme zaradiť k tým bezúdržbovým. Základom je pravidelná kontrola a dobíjanie batérie. Autíčko by ste taktiež nemali nechávať na priamom slnku a daždi.

Ako zistím, že je batéria vybitá?

Každé kvalitné autíčko by malo mať indikátor  kontrolku vybitej batérie. Môže sa nachádzať na palubnej doske alebo na ovládači.

Patria elektrické autíčka do kategórie edukačných hračiek?

Nepochybne áno. U dieťaťa rozvíjajú predovšetkým jemnú i hrubú motoriku, kognitívne schopnosti, stabilitu, pozornosť a pamäť.

Staršie modely, ktoré už nie sú dostupné

Vaše hodnotenie:
(88.8%)
Dátum publikovania: 26.01.2017
Dátum poslednej aktualizácie: 18.09.2023

Autor
Redakcia

Redakcia

Pripravujeme pre vás recenzie, testy, hodnotenia. Snažíme sa vám poskytnúť všetky informácie, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní s nákupom spotrebiča, elektroniky alebo iného produktu. Zapojte sa aj vy do diskusie pomocou komentára a pomôžte niekomu ďalšiemu.


Komentáre

04/12/2021 09:49
Žaneta

Syn sa veľmi rád zabáva s autíčkom PEG PEREGO John Deere Gator HPX. Je to kvalitne spracované autíčko s funkčnou korbou, ktorá znesie podľa našich skúseností naozaj veľa. Páči sa nám dobrá výdrž batérie, klaksón aj dve rýchlosti plus spiatočka. Škoda, že tu chýba výstup pre nabíjanie a vždy je potrebné vybrať batériu za použitia šraubováku a potom ju dať nabiť.

04/10/2021 07:40
Dodo M.

Synovi sme kúpili autíčko Beneo Mercedes G, veľmi sa mu páči, no my sme si na autíčku všimli zopár chýb. Kolesa sú vyrobené z plastu a nepríjemne hrkocú, škoda, že výrobca nepridal aspoň dezén z gumy. Celková konštrukcia je z mäkkého plastu, tak uvidíme, dokedy vydrží. Inak je autíčko super, presná kópia originálu, svieti, trúbi, hrá atď.

06/09/2021 06:58
Redakcia SpotrebitelskyTest.sk

Dobrý deň,
prednosť by malo mať ovládanie na diaľku, teda rodičovské ovládanie. Samozrejme, pri každom modeli by to malo byť uvedené v návode, preto si túto info najprv overte.

03/09/2021 16:44
Loem

Nikde sa nemôžem dočítať že ktoré ovládanie má prednosť, keď budú naraz otáčať aj dieťa v autíčku aj rodič na ovládači? Ako to vtedy funguje? Dik

Pridať komentár


Posledné články
Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Kotly na biomasu zaistia moderné, ekologické a výhodné vykurovanie

Drevo nie je jediné palivo, ktoré ponúka cenovo prijateľný spôsob vykurovania. Jednoduchšiu a komfortnejšiu obsluhu zaisťujú... Prečítať článok

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Ako vybrať tapety na stenu, ktoré sa budú vynímať v každom interiéri?

Rozmýšľate nad tým, že si vymaľujete steny vo vašej domácnosti, aby ste trochu zmenili jej charakter? Na to, aby ste vášmu... Prečítať článok

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Ako vyčistiť práčku od zápachu, plesne, vodného kameňa – octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou

Či už používate práčku denne alebo niekoľkokrát do týždňa, pri každom praní sa v jej útrobách hromadí neodparená voda a vodný... Prečítať článok

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Ako vyčistiť umývačku riadu Electrolux, Bosch, Beko: octom, kyselinou citrónovou alebo sódou?

Napriek tomu, že umývačku riadu používate denne, na jej čistenie často zabúdate. Pristúpite k nemu až vtedy, keď umývačka... Prečítať článok